DINSDAG 25 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Twyzel, cand. H. J. ten Brink te Amsterdam en cand. A. van Dijk te Rotterdam. Te Zuidwolde (Gr.) cand. H. J. ten Brink te Amsterdam en cand. G. J. Hoytema te Franeker. Beroepen: Te Neede, cand. D. J. Cou- jnou te Middelburg. Te Dedemsvaart, S. "Wesbonk te Hoorn. Te Zuidwolde (Gr.), cand. G. J. Hoytema te Franeker. Te Beetgum, F. Guillaume te Oosterend (Fr.). Te Twyzel, cand, H. J. ten Brink te Am- Eterdam. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Harderwijk, cand. D. Hen stra te Harlingen en cand. J. Tamminga te Franeker. Beroepen: Te Harderwijk, cand. J. Tamminga te Franeker. Aangenomen: Naar Dokkum, cand. D. Henstra te Harlingen. Bedankt: Voor Assen, cand. D.Henstra te Harlingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hoogmade, J. van Kuiken te Exmorra, Te Nieuw-Lekkerland en Heteren, J. H. Koster te Montfoort. Te Dussen, cand. A. Sonneveld, hulppred. te Voorburg. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. A. de Bruij n, van Den Haag, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Ned. Hervormde Gemeente 'te Hooge- Zwaluwe door Dr. H. Schokking, eveneens uit Den Haag. Deze had tot tekst Psalm 51 vers 20: „Doe wel bij Sion naar Uw welbe hagen, bouw de muren van Jeruzalem". Hij liet «toezingen Ps. 33 11b (gewijzigd). Aan de handoplegging nam mede. deel Ds. II. CK, d. Loos van Lage-Zwaluwe. Des namiddags hield Ds. de Bruijn zijn intree-rede met als teEst 2 Cor. 4 5. 6 en 7 en als thema: „Mijn ambt onder u", waarbij hij naging: lo. Gij vraagt mij: „Wie zendt u tot den dienst onder ons?" Ik antwoord: „Christus onze- Heere". 2o. Gij vraagt mij: Christusprediking. Aan het einde werd de Domburg vertrekkende leeraar door den consulent, Ds. M. A. van Rhijn, van Twello, door ouderling H. Iken, toegesproken. Toe gezongen werd Ps. 121 4. DOOPEN „OP DEN LOOPENDEN BAND". De predikant Gut, van St. Gallen (in Zwit serland) heeft op de jongste Synode der Zwitseische Protestantsche Kerk te SL Gal len ernstig bezwaar ingebrach tegen het feit, dat in de ziekenhuizen hoe langer hoe meer de gewoonte ontstaat, om daar geboren kinderen daar ook direct te doo- pen. De niet ongeestige Ds. Gut noemde dit doopen op den loopenden band. Hij pleitte voor herstel van den doop in het midden der Gemeente. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Te Watergraafsmeer (gem. Am sterdam) zal door de Ned. Hervormde Ge meente weldra overgegaan worden tot het beroepen van een tweeden predikant. De be- noodigde gelden zijn bijeen. Ds. j. GISPEN Terug van Curasao Ds. J. Gispen, predikant bij d«e Geref. Kerk van Groningen, diie door de Depute/ten voor de geestelijke verzorging der militairen vanwege de Generale Synode der Geref. Kerken en in opdracht van die Synode door den Ketfkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-Weet, naar Weet-Indië was uitgezon den, teneinde een onderzoek in te stellen naar de positie der Gereformeerden, zoowel burgers als militairen en wat voor hun geestelijke verzorging kan worden gedaan, is, naar de „N. Pr. Gron. Ct." meldt, Zater dag in den namiddag in goeden welstand met het ss. „Colombia" te Amsterdam gear riveerd^ en doorgereisd naar Apeldoorn, waar hij ten huize van zijn zoon, Dr. W. II. Gispen, arts aldaar, verblijft Ds. Gispen is op Willemstad aller vriende lijkst ontvangen en werd er verwelkomd ook door een deputatie van de Directie der Curacaosche Petroleum-Indië-Mij. en den al daar aanwezigen vJootpredikant Ds. J. van der Giesen. Gedurende acht Zondagen heeft hij er het Woord, éénmaal den H. Doop en éénmaal het H. Avondmaal bediend. Er wa ren elke week 30 a 40 bezoekers, telkens weer anderen. Br is geen enkele Prot.-Chr. Schoot De R.K. Missie heeft de bevolking als een aanklacht tegen het Protestantisme Roomsdh gemaakt. Noodig als brood is een eigen gebouw als een centrum van geeste lijk 1 erven. Evenzoo moet er noodzakelijk een dienaar des Woords naar Willemstad worden uitgezonden. Voor een candddaat is „Waf, wil uw dienst onder ons?" Ik. ant woord: „dat v'.tsta de verlichting der ken nis der heerlijkheid Gods in het aange zicht van Jezus Christus?" 3o. Gij vraagt mij: „Wie geeft u de kracht tot zulke dienst?" Ik antwoord: „dat de uitnemend heid der kracht zij van God en niet uit ons' Toespraken werden gericht tot: bevestiger, consulent, collega's, kerkeraad en kiescol lege, k^kvwgden en nptóbelen.hurgerl^e bier ntet gegokt arbeidsveld. Aan den n,4.t.mi«ffi»l.'orranUt. Kerftepaai van Don Haag-Weet en de depu- taten voor die geestelijke verzorging zou 1 der Christelijke school, organist, collectanten en koster, familie en vrienden Uit Den Haag en tenslotte tot de Gemeente. Ds. de Bruijn werd toegesproken door Ds. P. Vermeulen, van Moerdijk, namens de classis en ring. door den heer G. de Ru namens de studentenvereen. „Jahwe Nissi" en „F.O.R.U.M" en door Ds. H. van der Loos Jr. uit Lage-Zwaluwe namens Kerke raad en Gemeente. Toegezongen werd Ps. 134 3. Verder was van de ring-collega's nog aanwezig Ds. W. Sikken van Made. De consulent, Ds. M. de Jong, van Terheijden, was verhinderd tegenwoordigd te zijn. Bij beide diensten was het kerkgebouw over vol. Er was veel belangstelling ook uit an dere plaatsen; inzonderheid uit Den Haag ;waren velen overgekomen,. Ds. J. Van derGucKte deed, na Vorige week d-aartoe bevestigd' te zijn, Zon dag j.l. izijn intrede als predikant (bij ae Geref. Kerk te Veere. Z.Eerw. had als tekst Efeze 4 11 en 12 en sprak over „de ver zorging van het leven der Kerk door den Heere Jezus Christus", en ging daarbij na: le. wat deze verzorging inhoudt; 2e. de wij ze, waarop ze geoefend wordt; en 3e. op welk doel zij zich richt. Na beëindiging .van den dienst des Woords hield Ds. van der Guchte verschillende toespraken en richtte zich ten slotte tot zijn Gemeente. Vervolgens werd de nieuwe leeraar namens den Kerkeraad toegesproken door br. W. de Wolf; namens de Classis Middelburg door Ds. H. Pestman, van Grijpskerke; en namens de burgerlijke overheid door den heer Dronkers, Burgemeester van Veere. De Gemeente zong de zegenbede uit Ps. 134 3. Ds. J. D. yan Hof hoopt Zondag 27 September a.s. afscheid te nemen van da Ned. Hervormde Gemeente te Oud-Beij er- land, wiegens vertrek naar de Ned. Herv. Gemeente van Delfshaven (Rotterdam), ter vervulling van de vacature-Ds. C. B. Hol land. De bevestiging alhier zal geschieden op Zondag 4 October a.s. door Ds. G. Enke laar, van Oud-Beijerland. De intrede is be paald op Woensdagavond 7 October d.a.v. in de Nieuwe (Kerk aan den 's-Gravendijk- SvaL Cand. P. K1 a p w IJ k", Van Berkël (Z.-H.) Werd jJ. Zondag als predikant, van de Geref. Kerk van Dronrijp bevestigd door zijn schoonvader Ds. J. Koelewijn, van Berkel, met een predikatie over 1 Cor. 4 1 en Ds. Klapwijk deed daarop des middags in trede, sprekende over Efeze 3 20 en 2L Hij werd op hartelijke wijze toegesproken namens den Kerkeraad en de Gemeente door ouderling J. Miedema en namens de Classis Leeuwarden en de genabuurde Ker den door den consulent, Ds. Th, Boersma, ,van Hijlaard. Ds. H. K. Que ré nam Zondag J.l. af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Nij- broek met een predikatie over 2 Oor. 1118 20, daarin sprekende over het eeuwig, onver anderlijk standvastige karakter van |de week rapport worden uitgebracht. Ds. K. WINKELMAN. Naar wij vernemen, mocht Ds. K. Winkel man, predikant der Geref. Kerk te Ede (G.), ziekte van omstreeks acht maanden, Zondag j.L weer voor zijn Gemeente optre den. Onder groote belangstelling geschiedde dit des morgens in het kerkgebouw en dp: avonds in het Evangelisatiegebouw, waarbij" 2 Cor. 4 .7 als tekst was gekozen. jubilea Ds A. A. v. Wessem, Ned. Herv. predi- kant te Joure, heeft ter gelegenheid van zijn i v<jui ceiij u oiaaix C11 zilveren ambtsjubileum Zondagmorgen jl. on- j buitengewone kleurenpracht "vïn dit stralen- der zeer igroote belangstelling, een' gedachtenis meesterwerk rede gehouden, handelende over 2 Cor 121: I Ongetwijfeld is het hieraan te wijten, dat, Te roemen is mij waarlijk niet oorbaar, want j toen daarna het Grotius-raam voor ons ont ik zal komen tot gezichten en openbaringen S huid werd, dit niet direct onze onverdeelde des Heeren. i bewondering kon' wegdragen. Immers het j kleurengamma van het nieuwe raam is in BEGRAFENIS K. DUIKER ROFFEL-RIJMEN Te 'Groningen had de begrafenis plaats van de algemeen beminde voorzitter van het Nederl. Chr. Gymnastiek Verbond. Op onie foto ziet men achter de baar schrijden het bestuur van het Verbond en de Groningsche Vereeniging met omfloerste banieren. der Gemeente nog geen uitspraak gedaan. Een bericht omtrent een genomen principieele beslissing berust op een misverstand. Wel zal deze zaak ter tafel komen, daar ook in deze omgeving de werkloosheid een bedui denden omvang heeft verkregen, MOODY-INSTITUUT Het bekende Moody-Bybelinstituut te Chi cago (Noord-Amerika) ontving als legaat van zekeren heer Shields, aldaar, al diens eigen dommen benevens een kapitaal van 10.000 dollars. Kunst en Letteren. HET „HUGO-GROTIUS-RAAM'1 TE DELFT Heden heeft de officieele onthulling plaats van het door Amerikaansche juristen ge- schonUm „Hugo-Grotius-raam" in d( Nieuwe Kerk te Delft Zooals gewoonlijk werd aan vertegenwoor digers van de pers de gelegenheid geboden dit nieuwe kunstwerk reeds nu in oogen- schouw te nemen waarbij ook de kunste naar de heer Joep Nicolas aanwezig was, teneinde de noodige toelichtingen bij zijn werk ta verstrekken. De weg naar dit nieuwe raam voerde langs het kortelings onthulde „Koninginne- raarn", ontworpen door Willen van Konij nenburg en onwillekeurig bleven wij hier voor eenigen tijd staan en genoten voldoende tot zijn recht komt. Zeer geluk kig is het denkbeeld van den kunstenaar om hieronder, in een viertal rozetten, sym bolisch de verschillende terreinen aan te duiden waarop Hugo Grotius zich heeft be wogen, deze zijn: Philologie-Religie Justitie en Politiek. Het is ook een goede gedachte van den kunstenaar geweest om in plaats van de ge bruikelijke decoratieve rand de buitenste banen vrijwel kleurloos te houden. Dat de ontwerper hierdoor eenigen tegenstand had te overwinnen van menschen, die lever het geheele raam „vol" zouden hebben gezien, is heel begrijpelijk. Toch valt niet te ont kennen, dat dit grijze fond, hier en daar door passende illustraties bij de gekleurde tafereelen onderbroken, het geheel op stem mige en passende wijze opfleurt. In tegenstelling met het raam van Ko nijnenburg is elk stukje glas voor dit raam op eigen atelier door den glasforander Ni colas te Roermond gebrand. Nederland mag zich verheugen dit dege lijke echt Hollandsche kunstwerk straks te kunnen toonen en hiermede den roem rijken naam van dezen grooten Delvenaar onsterfelijk te maken. Wel is waar is d'it raam zoo op het eerste gezicht niet zoo bekorend als dat van Ko nijnenburg bijv.; vergeten wij evenwel niet, dat uit dit nieuwe raam een geheel andere taal spreekt. Wij zouden kunnen zeggen, een taal volkomen in harmonie en overeenstemming met die, uit wetenschap pelijke werken. Het komt ons dan ook voor, dat de kun stenaar Joep Nicolas zijn taak goed begre pen heeft, Aan het einde van den dienst werd de Jubi laris, die, in verband met de tij'dsomstandig- heden, zyn j'ubileum niet gevierd wenschte te ziens, op hartelijke wij*ze toegesproken door zyn coli'ega Ds A. C. H. Vollenwedder, die daarna de zegenbede uit Gezang 96 toezingen VELDPREDIKERS. In verband met de komende herhalings oefeningen zullen als reserve-predikers dienst doen naast de legerpredikanten ter beharti ging van de geestelijke belangen der mili tairen: Ds. M. Ottevanger, Ned. Herv. pre dikant te Kampen (met standplaats Amers foort) Ds. D. Bins Jr., Ned. Herv. predikant te Dordrecht (met standplaats bij Laren); .L.Moolhuizen, Ned. Herv. predi kant te Oostwold (Old.) (met standplaats Assen). Ds. L Voorsteegh, Ned. Herv. predi kant te Den Haag (met standplaats Leger plaats by Harskamp). D s. G. H. Kersten, predikant by de Geref. Gemeenten te Rotterdam en Lid der Tweede Kamer (met standplaatsen Breda en Bergen op Zoom). D s. B. Ramaker, Geref. predikant te {Koog-Zaandyk (met standplaats Ede), GODSDIENSTONDERWIJS. De heer K. As mus, godsdienstonderwijzer by de Ned. Hervormde Gemeente te Capelle o. d. IJssel, ontving een benoeming als godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv, Evangelisatie te Moordrecht, I kerk en sociaal leven. Te Kralin gsche Veer ia door de zoo flagrant contrast met dat van Van Konijnenburg, dat het ons eenigen tijd kost te, erin te komen en ook hierin de bedoe ling van den ontwerper le kunnen waar- deeren. In zijn toelichting zette de heer Nicolas uiteen, wat zijn motief was geweest om dit raam in een sober kleurgamma uit te voeren. Hij was n.l. direct al van d dachte uitgegaan, dat het karakter Grotius' leven niet met dat van een raam zou overeenstemmen, wanneer dit in een uitbundig kleurengamma als van een mid- deleeuwsch mozaiek, zou worden uitgevoerd. Ook het karakter van de omgeving in deze echt-Hollandsche eeuwen-oude kerk, is voor den heer Nicolas aanleiding ge weest zich geheel en al daarbij aan te pas sen en ditmaal zijn idee, een „moderne" en geheel vrije kunstuiting te leveren op den achtergrond te plaatsen. De bedoeling van dit raam is, om op eer biedige wijze aan den grooten humanist Hugo de Groot hulde te brengen en zijn nagedachtenis gedurende eeuwen aan de vergetelheid te ontrukken. De ontwerper heeft gemeend dit niet treffender te kun nen weergeven dan door de belangrijkste episoden uit het leven van dezen grooten man in veertien tafereelen in dit raam vast te leggen. Hij zocht contact met die menschen, die hem over dit beroemde leven wetenschap pelijk konden inlichten, o.a. met Dr. Moll- huyzen bibliothecaris der Koninklijke bi bliotheek, terwijl hij voor de gelijkenis der personen origineele gravures etc. bestudeer de. In den spitsboog van dit fraaie gotische raam vinden wij als bekroning het begrip ,yhumaniteit", waarmede het leven van Hugo Grotius wel het meest sprekend wordt gekarakteriseerd. De enorme hoogte van het raam is evenwel oorzaak dat dit deel te gecompliceerd blijkt te zijn, daar dit niet Bij Harlingen reed een autobus van den dienst Jirbbega-Heeremeen op den straat weg HarlingenFraneker, nabij den Hol- lenweg, wegens defect aan de stuurinrich ting tegen een boom. Hierdoor werd de bus zwaar beschadigd, terwijl de chauffeur Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. De Nediemlaind6ich0 Oirgaroisten-vare-eni- 'gimjg houdt ter gelegenheid ven zijn «veertig jarig bestaan een congres op 3, 4 en 5 Sept. te Amsterdam, waarbij inbegrepen ds, een receptie, een feestconoert, -een J. P, Swee- limdk-hu/lde en een boottocht. Het feest- concert, waaraan de zangeres Jo Vincent, de organist C. de Wolf en het U.S.O. mede werken, wordt op 3 Septe«mber 's avonds in het Concertgebouw gegeven. De Sweelinck- hulde zal bestaan in de onthulling op 5 Sept van een gedenkplaat in de Oude Kerk bo rn het graf van dezen grooten organist. De heer B. van den Sigtenhoret Meyer zal daaihij spreken en de heer W. Petri, organist te Utrecht, zal twee composities van Sweelindk op het orgel ten gehoove brengen. Swedliuak'6 graf was tot dusver alleen door ingewijden te vinden. Door de daad der N.O.V. zaü na 4 September voor ieder tegen een der pijlers van Hoogkoor, bij liet begin der Absis, de Oude Kerk te Amsterdam een herinnering meer bevatten aan een groot Nederlander. Het eigenlijke congres wordt op Vrijdag 4 September gehouden. Prof. Dr. G. van der Leeuw te Groningen zal inleiden: Liturgische eiecben aan Orgel en Organist, fr. Dr. Caecilianu6 Huigens O. F. M., te Utrecht, zal een voordracht houden over „De Octoëchos in den Grego- riaansohen zang". Prof. Dr. A. Noordtzij. te Utrecht, zal „De 6dhoonheid der Psalmen' inleiden. Oberlandeekirdhenrat Dr. Phiï. Christhard Maihrenholz, te Hannover, zal een voordracht honden over „Der beutige Stand des Orgelbaue". Studierat Ernst Flade, te Plauen (Vogtland) zal een voor dracht houden over „Die Bedeutung von Gottfried Siillbermaun für die jetztige Zeit." Het congresboekje is keurig en degelijk verzorgd, met tal van foto's en inlichtingen w.o. een korte uiteenzetting van het dóel der Ned. Organietenvereeniging, een be schrijving van het orgel in het Concert gebouw te Amsterdam, een beschrijving van de Oude Kerk en van orgels en orga nisten dier keirk. Gemengd Nieuws. AUTOBUSBOTSING. Y. HUIZEN' (298 8 M.) NCRV. 8 T Schriftlezing. 8.159.45 Morgent Tjjdsein. 10.30U Korte ziekendi door Dr. K. Prins Geref. Predika Vries door glasscherven aan het ge- j u Tijdsein. 11—12 Uitzending JjlTGESTEPT verboden. In Nijmegen is een dame door een autoped aangereden, ge vallen en overleden. Blijkbaar heeft mijn lied geholpen Jong Breda is uitgestapt De politiecommissaris, Met gezond verstand behept, Wacht niet tot er offers vallen Van het kinderlijk verkeer. Zet de over 't paard getilde Jeugd op beide beenen neer Wat in Nijmegen gebeurde Grijpt ons misschien even aan, Daar 't het nieuwste ongeluk is Dat we in de krant zien staan. Dat de Dood op een stuk speelgoed Over onze straten rijdt, Voelen we, in al de drukte, Niet direct en niet altijd. Ouders, voogden en verzorgers, Wéér de wilde autoped, Breekt, want daarvoor zijt ge oudert Desnoods 't kinderlijk verzet Zet op openbare wegen Achter 't gek gestep een punt, Daar, wanneer er iets aan hapert, Gij het stuur niet grijpen kunt. (Nadruk verboden.) LEO LENS Radio Nieuws. gen was spoedig ter plaatse. Nadat De Vries erbonden was mocht hij ziclï naar zijn woning begeven. Een kraanwagen uit Jub- bega droeg zorg voor iïet transport der ge havende bus. Als gelukkige omstandigheid mag tyor- den aangemerkt, dat de bus op den terug- FWeg was van Kornwerderzand, waarheen arbeiders waren vervoerd, die hij de Zui derzeewerken werkzaam zijn. verdronken. Men meldt ons van Vlieland: Zondag is een Duitsche badgast, Schmidt genaamd, bij het baden in zee verdronken. By het ongeval, dat stil gedeelte van het strand plaats had, waren slechts twee kinderen aanwezig, waarvan een het dochtertje van den dren keling was. Tot op heden is zyn lyk nog niet gevonden. Men vermoedt, dat de heer S. onwel is geworden of door den stroom is mee getrokken, een haastige inbreker. Te Dongen (N.-Br.) werd ingebroken ii _jn schoenfabriek. Vier paar schoenen en wa klein geld werden gestolen. Een chèque vai f 3000 aan toonder werd echter over het hoofd gezien. SPEEL NIET MET MENSCHENLEVENS! „De (R.-K.)' Mijnwerker" vestigt de aan dacht op het volgende: Enkele arbeiders, die dezer dagen van bun werkpunt, naar de schacht terugkeerden, vonden in een galerij een nog brandend eindje sigaret en ze maakten daarvan, zeer terecht, melding. Ondanks nasporingen de schuldige echter niet gevonden. We betreuren dat laatste. En we willen wel zeggen, dat wannéér wij in de plaats van de bedrijfsleiding wa ren we bij ontdekking van den schuldige, niet de minste consideratie zouden hebben gebruikt. Dergelijke onverantwoordelijke elenjenten hooren in de mijnen niet thuis. Ze weten toch, dat het rookverbod In «de ondergrondsche werken niet berust op wil lekeur, doch dat he,t is uitgevaardigd in het welbegrepen belang van hen zelf en hun kameraden. Ze weten, dat met overtreding van het verbod hun eigen leven is gemoeid. Ze weten, dat met hen zelf, honderden kameraden aan leen verschrïkkelijken dood worden blootgesteld en dat ze nameloos leed en ellende over ontelbare arbeiders gezinnen kunnen brengen. ONZE DIERBARE MOEDERTAAL, En wat sommigen er van maken. In de Groen e van 8 Aug. 1.1. kon men het volgende lezen of althans probeeren te lezen: „De fanatieke eenzijdigheid is lnhaerent aan elke innovatie en objectiviteit is gelijk aan steriliteit, maar wanneer de zuivi persoonlijke zienswijze van zoo'n innovator als een soort partijprogram een wapen wordt in den muziekpolitieken strijd en gehanteerd wordt door adepten, die de ade quate creatieve potentie missen, dan kan dat tot ernstige misstanden leiden". Terecht zegt Henri Polak in zijn Kroniek: Hoevele talen moet. men kennen, om zulk „Nederlandsch" te verstaan? Utrecht- Spreker irp: ..Beschouw Zuivelbereiding ten k« crisis, en de mogel|jkhi 8—8. IS 10.30 opening rordt te Dr. F. bli de Coöpe- 12—12.15 Politic- Xöng. H. Hermann, viool. H. v. r., cello. Mevr. R. A. v. d. Horst e. 2 Ttldseln. 2—2.30 Grnmofoon. 2. n van Chr. Lectuur door Slej. M. We lay. 3 Tijdsein. J. H. de Jong-, beldei te Hoo- cht. 1; "Tijdsein. dracht door den heer P. A. de Ri A ten uit: ..Door Donker en Dood". Z 78.30 Uitzending van den Wüdingrs- de Domkerk te Utrecht, ter gedach- vtlftlgjai Prof. Dr. J. Slctemrtkei toespraak hou 1 a/'u.k Da Charli leiding de dlenet ired. bfl de GereC. Kruis een korte 8.308.45 Polttie- 11—11.30 Populai king voor verzorging 1 mofoon. 2.30 Coüperatl de kindereu. 3.30 Maak Gramofoon. 4.30 Voor de kinderen. 6 Concert. 7 Radlo-Volke-Unlversltett. 7.30 Joodsch uurtje (eerste deel). 8 Tooneel. 9.30 Joodsch uurtje (tweede deel). 10 Persberichten van Va* Dia?. 10.10 Concert. 11.30 Gramofoon. 12 Tijdsein en lellngcn gevoerd irlkanen hebben NEKKRAMP. Te Hank bij Dussen (N.-Br.) doet ach eeil geval van nekkramp voor. EEN PLEEGMOEDER. Bij een veehouder te Mijdrecht bracht eert hend elf jonge blaffers en een zeug veertien jonge biggen ter wereld. Daar genoemde zeug niet in staat bleek al haar kinderen te voeden, werd het economischer geacht da jonge honden te verdrinken en de oude hond belaft met de voeding van drie jonge biggen. In het begin scheen deze er niet erg mee ingenomen, doch thans gaat het zoo goed, dat de hond uit eigen beweging naar haai pleegkinderen gaat om ze te voeden. FEUILLETON DE STER VAN HALALAT Een verhaal uit den tijd der Babylonische ballingschap i(51 HIJ zond d«e pa<ge naar buiten met bevel te onderzoeken wat er gebeur die. Spoedig keerde Sahpimaju terug. .Vergeef mij, o koning, dat ik eleahte tijdingen breng. De magazijnen staan in brand Een vijandige hand moet de vlam et in geworpen hebben." Nauwelijks had de page gesproken, toen Achardiee, de opperbevelhebber, met ont steld gelaat binnentrad en de tijding beves- "ÜSo gij het beveelt, o koning, beginnen de troepen nog op dit oogenblik d«e stad te ontruimen. De nacht zal den aftocht be gunstigen. Morgen is het te laat!' Maar het bevel werd niet gegeven. Be sluiteloos bleef de koning de wandeling .voortzetten. „Moeten wij de schande op ons ted«en, stap voor stap voor de Perzen te wijken? Hier moet hun loop gestremd worden. Wat zou Bah el van zijn koning denken, als hy in een overhaaste vlucht de stad binnen snelde? Neen, als overwinnaar keert di koning aan het hoofd zijner troepen in de hoofdstad terug!" „De bewoners der stad zullen verstandi ger redeneeren. Waar het belang van het leger den terugtocht gebiedt, houdt de schande op. Hoe zullen wij hier kunnen 6tan,d houden zondes gen genoegzame hoe ve edheid voedsel voor menedh en dier?" „Veatvranden de magazijnen, dan heeft ippaina toch nog genoeg eten in de huizen der bewoners." „Voor hoe lang, o komting?" Nabunahdd aarzel diet Hij wist niet, .wat te antwoorden. „De troepen hebben meer noodig dan ppara 'kan leveren," vervolgde Achardiee „En 06 eenmaal de voorraad opgeteerd, dan hebben wij geen andere keus, dan te ver hongeren met de Sippanamers of door het vijandelijk leger te breken, zoo dit moge lijk is, want met fleege magen is een over winning hoogst moeilijk te bevechten." „Gij ziet de toekomst te donker in, Achair dise. Wij zullen de Perzen toornen, dat het ons niet aan moed en kracht ontbreekt Door aanhoudende uitvallen verzwakken wij hun macht." „En de onze eveneens." Wederom was de koning niet tegen den veldheer opgewassen. Na eenig stilzwijgen sprak hij tot Aoharddse: „Laat Beiibni roe pen." „Waartoe, o koning 1" „Hij moet raad verschaffen." „Beld'bni is geen veldheer. Hier i«n het leger worden geen tafels gedekt en met bloemen versierd." „Hij ie ook in andere zaken verstandig Laat hem komen!" Kort daarop verscheen de opperhofmeester Hij had eveneens van den verschrikkelij- ken brand gehoord. De koning maakte hem met de meening van den veldheel* bekend. Ven Beli'bni, zon der wiens raad hij in cle laatste tijden zel den eenig besluit nam, verwachtte hij uit komst. Beiibni .was niet .weinig trotsch, in de za ken van he«t leger gemengd te worden. „O koning," begon hij, „kom Belsazar, uw zoom, im het veld den Perzen zoolang weer stand bieden, hoeveel gemakkeildjker zaïl het u vallen, hier bimnen Sippara's muren meester te blijven 1 En Belsazar was geen Nabunahid!" Achardise verbeet zich vam woede. De koning soheen echter bevredigd door die woorden, welke zijm (hoogmoed streelden. De opperhofmeester begreep dit heel goed en sprak verder: „De troepen zullen binnen enkele dagen vam die vermoeienis sen hersteld zijn om met nieuwen moed te kunnen strijden. Dat gunstige oogenblik zult gij te baat nemen, o koning, om im een besliseenden Slag de zege op de vijanden te bevechten." De koQiing was tevreden. En zoo wwd besloten in de stad te blijven. Maar Acbardise'6 voorspelling werd zeer spoedig bewaarheid. Binnen enkele dagen was alles opgeteerd. De soldaten leden ge brek. En eindelijk moeöt Nabunahid, wil lens of omwillens beval geven, de stad te ontruimen. De aanbrekende nacht was be stemd, den aftocht van het Babylonische leger te dekken. De eeiste nachtwake was nog niet voor bij, toen duizenden en duizenden soldaten Sippara verlieten om op de hoofdstad aan te rukken. Het was geen moeilijke taak voor de voor ete troepen de rijen der Perzen te door breken, daar Cyru6 in de eerste dagen geen ontvluchting verwachtte. Maar spoedig had de vijand begrepen wat het doel der Baby loniërs was. Nauwelijks begom het te da gen, toen het leger der Perzen naar het Zuiden oprukte. Cyrus moest, koste wat 1 Let koste, trachten tusscben den koning en diens hoofdstad te geraken. Dit gebeurde; nog denaelfden avond was Nabunahid de gevangens van den koning der Perzen. Nauwelijks de helft der solda ten had- maar Babyion kunnen Vluchten. Toen het ovenschot van het groote leger daar langzaam de poorten binnentrok, eohudden velen het hoofd en riepen elkan der toe: „De ster! De 6ter! Babylon is ver loren! Hebben wij het niet gezegd, toen Nabumabid de goden verstiet? Die hebben toen daar boven den fakkel aangestoken om den koning im zijn ondergang bij te lichten!" „Kom, wat vreest gij?" miepen zij, die moe d'iger waren. „Laat de Perzen gerust ko men! De stad heeft hooge muren!" „Wat baten muren tegen de wraak dei- goden?" antwoordden de eensten. „De ster zal heel Chaldea im het «verderf storten!" De Joden waren verheugd. Zij hoopten vam de Perzen de lang velheide -vrijheid. De koming van Babyion verwijlde als ge- vangene te Sippara. In hetzelfde paleis van den stadhouder zag hij zijn aanstaand lot tegemoet, dat Cyrus, de zegevierende ko ning vam Asan, over hem zou beslissen. Wederom was het nacht De koning lag te bed, maar sliep niet. Sahpimaju, de page, lag in het voorver trek. waar een Perzisch soldaat in volle wa penrusting de wacht hield, gerust te sla pen. Een plotseling gedruisch van voetstappen op het plein, wekte hem. Hij stond op en luisterde. Ook de soldaat was opmerkzaam geworden en zag naar den ingang. De voet slappen kwamen naderbij. Twee personen traden binnen. Naar de kleedüng te oordee- Ic-n .was de eene pen Perzisch officier, .Wat, moesten die beiden hier en dat op zoo'n vreemd uur? Zouden zij den koning halen om hem ter dood te brengen? Een huive ring voer door zijn leden. Hij wild» naar het koninklijk vertrek ijlen. De beide man nen bemerkten dat en een hunner riep hem toe: „Ja, roep uw heer, dat hij u haas tig voflge; de poorten vam dit huis zijn voor hem geopend!" Vreemd hoorde de jongeling op. Sahpi maju wist niet of die voorden waarheid bevatten of wol dat zij een vreeselijke dwa ling inhielden. Hij aarzelde daarom een oogenblik. Maan* hij, die zooerven gesproken had, vroeg hem: „Twijfelt gij aan mijn woor den? Gij zult de waarheid vernemen. Maar draal niet langer, of er is geen gelegenheid meer!" De koning moest het gesprek gehoord heb ben, wamt plotseling opende hij de deur. Sahpimaju verhaalde hem i«n enkele woor den wat de vreemdeling gezegd had. Op dat oogenblik trad de schildwacht na der en riep: „Wat moet dat? Ik zal den koning eerst laten vertrekken, wanneer :k daartoe bevel ontvang. Men bedreigde mij met den dood, indien hij door mijn schuld ontkwam!" Hij trok het zwaard en stond klaar om toe te slaan, zoo de koning het waagde, een sta-p verder te gaan. De officier scheen woedend. Hij liep naar den soldaat en riep hem toe: „Ziet ge niet, wien ge voor hebt?'' „Ik zie. wie gij zijt," antwoordde deze. ..Wat zijt gij een officier des konings ver schuldigd?" „Gehoorzaamheid; maar niet hier! Hier heeft ail'leen Cvrus te bevelen!" „Wie zegt u, dat ik niet handel volgens een opdracht yan den koning?" „De koning had dan een hooger geplaatst persoon gezonden en niet op zulk een uur!"' „Dus gij geboot zaamt niet?" „Heer, beveel alles, maar verlang niet, dot ik mijn plidht verzaak!" „Wijk dan voor geweld!" Hij rukte zijn eigen zwaard uit de schede, en vó6r de sol» daat zich bezinnen kon, sloeg hij hem deni bronzen helm van liet hoofd; een tweede slag en de soldaat lag dood op don grand. Wijl de koning slechts half gekleed was, wilde hij in zijn vertrek terugkeeren. Da vreemde, die dit bemerkte, sprak haastig; „Laat dat! Hier is iets, dat u op het oogen» blik beter te pas komt!" En hij wees op den dooden soldaat. Zij trokken den gevallen krijger de k'.ee» ren uit, en Nabunahid was een oogenblik la ter in een Perzisch 60lclaat veranderd. Toon wendde de officier zich tot zijn makker 01* nep: „Help mij de» doode binnendragen!'5 Samen namen zij den soldaat op en Ag* den hem op het rustbed des konings. i:.\ hem eeist met diens gewaad bekleed te hebben. Daarop beval de zeldzame ma na „Neem de lamp!" En nu liepen alle drie den Pers achter» na, die hoastk: door de gang snelde. Da wadhten lieten hem door; want de offic r scheen hen niet \erdacht toe; evenmin ver» wonderde het die lieden, dat enkele onder* geechikten hem volgden. Bij de poort naderde hen een man. dia voor zoover men bij de heers-chende du team's kon bemerken, ook als soldaat «c» kleed was. De officier wendde zich tot hein en sprak fluisterend: „Adhdrnmu?" De andere antwoordde eveneens biin^ onhoorbaar: „ls de koning er ook bij?" IWVÜI vervolg^

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5