iHeuure £riitsdji? (tfoumnt Dagelijks verschijnend N Ieuwsbiad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.21 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Wek©* lijksche zending Bij dagelijksche zending 7 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3441 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1931 ADVERTENT* EN: Van 1 tot 5 regelsL17V» Elke regel meer0.22% Ir.gez. Mededcelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau ^wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Uit nummer bestaat uit TWEE bladen NIET ZEER FAIR Onlangs schreven wij in een tusschenzin, dat de heer H. Polak zich „nog altijd ver beeldt, cbat zich een maatschappij bezig is te vormen, waarin het persoonlijk eigen belang geen rol meer zal spelen en plaats zal maken voor een even krachtig werkend gemeenschapsgevoel". De kroniekschrijver in Het Volk komt hierop even terug, doch geeft van wat wij schreven déze vrije vertaling, dat hij zich „met bekoorlijke ernst" verbeeldt, dat een andere en betere maatschappij mogelijk is. Er is geen betere maat schappij dan de tegenwoordige. Vraag het maar den twintig millioen werkloo- zen, den slachtoffers van de jongst nog steeds voortdurende ineenstortingen van industrieele en financieele instellin gen en allen, die radeloos in de toekomst staren en geen uitkomst zien. Tegen deze wijze van discussieeren heb ben we tweeërlei bezwaar. In de eerste plaats deze, dat zij beneden de standing is van een man als H. Polak, die niét gewoon is zich van debathandig heidjes te bedienen. Zijn polemieken staan in de regel op een veel hooger plan. Hier zit iets demagogisch in. Doch bovendien: de wijze, waarop onze woorden weergegeven worden, is onjuist De ontkenning, dat zich een maatschappij be zig is te vormen, waarin het persoonlijk eigenbelang geen rol meer speelt, mag niet aldus omschreven worden: een andere betere maatschappij is onmogelijk; er is geen betere dan de tegenwoordige. We hebben niets van dat laatste beweerd, en de schrijver mag het zonder onjuist te parafraseeren, ons niet in de mond leggen. Wij wijzen deze vrije vertaling absoluut af. Dat ligt geheel in onze lijn. Aén een vol maakte maatschappij gelooven we niet, om dat we het eens zijn met Polak's partijge noot die in „Voorwaarts" schreef, dat de oorzaak van vele ellende ligt in de „duistere driften" van het hart des menschcn. Maar wij erkennen met dankbaarheid, dat de maatschappij in haar huidige open baring vooral in de laöden met christelijke cultuur veel en veel beter is dan in vorige eeuwen of zelfs decennia, en wij hopen, voor ons klein deel er aan mee te werken, dat het nog beter wordt Maar wanneer deze kroniekschrijver, zij het ook „met bekoorlijke ernst", deze jubel aanheft: In een socialistische maatschappij zou men van katoen, evenals van tarwe en koffie en andere producten, voortbrengen wat noodig is. De planters en verbouwers zouden geen winst behoeven te maken, want zij zouden van alle andere voort brengselen hun rechtmatig aandeel, vol doende om in hun behoeften te voorzien, ontvangen; dan verbazen we er ons over, dat zooveel holle lyriek kan vloeien uit de pen van een zoo nuchter denker. VEEL GEMENGD VOLK Onlangs werd in de roode pers de aan dacht gevestigd op het feit, dat „tal van personen, die niet met alle doelstelling der S.D.A.P., met het geheel van haar strijd wijze, met al haar uitingsvormen zonder onderscheid instemmen, zich tcch meer en meer bij haar aansluiten." De S.D.A.P. wordt dus in het eigen orgaan der partij aangeduid als een verzamelgroep. Het is een erkenning, waarover o zoo veel te zeggen zou zijn. Er ligt stof te over in, voor een belangrijke beschouwing. We zetten ons daartoe thans niet, doch willen even met enkele woorden een bewijs bijbrengen voor de stelling van het roode orgaan, het aan de lezers overlatende, hier uit de conclusie te trekken. Dat ook in ie S.D.A.P. verschil van ge voelen voorkomt is begrijpelijk bij de uit groei, welke zij in de laatste jaren verkre gen heeft. Men moge de discipline nog zoo sterk bevorderen, als men wil, leder nieuwe partijgenoot brengt zijn eigen eigen- dommel ijkheden mee en daaruit worden al lerlei kwesties en meeningsverschillen ge boren. Echter zou men mogen verwachten, dat er in een partij, welke zich „sociaal" en „de mocratisch" noemt, op deze beide terreinen wel eenstemmigheid zou bestaan. Hoe het met de democratie geschapen is, werd nog dezer dagen duidelijk. Maar dat wekt minder verbazing, omdat hierbij zoo gauw persoonlijke begeerten in het spel ko men, dan dat de verbrokkeling op sociaal terrein zoo groot is. Hier toch staat men als socialisten tegenover net kapitalisme (men doet tenminste alsof!) en verdeeldheid is hier dus wel zeer misplaatst Toch is die oneenigheid, dat verschil in beschouwing, wel degelijk aanwezig. En wel in zoo sterke mate, dut thans in de S.D.A.P. alle sociaal-economische inzichten aanwezig zijn, welke men in onderscheiden andere partijen aantreft Op drie richtingen valt de aandacht. Ir. v. d. Waerden, de econoom, zou het zeer gevaarlijk achten om in deze periode van laagconjunctuur een veertig-urige werkweek in te voeren. Hij twijfelt er sterk aan of de maatschappij dat wel dragen kan. Deswege vindt hij den heer la Bella, vak- vereenigingsleider tegenover zich, die hem feitelijk bij de oer-liberale economen in deelt, met de opmerking, dat men ook al te economisch kan denken. De tegenstelling is dus zoo scherp moge lijk. En dan mengt de heer H. Polak, dien de massa nauwelijks duldt als kroniekschrijver in „Het Volk", omd'at hij zooveel aparte op vattingen heeft, zich in het debat en stelt de vraag of de menschheid er wel gelukkiger door wordt, dat één mensch plus een ma chine (of liever, omgekeerd: de machine voorop!) thans in één dag meer kan doen, dan vroeger tien arbeiders in een week. Anders gezegd: de eerste ziet alleen de pro ductie; de tweede alleen de vakactie; terwijl de derde vooral let op den arbeider als mensch. Voorwaar, de S.D.A.P. wordt steeds meer een verzamelgroep van heterogene bestand- deelen: precies het beeld, dat Nebukadnézar in zijn droom; met voeten „eensdeels van ijzer en eensdeels van leem". GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING SOJABROOD Bij Kon. Besluit is tot wederopzeggens toestemming verleend tot het bereiden en in den handel brengen van een brood, be reid uit 80 pet. tarwebloem, respectievelijk tarwemeel, met 20 pet. ontvet sojameel, on der den naam „Sojabrood, bereid met ont vet sojameel", onder de voorwaarden nadei in Stct No. 165 vermeld. BELGISCH BEZOEK AAN ONZE SPOORWEGEN. De Belgische Minister van Verkeerswe- _jn heeft gisterenmiddag in gezelschap van eenige leden van de directie der Nederl. Spoorwegen een bezoek aan Leiden ge bracht. Dit In verband met de electrificatie der spoorwegen in België. Voor zijn bezoek aan Leiden heeft de Minister een bezoek gebracht aan de elee- trische central© der spoorwegen in Leid- schendam. Nadat in „Zomerzorg" te Leiden de the? was gebruikt, is de Minister met den trein van 5.06 uur naar Amsterdam teruggekeerd MGR. DR. W. H. NOLENS De toestand van Mgr. Dr. Nolens was heden hoogst ernstig. Hedenochtend heeft Dr. Nolens nog de Heilige Communie ont vangen. PENSIOENRAAD HET VERSLAG OVER 1930 Blykens het verslag van den Pensioen raad over 1930 heeft zich de in 1929 waar genomen daling van het aantal stukken in den loop van 9130 niet voortgezet. Deze da ling moet als een sporadisch verschijnsel worden beschouwd. De ervaring leert, dat de hoeveelheid arbeid nog een regelmatige stij ging vertoont. Zoo is het aantal ten vorige jare ingekomen brieven (circa 74500) in den loop van 1930 met ruim 5200 toegenomen. Ook de vele andere werkzaamheden naast de bewerking der ingekomen stukken vertoonen een gestadige toeneming. Met de gewoonte, dat slechts op Vrijdag middag mondelinge inlichtingen door het publiek konden worden verkregen werd ge broken, zoodat thans op alle werkdagen in de bureau-uren gelegenheid bestaat monde ling over pensioensaangelegenheden te wor den ingelicht. Het aantal geneeskundige onderzoekin gen bedroeg in 1930: 1193, waarvan 975 tot pensionneering hebben geleid. Van deze 975 invalide ambtenaren waren, voor wat betreft de vier belangrijkste groepen, werkzaam: by het onderwys 308 of 31.5 pet., bij de politie 71 of 6.3 pet., by de posterijen 76 of 7.8 pet. i bij de belastingen 23 of 2.4 pet. In het afgeloopcn jaar werd tot een to taal van f 5.058.755 aan nieuwe pensioenen toeegekend. Overgegaan werd tot mechaniseering van den statistischen arbeid door ingebruikne ming van een electrischo Hollerith-instalatie, terwijl inzake invoering van de mechanisatie van de betaalbaarstelling der pensioenen door middel van de Adrema welke gelei delijk zal moeten plaatc hebben, concrete voorstellen aan den Minister van Financiën zyn gedaan. KLOMPENBEURS TE CLINGE GEOPEND. In tegenwoordigheid van verschillende ge estelijke autoriteiten is gisterochtend de derde Zeeuwsche Klompenbeurs, welke gis teren en vandaag te Clinge wordt gehou den, geopend. Nadat de genoodigden ten stadhuize door den burgemeester van Clinge, den heer J. W. Vicnings, waren ontvangen en toe gesproken, heeft de heer Em. Lockefeer, uit Hulst, lid der Tweede Kamer, met een warm-gestemdo rede de openingsplechtig heid verricht. DE 31E JAARVERGADERING In de voortgezette jaarvergadering dezer vereeniging verwelkomde de voorzitter Ds. W. H. Gi s p e n van Scheveningen ter ver gadering den heer P. v. d. Me uien van Amersfoort, voorzitter der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholische dranken. Spr. deelde mede, dat de regeeringssubsidie voor de vereeniging met 250 is verhoogd als een tegémoetkoming in de bureaukosten der vereeniging. Dankbaar, maar niet vol daan. Meegedeeld werd, dat aanwezig wa ren afgevaardigden van 48 afdeelingen en 9 provinciale bonden. De vergadering besloot om een schrijven van medeleven te zenden aan den heer P. Loof te Middelburg, lid van het hoofdbe- stuur. Tot lid van het moderamen werd her kozen de heer C. Buitendijk te Amsterdam. De voorzitter richtte onder luiden bijval een woord van hartelijken dank tot den heer Buitendijk voor zijn omvangrijken ar beid hem toebiddend, dat de God der hoop hem blijve bekrachtigen. De heer Buiten- I dijk dankte den voorzitter met een enkel I woord. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Over dat van den secretaris Ds. J. van Herksen te Ermelo, discussieerden Utrecht, Apeldoorn, Den Haag, Groningen, de Prov. Bond van Gelderland en de Prov. Bond van Zuid Holland. Bij de behandeling van het financieel verslag werden opmer kingen gemaakt door Vlaardingen, Gronin gen, Apeldoorn, Arnhem, Den Haag, Haar lem, Eindhoven en Ermelo. Na beantwoor ding door voorzitter, secretaris en penning meester, werden de verslagen goedgekeurd onder dankzegging en werd de begrooting vastgesteld met een eindcijfer van 7040.50. Hierna werd gepauzeerd. Na gemeenschappelijke koffietafel, ving om halftwee de middagvergadering aan. De heer v. d. Meulen bracht de groeten over- van zijn organisatie, en sprak een sym pathiek woord. Hij betreurde de vermin derde belangstelling voor de Plaatselijke Keuze en sprak zijn gevoelen uit, dat als het in de Kamer tot een stemming over de P. K. komen, van de A. H. afgevaar digden waarschijnlijk de heer Smeenk de eenige voorstander en voorstemmer zou zijn geweest. Dat moet veranderen en spr. wekte op om voert te gaan tot verwezenlijking van het ideaal (applaus). De voorstellen kwamen vervolgens aan de orde. Een voorstel van den Gelderschen Bond om te komen tot een andere finan cieele verhouding tusschen het hoofdbe stuur en de afdeelingen en daartoe een commissie te benoemen, werd na bestrij ding van hoofdbestuurszijde naar het hoofd bestuur gerenvoyeerd. Het voorstel-Bussum om zich te wenden tot de kerkeraden van Geref. confessie om meer daadwerkelijke steun aan de drankbestrijding, werd van meer dan één zijde bestreden, ook omdat het niets geen effect sorteert en niet in overeenstemming is met het Geref. kerk recht, Bussum trok haar voorstel in. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te Apeldoorn te houden. Een voorstel-Bussum om kinderlectuur uit te geven, werd aangenomen. De vergadering sprak uit. dat hetgeen geboden zal worden, op hoog plan moet staan. Een voorstel-Bussum om ook op beschei den wijze een centraal bureau in te rich ten, kon nog niet worden aangenomen. Het hoofdbestuur zal de vermeerderde rijkssub sidie voor bureauwerk besteden. Een voor- stel-Rotterdam inzake het maandb'ad werd ingetrokken. Een voorstel-Zuid Holland om de gegevens in het jaarboekje te comple- teeren werd aangenomen. Op de mede werking der provinciale bonden doet het hoofdbestuur terzake een dringend beroep. Een voorstel Middelburg om op het lo: rooster van M. U. L. O.-scholen en kweek scholen bij het vak „Gezondheidsleer" ook aandacht te doen schenken aan het alcoho lisme ontlokte eenige discussie. De voorzitter maande tot groote voor zichtigheid. Het moet voorshands nog geen wettelijke regeling worden. De persoonlijke opvatting van den docent speelt hier een voorname rol. Besloten werd het voorstel in Enkrateia ter sprake te brengen. Een voorstel-Middelburg inzake de Waren et werd afgevoerd, gezien de stappen, die terzake reeds gedaan worden. Aangenomen werd een voorstel-Groningen om de rede voeringen enz. ter jaarvergadering gehou den indruk uit te geven, al bepaalde de ergadering, dat het niet altijd in brochure orm zal zijn. Het kan ook in het orgaan. Naar aanleiding van een vraag van den Prov. Gron. Bond of provinciale propaganda commissies in het leven geroepen moeten worden, sprak de vergadering uit, dat elke provinciale bond geheel vrij is in zijn wijze van arbeiden. Naar aanleiding van een 'oorstel-Middelstum om te pogen in de Chr. 'akorganisatiepers artikelen over de drank bestrijding op te nemen ontspon zich disy cussié, waaraan deelnamen Utrecht, Rotter dam en Amsterdam. De vergadering zal zich terzake wenden tot het Chr. Nat. Vakver bond. Een voorstel-Arnhem om over te gaan tot aanstelling van een propagandist voor het geheele land, werd na opmerkingen van Arnhem, Groningen, Bussum en den Gron. Provincialen Bond, die behalve Arnhem al len het voorstel bestreden, verworpen. Een voorstel-Arnhem om oprichting van bier brouwerijen in Ned. Indië tegen te gaan, werd teruggenomen wijl uitvoering niet mogelijk blijkt Na rondvraag sprak de voorzitter een op wekkend slotwoord en werd de vergadering met dankgebed gesloten. DE INDIE POSTVLUCHTEN ENKRATEIA VIJFDE CHR. CONGRES TEGEN HET ALCOHOLISME NATIONAAL VEILIGHEIDS CONGRES 6 en 7 NOVEMBER TE UTRECHT Het bestuur van het Veiligheidsmuseum heeft besloten, dat het zesde Veiligheids congres dit jaar zal worden gehouden op 7 November in het Gebmnv voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht. In het October-niimmer komt in behande ling het onderwerp: „Het gevaar voor brand, explosies en verstikkingen in garages". Het gemeentebestuur van Utrecht zal het congres officieel ontvangen. j Vandaag werd te Utrecht gehouden het vijfde Christelijk Congres tegen het alcoho lisme, dat werd voorafgegaan door een Wijdingssamenkomst in de Domkerk te Utrecht, waarin voorgingen Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, van Wassenaar, Dr. W. G. Harrenstein, pred. der Geref. Kerk te Amsterdam, en Ds. X i e 1 s, van Kopenhagen. Medewerking werd verleend door het Ned. Herv. Kerkkoor „Jubilate Deo" (dir. de heer J. W. van Setten). Begroetingssamenkomst. In Kunsten en Wetenschappen vond gister avond een begroetingssamenkomst plaats, waarin verschillende sprekers het woord voerden. Opening van het congres. Hedenmorgen werd het congres aangevan gen. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine sprak een woord van welkom, na de gebruike lijke opening. Tegenwoordig waren de Minister van Arbeid, de heer Verschuur, de burge meester van Utrecht, Dr. J. P. F o c k e m a Andreae, en de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Dr. H. Th. s'Jacob. De Minister van Arbeid deelde onder ap plaus der vergadering mede, dat Ds. Montijn door H. M. de Koningin benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hy sprak een woord van warme belangstelling tot het congres en uitte de hoop, dat de drankbestrijding in nauwe samenwerking met de regeering veel goeds tot stand moge brengen. Ds. Montijn dankte met enkele woorden voor de hem ten deel gevallen onder scheiding. Nadat de secretaris enkele mededeelingen had gedaan werd door Prof. Dr. J. R. S1 o t e- j maker de Bruine ingeleid het onderwerp: Na vijftig jaar dezelfde strijd? De volgende stellingen werden door den referent ontwikkeld: 1. De strijd werd opgezet als een strijd tegen de drinkgewoonten als hinderpaal voor het Godsrijk, en wel door middel van geheel onthouding. 2. Er is thans geen aanleiding den strijd te wijzigen, en de geheelonthouding te vervangen door de matigheid, of de drinkgewoonten als niet meer schadelijk voor het Godsryk aan te 3. Alleen hebben wij geleerd, naast de gees telijke schade ook de sociale en economische meer in het oog te vatten dan voorheen; (ioch dit versterkt den stryd en verslapt hem niet. 4. Het is niet gewenscht in onzen strijd méér te betrekken dan de drinkgewoonten, al is het juist, dat deze deel uitmaken van een grooter geheel op het terrein van bedwelming en genotzucht. Het is onjuist, dat de drink gewoonten geen bestrijding meer vergen. Voorzoover er vooruitgang is, moet het ver- kregene behouden blijven, tegenover terug gang van gedistilleerd gebruik staat popula risering van bier- en wijngebruik. 6. De invloed van Amerika dwingt tot nauw keurig herhalen en beleven van onze be proefde beginselen. Ds. D. van Krevelen, em.-pred. te Bosch Duin, sprak over: „Veranderingen in de Volksgewoonten in de laatste halve eeuw". Hy ontwikkelde in zijn referaat de volgende gedachtengang: Op een volledige behandeling van dit onder werp rekene men niet; het is al te ruim. En wanneer op vooruitgang kan worden gewezen vergeten we niet. dat geen verbetering de gansche linie geldt. Toch kan van vooruitgang worden ge waagd. 't Alcoholverbruik daalde. Openbare dronkenschap werd betrekkelijk zeldzaam. Daarentegen groeide het leger der drankbe strijders. En een wijziging in de waardeering der geheelonthouding ging daarmee gepaard. Ook namen de drinkgewoonten af in vele kringen: in de stad en op het platteland, kerkelijke en maatschappelijke kringen Deze vooruitgang is zonder twijfel vrucht ook van het werk der drankbestrijders. Maar zy waar- deeren gaarne alles, wat hun in hun strijd hulp bood: de wetgever en de overheid, de arbeidersbeweging, het vegetarisme e sport Zy zien echter ook de groote macht, die hen tegenwerkte en die nog tegenover hen staat: drankhandel en alcoholkapitaal, de pers en de publieke opinie, vele geleerden, rok politieke partijen en personen, en de nawerking der. grooten oorlog. Wat zy wonnen en wat zij nog moeten winnen, wordt door niets beter geïllustreerd, dan door de actie voor Plaatselijke Keuze. Zij verstaan derhalve, dat zy nog niet al te luid moeten juichen, dat ze voorioopig don strijd moeten voortzetten. Er is nog zooveel drankellende. Ons volk is nog by lange na niet voldoende ingelicht. Met name de intel- leetueelen weten van onze beweging nog wei nig of niets af. Er groeit een geslacht op, dat den verdrukker niet heeft geke .d, gelijk wy hem voor tientallen jaren hebben leeren ken Er ontstaan nieuwe drinkgewoonten (cocktails, wijn- en bieralcoholisme), terwijl de oude gewoonten nog niet verdwenen. Met het oog op dit alles strijden wy voort. Wij zetten door tot het einde! Daarna werd gepauzeerd, terwyl des mid- igs het congres in secties ging. In deze secties werden referaten geleverd door Dr. P. J. Waarrenburg van Arnhem, over „Alcohol en Erfelijkheid", door Mr. H. d e Bie, van Rotterdam, over „Veranderingen in de wetgeving, van beteekenis voor de drank bestrijding", door Dr. J. G. L e i b b r a n d t, van Amsterdam, over „Drankbestrijdersjeugd werk", en door Dr. S. O. L o s, van Den Haag, ,De drankbestrijding en de intellec- tucelen". TE 'S-l HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAK HET BEHOORT OPROEP OM STEUN Uit de berichten in de dagbladen is be kend, welk een ramp de gemeente 's-Gra- vemoer en in het bijzonder de tuinderijen -boomgaarden en bloemisterijen heeft ge troffen door den storm- en hagelslag, die Zaterdag 15 Aug. j.l. in een half uur tijds de groenten, bloemen en het fruit totaal vernietigde en vele gezinnen aan armoede bloot stelde. De vruchten van een harden arbeid van den geheelen zomer gingen daar door in één slag verloren en niets dan kale stoppelvelden en waardeloos fruit, bene vens beschadigde boomen en struiken bleven Met de opbrengst van wat nu verwoest is. zouden de noeste werkers in het onderhoud van henzelf en hun gezinnen gedurende den aanstaanden winter hebben voorzien maar aan deze verwachting is thans dom den storm en hagelslag den bodem inge slagen. Door de toestanden in Duitschland en En geland en de lage prijzen, die tengevolge daarvan voor groenten en fruit aan de vei lingen worden betaald, zijn de inkomsten van den zomer toch al schraal geweest en voor velen is het een kwestie van dagen, wanneer zij op den steun van anderen zul len zijn aangewezen. En ljoe staan zij dan in het voorjaar er voor als er geen geld zal zijn om weer te beginnen. De schade, die thans door een commissie van deskundigen nauwkeurig wordt ge taxeerd, zal voor de bedrijven alleen zeker een halve ton bedra<gen. Voor groote krach tige gemeenten moge dit een klein bedrag zijn, maar voor een gemeente van 1400 zie len, die geen enkele belangrijke bron van inkomsten heeft en bijna uitsluitend uit kleine tuinderijen en boerderijen bestaat en zoodoende geen financieele draagkracht heeft, is het bedrag onoverkomelijk groot Met eigen krachten kunnen de getroffenen niet gered worden. Het Steuncomité, dat onder leiding van den Burgemeester is opgericht, schroomt dan ook niet de hulp m te roepen van het Nederlandsche volk, dat steeds blijk gaf een warm hart te hebben wanneer hun mede burgers in benarde omstandigheden verkee- ren. Wij beseffen goed. dat de tijden moei lijk zijn en het voor velen moeilijk is om te helpen Dubbel moeilijk is het echter voor de velen, die thans door deze ramp zijn getroffei) en het Comité vraagt u dit te overwegen en naar krachten te" helpen. Bijdragen worden gaarne ontvangen door den penningmeester, den heer P. M. van der Perk, gemeenteontvanger van 's-Gra- vemoer, postrekeningnr. 23253. Het Steuncomité: D. Smits, Burgemeester, voorzitter; F. M. Volk, secretaris; P. M. van der Perk, Gemeenteontvanger, penningmees ter; G. Verhagen en W. Begeer, wethouders; Ds. D .W. O. Mühlnickel, consulent der Ned. Herv. Kerk; Ds. J. Snoey, Geref. pre dikant; Ds. J. P. Meijering, consulent Chr. Geref. Kerk; Pastoor H. J .J. Iluybers van Waspik en 's-Gravemoer. A. II. M. deBruyn; Dr. P. J. A. van Overstralen Kruysse; B.H. Millenaar; A. van Willigen; J. van Willigen. Ondergeteekenden hebben de schade, ver oorzaakt door den storm en hagelslag in de gemeente 's-Gnjvemoer, op Zaterdag 15 Aug. als Rijksambtenaar onderzocht. D? schade aan tuinderijen, bloemisterijen en boomgaarden is daarbij zeer ernstig bevon den en van dien aard, dat hulp noodzake lijk is. Wij onderschrijven daarom het ver zoek van het Comité tenvolle. Ir. A. VAN GOGH, RijkSftuinbouwconsulent te Breda. Ir. H. E. HUIZENGA, Rijkslandbouwconsulent te Breda. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Vijfde Enkrateia-congres te Utrecht Groote brand te Gouda. Gruwelijke moord bij Zuidbroek, Oproep om steun voor 's-Gravenmoer. (blz. 21 De Labourpartij gaat in krachtige oppo sitie tegen het nieuwe Kabinet Crewe minister van oorlog. Massa-vlucht uit Polen naar Rusland. oorstellen. af. (blz. 5) ziekenhuis Bethesda te Indrukken uit Egypte III. (Blz. 7) Het sociaal-economische congres te Am sterdam. Bij een noodlanding van een militair vliegtuig is een persoon ernstig gewond. GRUWELIJKE MOORD ONTDEKT AMSTERDAM AFSCHEID Dr. WIBAUT Dr. F. M. Wibaut, die op 1 September a.«. zijn ambt als wethouder neerlegt, geeft hoofdambtenaren, ambtenaren en particu lieren en besturen of vertegenwoordigers van Vereenigingen, Genootschappen en an dere instellingen gelegenheid, op Zaterdag 29 Augustus a.s., des voormiddags van 10 tot 1 uur en des namiddags van 2 tot 3 uur, in de Raadzaal ten Stadhuize van hem afscheid te nemen. DEN HAAG DE WETHOUDERSBENOEMING. Een poging tot bemiddeling? Naar wij vernemen hebben gistermiddag vertegenwoordigers van verschillende raads^ fracties vergaderd onder leiding van den burgemeester, die hen tot een bespreking had uitgenoodigd. Gesproken is over de as. wethoudersverkiezingen. Hedenmiddag te 2 uur zouden de besprekingen worden voort gezet. Er is geheimhouding opgelegd. In- tusschen schijnt de tweede bijeenkomst er op te wijzen, dat het resultaat van den eer sten d£ig niet geheel onbevredigend is. BEGRAFENIS T. H. VAN HATTUM. Zeer velen, vooral uit scheepvaartkrin gen, waren gistermiddag op de begraaf plaats „Oud Eik en Duinen" te samen ge komen om hun belangstelling te tonnen bij de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van wijlen den heer T. H. van Hat- tum, directeur van de Ned. Lloyd. Op verzoek van den ontslapene werden geen toespraken gehouden en waren er geen kransen. Aan de groeve dankte een familielid voor de talrijke blijken van deelneming. DOODELIJKE VAL VAN EEN WAGEN. Men meldt ons uit Waddinxvecn: De 5fi-jarige heer J. Haarman alhier die even met zijn paard en rijtuig een familielid naar Gouda wilde brengen had het ongeluk door een plotselinge schrikbeweging van het paard, van den wagen te vallen. Hij kwam met het hoofd np de straat terecht en bleek rnstig verwond. Onmiddellijke overbrenging naar do Gnudsehe wijkverpleging was noodig. Korten tijd na aankomst is de on- lnkkiee erhter overleden. OUDE VROUW EN HAAR ZOON OMGEBRACHT Men meldt ons uit Zuidbroek: Woensdag morgen te ongeveer 10 uur kwam de brie venbesteller C. Ruchtie .met zijn bestelling bij de woning van de 76-jarige weduwe W. Molanus, wonende in een kleine boerderij aan den eenzamen weg aan het Winschoter- diep tusschen Zuidbroek en Scheemda (Gr.», waar zij met haar ongeveer 45-jarigen zoon woont. Tot zijn verwondering stond de deur open en loeiden de koeien, daar deae nog niet gemolken waren. Bij nader onderzoek vond hij in de kamer onder een linnenoek verborgen het ontzielde lichaam van de weduwe met een prop in den mond; voorts ontdekte hij sporen van worsteling. Onmid dellijk waarschuwde de man de buren en de politie, die weldra met den burgemeester en den. dokter ter plaatse verschenen. De mogelijkheid Is niet uitgesloten, dat hier een roofoverval is gepleegd, daar de deur met bloed was bevlekt, terwijl bet bed van de oude vrouw geheel omgewoeld werd aangetroffen en smeulde. De zoon van de oude vrouw is spoorloos verdwenen. Er be staan vermoedens dat deze verdronken is, weshalve men begonnen ie in het Winscho teriep te dreggen. Het parket van Winscho ten is gearriveerd. Nader vernemen wij, dat de zoon, die op het oogenblik vermist wordt, in het dorp als een abnormaal en ietwat driftig man bekend staat Aan de veronderstelling, dut hij in drift den moord gepleegd zou hebben, wordt bier weinig waarde gehecht. De wij ze toch, waarop de prop in den mond der vermoorde was geduwd, wijst erop, dat hier een of meer bandieten aan het werk zijn geweest Men houdt daarom ook meer reke ning met de mogelij klieid, dat ook de zoon vermoord en in het kanaal geworpen i6, waarna een poging zou zijn gedaan, de wo ning in brand te steken, getuige het feit, dat het bed, waaroj de vrouw lag, geheel geschroeid werd aangetroffen. Op de tifol in de kamer is nog een portemonnaie ge vonden, welke leeg was, evenals een zak van het model zooals nog door oudere vrou wen wordt gedragen. Nader meldt men ons uit Zuidbroek: Vanmorgen te 10 uur is het lijk gevonden van den 45-jarigen Molanus, die vermist werd sinds het ontzielde lichaam van zijn 76-jarige moeder werd gevonden. Het lijk van den man werd opgehaald uit de sloot, waarin zich weinig water be vond en gelegen ongeveer 200 M. afstand van een boerderij. Het hoofd was ernstig ge wond, terwijl een ketting in zijn nabijheid lag. Het vermoeden, dat een roofmoord is gepleegd, wordt hierdoor versterkt. Heden zal op het lijk sectie worden ver richt GROOTE BRAND TE GOUDA Men meldt ons uit Gouda: In den nfee- loopen nacht om 12 uur is alhier een hevige brand uitgebroken in het huiden- en velier.- pakhuis van de N.V. Interlapin, vh. fa. N. Mogendorff. geleden aan de Ka memel ka! oot en Eerste Kade. Het vuur. dat in een dec 'ovenverdiepingen van het uit drie gebeu ren bestaande complex uitbrak, baande ich zeer snel een weg, zoodat in korten tijd alle drie de gebouwen in lichter laaie ston den. In de gebouwen wae een groote voor raad huiden en vellen opgeslagen. De brandweer, die direc: ter plaatse was, bestreed het vuur van verschillende oun- ten met 10 stralen. Om half twee woedde do brand nog steeds voort, doch op dat moment kon reeds gezeg 1 worden, dot ge vaar voor nog verder© uitbreiding vrijwel was geweken en dat het vuur beperkt zou blijven tot de drie gebouwen van het pnk- huizeneomplex. Het kantoorgebouw staat nl. geheel vrij van de pakhuizen en liep op dat oogenblik reeds geen gevaar meer. waarde van de aangetaste gebouwen en voorraden wordt geschat op 2\'2 tot 3 ton. Alles is op beunspolis verzekerd." Wat de oorzaak betreft, hieromtrent staat nog niets met zekerheid vast Het personeel had om half zes de werkplaatsen verlaten. Om half acht is een der directeuren, de heer J. Mogendorff. nog in een der jxikhui- zen geweest, naar het schijnt om een dróóg- machine in Ie schakelen. Op dat oogenb; k was van brand nog niets te merken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1