Mgr. Prof. Dr. W. H. NOLENS f VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 EEN GROOT NEDERLANDER HEENGEGAAN „BEDACHTZAAM IN ZIJN UITINGEN" Gisteravond te 8.20 u. is te den Haag in de ouderdom van 71 jaren overleden Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens, voorzitter van de r.-k. fractie der Tweede Kamer. Met Monseigneur W. H. Nolens, die na een langdurige ziekte is heengegaan, ver- liest Nederland een staatsman van betee- keiiis, die in het buitenland op tal van congressen en conferenties, waarop hij ons land vertegenwoordigde, het aanzien van ons land mede hielp verhoogen, wiens Mgr. \Nolens t iwoord en meeningen, door den wetenschap- pelijken inhoud, gezag hadden. Een man met een helder verstand, met een klaren blik, die om zijn zuiver sociaal voelen en doorzicht overal werd gewaardeerd. Met 'hem is een groot Nederlander heen gegaan. Willem Hubertus Nolens werd 7 Septem ber 1860 te Venlo geboren, de stad, die hem naar de Tweede Kamer zond en hem altijd trouw zou blijven. Eerst studeerde hij rechten en staatswe tenschappen te Utrecht, waar hij van 1880 tot 1884 'bleef. Toen ging hij naar het Se minarium te Roermond. 26 Maart 1887 werd hij tot priester gewijd. 'April 1927 werd hij door velen in den lande bij zijn veertigjarig jubileum als priester, gehuldigd als staatsman-priester, een hulde- betooging, waaraan ook Prins Hendrik deel nam en waarbij o.a. Jhr. de Geer het woord voerde door hem niet alleen als priester, maar ook als staatsman te huldigen. Een jaar na zijn priesterwijding werd hij leeraar aan de R.-K. H.B.S. te Rolduc om ües te geven in zedelijke wijsbegeerte en sociale wetenschap. Maar hij gaf daarbij zijn wetenschappe lijke studies niet op. Hij promoveerde 12 Februari 1890 tot 'doctor in de staatswetenschappen aan de Rijksuniversiteit ite Utrecht met het proef schrift: „Leer van den Heiligen Thomas van Aquino en het Recht", terwijl hij tege lijkertijd tot doctor in de rechtswetenschap pen werd bevorderd op stellingen. Beide promoties geschiedden cum laude. Van 1896 dateert zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. Van 1912 tot 1913 was hij voorzitter van deze Kamer en curator van de Technische Hoogeschool te Delft. Het wekte geen wondering als Monseigneur Nolens, in 1909, door den Amsterdamse hen Gemeenteraad werd benoemd tot buitengewoon hoog- Heraar in de arbeidswetgeving. Een groot deel van zijn studies had hij gewijd aan de arbeidswetgeving en hij was de aangewe zen man om Nederland te vertegenwoor digen op de arbeddsconferentie, welke iiv 1919 te Washington werd gehouden. Het spreekt vanzelf, dat hij ook een eerste plaats innam bij de conferenties te Genève, om mee te werken aan de codificatie van de arbeidswetgeving. In 1916 werd liij buitengewoon gezant te Rome bij de Heilige Stoel. Lang bleef hij niet in deze functie. In 191S, toen een Unk- sche meerderheid bij de verkiezingen van 3 Juli, voor een rechtsche moest piaats ma ken, werd Monseigneur Nolens door H.M. de Koningin belast met de formatie vau een extra-parlementair kabinet. Op 9 September 191S had de formateur zijn kabinet gereed. Ruys de Beerenbrouck werd minister-president met de portefeuille van Binnenlandscbe Zaken. Met hem na men in het Ministerie zitting: Van Kame- beek, Heemskerk, Al ting van Geusau, Naudin ten. Cate, IJsselsteyn, Koning cn Idenburg, terwijl eenige weken later twee nieuwe departementen werden ingesteld met Aalberse en Dr. de Visser als Minis ters. Nolens als kabinetsformateur had zelf geen portefeuille genomen, omdat hij het beter vond, zijn priesterschap niet met een ministerambt te combineeren. Zeker is het, al bleek het niet zoo in het openhaar, dat zijn invloed op het Ministe- rie-Ruys groot is geweest. In 1920 werd Monseigneur Nolens be noemd tot waarnemend voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid. Van tal van belangrijke Staatscommis- êies heeft hij deel uitgemaakt, o.a. van de Grondwetshefziening in 1910 en van de Be- vredigingscommissie onder Dr. Bos in 1913. Monseigneur Nolens was o.m. Ridder in tie Nederlandsche Leeuw. Toch had Mgr. Nolens een vurig tempe rament en was hij voor wie hem kende een aangename Limburger. Bijna de helft van zijn leven is Dr. No- lens kamerlid geweest, want reeds in 1S96 werd hij gekozen en hij zag sindsdien tel kens zijn mandaat gehandhaafd. Toch was hij niet bovenal politicus, hij bleef geloovige en priester. Van het mooie jeugdportret van hem, met die fijne ge laatstrekken cn die heldere oogen zei eens een leider van een andere groote politieKe partij: „er zitten allerlei groote mogeiijk- lieden in dat gezicht". Dat hij evenals wijlen Ds. A. S. Talma een sociaal voelend man was, bewees reeds zijn maidenspeech in de Tweede Kamer, welke rede aanleiding gaf tot een polemiek met Mr. van Houten. Na een groote dertig jaar oefende Gerard Knuvekler in zijn werk „Vanuit Wingewes ten" een sociografie van het Zuiden eenige critiek uit op Mgr. als hij schrijft: „Een Nolens moge dertig jaar na zijn af vaardiging als generalissimus der Kanier- leden niet meer de juiste stuwkracht zijn naar de nieuwe ekonomiese en sociale orde, die wij wensen, hij schijnt hierdoor slechts te vervallen onder 't faium, dat na verloop van jaren de meeste leiders treft, die tussen twee werelden verstarden hun keus van het verledene; doch zijn groote gaven worden door K nu veld er «iet ontkend, wamt verder zegt hij: „dit ver kleint. de historiese verdiensten niet vam een der meest invloedrijke bestuurderen van Nederlands staat, van de mander grond wetsherziening ran 1917, de man ook een internationale reputatie op het terrein der arbeidswetgeving". Toen Mgr. Schaepman in 1903 was over leden, wist men nog niet direct wie de lei der zou worden van de Roomsch-Katholieke Partij. Spoedig werd echter Dr. Nolens aan gewezen, wat niet te verwonderen was, daar Schaepman en Nolens beiden uit de school van Leo XIII en diens sociale Encyclieken waren voortgekomen. Prof. Bavdnck heeft eens gezegd: „Nie- mand begint van voren af aan. Ieder staat op de schouders dergenen, die vóór hem ge weest zijn", wat natuurlijk niet uitsluit dat men geen persoonlijkheid kan zijn. Met be trekking tot Dr. Schaepman en Dr. Nolens was dit woord zeker op de laatste van toe passing. Nolens stond op de schouders van zijn voorganger Schaepman. Want wat Schaepman is begonnen heeft Nolens voï- tooid. Hij heeft de Roomsch-Katholieke Staatspartij door de moeilijke jeugdjaren heen geholpen. Dr. Nolens had e enstaat van dienst als weinigen en de hoofdredacteur van de „Groene Amsterdammer", Mr. A. C. Jose- phus Jitta, schreef o. m. bij Nolens' zeven tigjarig jubileum: „Toen ik onlangs in New-York vertoefde, vernam ik, dat de bekende president van Columbia University, John Muray Buttler, aan wiens oordeel in Amerika en in Euro pa groote waardie wordt toegekend, ver- VLIEGEND TWENTE EEN MOOIE VLIEGTOCHT Oale geet vöörbi-j. TWENTE OMHOOG EN VOORUITST"4 te midden van dc schoonst« na' In de ververschingstent toont de voor- itter van de V.V.V. Lonneker ons een krent en wegge van een meter lengte, want zoo iets hoort immers bij een geboor tefeest en hij reciteert het versje dat wij ais motto namen en niet vertalen om het niet te bederven. Een kok zet het mes in de „krentestoete"; een drietal Twentsche „deerns" van het »oköte 'man!" vriendelijkste en degelijkste soort, in oud Twentsch fraai costuum. besmeren de plak ken met smakelijke natuurboter en presen teeren koffie en krentebrood". Dat was een echte Twentsche versnape ring, welke ons goed deed; ja, ook naar het lichaam. De rondrit. Verschillende particulieren hadden hun autote beschikbaar gesteld en nu begon de tocht door de Twentsche dreven met onge veer vijftien, voor 't grootste deel, goedge vulde wagens; want ook de mannen der Oostelijke en der Westfaalsche pers waren gearriveerd en het vvas dus een groot gezel schap. Hoe gaarne zouden we over deze rondrit op deze prachtdag van Augustus willen uit wijden. doch het consigne luidt: geen plaats. Ik moet er dus van afzien; en ik doe het met eenige vrijmoedigheid, omdat ik het vorig jaar aan Twente's natuurschoon eco nomische- en cultureele ontwikkeling ver schillende artikelen heb gewijd. Nu nog waren er onder de journalisten menschen, die moesten erkennen: ik weet van Twente niets; het is voor mij terra in cognita: onbekend land. Doch met blijd schap heb ik meer dan eens ervaren, aal door de artikelen in ons blad dit schoone landschap nader is gebracht tot het Holland- sche deel van onze lezers. Daarom moet ik mij verontschuldigen, wanneer ik zwijg over de Lonneker bos- scben en weiden met de buitens, welke slechts door millionaire kunnen worden be woond (Enschedé moet 68 van deze bizon dere menschensoort tellen)over het Los- sereche zand en de leemputten en zomer verblijven van de Lutte; over het typi sche Oldenzaal, dat thans zoo ongemeen lijdt onder de malaise, omdat het grooten- deels afhankelijk is van de fabrieken der firma Gelderman, welke, op export aan gewezen, door invoerbelemmeringen en Ja- panische concurrentie zoo zeer in 't gedrang komen; over Hengelo, dat in de laatste jaren op stedekundig gebied een activiteit toont, op de Hengelosche Esch. welke er vroeger gemist werd (ook aan de bouw van de nieuwe Geref. kerk is dat te zien); en ten slotte ook over Enschedé, dat waarlijk geen stad is van roet en rook, doch meer op tuindorpen lijkt en om iets te noemen bruggen bouwt als de Edo-Bergsmabrug over spoorlijn en fabrieken en, nu. weer de nieuwste brug op de Rondweg over het spoorwegemplacement-van Station Zuid bouwwerken van durf en schoonheid, waar voor men slechts bewondering kan hebben. Over alles wxirde gezwegen; wie er van lezen wil moge ik thans verwijzen naar het Twente-nummer van Ons) Nederland, het officieel orgaan van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, dat meer geeft aan foto's en lectuur dan iemand kan eischen. Wanneer we van iemand schrijven, dat hij een man van wetenschap meestal verwacht, dat zulk veel van die wetenschap naar huiten uit zal dragen. Alzoo was het niet met Mgr. Nolens, want (hij had evenals Prins Wil lem I wel Willem de Zwijger genoemd kunnen worden- Daarmee bedoelen we met., dat Mgr. No- lens zijn geleerdheid voor zich behneUl. Er van die groote geesten die zijn nu i klaard had, dat de drie interessantste staats lieden, die hij in Europa ontmoet had, wa ren: Venizelos, Benesj en Dr. Nolens. Er zullen weinig Nederlanders zijn, die naar dien maatstaf gemeten, zoo gunstig be oordeeld zullen worden". Het ds hier niet de plaats om al hetgeen Dr. Nolens gedaan heeft naar voren te brengen. Enkele van die momenten, waar- Mgr. naar voren trad, als het ging om het welzijn van het vaderland of zijn par tij, willen we aanstippen. In 1918 gaf hij blijk van zijn verknocht heid aan he,t Oranjehuis, daar hij de ver gissing van Troelstra scherp laakte. En toen er ©enigen tijd later enkelen uit zijn eigen gewest anti-Nederlandscho campagne voerden gaf hij deze geen anderen naam dan „landverraders". Dr. Nolens is altijd de man geweest drie op den achtergrond bleef, want een mi nisterschap heeft hij nooit geambiëerd, hoe wel hij in 1923 na de verwerping van de Vlootwet en liet aftreden van het Ministerie Ruys met Rutgers en Schokking H. M. de Koningin opdracht kreeg tot vor ming van een Kabinet uit de rechterzijde. Voordat het amendement Kersten, tot op heffing van het gezantschap hij den Paus_, in stemming kwam op 11 November 1925 verklaarde Mgr. Nolens: „Mocht het amen dement. Kersten worden aangenomen dan zal de R. K. fractie overwegen of ze haar stem aan de begrootiug zal verleenen: maar ook of ze verder een regeering zal kunnen steunen, voortgekomen uit groepen, die aan dc opheffing meewerkten". Een jaar later, op, 11 November 1926, heeft hij met drie en twintig van zijn partijge- nooten zijn stem gegeven aan het Belgisch Verdrag. Hij deed dit. zooals door de anti papisten werd beweerd, omdat België een wordt er Hoomsche natie was en hij onder invloed persoon j stond van de kerk. De meeste van Nolens' partijgenooten in de Eerste Kamer hebben toen tegengestemd en bewezen, dat in geen geval de kerk er achter zat. Bij zijn veertigjarig priesterfeest in 1927, waar Minister de Geer aanwezig was, heeft deze schertsend gezegd met. een aardige woordspeling, dat in ons land goregecra werd Nolens volens. Mgr. Nolens is altijd bedachtzaam ge weest in zijn uitingen, want toen het ter Gij zult mij achterlijk vinden en uit lachen, maar ik houd van waarheid in de berichtgeving en daaromgisteren heb ik voor 't eerst gevlogen. En waar Ger manen en Saksers voor eeuwen hebben ge woond, daar ben ik neergestreken op Lon- neker's grond; of, heter gezegd, de piloot Wiersma van de K.L.M. streek ons neer in zóó sierlijke daling, dat de vele wach tenden in de handen klapten over de fraaie wendingen van het vliegtuig, dat daarna in zacht-glooiende glijvlucht zoo voorzichtig neerstreek, dat we het aanslaan van do wielen op het veld niet of nauwlijks merk- Doch. om bij X (begin aan te vangen: het ruime vliegveld „Twente", gelegen op het grondgebied van Lonneker, wordt morgen officieel geopend en om dat de wereld kond te doen was de pers uitgenoodigd de ruime grasvlakte even in oogenschoutw te nemen en voorts een paar uur rond "te toeren door het over-mooie Twente; waar men het na tuurschoon bij bunders telt en waar het natuurgenot bij schepels rie krijgen is. Intusschcn had de K.L.M., dienstvaardig als altijd, aangeboden om de journalisten uit de Hollanden per twee-motorig Fokker vliegtuig van Schiphol naar Twente te ver. voeren en zoo kwamen we gistermorgen om 9 uur op het Leidsche Plein te Amsterdam bij elkaar en werden we vandaar per K.L.M.- bus naar Schiphol vervoerd: ruim een do zijn journalisten, plus één dame. Een pas sagierslijst werd niet gemaakt, alleen werd ons gewicht genomen en genoteerd en er waren „gewichtige" menschen bij. Toen ingestapt en even later tolde het vliegtuig over het terrein, waarna het zich statig in de hoogte verhief. Luchtziekerig werd er geen, want het weer was mooier dan we het in dit seizoen gehad hebben en men vliegt tegenwoordig zeer hoog, wat de stabiliteit van het vlieg tuig ten goede komt: op ruim 2000 M. (we gingen tot 2400) is er weinig deining in de lucht en het vliegtuig lag er als een salon boot. op het effen water. Het lag er en het ging ook wel vooruit, eerst met een vaartje van 140 en toen mei 160 KAL, doch dat merkt men niet. Men ziet de aarde, met al wat er op ligt en bo ven hangt, langzaam onder zich verglijden: doch men heeft het gevoel of men gansch stil en onbewogen in de lucht hangt. Echter, nauwelijks op gang waren we al over Sloten heen en schoof Amsterdam ons ook voobbij; even later lazen we Van Houtens Cacao en daar lag Weesp dus en toen volgde Naarden met de omliggende plaatsen. Ik noem Naarden apart, want op dit oude vestingplaatsje hebben we allen met bewondering neergezien. Dat is verrukke lijk. Als een groote, welgevormde tuin, om geven met breede grachten, waarin eiland jes en schiereilandjes liggen of uitsteken, v ligt het stadje daar, met ter weerszijden een toegangsweg, doch overigens afgeslo ten. Voor een moderne dienst van stads ontwikkeling om een nachtmerrie te krij gen; maar onbeschrijfelijk mooi. Zou er nog geen luchtfoto van zijn; dan nvordt het hoog tijd. Dan verlaten we langzamerhand de Zui- derzeezoom en komen we boven het water, waar de schepen, nu waarlijk notedopj' geulen trokken, en waarboven de rook staantte. Weer even later, want het is alles als een kaleidoscoop trekken Eemnes en Spa kenburg onder ons door en dan zijn boven de Veluwe. Hiervan zien we nu en dan slechts enkele groene en grauwe plekken, want iwe varen boven bergen van witte stapelwolken; hoog opgetast als een Zwitsersch berglandschap met de eeuwige sneeiuw en daartusschen ligt de witomge- wolkte zee als een prachtig bergmeer. Hoe machtig zijn Uw werken, o Heere en wat gunt Gij de menschen door t.elkens nieuwe uitvindingen een heerlijk schouw spel van Uw majesteit! Het iwas om er il van te worden. Doch weer verandert het landschap: daar is het Apeldoorn-Dierensche kanaal; daar kronkelt de IJsel; daar vleit Deven ter zich aan beide oevers; gindsch doemt d© Holterberg reeds op en daar is Almelo reeds in aantocht en gindsch liggen reeds mooie brokken van het Twentsche land schap. Nog eenige oogenblikken en we zien een wachtvuur branden, dat de vliegers de windrichting aangeeft; breede rijen auto's glinsteren in het zonlicht; daar ligt het Vliegveld Twente. Even slikken; adviseert de heer Van der Pauw. die namens de K. L. M. dc tocht meemaakte; want nu vallen we naar beneden. Dwars door een wolk heen, ging het: 't was een mistig oogenblik in ons salonnetje; weer een val (ik merk het nóg aan mijn ooren) en dan zijn we in de onderst© luchtlagen. We cirkelen over de hoofden der wachtenden heen; om do witte cirkel, waarin het woord Twente staat.... de wielen raken de aarde, we rij den en vlak voor de tent mat de genoodig d'en stopt de machine. De eerste officieele vliegtocht Amsterdam —Twente is volbracht! Tc Den Haag is overleden de heer J. M. van Kempen Sr.. oud-directeur van de Goud en Zilver fabriek J. M. van Kempen Zonen te Voorschoten en een bekend voorman in Chr. kringen daar ter plaatse. Kerknieuws. De begroeting. Vele autoriteiten wachten ons op. Ensche- deesch populaire burgemeester Mr. Eao B e rgsm a, de man van de vlieghaven, zegt thans alléén: welkom en de heer J. C, M anssen, burgemeester van Lonneker doet het iets uitvoeriger. Hij huldigt aan stond en zeer terecht de onvolprezen K.L.M. en hoopt, dat de pers straks, precies als Twente, trotsch zal zijn op het mooie sprake kwam voor de Kamerverkiezingen van 1929 of men met do liberalen zou sa menwerken, drukte hij zich aldus uit: „Het zoukunnenblijkendat het niet gaat". Bij gelegenheid van zijn zeventigsten ver jaardag hebben schier alle bladen de ver diensten van den man van zwijgzaamheid opgesomd. Deze groote vaderlander wist zijn partij altijd zoo te leiden dat zij hoe gevarieerd ook. wat haar samenstelling betreft, toch naar buiten als eenheid optrad. Deze krachtige mensch, die voor de Roomsch-Katiholieke Staatspartij booveel heeft mogen doen en zijn partij voorging op het voetspoor van Dr. Schaepman, is thans van zijoi post afgelost, Hij was trouw aan God en zijn Kerk, aan Vorstin en Vaderland. Zijn nagedachtenis zal niet alleen In zijn eigen kring in gezegende herinnering blij ven. Aan tafeL Het vliegveld. De groote sociëteit bood na de rondrit de gasten een lunch aan, welke zeer in den smaak viel. En aan deze lunch heeft bur gemeester Bergsma, de voorzitter van de N.V. „Luchtvaartterrein Twente" enkele woorden gesproken over het vliegveld zelf. Het terrein is verkregen na een lange reeks van handelingen en onderhandelin gen. In dezen omtrek is het niet gemakke lijk en evenmin goedkoop een oppervlakte van een goede 60 H.A. aan één stuk in eigen dom te venverven en, wanneer men niet een Onteigeningswet achter de hand had tegen goed geld tenslotte de benoodigde grond verkrijgt, dan is dat nog niet dan door een zekere welwillendheid van do eige naren, die met groote moeite een gedeelte loslaten van een bezit, dat hun liefhebberij, hun hartstocht soms, hun trots en liefde is. Deze grond en de gereedmaking ervan verslond een zeer groot deel van het kapi taal der Vennootschap, di© zich de totstand brenging en exploitatie van een luchtvaart terrein ten doel stelt. Wij doopten het „Luchtvaartterrein"^ om den naam zoo breed mogelijk te houden. Een Zeppelin (het veld is grooter dan de vlieghaven te Mülheim-Essen, waar het luchtschip daalde) kan er landen en de grootste thans bekende vliegtuigen kunnen er veilig in iedere richting op neerstrijken en er van opvliegen. De aard, de kwaliteit van het veld is reeds zeer goed en wanneer de grasmat de noodige tijd gehad heeft dichter te worden, zal de hoedanigheid van het veld zelfs bui tengewoon en uitstekend zijn. Ook vorm, helling en belending voldoen aan hooge eischen en na voltooiing oer nu in aanleg zijnde toegangswegen zal het beter en ge makkelijker toegankelijk zijn dan op dit oogenblik eenig vliegveld in ons land. Als de weg gereed is, zal men zelfs uit Almelo vlugger langs 'n beteren weg op 't terrein kunnen komen dan thans van Amsterdam uit op Schiphol. Goede verbindingen te land, te water door de lucht behooren tot de outillage van landbouw en industrie; en de Overheid van Land, Gewest en Gemeente hebben hier een taak, waaraan vooruitziende overheden zich niet mogen onttrekken. Gelukkig ont breekt het thans aan medewerking niet. Het vliegterrein, de luchthaven, station van route's door de lucht, is gesticht om nijverheid, landbouw en handel in Twente te dienen. Het moge daaraan in hooge mate be vorderlijk zijn. Twente in vogelvlucht! Dat zij de leus. Na den Burgemeester spraken een drietal journalisten, onder wie Dr. Lensinghs van de Hamburger Nachriohten enkele vriende lijke woorden, waarna de tafel opgeheven werd. Fabrieksbezoek. Onderwijl de Hollandscne journalisten en vluchtig bezoek brachten aan de fabrie ken van Jannink en Van Heek maakten de Oostelijke perebroedere korte rondvluch ten over Twente. Ook over 't fabrieksbezoek moet ik tot mijn spijt zwijgen. Het bleek wel, hoe de fabrikanten zich trachten aan te passen aan de gewijzigidc omstandigheden, doch ook dat de tijden zwaar zijn ivoor Twente. Ook over het luchtvaartterrein komen we nog wel nader te spreken. Om 6 uur kjwam het gezelschap weer op 't terrein bij elkaar; er werd hartelijk af scheid genomen, vergezeld van een nog har telijker „tot weerziens";, we zochten onze plaats in de cabine weer op en een klein uurl later (het ging nu voor de wind) stre ken we op Schiphol neer. Nu nog een welgemeende dankbetuiging aan den heer Van der Pauw voor de K.L.M. en dan weer als gewone aardeli' gen over den grond naar hui& NED. HERV. KERK Bedankt Voor Veenendaal (vac.-wijlen M. Jongebreur), W. Rijnsburger te Polsbroek. Voor Axel, I. Mortier te Zalk. candidaten tot den h. dienst Cand. G. J. Sybesma, van Dedemsvaart, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Vinkeveen, is in de vergadering van de Clas sis Breukelen der Geref. Kerken gisteren peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen' toegelaten tot de bediening de: Woords en der Sacramenten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. W, J R o s c am A b b i n g, overgeko men van Amstelveen, deed Zondag jl. intrede by de Ned. Hervormde Gemeente te Valburg, na bevestiging door Ds. A. W. Ippius Fockens, van Hemmen, die een bevestigingspredikatie 2 Cor. 5 20 hield. De tekst van de in treerede was 2 Tim. 2 19. Er was beide malen groote belangstelling. KERKEGOEDEREN Te Kloetinge (bij Goes) bracht bij de onlangs gehouden verpachting van bouw- en weiland der Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente dit gemiddeld 30 gulden per ge- met minder op dan in 1924. Voor de eerst volgende zeven jaar beteekent dit voor haar een jaarlijksche vermindering van inkomsten ongeveer 6000 gulden. Bij deze verpach ting werd de predikant der Gemeente, ten be hoeve der Christelijke jeugdvereenigingen, pachter van een perceel weiland voor voetbal- GEDENKSTEEN Te Garrelsweer is deze week een ge denksteen geplaatst in de nieuwe pastorie der Ned. Herv. Gemeente aldaar. De pastor loei, Ds. J. A. de Klerk, heette de aanwezigen wel kom, w.o. den Burgemsester, den Geref. pre dikant ter plaatse en Hervormde predikanten uit de omgeving, terwyl hy er zijn leedwezen over uitsprak, dat de Synode niet was verte genwoordigd, die door een belangrijke gift den bouw van de pastorie had mogelijk gemaakt. Ds. H. Boiten, vroeger te Garrelsweer, thans te Sint Anna Parochie, verichtte daarna de plechtige steenlegging en sprak daarbij hartelijk woord, terwyl Ds. H. de Zwart, Wirdum, zijn gelukwenschen namens den ring uitsprak. THEOL. SCHOOL DER CHR. GEREF. KERK By het Woensdag en gisteren gehouden admissie-examen aan de Theologische School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, werden tot de studiën aan die school toegelaten heeren: I. de Bruyne te Zwolle, :B. Hartog Wzn. te Bunschoten, AL van der Klis te Gouda J. Maris te Zwolle, J. Prins te Nieuwendam en R. Slofsta te Drachten. LEGER DES HEILS Dinsdag 1 September zal de eerste steen worden gelegd van het nieuwe Nationale Kweekschoolgebouw te Amsterdam. Minister J. Donner heeft zich bereid verklaard deze handeling te verrichten en verschillende auto- toriteiten hebben toezegging gedaan bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Het Kweekschoolgebouw zal verrijzen aan den Am- stelveenscheweg, in de onmiddellijke nabijheid van de spoorweghalte „Amstelveenscheweg" aan den geprojecteerden nieuwen weg, welke wordt aangelegd in betrekking tot het groote boschplan. De eerste steen legging zal plaats hebben des namiddags om 2.30 uur. In verband met deze gebeurtenis zal des avonds in het Con certgebouw te Amsterdam een groote bijeen komst worden gehouden, mede in betrekking tot het „welkom" der kadetten, die aan den nieuwen Kweekschoolcursus zullen deelnemen en den 60sten verjaardag van kommandant Bouwe Vlas. ROFFEL-RIJMEN BRAAF CONSERVATIEF Braaf, De Vries! bravo, Te Winkel! Rotterdam is op je hand; 'k Mocht dat tot m'n blijdschap lezen Til mijn Rotterdamsche krant. De ministercirculaire Heeft veel misverstand gesticht En de hechte taalgewoonten Ongemakkelijk ontwricht: Al die prachtige geslachten, Uitgedacht en opgespoord Door de knapste taalgeleerden, Gaan bij bosjes overboord. 'k Heb es een meneer gesproken, Die dit zei van al 't ge-slacht: „Om het moeielijk te maken Hebben ze dat uitgedacht." Dit nu kan ik niet gelooven; Moeilijk is het zeker niet Als je naar de resultaten Van „slechts zeven jaren" ziet Laat de jongens regels leeren, 't Is jè hersengymnastiek; Al die ongeregeldheden Maken onze volkstaal ziek. Rotterdam is wel te prijzen Om de zorg van B. cn W Alles blijft er bij het oude, Exclusief de stomme (Nadruk verboden.) LEO LENS. Verbetering. In het vorige nr. stond abusievelijk: „De vurige onverlaat,"dit moest zijn: „De vuige onverlaat". Amsterdam (Juliana van Stolberg- school Columbusplein, hoofd A. Valom), als gvmnastiekleeraar, C. J. Ruurs te Amster dam-O. Hulzen by Niiverdal (hoofd H. ten Brug) tijdelijk, J. Kikkert te Hoogeveen. ..jerenveen (Herv. School) voor tijde lijk, mej. J. K. Wouda te Oranjewoud. Staphorst (hoofd J. Wiersma), D. H. Knopper te Utrecht. im (Herv. School, hoofd E. B. Lee- >r tijdelijk, met ingang van 1 Sept., mc-j. S. Leeman aldaar. stede (hoofd J. A. Roukema) voor tydelyk, A. E. Viet te Middelstum. nop (School Nieuwstraat 3a, hoofd W. Eelderink) voor tijdelijk, mej. W. C. C. H. van Maanen, te Katwyk a. d- Ryn. in na Parochie, H. Wouda te Stroobos, voor tijdelijk. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te S chin veld bij Brunssum (L.) is een Vereen, voor Chr. Onderwijs opgericht, waarin Hervormden en Gereformeerden saamwerken. Er is reeds aan het Gemeentebestuur medewer king gevraagd voor den bouw van een Chr. School. Voorts wordt steun gevraagd van an dere Chr. Schoolvereenigingen. Penningmees- F. J. Broertjes, Kloosterlaan 48 te Schinveld. JUBILEA. Te Hoogeveen viert de Ned. Herv. Schoolvereeniging haar 25-jarig bestaan. Gis teravond hield Ds. G. W. C'. Vunderink van Zeist, eere-voorzitter der vereeniging, een rede in het schoolgebouw, dat geheel met belangstellenden was gevuld. Spr. memoreer de de moeilijkheden die aan den bduw vooraf- gingen. Er is reden om te zeggen: „Loof den Heere, mijn ziel". Voorts wees spr. op Jes. 19: „De vader zal de kinderen Uwe waarheid bekend maken." Door verschillende personen werd het woord gevoerd, o.a. door A. v a n N i e, Ned. Hen', pred. te I-Ioogeveen, W. Kooiman, als 1ste hoofd der school, A. Trompetter als voorzitter der Ned. Hen-. School te Hoogeveen, H. A. Robaard namens het gemeentebestuur van Hoogeveen, I. Khan als inspecteur van het L. O. in Drente, W. Koelman als inspecteur voor Chr. Volksonderwijs, B. van der Meulen namens de Geref. School te Nieuweroonl, H- Kuiper namens de Hen\ Schoolvereen. te Hollandscheveld, J. Renema als tegenwoordig hoofd. De heer P. Victorie, secretaris der Vereeniging, gaf een uitvoerig verslag van de afgeloopen 25 jaren. Op 31 Juli 1906 werd de school geopend door den toenmaligen voorz. Ds. G. W. C. Vunderink met een rede oven Joh. 21 15b: „Weid mijne lammeren". Be gonnen werd 80 leerlingen, thans bedraagt dit 200. In 1907 bedankte Ds. Vunderink als voorz. en werd hy benoemd als eere-voorz. Door de zangvereeniging „Soli Deo Gloria" (directeur de heer H. Beumer) werden enkele liederen gezongen. Heden vieren de kinderen feest, het schoolgebouw is prachtig versierd. Wegens vacant ie van het personeel was dit feest een maand uitgesteld. NOG EENS PROBEEREN Te Heemskerk (N.-H.) werd eenige jaren geleden dc Openbare Lagere School wegens te weinig leerlingen gesloten. Thans worden pogingen aangewend om oudere bij een te brengen, die voorstanders van Open baar Onderwijs zijn en genoeg leerlingen bijeen te brengen, om het aanvragen vau een Openbore School te wettigen. OPENBAAR EN BIJZONDER ONDERWIJS. Te Rotterdam bedroeg vorig jaar het aantal leerlingen der Openbare Scholen 47.740 en het aantal leerlingen der Bijzondere Scho len 39.35S, alzoo respectievelijk 54.8 pCt. en 45.2 pCt. van de geheele schoolbevolking. Hoe de Openbare-Schoolbevolking achteruit gaat, kan blijken uit de volgende leerlingen aantallen: in '22 55.498, in '23 53-480, in "24 49.951, in '25 47.907, in *26 47.922, in *27 47.551, in '28 48.063, in '29 48.616 en in '30 47.740. Van 1922'30 verminderde het aantal leerlingen met 7758. Hoe regelmatig de Bij zonde re-Schoolbevol king toeneemt, blijkt uit de volgende leerlin gen-aantallen: in '22 27.685, in '23 29.634. in '24 31.204, in '25 32.506, in *26 33.227, in '27 35.502, in '28 36.835, in *29 38.340 en in '30 39.358. Van 1922—*30 vermeerderde het aantal leerlingen met 11.673. Het verschil in aantal leerlingen van Open baar en Bijzonder Lager Onderwijs, dat in "22 27.813 bedroeg, werd in dit tydsbeloop dus met 19.431 in het voordeel van het Bijzonder Onderwijs verminderd en bedroeg aan het eind van '30 nog slechts 8382. Het aandeel van beide soorten van onder- ,_rwijs aan de totale Lngere-Schoolbevolking van Uithuizen (Afd. l.o. van de Geref. 1 de jaren 19221930 bedraagt in procenten: School voor l.o. en u.l.o. Oosterstraat, hoofd 1 Openbaar Onderwas: 66.7, 64.8, 61.6, 59.6, R. W. Gerritsma), D. Roosjen te Steemvijk. 50, 57.2.5, 56.6, 56. 54.x: Bijzonder Onderwijs De Valk bij Lunteren (Herv. School, 33.3, 35.7, 38,1, 40.4, 41, 42.75, 43.4, 44. 45.2. hoofd C. A. de Vries), mej. H. J. Veerman i t© Huizen. Voor de rubriek Examens zie men blz. S. Schoolnieuws. KOLONIALE LANDBOUWSCHOOL TE DEVENTER. By beschikking van den Minister van nenlandsche Zaken en Landbouw zyn, voor hei tijdvak van 1 September 1931 tot 1 Sep tember 1932, wederom benoemd tot leeraar de Middelbare Koloniale Landbouwschool to Deventer Dr. S. R. van Asperen de Boer, A. F. Cornelissens, Ir. J. A. J. Grobben, A, de Koning, Dr. J. Ivooy, W. Polman Tuin, H. A. Surink en J. J. Swart, allen aldaar; A. .1 in Deventer, te Baarn; en G. van der Vi 's-Gravenhage. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL TE HAARLEM Behoudens ministeriëele goedkeuring zijn be noemd aan de Prot. Chr. Nijverheidsschool te Haarlem: met ingang van 1 Sept. a.s. mej M. J. D. Merckens te Utrecht tot leerare- Koken en Voedingsleer, en mej. A. C. de Jong te Ellekom, tot leerares in Waschbehan deling en Huishoudkunde; en met ingang vai. 1 October a.s. mej. M. Bouman te Breda, tot assistent- huishoudster. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. De Teuge ,mej. A. Essen te Apeldoorn,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5