Jl muur ^riitsrijr (£<wraiit AidA Dagelijks verschijnend N suwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad "JYz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1931 AD VERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels...—............... L17V5 ii m Elke regel meer0.22V& Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer.....Mnm...~.H 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 N°. 3438 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen ROOKEN EN DRINKEN. In „de Opbouw" geeft mr. J. van Zanten, directeur van het gemeentelijk bureau van statistiek te Amsterdam, interessante cijfers over het rooken en drinken in 1930. Het zijn getallen om van te duizelen. Wij, 'd. w. z. ons Nederlandsche volk, verrookten in 1930 aan sigaren voor ruim 9i millioen, aan sigaretten ruim 61 millioen eD aan ta bak ruim 27 millioen; totaal 1S3 millioen!! En wij verdronken aan bier voor bijna S7 millioen, aan wijn ruim 17 millioen en aan gedistilleerd ruim 80 millioen; totaal ruim 384 millioen!! Wilt gij het u anders en duidelijker voor oogen stellen, dan blijkt uit deze opgave, dat per hoofd der bevolking, groot en klein dus inbegrepen, verrookt wordt t 23.22 en verdronken f 23.35 per jaar. De getallen ont- loopcn elkaar niet veel. We zijn wel terdege een rookend en een drinkend volk! Bovendien wordt het van jaar tot jaar erger. Per hoofd der bevolking waien de cijfers voor het rooken in 1925 bijna f 19.— en in 1929 ruim f 22. -: en voor drank in 1925 bijna f 21.en in 1929 bijna f 23.-. Er is dus een voortdurende klim, ondanks de malaise; al is het bij het drinken in het laatste jaar slechts schijn. De verlaging van de accijns verminderde het smokkelen en yerlioogde dus het geconstateerde verbruik. Natuurlijk deed de malaise zich wel ge voelen, doch sommige groepen der bevol king, welke door daling van de indexcijfers in beter doen kwamen, maakten goed (men vergeve ons deze fiscale uitdrukking), wat anderen te kort-kwamen. De cijfers zijn welsprekend. Zö spreken echter een verschrikkelijke taal, als we be denken, dat ze de uitgaven per hoofd der bevolking aanduiden. Men denke nu eens aan de kinderen, die drinken noch roo ken; ook aan de geheelonthouders op beide terreinen; maar ook en niet minder, aan velen, die in alles zeer, zeer matig zijn; dan moet er tenslotte een kleine groep over blijven, die het leeuwenaandeel yoor zijn rekening neemt Bij deze groep kan van matigheid geen sprake meer zijn. Hier wordt een onbehoor lijk groot deel van het inkomen op niet te verdedigen wijze verbruikt Hier moet vaak schrijnende armoede zijn voor het gezin. Allicht zijn de uitgaven voor het rooken iets evenrediger verdeeld dan voor het drin ken; in beide gevallen is er een misbruik, dat tot verarming, zoo niet erger, leidt Want wat aan drank verdaan wordt en wat in rook vervliegt, kan aan noodzakelijk levensonderhoud niet ten goede komen. Durft iemand verdedigen, dat we als volk in deze tijd van maatschappelijke inzinking 90 ets. per week en per hoofd uitgeven yoor yooken en drinken? „p elk levensterrein en of men, ook bij het regeeringsbeleid, vraagt naar de Wet des Heeren, welke gezag heeft over alle menschen. Voorzoover de prediker te Berlijn dit uit het oog verloren heeft, valt hij niet te loven, maar te laken. Want de liefde tot God en den naaste raakte op den achtergrond. De zendbrieven der Apostelen ademen een an dere geest. DAAR DIENT DE KANSEL NIET VOOR. De vroegere hofprediker, Doehring, Ke'eft in den Berlijnschen Dom een preek gehou-- den over.noodverordeningen". De kern .van de preek werd bij het uitgaan van de kerk bovendien uitgedeeld aan de gemeente. Blijkens een gedeelte van de preek, dat de N. R. C aan de Germania ontleende, heeft de prediker felle critiek geoefend op de regeering. Deze tooit zich in een nimbus van heldhaftige onpopulariteit, doch wie goed onderscheidt ziet niets anders dan het beeld van een klein mensch, die zich ver stout heeft groote dingen te ondernemen. We releveeren dit bericht, omdat het een ongezochte aanvulling geeft op wat wij gis teren tegenover de Vrijheid opmerkten; aangenomen natuurlijk, dat de prediker de regeering werkelijk verweten heefi, dat zij „de billijke eischen van een tot op het bloed gemarteld volk" met frasen af wil doen. In dit geval nu wordt, ook naar onze mee ning, de kansel misbruikt. Deze mag niet dienen om persoonlijke, partij-politieke pole miek te voeren. Men heeft dat in vroegere ecuwen ook wel eens gedaan, zij het wel licht in andere vorm, en hot heeft niets dan ellende en misère gebracht, ook voor de kerk. Want hier wordt het Woord Gods niet verklaard en toegepast naar de meening des Geestes, doch het dient slechts als kapstok om er de persoonlijke opinie van den predi ker aan te hangen. Op de kansel spreke de prediker alleen en uitsluitend als dienaar des Goddelijken Woords en late dit bestraffend, vermanend en troostend uitgaan tot iedereen; ook tot de Overheid. Dus beteekent het ook niet, dat men heeft te zwijgen over politieke sociale vraagstukken; integendeel: Woord wijst den weg der zaligheid, doch evenzeer richtsnoer des levens. Maar van partijpolitiek kan noch sprake zijn; de Kerk kent geen partijen, doch wijst de groote scheidslijn aan: of men het Woord Gods al dan niet aanvaardt als VERKEERDE METHODE De pers geeft gaarne een nieuwtje rijksambtenaren verkeeren in spanning over vraag, hoe het met hun salarissen zal gaan; en het gevolg daarvan lanceeren van allerlei twijfelachtige be richten. Vorige week meldde een krant, dat de salarissen der rijksambtenaren, althans voor loopig nog niet verlaagd zullen worden; minister de Geer was er wel voor, doch de erige ministère waren er tegen en dus is de zaak voorloopig van de baan. Eigenlijk moest men zoo'n berichtje niet ernemen, want het is niets dan speculatie. Doch, wat zal men doen? Het publiek is benieuwd. De tegenspraak liet niet lang op zich wachten en minister de Geer liet een rectifi catie publiceeren, waarin gezegd wordt, dat èn het bericht over de ambtenaren èn om trent het verschil van gevoelen in het Kabi- uit de duim gezogen is. En dat men verstandig zal doen, in deze dagen geen enkel bericht over de begrooting te gelooven Dat laatste is echt iets van minister de Geer. Doch de rest? Het bericht is uit de duim gezogen. Best! Doch is het nu ook onjuist? Fantasie kan in dit geval wel met de waarheid overeenkomen. Als men kruis of munt gooit, dan is het in elk geval één van die twee. Zakelijk zegt de tegenspraak dan ook zoo goed als niets. Alleen de raadgeving slot heeft waarde. Echter, het is te begrijpen, dat er een démenti volgde. Want er zat iets hatelijks in het bericht. Dat was de bewering over de „-ieid in de kring der ministers. En minister de Geer heeft volkomen gelijk, al: hij dat afkeurt; zij het in minder ministe- rieele en diplomatieke termen dan een ander minister het misschien zou doen. Doch zoo als hij het deed, is het voor ieder ver staanbaar. We zien thans weer hetzelfde verschijnsel als in de dagen van Colijn. Toen was die de kwade pier ,de man met het hakmes, en andere minister, zooals Aalberse en de Visser moesten noodgedwongen tot allerlei bezuinigingen overgaan. Vooral de roode pers was rijk in bittere critiek. We herinneren ons, dat Dr. de Visser deze methode in de Tweede Kamer streng heeft gelaakt. Hij vond het onbehoorlijk, dat men den eenen minister tegen den anderen uit speelde. Wanneer een minister bezuinigen moet, en hij heeft er principieel bezwaar tegen, dan kan hij aftreden en zoo de ver antwoordelijkheid van zich werpen. Doet hij niet, dan aanvaardt hij de verantwoor delijkheid. Het hindert ons, dat ook in een deel der roomsch-katholieke pers dezelfde methode tegenover minister de Geer wordt toegepast De ministers Ruys en Verschuur willen wel maatregelen nemen, welke geld kosten, doch minister de Geer werkt tegen. Zoo wordt het met ronde woorden gezegd. Maar het is een redeneering, welke de Geer kwetst en de andere ministers als slappe lingen voorstelt Een kind kan het begrijpen. Wil minister de Geer salaris-verlaging en i anderen niet, welnu, dan vraagt hij HOFBERICHTEN DE KONINGIN-MOEDER EN PRINSES JULIANA OP HET KASTEEL STEINFURT Plechtige intocht van vorst Viktor Adoli Bentiieim uud Steinfurt en zijn gemalin. De reis van PI. M. de Koningin-Moeder en K. H. Prinses Juliana naar Steinfurt en Burgsteinfurt in Westfalen tot hij woning van de plechtige intocht van vorst Viktor Adolf zu Bentiieim und Steinfurt en zijn gemalin is ook voor Nederland van belang, naar hierdoor de nauwe verwantschap dui delijk wordt, die bestaat tusschen de beide vorstenhuizen. Derhalve laten wij hieron der een klein overzicht volgen van het vor stenhuis en het kasteel Steinfurt en van do Zaterdag aldaar plaats gevonden hebbende plechtigheden hij deze intocht Nadat het vorstenpaar den 30sten Juni 1931 op kasteel Licli in Oberhessen in den echt vereendgd was, volgde thans deze plech tigheid als symbolisch bewijs van het bezit nemen door de jonge vorstin van en haar intrede in haar huiselijke rechten. Van oudsher betuigt de burgerij van de stad Eurgsteinfurt bij dergelijke gelegen heden haar hartelijke belangstelling, wat in verband kan worden gebracht met de her innering aan het regentschap van de vroe ger zelfstandige graven van Bentheim und Steinfurt Reeds de betrekkingen van de vroegere graven zu Bentheim und Steinfurt tot Ne derland waren zeer nauw door de verschil lende huwelijksbanden. De eigenlijke stam vader van het tegenwoordige vorstenhuis, Graaf Ernst, was gehuwd met een Neder landsche, gravin Isabella Justina van Hor nesBattonburg. Op het buitenste kasteel plein staan ook heden nog vier bronzen en fijn geciseleerde bronzen sterkanonnen, die de Battenburgsche spreuk dragen: „God is min Herr". Het slot maakt een bijzonder imponeeren den indruk. Het is omgeven door dubbele grachten, en is sinds jaren en jaren een plaats, waar vele Nederlanders in hun va- cantiie rust en nieuwe krachten komen zoe ken. Ook Zaterdag waren vele landgenoo- ten naar het stadje getrokken, om getuige te zijn van de daar te verwachten plechtig heden en feestelijkheden. Het stadje was feestelijk versierd met de vorstelijke en stedelijke vlaggen. Wil minister Verschuur maatregelen, wel ke geld kosten en wordt hij daarin door Financiën verhinderd; welnu, dan gaat hij heen. Kan minister Ruys het niet vinden met Mr. de Geer en heeft hij de andere ministers mee; welnu, dan verzoekt hij zijn ambtge noot om de portefeuille af te staan. Dat is alles logisch en eenvoudig. En daarom zijn beriohtcn, als wat nu tegengesproken werd, gebreid volgens een gansch verkeerde methode. Men geloove ze niet! OFFICIEELE BERICHTEN OPLEIDING LANDMETERS. Bij Kon. beshiit is benoemd tot lector aan den cursus ter opleiding van landmeters tc Wageningen J. M. Tienstra, te Amsterdam. TWEEDE-KAMERLID V. KEMPEN Zooals bekend, is het Tweede-Kamerlid heer C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, wegens een aderontste king eenige maanden aan huis gebonden geweest. Dc patiënt was nagenoeg hersteld, toen, naar de Tel. meldt, deze dagen AUTOMATISEERING RIJKSTELEFOON De eerste 5 telefoondistricten ingesteld. Zooals reeds vroeger is medegedeeld ligt het in het voornemen Nederland in de eerstvolgende 10 k 15 jaar van een nieuw, automatisch ingericht, telefoonstelsel te voorzien, waartoe het land o.a. in 22 distric ten zal worden ingedeeld. De voorshands hiervoor noodige regelingen zijn tot stand gekomen, zoodat thans, zoowel yoor wijzi ging van den bestaanden organisatievorm als voor de bezetting van d3 nieuwe be heerefuncties, de noodige voorzieningen kun nen worden getroffen. Krachtens de tot stand gekomen regelin gen heeft de directeur-generaal der P. T. en T. bepaald, dat met ingang van 1 Nov. ..s. zal worden overgegaan tot de vorming an de telefoondistricten Leeuwarden, Hen gelo (Ov.), Deventer, Arnhem en Haarlem, waarvan de zetel gevestigd zal zijn in de gelijknamige plaatsen. Gelijktijdig worden} de ingenieursdistricten te Amsterdam, Gro-1 ningen en Vlissingen opgeheven en de gren zen van eenige andere ingenieursdistricten DE RAMP TE'S GRAVEN MOER Voornaamste Nieuws. koot deel der bevolking gedupeerd HULP DRINGEND NOODIG Gelijk onze lezere reeds uit on6 blad ver namen, is dezer dagen liet plaatsje 's Gra venmoer door een geweldige storm- en ha- g Jbui geteisterd. Wij willen aan deze groote ramp nog eenige bijzonderheden nieedeelen, want een zoo plotseling gedupeerde nijvere bevolking verdient het meeleven en de be langstelling van heel ons land. Ben redac teur van het Dagbl. van N.-Br. is met den burgemeester bij de verechiillende geteister de tuinderijen langs geweest, en wat hij daarvan vertelt, is waarlijk ontstellenn. Heele velden met andijvie, erwten, kool en andere vruchten zijn totaal vernield, zoo dat er mets meer mee te beginnen valt. (blz. 1) De Koningin-Moeder en Prinses Juliana op het kasteel Steinfurt. Met het reorganisatiewerk ten behoeve an de automatiseering der Rijkstelefoon een begin gemaakt. (blz. 2) De toestand in Engeland. Kabinetszitting De intocht. Aan de grens van de voormalige grafe lijke heerlijkheid werd het uit Munster ko mende vorstenpaar ontvangen door verte genwoordigers van de gemeente en van de boeren-organisaties. Naar oud gebruik word het paai- hier een glaasje „Munsterlaender Kom" aangeboden. Vervolgens reed 't paar in een open equipage, door twee lakeien begeleid, naar het kasteel. Op het binxien-j plein waren daar de vertegenwoordigers van de bevolking, van alle vereenigingen van Burgsteinfurt met hun vlaggen en met drie muziekkapellen opgesteld. De familieleden hadden plaats genomen op het bordes. De Koningin-Moeder en Pnn ses Juliana sloegen den intocht gade van een daarnaast gelegen venster. Spoedig kon digden het hijschen der vlaggen en de vroo- lijke klanken van den waldhoorn de aan komst van het vorstelijke paar aan. Nadat de muziekkapel een koraal had ten gehoore gebracht, nam de burgemeester, uit naam van de bevolking, het woord tot het uit spreken van een hartelijke welkomstgroet. Nadat wederom de muziek haar tonen had doen hooren, antwoordde de vorst en sprak zijn hartelijken dank uit voor de ontvangst De plechtigheid werd besloten met een derde muziekvoordracht, waarna de veree- nigingingen afmarcheerden. In het slot werd het vorstelijk paar door de verzamelde familieleden allerhartelijkst verwelkomd. Bijzonder hartelijk was ook de begroeting door Koningin-Moeder en Prinses Juliana. Zondag Is aan de uitgenoodigde gasten naar oud gebruik een thee aangeboden. Heden zouden de Koningin-Moeder en Prinses Juliana met haar gevolg naar Ne derland terugreizen, maar Prinses Juliana keerde reeds Zondag laat op den namiddag uit Duitschland terug. Zij begaf zich onmid dellijk naar 't meisjeskamp te Hoog-Soeren. DE KONINGIN NIET NAAR LUXEMBURG De geruchten, dat Koningin Wilhelmina Luxemburg zou bezoeken, worden te Luxem burg ten stelligste tegengesproken. In de nieuwe telefoondistricten is de auto matiseering nog niet tot stand gekomen, doch in voorbereiding. Door de nieuwe or ganisatievorm hier reeds thans in te voe ren wordt de districtsleiding in staat ge steld de telefoontoestanden in haar district zoo grondig mogelijk te leeren kennen en aan de verdere voorbereiding van de auto matiseening de steun harer plaatselijke ken nis te verleenen. B.V.IL TUINAVOND IN DE LIER, De Bijz. Vrijw. Landstorm organiseert In samenwerking met de Liersche Oranjever- eeniging een gewestelijke tuinavond in De Lier op Dinsdag 1 Sept. a.s. De tuin is van 6 uur af geopend en de autoriteiten worden om 8 uur ontvangen. Toespraken worden gehouden door burge meester Crezée van De Lier, burgemeester Eisen van Naaldwijk en de heer G. H. Visser, voorzitter van de Liersche Oran vereeniging. Voortsr concert, militaire tap toe van de Mariniers, volkszang en filmen. Bij slecht weer wordt de samenkomst in het Vereenigingsgebouw gehouden. geworden. Weiden zijn zelfs zoo vernield, dat men het vee binnen moet halen of naar elders brengen. De cöbke stukken ijs heb ben de dieren bovendien ernstig gekwetst, en veroorzaakten zelfs open wonden en ge broken horens. Boomen werden ontworteld of kaal geslagen De vruchten werden van <ie vruchtboomen geworpen en liggen op de grond te rotten, of werden, wanneer ze aan de boomen bleven zitten, geheel gekneusd, zoodat er niets meer van terecht kan ko men. Ja, niet alleen werden de blaren gereten door de feLle hagelslag, maar ook werd de bast beschadigd, dikwijls zoo erg, dat vele boomen en planten als geheel ver nield moeten worden beschouwd, zoodat behalve de oogst, dan bovendien nog kweek materiaal verloren ging. Overal waar de hagelstorm langs kwam heeft hij de meest radicale en hopelooze vernieling dier tulnibouwgewa&sen achtergelaten. Een enkel voorbeeld: van een kwee/kerft die er keurig voor stond, werden de serin gen, prachtig pootgoed, geheed vernield; hortensia's, 5000 speciaal gecultiveerde planten tot een waarde van minimum 1500 vernield; chrysanten voor ƒ1500 idem. En zoo gaat het verder. De man wijst is op een stuk land langs de straat.Si nils Nievwjaar heeft hij er voor ruim ƒ3200 nieuw pootgoed in gestoken. Er is totaal niets van over. Een ander voorbeeld, van een kweekerijj die ean de voorzijde niets leed, maar waar van de achterzijde precies lag in de baan die de hagelstorm nam met als gevolg groo te verwoestingen. Een veld met Aarons- kelken in pot, per stuk tenminste ƒ1.50 waard, geheel vernield enz. enz. In de vlugte rekende men ons uit, dat hier voor ƒ7000 èi ƒ8000 verloren is gegaan. Meer dergelijke verhalen zouden zijn op te hangen. Maar deze teekenen de toestand voldoende. Waarlijk, wat 's-Gravenmoer overkwam, beteekent voor deze plaats een ramp. De tuinders en kweekers hebben ook daar moeilijke tijden achter den rug. zeer velen hebben 't pootgoed van 1930 nog niet eens kunnen betalen. Dat dachten te kunnen vererffenen met de opbrengst van dezen oogst. Maar VOORZITTER A.V.R.O HET EXCUUS AAN DEN MINISTER. Naar wij vernemen zal Binnenkort als voorzitter van de Avro optreden de heer i Mr. M. Slingenberg te Haarlem, vrijzinnig- democratisch lid van de Eerste Kamer en ethouder der gemeente Haarlem. De heer Slingenberg had den eisch ge steld, dat, alvorens hij het voorzitterschap zal aanvaarden, het tegenwoordige Avro bestuur zijn verontschuldigingen zou aan bieden aan Minister Reymer voor de onbe hoorlijke wijze, waarop het vorig jaar door de Avro inzake het zendtijdenbesluit tegen dien bewindsman werd geageerd. Zooals men weet, is dit vorige week be reids geschied. (blz. 3) De Slag bij Olinde, door A. XL Wessels. (BLz. 6) Het achter ons liggende koersverloop. (Blz. 7) Het Communisme in de Practijk. DR. W. H. NOLENS DE TOESTAND ACHTERUITGAANDE. In de afgeloopen week is de toestand van monseigneur Dr. Nolens langzaam achter uitgegaan en de bezorgdheid toegenomen* Zoowel de Paus als H. M. de Koningin heb ben van hun belangstelling doen blijken. Z.Exc. monseigneur Scioppa, internuntius, en Z.Exc. monseigneur Aengenent, bisschop van Haarlem, hebben Dr. Nolens tijdens zijn ziekte bezocht. NEDERLANDSCH FABRIKAAT DE AUGUSTUS AFLEVERING. In de Aug.-afleverinc van „Nederlandsch Fabrikaat", het maandblad der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", treffen wij aller eerst een verslag van de algemeene leden vergadering der Vereeniging, gehouden op Dinsdag 14 Juli j.l. te Tilburg, waarin oa wordt vermeld de rede van den voorzitter, den heer Ir. J. v. Dusseldorp, de inleiding dat gewest een steunactie te onganiseeren, j yan .d?n secretaris van de Kamer van Koop ten bate van het nieuwe paviljoen der Pa- 5ff?eI e" Fabrieken voor Tilburg en Om 1 «streken, den heer Mr. B. J. M. van Spaon- donck en een overzicht van de werkzaam HET NIEUWE PAVILJOEN STEUNACTIE IN INDIE. Het bestuur van de vereeniging „Oost en West" deelt mede, dat het met voldoening mocht vernemen, dat onder het eere-voor- zitterschap van den gouverneur van Atjeh en Onderboorigheden te Koeta-Radja een Bub-comité zich gevormd heeft, ten einde wat zullen ze beginnen na de oogst voor hun oogen is ver leid?! En verder drukken reeds lang financieel' zorgen de gemeentehuiehouding. 's-Gnavenmoer heeft slechts 1400 ingeze tenen met een totaal belastbaar inkomen] slechts ƒ247.000, hetgeen inderdaad zeei| weinig is. De opbrengst d-er inkomstenbelasting b' droeg de laatste maal slechts 10 u 12.000 Voornamelijk hiervan moet de gemeente huishouding worden gedreven, wat met d- omvangrijke eischen diie de huidige wetge ving stelt, eigenlijk ondoenlijk is. De ge meente kan dus zichzelf niet over zulk eei ramp als haar nu trof. heenhelpen. Het aantal tuinders, dat werd getroffen bedraagt ruim 30. Met hen zijn natuurlij! die anders nog ongeveer 15 per week l'> den verdienen, maar nu door hun veeelal niet kapitaalkrachtige baas, niet m^er in dienst kunnen worden gehouden. Inderdaad, hier moet w orden geholpen, en wel op korten termijn. Hier is mooi werk voor 't particulier initiatief van meelevend Nederland. Men steune daarom d« actie het Steuncomité, dat onder prae*®'dium den burgemeester wend. gevarnod. ten bate van het nieuwe paviljoen rijsche tentoonstelling. Deze commissie stelt zich o.m. voor, dc feestelijkheden op 31 Augustus e.k. aan dit doel dienstbaar te maken. De sierlijk uit gevoerde herinneringspenningen, welke ter gelegenheid van de opening van ons nieu we Nederlandsche paviljoen door den heer Zuyderhoff, algemeen voorzitter der Vereen. „Oost en West", tevens lid der algemeene tentoonstellingscommissie, namens genoem de vereeniging aan den heer Mr. D. Fock (in zilver) en aan de overige leden van het uitvoerend comité (in brons) aangebo den werden, zijn vervaardigd in de atelier» van de Kon. Begeer te Voorschoten. POSTERIJEN DE GRAF ZEPPELIN NAAR Z.-AMERIKA. In tegenstelling met de onlangs gepubli ceerde aankondiging zal de tocht van do Graf Zeppelin naar Zuid-Amerika niet be ginnen op 26. maar op 29 Aug. a.s. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd, dat dc mr* het luchtschip tc verzenden poststukken niet voorzien moeten worden vooruitgang helaas onderbroken is dooreen van een luchtpostetiket, omdat de verdere tigde personen en ondernemingen, terwijl nieuwen aanval, die hem opnieuw dwong I doorzending van die correspondentie niet 1 zooals gewoonlijk, dc vaste rubrieken deze rust te houden. J uiet de luchtpost zal geschiedeD aflevering voltooien. heden gedurende het eerste halfjaar 1931. In verband met de te houden Brabant- sche Industriedagen hebben de heeren G K. van Loon, scretaris van'de Kamer vnn Koophandel en Fabrieken voor de Lang straat, Jos. A. E. M. Meijring, voorzi'-t van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's-Hertogenboschh en Omstreken. Cl. F. J. Schellens, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ooste lijk Noord-Brabant, J. van den Biggelaar. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant, zeer belangwekkende artkelen geschreven, terwijl nog wordt aangetroffen een artikel over dc Textielschool te Tilburg. Voorts werd overgenomen de brief, dien de heer Mr. J. Huges aan den Minister vnn Arbeid heeft geschreven, in verhand mei het niet doorgaan van de Nederlandsch Fa brikaat-demonstratie in 1932 te Arnhem. In „Voor de Vrouw" heeft mevr. Willy Corsari in een artikel „Hollandsche Druk kers" eenige belangrijke uiteenzettingen ge daan. Tenslotte treffen wij nog aan een opgavi van de in de maand Juli verleende Neder landsche Octrooien aan hier te lande gev PLAATSELIJKE BELASTING- VERORDENINGEN Ged. Staten van Zuid-Holland hebben vaan B. en W. der genieenten in die provincie een leidraad gegeven omtrent inzending van plaatselijke belastingverordeningcn. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Blijkens mededeeling van de Indische ad ministratie heeft het retourvliegtuig van den Hol land-Indiëdienst ruim 200 K.G. post aan boord. Bovendien is te Medan nog ingeladen een zak Penang/Amsterdam wegende 2 K.G. 460 gr. bruto. AMSTERDAM HET NIEUWE COLLEGE VAN B EN W, Naar wij vernemen zijn de onderhandelin gen tusschen de soc.-democraten. R.-Kath. en Vrijz.-Dem., over de samenstelling van het nieuwe college en de vaststelling van een program thans geëindigd en is voorloopig© overeenstemming bereikt. De anti-rev. fractie is thans uitgenoodigrl j den grondslag van het program mede te werken. Deze heeft echter hiertegen bezwa ren. Het gestipuleerde program acht zij in de komende periode, mee gelet op de economi sche crisis niet te verwezenlijken. Ook in het algemeen acht zij het bezwaar lijk een gedetailleerd program voor een periode van vier jaar vast te stellen. Zij heeft dus mededeeling gedaan van de bezwaren die haar beletten op den grondslag van het geformuleerde program tot sameuwerking te komen. De groepen die reeds tot overeenstemming kwamen, zullen nu vermoedelijk heden na der hun houding bepalen. Waar zij reeds over een meerderheid in den Raad beschik ken is er door de beslissing der Anti-revolu tionairen niets wezenlijk veranderd. Men zal nu misschien probeeren, de Chr. Historischen in de combinatie te betrekken. **•:- -Kt/wie bun politiek verleden, dunkt het imissies geplaatst,ij icsp. ut t»i- j.. „n.. De Belgische Regeering heeft geen enkel beiang bij de verkoop der bedoelde stukken, hetzij op afbetaling of anderszins, en gar an Èus in geenen deel'e den goe den afloop van die operaties, zoomin ais eenig oordeel, hetwelk de verkoopers in uitzicht GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Te Peize (Dr.) is door belastingambtenaren in samenwerking met gemeente-politie een geheime distilleerderij ontdekt in de woning van den manufacturier P J. v. d. M. Behaive een compleet toestel werd ook een groote hoe veelheid grondstoffen in beslag genomen. Behalve een drietal uitvoerige studies resp. over Geraixl WaLschap's beide romans Adelaide en Eric, kardinaal Newman en Sheila KayeSmith bevat de Augustusafle vering van Boekenschouw een mooi artikel over Rainer Maria Rilke n. a. v. de publicatie zijner brieven. Gelijk men weet, had Rilke een zeer voorname opvatting van poëzie. Poëzie mag pas geschreven worden, volgens hem, wanneer proza niet meer bij machte is de gedachten uit te drukken. Poëzie is niet maar het product van gevoelens, maar vau rijke, rijpe ervaringen. Rilke zelf was een eenzame. Hij had de eenzaamheid noodip, om te kunnen werken. Hij onderging het leven veel intensiever en bewuster dan do meeste menschen en werd door dat leven dnu ook menigmaal zwaar gekwetst van binnen* Rilke's zucht naar eenzaamheid heeft hem echter niet verhinderd, zich aan zijn ware vrienden zonder voorbehoud te geven. Zijn correspondentie is niet formalistisch, maar openbarende zijn diepste wezen. Er waren tijden, dat zijn geheele werkkracht werd op- yreëischt door t schrijven van brieven. Geen (yonder, dat deze ons zooveel ontsluieren om trent zijn levenswijze, zijn opvatting van kuiist, zijn verhouding tot God enz. B. A. VAN TIENHOVEN t BEKEND SCHRIJVER EN JOURNALIST OVERLEDEN. Gisterochtend overleed in het Diacones- senhuis aan den Overtoom te Amsterdam in de volle kracht van zijn leven dc heer B. A. van Tienhoven, journalist en bekend schrijver van kinderboeken en kinderver- IIij schreef jarenlang het Avondsprookje in het dagblad „De Telegraaf', GUDF.UN, het bekende drama in verzen van Albrecht Rodi'nbach. verscheen bij L J. Veen in lords druk.' Er blijkt dus voor dit meesterwerk van dp jonggestorven Vlaamsche strijder en dichter nog immer belangstelling te bestaan. helpt allen mee ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN waak het behoort

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1