H AN DWERKEN Over de meisjesopvoeding ïfer dkV/pa/nW) Er zijn van die dingen, dde, hoewel mij er nog niet presies schriftelijke vragen over zijn gedaan uit onzen lezeressenk ring, toch zoozeer van algemeen belang zijn, en zoo zeker in het brandpunt van bijna ieder on zer aandacht staan, dat ik overtuigd ben, met een behandeling van de kwestie velen te gerieven en een massa vragen te voorko men. De praktijk heeft me dan ook al vaak doen zien, dat ik me niet vergiste. Zooiets is het nu met de kwestie waar over in ons blad, de heer Wirtz is er over „begonnen" (afgezien natuurlijk dat we hier in onze rubriek vroeger reeds meermalen tarover schreven en ook vele andere bladen er telkens over bezig zijn, maar we spreken hier nu in het bijzonder over de laatste polemiek in ons blad over dat onderwerp) en daarop is toen nogal wat heen-en-weer fiar^hrijf gevolgd. Maar al is dat nu ltegonnen en (hopen we) alweer afgespeeld ook, buiten onze rubriek om, een bespreking van de zaak waar het om gaat is wellicht nergens beter op zijn plaats dan hier. Immers, al vaak is het voorgekomen, dat lezeressen ons schre yen, met veel belangstelling ons geschrijf ovier de meisjesopvoeding te hebben gevolgd en dat zij daarbij vroegen, er nog geregeld op te willen terugkomen en telkens weer over dat onderwerp te handelen. En zoo is het ook al een paar maal gebeurd, dat zij daarbij uitknipsels uit andere bladen in sloten en mij vroegen daar in o n s blad mijn meening eens over te zeggen. Hoe zeer ik nu ook die daad op zichzelf waardeer, het is altijd prettig, op de hoogte te blijven en men kan altijd dingen beter dubbel zien [(of krijgen) dan heelemaal niet, zoo heb ik tóch, zoo goed als nooit, aan dat verzoek meenen te moeten voldoen. Waarom niet? Laat ik dat nu we toch toevallig hier eens op komen meteen trachten te verklaren. In het algemeen heb ik ertegen hier !een bespreking te plaatsen tegenover een artikel in een ander blad, omdat ik me dan verplicht voel ook plaats te geven aan een eventueel verweer, en dan zit je opeens middenin een geharrewar, waar ik, tenminste voor ónze rubriek, niet ,van houd omdat men er meestal zoo onge lukkig weinig mee opschiet en het een groot deel der lezeressen ook al he|el gauw gruwe lijk verveelt. Maar nu de onderhavige kwestie, ons gaat het om de zaak zelf en niet om het debat dat trouwens is afgeloopen, zullen we toch eerst even in het kort releveeren, terwille van lezeressen die zich het geschrijf niet meer herinneren en daar nu spijt van hebben. Eerlijk gezegd, herinner ik me zelf ook alleen de hoofdzaken. Maai; daar gaat het dan ook om. De heer Wirtz is begonnen over een tekort in de moderne of laten we liever* de ieigenaardige beteékenis van dit woord zeg gen: de tegenwoordige want ook de Chr. paedagogen valt hij aan) meisjesopvoeding, en constateert het feit, dat het het aan brengen, en aanleeren der huishoudelijke kundigheden eigenlijk maar op nul staat, zoekt dan naar de oorzaken en naar de schuldigen, vechtende op de manier van: èrgens staan de boosdoeners, en als ik nu iederéén raak en alleen maar zorg, niemand over te slaan, dan kan ik er zeker van zijn, en passant ook de schuldigen te hebben ge troffen, die dan trouwens zichzelf wel verra den zullen door 't hardst van 'allemaal „au' te schreeuweneen gemakkelijke en mis schien ook wel doeltreffende, in ieder geval zeer veel door schrijvers gevolgde manier, maar die een hoop onnoodige en voor een deel ook Wel onverdiende gramschap en bit terheid te voorschijn roept Immers de ten onrechte geslagenen kun nen meestal niet inzien, dat het den vech ter er slechta om te doen was, een wonde- plek te laten zien, een tekort aan te duiden en zoo mogelijk ook aan te vullen, en dat hij in zijn ijver daarbij niet uitkeek of hij soms een onschuldige kwetste, neen, dat zien ze niet want ze voelen alleen maar de tikken die ze kregen, gaan die behandelen als een zaak apart, daarbij uitgaande van het absoluut onjuiste standpunt dat de strijder speciaal hen heeft willen raken, aan hen, zooals men het wel uit drukt, het land heeft Zoo kreeg, in de hitte van den stormloop, de meisjes vereen, van den heer Wirtz mee een veeg uit de pan. Deze laten dat niet op zich zitten, en gaan Jean zich aftrappen, evenzeer in het wilde- weg zonder eenig systeem, verdedigen niet hur- werk of bestaansrecht, maar slaan al leen de onverdiende klappen terug, stooten éveneens in de hitte van het gevecht wel eens misworden dan, juist op die m i s- slagen dadelijk gegrepen door den eersten .vechter, die daar ernstig en met bewij zen op doorgaat!En zoo wordt tenslotte de eigenlijke zaak, waar het oor spronkelijk om ging, geheel verdoezeld en gaat verloren in het gedrang, zooJat de een voudige lezer die het geharrewar maar vaag yolgt n kon, tenslotte niet eens meer weet tot begrijpt waar hei alles eigenlijk om gaat. k M3ö goed op.let, zal m/akSD, dat het met algemeene debatten, vooral in kranten en bladen, bijna altijd zoo gaat. Dat is dan ook de oorzaak -.lat ze meestal zoo onvruchtbaar blijven, en de reden waarom ik ze uit onze eigen rubriek liefst zoo veel mogelijk weer. Want vele menschen, en nu hebben daar- an ongelukkig genoeg juist vrouwc-n spe ciaal den naam, hoewel er massa's man nen worden gevonden die in dit opzicht erger „oude wijven' zijn dan de flinke vrou wen van onyvn tijdhebben hel aller ongelukkigst gebïtk, zaken, waarbij zij per- soonlijk eenigszins betrokken zijn, uitslui tend en alleen maar van het eigen stand punt af te kunnen bekijken, en niet van het algemeene, neg veel minder van hol tegen overgestelde. En deze eigenaardigheids, beter gezegd eigengeaardheid, is het die debatten meestal vruchteloos doen blijven, en dit wel 't ergst invrouwenbladen, hoewel enfin die uitzondering heb ik al En mijn lezeressen weten, hoop ik, nu onderdehand wel hoe ik dit alles bedoel, geen „gepreek" zonder dat men mag tegen spreken, neen, iedere lezeres mag steeds haar stem hier laten hooren ali zij wil, al leen doen we het niet op de manier van „in gezondens". Maar laten we nu eens ln een paar ver volgartikelen trachten de kwestie: meisjes opvoeding tot de gezinstaak (waarom ter wereld preekt niemand ooit over vaderop- voeding, zijn die allemaal zoo knap „aange boren") ook in school en (of) vereeniging. Daarbij hopen we dan uit te gaan van de volgende vragen: Voedt de school op voor de gezinstaak? Kén de school h'et doen en (of) moét zij het doen? Doet de vereen, het? Kan die het doen en (of) moet zij? En als het antwoord op al die vragen ontkennend luiden mocht dan: Kan het meisje wel worden opgevoed tot de gezins taak? Moet het wel? En zoo ja: wie moet het doen en op welke manier of manieren is het mogelijk? (Wordt voortgezet). KASTRANDEN Nog haast elk voorjaar gebeurt het me, dat een of meer lezeressen, meestal veel te laat, doch ,gnet haast" en „anders hoéft het niet meer" me komen vragen naar patro nen voor kastranden, liefst eens iets anders dan anders. GewoonMjk echter komen zulk soort vragen meestal zoo laat in den tijd, dat het voor de anderen eigenlijk, geen zin heeft, het webkje dan hieir nog te gaan be handelen. Men zegge dus nu niet: 't is me nogal een tijd voor kastranden, komt U zoo zeer achter den schoonmaak aan enz. enz want ik bedoel ten eerste met deze keurige maar natuurlijk wel wat bewerkelijke ran den geen schoonmaakwerkje, veeleer is het iets voor a.s. bruidjes of voor hen, die zulke gelukkigen een zelfgehandwerkt cadeautje toedenken. Trouwens: men heeft in den tijd van groote schoonmaak het njinst ge legenheid voor zulke opknapwerkjes, die veeleer bij de kleine schoonmaak de herfst „uithaal" tot hun recht kunnen komen. En zoo beschouwd hoop ik dus ditmaal weer eens m'n ongeduldige vraagsters vóór te zijn. Alleen dus voor menschen, die nog wel eens een beetje tijd over hebben of... kunnon maken, is het volgende handwerkje bedoeld, dat aardige, werkelijk fraaie ran den laat zien, die men intusschen odk als patroon bewaren kan en gebruiken voor vele andere doeleinden, oa.. voor tafelklee- den, voor gordijnen, kussens, boekomslagen enz. Ja, ik zag onlangs zelfs ergens een kap stokkleed van warmbruine Noorsche stof met een in kleurige zij opgewerkte kruis- steekrand en het stond fceusch zeer aardig Nu kieze men de kleuren steeds naar om t geving en kan dan voor zooiets heel goed j een van de drie hier gegeven randpatronen gebruiken, wanneer men zoonoodig de j kruisjes over wat meer draden werkt. I Op de voorbeelden wij houden ons nu voor de beschrijving maar aan de hier afge i beelde modellen, die we vonden in het' fraaie Beyersboek „Kruissteek H 12", uit-| gave van G. van Weiss Zeist en Amster dam werd gewerkt met perlgaren op Aidastof en werden de randen resp. 10,12 en J 9 c.M. breed. Het 'eerste voorbeeld, dat 10 c.M. breed werd, kan men zoowel eenkleurig werken als in twee, bijv. de vierkante zwarte blok ken en de dikke kruisen in een afstekende kleur. De schulpen werden hier gefeston neerd, maar men kan ze ook omzoome met een picotje ifwerken. De tweede rar heeft zeer diep ing( den punten en wordt smal omgezoomd. Hier zal het aardig zijn, om met drie kleuren te borduren. De derde, die welicht zich het. meest zal leenen voor ook andere werkstukken, werd 9 c.M. breed en lijkt me weer het meest ge schikt om in twee kleuren te worden uitge voerd. Ze zal heel goed voldoen voor tafel- kleeden e.a. Ook kan men van dit motief, door er precies zooeen in omgekeerden stand bovenop te plaatsen, heel gemakkelijk ook een middenpatroon of althans vlakvulling maken. Nu hoop ik van harte dat onze lezeressen op deze variaties willen letten, en trachten te onthouden, opdat me weer niet over paar weken door iemand die zich toe vallig voor kastranden niet interesseert, wordt gevraagd naar patr. van kruissteek- randen voor kleedjes, „omdat ik die in een heel jaar niet gegeven heb" VACANT1EWERKJE VOOR GROOTERE KINDEREN Een leuk werkje voor regenachtige va- Ieder die wel eens iets gedaan heeft aan dtoozenplakwerk of kartonarbeid, weet wel, wat marmerpapier is. Dit nu koopt men in bepaalde kleuren en vaste, wel wat erg gelijkmatige patronen Maar veel mooier en grilliger kan men het zelf maken. Men téekent en schildert dan zonder ook maar iets van teekenen of schil deren te kunnen. Het werk gaat als volgt: Neem een platte of tenminste wijde bak (bijv. een fotoschaal) Koop wat kleine blikjes ripolinverf in ver schillende kleuren en dan is er nog noodig: terpentijn en wat vellen wit kastpapier. Begin nu met de tafel te bedekken met een oud tafelkleed of dik met kranten, dit met het oog op morspartijen. In verschillende potjes of oude kleine kopjes worden nu kleine beetjes van de verf gegoten en sterk verdund met terpen tijn omdat de ripolin veel te dik zou zijn voor het doel. In ieder potje zet men nu een dun houtje en roert daar de verdunde verf mee door. De platte schaal wordt bijna tot den rand gevuld met water en dan laat men op het water door middel van de houtjes wat verf druppelen uit de schillende potjes. Neem nu een vel papier en leg dat voor zichtig boven op het wateroppervlak van de schaal, zoo noodig drukt ge het met de vingers goed glad, zoodat het overal het gekleurde water raakt- Als ge daarna het papier opneemt zult ge verbaasd staan over het resultaat: mooier marmerpapier dan ge ooit hebt ge kocht Laat deze vellen nu door en door drogen en dan zijn ze voor het gebruik ge reed als ge eens kartonmodellen te beplak ken hebt Wie van schitterend effect houdt kan op de nog natte vellen een weinig zil ver- of goudpoeder sfrooien, en zal zidh dan nog meer verbazen. HANDWERKJES VOOR TEGEN DEN WINTER Een gebreid kruip-(slob-)broékje. Niet alleen of allereerst „voor de straat' moest men die heerlijk-warm en gesloten kleeding gebruiken, maar ook en juist in huis, waar dde heele kleintjes nog het groot ste deel van den dag zaer „laag-bij-den- grond (in letterlijke zin) leven. Zij hebben dan meer dan iemand anders iets noodig dat hun buikje en onderdanen extra warm houdt, en behoedt voor de vele tocht die juist het meest vlak langs den' grond trekt. Gebruikt men er sterke, donkere wol voor, dan is het ook een voordeelige dracht, daar het de betere pakjes spaart of oude eronder laat afdragen. Men zou, om goedkoop en toch sterk uit te wezen, het broekje zelfs kunnen maken van de kleurecht-geverfde breikatoen die men tegenwoordig zoo aardig koopen kan en die zich zoo vaak en makkelijk wasschen laat Wat hier nu volgt is een model dat werd gebreid, uit mantelwol en met (twee) naal den van nr. 3, wie andere werkdraad ge bruikt zou dus, om toch bij het gegev stekenaantal te kunnen blijv^J, d'e dikte van de wol of katoen kunnen nemen naar naalden van nr. 3. In elk geval is het aan te bevelen na h'et opzetten van het aantal steken even na te gaan of het zoo zal uitkomen met de ver- eischte maat, dan kan men dat altijd nc wijzigen naar behoefte. 56 steken opzetten en 10 toeren (naalden) 2 r.-2 a. breien. Dan 24 toeren heen en terug recht breien; 25ste toer 6 st r. omkeeren 6 r. terugbreien, dan weer de naald heen en terug recht overbreien. Den volgenden toer 12 st. r. omkeeren 12 st terug- breien, naald heen en terug recht overbreien. Ditzelfde herhaalt men 4 maal, dus tot men tenslotte bij de 24ste steek heeft omgekeerd en heefi en terug overgebreid. Nu 32 toeren gewoon recht breien; dan 10 st. wegmindé- ren door samenbreien (2e en 3e st v. d. hoek) zóó, dat men om den anderen toer dan aan den héén-, dan aan den teruggaan- den toer mindert Van de 46 overgebleven steken breit men nu 20 toeren 2 r.-2 a.; daar na 18 toeren gewoon recht, dan mindert men 10 steken weg, door samenbreien bij eiken been- en teruggaanden toer. Met de 36 over gebleven steken breit men nu 24 toeren 2 r.- 2 a. Voor den voet neemt men hiervan de 12 middelste steken op en breit hiermede loeren verder. Nu neemt men alle steken onderaan het been, opzij van den voet en vooraan den voet op één naald en breit recht 12 toeren. Daarna kant men heel losjes af. Voor 't kruis breit men een vierkant lapj waarvoor 20 st. worden opgezet. Voor de helmzeeltjes zet men 10 st. op en past zoo mogelijk even de lengte, er hierbij aan den kende dat 't zeer sterk rekt. Losjes (voor 't meerekken) naait men de naden aan elkaar. De helmzeeltjes worden stevig bevestigd, van achteren gekruist voor 't afglijden. BABY-WANTJES Benoodigd materiaal: 28 gram 3 draads vestwol, 1 el smal lint, 1 paar breinaalden No. 10. Aan den pols beginnen met 43 steken op te zetten. Ie toer: 3 r, 1 a, vanaf herhalen tot het eind van den toer. 2e toer, recht Deze twee toeren 24 maal herhalen. Volgende toer: 2 r, omslaan, 2 te zamen, vanaf herhalen tot het eind van den toer. De laatste 3 steken recht breien. De volgen de 34 toeren recht heen en terug breien. Volgende toer: 4 r, 2 tez., 6 r, 2 tez., vanaf herhalen eindigende met 5 recht Volgende toer, recht Volgende toer, 4 r., 2 tez., 5 r, 2 tez.; vanaf herhalen eindigende met 4 recht Volgende toer, recht Volgende toer, 3 recht, 2 tez., vanaf her halen tot het eind van den toer. Volgende toer, recht Volgende toer, 3 r. 2 tez., 2 r, 2 tez.; vanaf herhalen tot het einde van den toer. Volgende toer, recht. Nu den draad afbreken en door de over blijvende steken rijpen; dan aantrekken en stevig afhechten. Den zijkant van het wantji netjes dicht naaien en door de gaatjes aan den pols smal lintje rijgen. GEREZEN VRAGEN OVER HET WATER DRINKEN AAN TAFEL DOOR KINDEREN Wat ik daarvan viiid van het water-aan-tafel voor gezinnen met kinderen. Vele jaren geleden, ik was zelf nog maar héél jong, logeerde ik eens ergens, waar ik en dag dat het middagmaal eens wat erg zout was, durfde vragen: „ik mag zeker wel even een glas water", en het meteen inschonk uit het waterstel dat achter me op het buffet stond. Of het nu op het zelfde oogenblik gebeur de of aan 't eind van den maaltijd, dat weet ik niet meer, maar zóó dat de kleintjes, er waren een paar kleuters van onder de vijf, het konden hooren zei me de vader (natuurlijk was het een dominé, alleen jon ge dominé's doen zoo, indien niet school meesters), met een heel ernstig gezicht: hoor eens, je zou me een groot plezier doen, als je niet meer (het was slechts dlie eene keer gebeurd) aan tafel om water vraagt, want als de kinderen dat hooren of zien, willen ze natuurlijk ook drinken, en dan kunnen we het hün niet weigeren. Niet? en als je dan picca-iilly gebruikt, of wijn aan tafel drinkt, wat ze toch dik wijls genoeg moeten aanzien. Dan begrijpen ze het wel, daar zijn ze al aan gewend, dat er dingen zijn voor groote menschen, die kinderen nog niet gebruiken mogen, maar water, dat kun je ze niet goedschiks weigeren. En ik weet, dat het niet goed is, aan tafel water te drinken, alle doktere raden het af. Daar was niet veel tegen in te brengen. Ja, als je dat wéét, dan leg ik me er na tuurlijk bij neer, maar in stilte hoop ik dan van harte, dat Mietjte wat minder scheutig zal zijn met het zout. Dit is een doodgewoon geval, dat weet ik wel. Maar...,,i wat merk ik niet lang daarna? Het drinken aan tafel is in het huis een algemeene gewoonte geworden, eiken dag staat de waterkraft of de syphon op tafel en 's Zondags, als er wijn is, drinken de kinderen altijd spuit. Wat was het geval? Een dokter, die intusschen een goede huis vriend van het gezin geworden was, had verklaard: bij mij gaat er eiken middag eea flinke kan water op tafel en als die onder het eten leeg komt, hen ik tevreden. Van een ander gezin herinner ik dat de kinderen, allen gezond er van jongsaf aan gewend werden en dit ook nog tot lang na den L. S.-leeftijd, moesten volhouden om tijdens het middagmaal een flinke beker melk te gebruiken. Ook dat was op medisch advies. De kinderen, ook al lijkt zoo op 't oog de combinatie middagmaal-met-melk wel vreemd, moesten er eenvoudig toe ge drild worden. Maar nu weten aan den anderen kant zeker de meeste onzer lezeressen wel, dat heel wat dokters, ook waar het volwassenen geldt, en niet het minst tegenwoordig ter- wille van „de slanke lijn", het drinken tijdens het middagmaal meenen te moeten afkeuren. Men ziet er wel' uit, hoe voorzichtig men met de z,g. dokteradviezen of wat daar wel eens voor doorgaat moet zijn. Veelal zal het advies dan ook een per soonlijke kwestie moeten zijn, maar daar we hier geen persoonlijke, en nog minder medische adviezen kunnen geven, hoog stens wat algemeene gezondheidsleer in toe passing brengen, en de vraagsters toch ook niet bedoelen een doktersvisite aan de vraag te besteden, zullen we de zaak. zoo eenvou dig maar ook zoo algemeen mogelijk bekij ken. En dan moet men me wat voorzichtig heid anders heusch m'n zwak niet maar vergeven, want wie schrijft in een krant, en vooral in de vrouwenrubriek, die weet maar al te goed, hoe men daar aan al le kanten gereed staat, om hij het minste slippertje toe te happen en te zeggen: „kip, ik héb jel". En, dit is glad terrein! Maar ik geloof toch, met een gerust hart te mogen raden, afgezien van het meerde; werk, dat de vaak vettige glazen bij den afwasch geven, en de grootere morskansen op het tafellaken enz. ook dóór, waar niet zuinig hoeft te worden gekeken op wat werk, het waterdrinken bij het middagmaal voor gezonde kinderen in het algemeen moet worden afgeraden. De voornaamste reden is wel, dat men, het eenmaal gewend, meestal te overvloedig gaat doen. En drinkt men slechts heel wei nig, dan kan men het leeren missen. Prac- tisch is het, met het oog daarop, de groen ten nooit te droog te geven, zoo geheel „uit gewasemd" als velen het graag doen, laat er liever een weinig van het kooksel op. Ook moet men zorgen, de spijzen, vooral het vleesoh, en eventueel de soep-vooraf, niet al te hartig te maken, de toespijs late men liefst bestaan uit fruit, of een dunne Ma, of, als het pudding is, dan met een vruchtenvla. Vruchtensap heeft ook wel veel water, maai' tevens helpt het de spijs vertering en gewoonlijk zal men het vragen om water voorkomen door deze voorzorgen. Waarom het drinken ven veel water tij dens het eten dan verkeerd is? Ten eerste kan het de gezondheid in het algemeen schaden, omdat de maagsappen, die schiftend en ontledend op de spijzen in werken, er te zeer door verdund worden dus krachteloos of althans minder kracht dadig gemaakt worden. Daarbij komt dan nog, dat kinderen door het drimken-bij-eten, als men niet erg oplet zoo licht er aan gaan wennen, slordig en wild te ten, d.w.z. het voedsel te gauw door te slikken zonder het voldoende te kauwen, dus het a.h.w. door te spoelen met slokken water. Dit heeft, behalve het nadeel van slechte spijsvertering (door te weinig gebruik van speeksel) ook nog tegen, dat het heel leelijk staat, en dus slechte tafelmanieren in de hand werkt. Met het oog daarop verdient het ook aanbeveling, bij het boterham-eten niet na elke hap een slokje melk te laten drinken, doch voor en na elke boterham. Maar ook hierin make men uitzondering voor de gevallen van gebrek aan eetlust bijv. Al meenen we nu door deze twee dingen al genoegzaam te hebben aangetoond dat in het algemeen voor gezonde kinderen het ge regeld water aan tafel drinken moet worden afgeraden, zoo willen we daarbij toch altiju gaarne eenige ruimte laten voor uitzonde ringen, bijv. als een kind (of oudere) tijde lijk door slecht of ziek gebit minder goed kan kauwen, als het door keelpijn or andei oorzaak moeilijk slikt, of als het middag maal eens wat erg zout uitvalt, zoodat ge als volwassenen zelf ook dorst voelt opkomen. In die gevallen bedenke men steeds, dat het kinderen geldt, en men daarvan niet steeds evenveel zelfbeheersching kan ver gen als van ouderen. Juist ouders die als regel strenge gewoonten aanleeren. kunnen zich te eerder soms eens de weelde veroor loven ervan af te wijken* HUISHOUDING EN KEUKEN RECEPTEN Paddestoelpudding 1 Liter melk: 1 et; wat cacaopoeder: 1 dU. sterk koffle-extract; 80 gram maizena: 160 gr. suiker: 1 ons paddestoelschuirapjes. wat zout Bereiding: De melk aan den kook brengen. Ket el flink kloppen met de suiker; maizena er door roeren en aanmengen met het koffie-ex- tract, zout er aan toevoegen. Voorzichtig een deel van de kokende melk er bU gieten, alles terugdoen in de pan en onder goed roeren la ten doorkoken. Een groote en een kleine vorm, die boven op elkaar passen (heel geschikt zijn ook 2 nestschalen) met koud water omspoelen en de pudding er in koud laten worden. Op een platten schotel eerst de groote. daarop de kleine pudding keeren. (Met 't oog op het af glijden er wat poederchocolade tusschen itroolen.) Nu heel luchtig over de puddingen :acao stuiven en de paddestoeltjes er in groe ien tegenop plaatsen. Met smalle reepjes su- :ade er hier en daar ingestoken, kan men gras sprietjes voorstellen, Tomaten-inmaakt Tomaten, die ln 't zout bewaard worden, kun- ïen, zoo ala ze uit den pekel komen, worden gebruikt, voornamelijk voor een „gevulde to maten-schotel". Want deze vrucht verliest in' 3n peke'. zóóveel aan vocht, dat het zout be- elckelijk weinig aan den smaak verandert. De pekel wordt n.l. door dit toevloeien van tomaten 'it steeds slapper. Dit verschijnsel en de lte die men heeft om de tomaten onder te houden (een te zeer bezwaarde plank zou de •ruchten stuk drukken) zün dan ook wel de wee bezwaren, die aan het pe)celen van torna» en verbonden zijn. Oorzaken, die soms schimme en ten gevolge hebben. Wie geen risico v/il loei pen. de geconserveerde tomaten te zien beder- ltan ze als puree bewaren. De vruchten en met weinig water tot moes gekookt (desgewenscht ln combinatie mot laurierblad en kruidnagels) gezeefd, zoo noodig nog eens Inge kookt en in zuivere flesschen gedaan, die daar na worden dichtgelakt. Natuurlijk is de pure» alleen te gebruiken voor soepen en sauzen. PALINGRECERTEN uten. Boter en bloem door elkaar roeren, .ter toevoegen, waariu de pal.ng kookte} luten roerende laten doorkoken, vevvol- r de gebakte kervel, en de stukken paling bijdoen. Paling met ei er saus. Neem 1 paling van cirpa kg. Aan schuin» ooten snijden van 8 c.M. en deze 16 minutoi? i water uittrekken. Op het vuur zetten met kokend wateT met1 zout, een scheut azün ln dei pan doen, en een paar dozijn witte peperkorrels. Ongeveer 8 minuten gaar laten keften. Met een Irrwpaan de paling uit het kooknat halen. Giet uitlekkei overhet vuurtje 5 bindt, er aan warm houden i bijvoegen. De pan op schotel doen, eiden? Neeral ed dooreen, er een totdat dc Inhoud zich, bijvoegen, gebruikt wordt. 1 stukje foelie. boter en del Paling ln "bruine saus 1 kg paling, L bouillon of water. 1 dl, madeira, 1 eetlepel soja, 1 uitje, 1 stukje fo-"- eenige peperkorrels, 40 gr. boter. 30 gr. bli zout, lepel fijngehakte peterselie. Het fijngesnipperde uitje met de boter ei bloem onder voortdurend roeren bruin laten worden, daarbij langzaam den bouillon of het water voegen met de fijngehakte peterselie, eenige peperkorrels, een stukje foelie en zoa noodig wat zout. Deze saus roerende even doos- laten kaken en daarin de in stukken gesnedott goed schoongemaakte paling ongeveer uur zachtjes laten stoven. Doe dan de paling oB een verwarmenden schotel, voeg bli de saus den wijn en de soja, bind ze zoo noodig met een weinig aangemengde maïzena en giet ze doofl een zeefje over de visch. RAUW-KÖST RECEPTEN 'Sla van wortelen en witte kool (i personen). 1 wortel van 200 tot 250 gr.; 200 gr. witte kool i eetlepels slaolie; 4 theelepels citroensap; 1 theelepel Maggi's Aj-oma; 1 theelepel honing (niet bepaald noodig); 1 theelepel door elkaar gehakte peterselie, prei (of ui) en dragon. de« gowenscht ook 1 fijngehakt knoflookpuntjo. Hasp den geschrapten wortel fün; verdeel de kool met behulp van een komkommerschaafje in dunne snippers. Roer voor het sausje de olie met het citroensap, de Maggi's Aroma, de ge hakte krulden en misschien ook den honing door elkaar; meng de saus door de wortelen en de kool. het zij in twee afzonderlijke pTtletjes die naast elkaar op den schotel komer te lig gen. hetzij als een door elkaar geroerd geheel. Leg om een aardiger kleurenbeeld te krijgen rondom de kool- en wortelsla nog een rand frlssche kropsla-blaadjes, overgoten niet een 'Sla van "bloemkool, tomaten, en andijvie. plm 200 gr. bloemkool: 4 middelmatig groote stevige tomaten, het gele binnenste gedeelte van 2 struiken andijvie, eenige lepels mayon naise: 1 eetlepel door elkaar gehakte reterse- lio. selderij en prei. Rasp de gewasschen bloemkool (te b> ginnen bU liet bioemgedeelte); snijd de gewassHen to maten met een scherp mes in dunne plakjes: snipper de andijvie wasch ze en sla ze goed droog uit. Vermeng nu of alle drie de groenten afzon derlijk, of alles door elkaar geroerd n ot zoo veel mayonnaise als noodig 1 hangende krulden 1"Mayonnaise voor raw kost" schotels. T eierdooier; 2%" d.L. slaolie; 1 eetlepel g zeefd citroensap: 1 theelepel Maggi's Aroma. Klop dén eierdooier met het citroensap en Maggi's Aroma goed door elkaar; schonk onder voortdurend flink kloppen in een fi .altje langzamerhand de olie bij, tot de sa' dllcke glanzende massa vo. mt. RRACTISCHE WENKEN Een lekkende blo nvaas, kan man rapareeren op de volgende manier. Neem een stukje schoenmakerswas en bewerk het met de vingers, tot het zacht gewoiden la Smeer het dan op de lekkende plek. Hot zal Jarenlang dienst blijven doen om het water tegen te houden_ Zet de vaas echter nooit op een kachel, of er dicht b(j in de buurt, want alfl de was weer zacht wordt, zal zö loslaten. Schoonmaken van olieverf schilderijen. De schilderijen worden afgenomen met een eenigszins vochtig zeer zacht sponsje. Hierbij mag men vooral niet te veel water gebruiken omdat dit anders in de scherfjes van de verf zou kunnen dringen. Men moet hierbij echter zeer voorzichtig te werk gaan. Lezen in den trein >p reis, neme liefst tijdschriften en bladen i vaa-rln heel veel plaatjes voorkomen welko r bekijken kan zondei Geel geworden linnengoed. Linnengoed, dat door verkeerd of niet vol doende wasschen geel is geworden, kan men weer helder krijgen door het één nacht tc laten staan in warm water waarin pijpaarde. Het linnengoed wordt den volgenden dag dan op dQ gewone wijze gewasschen. Schrijven in den trein gaat gemakkelijker dan velen wel denken. Zie naar den kassier in de restauratiewagen of be denk hoe ge zonder statief tijdopnamen kunt nemen door uw fototoestel tegen het lichaam te houden, houd den elleboog stijf tegen het lichaam gedrukt even boven de heupen. Daar door kunt ge tamelijk vast schrijven en uw tijd in den trein gebruiken voor het schrijven van korte briefjes en ansichten, het maken van

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8