Isruuir jCrittsdtc dcmrant ABONNEMENT: ji 'W Per kwartaal .-.3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelij ksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad ll/z cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3444 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsi LxlVï Elke regel meer0.22Vi Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. In het verslag van het sociaal-r sche congres, dat de vorige week te Am sterdam gehouden werd, heeft H et Volk een opmerking gemaakt, welke men ook in onze kring wel ter harte mag nemen. Gememoreerd wordt, dat de heer Pau wels, secretaris van het Christelijk Vak verbond in België het woord voerde en dan wordt van hem gezegd: De heer Pauwels is optimist. Hij ge looft in de mogelijkheid crisissen te voor komen, zooals wij dc moordende epide mieën van vorige eeuwen ook uitgeban nen hebben. Eigenaardig: de heer Pauwels heeft zich ter onderscheiding van alle andere richtingen het etiket christelijk aange daan. Maar dat de Voorzienigheid in het werk der to'ekomst een rol zou spelen, hebben wij van hem niet gehoord. Deze opmerking is naar tw.ee kanten leerzaam. In de eerste plaats wijl men van socialis tische zijde steeds weer de stelling verkon digt, dat de oplossing der economische pro blemen buiten het Christendom omgaat en bier nu aan een Christelijk valcvereenigings leider verweten wordt, dat hij voor de ont wikkeling der dingen niet met de Godde lijke Voorzienigheid rekent. Men verwacht dus van Christelijke econo men iets anders, iets meer zelfs dan van ongeloovigen. Dit geschiedt in de tweede plaats ook volkomen terecht Als we met een Christelijk etiket tevreden zijn op onze actie en de inhoud gelijk kan zijn als die van niet-geloovigen, dan heeft ons Christendom weinig waarde. Nu weten wij niet of de critiek van Het V o 1 k op den heer Pauwels volkomen billijk, is, omdat wij zijn rede niet gehoord hebben en we willen in casu dus zeer voorzichtig zijn met de onderstreping van de afkeuring. Echter moet erkend, dat ook ten onzent in Christelijke kring wel wordt gesproken van een door God gewilde of niet gewilde maatschappelijke orde, terwijl men bij be vordering of bestrijding te weinig rekening houdt met de denatureerende macht dei- zonde. Zóó de opmerking van H e t V o 1 k gezien cn in dat licht geplaatst, is zij ongetwijfeld beschamend. Wie zich diep en steil van God afhankelijk weet, erkent, dat onzerzijds de roeping is om te arbeiden en te staan naar het ideaal, doch dat het wereldgebeuren en de ontwikkeling of ook omvorming der maatschappij geheel in Gods hand liggen. HAGELRAMP TE 's-GRAVEMOER Niet zonder oorzaak hebben we één en andermaal de aandacht gevestigd op de h a- g e 1 r a m p te 's-Gravemoer: eerst in het ge wone persbericht, daarna in een beschrij ving van de ramp, vervolgens in een „Op roep om steun", uitgaande van het Steun comité, waarvan burgemeester Smits voor zitter is. Op die steunbe'de kwam het ten slotte aan en we voelen ons gero'epen, na een on derhoud met den Burgemeester, er nogmaals de aandacht op te vestigen. Het was immers voor 's-Gravemoer een ramp in volle en droeve zin des woords, toen de hagelstorm van 15 Augustus over deze gemeente loeide en in weinige minuten tijds de veelbelovende moes-, fruit- en bloemen tuinen vernielde met de wreedheid van een woestaard en de zekerheid van een vakman. Kaal liggen de stoppelvelden er nu als in naakte armoede en spichtig ranken de bla- derlooze takken omhoog als smeekende armen; en waarlijk, er wordt een bede gehoord in 't diepgetroffen 's-Gravemoer; een bede om steun voor de verslagen bevolking. Wijs, meer gezegende lezer of lezeres (en, 'dètt zijt ge allicht) die bede niet af. Hier moet de milddadigheid helpen en anders komt er geen hulp. De schade aan 65 bedrij ven toegebracht, bedraagt ruw, maar krap geschat f 45000. En er valt natuurlijk niet aan te denken, dat een gemeente van 1400 zielen deze schade zou kunnen vergoeden. Zonder hulp van buiten is er daarom geen sprake van, dat er iets voor de nood lijdende bevolking zal kunnen gedaan wor den en menigeen komt zonder hulp op straat te staan. Want de vrucht van moeizame arbeid en druk gezwoeg is ver nietigd. Daarom zal niemand de vrijmoedigheid van het Steuncomité laken, dat het een beroep op goedgeefsch Nederland deed; een beroep, dat dubbele kracht oefent, omdat hot gesteund wordt door de rijkstuin- en landbouwconsulenten te Breda, wier nauw gezetheid spreekwoordelijk werd in Bra bant's Zuid-Westhoek. Zonder eenige reserve voegen we daarom nogmaals onze aandrang bij die van het Comité. Bijdragen worden gaarne ontvangen door den penningmeester, den heer P. M. van der Perk, gemeenteontvanger van 's-Gra vemoer, postrekeningnr. 23253, BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD TWEE GROOTEN De arbeidersbevolking van Amsterdam, althans dat gedeelte'der arbeidersbevolking aat leeft uit revolutionaire beginselen, heeft j.l. Zaterdag, gelegenheid gehad twee groote mannen te eeren. De anarchistische arbeiders van allerlei apostel van het socialisme, wiens profeten gestalte en machtig woord, in vroeger jaren, zooveel invloed op de schare heeft gehad. Zeker er is veel van zijn glorie verdwe nen, toen de strijd met de S.D.A.P. begon; een strijd die gezien ons volkskarakter, ver loren moest worden. Toen is er ook veel glorie verdwenen en is de aureaal van on baatzuchtigheid die schitterde om dit stoer- belokte hoofd verdwenen. Men spreekt van een mislukt leven. In vele opzichten moge dit juist zijn, wie nog ziet den invloed die de geest van Domela Nieu- vvenhuis oefent in de Amsterdamsche vak beweging, die kan zich toch niet ontworste len aan de gedachte, dat dit leven ook nu nog beteekenis heeft. Helaas dat hij er achter moet zeggen dat deze rijke gaven niet besteed zijn in den dienst van I-Iem, die ze schonk. Dat ze dus ook niet zijn besteed in het waarachtig heil des volks wijl dit alleen ligt in de gehoorzaamheid aan den oppersten Souverein. Nu hebben, geestverwanten van verre en nabij, in oneindig rijke en breede schakee ring, hem een standbeeld opgericht En de gemeentelijke overheid heeft een stuk grond voor dit doel afgestaan en neemt straks de zorg voor het welwezen van dit standbeeld op zich. Door een wondere speling van het lot staat de grijze revolutionair op heit Nas- sau-plein. Pogingen om dit overigens niet fraaie plein, nu ook naar den revolutionair te noemen, zijn niet geslaagd. Dat zal ge beuren als de overheid straks nog dieper kniebuigingen voor de revolutie en de anar chie maakt Overigens begrijpen wij dat vrienden en vereerders „die ouwe man" huldigen willen. Hij stak meer dan een hoofd boven de massa uit. Hij was een pionier, mei zeer bijzondere talenten. Maar wij kunnen aan deze huldiging niet mee doen, onder geen enkele voorwaarde. Een ander deel der arbeiders van Amster dam, huldigde terzelfder tijd, ook een kop stuk uit de socialistische beweging, maar een man van gansch andere opvatting en structuur, den heer Dr. F. M. Wibaut, den nu oud-Wethouder van Amsterdam. Ook een revolutionair, maar toch van een gansch andere opvatting. Een man die wat zijn practische politiek betreft heel wat dichter bij ons stond dan Domela Nieuwen- huis, al was er geestelijk een niet minder diepe kloof. Wibaut was voor alles de econoom. Niet- de profeet, maar de wetgeleerde. Een man die bij ons nuchtere volk paste en die hoe wel een Zeeuw, toch op en de op een Amster dammer was. Een Amsterdamsch koopman, die in de gloriedagen onzer republiek, in de dagen, dat Amsterdam nog een geheel eenige plaats innam, toen Amsterdam Amsterdam nog was, als burgemeester geen slecht figuur zou hebben gemaakt. Hij was waarlijk bestuurder. Man met groote gaven, scherpe geest en een die wist wat hij wilde. Maar ook man van zijn tijd, die de nooden van onzen tijd kende, en dip zich met al de warmte van zijn hart gege ven heeft aan wat hij zag als het belang van het volk. Die daarbij nooit uit het oog verloor, dat een leider heeft voor te gaan, en zich niet mag stellen onder hen, voor wien hij het goede zoekt. Kundig financier heeft hij mee gezorgd dat de naam van onze stad, om het door haar gevoerde beleid, een goede klank had in de finantieele wereld. Dat heeft hem wel eens goedkoope populairiteit gekost. Maar dat heeft hem in de kringen van hen, die tot oordeelen bevoegd zijn, een goeden naam gegeven en doen behouden. Men zal hem moeilijk een volksman kunnen noemen in den gangbare beteekenis van dat woord. Maar men zal nooit kunnen loochenen, dat hij meer dan dat is geweest. In de oorlogsjaren heeft hij voor de voed selvoorziening van Amsterdam moeten zor gen, en hij heeft het gedaan op voortreffe lijke wijze. Als wethouder voor de Volks huisvesting heeft hij aan de opruiming van krotten een krachtigen stoot gegeven. Hee' zijn leven en zijn vele talenten heeft hij gesteld in dienst van de partij, die naar zijn opvatting het best diende de arbeidende be volking en die dus in het waarachtig volks belang werkzaam was. Deze man was indien hij zichzelf had ge zocht zeker in een andere partij tot hooger ambt geroepen geworden. Wij hadden hem dat gaarne gegund. i Maar hij smaakt ook nu het voorrecht, dat zijn 'heengaan, niet alleen door zijn vrienden, maar ook door politieke tegenstan ders gevoeld wordt als een verlies voor de stad, waarvoor hij zoolang en zooveel heeft gearbeid. Een blijde levensavond zij den heer Wibaut geschonken. Meer nog dan dat, wen- schen wij hem toe. AREND VAN AMSTEL. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau A. Masten broek, referendaris bij het departement van arbeid te 's-Gravenliage en J. G. W. Sieger, Commissaris van de N.V. Amsterdamsche Chininefabriek te Amsterdam; toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau orde aan mej. de weduwe P. J. Kemink, geb. H. J. Vonk, huishoud ster bij den heer C. Middelkoop te 's-Graven- hage, aan mej. Th. H. Vonk, huishoudster bij mevr. de weduwe E. Domhoff-Reuber te Rotterdam cn aan P. Pieterse, bedrijfsleider bij de firma F. J. Belinfante, voorheen A. D. Schinkel te 's-Gravenhage en de bronzen me daille aan J. Steutel, modellenbewaarder bij Werkspoor N.V. te Zuilen, AUDIËNTIE. De eerstvolgende audiëntie van den Mi nister van Defensie zal plaats hebben op Maandag 7 Sept. a.s., om 2 uur nam. BURGEMEESTER Bij K. B. is benoemd tot burgemeester dei- gemeente Rolde A. van der Sluis, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Havelte. ZEEMACHT Bij beschikking van den minister van De fensie zijn; de officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. J. G. C. van Hilten en de luit. ter zee 3e kl. W. C. Wernink, dienende aan boord van Hr. Ms. Van Nes, ter beschikking gesteld; de luitenants ter zee 3e kl. J. J. C. Kort hals Altes, F. G. H. van Straaten, J. N. J. van der Meij, II. M. L. F. E. van Oosterom Soede, S. R. Ritsema van Eek en W. J. Rcijnierse geplaatst aan boord Hr. Ms. Ileemskerck; is de luitenant ter zee 3e kl. jhr. J. H. W. S. Laman Trip geplaatst aan boord Hr. Ms. Medusa; zijn de luitenants ter zee 3e kl. R. Rit sema van Eek en J. A. Ageling van Renter- gem geplaatst aan boord Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord; is de luit. ter zee 3e kl. A. F. J. Modder man geplaatst aan boord Hr. Ms. Z. S; is de luit. ter zee der 3e kl. D. Th. Baron Mackay geplaatst aan boord Hr. Ms. van Nes; is de luit, ter zee der 3e kl. J. Metz ge plaatst aan boord Hr. Ms. Douwes Aukes; is de officier van den marinestoomvaart dienst der 3e klasse Th. J. Spangenberg geplaatst aan boord Hr. Ms. van Nes; is de luit. ter zee der 3e kl. Kon. marine- rserve J. D. van der Star overgeplaatst a/b. Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. o HOFBERICHTEN H.M. de Koningin heeft benoemd tot haar kamerheeren in buitengewonen dienst J. M. H. F. J. baron de Weichs de Wenne, burge meester van Wanssum en mr. H. F. Lants- heer, voorzitter van het waterschap Wal cheren. EERSTE KAMER DE HEER M. VISSER TOT LID BENOEMD Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van leden der Eerste Kamer heeft Zaterdagmiddag in de vacature, ontstaan door het niet-aannemen van zijn benoeming tot lid der Kamer door Mr. P. J. Reymers, als opvolger van wijlen den heer J. N. Hen- drix. benoemd verklaard de heer M. Visser, te Leeuwarden. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFSTAD AUDIËNTIES EN AVONDFEEST. De chef van het Militaire Huis en de Grootmeester van het Huis van de Koningin maken bekend, dat Hare Majesteit tijdens Haar verblijf in de hoofdstad van 23—29 September a.s. zich voorstelt: lo. de navolgenden, die het verlangen te kennen geven om aan H. M. hun opwach ting te maken of aan H. M. te worden voor gesteld, te ontvangen en wel: de in de provincie Noord-Holland in gar nizoen liggende officieren en verdere mili taire autoriteiten, de in deze provincie ga vestigde civiele autoriteiten, colleges, cor poraties en vereenigingen en de particulie ren in de provincie woonachtig of aldaar hun werkkring hebbende; 2o. aan hen. die bepaalde redenen hebben om aan de Koningin belangen van persoon lijken aard of die van een door hen vertegen woordigd lichaam voor te dragen een en ander voor zoover betreft in Noord-Holland gevestigde lichamen en personen, daartoe gelegenheid te verstrekkend In het Koninklijk Paleis te Amsterdam zullen tot 5 September a.s. lijsten ter in schrijving gereed liggen. Aan de ingeschre venen zal worden bericht wanneer aan hun verlangen gevolg zal worden gegeven, Aan colleges, corporaties en vereenigingen wordt verzocht op de lijsten te vermelden de namen en woonplaatsen van hen, door wfe zij zullen worden vertegenwoordigd; zij kunnen ten hoogste door twee bestuurs leden vertegenwoordigd worden. De dames, wonende in de provincie Noord Holland, die haar opwachting wenschen te maken aan de Koningin of die aan H. M wenschen te worden voorgesteld, worden uitgenoodigd zich daartoe schriftelijk aan te melden vóór 5 September met opgavo van volledig adres bij Mevrouw van Loon Egidius, Dame du Paleis van H. M. de Ko ningin, Keizersgracht 672 te Amsterdam. Mevrouw van Loon zal te haren huize op Dinsdag 15 en Woensdag 16 September van 3—5 uur ontvangen. Evenals verleden jaar hoopt de Koningin ook ditmaal een avondfeest ten paleize to geven. INTERNATIONALE JUSTITIE De president van de IJslandsche regeering heeft onder dagteekening van 19 Augustus het Permanent Hof van Int. Justitie kennis gegeven, dat het geschil tusschen Denemar ken en Noorwegen betreffende het statuut over zekere deelen van Oost Groenland, voor IJsland mede een rechtskwestie is. Men her innert zich dat de Deensche regeering zich op 12 Juli zich eveneens betreffende deze zaak tot het 1-Iof gewend heeft. BEGRAFENIS DR. W. H. NOLENS Naar wij vernemen, zal H.M. de Koningin hij de begrafenisplechtigheid van den Min van Staat dr. Nolens te Vcnlo vertegenwoor digd worden door een der kamerheeren. ONVERWACHT MINISTERIEEL BEZOEK Jn verband met het steeds toenemend toe ristenverkeer over Moerdijk en de bij het Departement van Waterstaat ingekomen klachten over het lange wachten der auto mobilisten aan de veerboot, zoowel aan den Noord-Brabantschen als Zuid-I-Iollandschen oever, werd Vrijdagmiddag onverwachts een bezoek gebracht door den Minister van Wa- teistaat Mr. Reijmer. Op het moment dat de Minister arriveerde, stonden de auto's in een lange file te wachten, om met de veer boot te worden overgezet. De Minister, die te kennen gaf een steekproef te willen ne men, constateerde dat slechts met één veer boot de verbinding tusschen den Noord- Brabantschen en den Zuid-Hollandschen oever werd onderhouden, welke veerboot niet in staat bleek de steeds aanrijdende auto's te bergen, zoodat velen zeer lang moesten blijven wachten. De tweede veer boot werd aanstonds in de vaart gebracht, waarna de Minister met den Ingenieur en opzichter van den Rijkswaterstaat een rege ling besprak, teneinde verbetering in den toestand te brengen. ANTI-REV. RAADSLEDEN IN FRIESLAND Gisteren is te Leeuwarden een vergade ring van Antirev. leden van Gemeentera den in Friesland gehouden, ten einde te ko men tot nieuwe constitueering van de Vcr- eeniging van Raadsleden, die reeds in 1910 ongericht de laatste jaren niets meer van zich had laten hooren. De vergadering werd geleid door den heer A n e m a. van Minnertsga, die na de gebruikelijke opening de totstandkoming der vereeniging wj 1910 memoreerde en haar historie uiteer. 7Ctf.e. Tic vrr a r De vra '*£J éxama aan de orde ge- steld s'-inanieuwe vereeniging zzrechit. In b<> \ag A 1 aan de bestaande or- g^.Quadrs-ni^N^y leven inblazen. Tot het laatste werd Gestoten, waarna tot bestuurs leden werden aangewezen de heeren D. Boersma, Rinsumageest, K. Boonstra, Kollum, W. Th. Nyenhuis, Katlijk, D. van der Sch aaf, Huizum, D. S t a 11 i n- ga. Marrum, Th. de Vries, Lemmer cn S. Z a n d s t r a, Wommels. Het bestuur zal nader de functies onder ling v.erdeelen. De h»er A n e m a sprak daarop over de wethoudersverkiezingen en welke princi- pieele lijn daarbij te volgen zij. Op déze inleiding volgde een zeer ge- -meerde discussie waarbij tal van ge vallen onder oogen gezien werden en naar de beste oplossing gezocht De goed bezochte vergadering werd daarna na een woord van opwekking van den voorzitter om zorg te dragen dat alle A. R. raadsleden in Friesland zich aan sluiten, door den heer F. Blok van Sneek met dankgebed gesloten. IR. NYHOFF NAAR BUENOS AIRES ZIJN BENOEMING EN KWALITEIT Eenigen tijd geleden werd bericht, dat de Argentijnsche regeering aan de Neder- landsche regeering gevraagd had iemand aan te wijzen om een rapport uit te bren gen over de behoefte, indeeling en bedrijfs- waardigheid van een nieuwe haven te Buenos Aires- waarbij ook de economisch- technische zijde van het vraagstuk onder de oogen zou moeten worden gezien. Voorts werd toen medegedeeld dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken o.a. advies had gevraagd aan de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam en dat het advies van deze gemeenten, die den Amsterdam- schen stadsingenieur ir. W. C. Kohier had den .genoemd, die eenige jaren geleden met Jhr. ir. van Lidt de Jeude den 2en prijs verwierf bij de prijsvraag van een nieuwe haven te Barcelona niet was gevolgd, doch dat de regeering had aanbevolen ir. Nij hoff, een vroegeren ingenieur van den Rijks watrstaat, die zijn bureau te Brussel heeft Ons wordt thans verzocht mede te dee len. dat de door de regeering aanbevolen ir. Nijhoff niet alleen een bureau te Brussel heeft, doch als Hollandsch onafhankelijk raadgevend ingenieur zijn hoofdbureau te Den Haag heeft. Ir. Nijhoff is als Neder lander werkzaam in negen verschillend landen en heeft o.a. een rapport uitgebracht over zeehavenaanleg in Polen als deskun dige voor den Volkenbond en geadviseerd inzake den aanleg van zeehavens in Perzië. VERZOEKE GEEN BLOEMEN WEL KWAAD VOOR DE BLOEMISTEN Tien wij aan het stukje „Verzoeke geen bloemen", als ondertitel gaven: „geen kwaad idee", begrepen we zeer wel, dat dc een of ander zou wijzen op de schade voor de bloe misten, welke hiervan het gevolg zou kun nen zijn. Een lezer uit Poeldijk wijst daar dan ook op en zegt, dat de propagandisten wel niet de bedoeling zullen hebben een tehuis voor werklooze bloemisten te stichten. Dat weten wij natuurlijk niet .evenmin als wij onze instemming of afkeuring willen uit spreken over de opmerking van dezen in zender, die het met het streven eens is, om dat hij principieel bezwaar heeft tegen bloe men bij een begrafenis. We laten dit liever aan ieders persoonlijke meening over. De eenige opmerking, welke wij hebben te maken is deze, dat men zijn oordeel over deze aangelegenheid niet behoeft te hinden aan het belang der bloemisten, Afgedacht daarvan (hoezeer wij ook hopen, dat er steefis meer bloemen in de huiskamer zullen ko men) moet er vrijheid zijn om het vóór en tegen te bepleiten. Rooken is toch op zich zelf ook geen kwaad en in drinken heeft menigeen evenmin bezwaar; en toch wij zen we niet zonder bedoeling op de groote, al le groote bedragen, welke aan rooken en drinken verdaan worden; doch niet, om dat we handelaars en arbeiders geen goed stuk brood gunnen. Want de morecle over weging mag aan de finaucicele gevolgen niet gebonden worden. BEZOLDIGINGSBESLUIT BURG. AMBTENAREN Afgekondigd is Staatsblad no. 3S9. Be sluit van den 27en Augustus 1931 lot wijzi ging en aanvulling van het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 192S (Staatsblad 1929 no. 72), laatstelijk gewij zigd bij het Koninklijk Besluit van 24 Aug. 1931 (Stbl. no. 379). NIEUWE FRANKEERZEGELS VAN 36 EN 70 CENT Over eenige weken zullen op de postkan toren verkrijgbaar worden gesteld frankeer zegels van 36 cent en van 70 cent. Aan het zegel van 36 cent bestaat behoefte voor de frankeering van een luchtpostbrief beneden 5 gram naar Ned.-Indië; het zegel van 70 cent dient voornamelijk voor de ver zending van postpakketten van 79 K.g. De zegels, welker formaat in overeenstem ming werd gebracht met de voorschriften voor papierformaten, zooals die werden vastgesteld door de Centrale Commissie voor normalisatie in Nederland, hebben een afmeting van 21 bij 30 m.M. en zijn ontwer pen door den architect Piet Zwart te Wasse- HET INTERN. BLAUWE KRUIS Ter gelegenheid van het gouden jubilee der Nationale Christen Geheelonthouders Vereeniging werd dezer dage nte Utrecht ook de algemeene vergadering van het In ternationale Blauwe Kruis gehouden. Be halve de Nederlandsche Bestuursleden, Prof. Slotemaker de Bruine, Ds. D. van Krevelen en de heer J. Henri L e d e- b o e r. waren aanwezig vertegenwoordigers van Zwitserland. België, Frankrijk, Dene marken, Noorwegen, Hongarije- Tsjecho- Slowakije, Duitschland, Italië en Ronga Thonga (Portugeesch Zuid-Afrika). De vergadering stond onder leiding van Ds. Ch. Dan. J u n o d van Neuchatel. later onder die van Prof. Slotemaker de Bruin e. Ds. J u n o d hield een rede. waar in hij de overleden H.B.-leden, dc heeren D a u 11 e, L u d w i g en Ant. R o c h a t her dacht en allerlei betreffende den Bond mee deelde. De geestverwante Blauwe Kruisver enigingen tellen samen ruim 120.000 leden. De verschillende vertegenwoordigers gaven verslag van den strijd in hun eigen land. Als voorzitter van het Internationale Blauwe Kruis werd herkozen Ds. Junod. Verder werden gekozen Luitenant-Kolonel F. de Benoit van Bern als secretaris penningmeester, en Prof. Lemaitre van Ge- nève. Daarna kwam het onderwerp ter sprake: De Intellectueelen en de geheelonthoudings beweging. Pastor Bode van Hannover hield daarover een referaat in de Duitsche, en Ds. Gallienne van Parijs in de Fran- sche taal. BEGRAFENIS J. M. VAN KEMPEN SR. Onder vele blijken van belangstelling uit alle deelen des lands heeft Zaterdag op N Eik en Duinen te 's Gravenhage de teraarde bestelling plaatsgehad van :en heer J. M. van Kempen Sr., oud- raadslid en oud wethouder der gemeente Voorschoten, oud directeur van de toenmalige fabriek van zilverwerken aldaar en gedelegeerd commis saris der Kon. Ned. fabrieken van goud- en zilveren werken Gerritsen Van Kempen te Zeist. Aan het graf nam eerst burgemeester E. Vernède van Voorschoten het woord. Toen Woensdag aldus spr. te Voorschoten het overlijden van den heer v. Kempen Sr. bekend werd ging er een schok door de ge meente, want al was het ruim 5 jaren ge-1 leden dat hij de gemeente verliet, hij w er niet vergeten. Hoe zou het ook anders kunnen; zoo lang aan het hoofd gestaan van de fabriek, waaraan zijn naam onafscheidelijk was ver bonden en die aan een groot doel van de gemeentenaren van Voorschoten cea bestaan verschafte, terwijl er een band met zijn per soneel was als dien nergens elders wordt aangetroffen. Gedurende 3S jaien, nl. van zijn 32ste tot zijn 70ste jaar is dc heer Van Kempen lid van den gemeenteraad geweest waarvan de laatste 15 jaren tevens als wet houder. Toen hij 6 jaren geleden dc gemeente Voorschoten verliet, heeft S"r. herinnerd aan hetgeen de heer v. Kempen it het belang der gemeente had tot stand "obracht; Spr. behoeft dit thans niet te herhalen. De heer v. Kempen was niet een partijman in dc enge beteekenis van het woord doch het al gemeen belang ging bij hem voor alles. Hij zocht nimmer naar wat verdeelt, maar steeds naar wat vereent en hij deed dit niet alleen als lid van den raad en als wethou der, maar ook als bestuurslid van verschil lende instellingen, kerkelijk zoowel als maat schappelijk, waaraan hij zich geheel gaf. Velen in en buiten Voorschoten zullen hem op dezen dag gedenken. Zijn edele fi guur zal in Voorschoten nimmer worden vergeten. Pof. dr. J. R. Slotemakerde Bruine sprak woorden van afscheid op verzoek van de familie en schetste event ms den trou- Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Huldiging van Dr. Wibaut te Amsterdam (Brief uit de hoofdstad). (blz. 2.) Bij een felle brand te Oldebroek zijn wo ningen, schuren en korenbergen vermeld. Het Volkenbondssecretariaat dringt bij het Permanente hof voor Internationale Jus titie aan op snel rapport over de Tolunic- kwestie. Hevige aardbeving in Beloedsjistan. (hldz. 3). Ernstig verzet tegen de politie te Amster- darfi. (blz. 5.) Op het graf van Ds. G. J. Goede te ApeN doorn is een graftombe geplaatst. De officieele proeftocht van het opleidings vaartuig van liet Onderwijsfonds „Prinses Juliana". (blz. 7) De uitslag van dc zeskamp Schaakwed strijd te Rotterdam. BESTELLING KRANT Door den verminderden postdienst op heden, Koninginnedag, ontvangen de lezers op verschillende plaatsen hun krant later dan gewoonlijk. wen band, die er tusschen den heer Van Kempen en zijn medewerkers en fabrieks- personeel bestond. De heer T. J. Broers sprak namens de Herv. Kerk van Voorsch on. die d'Q lieer v. Kempen zoo lange jaren als kerkvoogd heeft gediend, en wees op hetgeen de heer v. Kempen voor het Chr. onderwijs, de Pro- testantsche wijkverpleging enz. heeft gedaan Ir. Leon bracht in erinne-ing de 10 ja ren, die hij onder den hoe» Van Kempen heef', gewerkt en noemde als oorzaak van de goede vers.antihouding en goede reputa- toe den naam J. M. van Ker pen Sr., waar van de drager een man was van absolute rechtschapenheid, m rechtschapenheid, die hij wist voort te planten in den kring van zijn medewerkers. De heer L. van Herk voerde ten slotte als oud-lid van het personeel te Voorschoten liet woord. Dit personeel heeft ervaren, hoe zeer het een groote plaats in het hart van den heer v. Kempen innam en wat deze voor hen is geweest in dagen van vreugde en van leed. De heer J. M. van Kempen Jr. dankte als oudste zoon namens de familie, waarna prof. Slotemaker de Bruine dc plechtigheid met gebed beëindigde. HAARLEM DE GEiMEENTE-FINANCIEN Werkloosheid, werkverschaffing en steun- verleening zy'n voornamelijk de oorzaak dat de dienst 1930 een nadeelig saldo van f 312.000 oplevert. Een deel van dit tekort willen B. en W. dekken door de helft van de bedrijfs- reserves, die de exploitatie per 31 Dec. 1930 van gas- en electr. bedrijf en waterleiding geeft. Deze reserv. zyn: gasbedrijf f244.725,S3 Electr. bedrijf f 127.577.46; Waterleiding f 30.092.59, samen f 402.395.S8. De andere helft van deze reserves willen B. en W. ge bruiken voor het tekort op den Dienst 1931. Want ook dit jaar zal er een belangrijk te kort zyn. Reeds 1 Juli waren de uitgaven van enkele diensten f 198.000 hooger dan de raming; het Burgerl. Armbstuur overschreed de begrooting met f 100.000; aan extra-steun uitkeering tengevolge van de economische cri sis werd f 3S.000 meer uitgegeven; de werk verschaffing te Castricum en Giethoorn vor derde f 40.000 en de werkverruiming f 20.000 meer. Samen wordt dit f 19S.000, welk be drag over de tweede helft van dit jaar zeker verdubbeld zal worden, tenzij de economische toestand beter wordt. Het restant van het tekort over 1931 zal gedekt worden door ver hooging van de gas- en eleetriciteitstarieven, ingaande deze niaand nog. Nu de Begrooting 1932. Dezo is in „ont werp" reeds verschenen en sluit met een na deelig saldo van f 1.484.000. Een crisisdienst willen B. en W. nog niet instellen en de sa larissen en loonen van het Gemeenteperso- neel worden over 1932 nog niet aangetast. Gezien de verlaging van het algemeene in dexcijfer zullen deze laatste uitgaven in de toekomst niet onveranderd blijven. Vermoede lijk zal binnenkort een begin worden ge maakt met pensioenkorting. Als middelen ter dekking van het genoemde tekort over 1932 stellen B. en W. nu voor ver hooging van de Opcenten op de Person. Bel. Hiernaast staan de vermeerderde inkomsten van Gas- en Electr. bedryf, ingaande deze maand. Verder zijn alle posten op de Begrooting 1932 herzien: o.a. stellen B. en W. voor. liet besluit van den Raad, om een nieuwe brug over het Donkere Spaarne te laten bouwen en de Wildemansbrug te vernieuwen, waarbij in Januari van dit jaar f 458.200 werd geno teerd, in te trekken. De Rand, in zyn nieuwe samenstelling vergadert morgen. Dinsdag 1 Sept. Op de agenda stann belangrijke onderwerpen; o.a. Wethoudersbenoeming. De S.D.A.P heeft haar houding reeds bepaald er zal genoegen nemen met één zetel, zoodat dan vermoede lijk alleen de heer Van Liemt (R.K.) de nieu we Wethouder zal zyn (in de plaats van Mr. Heekens Thijssen). De politieke samensi !- ling van he* college van B. cn W. blijft dus waarschijnlijk wei deicl.de.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1