Einde van het Labourbewind F DINSDAG 25 AUGUSTUS 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND MAC DONALD VORMT EEN NATIONAAL KABINET Dü CRISIS IN DE INTERNATIONALE SAMENWERKING Kan Henderson voorzitter van de Ontwapeningsconferentie blijven? Het kabinet-Mac Donald heeft gisterna- middag, na anderhalve week van inge spannen pogingen om ongewijzigd aan het bewind te blijven, zijn ontslag aan den koning aangeboden. De koning heeft het ontslag verleend en Mac Donald tegelijk verzocht, een natio nale regeering te vormen. Het plan daartoe was reeds in den breede overlegd lusschen Mac Donald en de leiders van de conservatieven en libera len en men mag daarom verwachten, dat de kabinetsformateur spoedig de nieuwe ministerlijst zal gereed hebben. Van de conservatieven worden Baldwin, Neville Chamberlain en sir Samuel Hoare als de voornaamste nieuwe ministère ge noemd. Van de liberalen denkt men sir Herbert Samuel, sir Donald Mac Lean en lord Reading in het nationale kabinet to zullen zien plaatsnemen. Van de labours zullen in elk geval naast Mac Donald Snow- den en Thomas in het nieuwe kabinet over gaan. Of het nationale kabinet een meerder heid in het parlement zal hebben, staat nog lang niet vast, omdat men niet weet hoe veel leden van de parlementaire labour- groep- met Mac Donald c.s. zullen ip<wgiianii en hoevele in de oppositie zullen gaan. Dit wordt wellicht Woensdag uitgemaakt, als de algemeene raad van de vakvereenigiug-en met den algemeenen raad van de Labour- partij een gemeenschappelijke buitengewone vergadering zullen houden om overleg te plegen aangaande de houding, die men meent te moeten aannemen in de nieuwe situatie. Mocht het. nationale kabinet geen meer derheid halen, clan zal men voor een nieu we groote moeilijkheid staan. In Duitsch- land regeert men onder soortgelijke om standigheden met noodverordeningen, doch het is zeer te betwijfelen of men ooit. tol een dergelijk middel zal kunnen overgaan in Engeland. Eerder is te venvachten, dat ook in Labourkringen de meerderheid, voor de macht der feiten zal bukken en de hou ding van Mac Donald aal billijken. Inmiddels moet dit afgewacht worden. Wij hebben dezer dagen een zekere vrees uitgesproken voor het heengaan van het Labourkabinet, met het oog op de interna tionale samenwerking en Inzonderheid met het oog op de ontwapeningsconferentie. Tijdens het aanblijven van het nationale kabinet, dat zich wel uitsluitend op de bin- Jienlandsche zaken aal moeten richten, zal men de gevolgen van het heengaan van hel Labourkabinet in de buitenlandsche aan gelegenheden nog niet zoozeer opmerken. Het is evenwel te voorzien, dat w anneer het nationale kabinet zijn taak verricht, heeft en de noodzakelijke bezuinigingen en belas tingen heeft ingevoerd om hetevenwicht der begrooting ïe verzekeren, nieuwe ver kiezingen zullen worden uitgeschreven en dat dan de volksgunst wel weer naar de conservatieven zal overslaan. En het laatste kabinet-Baldwin heeft wel getoond, dat van de conservatieven eerder een nieuwe isola tie-politiek dan een politiek wan Europee- Bche samenwerking is te verwachten. Toch zal de huidige crisis zelf ook reeds minder gewenschte gevolgen hebben voor de internationale samenwerking. Immers Henderson heeft geweigerd de politiek van Mac Donald te volgen en treedt dus uit de regeering. Vermoedelijk zal hij zelfs als leider van de opipositie tegen het nationale kabinet optreden. Nu weet men, dat Henderson voorzitter is van de ontwapeningsconferentie, die tegen Februari a.s. uitgeschreven is en al is hij niet als minister doch als persoon tot dit Verantwoordelijk ambt gekozen, de vrees is niet ongegrond, dat men het. algemeen be ter zal vinden een verantwoordelijk staats man als voorzitter te hebben en dat het eer ste gevolg hiervan zal zijn, dat de ontwa peningsconferentie «al worden uitgesteld, temeer, daar in verscheiden landen toch reeds voor uitstel gevoeld wordt In Engeland zelf is dit. uitteraard op het «ogenblik niet een kwestie die de openbare meening zeer interesseert. Het gaat er daar in de allereerste plaats om de financieele situatie, het Engelsche crediet, te redden, dat in groot gevaar ver keert. De „Times" schrijft in een hoofdar tikel, dat het pas eenige weken geleden op genomen Fransch-Amerikaansch crediet, ton bedrage van verscheidene millioenen pond sterling, bijna geheel verbruikt Is en dat binnen weinige dagen nieuwe credieiten moe ten worden opgenomen. En deze zullen niet {worden verstrekt zonder dat een bezuini gingsprogram is aangenomen, dat den geld schieters de overtuiging kan geven, dat zij in het pond sterling* de eerste klasse valu ta van altijd steunen. Het komt er dus in werkelijkheid voor de regeering otp aan om het Engelsche pond te redden en zulks binnen zeer korten tijd. Mac Donald moet, volgens de Daily Ho- raid. kort na de dramatische nachtzitting van Iiat kabinet op Zondag j.l. van den dringenden ernst der situatie overtuigd zijn door een geheimzinnig nachtelijk bezoek van Sir Josiah 'Stamp en twee directeuren van de Bank .van Engeland, die de ambtswo ning in Downing®treat binnenkwamen door een kleine tuindeur aan die achterzijde. De eerste minister heeft zich onder de hui dige omstandigheden in elk geval een ka raktervol mensch getoond, door uit de ken nis van zaken die hem uit de eerste hand gewerd, tot een zoo ingrijpende daad 'te be sluiten als hij gedaan heeft en daarmee tegen de opvattingen in zijn eigen partij in te gaan en wellicht zichzelf voor de toe komst als leider dier pnrtij onmogelijk te maken. In politieke kringen gelooft men zelfs, volgens Reuter, dat de huidige ge beurtenissen een oefiniitieve scheuring in de arbeiderspartij beteekenen. Men verwacht, dat de leiders der arbeiderspartij, dio de nieuwe regeering volgen, uit de partij zul len treden en dat, Henderson de nieuwe leider der partij zal worden. 4 Het kabinet-Mac Donald, dat ln Juni 1929 conservatieven bun absolute ipoerderheid verloren (zij hadden 400 leden) en zich mol 260 zetels in het nieuiwe lagerhuis tevreden moesten stellen, trad do tegenwoordige r6- georing-Baldwin af en vormde Mac Donald, als leider der thans sterkste partij het nieu we ministerie, welke benoeming door den koning op 8 Juni 1929 plaats had. De omstandigheid, dat de arbeidersregee- ring tegenover de aaneengesloten oppositie in de minderheid was, dwong haar voort durend tot compromissen met de liberale partij en leidde herhaaldelijk ertoe, dat ze bij belangrijke stemmingen slechts met een kleine meerderheid de overwinning be haalde. Alleen op het gebied der buitenlandsche politiek gingen de liberalen in den regel geheel mee met de regeering, zoo b.v. bij de onderhandelingen over de herstelbetalin gen en de Rijnland-ontruiming, bij, het hél ste! der diplomatieke betrekkingen mei sovjet-Rusland en bij de Londensche vloot- besprekjuigen. Evenzoo keurden zij de in Egypte en In- dië gevolgde politiek der regeering goed. In de kwestie der bestrijding van de werk loosheid had de arbeiderspartij een ernsd ge mislukking te Dbeken. die des te ernsti ger indruk maakte, daar de partij gedureni' de verkiezingscampagne juist op dit gebied 't volk vèrstrekkenden beloften had gedaan. Terwijl het leger der werkloozen bij hei aan het bewind komen van de regeering- Mac Donald slechts iets meer dan een mil- lioen bedroeg, is het thans tot meer dan 2.700.000 personen gestegen. Dit feit vormt, evenals de toenemende economische nood, het motief voor het toe nemen der conservatieve stemmen en het inkrimpen van het aantal arbeidersstemmen bij de aanvullende verkiezingen voor het parlement. Het parlement 8 September bijeen. Officieel wordt te Londen bekend gemaakt dat het parlement voor den achtsten Sep tember zal worden bijeengeroepen. Erezuilen dan voorstellen wórden voorgelegd in zake zeer ruime beperking van de uitgaven en maatregelen op een onpartijdige basis ter verschaffing van de verdere fondsen, noo- dig voor het in evenwicht brengen van de begrooting. De regeering zal de noodzakelijke stappen nemen om het vertrouwen van de wereld in het pond sterling te handhaven. LONDEN, 24 Aug. Ofschoon er nog geen resultaat van de gebeurtenissen te zien is, rekent men er in politieke kringen vast op, dat de nationale regeering haar programma zoo snel mogelijk aan liet parlement zal voorleggen en derhalve het parlement waar schijnlijk nog vroeger dan de tot dusverre verwachte datum (15 Septtember) bijeen zal roepen. Daar het in het voornemen ligt oan met het oog op de urgentie van den toe stand de noodzakelijke wetsvoorstellen zoo spoedig mogelijk op te stellen en zoo noo- dig gebruik te maken van de z.g. „guillo tine", dat is de werkwijze ter verkorting van de parlementsdebatten, bestaat de mo gelijkheid dat het meerendeel der voorstel len einde September of begin October door gevoerd zijn. In dit geval is te verwachten dat in No vember of misschien zelfs nog in October nieuwe verkiezingen zullen worden houdeiK- LONDEN, 24 Aug. De Exch. Tel. Comp. meldt uit Washington, dat de Federal Re serve Board bereid is Engeland zoo noodig verdere credieten te geven en het land over de huidige crisis heen te helpen. Het bericht van de vorming van een nationale regee ring heeft op de Londensche beurs een zeer kalmeerende uitwerking gehad. LONDEN, 24 Aug. Om 21 uur 15 werd door Downingstreet een officieel commu nique uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt: Na een audiëntie bij den koning op Maan dagmiddag heeft de minister-president met Baldwin, Sir Herbert Samuel en Snowden beraadslaagd over de nieuwe kahinetslijst, die den koning zal worden voorgelegd. In dit opzicht zijn belangrijke vorderingen ge maakt. I-Iet voornaamste doel bij de vorming van de nieuwe regeering is, het overwinnen van den bestaanden nationalen noodtoe stand. Het zal geen coalitieregeering in den eigenlijken zin van het woord zijn, maar een regeering van samenwerking voor dit bij zondere doel. LONDEN, 24 Aug. De beraadslagingen om trent de mogelijkheid van de vorming van eon nationale regeering door Mac Donald, Worden voortgezet. Men meent, dat Snowden kanselier van de Schatkist zal blijven. LONDEN', 24 Aug. Het verluidt, dat Lord Passfield, minister van Koloniën dn het af getreden Labour-kabinet, het aftreden van de regeering wil te baat nemen om zich uit het actieve politieke leven terug te trekken. Een verklaring van Baldwin. LONDEN, 24 Aug. Hedenavond laat heeft Baldwin de verklaring afgelegd, dat de vor ming van een nationale regeering, bestaan de uit leden der drie partijen voor het va derland en voor het buitenland een waar borg vormt, dat alle betrokkenen den ernst van den toestand hebben ingezien en vast besloten zijn om onmiddellijk de noodzake lijk maatregelen te nemen, teneinde de landsfinanciën weer op een gezonden grond slag te brengen. LONDEN, 25 Aug. De Daily Herald brengt een opzienbarend bericht, dat in dien het juist is, een verrassende onthulling doet van een klaarblijkelijk geslaagde poging der Amerikaansche bankiers, om invloed te oefenen op de Engelsche politiek. Volgens het blad verbergt zich achter het Maandag avond gepubliceerde aanbod van de New- Yoi'ksche federale reservebank om aan de bank van Engeland verdere groote credie ten te verstrekken het verrassende feit, dat het kabinet-Macdonald van de Fed. Reser vebank de mededeeling kreeg, dat een der gelijk crediet slechts kon worden verstrekt wanneer terstond bepaalde nauwkeurig aan gegeven bezuinigingsvoorstellen zouden wor den doorgevoerd en wel op het bestuurs apparaat of op de werkloozenüitkeering. Dit ultimatum der New-Yorksche bankiers heeft den doorslag gegeven bij de meenings- verschillen in het kabinet over de verlaging der werkloosheidsverzekering met 10 pCt. Parijsche voldaanheid over het Labour-echec. PARIJS, 24 Aug. Ondanks alle rerseve kun ilcn Ai Panischs üa.dao hun bevrediging over het aftreden van het kabinet Mac Do nald niet geheel verhalen. De „Information" legt den .nadruk op de gunstige Uitwerking die het aftreden van het kabinet zal hebben op den finqncieelen toe stand van Engeland. Men kan reeds thans Voorspellen dat deze crisis in korten tijd zal JDe „Tenips" oefent heftige critick uit op dé e'éi-ste regeering Mac Donald die tijdens de twee jaren van haar bestaan zoowel in de binnen- als ook in de buitenlandsche po litiek slechts teleurstellingen heeft gebracht. Noch in de vlootproblemen, noch in de ont wapeningskwestie is het haar gelukt noe menswaardige vooruitgang te bereiken. Zij heeft noch de yerscherping van de finan cieele en economische crisis' kunnen verhin deren, noch op het juiste moment maatrege len genomen waarvan het welzijn van het land afhankelijk is. Wat de vorming van een regeering der nationale coalitie betreft, men kan deze reeds thans een slechts -beperkte- levensduur voorspellen. Zij heeft alleen de taak het financieele probleem op te lossen en vervolgens nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De onafwijsbare conclusie die uit de hui dige crisis getrokken kan worden is dat ook de tweede poging van een arbeidersregeering mislukt is en dat er weinig kans bestaat, dat binnen afzienbaren tijd een derde po ging zal volgen. LONDEN, 25 Augustus. De Londensche ochtendbladen wijden uitvoerige commen taren aan de regeeringswisseling en het program der nieuwe regeering. De „Daily Herald", het orgaan van de arbeiderspartij, meent te weten, dat vermoedelijk uit be- zuinigings-overwegingen de ministeries van koloniën en voor de dominions zullen wor den samengevoegd tot één departement, evenals waarschijnlijk de ministeries voor het leger, dc marine en de luchtvaart.' Het blad verklaart uitdrukkelijk, dat de /nieuwe regeering eigenlijk in het geheel geen nationale regeering is, aangezien nu Mac Donald en zijn aanhangers in de nieuwe regeering zitting nemen, die niet meer kunnen worden beschouwd als offi- cieele vertegenwoordigers van de Labour- parti'j doch slechts als particuliere perso nen. De „Daily Telegraph" is van meening, dat de nieuwe regeering niet kan worden besphouwd als een gewone'coalitie-regeering aangezien zij slechts is gevormd voor een bepaalde periode en wel tot nadat liet par lement de noodige maatregelen wettelijk heeft goedgekeurd en de moeilijke kwestie ten aanzien van Indië is opgelost. Waarschijnlijk zal het Parlement dan worden ontbonden en zullen laat in het na jaar nieuwe verkiezingen worden gehouden. WALLSTREET WIL CREDIET VERSTREKKEN NEW-YORK, 25 Augustus. Wallstreet is bereid de nieuwe Engaleohe regeering bin den vierentwintig uur een orediet op korten termijn te verstrekken ten bedrage van driehonderd vierhonderd millioen dollar, wanneer zulks wordt gewenecht. Reeds vinden informstorieohe besprekingen plaats voor de vorming van een syndicaat. Sen crediet op langen termijn acht men uitge sloten, aangezien de obligatiemarkt te on gunstig is. Alleirwege kordt de vorming van een coalitieregeering in Enigeland te Nsw- York begroet,, voornamelijk met het oog op de noodzakelijkheid om de werklooshencls- uitkèéririgén' aadizienilijk te vermin deren. De New-Yokr©che banken wensdhen bij een11 eventueele crediet verleening de Fede rale Reservebank zooveel mogelijk uit te schakelen, aangezien zij van meening zijn, dat de Federale reservebanken reeds te veel geld in Europa hebben belegd. DE SANEERING IN HONGARIJE. Het aftreden van Bethlen. Omtrent het saneeringsprogram der nieu we Hongaarsche regeering wordt, bekend dat de ambtenaarssalarissen zullen worden verlaagd en de belastingen verhoogd. De nieuwe maatregelen zouden gebaseerd zijn op een sanèeringsplan van den voor- maligen minister van financiën, Jöhann Teleszky. Dit plan was door de controle commissie goedgekeurd, doch ging verder dan de bezuinigingen, die graaf Bethlen wenschte. Dit feit, en niet het gerucht omtrent een nieuwe orienteering der buitenlandsche poli tiek, zou in werkelijkheid de reden zijn van het aftreden van graaf Bethlen. DE BESCHULDIGING VAN GANDHI Beantwoord door de Indische locale regeeringen. De Indische regeering heeft thans het lang verwachte antwoord gepubliceerd op do beschuldiging van Gandhi, dat de regee ring door haai' optreden de overeenkomst van Delhi heeft verbroken. De voornaamste strekking van de ant woorden der locale regeeringen is, dat de meestfi klachten feiten betreffen, die niet binnen het kader van de overeenkomst vallen, terwijl in de meeste andere geval len wordt aangetoond, dat er van overtre- dingen der overeenkomst geen sprake is. In enkele gevallen waarin zul lts wel het geval was, zijn de gemaakte fouten nader hand hersteld, 't Optreden der autoriteiten was volgens het rapport overal zoo ruim mogelijk. De plaatselijke bewindvoerders verklaren, dat zij tot het uiterste hun best hebben gedaan om de bepalingen van de overeenkomst tusschen den afgetreden on derkoning Lord Irwin en Gandhi te eerbie digen. Alle bewijzen van het tegendeel be rusten op onbeteelcenende feiten, die door het congres sterk zijn opgeblazen. In het begin van September en Decem ber a.s. zullen in totaal wederom ruim 6000 Amerikaansche arbeiders naar Sovjet-Rus land vertrekken om aldaar in de industrie werkzaam te zijn en te helpen aan een versnelde uitvoering van het vijf-jarenplan. De Amtorg, de Russische handelsverte- genwoordiging, heeft in totaal reeds 2000 arbeiders definitief aangesteld. Het zijn de best gekwalificeerde Amerikaansche arbei ders, voornamelijk mijnwerkers, machi nisten en metselaars. Voor December a.s. zullen de overige 4000 arbeiders aangesteld worden. Voor deze 4000 vacatures hebben meer dan 100.000 arbeiders gesolliciteerd. De meeste arbeiders moeten zelf hun overtocht naar Sovjet Rusland be- MIDDEN OP DEN OCEAAN IN NOOD. 1-Iet radiostation van.de zeewacht te Mar seille heeft Maandag een S.O.S.-sein ontvan gen van het Fransche stoomschip Garonne, dat zich in volle zee bevindt. De kapitein van het schip deelde mede, midden op den Atlantischen Oceaan een schroef te hebben verloren. De zee is uiterst ruw, z^ndat drin gend om hulp werd yerzocht. DE CONFLICTEN IN NOORD-SPANJE MADRID, 25 Aug. De Spaans che regeering vreest blijkbaar voor érnstige conflicten met de Katholieke bevodk'ng iin de Noorde lijke provincie. Naar aanleiding van de genomen maat regelen tegeen den kerkdijken invloed, zijn thans, behalve dé kruiser „Libertas", die reeds naair Bilbao as vertrokken, nog twee andere kruisers naar Qiet, Noorden ge- stavend, terwijl de achtduizend mam troe pen, die naar de Baekisöhe provincie zijn verzonden, zijn versterkt. Op verschillende plaatsen zijm Katholieke protestmeetings belegd tegen de bepalingen van de nieuwe grondwet Bij dergelijke mee tings kwamen botsingen voor tusschen Ka tholieke betoogens en leden van syndica.is- tische organisaties. ROME, 24 Augustus. Na een periode van ruim 3 maanden van groote droogte en hitte heerschte Zondag boven Italië een hevige regenval, die verscheidene uren met groote heftigheid aanhield. Hoewel het land snakte naar water, vreest men, dat de ongewone heftigheid van den regenval en de overgroote hoeveelheid water groote schade, aan de te velde staande gewassen en vruchtboomen heeft toegebracht Tengevolge van de hevige regens is de oever van het Nemi-meer over een breedte van 500 meter verzakt, op sommige plaatsen zelfs tot een diepte van 30 meter. INCIDENT TE LENINGRAD Een Russische lezing Het telegraaf-agentschap der sovjet-unie geeft van een geval, waarbij de eerste machinist van het Engelsche stoomschip „Kingswood" door den Russischen soldaat is doodgeschoten, de volgende lezing. Stevenson, de machinist, was doorgedron gen in het gebied, waar het militair maga zijn van Leningrad zich bevindt, en had op den aanroep en het schot in de lucht van den schildwacht niet gereageerd. Daarentegen heeft hij getracht den loop van het geweer vast te grijpen. De schild wacht kon zich tegen den indringer niet anders te weer stellen, dan met een ander schot, waardoor Stevenson ter plaatse werd gedood. Deze aangelegenheid zal dezer dagen in een openbare rechtszitting behandeld wor* WEER EEN TREIN AANSLAG JN DUITSCHLAND. De spoorwegdirectie te Regensburg deelt mede, dat in den nacht van 23 op 24 Augus tus tus_schen de stations Rothenstein en Wei :den een nieuwe spoorwegaanslag .heeft plaats gehad. Onbekencje daders hadden op dit deel van den weg een dwarsligger recht over de rails gelegd welke door den trein ongeveer twee kilometer werd meegesleurd en daarna op zij geslingerd zonder dat schade werd aange richt. Er is een belooning van 1000 Mark uitge loofd voor de arrestatie van de daders. Uit Keulen wordt gemeld: Inzake de opzienbarende arrestatie van een opperwachtmeester van dc Schupo wordt nader gemeld, dat de politie nog twee personen heeft gearresteerd, die eveneens tot de door den opperwachtmeester gc/eide dievenbende behooren. Deze heeft tot dus verre nog geen bekentenis afgelegd, doch ontkent hardnekkig iets uit te staan te heb ben met de bende. Voor ;#jover bekend is, heeft de politie echter reeds een vrij om vangrijk bewijsmateriaal verzameld. Het exipeditiesdhiip „Isbjörn" is van Spits bergen te Tromsö teruggekeerd. Het schip was gecharterd door een Fransch jachtge zelschap en heeft geheel Spitsbergen om gevaren. Bij het oponthoud op het Witte Eiland heeft men verschillende uitrustings stukken, een fototoestel en een muts ge vonden, die vermoedelijk afkomstig zijn van de Andrée-expeditie. Het Fransche ge zelschap bracht voorts een levenden ijsbeer mee, die in het Poolgebied was gevangen. Van boord van het Zwe'edsch pantser schip „Fylgia" is een geheim document van d'e Zweedsche marine verdwenen en alle nasporingen zijn tot nog toe vruchteloos geweest „Svenska Pagbladet" spreekt het vermoeden uit, dat het stuk is ontvreemd door een met een roode frontstrijdersbond in verbinding zijnde organisatie. De jongste Zweedsche front-manoeuvres zijn met zeer opvallende belangstelling van ze'er nabij gadeslagen door drie sovjet-kruisers en een Russischen onderzeeër. TELEGRAMMEN DARMSTADT, 25 Aug. De directie van de „Darmstadter Volksbank" G. m. b. H., deelt officieel mede, dat de bank zich genood zaakt ziet met ingang van heden haar loket ten te sluiten. Naar verluidt, zou de bank indien zij de tioodige garanties krijgt, haar zaken kun nen voortzetten, aangezien, ondanks de be langrijke vérliesrisico's, de status var bank actief is gebleven. PARIJS, 25 Augustus. Een gedeelte van de Fransche visschersvloot, bestaande uit ongeveer driehonderd grootere en kleinere vaartuigen, is in den afgeloopen nacht, in volle zee door een hevigen storm overvallen, zoodat men trachtte een haven binnen le loopen. Van een der kleinere schepen spoel den door een stortzee vijf man overboord, van een ander vaartuig drie man. Aan redding viel bij het noodweer niet te den ken. Op liet eerste schip, bleef nog slechts én man over, die er wonder boven wonder na een hevigen strijd met de elementen, in slaagde, het schip behouden binnen tc brengen, Een fabrikant uit Nagohld in Würicn- berg ging met zijn vrouw en zijn 8-jarig zoontje vanaf het eiland Reicheneu een boottocht op het meer van Constanz maken. Laat in den micldag werd het bootje aan den anderen over alleen drijvend aange troffen. Vermoedelijk ie het géheeie gezin verdronken. GECOMPLICEERD SPOORWEGONGELUK. PARIJS, 25 Augustus. Gisteravond ge schiedde in de nabijheid van Lucon op het traject van Rennes naar Lourdes een vrij ernstig spoorwegongeluk met een specialen trein, die met eenige honderden bedevaart gangers op weg was naar Lourdes. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontspoorde do trein, waardoor dertig personen werden gewond, terwijl zij, die ongedeerd waren gebleven den gewonden hulp verleenden, naderde een tweede trein, die het laatste station eenige minuten na den extra-trein had verlaten. De machinist van dezen laat- sten trein slaagde .er niet meer jn zijn machine tijdig tot stilstaan te brengen, zoo dat hij op den stilstaanden trein reed. De locomotief en de eerste drie waggons stort ten om. Terstond vertrok uit Rennes een hulptrein om assistentie te verleenen. Dc verwondingen zijn grootendeels van niet erngtigen aard. BLIKSEM IN BERGHUT GESLAGEN Zeventien personen gewond Naar gemald wordt zijn door inslaan van den bliksem in een berghut op die Kora-lpo in Kaernten 17 personen gewond. De blik sem sloeg door alle vertrekken van den hut, vele personen een toevlucht hadden gezocht. Deurenen vensters werden weg gerukt, op den grond en langs de muren werden breede brandeporen nagelaten. De metalen halsketting van een dame 6molt geheel, zonder dat de draagster zelve ook ar in het minst werd gewond. GEMENGD NIEUWS SPOORWEGONGELUK BIJ VOORSCHOTEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD Groote vertraging in het verkeer Amsterdam—Rotterdam Hedennacht te ongeveer 2 uur is een goe derentrein in de nabijheid van het station Voorschoten, op weg zijnde naar Rotterdam, ontspoord. Vijf wagons vielen om en kwa men over de rails te liggen, met het gevolg, dat het treinverkeer op de lijn naar Amster dam geheel was versperd. Ofschoon onmiddellijk met de opruimings werkzaamheden werd begonnen was van morgen alle treinverkeer op de lijn Amster damRotterdam onmogelijk. De vijf wagons zijn ontspoord bij een on tijdige wisselverandering. Het ongeval ge schiedde bij het rangeeren; beide hoofdspo ren geraakten versperd. Te 9 uur hedenmor gen bestond echter het vooruitzicht dat met een half uur het treinverkeer Weer zou kun; nen plaats hebben over 'enkel spoor tusschen Den HaagLeiden en omgekeerd. De dienst tusschen Amsterdam en Leiden en tusschen Rotterdam en 's-Gravenhage is met normale treinenloop zonder vertraging onderhouden. Tusschen LeidenDen Haag en omgekeerd werd het verkeer door de zoogenaamde blau we tram van de N.Z.H.T.M. onderhouden. De plaatsbewijzen der Ned. Spoorwegen wa ven ook op deze tramlijn geldig. Verder werd een omnibusdienst onderhouden tusschen Leiden en Den Haag en Voorschoten, mot overstappen bij laatstgenoemd station, het geen echter door de versperring van de lijn met moeilijkheden gepaard ging, zoodat het gebruik maken van.de blauwe tram de keur verdiende. De internationale treinen van Amsterdam en Rotterdam wei-den omgelegd over Har- melen en Breukelen, zoodat in dezen dienst geen vertraging is ontstaan. Nader meldt men ons: Met man en macht is er in het nachtelijk uur en in de morgenuren onder leiding van ingenieurs der Nederlandsche Spoorwegen gewerkt, teneinde de versperde hoofdsporen weer vrij te maken. Tegen 10 uur was het werk zoo ver gevorderd dat het treinverkeer op de lijn AmsterdamRotterdam vice-versa weer normaal voortgang kon hebben. Alleen moest ter plaatse van het ongeval met ver minderde snelheid worden gereden. Nader wordt ons gemeld: De goederentrein heeft op het, enlkel spoor gereden in verband met de rij draadver nieuwing, waaraan sinds koirt op het tra ject LeidenVoorschoten des nachts pleegt te won-den gewerkt Bij Voorschoten zou de goederentrein weer op het normale spoor moeten zijn overgegaan. Blijkbaar is nu do wissel iets te vroeg teruggetrokken, althans de achterste helft van de goederentrein liep, nadat het voorste deel reecis op het rechterspoor was geloopen, uit de rails, waardoor een zevental wagons een eind werden meegesleurd, terwijl twee hiervan geheel omkantelden. De beide omgevallen goederenwagons la gen op het linkei-spoor, de andere wagens stonden tusschen beide sporen in. De schade is vrij aanzienlijk. 1-Iet personen'verkeer ondervond in den vroegen ochtend vertraging, doordat men bij Voorschoten moe6t overstappen. BRANDEN Te Zijpe (N.-H.) is het café-restaurant Betlem tot den grond toe afgebrand. De zaak is onbekend. Te Callantsoog (N.-H.) is afgebrand de woning van J. F. Met moeite konden de woners zich redden. De heele inboedel bene vens een groote hoeveelheid hooi werd prooi der vlammen, evenals een bedrag geld. Te Oude-Pekela (Gr.), is het winkelhuis Meering afgebrand. Er werd weinig gered. Alles was verzekerd. Weerbericht- He-t dunne pijltje geeft den vorlgen Hoogste 6tand te Valentia 763.3. Laagste stand te Parijs 748.4. Stand vanrrtórgen half twaalf 754.7, WEERVERWACHTING. Matige tot zwakke wind, uit Noordelijke richtingen, afnemende bewolking/weinig of geen regen, iets warmer overdag. 26 Augustus Zonsopgang 6.00 u.; Zonsondergang S.02 u. Maansopgang 8.00 u.j Maansonderg. 3.27 u. Volle Maan 28 Augustus 4.30 uur voorm. Van 's avonds 8.32 u. tot 's morgens 5.32 u« WATERSTANDEN RIVIEREN 25 Augusl us Constanz i i i 4.56 m 0.02 m. was Hunlngen 3.00 m. 0.20 m. val Kehl 4.36 m. 0.31 m. was Mannheim 5.34 m. 0.03 m, val Blngen 3,37 m. 0.01 m, was Caup 4,01 in, 0,03 m. was Cobfenz 3,97 xn, 0,04 m. val Keulen 4,31 m, 0,03 m, val Duisburg3,04 m, 0.03 m, val Ruhrort 3 31 m, 0,02 m. va, Maastricht - 1.» m. 0,06 m, was Venlo 12.38 m, 0.63 m, val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS /(Oude Aiueterdamache tüd), 26 Augustus Delfzijl l 10.19 22.56 HeUevoetsl. 4 0.54 13.28 Terschelling 7.38 20.12 Willemstad 2.45 15.12 Harlingen 9.24 20.56 Brouwersh. 1.00 13AU Helder le 3.12 6.04 Zlerikzee 1.32 13.56 Idem 2e 15.3 L 18.49 Wemeleinge 1.54 14.21 IJmutden1 57 14.26 Vlisaingen 0.13 12.33 Holland 1.09 13,41 Terneazen 0.45 13.07 Rotterdam 3.11 15.28 Hansweert 1.21 13.43 DE GIESSEN-NIEUWKERK-ZAAK Uit Hoek van Holland wordt aan de „Voor waarts" het volgènde gemeld: De ex-rechercheur De Jong bekend uit de Giessen-Nieuwkerk-affaire is met ingang van heden definitief uit zijn betrekking van pas- sen-controleur bij het Rijkspassenbureau al- hier, ontheven. „Wegens ziekte" deed De Jong reeds geruimen tijd als zoodanig geen dienst. Of De Jong is afgekeurd en den dienst met pensioen gaat verlaten, dan wel, of hij elders in dienst van het Rijk wordt te werk gesteld, niemand weet zulks. Hoek van Holland gaat hij in ieder geval verlaten. Over zijn vertrek zoowel als over de plaats van vestiging wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Naar verluidt zou alleen commissaris Jas weten, waarheen hij zich begeeft. Het gerucht doet de ronde, dat De Jong voorloopig voor een jaar op kosten van het rijk naar het zuiden van Frankrijk gaat. In hoeverre zulks op waarheid berust, is ons on bekend. ERNSTIGE AANRIJDING Men meldt ons uit Ede: De 80-jarige E., had het ongeuk in de Groote straat aangereden te worden door een luxer auto. Hij werd over het trottoir geslingerd en bekwam 'n ernstige wonde aan den linkerarm, alsmede een hersenschudding. Hij is vervoerd naar het Ziekenhuis te Arnhem. IN HET SCHOONE ITALIË De heer Ant. Jurgens is bij Ponte Moli (Italië) in een woeste streek door bandieten overvallen en uitgeschud. De carabinieri (po litie) wist echter de schurken te snappen. Al het gestolene was nog bij hen. DOODELIJK AUTO-ONGÉLUtK Op den straatweg DinxperloBocholt ïs een 3-jarige knaap bij het oversteken van den weg door een autobus overreden en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. MOORDAANSLAG OM EENIGE GULDENS Bij een twist tusschen twee Joego-Slaviërs in hetzelfde kosthuis is te Kerkrade zekere F. J. door P. met een hard voorwerp zoo danig op het hoofd geslagen, dat de ge troffene met een ernstige scheclelfractuur moest worden opgenomen. Zijn toestand is zóó ernstig dat hij niet kon worden ge- De clader is te Maastricht opgesloten. Het ging om een bedrag van 27. Leger en Vloot. SCHOUT-BIJ-NACHT GOEDHART f Op zeventig-jarigen leeftijd is te Ede over leden de heer G. L. Goedhart, gepension- neerd schout bij nacht ter zee. De overledene was Commandeur in do Huisorde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Uit Oost-lndie DE ACTIE TEGEN DE BEZUINIGING BANDOENG, 24 Aug. (Aneta). De verearifc gingen, welke samenwerken in de actie te gen cle bezuinigingsmaatregelen ten koste van de ambtenaren, hebben vergaderd en besloten geen gedelegeerde naar Nederland te zenden, doch hiermede het comité ven actie in Nederland te belasten. BUILENPEST SOLO, 24 Aug. (Aneta). In de Kraton -ie een dnlandsche vrouw aan builenpest over leden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2