VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND LABOUR VERKLAART DEN OORLOG Vastbesloten oppositie tegen de nieuwe regeering „Zij wil de sociale politiek in haar tegendeel veranderen" EEN AMERIKAANSCH MILLIOENEN- CREDIET AAN ENGELAND Uit Londen werd gisteravond gemefld: Tijdens een gemeenedhappeiijke zitting van den Algemeenen Raad der Vakvereeni- gingen van de nationale executieve van de arbeiderspartij en van de consultatieve commissie van de labourfractie is heden middag een besluit aangenomen waarin o.a, gezegd wordt: Een financieel© crisis, welker oorzaken nog niet in het openibaaT zijn uiteengezet, heeft het plotselinge aftreden ven de arbei- de isregeering ten gevolge gefhad. Financieele en politieke machten hebben eischen gesteld, die geen arbeidersregeenng kon aanvaarden. Een nieuwe coaJitieregeering, waarvoor de arbeiderspartij iedere verantwoordelijk heid afwijst, is gevormd. Dit is een regeering van personen die geen volmacht beeft van bet volk! Zij heeft besloten den levenestandaard van het volk aan te tasten, teneinde den toestand meester te worden, die veroor zaakt is door de politiek van particuliere bankbeiangen, waarmede het openbaar niets heeft uit te staan. Zij poogt een volslagen verandering van de sociale politiek tot 6tand te brengen, niet zoozeer omdat de natie zich niet kan veroorloven voor haar werkloozen te zorgen en niet zoozeer omdat de begrooting niet in evenwicht kan worden gebracht, maar om dat financieele belanghebbenden tot de meening zijn gekomen, dat Engeland aan de andere landen een ölecht voorbeeld geeft door de rijken te belasten teneinde in de behoeften van de armen te voorzien. Principieel is dat een poging om de 60- ciale politiek in baar tegendeel te veran deren. De werrkloozenondersteuning wordt aan getast onder motiveerimg dat zij den tegen stand tegen loonsverlaging versterkt. Dat zijn de motieven die de nieuwe ooali- tieregeering gebracht hebben tot een poli tiek van drastische vermindering der sociale lasten. Daar de regeering zall vasthouden aan es- sentieele bezuinigingen op de werkloozen- ondersteuning, vermindering der loonen en salarissen van ambtenaren in staats- en gemeentedienst, beperking van uitgaven voor openbare werken en vermindering van de gelden besteed voor gezondheidswezen en opvoeding zal de geheele arbeidersbewe ging vastbesloten oppositie voeren. De politiek der arbeidersbeweging voor nationalen wederopbouw en internationale samenwerking met inbegrip van een her ziening van het oorlogsschulden- en repa- ratieprobleem, aldus gaat het besluit voort, vormt de ©enige basis voor het herstellen van het crediet en de welvaart in de wereld Het dagelajksch bestuur van de mijnwer kerefederatie heeft gister een buitengewone bijeenkomst gehouden, teneinde den politie- ken toestand te overwegen. Aan het eind van de bijeenkomst ver klaarde Cook, de secretaris van de federa tie, dat het dagelijksoh bestuur m&t alge meen© 6temmen besloten had den raad van het vokvereenigingecongres en de arbeiders partij in hun oppositie tegen de regeering te steunen. Dit besluit van die mijnwerkersfederatie, zegt Reuter, is van grooter belang dan op het eerete gezicht schijnt De mijnwerkers vormen n*l. niet alleen één van de machtig ste vakvereenigingen, maar hebben boven dien niet minder dan 40 vertegenwoordigers in het parlement. De mijnwerkeretfedenatw» ie bovendien 6terk vertegenwoordigd in het district Seaham van Durban, dat Mac Donald in dit parlement heeft afgevaardigd Het ontbreken van de stemmen der mijn werkers zou MacDonald bij een nieuw© ver kiezing zijn zetel kosten. President Hoover heeft, volgens bericht uit Londen, zijn toestemming gegeven tot het inwilligen van een 200 millioen dollar- leening van New-Yorksche bankiers aan Engeland. Naar te New-YoTk officieus verluidt, zijn Donderdag de onderhandelingen betreffen de het Engelsoh-Amerikaaneche crediet he den met succes afgesloten. Het Amerikaan- 6che baniksyndicaat, dat geleid worc't door de firma's Morgan, Guaranty Trust en Bankers Trust, zal Engeland een leening op korten termijn toestaan. De voorwaarden zijn onbekend. Men verwacht, dat thans de Federal Reserve Bank ook haar crediet zal verlengen. In verband met de berichten over 'n groot crediet van Amerikaansche banken aan En geland verluidt alhier, dat de desbetreffonde onderhandelingen telefonisch en telegra fisch gevoerd zijn door den gouverneur van de Bank van Engeland Montague Norman, die zich met vacantia in Canada bevindt. 1-Iet crediet zal nog vóór het bijeenkomen van het Engelsche parlement aan de Bank van Engeland ter beschikking worden ge steld. In City-kringen is men het er niet over eens, of het opnemen van groote leeningon in New-York noodzakelijk of raadzaam is. Als bewijs voor deze opvatting voert men aan, dat het herstel van het vertrouwen in het pond sterling door geschikte maat regelen alleen reed6 voldoende geld op de Londensahe markt zal brengen en den druk op de valuta zal opheffen, zoodot verdere ondersteuning niet noodig zal zijn. Naar verluidt bestaat er groote kans dat Lord Cecil door de nationale regeering nis vertegenwoordiger van Engeland naar Ge- nève zal worden gezonden. In verband met den huldigen toestand kan de minister van Buitenland6ohe Zaken, Lord Reading te Londen niet gemist worden. De definitieve beslissing zal echter naar verluidt eerst in den loop van Vrijdag genomen worden. KAROLYI'S REGEERINGS- VERKLARING CHRISTELIJK-NATIONALE GRONDSLAG DER REGEERING SOCIALISTISCH LAWAAI Karolyi's regeering is in het parlement door rechts met gejuich begroet, terwijl de burgerlijke oppositie zweeg en de socialisten schreeuwden en lawaai maakten, zoowel bij het voorlezen van de ministerlijst als tijdens re regeeringsverklaring. Graaf Karolyi verklaarde, dat de regeering tot taak had, het land uit de politieke en economische moeilijkheden te voeren en cïen heerschenden nood te verminderen. De Voornaamste taak is bezuiniging, en deze zal doorgevoerd moeten worden, zonder ech ter overwegingen van menschelijkheid uit het oog te verliezen. De regeering heeft de taak de binnenland- sche orde te handhaven, niet d'oor ruw ge weld, maar door het uit den weg ruimen van de oorzaken van eventueel© storingen. Voor de binnenlandsche politiek had de regeering geen program, aangezien zij zich voorloopig slechts wilde bemoei&n met het oplossen van economische kwesties. De regeering staat op christelijk-nationaal len grondslag en in confessioneel opzicht kende zij geen onderscheid. Ten aanzien van d"e buitenlandsche poli tiek wees graaf Karolyi erop, dat nog eenige jaren geleden Hongarije een soort kerker was, en dat het land eerst door het optre den van graaf Bethlen uit zijn isolement werd bevrijd. De poort naar Europa heeft zich geopend. Thans heeft Hongarije belang rijke en oprechte vrienden. Ln de eerste plaats moest Italië genoemd worden. Bij deze woorden komen er van die ban ken der socialisten luidde interrupties. O.a wordt er geroepen „Weg met Mussolini". Do vriendschap van Italië richt zich echter niet tegen een derde land. Graaf Karolyi herinnerde voorts aan de goede betrekkin- rije had geboden. Ook met Oostenrijk bestaan uitstekende politieke en economische betrekkingen. Interessant was nog een passage uit de rede waarin gezegd werd, dat de aanhangig zijnde economische onderhandelingen met Tsjecho Slowakije waarschijnlijk tot beëin diging van den toloorlog zouden voeren. Ook de economische betrekkingen tusschen Hongarije en de staten van de kleine entente zijn goed, doch de politieke betrekkingen lieten hier en daar nog wel eens iets te wenschen over. In Hongarije denkt echter niemand eraan, door andere dan rpedzamt middelen te probeeren hier verandering in te brengen. Graaf Karolyi sprak aan het slot van zijn rede de hoop uit, dat Hongarije er in slagen zou met behulp van vreedzame mir'delen zijn doel te bereiken. BESPREKING TUSSCHEN BRUENING EN HUGENBERG Donderdagmiddag heeft tusschen Rijks kanselier Dr. Bruening en den leider dter Duitsch nationale Volkspartij Dr. Hugenberg een bespreking plaats gevonden. Aan deze bespreking namen bovendien deel prelaat MOSKOU-PARIJS-WARSCHAU PRECAIRE ONDERHANDELIGEN OVER NIET-AANVALSPACT Tot de meest-opvallende eigenaardighe den van de buitenlandeohe politiek der sovjet-regeering behoorde tot voor korten tijd de steeds herhaalde verzekering der legeering&pensonen tot het Russische volk, dat kapitalistisch Europa onder leiding van Engeland cn Frankrijk tegen Rusland saam- DE PRUISISCHE LANDDAG KOMT BIJEEN Een vijfde van het totale aantal leden van den Pruisischein Landdag blijkt het voorstel der Duitsch-nationalen en Natio- naal-socialisten om den landdag bijeen te roepen te steunen. De Land'volkpartij heeft zich nl. bij het voorstel aangesloten. In verband met het feit, dat het benoo- digde aantal volgens het reglement is be reikt, zal de Pruisische Landdag dus bijeen komen. Het Seniorenconvent van den Land dag komt Dinsdagmiddag a.s. 4 uur bijeen. HET WOLDEMARASPROCES Woensdag en Donderdag zijn te Kowno de pleidooien van de verdedigers in het pro ces Woldemaras gehouden. Van de 11 verdedigers zijn thans 8 aan het woord geweest De mild gehouden eisch van den officier van justitie die ijl zijn plei dooi de aanklaoht wegens hoogverraad liet vallen heeft de verdediging in haar taak zeer verlicht zoodat zij zonder veel moeite hare argumenten voor vrijspraak naar vo ren kon brengen. Algemeen is de verdediging van meening dat'de geheele aanklacht slechts is opge bouwd op verklaringen van den provocateur en die voornaamste schuldige aan den aan slag, Vaitkovicius. Het is daarom niet uit gesloten, dat de geheele aanklacht Vrijdag morgen, wanneer het tot de te verwachten gedachtenwisselingen zal komen tusschen O. M. en verdediging geheel zal komen te vervallen. De belangstelling in het proces is intusschen ten zeerste verminderd en met zekere spanning ziet met het slotwoord van Woldemaras tegemoet. Hem is echter alleen toegestaan op de procesmaterie in te gaan, voorzoover deze zijn eigen aangelegenheden betreft. GANDHI NAAR LONDEN VERTROKKEN Naar uit Simla gemeld wordrt, was on danks stroomenden regen een duizendkop pige menigte aanwezig bij het vertrek van Gandhi naar Bombay. Onder de personen, die Gandhi naar Londen begeleiden bevin den zich zijn zoon Devadas Gandhi en Miss Slade, een Engelsche, die reeds vele jaren een enthousiaste volgelinge van Gandhi is. Dat de houding van de sovjet-regeering zelf voortdurend aanleiding geeft tot een gegrond wantrouwen men denke aan le niet-erkenning van de oude Russische schulden en aan de sovjet-propaganda, die gericht is op ondermijning van bet staats gezag werd natuurlijk verzwegen en de goedgeloovige Russisohen lieten zich wijs maken, dat West-Europa zicih voorbereidde op een soort verdelgingsoorlog tegen het Oosten. Kortgeleden eahter hebben de leiders te Moskou het roer gewend. Zij ondeihandelen ernstig niet alleen met Engeland maar ook met Frankrijk over een bei l edigende regeling van de wederzijdeohe politieke en economische verhoudingen. Over de onderhandelingen met Frankrijk gingen den laatsten tijd gedurig geruchten. Die ondeihandelingen gingen inzonderheid over een niet-aanvalspact, zooals er alreed6 sinds jaren ook tusschen Doitsohland en Rusland bestaat (verdrag van Rapallo). Het schijnt, dat die onderhandelingen nu evenwel plotseling zijn afgebroken. De reden daarvoor is, dat een der voor naamste vazalstaten van Frankrijk, de Rus sische buur Polen, door Moskou wordt af gesnauwd, nu het eveneens een non-agres siepact met Moskou wil sluiten. Polen heeft een paar jaar geleden ook reeds zoo'n verdrag met Rusland kunnen krijgen maar heeft toen dadelijk eischen ge stold, die men in Moekou in geen geval kon inwilligen en die voorat] daarop neerkwa men, dat Rusland tevens de andere aan grenzende Oostelijke staten een verdrag van dergel ijken aard zou toestaan. (Men denke aan Roemenië en de Beesarabische kwestie) De bedoeling der Polen daarmee was dui delijk: Polen zou daarmee zijn positie zeer versterken, doordat het dan als beschermer van die z.g. randstaten zou optreden. En dat is juist wat de Russen niet ver langen. Het spreekt vanzelf, dat het Poolsche be lang in dit opzicht ook het belang van Frankrijk was en is. Polen heeft destijds door zijn eischen, die de Russen te ver gingen, het Russische aan bod feitelijk afgewezen. Nu de situatie veranderd is en Frankrijk meer en meer bevriend wordt met Duitscih- land en ook met Rusland onderhandelt de twee mogendheden waartusschen Polen zich bekneld voelt en die het door zijn hou sing in den loop der jaren ook niet bijster vriendelijk tegen zich heeft gestemd schijnen de Poolsche regeerders begrepen te hebben, dat ze „er ook bij moeten wezen" en hebben ze met Moskou nieuwe besprekingen over een niet aanvalspact willen beginnen. Nu was het echter de beurt van de Russen om hooghartig te zijn. Polen is de deur ge wezen met de boodschap, dat de Russen nu geen pact meer met Polen wenschen. Niet alleen Polen zit daarmee verlegen, maar ook zijn hooge beschermvrouwe die te Parijs zetelt. Het heet zelfe, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Rusland voorloopig zijn afgebroken, al .geeft men als reden daarvoor op, dat de sovjet gezant Dowgo- lewski een poosje niet thuis is. In politieke kringen te Parijs hecht men groote beteekenis aan het persoonlijk con tact met den Poolschen minister van buiten landsche zaken Zaleski, en vooral acht men het van belang, dat Briand, als hoofd van de Fransche delegatie te Genève, gelegen heid zal hebben voor besprekingen met Za leski en Litwinof. gene persberichten heit toestaan van een Piensch-Amerikaansoh crediet ten bedrage van 80 millioen pond sterling va6t te staan, welk crediet voor de helft door Parijs en voor de helft door New-York zal worden gedragen. Het crediet zal voorloopig wor den verstrekt voor den tijd vam twaalf maanden en zoo mogelijk voor een leening op langen termijn men spreekt van twin tig jaar ten bedrage van 100 millioen pond sterling worden vervangen. Als garantie zullen, evenals bij de Engelsche leening in Amerika van 1925, Enge'sche eohatkistbe- wijzen dienen. Nadere bijzonderheden om trent de rente zijn nog niet bekend, even min als van de mate waarin van dit cre diet gebruik zal worden De Maandag aangekondigde radioredevoe ringen van Baldwin en Samuel zullen niet worden gehouden. Naar men meent te weten, aldu6 de Br;t- eohe draadlooze dienst, heeft het kabinet besloten, dat eventueel noodig geachte vei- klaringen zullen worden afgelegd door den DE ONLUSTEN IN PORTUGAL Volgens berichten in de Portugeesche bla den zijn bij de onlusten te Lissabon 35 per sonen gedood en ongeveer 300 min of meer ernstig gewond. 500 personen zijn gearres teerd. De onlusten werden geleid door ver scheidene politici, die reeds in arrest ge steld waren wegens vroegere revolution- naire omwentenlingspogingen en die gehol pen werden door eenige aviateurs en pionierscompagnieën. Nieuwe gevechten. Volgens berichten van de Spaansoh-Portu- geesche grens vonden Donderdag opnieuw gevechten plaats in de stad Lissabon tus schen de regeeringstroepen en opstandelin gen, waarbij het aan de laatsten gelukte twee kazernes te verwoesten. De treinen naar Lissabon kunnen de stad niet bereiken en blijven op een 10 K.M. afstand van de hoofdstad liggen-d station staan. Ook in het Noorden van Portugal vinden gevechten plaats, vooral te Coimbra, Oporto en Seduval. In tegenspraak met andersluidende berich ten moeten de insurgenten belangrijke suc cessen hebben geboekt. De Spaansche Minister van Buitenland sche Zaken deelt mede, dat in de onmiddel lijke nabijheid van het Spaansche Gezant schap te Lissabon hevige gevechten hebben plaats gevonden. De leden van het Spaan sche Gezantschap zochten hun toevlucht in het gebouw van het Engelsche gezantschap. DE DO X TE NEW YORK De Duitsche vliegboot DO-X Is Donderdag om 17.31 uur M.E.T. in de haven van New York aangekomen. De DO-X die 's morgens van Norfolk ln Virginia was vertrokken, arriveerde om 17.15 uur M.E.T. boven de stacï New York en vloog eenige malen in groote cirkels boven de stad. Daarna zette de vliegboot koers naar de haven, waar zij vlot landde. Na de landing begaven de passagiers en de bemanning van de vliegboot zich met een kotter aan land. Bij de ontvangst van de bemanning werd vooral kapitein Hammer gefeteerd. De in drukwekkende ontvangstplechtigheden, die draadloos over heel Amerika werden uitge zonden, werden besloten met het Amerikaan- sche Volkslied. Uit Oost-lndie SUIKER VERBRAND premier en dat gedurende het bestaan der MADJOKERTO, 27 Aug. (Aneta). In een nationale regeering de andere ministers gnodang van de Suikerfabriek Ketanen zijn buiten het parlement geen redevoeringen I 1000 znkkpn suiker verbrand. De schade be zulle houden. J draagd 30.000. DE BRAND IN DE KAMPONG BANDOENG, 27 Aug. (Aneta). Omtrent den brand in de kampong Tjihandjir kan nog worden gemeld dat de schade 7000 bedraagt. De oorzaak is onvoorzichtigheid In totaal zijn afgebrand. 67 huizen en 26 ten deele gevulde padischuren, terwijl veel klein vee werd gedood. 450 personen zijn door den brand dakloos geworden. Het bin- nenlandsch bestuur is behulpzaam bij het verstrekken van voedsel voor den herbouw is voldoende materiaal aanwezig. Gemengd Nieuws. MOORD TE DEN BOSCH Te Den Bosch vond op den Beerendijk een vechtpartij plaats tusschen zekeren Eyzin- ga uit Eindhoven en zekeren De Kleyn uit Vlijmen. Op een gegeven oogenblik werd E. door De K. met een messteek doodelijk ge troffen. De politie wist den diader te arres teeren. en op te sluiten. De oorzaak van den twist is nog niet bekend. Nader meldt men ons: Het bericht inzake den doodslag te 's-Her- togenbosch behoeft eenige nadere aanvulling. Omtrent de identiteit van het slachtoffer, venneld als zekere E. uit Eindhoven, staat nog absoluut niets vast. De commissaris van politie uit Eindhoven is met enkele recher cheurs te Den Bosch geweest en heeft het lijk niet kunnen herkennen als dat van E. De overige aanduidingen omtrent de identiteit van het slachtoffer zijn hiermede waardeloos gebleken. Omtrent de oorzaak van dit drama kunnen wy mededeelen, dat het slachtoffer in ernstig beschonken toestand de woning van zekeren Kuys (niet de Kleyn zooals werd gtmeld) was binnengedrongen. ln dit huis woonde eertijds een vrouw van verdachte zeden. By het binnendringen van den dader deed deze aan de thans daar wo nende vrouw minder eerbare voorstellen. Haar echtgenoot heeft het slachtoffer herhaaldelijk gesommeerd de woning te verlaten, waaraan deze geen gevolg gaf. Deze scheen inmiddels kans te hebben gezien een mes van de tafel te grijpen en bedreigde daarmede K. en diens echtgenoote. Tenslotte heeft K. den onbekende met geweld de deur uitgezet. Hij bemachtigde daarby het mes, waarmede hy het slachtoffer vervolgde en hem verscheidene verwondingen toebracht, waarvan één steek in het hart, die binnen enkele minuten den dood tengevolge had. DOOR ITALIAAN SC HE STRUIKROOVERS OVERVALLEN. Omtrent den roofaanval, waai van de fa milie An'L Jurgens uit Nijmegen op den iveg tusschen Viareggio en Milaan bij Pon- tremooli het slachtoffer werd, verneemt de Maasb. nader, dat de auto, waarin de heer en mevrouw Jurgens, twee kinderen, een juffrouw en de chauffeur gezeten waren, plotseling werd overvallen door drie gemus- kerde bandieten, die uit het struikgewas op den weg sprongen en de revolver richt ten op den chauffeur. Deze moest stoppen. De familie Jurgens en de chauffeur werden beroofd van alle geld en sieraden, welke ze bij zich hadden. De struikroovers verdwe nen daarop weer in het bosch. Deze overval geschiedde op een tamelijk drukken weg, want eenige minuten naden aanval passeerden weer andere auto's. Italiaansehe verslaggevers, die van het gebeurde hoorden, verklaarden van deze iWdndaad geen melding te mogen maken zojider toestemming van de overheid. Van dé gèstolen voorwerpen' is nog niets terecht gekomen. Of de daders' gepakt zijn, konden de slachtoffers niet mededeelen. DE SCHADE TE 's GRAVEMOER Burgemeester Smits van 's Gravemoer deelt ons mede, dat de schade veroorzaakt door den storm en hagelramp, die de ge meente op Zaterdag 15 Augustus jl. heeft geteisterd, door een commissie van deskun digen wonende buiten de gemeente, onder leiding van den Rijkstuinbouwconsulent te Breda is onderzocht en vastgesteld is op ruim 42.000. Met inbegrip van de schade van bedrijven, die geen opgave hebben ge daan, schat de commissie de schade geleden door tuinders, bloemisten en eigenaars van boomgaarden zelfs op ƒ60.000. Hierbij is echter niet begrepen de schade geleden door particulieren. Het geldt hier bijna uitslui tend kleine bedrijven, menschen zonder kapitaal, die door de ramp geruïneerd zijn, indien zij niet worden bijgestaan, 's Grave moer is een kleine gemeente van 1400 zielen en heeft geen enkele belangrijke bron van inkomsten. De gemeente ètaat er financieel moeilijk voor, en in eigen kring kan maar weinig gedaan worden. De bevolking is ijverig en hard werkend en gaat een moei lijke winter tegemoet. Hulp is dus zeer op zijn plaats. Bijdragen worden gaarne ont vangen door den penningmeester vaai het steuncomité, den heer P. M. v. <L Perk, ge meente-ontvanger van 's Gravemoer, post rekening nummer 23253. NEDERLANDSCH SCHIP GESTRAND. Men meldt uit Hamburg: Het 2000 ton me tende Nederlandsche stoomschip „Berenice" van de K.N.S.M. is, doordat bij het afvaren van de beneden Elbe de stuurketting brak, naby Blankenes op het strand geloopen. Eenige naby den oever liggende zeiljachten werden door het schip ernstig beschadigd. De „Berenice" kon vrij gemakkelijk vlot worden getrokken en kon naderhand de reis op eigen kracht voortzetten. Het schip is niet bescha digd. ERNSTIGE AUTOBOTSING Op den Ryksweg tusschen Naarden en Mui den is een vrachtauto van de fa. T. te Amster dam tegen eeD stilstaanden verhuiswagen van de fa. Vos uit Apeldoorn gereden. De bestuur der Visser en de heer T. kregen ernstige hoofdwonden, terwijl het rechterbeen van de laatste werd verbrijzeld. Zij werden bewuste loos naar de Majellastichting te Bussum ver voerd. De bestuurder van de wagen en zyn metgezel kregen geen letsel. Als achterlicht voerde de verhuiswagen een wit glas dat met een rood lapje was omwikkeld. De politie zal proeven nemen of dit stopsein voldoende is. Het voorste gedeelte van de vrachtauto is geheel vernield. BRANDEN. Te Groenlo (Gld.) jirandde door onbe kende oorzaak de boerderij van den land bouwer R af. Enkele varkens en een kalf kwamen in de vlammen om. De boerderij was laag verzekerd. Te Hemelura (Fr.) brandde een groote boerderij, bewoond door P., tot den grond af. De geheele hooioogst ging verloren. Ver zekering dekt de schade. Te Eestrum (Fr.) raakte, terwijl de riet handelaar H. J. op reis zou gaan en de auto aansloeg, op eens de benzine in brand. Het vuur breidde zich zoo geweldig snel uit, dat in een ommezien het geheele huis tol aan den grond toe was afgebrand. Met moeite konden de kinderen gered worden Verzekering dekt de schade. DE GRUWELDAAD BIJ ZUIDBROEK EEN DUBBELE ROOFMOORD Men meldt ons uit Zuidbroek: Gistermiddag werd door Dr. Hulst uit Lei den de sectie verricht op de lijken van de wed. Molanus en haar zoon Hendrik. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de weduwe is overleden tengevolge van verstik king (een slaapmuts was haar in den mond geduwd) en Hendrik door verdrinking. Waai de zoon op het hoofd een groote wonde had van 4x7 c.M. en er op de lijken verdere sporen van geweldpleging (steek- en snij- wonden) aanwezig waren, is absoluut uit gesloten, dat de zoon zijn moeder heeft vennoord en daarna zelfmoord zou hebben gepleegd. Bovendien zijn aan de woning sporen van inbraak gevonden, terwijl eenige zware deuken in het hout van dc deuir aan wezig waren. De ijzeren deurklink is ge heel verbogen en verdraaid. Ook de financieele toestand van de moe der kon vjor haar zoon geen reden zijn tot deze gruwelijke daad. De verslagenen hadden wel een tamelijk bedrag op de bank maar zeer waarschijnlijk weinig thuis. Ze kwamen vaak voor kleinig heden geld leenen bij de buren. Van de vermoedelijke dader of daders is nog zoo goed als geen spoor. Wel hebben op den avond van den moord twee jonge man nen gezien, dat er tegen elf uur van den weg langs het Winschoterdiep, twee onbe kende manspersonen kwamen. Vermoed wordt, dat deze meer van de zaak weten. Het vrij vage signalement van deze perso nen luidt als volgt: beide zijn van middel bare grootte. Een van hen, die men in het licht der lantarens heeft gezien was have loos gekleed in een licht gestreept boezeroen en een lange loshangende jas van donkere stof, vermoedelijk bruin. De man droeg een jockeypet en heeft vermoedelijk een bleek gezicht en ingevallen wangen. Hij had ec. knuppel of paal onder zijn arm. De tweede persoon trachte uit het licht der lantarens te komen, maar men heeft gezien, dat h eveneens haveloos was gekleed en "n jaag- lijn over den schouder droeg. Dit signale ment is gister door den burgemeester naai alle gemeenten in de drie Noordelijke pro vinciën gezonden. Het liggen van het lijk van Hendrik, rug gelings in de sloot, op ongeveer 200 M. af stand, van de boerderij, is vermoedelijk zoo te verklaren, dat hij in doodsangst na een voorafgaande worsteling, het land is inge vlucht, waarna hij door den vermoedelijken dader of daders neergeslagen en in de sloot is geworpen. De begrafenis is bepaald op Vrijdagmorgen 11 uur. EEN COCAÏNESMOKKELAAR GEARRESTEERD. In den loop van Woensdag heeft de Heer- lensche recherche verschillende huiszoekin gen verricht in verband met de handel in cocaïne. Het resultaat was, da/t inmiddels is gearresteerd de 40-jarige J. R. Hoewel geen cocaïne bij hem werd gevonden, kon hem tooh ten laste worden gelegd, dat hij 2 K.G. cocaïne, ter waarde van f 2600, gekocht heeft. Na verhoord te zijn, is R. weer op vrije voeten gesteld. TRACTOR CONTRA VERKEERSPAAL. Uit Nijmegen meldt men ons: Hedenmorgen te 5.15 uur kwam uit de richting Grave een verhuiswagen met tractor (eigenaar: K. Wuyst) over den Graafschen weg in de richting Nijmegen. De tractor hot ste tegen een verkeerspaal op het kruispunt Graafsche weg-Groenestraat, waardoor deze werd vernield. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De tractor bleek ernstig bescha digd te zyn. De oorzaak van de botsing is nog niet opgehelderd. KORTE BERICHTEN Uit Valkenswaard (N.Br.) is bijna een week geleden een zekere de Bruin met een auto en 600 van een opzichter er van door gegaan. Te LoosduLnen trachtte een krankzinnige in de roomsche kerk het altaar te vernielen, doch de kerkgangers wisten dit te voorko- Te Naaldwijk is het 5-jarig dochtertje van v. d. V. voor de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Te Amsterdam is een musicus gearresteerd die blijkbaar liefhebberij voor radio bezit en hiervoor allerlei radiowerktuigen had ge stolen. Te Dragten (Fr.) is een alleenwonende jarige vrouw levend verbrand, doordat haar kleeren in aanraking kwamen met een brandend petroleumstel. De Maas is bij Roermond gewassen en heeft de uiterwaarden blank gezet Op Ameland is een 16-jarig meisje bij het baden in zee verdronken, hoewel haar een lijn was toegeworpen. Te Uithoorn ving een vissoher in zijn pa lingfuik eenotter. Te Boxtel (N.Br.) is een 75-jarige man door een auto aangereden en gedood. Te Maastricht werd een 23-jarige wielren ner door een vrachtauto gegrepen en ge dood. Te Amstelveen (N.H.) is een motorrijder tegen een telefoonpaal gereden on aan de gevolgen gestorven. Te Amstelveen (N.H.) is een vierjarig meisje door het spelen met lucifers levend verbrand. Te Amsterdam hadden in het tweede kwartaal 1931 180 verkeersongevallen meer plaats dan in het tweede kwartaal 1930. Schoolnieuws. EXAMENS STAATSEXAMEN TOELATING UNIVERSITEIT. DEN HAAG, 27 Aug. Geëx. 39 cand. Toege laten voor A: J. M. de Jong, mej. N. P. Stol. B. Rildes, L. Lagerwcy. Ch. E. J. Krekelberg, B. H. Stolte en S. v. d. Woude. en voor B: J. M, Reldera. mej. F. E. Kater, P. J. H. J. Stulemeyer, mej H G A Vlselnk, H. K. van Wingerden en H. Kamp. Zich teruggetrokken 3 candidaten. Het examen wordt voortgezet EXAMENS-NIJVERHEIDSONDERWIJS A. Stuyken-Boudler, Schlebroek. EXAMENS HOOFDAKTE Daalen. A Janse. G. H. Weerbericht. vorlgen stand Hoogste stand te Sarna 772.5. Laagste stand te Janmayen 754.3. Stand vanmorgen half twaalf 770.8. WEERVERWACHTING. Zwakke tot matige N.O. tot Z.O. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, iets wanner. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen half twaalf 14.8 C. 29 Augustus Zonsopgang 6.05 u.; Zonsondergang 7.55 u. Maansopgang 8.31 u.; Maansonderg. 7.13 u. Laatste kwartier 5 September 8.41 u. voorm. Van 's avonds 8.25 u. tot 's morgens 5.37 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz 4.64 m 0.00 m. onv Huningen 2.*3 m. 0.25 m va Kehl 4.65 m 0.33 m was Mannheim «.01 m. 0,10 m was Hingen3,78 m 0.24 m. was 4,65 Ui. 0,42 m was Cohlenz 4,56 m, 0,18 m was Keulen 4,86 m. n,28 m was Duisburg4,46 m. 1.8 m was Ruhrort 4 <0 m, 1.26 m. was Maastricht i,8n m. u,76 m vai Veulo 14.51 m, 0.22 m. was HOOGWATER NED. ZEEHAVENS £9 Augustas DelfzMl 0.13 12.14 HeUevoetsl.3.18 16.02 Terschelling 0.39 21.51 Willemstad 4.44 166S Hurlingeu 10.21 22.39 Brouwersh. 3.00 1...21 Helder le 4.4. 7.48 Zlerlkzee 3.43 15.52 Idem 2e 16...0 2j.3i Wemelelngt 4.L0 .6.16 lJmulden. 3 51 i6.13 Vliasingeu 2.08 14.15 H. v. Holland 3.02 15,26 Terneuzen 2.41 14.51 Rotterdam 5.15 17.14 Hansweert 3.30 i6.27 Radio Nieuws. Zaterdag 20 Augustus. HUIZEN (298.8 RL) KRO. 8—9.15 .Morgen concert. 10—11.30 Gramofoon. 11.30—12 Gods dienstig halfuurtje. 12 Tijdsein. 12 01—12.15 Po litieberichten. 12.15—1.45 Lunchconcert. 1.45— 1,50 Postauivenberlchten van den Ned. l'ostdul- venhoudersbond voor Zaterdagvliegers, l.au'i Gramofoon. 34 30 Kinderuurtje. 4.'404.45 Verzorging van den zender. 4.455 Gramofoon. 66 Dinercoxcert. 6.016.15 Nieuwsberichten ln het Esperonto 6.156.35 Journalistiek week overzicht. 6,35—7 Kunst-Ensemble. 7—7.25 Spre. ker. 7.25—7.45 Politieberichten. 7.458 Sport» praatje. 8.45 Solokwartet. 9 Nieuwsbericht® van Vaz Dias. 9.16 Vervolg Concert. 10 Bariton- solo's. 10.30 Vervolg Concert. 1112 Gramofoon HILVERSUM (1875 M.) VARA. 6.46—7 en 7.80 —7.46 Ochtendgymnastiek. 8 TUdseln. 8 01 Gra mofoon VPRO. 10 Morgenwijding. VARA 10.15 Uitzending voor arbeiders ln de Continu bedril ven 12 Tijdsein 12.01 Middagconcert 1.30 Onderbre- Klng voor verzorging van den zender. 2 Tijdsein 2.01 Kwartiertje van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling 2.15 Concert. 2.46 Zang en Piano. 3 Onthulling Domela Nleuwenhuls-rao- nument op het Nassauplein te Amsterdam. 4 Concert. 4.45 SDAP-Kwartiertje. 6 Gramofoon. 5.05 Kadlo-Volks-Universiteit. 5.36 Vooravond- concert 6.30 Literair halfuurtje. 7.15 Vervolg Concert 7.45 VARA-Varia. 7.50 Bestuursmede delingen. 8 Concert 8.30 Vocaal Kwartet. 9 Teun de Klepperman. 9 15 Vervolg Concert 9.45 Vocaal Kwartet 10.05 Persberichten en voet- balmededeellngen. 10.15 Concert vervolg en slot 11 Gramofoon. 12 Tijdsein en sluiting. BREDA. Geëx. 3 mann. cand., nl. de DEN HAAG. Geëx. 3 vr. en 6 mann., gesl. 1 vr. en 3 mann. cand.. n.l. mej. W. KUne te Vlaardingen en de heeren W. Docter. Over- schie; J. H. van Lochem, Schiedam en P. L. HAARLEM. Geëx. 8, geslaagd 6 cand., n.l. mej. C. van Wagenlngen, Haarlem; en de heeren S. van Weele. Heemstede: E. E. Harae, Amsterdam; P. Stouthamer. Haarlemmermeer:; H. Bolhuis, Hoorn en L. A. Laurlers, Amster- ROERMOND. Geëx. geslaagd 2 cand., n.L de heeren H. J. H. Spauwen, Breust-Ejjsden en H. J. Janssen, Rumpen. Geëx. 7 geslaagd 3 candidaten, n.L de n^J. H. KesseL Klimmen en J. H. Her- ROTTERDAM. Geëx. 8. geslaagd 5 candidaten J- Galen, Rotterf - L. Heynd M. J. Lcyerweerd, Ungen; M. G. Hul beiden Rottere' UTRECHT. Geëx. 8, geslaagd 4 cand., n.l. i heeren P. Duyker, Westbroek; T. van Ef- rink, Utrecht; J. A, van Houtegem, A'dam: de hee: Ink, P. Kuyt Zeist EXAMENS-WISKUNDE Het mondeling gedeelte vaD de voor akte wiskunde L. O., voor zoover die ln het openbaar zullen worden gehouden, zal dit Jaar worden afgenomen te 's-Gravenhage, ln het gebouw Fluweolen Burgwal 22, op de na volgende dagen en uren: "7 Augrustus van 9 uur tot 12 uur en van 28 Augustus 10 i tot 12 i H. H. Bargeman, Arnhem; EXAMENS-HANDEN ARBEID DEN HAAG, 27 Aug. Akte L.O. Geslaagd P. van der Wind te Den Haag; L. M. Klootwijk en J. G. Blok. belden te Rotterdam; H. S. Wulfse te Dordrecht; A. C. de Conlnck te Rot terdam; E. K. WesterdUk ln Den Haag; J. Potappel te Koudekerke; L. H. W. Sleeuwlts te Dordrecht; P. G. A. 't Hart te Den Haag; J. H. de Graaf te Dordrecht; en A. Th. Voorn te Den Haag. EXAMENS-TUINBOUWONDERWIJS. W. J. H. Glc-s- Eeumuizenj. a. urm. Stadskanaal (O.); J Th. van Grootel, Dommelen; G. J. Gümi.ik. ZutphenH. J M. ten Have, Standaardbultcn: H. Heerlnk. Den Haag; J W. van Heugten.' Horst Afgewezen 2, teruggetrokken l.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2