DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NA DE KABINETSVORMING IN ENGELAND LABOUR IN DE OPPOSITIE Oproep van Mac Donald tot de leden zijner partij AANVAL VAN ADDISON OP DE BANKIERS Het nieuwe kabinet Mac Donald, nu geen geen arbeidersregeering maar een kabinet van nationale samenwerking voor een be paalde en buitengewoon belangrijke taak, is nu een feit. De samenstelling is van dien aard, dat een harmonische samenwerking te verwach ten is, terwijl de personen, die het Kabinet vormen, als ervaren politici voor hun af zonderlijke taak berekend kunnen worden geacht. Baldwin, de conservatieve leider, heeft geen portefeuille. Ongetwijfeld zal hij er zich hoofdzkelijk toe bepalen den eersten minister met raad en daad bij te staan, een positie, die de parlementaire samen werking zal kunnen verstevigen. Op den aard van de samenwerking in het parlement zal het nu immers vooral aankomen. Wat de conservatieven en liberalen be treft zijn in dit opzicht weinig of geen moeilijkheden te verwachten. Anders staat het met de Arbeiderspartij, die zooa's men weet, in twee groepen uit eenvalt, waarvan de onafhankelijken, de Independent Labour Partij, de radicale kant vertegenwoordigt, terwijl de meest talrijke een gematigde geest toont. De I.L.P. heeft reeds in een oproep aan haar leden Mac Donald en de andere ar- beidtrsministers, die in de regeering zijn gebleven, voor verraders van de arbeiders uitgemaakt en verzet aangekondigd te^en elke politiek, die streeft naar bezuiniging op de sociale uitgaven en verlaging der loornjti. Zij roept den generalen raad van het vak vereWigings-congres, zoowel als van de ar beiderspartij, op om in het geheele land een eampogne te organiseeren van dc geheele arbeidersklasse tegen de voorstellen der re geering. Do houding van de andere arbeiders is •ok nl mat twijfelachtig. Tiet algemeen bestuur van het vakvereeni- gingscongres en het nationaal bestuur van 3e arbeiderspartij hebben gisteren een ge meenschappelijke vergadering gehouden, waarop de vier afgetreden ministers Hen derson; Clyne9, Lansbury en Morrison tegen woordig waren en het woord voerden. Na afloop werd meegedeeld, dat de volgende m tia was aangenomen: „De vereenigde ver gadering, overwegende den toestand, die ontstaan is door de vorming van het nieuwe ministerie is eensgezind van meening, dat tegen dat ministerie een krachtig verzet ge voerd moet worden in het parlement en door een volksbeweging. Zij keurt de hou ding van de afgetreden ministers inzake het weigeren van steun aan het nieuwe bewind goed en beveelt de parlementaire arbeiders partij aan zichzelf op te werpen als de officieele parlementaire oppositie". Het nationale crisiskabinet heeft dus felle oppositie in het parlement en agitatie daarbuiten te verwachten, want de inmid dels gehouden stemmingen in. de distriots- vergaderingen van de arbeiderspartij inzake de verlaging van de werkloozcnuitkeeringen hebben met zekerheid getoond, dat de be sturen in hun verzet op een groote meer derheid kunnen rekenen. Hoe de oppositie zal ingekleed worden, zal wel spoedig bekend worden. Morgen Vrijdag wordt de vergadering van de parlementaire arbeiderspartij gehouden, die de richtlijnen zal aangeven. Intusschcn treedt het bestuur van het vakvereenigingscongres min of meer posi tief tegen de regeering in het krijt, door een ontwerp-inkornsten-belasting op te stel len, dat de kosten van de werkloozenverze- kerig zou dekken en dat in het parlement zou moeten dienen als tegenvoorstel tegen het plan der regeering om de werkloozen- uitkeeringen te verlagen met 10 procent. Wat Mac Donald en de zijnen tegenover deze vastbesloten oppositie zullen kunnen stellen? Mac Donald heeft zijn ernstige radio-rede ten aarthoore van duizenden gehouden. Thans heeft hij in een schrijven aan de labour-af ge vaardigden uiting aan zijn leed wezen gegeven, gedwongen te zijn geweest, een beslissing te nemen, welke de partij tijdelijk in een moeilijke positie plaatst De 'toestand is. aldus Mac Donald, inder daad zoo ernstig, als ik in mijn radio-rede heb uiteengezet. Hij verzoekt hun, in ernstige woorden aandringend, hun beslissing over de te ne men maatregelen althans uit te stellen tot nadat de Lagerhuiszitting de regeering in de gelegenheid heeft gesteld, den toestand op te helderen en 't parlement nauwkeurige bijzonderheden mede te deelen. Mac Donald hoopt dat voorloopig aan beide zijden de strijd zoodanig geveterd zal worden, dat de uitermate belangrijke pro blemen zonder hartstocht besproken zullen worden. Hij verklaart verder in zijn brief, dat de crisis met rassche schreden naderde en dat hij nog slechts eenige uren had omdat het nog maar een kwestie van een paar uur was. De regeering heeft het uiterste gedaan om tot andere hulpmiddelen haar toevlucht te nemen, doch dit was hEiar niet gelukt. Hieruit heeft Mac Donald voor zich zelf de consequenties getrokken. Het. zou kunnen, dat dit ernstig schrijven van een man, wiens moed om alleen te gaan staan toch ook wel velen van zijn vroegere vrienden moet imponeeren- eenige uitwerking heeft. Maar de algemeene gedachte is toch, dat maar een handvol van de parlementaire ar beidersgroep Mac Donald straks zal volgen. Het Kabinet is intus9Chen dadelijk na de beëediging, die gisterochtend plaats had, aan het werk getogen. De groote vraagstuk ken zijn dadelijk tor hand genomen. Het werk* is .verdeeld. De benoemde commissies zullen dag aan dag vergaderen tot de ont werpen gereed zijn die men op 8 September aan het parlement zal voorleggen. Hoelang het nationale Kabinet aan het bewind zal blijven is natuurlijk onmogelijk te zeggen. Vermoedelijk zal het wel heel wat langer zijn dan waar eerst sprake van was. Men dacht aan algemeene verkiezingen reeds in October. Maar wanneer men denkt aan de tweede Ronde Tafelconferentie en aan de onzekerheid van den politiek-economischen toestand en ook aan de ontwapeningscon ferentie, zou het zeer goed kunnen, dat dit crisiskabinet vrij lang aan het bewind bleef, alvorens men met algemeen goedvinden tot normale parlementaire verhoudingen terug keert. CREWE MINISTER VAN OORLOG LONDEN, 26 Augustus. Markies Crewe, de liberale oud-ambassadeur te Parijs, is tot minister van oorlog benoemd. LLOYD GEORGE IN HET KABINET? LONDEN, 26 Aug. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat Lloyd George- nadat hij geheel hersteld zal zijn, in het kabinet zal treden als Lord Privy Seal. Thomas aan de spoorwegmannen. Thomas, de nieuwe minister van domi nions en koloniën, heeft naar Reuter meldt, zijn hoedanigheid van algemeen secreta ris van den bond van spoorwegpersoneel een brief aan dezen bond geschreven, waarin hij zegt, dat de crisis verhaast werd door de bedreiging der minderheid van het kabinet om af te treden. Hij maakt speciaal melding van het initiatief van den koning om Mac Donald te vragen een noodregeering te vor- DE BANKIERS EISCHTEN BEZUINIGING OP DE WERKLOOSHEIDSUITKEERING. LONDEN, 26 Aug. Ondanks alle dementi's handhaaft de „Daily Herald" zijn bericht, dat de New-Yorksche Federale Reserve bank het verstrekken van verdere credieten aan de Engelsche regeering afhankelijk heeft gemaakt van het nemen van practische be zuinigingsmaatregelen op de werkloosheids verzekering. Als bewijs voor zijn beweringen voert het blad een verklaring van den afge treden departementssecretaris van het de partement van de schatkist aan. Volgens deze verklaringen heeft Mac Donald Maan dag in een bespreking met de leiders der departementen uitdrukkelijk verklaard, dat de voorstellen, die de Bank van Engeland bad gedaan, naar Amerika getelefoneerd moesten worden om te vernemen of men er daar mee accoord gaat Als verdere kroongetuige voor deze sen- sationeele Bewering wordt aangehaald, de afgetreden minister van landbouw Addisön die in een rede voor de Labourpartij ver klaarde, dat de regeering niet is gevallen door een of anderen eisch van de vakver- eenigingen, doch omdat van bankierszijde een ander dekkingsplan van het -tekort op de begrooting was geëischt dan liet program dat reeds uitgewerkt bij het kabinet gereed lag. Dit plan voorzag in een dekking van 56 millioen pond sterling, bovendien waren reeds verdere bezuinigingen overwogen, waardoor de begrooting meer dan voldoende in evenwicht zou zijn gekomen. Plotseling was echter den ministers medegedeeld, dat er een andere weg om het tekort op de be grooting te dekken gevonden moest worden, n.l. vermindering van de werkloosh/eidsuit- keering. Hun was te verstaan gegeven, dat oe Conservatieven en de Liberalen met een verlaging der v/erkloosheidsuitkeeringen van 10 pet. accoord gingen en dat de ban kiers een dergelijke verlaging wenschen. Het dus niet waai', dat de vakvereni gingen het pistool op de borst der regee ring hadden gericht, doch het was het geld kapitaal geweest, dat de bedreiging had ge vormd. Addison verklaarde tenslotte, dat dit thema nog niet af was, doch in de ko mende dagen nog een belangrijke rol zou spelen. MAC DONALD UIT DE POLITIEK? LONDEN, 27 Aug. De „Daily Express" weet mede te deelen dat Mac Donald, die in October a.s. zijn 65e verjaardag viert, zich uit het politieke leven zal terugtrekken zoodra de nationale regeering haar taak beëindigd heeft. In zijn afscheidsrede van de socialisti sche ministers verklaarde hij, dat hij zeker wist, dat zijn besluit tot vorming van oen nationale regeerinig het einde van zijn loop baan als leider der Labourpartij beteekendc. Het blad weet verder mede te deelen, dat Mac Donald na afloop van de komende parlementaire periode een langdurige we reldreis wil gaan maken. KONING GEORGE NAAR SCHOTLAND TERUG. De Koning is, nu de politieke crisis is op geheven, gisteravond van het Euston-sta- tion weer naar Balmoral Castle, zijn Schotsch zomerverblijf, -vertrokken. TELEGRAMWISSELING TiUSSCHEN MAC DONALD EN Dr. BRUENING. De Duitsche Rijkskanselier Dr. Bruening heeft den Britschen premier Mac Donald naar aanleiding van de vorming van een „nationale regeering" Woensdagavoud het wigend telegram gezonden: „Aanvaard mijn beste wenschen voor een volkomen welslagen van de groote en uiterst gewich tige t»vk, die U in het belang van uw groot land hebt op U genomen. Dr.Brueninig Mac Donald heeft op dit telegram als volgt geantwoord: „Ik waardeer uw vriendelijke wenschen ten zeerste en verzoek u mijn oprechte dank te willen aanvaarden. Ram sey Mac Donald". Een massabeweging Aan de Wit-Russische grenzen tusschen Polen en Sovjet-Rusland valt in de laatste dagen een grut te trek van Poolsche uitwij kelingen naar Rusland op. In de laatste 10 dagen zijn n.i c.r dan 500 personen de Bron zen gepasseerd. Den zeventienden Augustus passeerden in de streek Plechenice 163 personen met een gewapende troep aan het hoofd, die hen moest beschermen tegen eventueele botsin gen met Poolsche autoriteiten, de grenzen. Don zestienden Augustus overschreden in dezelfde streek 147 personen de grenzen, ach tervolgd door het geweervuur van de Pool sche grenswachten, die hun vuren voortzet ten, ook toen de vluchtelingen reeds op Rus sisch territoir kwamen. Zelfs ontploften op Russisch gebied twee door de grenswachten geworpen handgranaten. De vluchtelingen vertellen, dat er onder de grensbevolking Tegen maatregelen der Britsche regoerlng Uit Jeruizalem wordt gemeld: In verband met het feit, dat de Britsche mandaatregee- ring den Joodeohen kolonisten heeft toege staan, vuurwapenen te dragen en aan eeni ge Joodeohe nederzettingen zelfs vuurwa penen beeft geleverd, is heden onder de Arabieren in geheel Palestina een protest staking uitgebroken. Een deel der Arabie ren heeft znoh tegen deze beweging ver klaard. Reeds gister kvva.m het te Ilabloes tot ernstige botsingen met d-e politie. Eeni ge Arabische leiders werden gearresteerd. GEEN CHINEESCH AANBOD VOOR GRAANAANKOOP? De Federal Farm Board te Washington deelt mede, dat zij geen officieel aanbod heeft gehad van de Chineescho regeering voor de aankoop van 15 millioen bushel tarwe op crediet. Ook onderhandelingen over een dergelijke aankoop zijn niet ge- voerd,- RUSLAND EN POLEN Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjet- regeering de Poolsche voorstellen inzake de sluiting van een Poolsch-Russiscli niet- aanvalsverdrag 'heeft afgewezen, omdat zij niet in overeenstemming te brengen zijn met de richtlijnen der Russische politiek. Bovendien ziet men in deze wijze van over handigen eerder een politieke manoeuvre van de Poolsche diplomatie, dan de ernstige wil van Polen om een verdrag met Rusland af te sluiten. De Russische gezant te Parijs zal de Fransche regeering inlichten over het stel ling nemen van zijn regeering inzake het nonaggressiepact. WARSCHAU, 27 Aug. Het officieele be richt van het Russiche Tass-agcntschap, dat de Sovjet-regeering het Poolsche voorstel in zake het verdrag met Rusland heeft afge wezen, heeft in officieele kringen te War schau onaangename verrassing gewekt. De Poolsche pers verandert plotseling van toon en de „Express Porrany" ziet in de/ houding van Moskou het bewijs, dat Sovjet Ruslane geen vrede in Oost-Europa wil. MOSKOU, 26 Aug. Van officieele Russische zijde wordt ten aanzien van de Russisch Poolsche onderhandelingen een mededeeling gepubliceerd die ongeveer als volgt luidt: Inzake de berichten over het overhandigen van de Poolsche voorstellen op 23 Augustus te Moskou betreffende het afsluiten van een Russisch-Poolsche non-agressiepact wordt van Russische zijde medegedeeld, dat de overhandigde voorstellen overeenkomen met die van 1926, die toentertijd door de Sovjet unie zijn afgewezen. De nieuwe Poolsche voorstellen, die op 23 Augustus door den Poolschen gezant Patek zijn overhandigd, bevatten niet alleen de oude voorstellen welke voor de Sovjet-regeering onaanne melijk waren, doch bovendien een nieuw voorstel, dat mpn niet als een vooruitgang kan beschouwen. Op grond hiervan kan voorioopig geen sprake zijn van het sluiten van een Russisch Poolsch non-agressiepact. Het Commissariaat van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie .deelde gisteren aan de Britsche Legatie mede, dat het onder zoek inzake het incident te Leningrad waar bij een Engelsche marine-ingenieur door 'n Russisclien wachtpost was doodgeschoten, als resultaat heeft opgeleverd, dat de En- gelschman ondanks verscheidene waar schuwingen om staan te blijv.en doorgeloo- pen is. De betreffende soldaat heeft slechts zijn plicht gedaan, toen hij van zijn wapen gebruik maakte. Het proces tegen hem zal op 4 September te Moskou plaats vinden. Betaling van een schadevergoeding aan de familieleden van het slachtoffer werd af gewezen. HET PROCES WOLDEMARAS Dc Openbare Aanklager in het proces- Woldemaras, staatsadvocaat Wiemei-, be ëindigde Dinsdagavond laat zijn requisitoir dat acht uur in totaal gevorderd had. In zijn requisitoir verdeelde hij de beklaagden drie groepen, n.l. een groep die een aan slag hadden beraamd bestaande uit vijf per sonen, waaronder behalve de beide hoofd- bekiaagden kolonel Gineitis; voorts de groep der Putchisten met in totaal 13 beklaagden, waaronder Woldemaras, de vlieger Maciui- ka, kolonel Virbickas en de vroegere chef van de „IJzeren Wolf" Slesoraitis en ten slotte de groep van beklaagden verdacht van verschillende misdrijven als de ver spreiding smaadschriften enz. met in totaal zes beklaagden. Een bepaalde strafmaat eischte de staats advocaat niet, alleen verwees hij naar de betreffende paragrafen in de acte van be schuldiging, waarbij het aan de Rechtbank wordt overgelaten of zij voor een deel der beklaagden termen voor verzachtende om standigheden aanwezig acht, terwijl de be klaagden, die terecht staan in verband met het plegen van een aanslag hierbuiten val- EEN ECONOMISCH PLAN VAN DE DUITSCHE INDUSTRIE. Eigen hulp en zoo snel mogelijk. In de „Kolnische Zeitung" van Donderdag morgen publiceert dr. Herle, de zakelijke lei der van den Rijksbond der Duitsche indu strie, een overzicht over het economisch program, dat de Rijksbond den rijkskanse lier voor eenige dagen heeft voorgelegd. De uiteenzettingen hebben als titel „De weg tot Eigen hulp". Zij gaan er van uit, dat men zich ondanks het Laytonrapport niet mag ontveinzen, dat Duitschland in afzienbaren tijd toch zal zijn aangewezen op den weg van eigen hulp. Deze eigen hulp moet ge schieden onder toepassing van het economi sche axioma, dat het nagestreefde doel moet worden bereikt met de spaarzaamste mid delen. In het middelpunt van het Selbsthilfe- programma moet de organische reorganisa tie staan van de productiekosten in den zin van een zoo ver mogelijk gaande verlaging der productiekosten en een aanpassing van alle productiecontracten aan het huidige be- drijfsvolume. Dit axioma moet worden toe gepast op alle factoren, de openbare, de so ciale belastingen, de personeele productie kosten (loonen en salarissen). Daarnaast spelen echter de credietkosten eveneens een bijzondere rol en ten slotte moeten vooral ook de verkeerstarieven en de tarieven der gemeentelijke verzorgingsbedrijven genoemd worden. Op alle gebieden zijn snelle beslis- singen en doortastende besluiten noodzake lijk. De belasting van de bedrijven door be lastingen, contributies, etc. jieeft een hoogte bereikt, die in iedere richting onverdrage- lijk is geworden. De huidige belastingdruk rust op een dermate ineengeschrompeld productie- en bedrijfsvolume, dat de belas tingdruk voor den afzonderlijken belasting betaler ondanks de ingetreden verniindering van de totaalopbrengst overmatig is geste gen. Er is, wanneer men een volledige ineen storting van het bedrijfsleven nog wil voor komen, maar één weg om deze betrekking tusschen belastingdruk en bedrijfsvolume doortastend te veranderen: door ingrijpende vermindering van de uitgaven van alle dee len van het bestuursapparaat met de groot ste snelheid de belastingdruk met minstens 2 milliard verlagen. Verder wordt een verdere verlaging van de personeele onkosten, zoowel in het open bare als in hét particulier bedrijfsleven ge- eischt, daar de huidige loon- en salarisver houdingen nog niet geschikt zijn om Duitsch land in staat te stellen te concurreeren met het buitenland, Verder worden snelle maatregelen geëischt om de schulden op korten termijn van de gemeenten te regelen. Er wordt gezocht naar wegen, die de rijksspoorwegen en de rijks- posterijen in staat zullen stellen het bedrijfs leven meer behulpzaam te zijn. Ten slotte wordt geëischt, dat deze voor stellen zonder partijpolitieke of andere voor ingenomenheid snel zullen worden bestu deerd en behandeld. DE MEENING DER DUITSCH NATIONALE RIJKSDAGFRACTIE Omtrent het verdere verloop van de zit ting der Duitsch Nationale Rijksdagfractie, heden gehouden, wordt het volgende offici eele communique verstrekt: „De Duitsch Nationale Rijksdagfractie heeft Woensdag haar zitting beëindigd met een overzicht van den partijvoorzitter, Dr. Hugenberg van de politieke gebeurtenissen in den laatsten tijd en over de door de par tij en de Rijksdagfractie te nemen maatr regelen. Na uitvoerige debatten, werden eenige referaten gehouden over landbouwaangele- genheden. Ten aanzien van den landbouw werd ge constateerd, dat er niet de minste teekenen zijn die er op wijzen dat de toestand in den landbouw onder het regiem Brüning-Die- trich-Schiele beter zal worden. GANDHI TOCH NAAR LONDEN? Naar thans definitief schijnt vast te staan zal Gandhi Zaterdag a.s. toch naar Londen vertrekken om aan de Ronde Tafel Conferentie deel te nemen. De be slissing schijnt te zijn gevallen na het on derhoud van Gandhi met den onderkoning Lord Willingdon. Volgens een bericht uit Kanton heeft de Duitsche consul aldaar de Kantonregeering een protestnota overhandigd inzake den boycott van Duitsche goederen, terwijl in deze nota onmiddellijk maatregelen worden verlangd ten einde den boycott op te heffen. Het antwoord van de Kantonregeering zal Vrijdag a.s. worden bekend gemaakt. Volgens een ander bericht schijnt men te Kanton zelf met den boycott niet tevreden te zijn. Een commissie zou worden samen gesteld, die de beschuldigingen tegen Duitsch land zal onderzoeken. VENIZELOS WEER TE ATHENE. Minister-President Venizelos is Dinsdag te Athene teruggekeerd. Hij verklaarde, dat zijn reis naar Roemenië en Turkije geen po litiek karakter heeft gedragen. Voorts deelde hij op een vraag mede, dat de binnenland- 6che toestand van Griekenland het niet noodzakelijk maakte wijzigingen in de re geering aan te brengen. REVOLUTIE IN PORTUGAL ONDERDRUKT. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den is Woensdag in Lissabon een militairo revolutie uitgebroken. In den loop van den dag zijn de onlusten echter door regeerings- getrouwe troepen onderdrukt. De insurgen- ten werden ontwapend. De leiders van den opstand zijn gevlucht. ARNALDO MUSSOLINI EN HONGARIJE Een naamsverwisseling De Nederlandsche pera en verschillende andere buitenlandsche bladen hebben be richt, dat Arnoldo Mussolini, de broer van den Duc.e, bij Berchtold zou geweest zijn in verband met den toestand in centraal Europa Naar thans de Hongaarsche bladen be richten, is dit bericht absoluut en geheel onjuist Het blijkt dat een vriend van graaf Berchtold, zekere Alexander Musulin bij hem op bezoek geweest is en dat die naam tot de mystificatie aanleiding heeft gegeven. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft een Japansche economische delegatie op uitnoo- diging van de Sovjetregeering zich bereid verklaard in September a.s. naar Moskou te komen. De delegatie zal de industriegebie- den bezoeken om zich op de hoogte te stel len van de doorvoering van het vijfjaren plan, terwijl voorts namens de Japansche industrie onderhandelingen zullen worden gevoerd met Sovjet vertegenwoordigers om de wederzijdsche. handelsbetrekkingen weer |op te nemen. Groot opzien is over de geheele wereld gebaard door het bericht, dat op een der fo to's, die door Prof. Moltsjanof waren ge maakt tijdens de Pool vlucht van de „Graf Zeppelin" en die tezamen met Prof. Welck- man te Leipzig werden ontwikkeld, een tver- laten vliegtuig werd ontdekt, dat midden -in de Pool vlakte van Nova Zembla moest liggen. In een Zaterdag gehouden voor dracht had Prof. Weickmann de opname als lichtbeeld vertoond. Het vliegtuig was duidelijk te herkennen en in wetenschappe lijke kringen werden nasporingen gedaan naar den oorsprong van het vliegtuig. Het vermoeden was aanvankelijk geuit, dat men hier te doen had met het vliegtuig van Amundsen. Naderhand achtte men het waarschijnlijk, dat het beeld Oip de toto van een door de Russen achtergelaten vliegtuig was. Het geheim is thans opgelost door het onderzoek van een expert op fotoge- bied. Dit onderzoek heeft uitgewezen dat het beeld van de vliegmachine op de ijs vlakte is ontstaan door een dubbele be lichting van het negatief. Door een misver stand werd een plaat, waarmede een Rus sisch vliegtuig, dat het luchtschip een eindweegs vergezelde, was gefotografeerd, opnieuw gebruikt voor het kieken van een landschap op Nova Zembla. DE IJSBREKER „MALYGIN" De Sovjet ijsbreker „Malygin" die bij de Pooltocht van het luchtschip „Graf Zeppe lin" post van het luchtschip aan boord heeft genomen, bevindt zich op het oogen blik op den terugweg naar Archangel. DE DO-X TE NORFOLK. Na een vlucht langs de kust is de Duit sche vliegboot DO-X Woensdagavond om zes uur (M.E.T.) te Norfolk (Staat Virginia) ge land. Naar uit Charleston gemeld wordt, werden kort voor het vertrek van de DO-X twee blinde passagiers aan boord van de Duitsche vliegboot ontdekt, die zich in het staart- gedeelte hadden verborgen. Beiden werden weer aan land gezet. ALGEMEENE LEERPLICHT IN DE SOVJET-UNIE De volkscommissaris voor de Volksopvoe ding, Bubnow, heeft te Saratow een rede gehouden over den binnenlandschen poli- tieken toestand. Hij verklaarde o.a. dat de communistische partij en de regeering er naar streven een nieuwe klasse van prole tarische intelligentsia in den geest van den klassenstrijd te vormen. Verder zou alles worden ondernomen om ook de oude Rus sische Intelligentsia bij de uitvoering van het vijf-jaren-plan te betrekken. Natuurlijk wordt daarbij trouw aan het Sovjet regime verwacht. Bubnow verklaarde tenslotte dat in het begin van 1932 de algemeene leer plicht zal worden ingevoerd NIEUW RADIOSTATION VOOR ATHEÏSTISCHE PROPAGANDA! Te Saratow wordt gewerkt aan den bouw van een nieuwen grooten zender met een capaciteit van 100 K.W. die in de Russische en Duitsche taal zal uitzenden oor een deel gebruikt zal worden voor het voeren van atheïstische propaganda. De „Prenza" te Buenos-Aires meldt, dat •oor den komenden oogst de te bebouwen oppervlakte voor alle graansoprten in Ar gentinië vergeleken met het vorige jaar met 1.030.000 H.A. zal worden verminderd. De voor tarwebouw bestemde grond zal alleen reeds met meer dan V2 millioen H.A. wor den verminderd, zoodat men verwacht, dat de Argentijnsche tarweproductie 35 40 pet. minder zal zijn dan verleden jaar. Deze ver mindering van grond voor den graanbouw stemt overeen met het advies van den Ar- gentijnsclLen minister van landbouw, in ver band met de wereld-overproductie van tarwe; ook de maisproductie zal aanmer kelijk moeten worden verminderd. SCHIETPARTIJ IN HET MEXICAANSCHE PARLEMENT. Een doode, vier gewonden. Uit Mexico City wordt gemeld, dat het Dinsdag in het Mexieaansche parlement tot opgewonden tooneelen is gekomen, waarbij plotseling eenige afgevaardigden hun revol vers trokken en er een direct vuurgevecht ontstond, waarbij afgevaardigde Ruiz werd gedood en vier anderen gewond. Nader wordt gemeld, dat aan deze schiet partij een vrij groot aantal afgevaardigden heeft deelgenomen, zoodat in totaal onge veer 60 revolverschoten zijn gelost. De twist ontstond tengevolge van zekere meenings- verschillen van enkele afgevaardigden over de persoon van den provincialen Gouver neur Jalisco, welke een zoo ieftje "erloop namen, dat de voorzitter van de Kamer de zitting wilde schorsen. Op dat oogenblik stond de afgevaardigde Ruiz op en beschul digde den gouverneur van lafheid, waarop hij onmiddellijk door 8 kogels getroffen dood neerstortte. Van de 4 gewonde afge vaardigden werd één zoo zwaar gewond, dat aan zijn herstel getwijfeld wordt. VERDUISTERINGEN DOOR POLITIE COMMISSARIS. De commissaris van de crimineele politie te Kreuzberg, die in verband met talrijke door hem gepleegde verduisteringen voort vluchtig was, is door de crimineele politie van Berlijn opgespoord en in arrest gesteld. GODSDIENSTTWIST. Een doode. 17 gewonden. In een dorp bij Krakau is het na afloop van een godsdienstoefening tot een bloedige botsing gekomen tusschen de bewoners van twee dorpen. Tijdens de vechtpartij hebben eenige arbeidei-s verscheidene revolverscho ten gelost op de menigte. Een persoon Werd op slag gedood, zeventien anderen werden min of meer ernstig gewond. Van de zwaar gewonden verkeeren twee in levensgevaax*. TRIBUNE INGESTORT TE SARAGOSSA. Tijdens een stierengevecht in een dorp nabij Saragossa stortte een houten nood- tribune in met het gevolg dat talrijke toe schouwers onder de overblijfselen terecht kwamen. Een persoon werd gedood, 30 an deren werden gewond, waarvan vele ernstig. De Belgische leeraar Moulin, die in April van dit jaar wegens anti-fascistische hande lingen in Italië gearresteerd- is, een gebeur tenis, die naar men zich herinnert tot de monstraties aanleiding gaf zoowel in Bel gië als in Italië, zal op 1 September a.s. met zijn Italiaansche medeverdachten voor de fascistische bijzondere rechtbank ter be scherming van den staat verschijnen. Moulin wordt verdedigd door een advo caat van de juridische faculteit van de Universiteit te Rome. HISTORISCH STADHUIS BOUWVALLIG. De N.O. vleugel van het Raadhuis te Thoru 1. d. Weichsel vertoont scheuren, zoodat een instorting vreest. Uit een ingesteld on derzoek is gebleken dat de scheuren veroor zaakt zijn door werkzaamheden die in de keldemximten worden uitgevoerd. In de maand Juni j.l. werd deze kelder verhuurd aan een tooneelvereeniging, die eigenmach tig de kelder 30 c.M. liet verdiepen aange zien men in deze ruimte niet gemakkelijk genoeg kon gaan. Daardoor werd een gra nieten pilaar aangetast. De scheuren die in het begin vrij onschuldig aanzien gaven zijn evenwel langzamerhand zoodanig ge worden, dat gevreesd wordt dat het gebouw zal instorten. Het Raadhuis is een der meest indruk wekkende bouwwerken uit den omtrek. De laatste intensieve verbouwing werd uitge voerd in het begin der 17de eeuw, onder lei ding van den Hollander Antony van Obbergen. De toren van het T huis is in het jaar 1259 gebouwd. DRANKGEBRUIK EN MODERN VERKEER Ernstige botsing Gistermorgen werd te Gelsenkirchen een electrische tram in de Schalkerstraat door een personenauto aangereden. De tram werd uit de rails gezet, terwijl de auto ge heel vernield werd. De bestuurder van de auto en een inzittende werden door glas scherven zwaar gewond, terwijl een derde persoon, die zich in de auto bevond, lichtere verwondingen opliep. De op het achterbal- con staande conducteur bekwam ernstige kwetsuren, de tram passagiers kwamen er met onbeduidende verwondingen af. Vol gens het onderzoek door de politie inge steld moet de aanrijding te wijten zijn aan het onverantwoordelijk rijden van den auto bestuui-der, die met veel te groote snelheid door de straat reed. De bestuurder en de beide passagiex-s waren bovendien onder den invloed van sterke drank. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand 1 Hoogste stand te Yarroouth 772.S. Laagste stand te Janmayep 745.0. Stand vanmorgen halftwaalf 772.6. WEERVERWACHTING. Zwakke tot matige, N.O. tot O. of Z.O. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, iets warmer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.4 C. 28 Augustus Zonsopgang 6.04 u.; Zonsondergang 7.58 u. Maansopgang 8.23 u.; Maansondérg. 6.00 u. Volle Maan 28 Augustus 4.30 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 8.28 u. tot 's morgens 5.35 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz 4 1 1 i Huningen Kehi Mannheim Blngen Euhrort 3 44 m, 0,16 m. was Maastricht 2.65 m. 0,06 m, was Venlo 14.29 m, 1,44 m, was HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttJd). TerscheÜiuH, b„YJ 21.25 Willemstad 4.07 16.28 Harlingen 9.49 22.10 Brouwersh. 2.24 14.49 Helder lö 4.19 7.21 Zlerikzee 3.04 15.19 Idem 2e 16.2? 20.02 Wemelelnge 3.23 16.43 IJmutden8 l7 15.41 Vltssingen 1.34 13.46 EL v. Holland 2.27 14,55 Terneuzen 2.07 14.21 Rotterdam 4.39 16.44 Hansweert 2.53 15.06 Land- en Tuinbouw. F. N. Z. ALG. NED. ZUIVELBOND De algemeene vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond werd bijgewoond door Dr. Swaving, als vertegenwoordiger van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Dr. Frenkel, directeur van het Staats vee-artsenijkundig onderzoekingsinsti tuut Dr. Molhuyzen namens de Kon. Ned. Mij van Landbouw, vele landbouwconsulen- ten en vertegenwoordigers van organisaties Nadat de openingsrede van Dr. Ppsthuma was gehouden, sprak Dr. Swaving een kort woord en werden eenige mededeelingen ge daan, waaraan het volgende is ontleend: Vergeleken bij de eenste helft van 1930 is de goederenomzet van de afdeeling Centrale Aankoop voor vrijwel alle artikelen toegeno men. Groote prijsschommelingen in deze ar tikelen vertoonden alleen de steenkolen, die per ton 2 tot 2.50 lager genoteerd waren dan het vorig jaar. Voor het examen F.N.Z. slaagden van de 317 candidaten 146 personen Op de inleiding van den heer Zwagerman volgde eenige discussie. Een film verduide lijkte het gesprokene van den heer Zwager- man. Gemengd Nieuws. Uit het Sociale Leven WIJZIGING ARBEIDSWET Tot voorzitter en leden van de Commis sie, welke aan den Hoogen Raad van Ar beid px-ae-advies zal uitbrengen omtrent het voorontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen der arbeidswet 1919 betref fende den arbeid in broodbakkerijen zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer C. J. Ph. Zaalborg* directeur-generaal van den arbeid en tot leden de hecren: J. C. Blan- kert, Kon. Nod. Middenstandsbond, Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden (Verbond van Ned. Werkgevers), W. F. Dolleman (N. A. S.); Mr. A. N. Engels; Is. Goud smit (N. V. V.); A. Hanemaayer (C. N. V.); W. J. van der Meer (Ned. Vex-een. v. Werkg. i. h. Bakkersbedrijf); P. J. C. van der Post (Ned. R. K. Bond van Broodbakkerspa- patroons); A. Pruysen (N. V. C.); Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine; J C. J. Spro- kop (R. K. W. V.); Fred. C. Stable (Ned. Bakkcrsbond); Prof. Dr. J. A. .Veraart, BRAND JN TWEE BIOSCOPEN Brandstichting? Men meldt ons uit Vliseingen: Heden- morgen te ongeveer 5 uur hoorde een agent van politie, toen hij cle ALhamb ra-bioscoop in de Spuistraat voorbijliep, een geknetter, dat hem vreemd voorkwam. Dadel-ijk stelde hij een ondex-zoek in, waarbij bleek, dat het projectiedoek in brand stond, tenvijl ook in de onmiddellijke omgeving daarvan, o.a, op den vloer, vuurverschijnseden vielen waar te nemen. Met handbluschapparaten van de politie en van het gebouw zelf, was het vuur spoedig bedwongen. De exploiteur van de bioscoop, de heer S., die boven de bioscoop woont, lag met zijn gezin in diepe Te half 8 hedenmorgen wexvï in het Luxor theater, de tweede bioscoop, welke door do heer S. wordt geëxploiteerd, eveneens brand ontdekt en wel in den kelder van het ge bouw, waar zich de installatie voor de cen- trale verwarming bevond, en waar het vuur voedsel vond in houtwol. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, zette de kelder onder water, zoodat de brand zich niet kon uitbreiden. De politie stelt een onderzoek in. Uit Oost-lndie DE N.V.V.-DELEGATIE IN INDIE BATAVIA, 26 Aug. (Aneta). Van de N.V.V.-delegatie, welke een bezoek bracht aan Nederlandsch-Indië, vertrok de heer Molt- maker met het s.s. „Indrapoera" naar Ne derland. De beide andere heeren der delega tie, Kupex-s en Dans, zullen op een latere da tum vertrekken, zulks in verband met hun voorgenomen bezoek aan Sumatra. Met geweld gaat het niet. Maar er is een beter middel. Laat de menschen een week de krant gratis thuis zenden, en dan kunt u ze gemakkelijk overtuigen dat een goed Christelijk gezinsblad als het onze het toch verreweg wint van een neutraal en dus in wezen anti-godsdienstig bladi

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2