JHfttmr jCriitsdjr VERBROKKELINGSGEVAAR N.V. HOUTHANDEL H j,VAN SCHIJNSEL CO, oosT2EEn™KB i\m SL228?Aima ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Buitenland bij Weke- 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad TVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3443 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931 ADVERTENTIE NÏ Van 1 tot 5 regels1.17V5 Elke regel mper0.22Va Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerB 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. WEGENS GEMIS AAN POLITIEKE STABILITEIT In oii3 artikel over de dood van Dr. Nolens hebben wij één zaak slechts in 't voorbijgaan aangeraakt, terwijl ze toch van het allergrootste belang iswe komen er daarom thans iets uitvoeriger op terug. Het is de vraag, welke zich onwille keurig laat stellen: wat zullen voor de Koomsch-Katholieke partij de gevolgen zijn van Nolens dood; en daaraan haakt zich dan onmiddellijk de andere vraag vast: wat zal daarvan het indi recte gevolg zijn voor de politieke con stellatie in ons land? Deze vragen willen we allereerst bij voorbaat in één beschouwing beant woorden met de opmerking: de gevol gen zullen minder schokkend zijn, dan men oppervlakkig zou denken. ImmersGod stelt op bepaalde plaat sen en op bizondere momenten in de wereldgeschiedenis steeds personen van groote invloed en met een veelbeheer- schende positie. En wanneer zij weg genomen worden, dan vragen we ons wel eens met vreeze af: wie zal de ledige plaats innemen, wat zij leken nu toch waarlijk onmisbaar. Maar we kunnen beter weten. We hebben te erkennen, dat niemand on misbaar is en dat ieder slechts heeft te vervullen de taak hem van Godswege opgelegd, want in Zijn hand zijn alle tijden en gelegenheden. En geen toe stand zoo ingewikkeld of moeilijk, geen vraagstuk zoo onoplosbaar, of Gods wijsheid weet de knoop te ontbinden en het probleem op te lossen. In de tweede plaats zien we geen „revolutie" in de Roomsch-kath. Staats partij en geen beslissende ommekeer, wat de samenwerking met andere Chris telijke partijen betreft; want meer dan Dr. Nolens is de kerkelijke saamhoorig- heid in die kring; en meer dan iemand ook is de Christelijke belijdenis, welke al meer tot samenwerking zal nopen, naarmate het ongeloof zich scherper tegenover de godsdienst stelt en wereld lijke machthebbers beslissen over de sluiting van kerken. Hiermee is niet gezegd, dat uit Roomsch-kath. en Prot. Chr. kring nie mand zal verstrikt raken in het net der S.D.A.P., daarover loopt de vraag niet; want wie de Roomsche Kerk verlaat of het Christelijk geloof vaarwel zegt, die komt als vanzelf by liet socialisme indien niet erger terecht. Doch wij blijven er bij, dat wie Roomsch kerkt, ook in 't algemeen roomsch stemt; en dat, wie de ortho doxie in de Protestantsche kerken lief heeft, slechts bij uitzondering in 't stemlokaal afdwaalt. En dus: aan een verbrokkeling in 't Roomsche kamp en een daarmee samen hangende verwijdering tusschen de Christelijke partijen in ons land, geloo- ven we nog niet. Echter is daarmee niet ontkend, dat er verbrokkelings^evaar aanwezig is. Het zij nogmaals herhaald, over dat gevaar in Roomschen kring spreken we slechts als belangstellend toeschouwer, niet als geïnteresseerd criticus. Doch dat gevaar zien we, en het te ontken nen' zou o.i. dwaasheid zijn. De zwijgzame Nolens bezat in zijn partij een overwicht, dat wij thans bij niemand van zijn geestverwanten aan wezig achten. Zien wij het juist, dan zal Mr. Aalberse wel over een groot deel de open plaats innemen. Doch hij zal zelf de eerste zijn om te erkennen, dat hij thans niet dat overwicht op allen heeft, zooals Nolens het bijkans onge merkt bezat en oefende, met die van- zelfsheid, welke haast natuurlijk schijnt te zijn. Zeker, als wij de uitersten in de R.-K. partij typeeren met een paar na men, dan is het Mr. van Wijnbergen eenerzij ds en de kring van Volkskrant en Morgen anderzijds. En nu behoeven we slechts te herinneren aan onze cri tiek in een vorig nummer over deze laatstgenoemde groep om te demon- atreeren, dat er geen kleine verwijde ring bestaat. De taktiek om den minis ter van financiën uit te spelen tegen over de roomsch-kath. ministers is be neden peil; zelfs Het Volk stelde zich, niet zonder tendenzieuse bedoelingen, aan onze zijde. Er is echter meer. In de pers van de linkervleugel der Roomsch-kath. partij, gelijk vroeger in de misterieuze Michaë- listengroep, is critiek geoefend op Mr. van Wijnbergen, welke herinnerde aan KONINGINNEDAG Stemt nu met blijde tonen En reinen jubelklank Op dezen dag van vreugde Het lied van lof en dank! Versier, o volk, uw feestkleed! Waai uit, o dierbre vlag! Want Neêrlands Koninginne Viert haar geboortedag. De dank en smeekgebeden Gaan op tot Neêrlands God, Op Wien de vaadren bouwden In 't bangst en pijnlijkst lot. Neem, Heer, den dank van Neêrland, Hoor, Heer, ook Neêrlands beê: „Deel onze Koninginne Uw rijksten zegen meê'\ Blijf Gij haar rijkstroon schragen Door Uw almachte hand, De keus en de eed des Zwijgers Doe ook Zij steeds gestand; Opdat ook Zij ervare Wat 't zegt, als leed genaakt: ,,'k Heb met den Heer der heer en Een vast verbond gemaakt!" die van socialistische zijde en in woor den, welke aan alle broederlij khed ge speend waren. Wij bezien nu niet het zakelijke, wat die verschillende zienswijzen school; wij letten slechts op de manier, waarop de variatie binnen één partijverband gepubliceerd werd; en dan consta- teeren we, dat de afstand wel heel groot leek. Doch ver boven deze geschillen uit ging de macht en de beslissende invloed van Mgr. Nolens- en of de roomsche democraten het aardig vinden of niet, het feit is niet te weerspreken, dat de machtige herder zijn schaapjes bij elkaar wist te houden: slechts niet hinderlijke, of niet al te ongewenschte slippertjes werden toegelaten. Het is niet in strijd met de waar heid, als we verklaren, dat de groote woorden, welke vooral in den beginne, door de roomsch-democratische groep (we zullen het nu zoo maar zeggen) op meetings en in de pers gezegd wer den, niet werden herhaald in de Ka mer en zeker niet werden gehonoreerd bij de stemmingen. Bij sommigen kon zelfs van een draai gesproken worden. Het is daarom niet denkbeeldig, wan neer de vrees wordt uitgesproken, dat er in de Roomsche fractie na Nolens dood wel eens een en ander zou kun nen veranderen. Het is zelfs naar ons inzien, vry zeker, dat verrassingen niet buitengesloten zullen zyn. Echter, een uiteenvallen van de Roomsch-kath. Staatsparty verwachten we niet. Omdat immers de Kerk ten slotte een beslis send woord weet te spreken en geen goede katholiek voortgaat met iets te verdedigen, waarover de Kerk de ban uitsprak. Het een zit aan het ander vast. Die zelfde, z.g. meer democratische groep, die in eigen kring (om 'n volksuitdruk king te bezigen) de boel wel eens op stelten schynt te willen zetten, komt ook telkens naar voren met bezwaren tegen de coalitie der Christelijke party en en stelt het dan (eenigszins demagogisch) zóó voor, alsof de Protestantsche recht- sche groepen met conservatieve neigin gen behept zyn en niet wegens econo mische onmogelijkheden, doch uit af keer sociale maatregelen tegenstaan. Telkens en telkens worden er val- sche tegenstellingen gemaaktb.v. deze, dat het goed is om over het gevaar van het communisme te spreken, doch dat het heter is om het communisme door sociale maatregelen te bestrijden. Dat is een tegenstelling, welke wij wraken. Er mag geen tegenstelling gemaakt worden: men moet het eene doen en het andere niet nalaten. Het groote gevaar is, dat bij constellatie het Christelijk beginsel in 't gedrang komt. Immers wordt meer dan eens deze redeneering opgezet: Zeker, indien het kan, werken we j gaarne met de andere Christelijke par- j tijen samen, doch wanneer wij onze eischen op sociaal gebied niet ingewil ligd krijgen, dan willen we het wel eens met de S.D.A.P. probeeren. Wy gelooven, dat Dr. Nolens met zyn formule van de „uiterste nood zaak" nooit zoo iets bedoeld heeft. Hij had, o.i. meer het oog op politieke be slissingen als van 11 Februari 1925. Hoe het zy, na zijn dood zal het wel iets moeilijker worden om samenwer king te krijgen tusschen de rechtsche groepen; dat de party verhoudingen zich echter aanmerkelijk zullen wijzi- m, gelooven wy niet. Het bindend element ter rechterzijde moge dan al slapper worden; de anti these naar de andere zijde wordt im mer scherper; de S.D.A.P. ten onzent komt er door innerlijke verdeeldheid al meer toe om fel tegenover anderen positie te nemen en door een oorlog met vreemde mogendheden de binnen- landsche onlusten te camoufleeren en de aandacht van de eigen onrustige gele deren af te leiden. En dit verschijnsel, dat zich niet enkel tot de S.D.A.P. bepaalt, doch dat allerwege gezien wordt, is verontrus tend en moet tot nadenken stemmen. Het verbrokkelingspevaar is niet te ontkennen. Wij zien het in de S.D.A.P., doch ook elders. In de S.D.A.P. is het ongetwijfeld heel erg. Bijna op elk punt van het eenheidsprogram. We hebben er nog pas op gewezen. Bij de liberalen is het niet anders. De tegenstellingen over de beteekenis van de godsdienst voor de politiek, over het weren van de Tribune, nu weer over de gehuwde vrouw in overheidsdienst, over vraagstukken van annexatie, ze zijn meer dan persoonlijke geschil punten; ze wijzen er op, dat er bij be langrijke beslissingen geen eenheid wordt gevonden. Over de vryzinnigdemocraten kun nen we zwijgen. De leider daar schynt vooral in het negatieve zyn kracht te zoeken en de ontwapeningsleuze schynt minder politiek gewin gebracht te heb ben, dan men verwacht had. Doch juist op dit punt, dit beheerschende program gedeelte, dat in de laatste jaren al meer naar voren werd geschoven, is er een scherpe klove gekomen. Zóó is het links. Èn rechts is het wellicht niet zoo erg, doch ook niet zoo heel veel beter. Over de R.-K. Staatspartij spraken we reeds. Symptomen welke aan de tegenstellingen daar herinneren, kon, wie nauwlettend ontleedde, ook in de kring der anti-revolutionairen ontdek ken; en bij de chr.-historische partij kwam niet alleen door de karakter schets over Mr. Lohman maar in de stichting van een officieel oppositie orgaan de oneenigheid, om niet te zeg gen tweespalt, duidelyk naar voren. We laten het thans bij de constatee ring van de feitelijke toestanden en in een nadere en critische bes-houwing treden we nu niet. We voegen er slechts een tweeledige vermaning aan toe. De oude garde sterft weg en dat is een niet te zeggen gemis, waarvan we de gevolgen niet moeten overschatten, doch welke we evenmin mogen onder schatten, want beginselen zyn zoo vaak aan personen gebonden en ter rechter zijde behoeft men slechts aan de af wezigheid van Kuyper, Lohman en Nolens te denken; dit leide er ech ter toe, dat wij ons eenerzij ds met nauwgezetheid afvragen wat de beleden beginselen van ons in de praktijk vor deren en dat wy anderzijds niet afstoo- ten, wie op principieele overwegingen bij ons behoort, doch zoeken te ver eenigen, wat vereenigd kan en mag worden. Omdat God het van ons eischt en deze tijden het van ons vragen. dubbeld worden voor Haar, die in hoogheid gezeten is. In hoogheid gezeten, door de genade onze* Gods over ons in Haar; doch die, naar het voorbeeld van de groote helden en heldinnen uit haar voorgeslacht een moeder voor allen wilde zijn; en die ons heeft doen ver staan, welk een zegen er ligt in het steeds zeldzamer wordende feit, dat Vorstin eu Volk samen nederknielen voor de troon van den Potentaat der potentaten, met wien de groote Zwijger een vast verbond had ge maakt. Laat ons dan morgen en Maandag dat ver bond opnieuw bezegelen: God danken voor ontvangen zegen en Hem bidden, dat Hij met onze Koningin moge zijn, gelijk Hij ge veest is met haar vaderen. Onbeperkte bewondering hebben wij niet voor de jaarlijksche lintjesregen. Het heel of half automatisch systeem, dat hierbij voor een deel gevolgd wordt, kan ons niet be koren. Een onderscheiding voor bizondere verdiensten lacht ons toe; een regelmatig uitdeelen van lintjes, omdat iemand in zeker ambt of functie enkele jaren hopelijk zijn plicht gedaan heeft, vermindert de waarde. Wat sleur wordt treft en accentueert niet. Oud-minister Dr. J. Th. de Visser is be noemd tot Minister van Staat Daarin zit niets automatisch. D&t is een onderscheiding voor bizondere verdiensten. D&t is een koninklijk gebaar met rijke in houd. Eerlijk gezegd, mogelijk hebben we et zelfs iets over geschreven, hadden we deze benoeming reeds veel eerder verwacht Dat ze uitbleef was voor ons een teleurstelling. Thans is, naar onze meening, een verzuim hersteld. En daarom verheugt ons deze hooge onder scheiding voor een staatsman en echt vader lander zoo zeer. wij weten het dat Dr. de Visser ministerschap van Staat niets acht bij het kindschap Gods; het eerste gaat voorbij, ge lijk aardsche roem en eer; het tweede blijft n der eeuwigheid; maar ons volk in zijn geheel, ons Christenvolk in 't bizonder stelt het toch op prijs als zij, die met hun gaven en talenten woekerden voor de eere Gods- en -het welzijn dér natie, ook door de Regeering geëerd worden. Met de hooge onderscheiding, welke Dr. de Visser bij deze gelegenheid te beurt viel, wenschcn wij hem van harte geluk, want zij is verdiend! God spare hem nog lang voor Vorstin en Volk, die hij liefheeft en voor de kring van nauwere geestverwan ten, die hem zoo groote achting en waardee ring toedraagt. DE KONINGIN VERJAART. De vermaning van den Apostel om in onze onderlinge bijeenkomsten te bidden voor „koningen en stadhouders en allen die in hoogheid gezeten zijn", wordt op geen enkele rustdag vergeten. Morgen echter zal het in bizondere mate geschieden, want wij hopen Maandag het heuglijke feit te herdenken, dat God wederom een jaar tot de levens jaren der Koningin toedeed en wij danken Hem daarvoor. Immers, ons volk heeft van haar geboorte af onze Koningin beschouwd als een gave Gods, voor welke wij Hem dank hebben te weten; en die dank verdubbelt met de jaren, omdat het een steeds grooter voorrecht blijkt Het halve-eeuwfeest is reeds gevierd en ons volk moet er rekening mee houden, dat het bij onze Vorstin, gelijk met alle men- schen, straks gaat in de dalende lijn. Van lichaam en geest kan bij het klimmen der jaren niet meer gevergd worden, wat vroe ger mogelijk was. Er bestaat echter niet de minste vrees, dat hierdoor de populariteit (als we het zoo noemen mogen) van Koningin Wilhelmina lijden zal. De moederlijke teederheid wordt er toch ook niet minder op bij het meerde ren der jaren. Waar echter, vooral in deze bewogen tij den nog veel van onze Koningin gevergd zal worden en waar wij als volk zoozeer genie ten van de zegen geregeerd te worden door één uit het stamhuis der Oranjes; daar moge op de dag van morgen de bede ver- BINNENLAND. rjgs&' ECHTE FRIESCHE HEERENBAAI 20 - 50 ct. per ons aa. veer Tricsch .4ardavak at Kcpenvtrk. Voornaamste Nieuws. (blz. 2.) Vergaderingen der drie partijen in Enge land. Labour oppositie onder aanvoering van Henderson. De kwestie van het voorzitterschap dar Ontwapeningsconferentie wordt te Geneva en in Amerika hoogst ongewenscht geacht. Het heet, dat de opstand in Portugal be dwongen is. inslag op den Portugeeschen gezant te Madrid. De ramp in China. (Ndz. 3). De lijst van de Koninklijke Onderschei dingen. (blz. 5.) De prijzen der verbruiksartikelen in de kleinhandel. Indrukken uit Egypte. IV. (blz. 9). Het Communisme in de Practijk. Hierop letten! Poeders en tabletten zijn alléén echt, als cle verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. DE WETHOUDERSVERKIEZING Het Donderdag voortgezette overleg om trent de verdeeling der wethouderszetets heeft nog geen definitief resultaat gebracht De besprekingen, welke door den burge meester op uitnemende wijze werden ge leid, hebben wel van eenige toenadering doen blijken, maar naar ons ter oor. kwam ten aanzien van den woningbouw o.a. schijnt men van de zijde der S.D.A.P eigen doctrinaire opvatting te willen hand haven, hoe zeer ook van die zijde erkend wordt, dat een college zonder soc.-dem. niet in het belang van een vruchtbaar gemeente beleid is te achten. Het resultaat der besprekingen zal in de onderscheiden fracties nader worden bezien. Dc Vrijheidsbond heeft gisteravond i vergaderd; hedenavond komen de anti-rev. bijeen. Wordt van voortzetting van het overleg door de fracties nog resultaat verwacht, dan zal Maandag opnieuw worden vergaderd der leiding van den burgemeester. AMSTERDAM DE SCHEIDENDE RAAD In die ambtswoning van den burgemeester keeren in den nieuw gekozen raad Zeer ve len hadden aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. De burgemeester sprak de schei dende raadsleden toe, in het bijzonder Dr. Wibaut, wien de groote gouden medaille van de stad Amsterdam werd aangeboden. Dr. Wibaut dankte voor deze onderschei ding, waarna ververschingen werden aan geboden. STANDBEELD VAN DOMELA NIEUWENHUIS Op het Nassauplein tusschen de twee nieuwe monumentale bruggen is hedenmid dag onder zeer groote belangstelling eon bronzen monument onthuld voor F. Domein Nieuwenhuis. Bij deze gelegenheid was eon groote menigte met vlaggen en doeken op gekomen. Na het spelen van de Interna tionale sprak ds heer Priem en trok de weduwe van Domela Nieuwenhuis het doek n het standbeeld. De vrije socialist Rijn- clers gaf een levensschets van Domela Nieu wenhuis, waarna liederen werden gezong on sen défilé gehouden. Een herdenkings avond besloot den dag. DE WETHOUDERSVERKIEZING Namens de R.K., A.R., CH-, Liberale en Economische groep raadsleden brengt men te onzer kennis, dat Vrijdagavond opnieuw vengaderd is tusschen de Raadsvertegen- woordigens van deze groepen, om tot over leg te komen over de wijze van samenstel ling van het College van B. en W. Als eerste punt van ernstige overweging is aan dc ordo gesteld een oplossing, waarbij het aaniaJ wethouders van vier op drie werd terug gebracht. Hoewel langdurig en ernstig naar deze oplossing werd gezocht en gestreefd, kwam men uiteindelijk tot de slotsom, dat hei, gelet op de omvangrijke werkzaamheden, speciaal in de huidige moeilijke economi sche omstandigheden, niet mogelijk was op deze basis drie Raadsleden bereid te vin den deze taak te aanvanrden. Nadat beslo ten was, zij het noode, het getal van vier wethouders te handhaven, werd de nadere verdeeling aan de orde gesteld. Algemeen was men van oordeel, dat het meest wen- schelijk was. dat het college van B on W. werd samengesteld op dezelfde politieke basis als de Raad thans is sanu-ngesteid eu voorts, dat de hoofdgroepen in don Raad •iaarin zoo gelijkelijk mogelijk zouden ver tegenwoordigd zijn. Door de pertinente wei gering van de S.D.A.P. om de bestuursver antwoordelijkheid mede te dragen gaf deze oplossing teistond aanleiding tot ernstue bezwaren, daar de grootste partij der hn'k- sche zijde van den Raad ni-rt w.lde mede werken. Nadat geh'eken was, dat het on mogelijk was, uit de overige vier linksehe Raadsleden meer dan één Wet hou in aan te wijzen, heeft de R.K. raadsfractie zich nog bereid verklaard een tweeden zetel in liet college te aanvaarden. Krachtens de overeenstemming van deze groepen zol het toekomstig college van R. en W. worden samengesteld uit 2 R K.' 1 A.R. en 1 Liberaal lid ZAGERIJ EN 5CHAVERIJ NASS.'.UHAVEN ROEPENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1