A.CB. D Ds H. H. SAVELKOUL OKOUMETRIPLEXPLAIEN nerk>^ Het Serum tegen de Coöperatieve Ver. Arbeiders-Coöperatie Jhr. Het SCHILDERWERK der Kir. de Savornin LohmanschGol Gebr. KRAMER BOÜWBLAD No. 119, Pag. S MAANDAG 1 SEPTEMBER 1931 Gegarandeerde kwaliteit en verlijming/ e nieuwe jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman- school te Schiedam Nu weer een nieuw schoolgebouw ge-1 beteekenend detail hinderlijk in het ooj. sticht door de Hervormde Schoolvereenlgmg I Overigens, zooals gezegd, een verzorgd en in de nieuwe Oostelijke uitbreiding van I geslaagd geheel. Schiedam. Het interieur stelt niet teleur. Een ruim, frisch schoolgebouw met zeven J Achter de llinke vestibule met een fiet- leslokalen, waar straks een driehonderd senberging rechts, een ruime hal met rechts kinderen uit deze nieuwe en nog snel aan- j de gang die naar de drie benedenlokalen groeiende wijk, een plaats zullen kunnen toegang geeft; links de trap naar de vei- yinden. I dieping, waar de vier overige lokalen zijn Het gebouw ligt even terug in de rooilijn' gelegen. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohmanschool en is met een zijmuurtje met ietwat dorre afsluiting aangesloten tegen de bestaande bebouwing. Aan de andere zijde is een partij boven de kamer van het hoofd der school wat hooger opgehaald om dan tot een betrekke lijk lage partij in te ainiken. Die verhoogde partij lijkt ons niet heele- maal verantwoord, noch architectonisch, noch economisch, doch de verlaging van het uiterste Westelijke gedeelte, waarin de leermiddelenkaaners zijn ondergebracht, is wellicht zoo gemaakt met het oog op een verwachte diagere hoekbebouwing aan den daar reeds gegraven singel. Het geheel met de forsche ingangspartij, waarboven de naam dezer school prijkt, is van een rustige architectonische werking en van weloverwogen verhoudingen. Ietwat vreemd doet de overstekende hou ten afdekking van de forsche gevelvlakken, doch ze zouden ons niet hinderen, indien onder deze groen geverfde lijst niet de al te peuterige oranjekleurige klossen waren aangebracht Het lijkt ons jammer, dat deze kleine maar brutale klosjes storend werken in het groot gehouden gevelvlak met de stoei e borstwering. Juist bij een goede brok ar- chituur springt zoo'n op zichzelf weinig dito banden en lambrizeeringen van een mooie grijs-gespikkelde Delftsche tegel, ter wijl verder de wanden en plafonds in fijne grijze specie afgeschuurd zijn; het houtwerk der kozijnen en deuren okerkieurig geverfd en de paneelen van blank gehouden eiken triplex; dat alles maakt een geheel dat aan de school een gedistingeerd cachet bezorgt. De trappen zijn bekleed met hydraulisch geperst houtgraniet, dat ons in zijn donker grijze kleur niet bevredigt, doch de ook langs de trappen voortgezette lambri de Delftsche tegel met onderbrekingen door imliddel van pittigzwarte strippen, doet het weer bijzonder goed. De lokalen met de drie vensters met houten kozijnen en ramen zijn prettig licht, a£ vraagt men zich onwillekeurig af waarom nog aan de houten ramen de voor keur wordt gegeven boven het meer mo derne en minder licht benemende stalen Wellicht heeft het zij het ook kleine prijsverschil hierbij een rol gespeeld. De met waterverf groen gemaakte hoogc lambrizeeringen zouden goed zijn als hiep voor de behandeling een mineraalvelf ge bruikt was, die niet direct op den natten muur vlekken vertoonde, zooals met deze waterverf het geval is. Boven deze lambri zijn de wanden in een iets te sterk geel afgewerkt De vloeren zijn van gezaaid Dermas op de betonondervloeren aangebracht door de Schiedamsche Dermolith-Maatschappij. De lokalen zijn gemeubeld met de bekende verstelbare schoolbank van Kooymans-Mcs te Wijchen. De centrale verwarming in dit gebouw Plattegrond Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohmanschool te Schiedam Naast de vestibule aan de linkerzijde is nog de kamer voor het hoofd, waarboven een personeelskamer en uiterst links, in de resteerende driehoek zijn twee leermiddelen kamers ondergebracht. Een gang voert hier nog direct van de straat naar de achter het gebouw gelegen speelplaats. Vooral de hal met trap maakt een ruimen, aangenamen indruk. Vloeren van grijs porfier dubbelhard- gebaikken Schiedamsche tegels met zwarte is een warmwaterverwarming van de firma Beukers te Schiedam. Een mooi, frisch schoolgebouw, dat door samenwerking van architect Stahlie met oe aannemers en onder de dagelijksche leiding van den opzichter, den heer Heyblom, in ruim een half jaar to' stand kwam, waar mee het bestuur der Vereeniging geluk ge- wenscht kan worden. De aannemingssom bedroeg ruim f 70.000 Sint-Bernardus en de Sint-Agnesschool te Schiedam jR. K. School te Schiedam Vorige week gaven we de Oranje-Naeeau- Bchool ven de Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs, die dezer dagen geopend is in het nieuwe Zuid-Weetelijke Schiedam. fn dat nummer een Roomsdhe jongene- Jen meiejeeBchool in de directe omgeving yan de bovengenoemde, die binnenkort worden geopend voor de jeugd en een Her vormde school in de Oostelijke uitbreiding der stad, die Maandag as. officieel in ge bruik genomen zal worden. Binnen een paar weken zal Schiedam dufi drie bijzondere scholen voor evenzoo- vele belangrijke bevolkingsgroepen rijker rijn. We hopen, dat deze belangrijke aanwinst aan onderwijsgelegenhied voor de Gemeen te een niet te belangrijke verzwaring van Ja6ten met zich brengt. Deze beide scholen vormen één geheel: de óéroe helft met kamera hoofd en perso neel en drie 'lokalen beneden en viier bo ven is voor de jongens, de andere diito is ,voor de meiejee bestemd. Het geheel ie onder één vlak ramendak gebracht en links en rechts zijn de ingangen met hal en de beide genoemde kameis. Deze laat ste zijm met de daarboven gelegen lokalen iets naar voren gebouwd als afsluiting van den vrij longen gevel.* De geheele opvatting van het gebouw is forech en zwaar, zoowel binnen ails buiten. Deze zwaarte spreekt ook vooral in de behandeling van het detail, waarvan we als voorbeeld zouden willen noemen de zware pilasters naast de vensters der peT- eomedlekamers en wat de binnenarchitec tuur betreft de détailiLeerimg van kasten. In het algemeen kan een fijnere, meer lichte, doch wèloverwogen opvatting van een schoolgebouw ons meer bekoren, en in den regel getuigt deze laatste combinatie Dok van een meer belieerschen van het ge geven. De uiterst soliede uitvoering is oveirigens geheel in overeenstemming met de opvat ting, die door de architecten de gehuldigd, In dit kader past ook volkomen de syme- trieche opzet van de scholen, die zoo vol komen ds doongevoerd, dat de doorgaande scheidingsmuur niet in het minst te ver moeden is. En toch bad dit bouwwerk dat op een straathoek gelegen ds, zich voor een a-sy- metrische oplossing bijzonder geleend, waar bij dan een fijnere, meer speelsche archi tectuur zeker gepast zou hebben. De lokalen, voor vier rijen banken be- stemd, zijn daardoor breed en weinig diep wat de veihouiding niet gunstig beïnvloedt Daarentegen is de groote raampartij in elk lokaal, niettegenstaande de droge roede- verdeeling, van gunstige lichtwerking. De betimmeringen met wandkasten zijn uitstekend verzorgd, de muren met lage grijsgekleurde lambri wat erg saai, wat hoofdzakelijk aan de kleur is te wijten. Het houtwerk der lokalen van de jon gensschool is in een zwaar rood geverfd met pittig zwarte kozijnen, die van de meisjesschool in grijs met zwart gehouden Komt in het eerste de neiging naar het zware tot uitdrukking, in het tweede is de kleursamenstelling van een zekere saai heid niet vrij te pleiten. De gangvloeren zijn van de tegels der Schiedaimeche fabriek en de lambni's van Delftsch grijs-gespikkeld met hier en daar een tegel van een mooi doch hier niet in de oombinatie passend roode kunst- glazuur. Keurig zijn de Nidhsil-deurkrukken en Je met tegels belegde traptreden. De plin ten en afdekkingen van de borstweringen der trappen zijn van hardsteen. Het groote traplicht heeft tusschen de regelmatig verdeelde glasstukken, in breed lood gevat, verschillende dier-motieven ter versiering. Een uiterst soliede bouwwerk, dat zeer behoorlijk in de omgeving past en blijkbaar met veel zorg is uitgevoerd. Plattegrond R. K. School te Schiedam Verlichting van den weg Geen vrij stralende lampen. Voor een vergadering van Burgemeesters en gemeente-ambtenaren te Utrecht, heeft Jr. v. d. Werfhorst, uit Eindhoven, een lezing gehouden over straat- en wegverlich- iing. De spreker betoogde, dat de Motor- en Rijwielwet blijkbaar alles verwacht van de verlichting van het voertuig, doch in wer kelijkheid is de toestand zóó, dat de wet hoewel ongezegd toch ook wel dege lijk de verlichting van de omgeving, dus van den weg, in beschouwing neemt. On gezegd, en daarom is het wenschelijk, om bij een eventueele wetswijziging ook de verlichting van de omgeving in de wet tot uiting te brengen. Spreker zette vervolgens aan zijn gehoor uiteen een geval van aan rijding tussdhen een auto en vrachtwagen te Almelo, met daadelij ken afloop, in welke zaak hij, toen die voor het Arnhemsche ge rechtshof werd behandeld, als verlichtings- deskundigc optrad. In dat geval speelde de straatverlichting een groote rol. De rechtbank te Almelo ver oordeelde namelijk den automobilist, omdat zij aannam, dat de straatverlichting (de aanrijding geschiedde bij nacht) voldoende was geweest, en dus de automobilist den wagen, dien hij aanreed, had kunnen zien en waarnemen. Doch spreker heeft voor het Hof kunnen aontoonen. dat de straatver lichting de eenige oorzaak van het ongeluk was. Zij kon voor den chauffeur den turf- wagen niet zichtbaar maken, terwijl boven dien de straatverlichting oorzaak was van een verminderde oogcapaciteit van den automobilist. Deze werd ten slotte vrijge sproken, omdat aonneklaar bleek, dat hij geen schuld had, doch dat de verlichting de schuld droeg. Het merkwaardige daarbij was, dat, als de automobilist verkeerd had gereden, dus links van den weg. het onge luk niet zou zijn gebeurd, want dan had de chauffeur den turfwagen wèl kunnen zien. Uit dit proces blijkt duidelijk het belang van een doeltreffende straatverlichting; die den weg zichtbaar maakt, zonder nochtans de weggebruikers te verblinden. Een geval als dit staat niet op zichzelf; zij komen herhaaldelijk voor, nl. gevallen, waarin de straatverlichting alleen en uit sluitend verantwoordelijk is. Spreker zette vervolgens uiteen, dat de straatverlichting nooit signaal mag worden. Een signaal is namelijk een licht, dat straalt met het doel om zelf gezien te worden. En straatverlichting mag alleen het wijkobject (wegdek, enz,) belichten, zonder zelf gezien te worden. Want elke automobilist, hoe er varen ook, heeft de neiging, om op een licht af tc rijden. Zoo zijn vrijstralende lampen al dikwijls oorzaken van ongeluk ken geworden, omdat zij op den weggebrui ker als signaal gaan werken, en daar door aantrekken. Een rij vrijstralende lam pen b.v, midden boven een weg zal tot ge volg hebben, dat de weggebruikers naar links gaan afwijken, omdat zij, in welke richting zij ook rijden, de onbewuste nei ging hebben om onder de lampen te gaan rijden. Dit geldt natuurlijk voor buiten de bebouwde .kooi. Boifea Je bebouwde kom, zoo luidde sprekers conclusie, mogen voor de wegverlichting geen vrijstralende lampen worden gebruikt. Binnen de bebouwde kom heerscht een volslagen chaos van signaalverlichting, straatverlichting en reclamelichten. Het is dus zaak om de lampen zóó te construee- ren, dat zij niet vrijstralend zijn; de licht bron moet absoluut verborgen zijn voor het oog. Zoo alleen maakt men het vrkeer bij avond en nacht veilig. lintbebouwing Ho' spreekt vanzelf dat het houwen langs :.K-komstige Snelverkeerswegen uitgeslo- i< zijn, evengoed als langs de spoor wegen. Daarover kan nauwelijks verschil van meening mogelijk zijn. Wat het andere uiterste betreft, het bou wen langs het zeer uitgebreide net van ter tiaire wegen, eischt het verkeer geen ande ren maatregel, dan sinds de helft van de vorige eeuw reeds voor dergelijke wegen in de provincie Utrecht bestaat, nl. een ver bod van houwen binnen 5 meter uit de grens. Wat moet nu ten aanzien van de bou werij langs de Rijks- en provinciale wegen: de primaire en secundaire wegen ge- schieden. De meest afdoende maatregel is volgens Ir. Mussert, een wettelijke regeling in dezen geest, dat de Minister van Water staat vaor het net van Rijkswegen bepaalt, welke deelen daarvan geacht moeten wor den binnen de bebouwde kommen te liggen en dat het buiten deze traversen verboden is aan Rijkswegen te bouwen. Het wil den heer Mussert voorkómen, dat men met een zoodanigen, inderdaad afdoenden maat regel echter verder zou gaan dan het alge meen belang eischt. Behalve een minimum-maat van bijv. 15 meter dus dat de wettelijke regeling de bepaling behelst, dat, behoudens in de tra versen, het verboden is om binnen 15 meter uit den weg te bouwen laat zich een maximum-maat denken van bijv. 100 me ter, waar buiten eventueele bouwerij geacht moet worden geen noemenswaardigen in vloed meer uit te oefenen op de verkeers- belongen, welke door den Rijksweg gediend moeten worden. Het vaststellen van zulk een maximum- maat, heeft ook beteefkenis uit anderen hoofde. Immers, bij het treffen van maat regelen ten behoeve van het verkeer, is het gewenscht, zooveel mogelijk de bonafide landbouw- en veeteeltbelangen te ontzien. Wil men een bouwbedrijf oprichten op lan derijen grenzende aan een Rijksweg, dan moet dit niet bezwarend of onmogelijk ge maakt worden. Zulk een bedrijf heeft er in den regel wel behoefte aan om uitweg te hebben naar den Rijksweg, maar geens zins om dicht bij den weg te bouwen. In tegendeel wordt een hofstede bij voorkeur op een behoorlijken afstand van den weg gebouwd, o.a. om zoo min mogelijk over last te ondervinden van venters en derge lijke personen. Een tweede voordeel van deze maximum- maat is de uitbreiding van de bebouwde kommen, hetgeen een zaak is van de gemeente onder toezicht van de provincie; dat ook blijft behoudens binnen de 100 meter-zóne, waar het Rijk een woordje gaat medespreken, omdat daar pok Rijksbelan- zijn. De R.K. JONGENS-en MEISJESSCHOOL te Schiedam werd uitgevoerd door de v.h. Uitvoeren van Bouwwerken Rotterdam - Hudsonstraat 333b - Tel. 31461 lasting geheel of ten deele vrijgesteld. Deze belasting zal dus een niet geringe stimu lans zijn tot het maken van parallelstraten of dwarsstraten en daardoor dus medewer ken in de goede richting. Hoe moet nu de bouwerij, die niet afge schrikt wordt door bouw- en straatbelas- ting, in die zóne geregeld worden? Uitbreidingsplannen en rooilijnhesluiten kunnen door de gemeente, onder contröle van de provincie, worden opgemaakt Voor zoover zi] echter betrekking hebben op terreinen, gelegen binnen de Rijkswegen zóne zullen zij de goedkeuring behoeven van den Minister van Waterstaat, omdat daarbij verkeersbelangen betrokken zijn. De gemeente zal dan weten, dat zij met de wenschen van Waterstaat terdege heeft rekening te houden, omdat zij anders groote kans loopt de goedkeuring van den Minister naet te verkrijgen. Die stok achter de deur, mits aanwezig met de bedoeling hem metterdaad krachtig te gebruiken, daar waar dit noodig is, is voldoende. Wij hebben gezien, dat de lintbebou wing een ziekte is, welke momenteel pas sief en actief door het Rijk wordt bevor derd, zij het dan ook niet opzettelijk. Als overheid dient men deze ziekte tegen i gaan en wel: door een stelsel van ver- ïdsbepalingen óf door belasting. Onder de huidige omstandigheden is het voordeeliger te bouwen langs een Rijksweg dan aan een op eigen kosten te maken woonstraat, zoodat de lintbebouwing langs den Rijksweg de concentrische uitbreiding van de bevolkingscentra vóór is. Een goede gang van zaken eischt, dat de bebouwing langs den Rijksweg de uitbreiding van de bevolkingscentra vertraagd volgt. Dit wordt bereikt wanneer, in plaats van wat men zou kunnen noemen, het verstrekken van premie op het bouwen langs den Rijks weg, zou worden geheven een belasting op het bouwen langs een Rijksweg. Een belas ting, welke volkomen gerechtvaardigd is, omdat men immers kan bouwen, dank zij het feit, dat op kosten van 's Rijks schat kist de weg, althans in den modernen Staat, tot stand is gebracht. Alzoo een be lasting bouwbelasting op het bouwen in de Rijkswegenzöne, Hoe moet deze belasting geheven wor den? Uiteraard van het gebouwde eigen dom. De bonafide grondbezitters, welk* hun terreinen als bosch of weiland enz., exploiteeren, moeten van deze belasting ge heel vrij blijven. Maar een grondspeculant, die een deel als „bouwterrein" wil verkoo- pen, moet tot de ontdekking komen, dat het gratis aanbieden door het Rijk van de voor deze manoeuvre benoodigde straat, een einde heeft genomen. De bouwbelasting zal dus geheven die nen te worden van het gebouwde eigendom en een vast testellen, algemeen geldend per centage van de bouwsom kunnen uitmaken. Deze belasting zal een preventieve wer king uitoefenen, in dier voege, dat men na invoering van deze belasting niet lichtvaar dig in de Rijkswegenzöne gaat bouwen, als men het eigenlijk even goed elders kan doen. Behalve een bouwbelasting, zal een Straatbelasting ingevoerd dienen te worden, als een tege moetkoming in de kosten van onderhoud. Dit is een jaarlijks terugkeerende belasting. Het gaat tooh «liet aan, dat, als een ge meente een woonstraat aanlegt, als zijstraat van den Rijksweg, de bewoners van deze straat ieder jaar aan de gemeente straatbe lasting moeten betalen en het Rijk de be woners van de perceelen langs den Rijks weg daarvan vrij stelt. Gebouwde eigen dommen, in de Rijkswegenzone gelegen, elke door tusschcnkomst van een, door hun eigenaar of de gemeente onderhouden, parallelstraat of dwarsstraat uitgang heb ben op den Rijksweg, kunnen van deze be-1 CENTRAAL WONINGBEHEER IN 1930 Aan het verslag van de Stichting „Cen traal Woningbeheer" te den Haag over 1930 is ontleend, dat op 31 December 1930 het aantal in het belang der volkshuisvesting gebouwde en verbouwde verhuurbare ge meen tewoningen 7160 (op 1 Jan. 7159, be nevens 121 (122) winkelwoningen 4 (4) en 113 (104) pakhuizen, werkplaatsen en stal len bedroeg. Het gemiddeld aantal bewoners per wo ning was 4.25, terwijl dit voor de geheele gemeente 403 bedroeg. Alleen de complexen voor ouden van dagen als Buiten Haag en Kolenwagenslag 1, de hofjeswoningen en de complexen, waarin overwegend kleine woningen zijn gelegen, maken hierop een uitzondering. Dit hooge gemiddelde is een gevolg van de wijze van verhuring, waarbij aan groote gezinnen, die overigens aan de gestelde eischen voldoen, de voorkeur wordt gegeven. Het aantal aanvragen voor gemeente- woningen bedroeg 3023, d.i. 326 meer dan in 1929. Het aantal nieuwe aanvragen te Scheveningen bedroeg 481, terwijl nog aan 502 aanvragen van vorige jaren niet kon worden voldaan. Het resultaat van een on derzoek naar de woningbehoefte te Schevé- ningen was, dat er op 17 November 903 aanvragers voor gemeentewoningen waren, onder wie 102 ouden van dagen en 89 jonge mannen, die wilden gaan trouwen. In het geheele verslagjaar kwamen van de 1454 gemeentewoningen, die voor visschers zijn bestemd, slechts 40 door verhuizing vrij, zoodat ook maar 40 gezinnen aan een wo ning konden worden geholpen. Voegt men hierbij ,dat op 31 December 1930 nog 133 onbewoonbaarverklaarde woningen te Sche veningen bewoond waren, dan is het dui delijk dat er van een nijpend tekort aan woningen voor de Scheveningsche bevol king kan worden gesproken. Op een totaal bedrag van f 2.048.8 aan verschuldigde huur Woest f 504.65 of 0.02 pet, als verlies worden afgeschreven, terwijl de huurschuld aan het einde van het j&ar f 369.35 of 0.018 pet bedroeg. Het totaal aantal leegstaande woningen nam van 155 (maximum op 31 Jan.) af tot 41 (minimum op 31 December). Het ge middelde bedroeg 106 of 1.45 pet. tegen 136 of 1.87 pet. in 1929. De vraag naar woningen beneden plm. f 5.50 van gegadigden, die krachtens hun inkomen niet meer kunnen betalen, over trof ook in de stad in het laatste kwartaal van 1930 verre het aanbod. Het aantal wisselingen van bewoners is in verhouding tot de vorige jaren vrij aan merkelijk gedaald n.l. van 24 pet. in 192 en 26 pet. in 1927 tot 21 pet. in 1930. Met de verhooging van de huur voor die gezinnen, welke door verandering van werk kring en daardoor gewijzigde omstandig heden niet meer voor een goedkoope vis- scherswoning in aanmerking kwamen, werd regelmatig voortgegaan. Bovendien werden 957 van de 1454 visscherswoningen met 10 cents per week in huur verhoogd. De huren van Kolenwagenslag I, bewoond door we duwen en ouden van dagen en Westduin weg II, waar vele groote gezinnen met jonge kinderen zijn gehuisvest, bleven ongewij zigd. In het begin van het jaar had weder om een taxatie van de huren der winkels plaats, welke leidde tot een voorstel tot huurverlaging van 27 winkelwoningen, waarmede de gemeenteraad zich vereenigde. Aan het einde van 1930 waren geplaatst 1056 schuurtjes en 107 kippenhokken, het aantal schuurtjes stijgt terwijl het aantal kippenhokken voortdurend vermindert In 1930 werden alle complexen behalve de Tuinderslaan en de Vuurbaakstraat van een installatie voor radiodistributie voor- De beknopte eengezinswoningen voor lage huurwaarde aan de Laak (semi-penmanente woningen), die bestemd zijn voor weinig draagkrachtige gezinnen met ten minste twee kinderen en waar een tekort aan berg ruimte was, kregen in de tuinen berghok ken, waarin ruimte is voor kolen, een wasch machine, een vuilnisbak e.d. In verband hiermede werd de huur met ingang van 1931 met 10 cent.s per week verhoogd. Door den onderhoudsdienst werd dit jaar 60570 rol behangselpapier (in 1929 69.000 rol) verwerkt. Op 1 Januari 1930 bedroeg het aantal oude perceelen in de stad 250 en in Scheveningen 39; op 31 December 1930 waren er in de stad 2270 en in Scheveningen 42 perceelen bij de stichting in beheer. In 1930 zijn ia beheer aan de stichting overgedragen de hofjeswoningen tusschen Lijnbaaij Westeinde en Z.W. Singelgracht en het voormalig tolhuis aan dc Laan van Nieuw Oost-Indiê alsmede een achttal per ceelen in oud-Schcvcningen, De ELECTRISCHE INSTALLATIE werd uitgevoerd door ELECTRO-TECHNISCH BUREAU P. N. SCHEFFER Aleidastr. 24a, SCHIEDAM, Tel. 68890 PELT HOOYKAAS N.V. ROTTERDAM Hydr. geperst Houtgraniet voor het bokloeden van trappen en vloeren werd uitgevoerd door: NI. KRABBENDAM H. v. d. KRAAN BR0ERSVEST 92a, SCHIEDAM De RUBEROID- dakbedekking werd geleverd door TELEF. 1898 LEIDEN RAPENBURG118 N.V. Erven KOOYMANS MES WYCHEN (Gelderland) Grootste en oudste fabriek hier te lande. BINNENHUIS- INRICHTINGEN Woonhuii: LAMBERTUSST. II Mooie HEERENHUiZEN TE KOOP, gelegen Francois Havarschmidtlaai No. 42 tot 48 te SCHlEDoM, u-et ruim uitzicht Bij Jullanapark en Steirebosch. Bevatl: 2 Kamer 'Ote Keidei Zijkai uken, Zijkamer, frissche le verdiepine 2 Slaapkamers, gr' Badkamer, vijf Kasten, oveidekt Ba Icon,"" Zolder' met Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin. Koopprijs: Hoekpand I 15.500, Tusschenpanden nlichtingen: H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 - SCHIEDAM cn od hel werk. Dagelijks te bezichligon. behalve 's Zondags.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10