Bij Pijnen ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. UITVOERING TARWEWET EN DE BAKKERS. Het Regeeringsbuivau voor de Uitvoering van de Tanvewet 1931 heeft de volgende cir culaire rondgezonden aan de belanghebben de organisaties: Het is gebleken dat het bij circulaire no. 1000 Tw. door den Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Tarwewet gege ven voorschrift met door alle bakkex-s goed is begrepen. In verband hiermede wordt gemeld: Een bakker, die op 1 September een hoe veelheid onvermengde tarwebloem of tarwe- meel in vooi*raad heeft, zal te rekenen van dat tijdstip die bloem of dat meel slechts mogen aanwenden, indien hij die. hoeveel heid vermengt met bloem of meel, uitslui tend bereid uit inheemsche tarwe. De hoeveelheid bloem of meel, uitsluitend bereid uit inheemsche tarwe, welke hij daar voor zal moeten betrekken bedraagt Vi van de hoeveelheid onvermengde bloem of meel, welke hij in voorraad heeft. Is deze vooi-- raad b.v. 100 balen, dan zal hij dus 25 balen bloem of meel, uitsluitend bereid uit in heemsche tarwe, moeten bijmengen. Hij be hoeft dat uit. den aard der zaak niet ineens te doen, en kan, wanneer zijn wekelijksche omzet b.v. 20 balen is. 16 balen onvermeng de bloem met 1 balen bloem van inhèem- sche tarwe veimengen. Na ongeveer 6 weken aldus te hebben gedaan zal dus zijn voorraad van 100 ba len onvermengde bloem zijn verbruikt Een bakker kan ook volgens het hier onder staande voorbeeld handelen. Stel, dat zijn omzet per week is 200 ba len. Hij kan dan het volgende mengsel ma ken: 100 balen bloem A (bloem van de voor geschreven samenstelling; 80 balen onge mengde bloem; 20 balen bloem uitsluitend van inheemsche tarwe. Het staat echter dien bakker ook vrij den bij hem aanwezigen voorraad onvermengde bloem of meel, in plaats van te vernieii- gen als hierboven bedoeld, te verbruiken op de volgende wijze: Gelijk bekend, mogen bakkers een hoe veelheid onvermengde bloem betrekken, ge lijkstaande met 7Va pet. van hun omzet ge durende een bepaald tijdvak. Dit tijdvak is door den minister bepaald op G maanden. Hieruit volgt., dat de voorraad bloem B, wel ke de bakkers voor dit doel mogen gebrui ken, niet grooter mag zijn dan hun geheel e verbruik gedurende twee weken bedraagt. Zij, wier voorraad grooter is, moeten dus het meerdere gaan mengen als hierboven is aangegeven. Een bakker, die per week om zet 100 balen bloem a 50 K.G. mag dus per week 71/2 balen a 50 K.G. ongemengde bloem gebruiken. Heeft hij nu bijv. een voorraad *an 75 balen onvermengde bloem, dan kan hij dus 10 weken lang elke week 7y2 balen van die bloem verwerken. Langs dezen weg kan de bakker dus ook zijn voorraad onvermengde bloem opmaken. Zoolang hij nog onvermengde bloem heeft ontvangt hij natuurlijk geen bonboekjes om onvermengde bloem te kunnen betrekken. Een bakker kan dus op twee verschillende wijzen een bij hem aanwezigen voorraad onvemiengde bloem opmaken en wel: 1. öf door bijmenging met bloem, uitslui tend bereid uit inheemsche tarwe, zooals hierboven is aangegeven; 2. öf door dien voorraad te gebruiken door daarvan de bovenbedoelde iVz pet. te ver werken. Het is den bakker toegestaan een deel van zijn voorraad te verbruiken op de wijze, on der 1 bedoeld, het overige op de wijze, onder 2 bedoeld. Na 1 September a.s. behoeven de bakkers niet meer aan het Regeeringsbureau voor de Tarwewet in te zenden een opgaaf van de bij hen aanwezige voorraad bloem of meel, van de namen hunner leveranciers van die bloem of dat meel en van hun verbruik van bloem of meel en eventueel verkoop van bloem en meel A in hun winkel. De aandacht wordt er echter op gevestigd, 'dat het bijhouden van register no. Ill, dat aan de bakkers is toegezonden, moet blijven geschieden. Dit register blijft onder berus ting van den bakker en moet op verlangen van de controleurs Tarwewet 1931 aan dezen in verband met hun controle worden ge toond. GEZICHT OP DE OUDE VESTING NAARDEN, VAN BOVEN AF De bediening is toch maar tip-top. Wel wetende wat we schreven over een luchtfoto van Naarden, begreep een vriend van ons blad, 3/. C. te Rotterdam, ook direct onze bedoeling en hij schrijft ons: „De nooit genoeg geprezen K.L.M. heeft daar al lang voor gezorgd." Doch hij laat het niet bij deze terechtwijzing. Hij voegt er een foto bij. Onze dank daarvoor! Hierboven ziet ge Naarden van uit de lucht. Zeg zelf, of ge ergens in Nederland zoo iets moois uit de historie kunt vinden! KLEINHANDELSPRIJZEN WAT VERBRUIKSARTIKELEN KOSTEN. Gelijk bekend, heeft de minister van arbeid prof. dr. N. J. Polak te Rotterdam en prof. H. L. Kaag te Tilburg, uitgenoodigd, hem inzake de vraag, door welke oorzaken cn in welke mate de kleinhandelsprijzen van tal van verbruiksartikelen de groothandelsprijzen van die art. (of van de grondstoffen voor de vervaardiging daarvan) bij daling niet of onvoldoende volgen, van advies te dienen. Als no. 6 der Verslagen en Mededeelingen van de afdeeling handel en nijverheid van het departement van arbeid, is thans ver schenen het derde en laatste gedeelte van het door de beide hoogleeraren uitgebrachte verslag, betrekking hebbende op de artike len suiker, koffie, rijst en havermout. Ten aanzien van het artikel suiker wordt een over het algemeen bevredigende prijs aanpassing vastgesteld. Tijdens de voortge zette daling van de groothandelsprijzen is er eenige vertraging in de aanpassing. In het najaar van 1930 en begin 1931," een periode met vrij stabiele prijzen, blijkt de bruto-winst ongeveer een cent hooger te zijn dan in de eerste helft van 1926, eveneens een tijdperk met een vrij stabiel prijsniveau. Voor koffie is er in vele gevallen een zeer onvoldoende aanpassing van de kleinhandels prijzen. Voor verschillende koffiesoorten, als merkartikel in den handel gebracht, wordt bij handhaving van de eenmaal vastgestelde prijzen een gedeeltelijke aanpassing gevon den door kwaliteitsverbetering. Uit de aldus „uitgerangeerde" koffiesoorten van geringere kwaliteit worden nieuwe melanges met lagere prijzen en andere merken gevormd. Zelfs indien men. zoowel rekening houdt met de aanpassing door kwaliteitswijziging zon der prijsveranrlering als met de prijsverla ging der verschillende onder merk verkochte koffiemelanges, valt er doorgaans een ver traging van ongeveer een half jaar te con- stateeren. Ten opzichte van het. artikel rijst wordt vastgesteld, dat er in zeer vele gevallen slechts dan van eenige aanpassing van de kleinhandelsprijzen kan worden gesproken, indien de groothandelsprijzen door buiten gewoon hevige fluctuaties een verdere hand having van de kleinhandelsprijzen vrijwel tot een onmogelijkheid maken. Zelfs in die gevallen, waar er eenige meerdere aanpas sing bleek te bestaan, liet deze ten opzichte van het tempo, waarin zij tot stand werd gebracht, nog doorgaans heel wat te wen- schen. Daartegenover staat echter, dat soms ook bij een verhooging van de groothandels- prijizcn een overeenkomstige verhooging van den kleinhandelsprijs achterwege bleef. Verpakte havermout blijkt een buitenge woon geringe piïjsaanpassing te vertoonen en voor de los verkochte havermout valt zoowel bij particuliere winkelzaken als bij coöperaties nu eens een vrij bevredigende, hoewel vertraagde aanpassing op te merken, dan weer laat het proces zeer veel te wen- schen over. Ten opzichte van de verpakte soorten havermout is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in sommige gevallen de da ling van den grondstofprijs geheel of gedeel telijk werd gecompenseerd door een mindere opbrengst van de bijproducten, welke voor den kostprijs van deze havermout van zeer groot belang moet te achten zijn. Het samenvattende slot van het verslag noemt voor de bevonden vertraging en tekort komjngen in het aanpassingsproces van de kleinhandelsprijzen aan die in den groothan del de volgende oorzaken: 1°. Kortstondige prijsveranderingen wor den in den kleinhandel veelal genivelleerd. 2°. Voorraden vertragen de prijsaanpas sing. 3°. De psychologie van het koopend pu bliek houdt somtijds prijsveranderingen tegen. 4°. De prijsverandering van het eene goed of den eenen dienst heeft invloed op den prijs van het andere gelijktijdig geproduceerde goed of den anderen gelijktijdig bewezen dienst. 5°. De algemeene prijsdaling heeft een aantal productiekosten onaangetast gelaten. 6°. Een monopolistische positie van een product of een groep van producten kan de prijzen handhaven totdat de vergroote marge concurrenten doet opkomen, die het mono polie aantasten. DE GEMEENTEFINANCIEN VAN SLEEN (DR.). Gisteravond heeft de gemeenteraad van Sleen wederom zeer uitvoerige besprekingen gehouden over het geschil met den minister van binnenlandsche zaken over de gemeente- financiën. De raad heeft destijds besloten de gemeente in te deelen in de tweede klasse voor de gemeentefondsbelasting, terwijl de minister verlangde indeeling in de 3e klasse, omdat de gemeente noodlijdend is en bij zondere rijkssteun geniet. Nadat de raad tweemaal zijn besluit hand haafde, heeft de minister tenslotte gedreigd met stopzetting van de steunverleening, waarvan het gevolg zou zijn, dat de ge meente haar betalingen zou moeten staken. De raad heeft de ernstige gevolgen niet durven aanvaarden en thans met zes tegen vijf stemmen besloten onder ernstig protest te voldoen aan het verlangen der regeering. DE ONTDEKKING DER INDUCTIESTROOMEN Het tweede gedeelte van 't artikel over de Inductiestroomen, waarvan we gister het eerste plaatsten, zal in een volgend nummer I worden opgenomen. MERAPI-COMITE DE VERANTWOORDING Het Uitvoerend Merapi-comité heeft zijn verantwoording Aan de ontvangen gelden gepubliceerd. Ontvangen weid in totaal 210.401.66, waaronder 4000 van den Paus. Aan den gouverneur van Midden-Ja va is op 15 Jan. 1931 een bedi-ag van 100.000 overgemaakt. Voorts is aan het Nationaal Steuncomité 45.000 van de beschikbaar gestelde 50.000 gulden gerestitueerd- voorts aan het Roode Kruis 5000, terwijl aan het Smer- efonds is gezonden 4.993.75 en aan den gouver neur van Midden-Java op 2 Juni j.l. nog f 4.244.69. Aan administratiekosten is uitgegeven 1.058.92. Het restant ad 92.29 wordt, na aftrek van nog enkele kosten aan een Indische instelling van liefdadigheid gege ven. Tenslotte betuigt het Merapi-Comité zijn oprechten dank voor de van zoovele zijden, in het bijzonder van de Nederlaud- sehe dagbladpers, ondervonden medewer king en steun. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te 's-Graveland, L. J. S. Crousaz te Strijen. Bedankt: Voor Krimpen a. d. Lek, C. J. van der Graaf te Nïjkerk (G.). Voor Linschoten (bij Woerden), A. H. J. G. van Voorthuizen te Lage Vuursche. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Vrij hoeve-'s-G rev elduin- Capelle, H. van Heijst te Waardhuizen. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Papendreeht en Hille- ;om, cand. J. Tamminga te Franeker. BEROEPINGSWERK Te Loonschendij k is, naar men ons meldt, tengevolge van reglementswijziging het beroepen van een predikant bij de Ned. Herv. Gemeente niet mogelijk meer, tenizij de Kerkvoogdij eerst haar verplichtingen tegenover den Raad van Beheer voldoet. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. J. Zwart, van Leeuwarden, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Eestrum, ii door de Classis Kollum na peremptoir examei met algemeene stemmen toegelaten tot de be diening des Woords en der Sacramenten. NAAR DEN KANSEL Mr. B. C. Cladder, te Ginneken, inspec teur der vereeniging „Kinderzorg" voor Noord Brabant en Limburg, die tot hiertoe het ambt van predikant niet bekleedde, zal zich 20 Sep tember, als haar predikant, verbinden aan de Evangelisch-Luthersehe Gemeente van Maas tricht. Ds. R. K. M. HUMMELEN Naar wij vernemen, is Ds. R. K. M. Hum- melen, predikant der Geref. Kerk te Gorin- chem, na een rusttijd van eenige weken weer zoover hersteld, dat hy een deel van zijn ar beid heeft kunnen hervatten: Ds. G. RENTING De toestand van Ds. G. Renting, predikant der Geref. Kerk te Winterswijk, is in zooverre -verbeterd, dat hy heden, Zaterdag, het Diaco- nessenhuis te Arnhem, waar hy 20 weken ver pleegd is, zou mogen verlaten, om huiswaarts te keeren. Voorloopig kan hy zyn werk nog niet hervatten en geen bezoek ontvangen. JUBILEA Ds. J. Doorenbos, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk, laatstelijk gestaan hebbende te Schalkwijk, thans wonende te Den Haag, mag Donderdag 3 September a.s. herdenken,deel n de heer W. dat hy 55 jaar geleden de Evangeliebediening aanvaardde te Blauwkapel. Voorts stond hij te Beekbergen, Oosterbierum, Barneveld, Capelle a. d. IJssel en Schalwijk. De byna 82-jarigen predikant geniet sinds October 1926 van zijn emeritaat. Hy heeft jarenlang zitting gehad in het Class. Bestuur van Rotterdam en was tien jaren lang praetor van den ring Hillegers- berg. DIACONIE Voor de deelnemers aan de 42ste Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken, die Woensdag 2 September te Haarlem in de Ge meentelijke Concertzaal zal gehouden worden, n Begroetingsavond georganiseerd, welke Dinsdag 7 September, 's avonds S uur, in Hotel Lion d'or aanvangen zal. Genoodigd zijn ook de gastvrouwen en gastheeren, bij wie de deelnemers zullen logeeren. Het slotwoord op de conferentie, die om kwart over tien be gint, zal gesproken worden door Ds. J. W. Siertsema, plaatselijk predikant. Na afloop der vergadering zal aan de bezoekers eei gelconcert worden aangeboden in de Klopper- singelkerk, waarbij de heer G. A. Golcisc ding als organist zal optreden. GEZINSBANKEN Te N ij kerk (G.) heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk het systeem van de commissie, dat gericht is op de vorming van gezinsbanken in de kerk, goedgekeurd. VERKIEZINGEN Te V e e n e n d a a 1 is in de Ned. Hervormde Gemeente onder leiding van Ds. N. van dei Snoek een kerkelijke kiesvereeniging „Waar heid en Vrede" opgericht voor het candideeren by verkiezingen voor het Kiescolege. In het .s. najaar moeten wederom gemachtigden ge kozen worden. Vele lidmaten sloten zich reeds Een door de vergadering aangew voorloopig comité zal een reglement ontwer pen. Op Woensdagavond 9 September a.s in het Gebouw aan het Verlaat het Bestuur gekozen en het reglement vastgesteld worden. IN BELGIE De Classis Dordrecht der Geref. Kerken zal haar eerstvolgende vergadering, nl. op Don derdag 3 September a.s., wederom in België houden, nL te Antwerpen. Het besluit der Classis is eenmaal 's jaars, en wel op den eersten Donderdag van September, te Antwer pen te vergaderen, zulks tot sterking van de gemeenschap met de Kerken in België. ROFFEL-RIJMEN ALLES VOOR DE KONINGIN 't Zijn geweldig drukke dagen Voor de menschen van de buurt, 't Kost wat tijd, eer alle dingen Zijn besproken en bestuurd! Lampions en eerepoorten, Palen, vlaggen in de straat, Slingers, lichtjes, groen en bloemen Deftig, zonder overdaad; Alles voor de kinderspelen, De tractatie, de cadeaux, De muziek, de groote optocht, En de films, en de tableaux, De programma's en de kaarten, 't Colporteeren en 't geschrijf Ja, Oranjefeest te vieren Heeft wel heel wat om het lijf. Als de zon non maar wil schijnen Dan komt alles best terecht. Dan zijn de bespaarde centjes Heusch nog niet zoo slecht belegd. Echte ras-Oranjeklanten Spannen graag hun krachten in, Van Augustus tot Augustus Alles voor de Koningin. Prof. J. J. van der Schuit, hoogleeraar de Theol. School der Chr. Geref. Kerk, han delt in de „Wekker" wederom over saamwer king van Kerken en besluit aldus: „Misschien zegt iemand: waarom al dit na- pleiten. De Synode heeft nu eenmaal gespro ken, dat samenwerking niet geoorloofd is en hiermede uit. „Ik zou dezen vriendelijken criticus willen opmerken: als de wereldgeschiedenis door een Synode-besluit beheerscht werd, hadt gij mis schien gelyk. Maar ik geloof, dat het nog e enigszins anders staat en de naaste toekomst kan ons heel wat leeren''. TOEN EN NU. Een merkwaardig geval heeft zich voor gedaan in het Roomsche Luik in het Room- sche België. Het bestuur der stad heeft namelijk de Protestantsche Gemeente aldaar by het bouwen van een nieuwe kerk, waar voor 26 Juli jJ. de eerste steen werd gelegd, een belangrijke subsidie geschonken. Dergelijke gebeurtenissen zijn wel bijzonder treffend in een land, dat in vroeger eeuwen het tooneel is geweest van bloedige geloofs vervolging, toen de Protestanten in hun meest verborgen schuilhoeken nog niet veilig konden vergaderen. j Denk u in, dat Philips II of Alva geld gaf den bouw van een Protestantsche kerk! Schoolnieuws. EXAMENS M. W. Reindei Bilt. EXAMENS-NIJVERHEIDSONDERWIJS DEN HAAG. 28 Aug. Akte X J. Geslaagd do ?cr H. v. d. Velde, Zwolle. EXAMENS HOOFDAKTE ARNHEM. Geëx. 7. geslaagd 1 cand., n.l. ej. M. C. C. J. AVolters te X'ilmegen. zün afgeloopen. In totaal zün (Nadruk verboden.) LEO LENS Mijnhardt's Poeders. Doos 45 cL Bij Uw Drogist. geëxamineerd 270 candidate BREDA. Geëx. tmes A. J F Hovers. toornen,' Tilburg" DEN HAAG. Geëx. Larts, Den ~Haag :slaagd 5 cand„ nA. is. Steenbergen;0 r'h! A. R, ICuipcr, Liss is. Ooster-Blokker: tede; A. P. Grootendor Schiphol. ;slaagd teruggetrokken 2. Lips, Barendreoht: A. H. Smits en mej. M. A. Nicodem, beiden Rotterdam. UTRECHT. Geëx. 7. geslaagd S candidaten, n.l. de heeren P. J. H. J. Bevers. Veenendaal: H. Oets. Amsterdam en G. A. Roeleveld. Pols- s zijn toegelaten atle hebben, wat het schrif- -ett. 427 caadldaten deelge- wic 162 tot het mondeling ge- In de administratie 18 candidate! weinig kennis wordt diploma worden uitgereikt >r het nieuw ingesteld voorbereidend en voor gemeente-accountant heeft zich :andldaat aangemeld, die Is geslaagd. INDRUKKEN UIT EGYPTE Is het leven van den dorpeling in Egypte Voor den reiziger reeds interessant, wat de echt Oostersche stad hem te zien geeft, houdt hem nog veel meer vast. En dan biedt de straat wel nergens een bonter tooneel, dan in Kaïro, de stad met 1 millioen inwoners. Ook de volksstraten in Napels vertoonen een wirwar van menschen, dieren en uitstallingen. En Bevroeth in Syrië doet de schaal al meer overhellen naar het Oostersche gewriemel, maar Kaïro spant in pik opzicht de kroon. Eerst is men wat onwennig in die kris kras door elkaar woelende menigte. Maar spoedig schept men groot behagen in die rustelooze Bedrijvigheid. Men weet immers, dat de Egyptenaar van een goedaardig ras is. Komt men niet aan zijn religie en heeft men respect voor zijn volkszeden, dan wan delt men even gerust als in de Amsterdam- sche KalverstraaL Wij hebben het nu na tuurlijk allereerst over het echt-Egyptische deel, en niet over de moderne wijken. Slechts als de koopbacil den bezoeker heeft aange tast, verkeert hij in gevaar. Niet in lijfs gevaar, heden neen, maar hij moet heel knap zijn, zal hij bij den aanslag op zijn voorraad .piastere niet aan het kortste eind trekken. Elke buitenlander is in de oogen van den Egyptenaar rijk, schatrijk. Wie neemt hem kwalijk, dat hij er zijn deel vau opeischt? Wat hij in ruil ervoor geeft, is meest altijd nog veel te duur betaald. Maar overigens kan men raak loopen en -sjouwen. Het kwam mij vaak voor, dat de Kaïrnieten zelf schik in het geval hebben. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd op straat En Europeanen en Amerikanen, op hun wijze gekleed en op reis soms uitgedoscht, verhoogen de levendigheid en zorgen, dat het beeld al bonter wordt. En zoo maakt de schroom al ras plaats voor een onweerstaanbaar verlangen, om nog eens weer en daarna nogmaals opnieuw zich in deze Oostersche wereld te storten, en dan bij voorkeur in de bazanvijken, opdat de indrukken zich toch vast zullen zetten en men ze mee kan dragen straks naar de meer of minder deftig-afgepaste omgeving, welke na afloop van de reis weer wacht. Men krijgt er, zoo kan het in 't kort worden gezegd, nooit genoeg van. Althans, wanneer men het er mee eens is, dat reizen niet an ders moet zijn dan leeren en vastleggen op de gevoelige plaat Stel u dan een doolhof voor van smalle straten, twee of drie meter breed, meest af gesloten voor verkeer van rijtuig of auto. De huizen zijn hoog en telkens steekt een erker Een kijkje op een inlandsche markt te Kaïro, van hout met geblindeerde ramen nog voor uit. Deze «erkers behooren bij het gedeelte der woning, 't welk den vrouwen is aange wezen, een soort harem dus. Want het vrou wenverblijf is streng gescheiden van dat der mannen. Maar aan de nieuwsgierigheid van het vrouwelijk geslacht hiermede wordt toch niets kwaads gezegd? is op deze wijze tegemoet gekomen. Zij kunnen dus op de straat zien zonder zelf bespied te worden. Maar met dat al dringt de zon nergens door in de straat en is het kil en vaak vochtig. Winkel rijt zich aan winkel. De waren zijn uitgestald aan de straatzijde niet achter de ramen, maar in open ruimte. De verkoo- per zit er naast. Vrouwen bieden bij den handel nooit de behulpzame hand. Niets schijnt den handelaar te interesseeren, dan hoogstens zijn pijp. Want rooken is hem een tweede natuur geworden. Geen sigaar, wel licht een enkele sigaret, maar allerliefst en allermeest zijn waterpijp. De beenen worden gekruist op de mat en zoo wordt gewacht op de dingen, die komen zullen. Elk beroep heeft zijn aparte straat De collega's deelen lief en leed. De schoenma kers hebben een lange straat noodig.. Zij ma ken nieuwe en lappen oude schoenen op de meest primitieve wijze, want ook't handwerk schijnt eeuwen lang stil gestaan te hebben. De bakkers bakken hun ronde brooden zon der eenige afwisseling en meenen ook weer naast elkaar handel ie moeten drijven. De goudsmeden wijken niet van dezen regel. En barbiers, het getal dezer nuttige menschen is legio. Ook zij houden open store. Nu biedt de mohammedaansche wereld meer kansen voor dit. vak, dan elke andere levensovertui ging. Het hoofdhaar wordt namelijk ook af geschoren. Men zou dit moeilijk zelf kunnen doen met een gillette. Prijzig zijn deze hee ren, als de gelegenheid zich voordoet, ook wel. In Jeruzalem werd, voor wat men noemt gewoon scheren, twee shilling ge vraagd. Wij gaven er één, en men vond dit blijkbaar ook al goed. De slagerswinkels lokken heelemaal niet aan. Het schapenvleesch varkens mogen de mohammedanen niet eten herbergt zwei-men vliegen. Een veelbegeerde lekkernij zijn kleine stukjes vleesch, aan een lange vork geroosterd boven een pot met vuur. Men kan er op wachten. Bediening la mi nute. Maar of het onsmakelijker gerecht is dan mosselen uit de schelp opslurpen bij het mosselen vrouwtje te Rotterdam, weten wij niet precies. Op zoetigheden is do Egyptenaar, maar ook de Turk, verzot Honderdon kooplui schijnen in dezen handel een bestaan tc kunnen vinden. De talrijke koffiehuizen oefenen een groote aantrekkingskracht uit op het mansvolk. Om negen uur des morgens slurpt de mo- Een mohammedaansche Arabische vrouw. De zwarte sluier bedekt van het gplaat de onderste helft. Op dvn neus ziet men een soort spiraal van geel koper, waaraan de hammedaan al van het zoo geliefde vocht. Maar de vrouwen gaan niet mee. Van dit soort gezelligheid wil de heer der schepping hier niet weten. Nu is het in deze localitei- ten een kale boel. Meubilair is er zoo goed als niet aanwezig. De Arabische koffie wordt heel andere be reid dan bij ons. De koffiohoonen worden gestampt of gemalen, en daarna gemengd met suiker gekookt. Dan worden heel kleine kopjes gevuld van dit kooksel. Feitelijk kan men dus slechts één slok nemen, wijl men direct stuit op het zaksel. Dit dan de zoo genaamde mokka. In de hotels wordt deze mokka ook na het diner altijd gepresenteerd Over den smaak liepen bij ons de opvattin gen uiteen. Ik kon er mij best mee conten- teeren. De kopjes, waarin geserveerd wordt, zouden onze dames hupsch noemen of mis schien beeldig. Ons koffiedrinken is evengoed een ge woonte geworden als mokka-slurpen bij de Arabieren. De menschheid zou er buiten kunnen, want in Europa is de koffie pas ongeveer 1700 ingevoerd, maar nu zij er is, noemen de meesten haar onmisbaar. Zóó denkt de Egyptenaar er ook over. Als wij nu een blik gaan slaan op wat zich beweegt in die smalle winkelstraten, moet het oog zich eerst steunpunten zoeken, om op deze wijze tot goede onderschei ding te kunnen geraken. De kleeding is van een bont allerlei. De moeste mannen in de Arabische dracht, van het lange gewaad, maar ook heel wat op z'n westerech. De roode fez dragen niet alleen mohammedanen, maar evengoed christenen als joden. Groene tulbanden dragen wie de tocht naar Mekka hebben gemaakt. De mo hammedaan is verplicht éénmaal in zijn leven een bedevaartstocht naar de heilige stad van Mohammed te maken, doch bij velen blijft het bij het voornemen. De wat deftiger medeburgers zijn onaf scheidelijk van hun langen stok, den staf. Er wordt, beweerd, dat. de bisschopsstaf af stamt van deze oostersche gewoonte. Tusschen de onbelaste voetgangers bewe gen zich, die dan wèl lastdragers zijn. Wa terdragers met hun gevulde geprepareerde dierenhuiden sukkelen er tusschen door. Kooplui met groote koperen koffiekannen; gesluierde, maar ook ongesluierde vrouwen cn kleinere of grootere kapitalisten op ezels. Deze ruitere schijnen 'er zich in geoefend te hebben zoo ver mogelijk achter op het beest te gaan zitten, zonder er af te glijden. Kameelen, öf deftig alléén stappend, öf met z'n vijfen of zessen achter elkaar, ontbreken niet op het appèl. En deze veelvervige bende maakt door onharmonisch geschreeuw en geroep het straatbeeld pas volledig. De vreemdeling doet verstandig erg rustig zich te bewegen door deze menschenvolte. Zoodra hij stil staat, wordt hij aangeklampt door de bakschisch-klunten. Bakschiseh wil zeggen geschenk. De bedelaars en ook vele kinderen hebben dit woord tot hun lijfspreuk gekozen. Dit is oprecht een der hedendaag- sche Egyptische plagen. De regeering beproeft dit kwaad te be strijden, maar het helpt bitter weinig. Tot in de moskeeën vervolgt men den vreemde ling met dit woord. Allerlei onnoodig hulp betoon wordt uitgedacht, om aan het geroep om bakschiseh meer kracht bij te zetten: het wrijven der schoenen elk moment van den dag, het vasthouden van het portier van de auto, het meeschreeuwen als er snuiste rijen op straat gekocht worden en zoo al meer. Toen een dame van ons gezelschap in de woestijn bij Sakkara ging fotografeeren, hield een van deze uitgeslapen troep zijn hand naast het toestel, om zoogenaamd voor schaduw te zorgen. Dat gaf heel wat lawaai, toen hij om zijn „loon" kwam. In Italië is Mussolini erin geslaagd aan het gebedel vrijwel een eind te krijgen. Althans ons viel het verschil met vóór tipn jaar geweldig op. In Egypte ziet het er vooralsnog niet naai- uit. III stond in ons blad van 27 Augustus. 'Etn vogelvlucht-kijk op Kaïro,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5