W. S. V. D. WETERING CQ HOUT- ÏE KOOP A. I. A. UITNOODIGING MARBRITE-GLAS CEL- TRIPLEX DEUREN BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS 1E5KUNDIG ADVIES N.V. Producten- Grondstoffen Hmij. AMSTERDAM: Sarphatlkads I - Tal. 34824 - 36824 ROTTERDAM: Slaliansweg 37b - Tslaf. 11690 BOUWBLAD No. 117 (Verschijnt eiken Maandag) MAANDAG 24 AUGUSTUS 1931 £)e nieuwe Oranje-Nassauschooi te Schiedam Architectenbureau: JOS. DE JONGE B. N. A., Rotterdam. Uitvoering D. KLAASSEN, Aannemer, Rotterdam. Schiedam heeft zich in de laaatste jaren I legen hal is een aardige on logische massa- zeer snel uitgebreid. I groepeering verkregen, die het inderdaad Meermalen is in dit blad! blijk gegeven „doet". dam, een fijn ldcht in de hall. I nergens. Goed onderhoud verzekerd." Ook de leslokalen zijn bijzonder verzorgd. I De actieve medewerking van het Rijk De toegangsdeuren zijn in het midden aan uitte- zich tot voor kort slechts op van den snellen aanbouw en hebben we af beeldingen gegeven van belangrijke woning complexen. Zoowel in het Oosten in den polder Oud- Mathenesse als aan de Westzijde, in de omgeving van het Volkspark zijn belangrijke stadskwartieren ontstaan. Natuurlijkerwijze vroegen de nieuwe wij ken ook nieuwe schoolgebouwen, en het Westen kreeg een ruime dubbele school aan de Pieter de Hoogstraat voor het openbaar onderwijs, terwijl de Hervormde schoolver- eeniging aan de West Frankelandschelaan de Dr. De Visser-School stichtte. Ook voor de Vereeniging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs bleek de behoefte aan meerdere ruimte overduidelijk. Haar nieuwste schoolgebouw aan de Stad houderslaan de Dr. Kuyperschool kon geen plaats bied'en aan al de leerlingen waarvoor plaats gevraagd werd. Deze laatste school is ook wel in het Westen gelegen doch aan de Oostzijde daarvan dichtbij het Gorzekwartier. Het actieve bestuur der Vereeniging heeft daarom sinds een paar jaar pogingen ge daan om een nieuw schoolgebouw te krij gen dat verder naar het Westen gelegen, kan voorzien in de behoefte van de talrijke gezinnen, die zich daar in de laatste jaren hebben gevestigd. Met de gewone medewerking van het ge meentebestuur is thans een nieuw school gebouw verrezen aan de Haverschinidt- straat, even ten Zuiden van de Burgemeester Knappertlaan en het Rubensplein. Te midden van de open bebouwing, die hier bij het Volkspark aansluit, is deze ze- venklassige school ook als geheel vrijstaand gebouw verrezen. Door de situatie aan de Zuidzijde van de Oost-West gerichte straat was het noodza kelijk om de leslokalen aan de achterzijde te projecteeren. Een rusige igging dezer lokalen met volop zon en licht aan de speelplaatszijde is hier door verzeh.rd. Aan de voorzijde liggen dus de toegang en de schoolgangen, die uiteraard een meer ~j sloten architectuur te zien geven. Toch is het geen geweldige muur met kleine lichtopeningen geworden, maar de architect is er in geslaagd om door de breede gestrekte vensters in de gangen het geheel voor een somber uiterlijk te behoeden en de gevel te doen aansluiten bij de bebouwing van de omgeving, zonden het karakter van het schoolgebouw ook maar eenigszins gedrang, te doen komen. Overigens is hét gëböüw zoowel" binnett als buiten sober opgevat, doch getuigt overal van de uiterste verzorging van ontwerp uitvoering beide. Een hooger dak zou welicht eleganter zijn geweest voor dit forsche gebouw doch om economische reden is het niet hooger ge maakt dan door de noodzakelijkheid was boden. Door het hooger ophalen van het dak bo ven de ingangspartij met de daarachter ge- Voor het gebouw en ook nog voor het naastgelegen terrein is de straat ongeveer acht meter verbreed, zoodat een soort voor plein is gevormd, wat voor een schoolge bouw bijzonder gunstig genoemd kan worden. Links van h'et gebouw, aan d)e zijde van de Vondellaan is de ingang gelegen. gebracht en hebben aan weerszijden aardige doorzichtige glas-in-lood-paneelen. Het toch doorzichtige glas maakt voldoende contr&ue mog lijk. Onder deze raampjes zijn breede „ven sterbanken", waarop wat bloemen of een mooie pul 6tnalk6 een alleraardigst effect kunnen maken. De vensterwand der lokalen heeft drie gcroote ramen elk verdeeld in een laag om- derraa.m met draairamen, waarboven een breede latei als een lui feitje door haar breede schaduw de intimiteit van het geval verhoogt Daarboven komt dam het eigen lijke grootie lichtraam. Zoowel de latei als de breede venster banken binnen bieden gelegenheid voor aardige bloemenversiering. De nieuwe school te Schiedam. Vanaf de breede granieten stoep bereikt men de vestibule en onmiddellijk daarachter de hal. Van hieruit is rechts de gang met kleed nissen voor eem drietal lokalen, recht voor uit de kamer voor het hoofd en het personeel links d'e trap met granieten treden en be tegelde lambrizeering die boven uitkomt op een gang met kleednissen voor de vier boven lokalen. Naast de kamer voor het personeel is een uitgang naar de speelplaats, die overigens ook naast het gebouw direct van de straat af door hekken is te bereiken. Door de ligging van de trap, direct naast de vestibule wordt verkregen een directe splitsing van de jeugd na het betreden van de hal. Ook binnen geven de breede "vensters in dén straatgerei- een prettige lichteffect aan de eenvoudig en keurig betegelde gangen, die door de kleednissen een ruimen indruk geven. Boven den hoofdingang is een leermia- delenkamer. Het erkervormige raam naast de trap- opgang en op het eiinicte van den gang ge legen geeft met zijn bezetting van mooi ge ëtst gla6, geleverd, evenals het glas in lood door den heer A. J. A. Heetman te Rotter- De vloeren der lokaflen zijn van „Der- tas" op betonondervloer. De plafonds en wanden eenvoudig in fijn grijs echuürwerk behandeld. De kleuren zijn frisóh en levendig, zoo ais dat bij de schooljeugd past. Een mooie school, "Tie een belangrijke aan winst genoemd mag worden voor het Chris telijk onderwijs in Schiedam. Het hoofd, de heer De Lange, die inmid dels al een jaar met de söhoal in hulp- lokaliteit aan den gang is, hoopt beg;n September zijn nieuwe gebouw te betrekken We dienen nog te vermelden, dat de aan nemer D. Klaassen te Rotterdam er in ge slaagd is, onder de bekwame leiding vam den opzichter A. Verhage, het gebouw bin nen de zeven maanden, die (ham volgens het bestek waren toegestaan, gereed te maken. De hulp van den uitvoerder Houtman uit Schiedam, zal dit resultaat zeker gunstig hebben beïnvloed Behalve de genoemden hadden aan gebouw een werkzaam aandeel als onder aannemers: De centrale verwarmingsinstaltatie werd uitgevoerd door het ingenieursbureaiu Joost Naaktgeboren te Delft, terwijl de lichtinstal latie werd gemaakt door de firma Moll— Jansen te Schiedam. N.V. HOUTHANDEL - Gevestigd sinds 1868 - ÏS?"" SCHIEDAM TELEFOON ROTTERDAM-SCHIEDAM 69150 - 69151 - 69152 J~Joe een Pool ons land heeft gezien Een der Poolsche afgevaardigden van het dubbel vervoer, taxi of motorbootj'e, dub- P.E.N.-congres, de heer J. Kadin-Ban- bele regelingen en dubbele politre te land d row ski, heeft in de Gazeta Polska zijn j en^ te water, indrukken weer gegven. Het Vad. publiceert T K"" dit stuk in een vertaling van Hamel, waarvan we eenige gedeel ten overnemen: Zeer bijzonder vind ik hier de wegen, die overal geasphalteerd zijn, tot het kleinste, smalste weggetje toe; aan den eenen kant dus een groen kanaal, lichtend door de weer kaatsing van den hemel, cn direct ernaast als het ware een tweede kanaal van donker gestolten pek, Een Indweg en een water weg: op beide is verkeer, dat bij alle kruis punten samengetrok' n wordt, als met een ijzeren slot, door een verm ftigo draaien de brug. In het Rotterdam? 'ie idhuis werden wij begroet door het cchittercnuc orgel, dat daar staat. Ik weet natuurlijk niet, bij welke andere gelegenlie. n de ger. nte- raad van Rotterdam de verheven en schoone muziek van dit instrument pleegt te ge bruiken. Toch lijkt mij, dat in sommige onze gemeenteraden, zoo niet een groot kerkorgel, dan toch een soort harmonium op zijn plaats zoude zijn, om op gepaste oogenhlikken den strijd in de zitting te onderbreken De woningen van de vooraanstaande Hol landers hebben een mooien stijl en een gematigdheid, of liever een soort takt hun rijkdom, een edele discretie, die ner gens de stijlvolle sierlijkheid van de inrich ting overlaadt. Het is hier heel anders dan in Frankrijk, België, Duitschland en zelfs Engeland. Door Mo ramen van 't huis kijkt een mooie tuin uir binnen, met dat non delijk groen, da. lisschien meer zilverach tig is dan groen. Men houdt hier van een eenvoudige, rus tige lijn in de meubelen, wanden en om lijstingen, in gedekte pastelkleuren en er is overal een groote liefde voor schilderijen Amsterdam. Merkwaardige stad, met een dubbel leven, te land en te water. In Vene tië ziet men niets dan water, aldoor water: hier daarentegen water en land tegelijk: Langs beide oevers staan rijen hooge hoo rnen, waartusschen, bij een lichte trilling van den wind, oude huizen doorkijken, ge- ïncrusteerd met bonte balkenrijen en ge kleurd in eën verweerde tint oker, donker blauw, citroengeel of ook wel met banaan- geel, en dit alles nog overschaduwd door tijd, lucht en waternevels, die de kleuren aan elkaar passen, zooals geen schilder ter wereld. De stijl van deze oude huizen is van bul ten nog hetzelfde gebleven, maar van binnen zijn zij reeds lang ruimer gemaakt doorgeslagen, doorboord en volgens moder ne voorschriften en plannen van den nieuwen tijd ingericht. Misschien heeft wel niemand zoo'n bouw- hartstocht als de Hollanders, die hier op smalle landstrookjes zitten. Dat zij alle oude huizen van Amsterdam leeg hebben gehaald en ze opnieuw inge bouwd en dat zij het mooie oude ghetto bijna geheel hébben afgebroken, is nog niets Zij bouwen in dezen laatsten tijd groote nieuwe «ijken, in niets meer gelijkend op het oude Amsterdam, en berekend vooreen geheel ander leven, een andere economie en een nieuwe volksziel. Hier bestaat reeds een geheele stad, met ruime straten en andere huizen, aan bouw alle exclusiviteit van eenigen stijl of architectonische pretentie is ontnomen, alle persoonlijk gevoel en individueel karakter. Alle stijl komt hier voort uit practische overwegingen, het gevoel voor woningen, voor comfort en v<|ir het stadsleven. Men bomerkt alleen van tijd tot tijd, op een hoek tusschen twee groote steenblokken een herademing, in den vorm van een poort of boog, voorzien van mooi modern beeld houwwerk, dat niets anders omvat dan de strikte uitbeelding der noodzakelijkheid. Hier ziet men, hoe de tegenwoordige tech niek de menschen moet veranderen en scheppen. Hier ziet men, dat, onder den druk der moderne eenvoudige verbeterin gen vas lederen dag, de menschelijke indi- J-Jet Rijk en de lintbebouwing De passieve medewerking van het Rijk met betrekking tot de lintbebouwing, strekt zich zeer ver uit. Immers, wanneer een be bouwde kom moet worden uitgebreid, ge schiedt dit door aanleg van woonstraten en eerst daardoor wordt het weiland of het bouwland verkaveld tot bouwterrein, althans voor zoover het niet ingenomen wordt door straten, pleinen enz. Geschiedt deze aanleg van straten enz. door particulieren, onder toezicht van de gemeente, dan worden door de ondernemers de kosten daarvan verhaald op de toekom stige bewoners, doordat in den prijs, waar voor de bouwterreinen worden verkocht, be grepen zijn de kosten van straataanleg. Na het gereed komen van de bestratingen neemt de gemeente deze over, waarna zij voor den openbaren dienst bestemd zijn. Geschiedt de uitbreiding van de bebouw de kom door de gemeente, dan verhaalt de gemeente op dezelfde wijze deze kosten van straataanleg op de bewoners. De kosten van onderhoud van de bestra ting enz. worden door de gemeente terug gevorderd als straatbelasting, een jaarlijk- sche retributie. Degene, die bouwt, daar /aar dit behoort te geschieden, nl. aan zoonstraat, wordt belast met: le de kosten van straataanleg enz. te be talen als bedrag ineens, welk bedrag be grepen is in de kosten van het bouwterrein 2e de kosten van straatonderhoud, enz., te betalen ais een jaarlijksche belasting, genaamd straatbelasting. Hun, die weiland of bouwland bezitten, grenzend; aan een Rijks verkeersweg wor den, als zij aan dezen weg bouwen, de boven bedoelde kosten bespaard. Het Rijk roept hun als 't ware toe, aldus ir. A. A. Mus- sert c.i. in een bijdrage tot de kennis van het wegenvraagstuk, „komt, bouwt aan mijn weg, van mij krijgt gij alles gratis". „Geen kosten van straataanleg, geen straatbelas ting. Een voordeeliger bouwplaats vindt ge nl. door het verleenen van nieuwe uitwegen Een perceel weiland met een aan weg ge legen frontbreedte van bv. 100 meter, wordt als „bouwterrein" verkocht met de bedoe- linge, daarop 10 huizen te zetten. Wanneer deze bijna gereed zijn, komt het verzoek om in plaats van den éénen uitweg, welke er voor 't weiland van oudsher was, te mogen maken 10 uitwegen, voor ieder huis éép. Het is nog slechts kort geleden, dat aan dergelijke verzoeken grif gehoor werd gege- Oi> tallooze plaatsen langs de Rijks wegen kan men de huisjes zien staan, ieder met eigen uitwegje of brugje naar den weg Indien men dergelijke verzoeken geweigerd had, zouden de bewoners zich genoodzaakt gezien hebben om op eigen terrein een pa rallelweg (woonstraat) te maken evenwijdig aan den Rijksweg, welke parallelweg door middel van den van oudsher bestaanden uitweg aansluiting zou vinden aan den Rijksweg. Dit zou het bouwen aan den Rijksweg wel minder aantrekkelijk hebben gemaakt, daar op deze wijze een deel van het voordeel, dat men geniet om gratis van Rijksweg als woonstraat gebruik te ma ken, zou zijn vervallen. De lintbebouwing zou daardoor dus tegengegaan zijn. Het verleenen vaai nieuwe uitwegen is dus een vorm van actieve medewerking van het Rijk aan de lintbebouwing. Een en ander schijnt de laatste jaren even wel te minderen. Men stuit echter hij weigering op moei lijkheden indien men langs een achterweg zijn doel wil bereiken. De Koninklijke weg is het geven van voorschriften ten aanzien van d'e bebouwing zelf. Een achterweg is de bebouwing ongemoeid te laten, maar het verleenen van uitweg tegen te gaan. Im mers, wanneer de weg van het particuliere terrein is afgesloten door een sloot, welke geheel of ten deele aan het Rijk toebehoort het niet mogelijk op dit terrein met voertuigen te komen, behalve over den aan wezigen uitweg. Is echter geen goede af scheiding aanwezig, dan kan mein dat ter van den weg af overal bereiken waar wil; dit geval doet zich veelvuldig voor op zandgronden. Wanneer daar ter plaatse gebouwd wordt, heeft men dus in de praktijk maling aan pen uitwegvergunning. De omstandigheid of er al of niet een afscheiding is, welke met toestemming van het Rijk moet worden op geheven, bepaalt dan of er al of niet een uitweg-vergunning gevraagd moet worden, of men dus bij het bouwen al of niet afhanke lijk is van het Rijk. Een zoodanige toestand is, niet het minst uit een oogpunt van Rijksprestige ongewenscht. Als aan iemand terecht een vergunning tot het maken van een nieuwen uitweg ge weigerd is moet het niet kunnen voorkomen dat zijn buurman kan bouwen zooals hij wil, omdat er toevallig geen sloot is tus schen diens eigendom en den weg. Er is nu echter sinds kort een aanvang gemaakt met een veel actiever medewer king van het Rijk inzake <üe lintbebouwing nl. door het aanleggen van parallelwegen. Het voornemen bestaat om bij een deel van de nieuw aan te leggen wegen ter weers kanten van den snelverkeensweg, een straat aan te leggen. Zeker, dit geschiedt geenszins met de be doeling om de lintbebouwing in de hand te werken; de bedoeling is zuiver om daar door de middenbaan geheel voor het snel verkeer vrij te laten. Niettemin zal door dezen maatregel de lintbebouwing bevorderd worden. Het is als of men te kennen wilde geven, dat het nen langs de Rijkswegen minder aantrekke lijk en minder veilig wordt door de toene ming van het verkeer, d"at men zulks be treurt en daarom een straat er naast legt om aan dit bezwaar tegemoet te komen het bouwen dus aantrekkelijker te ma ken. Een voorbeeld van zulk een tegemoetko ming vindt men b.v. aan den nieuwen Rijksweg van Den Haag naar Rotterdam nabij de Hoornbrug, alwaar het Rijk als deel van den Rijksweg een woonstraat heeft aangelegd, gereed om de lintbebouwing zonder meer te kunnen doen aanvangen. In een volgend uittreksel zal blijken, dat het systeem van parallelwegen, deel uitma kend van den Snelverkeersweg, niet pas' in de Snelverkeerswegen voor de toekomst, zooals deze daar zullen worden voorgesteld. Zou men dus niettegenstaande toch met het in het Rijkswegenplan voorgenomen systeem doorgaan, dan zullen deze parallelwegen volgens ir. Mussert in geen ge door het Rijk gratis ter beschikking ge stelde woonstraten mogen zijn, omdat dit de meest actieve bevordering van de lintbe bouwingsziekte is, welke zich denken laat Dat daardoor tevens unfaire concurrentie wordt aangedaan aan de bonafide grond eigenaren, welke op eigen kosten him gron den bouwrijp maken, moge hier even onder de aandacht worden gebracht vidualiteit wederkeerig voor zichzelf hoo- gere en edelere typische bijzonderheden zal XBoeir® soeken, de tegenwoordige. J^e erfpachtshandel te Amsterdam Een arbitrage-instituut gevraagd. Een der conclusies, waartoe de commissie van onderzoek naar de beweerde misstan den bij de uitgifte van erfpachten hoofdstad gekomen is, was, dat de handel in erfpachtsrechten een feit was. Wethouder Abrahams heeft dus heel wat werk voor den boeg, als hij weder om tot het wethouderschap van Publieke Werken geroepen mocht worden. In de Vrijheid van 11 dozer lezen we deze kwestie: In de gemeenteraadszitting van 15 April 1.1., toen het nieuwe uitbreidingsplan West aan de orde was, heeft hij bezwaar gemaakt tegen een door den heer Bruinsma voor gestelde samenwerking van de gemeente met Amstel's Bouwvereeniging en wel op grond van het feit, dat er leden van het bestuur dier vereeniging op de z.g.n. zwarte lij' stonden, dat is de lijst dergenen, van wie de ffei^ÊsStfiiiiks rutoritsites nveres tv mocen De GLASINDUSTRIE „ROTTERDAM" J0HAN PIETERMAN, d. Duynstraat 23252729, heeft de eer H.H. Architecten, Bouwkundigen, Aannemers, alsmede winkeliers in levensmiddelen en exploitanten van café's en luchrooms, uit te noodigen tot een BEZOEKaandeNIEUWEMONSTERKAMERSen SHOWROOMS, waarin het nieuwe wand- en vloerbekleedingsmateriaal Met MARBRITE-GLAS grootere hygiëne, gemakkelijker schoonhouden en bovendien geen onderhoudskosten! Prachtige artistieke kleur-effecten en gemakkelijke plaatsing zonder bedrijfsstoornis. ^Dermas Vloeren een wonder van stabiliteit Geen slijtage en geen onder houd! •Dermas Vloeren werden gekozen door de grootste industriëele ondernemingen in ons land; ®Derma» Vloeren werden óók gekozen voor de nieuwe school in de Frangois Haver- schmidtstraat te Schiedam. (Zie nevenstaand artikel). GLAS IN LOOD GEËTST GLAS PIETER DE RAADTSTRAAT 49 TELEF. 43047 - ROTTERDAM dat zij handel in erfpachten drij- Jn. Amstel's Bouwvereeniging, in ledenverga dering bijeen, heeft, nadat het bestuur zijn ontslag had aangeboden, besloten vertrou wen in het bestuur uit te spreken en dit uit te noodigen te bevorderen, dat een behoor lijk geregelde rechtspositie ontsta voor leden der vereeniging, die op erfpachtsrechten re- flecteeren, waarbij een arbitrage-instituut in het leven wordt geroepen ter oplossing van geschillen. Dit arbitrage-instituut achtte men alge meen in dezen kring van bouwondernemers gewenscht, omdat de handel in rechten op een kans op erfpachtssrecht en handel in erfpachtsrecht op zichzelf niet meer of min der geoorloofd behoeft te zijn dan handel in onroerende zaken in het algemeen, die bin nen zekere perken behoort tot het normale bedrijf van den bouwondernemer. Hoezeer begrenzing van het geoorloofde cn ongeoorloofde ter zake uiterst wenschelijk moet worden geacht, heeft de vereeniging tot dusver zoodanige normen niet vastge- gd. Amstel's Bouwvereeniging acht het even wel gewenscht, dat nóch de gemeentelijke autoriteiten nóch de vereeniging zelfstandig, onafhankelijk van elkander zoodanige nor men vaststellen, doch dat deze door samen werking worden gevonden, omdat immers het algemeen belang eischt, dat de afhanke lijkheid van den bouwondernemer jegens d'e gemeente-grondmonopoliste niet grooter zij dan strikt noodzakelijk is en dat ten aan zien van deze materie een billijke rechts positie worde geschapen. Ook ons lijkt zulks billijk, te meer, waar wij met Amstel's Bouwvereeniging van mee ning zijn, dat het toch eigenlijk niet aan gaat, dat door autoriteiten zonder eenige preciseering van grieven, ja zonder e°nige mededeeling van feiten, personen op de zwarte lijst worden geplaatst, zelfs zonder eenigen waarborg, dat daarbij objectieve criteria zijn aangelegd en zonder behoorlijk recht van beroep. Ongetwijfeld zal de wensch van Amstel's Bouwvereeniging ter sprake komen bij de in den n|:uwen Raad te verwachten debatten over liet voorstel der Christelijk-I-Iistorische Raadsfractie, om tegenover het vraagstuk: erfpacht of verkoop? in de naaste toekomst een veranderde houding aan te nemen in dier voege, dat verkoop, indien gewenscht, wordt toegestaan. Bij die stellig principieele debatten zullen de soci's van hun liefde voor rechtspositie en georganiseerd overleg, in casu tusschen het Gem. Grondbedrijf en de particuliere bouwondernemers getuigenis kunnen afleg gen niet alleen, maar deze tevens in daden kunnen overzettenl zijn vlakke deuren, die I nooit trekken, krimpen i ot zakken. Speciaal geschikt voor. ZIEKENHUIZEN KLOOSTERS SCHOLEN, ENZ. HEERLENSCHE TIMMERFABRIEK WIJSBEK, SOONS Co. v/h A. KEMPKES Co. Meubelen voor de tegenwoordige woning Toonkamers te GOUDA Crabethstraat 57 t/o het Station APELDOORNSCHE LAAN Wl| HEBBEN TE HUUR: Groote winkels, 70 M: met kelders onder den geheelen winkel, en achter uitgang. Ie en 2e Etages, in prijzen van f 40.— tot t 45.—. Alles gelegen op het mooiste gedeelte t der Apeldoornsche laan, bij brug Regentesselaan en aansluitend aan het te bouwen Kleedingmagazijn der Firma LIJNKAMP. Inlichtingen op het werk en bij de Fa. J. MEULDIJK ZONEN Loosduinscheweg 681 - OEN HAAG Telefoon 334811 Inlichtingen: L. v. d. NA Hilleniussingel 15, MODERNE VILLA'S te Schiebroek met en zonder centrale verwarming, gelegen aan de Adrianalaan, bij den Ringdijk. Bevattende: 2 kamers en suite, keuken, 2 groote slaapkamers met zij- en badkamer, zolder met 2 groote kamers. Op elke verdieping W.C. en water. Warande en balcon. Groote voor- en achtertuin. Groote keider onder het gehcele pand, met uitgang in den tuin. DORT, Architect, Hillegeisberg, Telef. 43504

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9