N.V.d'Agnolo&Co. L. VAN DEN BERG ZELFBEWONING of GELDBELEGGING ENCI-CEMEMT i Co's BOUWBLAD No. 117, Pag. 2 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1331 WOON in uw EIGEN HUIS en gij '3ESPAART =t 40 der huursom. Voor spaarrekeninghouders 85 Hypotheek. Individueel sparen met vaste rente en gegarandeerd eind bedrag, (geen spaarkas, geen verzekering). Aan vragen te richten aan NIEUW-EIGENHUIS, Jan Pzn. Coenstraat 21, 's-Gravenhage. Overal actieve vertegenwoordigers gevraagd, aangename werk kring, ruime belooning. Douw- en woningtoezicht in 1930 Het verslag van het Gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht van 's-Gravenhage over 1930 brengt in herinnering de voltooiing van de volgende belangrijke bouwwerken: Een R.-K. Zusterhuis aan de Sijzenlaan, een flatgebouw aan de Adriaan-Goekoop- laan, een flatgebouw met winkels aan de Reinkenstraat, een magazijn met winkel- en kantoorruimte aan het Spui, en de Spui straat, een garage aan de Torenstraat, een flatgebouw aan den Benoordenlioutscheweg een kantoorgebouw aan de Carel van By- landtlaan (uitbreiding), een magazijn met kantoorlokalen aan de Calandkade, een ver- eenigingsgebouw voor de Herat. Apost. Zend. Gemeente aan de Rosseelsstraat, een flatge bouw aan den Lange Vijverberg, een fabrieks gebouw met kantoor en woning aan d'e Wal dorpstraat, een kantoorgebouw voor de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten aan de Paleisstraat, een rioolgemaal aan de Blee- kierslaan, een zusterhuis op Oud Rosenburg aan den Haagweg, een onderstation voor het G.E.B. aan de Appelstraat, een kliniek aan den Monstersoheweg (L.), voorts tien Gemeentescholen en zeven bijzondere scho len. Woningstatistiek. In het afgeloopen jaar werden voltooid 3622 nieuw gebouwde woningen. Van dit aantal werden uitgevoerd door particulieren 3439, voor rekening van de Gemeente en van Toegelaten Vereenigingen 183 woningen. De zuivere toeneming van het totaal aan tal woningen, dus na aftrek van die welke door slooping, her- en verbouw, verandering van bestemming, samenvoeging en ontrui ming van onbewoonbaarverklaring kwamen te vervallen en met bijtelling van die, welke door splitsing en veranderd gebruik van per- ceelen, perceelsgedeelten en woningen bij kwamen, bedroeg 3461. Nog in uitvoering waren op het einde van December 3784 nieuwe woningen, waarvan 527 voor rekening van de Gemeente en Toe gelaten Vereenigingen, Het aantal woningen, waarvoor bouwver gunning is verleend, doch welke eind De cember nog niet in uitvoering waren, be droeg 718. De leegstaande woningen in de laagste 'huurklassen namen weder in aantal toe, zulks ondanks de omstandgheid, dat in het verslagjaar 265 van dit soort wo- ningen aan den voorraad ontvielen door ont- ruiming na onbewoonbaarverklaring, sloo- ping, verbouw enz. De gemiddelde woning- bezetting liep wederom iets terug nl. van 4.06 tot 4.03. Deze omstandigheden wijzen op verbet»- ring van de woonverhoudingen. De woningproducenten deden van October 1929 tot October 1930 het percentage leeg staande woningen terugloopen van 3.34 tot 3.29; het aantal nam slechts toe met 53. Zij toonden een goeden kijk op de woningmarkt te hebben. Percentsgewijze werd verhuizing en vestiging het meest waargenomen in de groepen van 500 per jaar, nl. 14 pCt, In de laagste groep zijp van het gecontro leerde aantal, kwamen in d'e groep f4 per week tot f300 per jaar de xneeste huurver- hoogingen en in de groep f 800 per jaar en hooger de meeste huurverüagingen voor. Verbetering en onbewoonbaarverklaring. Op grond van de bepalingen der Bouw en Woon verordening werden 213 aanschri> vingen uitgevaardigd; 160 hiervan waren gegrond op artikel 108 en hadden betrekking op veranderen en vernieuwen van de huis- rioleering in verband met het asphalteeren van straten. Vele verbeteringen van woningen werden verkregen door overleg met de eigenaren. Op grond van artikel 21 lid 1 der Woning wet, werd door den Gemeenteraad opbewoon baarverklaring uitgesproken ten aanzien van in totaal 184 woningen. Wegens ontruiming na onbewoonbaarver klaring werden 131 woningen van den voor raad afgevoerd. Door slooping, verbouw, verandering van bestemming enz. werden bovendien 1.34 slechte woningen aan den voorraad onttrok ken. Van de 830 né 1020 onbewoonbaarver- klaarde woningen, waren er eind December nog 194 bewoond. Het Gemeentebestuur deed, met toepas sing van artikel 52 der Woningwet en art 180 der Gemeentewet, zonder schriftelijke waarschuwing éénmaal in een spoed- eischend geval voorzieningen treffen. Zoo danig ingrijpen werd in zes andere geval len door de huiseigenaren voorkomen, door onverwijld gevolg to geven aan een door den Dienst verstrekte aanwijzing. Door het Gemeentebestuur werd slooping bevolen van 20 onbewoonbaar verklaarde woningen en 19 getimmerten. Ten aanzien van 17 woningen en 3 getimmerten werd aan de aanschrijving niet voldaan en geschiedde de slooping van de Gemeentewege met toe passing van artikel 52 der Woningwet. Het aantal ingekomen en behandelde klachten over bouw- en onderlioudsgebreken fljedroeg 1305. Het aantal tot stand gebrachte aanslui tingen voor bestaande woningen op het Ge meenteriool bed'roeg 466; opgeruimd werden 170 beerputten. j-let kantoorgebouw van het G E.B. te Rotterdam De vorige week hadden wij het genoegen ccn beschrijving te geven van de Rotterdam sehe wolkenkrabber van het G.E.B. Wij willen thans nog even vermelden, dat de N.V. Fokkelman's Bedden- en Tapijten- handel alhier, de leverantie heeft van niet minder dan 1000 paar gordijnen. Trouwens, vele Rotterdammers zullen eenigen tijd ge leden, het bekende groote bord wel gezien hebben, dat gedurende de bouw van dit kantoorpand aangebracht was, en waarop de ze leverantie vermeld stond. pen Mekka dat géén Mekka bleek Geen voorbeeld ter navolging. In het Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedenbouw, schrijft Mevr. L. v. d!. Pek— Went, een artikel over den Duitschen wo ningbouw, waarvan zij o.m. het volgende zegt: Men bouwt in hoofdzaak étagewoningen; ééngezinshuizen komen in veel mindere mate voor; zij hebben meestal een smalle gevelbreedte, en bestaan uit kelderverdie ping, begane grond, eerste étage en soms een tweede daarbij. Zeer terecht werd op het con gres (Int. Verband für Wohpungswesen. Red.) de opmerking gemaakt, dat deze bouw wijze de gebruikmaking, het onderhoud, het schoonhouden der woning bemoeilijkt, en dus het werk van de huisvrouw onnoodig verzwaart. Maar de bouwvereenigingen bouwen voor namelijk étagewoningen, een enkele maal van drie, meestal van vier, soms van vijf woonlagen; liften zijn niet aanwezig; steeds komen twee woningen op elk portaal uit. Over het geheel is het aantal vertrekken, waaruit de woningen hier bestaan, kleiner dan waaraan wij in Nederland bij den nieuw bouw gewend zijn. In vele woonkamers trof fen wij dientengevolge ledikanten aan. De Berlijner schijnt hiermee genoegen te nemen, of moét hiermee genoegen nemen, omdat hij d'e hoogere huur voor een grootere woning niet kan betalen. De Gehag., die in Februari van dit Jaar een tentoonstelling van nieuwe woningty pen organiseerde, 6telden den bezoekers, te vens gegadigden voor hun woningen, een vragenlijst ter hand, waarop ze moesten in vullen, welke woningen van welke grootte zij verlangden. De volgende merkwaardige gegevens worden hierover gepubliceerd: 7 pCt. vraagt 1 kamer met keuken en bad kamer; 62 pCt. vraagt 1 kamer met kabinet, keu ken en badkamer (en deze nieuwe woningen van iyz kamer zullen ongeveer 72 Mk. f 43.20 per maand huur kosten) 24 pCt. vraagt 2 kamera met kabinet, keu ken en badkamer; 7 pCt. vraagt 3 kamers met keuken en bad 69 pCt der woningzoekenden stelt zich dus tevreden met huiskamer en keuken plus badkamer; al dan niet met een klein ka binetje daarbij. Kleiner kan het wel niet, en men verbaast zich daarover, dat er in Duitschland nog stemmen opgaan, om nog eenvoudiger en nog kleiner te bouwen. Samenvattende komt men tot de conclusie, dat er in de woningen, die men ons toonde, althans wat het inwendige betreft, weinig of geen sprake is van een nieuwen geest Modeiine, om niet te spreken van revolutio- neerende gedachten, komen niet tot uiting. Men bouwt voort op den ouden grondslag, zonder dat het ons duidelijk wordt dat naar nieuwe oplossingen is gezocht. Het onder scheid tusschen de verschillende woningen is dan ook zeer gering; verachil ziet men soms in de keukens, en in de badkamers, die gewoonlijk plaats bieden voor een be hoorlijke bad'kuip, maar soms zóó klein dat ze er een klein zitbad in is ingebouwd. Dou ches troffen wij niet aan. Overigens is alles hetzelfde. Dezelfde deu- 'ren, dezelfde ramen, dezelfde vloeren, de zelfde trappen, dezelfde kachels, dezelfde fornuizen, dezelfde bloembakken, diezelfde deurkrukken, dezelfde ronde kijkgaatjes in de woningdeur....'..... alles, alles hetzelfde. Rationaliseering van den bouw tot het uiterste doorgevoerd. En hoeveel bewondering wij nu ook heb ben voor den grooten opzet, die uit dit alles spreekt, en voor al heigeen daarmede in Berlijn bereikt is, wij Nederlanders voe len in het diepst van ons hart toch altijd! iets voor het persoonlijke karakter, dat aan een woning eigen moet zijn, zoowel wat den houw, als wat de inrichting betreft, en wij worden een beetje ontstemd als men ons in steeds grootere getalen, altijd weer hetzelf de voorzet En wanneer we dan daarbij be denken dat de Deutsche Bauausstellung in Berlijn voortdurend de gedachte aan ons op dringt dat het stalen meubel het meubel voor de toekomst is, dan voelen we ons niet heelemaal op ons gemak, met dit gecha- blonneerde toekomstbeeld voor oogen. De bouwvereenigingen en de coöperatieve vereenigingen bouwen op groote schaal, maar voor de groote massa bouwen zij niet De groote schare, die geen f 10 huur per week kan betalen, blijft in de oude wonin gen, in de oude buurten, in. cfe oude stad. Infiltratie van den Duitschen geest l bij den woningbouw Wat té vreezen viel is gebeurd. De huur dersstaking is niet bij het ééne geval van de Tuindersstraat gebleven. Zekere agitato rische elementen schijnen vat op huurders- groepen te kunnen krijgen, waarschijnlijk met verder liggende, en voor de burgers allerminst ongevaarlijke, oogmerken dan om verzet tegen huurprijzen uit te lokken. Men ziet hier nu een wel zeer sprekend bewijs, aldus de Nw. Rott. Crt., van de gevol gen van een gemeentelijke grond- en woning politiek, die men wil tillen uit de sfeer van de realiteit in die van een wereld van vi sioenen van „Befiredtes wohnen". Waar dit idealisme toe leidt, leert Duitschland: 35 h 40 pet. van een laag arbeidersinkomen aan buur voor een woning met anderhalve kamer, een keukentje en een cadcellbtje! Aan centrale voorzieningen, als verwarming en warm-waterverschaffing ,en de met- eentrale voorziening een bad in elk huis, offert men daar met het grootste gemak de behoefte aan een redelijke ruimte voor het gezin op. Als de principes van de woning hervormers maar leven, speelt nóch de beurs van de huurders, nóch het gezinsbelang bij een behoorlijke oppervlakte van een arbei derswoning een rol. Op de trieste resultaten van een dergelijk woningidealisme zet men dan een vlag met het opschrift: „Bevrijd wonen". Men laat immers zooveel licht in die woningen toe. Een halfstok geheschen. vlag met het op-1 schrift: „Weinig ruimte, maar veel licht en zeer veel huur" ware een eerlijker symiDOli- seering van deze jacht naar veuihooging van volks-„geluk". De Rotterdamsche huurdersstakingen be wijzen, dat men hier nog niet rijp is voor de Duitsche woningbouwidealen. Rotterdam sche arbeiders stellen, zooals uit die stakin gen blijkt, niet alleen theoretisch den eisch: veel ruimte voor weinig geld, of: voor wei nig ruimte weinig geld. Weinig geld betee- kent in beide gevallen al vlug, dat men min der dan de helft wil betalen dan in Duitscti- .land voor dezelfde ruimte, plus voor het ideaal „vrij wonen", moet worden voldaan. Eischen omtrent een zeer ruime lichttoetre- ding in alle vertrekken verneemt men van de Rotterdamsche arbeiders niet Zij laten het aan woninghervonners en aan de so- ciaal-demooratische politici over zicb voor dien eisch z.g.n. warm te maken. En die doen het getuige het nog nimmer open lijk gemotiveerde bestemmingsplan voor Blij dorp maar achter de coulissen! Zij toonen zich daarmede „verlichte" lichtschu- Zoo de overheidskas er aan te pas moet komen, herwinnen zij echter- weer voor een gedeelte hun moed. Dón durven zij hun oogen naar Duitschland te slaan, zoo kan men in de Voorwaarts van Zaterdagavond iets lezen over het reisje, dat bestuursleden van eenige woningbouwvereenigingen, die in 't noord-westelijk uitbreidingsplan (Berg- polder) een 1600 a 1700 woningen „gaan" bouwen, onder leiding van wethouder Ter Laan naar Duitschland hebben gemaakt. (Zouden ze uit Duitschland ook het bouw- kapitaal medegebracht hebben?). En op grond van de hij deze „instructieve" studie reis opgedane ervaringen is nader overleg gepleegd met dien wethouder om de plannen naar Duitsch model te fatsoeneeren. Dat belooft wat! Zie boven. Is op de exploitatie-rekening van deze complexen mee „gaat" ze immers bou wen een post uitgetrokken voor verzeke ringspremie tegen schade, veroorzaakt door huurdersstakingen? Men zulke toekomst-muzilek tracht blijk baar het Rotterdamsche gemeentebestuur met wiens machtiging wethouder ter Laan hier wel zal hand/elen, zich zijn verantwoor delijkheid voor het ontstaan van gespannen toestanden op de woningmarkt van den hals te schuiven. Gèèn bouwgrond, óf bouw grond onder condities, waarin de Duitsche, geest en misschien voor de naaste toe komst de Duitsche armoede overheerscht. Dit schijnt op het Stadhuis van Neêrlands eerste koopstad de hoogste wijsheid. Men denkt wellicht bij de huurders op die wijze langzamerhand ook wel een Duitschen geest te kunnen kweeken. De huurdersstakingen bedwingt men inmiddels wel met een huur- enquête vogens het recept van de Voor waarts, om den „rooftocht van de huiseige naars" tot stilstand te brengen. Zou men maar niet liever op ouddtotter- damsche, in plaats van op nieuw-Dultschc wijze o n m i d d e 11 ij k den beschikbaren bouwgrond aan de markt brengen, ter be bouwing volgens de voorschriften van de bouw- en woonverordening, die gelukkig nog van den Duitschen geest verschoond is gebleven? En zorgen, dat de voorraad bouw rijpen grond met den grootsten spoed ver meerdert? Had men dat reeds eerder gedaan dan waren er nu geen gevaarlijke huur dersstakingen en geen groote aantallen werklooze bouwvakarbeiders. Moet het ook in de Rotterdamsche straten den Duitschen kant op? O demooratie, wat verstaat gij de kunst de belangen van hen, door wie uw macht wordt, te «schaden! Niet de ware opvatting Henriette Roland Holst schreef over: De geestelijke ommekeer en de nieuwe taak van bet socialisme. Over het gezinsleven schrijft zij in ge noemd boek: „Inzake het woningvraagstuk is het nog niet voldoende naar verbetering der volks huisvesting te streven, in dier voege, dat een werkelijk gezinsleven mogelijk wordt te zorgen voor lucht en zon, evenals voor de technische hulpmiddelen, die het werk der huisvrouw verlichten. Wil 't streven op het gebied der volkshuisvesting in socialistische richting gaan, dan moet de verburgerlijking tegengegaan worden, die heden de beter gesitueerde arbeiders be dreigt. Overal waar dit mogëlijk is, moe ten grootere huizenblokken van gemeen schappelijke keukens, die tevens als eet zalen, dienst kunnen doen, en van ont spanningszalen voorzien worden. Vooral moet tot de bouw van gemeenschappe lijke speelplaatsen, eventueel speelzalen, voor kinderen worden overgegaan, opdat het opgroeiend geslacht, zonder dat het huiselijk leven schade lijdt, tot krachtiger gemeenschapsgevoel worde opgevoed. Het voorbeeU'd van gehuwden, die als pioniers voor een gemeenschappelijk gevoerde huis houding optreden, is in dezen tijd van niet geringe beteekenis. Het afgesloten ge zinsleven, zooals dit in de kapitalistische maatschappij bij de burgerlijke klasse ge woonte was, en zooals het heden juist door de betere arbeidersgezinnen wordt verlangd, is zeker niet in overeenstem ming met het socialistisch streven naar gemeenschap." Dat is volstrekt niet de ware opvatting van het gezinsleven. Het afgesloten gezins leven is het iaeale gezinsleven en moet niet worden prijsgegeven. We zijn dat volkomen eens met „De Nederlander", die terecht betoogt, dat het gezin moet zijn de kleine, op zrichzelfstaandé gemeenschap, waar de man nieuwe kracht verzamelt voor zijn maatschappelijken beid, de vrouw vooral de sfeer van het ge zin brengt, de kinderen worden voorbereid voor het leven, dat hen wacht. Al zal ook het gezin niet ontkomen aan de invloeden van de immer veranderende verhoudingen en toestanden in de samen leving, de gezinnen moeten blijven de cel len, waaruit de maatschappij is opgebouwd Het gezinsleven mag niet worden uitgehold tot iets van minder beteekenis. Houth. V/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL 5 Co Oost-Admiralileitekade 47 - Rotterdam ANNO 1853 Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij: Nassauhaven—Boerengat J7en Finsche beoordeeling van de Nederl. bouwkunst Hollands rationale decoratisme en decoratief rationalisme Onder boven geciteerden titel geeft de Finsch9 architect Hil-ding Ekelund in „Arkitekten" een beschouwing ten beste, welke we aan Bouwbedrijf ontleeneo, waar in hij o.a. zegt: In de Nederlandsche steden heersebte na den oorlog een dergelijke woningnood ais in de andere landen: in Amsterdam bijv. liep het tekort aan woningen op tot 10.000. Door een voorbeeldige en effectieve onder steuning door den Staat en de steden is dezo woningen sis zeer snel overwonnen. De tot si. 'i l komen enorme nieuwe stadswijken vei no:!en een tamelijk bonten aandik. Het schijnt alsof de Hollandsche architecten thans definitief de dikwijls bizonder voor name miniatuurschaal van de drie of vier raamtravees breede buizen, die hun roode of zwarte baksteenen gevels in de oude grachten weerspiegelen, moede geworden zijn. In de nieuwste wijken zijn zij in het an dere uiterste vervallen en behandelen zij do soms 300 M. lange straatwanaen ais een monumentaal blok. Kenschetsend voor een groot deel van de Nederlandsche architecten is een tamelijk ver gedreven formalisme in bun architec- tuuropvatting. De geweldig groote gevel vlakken van de bouwblokken bieden een dankbare gelegenheid voor artistieke expe rimenten. De uitgestrekte ring van nieuwe wijken, die Amsterdam omgeven, biedt dan ook een staalkaart van een buitengewoon willekeurig gejongleer met voor het me»- rendeel „rationeele" vormen: de horizontale vensterreeksen, koen uitspringende lijsten, meerendeels doellooze gevel ultbuiigingen, enz. Toch geven de schoone behandeling van de lichtkleurige gebakken steen en de streng kubisohe vormen van hoof-dïnassa's en details verscheiden van deze woonhui zen een goede architectonische houding. De ontwikkeling gaat thans in gezondere banen; de bizarre détails die hun stempel drukten op de architectuur omstreeks 1915, en die ons levendig aan onze eigen (Fin sche) nationale romantiek herinneren, heeft men opgegeven. De resultaten van het werk van de laatste jaren zijn inderdaad zeer imponeerend, hoewel zij ook nog iede- ren nauweren samenhang tusschen inwen dige kern en uiterlijk aanzien missen (bijv. het Mercatorplein in Amsterdam met- woon huizen van Wijdeveld, Staal e.a.). Naar werkelijk rationeel opgeloste woning architectuur zou men lang moeten zoeken; het rationeele vindt men uitsluitend in do planindeeling en de constructie. Ten laatste nog een paar woorden over die architecten, wier werk hij het korte be zoek den sterksten indruk gemaakt heeft. In Hilversum heeft D u d o k scholen, een kapel, woonwijken, enz. gemaakt, die tot de belangwekkendste van de Nederlandsche architectuur behooren. Zijn instelling ten opzichte van de opgaven is ook nog zuiver formalistisch, maar de oplossingen, beoor deeld uit zuiver formeel standpunt, zijn buitengewoon bekwaam ontworpen, in het bizonder in zijn laatste wefken, zooals die aan den Struttesweg en het raadhuis. Het anbeiderssajiatorium Zonnestraal van Bij voet en Duiker is een zeldzaam lenig en fraai opgeloste groep van paviljoens van beton met twee verdiepingen, die geheel vrij van eenige representatieve monumentaliteit zdoh waaiervormig openen naar de zon en naar het mooie landschap. Het meest in het oog vallende gebouw in Den Haag is het bekende coöperatieve win kelhuis De Volharding van Buys en Lülir sen, overdag weinig geslaagd in kleur en vórm, met zijn gevelvlakken van uitsluitend blank, opaal en matglas, doch des avonds van een volstrekt eenige suggestieve wer king, als de geheele gevel straalt door de van binnen belichte lichtreclame. In Rotterdam wordt men gevangen door Dudoks nieuwe warenhuis De Bijenkorf, gelegen aan het eind van den breeden hoofdverkeersweg, den Coolsingel, waarnaar dit gebouw zijn vrij en met „Schwung" ge componeerde massa's wendt. In de zuide lijke voorstadwijken vindt men de arbeiders wijk Kiefhoek met voortreffelijke platte grondoplossing van Oud, een van de weinige Nederlandsche architecten, die vol gens de rationeele richtlijnen in den geest van Gropius werken. Het meest imponeerende gebouw in Ne derland en zelfs een van de belangrijkste gebouwen van onzen tijd in het algemeen, is echter Van Nelle's tabaksfabriek van de architecten Brinkman en Van de V 1 u g t, een paar kilometers buiten Rotter dam, welke reeds op zeer grooten afstana zichtbare machtige gevels, die ihaast geheel opgelost zijn in geweldige raamstroken, geen „Ding-an-Sich" is, doch dat zijn schoon heid aan zijn doel ontleent: een buigzaam, omsloten en technisch geheel voltooid orga nisme. Ik weet nauwelijks eenig werk in de moderne architectuur, dat op even over- tuigende wijze propaganda maakt voor de versieringlooze schoonheid, die voortkomt uit de samenwerking van goed vervulde functies en dat op innerlifke wijze samen- hangt met ons nieuwe levensgevoel, met onze eischen van een vrijmoedige openhar tigheid in de architectuur. pijen zijn, die in reparatie zijn genomen. Van d'e overige 24 zijn vele door verwaar- loozing en ongunstige omstandigheden achteruitgegaan en voor d'e 18 die nog re delijkerwijze in aanmerking voor verhuring komen worden te hooge prijzen gevraagd, hetgeen -wijst op een gebrek aan ruimte op de woningmarkt Van den aanbouw valt nog maar geringe verlichting te wachten. Het Daira- park zal een dertigtal woningen van deze klasse opleveren, terwijl van den particulie ren bouw een 15-tal woningen kunnen wor den verwacht. Echter, er zijn nog liefhebbers genoeg naar huizen, aangezien mag worden aangenomen dat iin hotels en pensions een 63 gezinnen verblijven, waarvan een gedeel te, misschien de helft, als adspirant-huurders mag worden beschouwd. Als onzekere factor staat hierbij nog de ambtenaarswoningbouw door de gemeente ten dienste gesteld van het gouvernement, waarover nog steeds geen beslissing is ge nomen, die eventueel het aantal woningen van f 50 huurprijs en daarboven, met 23 zal verhoogen. De woningnood te Medan Slechts geringe verlichting in zicht. Nu ook te Medan, het eertijds zoo wel varende centrum van het cultuurgebied der Oostkust van Sumatra, de salarissen van vele ingezetenen dezer gemeente sterk ver minderd worden, wordt het probleem der hooge huishuren steed's nijpender. Van de zijde van het gemeentebestuur wordt aan het vraagstuk de noodige aandacht besteed en naar de Sumatra Post verneemt heeft de directeur van Bouw- en Woningtoezicht een rapport ingediend over den huidigen toe stand. Deze is nog verre van gunstig. Bij d'e groep huizen van f60 en daarboven (p. m.) kan van een nomiaal overschot geen sprake zijn. Wel staan er thans op een to taal van 951 huizen 29 leeg, maar een vijf tal moet daarvan al worden afgeschreven, omdat dit dienstwoningen van maatschap- AANBESTEDINGEN TE HOUDEN AANBESTEDINGENl MAANDAG 81 AUGUSTUS RIDDERKERK. Boor den heer Joh. Klinge- man te Slikkerveer ia aan T alhier opgedragen den bou kantoor en kelder te Bolm< op 31 Augustus a-s. i heer J. Bulaling DINSDAG 1 SEP ALKMAAR. De arch. Jan J. Hi H-ooftstr. 62. Amsterdam, namen der R.K. Scihoolver. „St. Joseph" te Alkmaar: het bouwen van een R.K. 7-kl. Jongensschool met lokaal voor handenarbeid en oveaiT-'-"- epeelplaats op een terrein gelegen aan de Lenbuurt te Alkmaar; bestek en teek. ad f 5, fr. p. p. f6.30, verkrljgb. aan het bur. van voorn architect. EINDHOVEN. De ardh. J. v. d. Valk te Til burg. Tuinstr. 112, namens het R.K. Kerkbesit. der Par. van den H. Jozef te Eindhoven: I bouwen van een kerk met sacristie on pastoi op een terrein, gelegen aan de Poeljersstr. (ten N. vain de R.K. begraafpl. der Par., Vülapar'- bestek en teek. te bek. ad f 21 r. f 25, verkrljgb. bij voorn, arcl HOORN. 8 nam. Het Gem. UTRECHT, t nam. De dir. der N. 8p., in loofdadm.geb. III aldaar, op kamer 615: bijk. werken op emplacementen Rotterdan Feljenoord; bestek en 2 teek. verkrljgb. f 1.50; aanw. 26 Aug. nam. 2.80 u. op het tem VRIJDAG 4 f De dir. Noord-Holland, in het mlaan 10 te Bloemen - z' dienstwoningen en bijk. werken op een terrein, grenzende aan den Rljksstraat- ren (N.H.); bestek en teek, zijn verkrljgb. ad f25 t i bovengen, bureau. ZATERDAG 6 SEPTEMBER BOXTEL, 12.80 u. nm. De arch. Jan Stuyt, Be- zuldenhouit 105, Den Haag, nam. de Alg. Com v. Kdndea-verpl. en KLnderbesch. te Den Bos< het bouwen van een ged. Huis La Salle te Bc tel met bijbeih. werken; aanw. in loco 28 At a.s.. 11.30 u.; aanbeet. In het huls La Salie tel; bestek en teek, verkrljgb. ad f 10 per stel bij t DINSDAG 8 SEPTEMBER Geretf. Zlekenven-pl., Den Haag, r enven-pl., in i WOENSDAG 0 SEPTEMBER Menslnk, Kerklaan 8, Apeldo< best. der Vereen. Ned. Herv. Stichtingen voot Zenuw- en Geesteszieken te Amersfoort, ondei Protest, aann.: perc. 1: het bouwen van een klasse paviljoen voor 74 patiönten; perc. 2: het ningen; perc. 4; 1 en 2 dn massa; perc. 6: 1, 2 3 In massa; perc. 1 en 2 elk met 9 teek. verk-rijgb ad f 15 per perc., en perc. 3 met 4 beèk. ad f 5 p. stel. en perc. 1, 2 en 3 gez. ad f 30 per stel, ten kantore van voorn, arch.; fr. p. p. f 0.75 hooger; rest. voor perc. 1 en 2 voor elk f 10, voor perc. 3 f 3. DINSDAG 15 SEPTEMBER GRONINGEN. 11.15 am. Het Gem.beatt.: Zu.i der diep 96, InJ. uiterdijk tot i Is aldaar ad f 0.75 verkrljgb. Bur. v, Gem.werken. WOENSDAG 16 SEPTEMBER ■s-GRAVENHAGB. 8 nam. De arch. G. Nijhoff, namens het best. der Scholen der Ned. Herv. Gem.: het bouwen van een bijz. o. 1. s., best. uit 9 Sept. nm. 2 u., in het gymnastleklo' dre Prinses JuManaaühool aan de Draaistr. 18; bestek en teek. vanaf 1 Sept. verkrljgb. f7.50 bij de N.V. Drukk. H. P, Swart en Oude Molstr. 7, Den Haag. GEHOUDEN AANBESTEDINGEN: 'OORT. De .elsjesschoofl AMERSFOORT. De etadaarah.: het bouwei lastleklokaal enz. aan den Blsschopsweg. Laag te: N. J. de Wit, aldaar, f 80.275. NIJMEGEN. Het best. der Woningver. „N1J- negen": het bouwen van 88 woningen en eer vinikelhuls op een terrein, gelegen tusschen de 'astoor Zcerrersstir.. den Ouden Nonnend-aa' indaalschenwi H. Oudenhoven Lzn. f 230.400. Gegund. BINNENHUIS- INRICHTINGEN I ROTTERDAM Woonhuis: LAMBERTUSST. 101 - Werkplaats: SCHOUTENSTR. 131 betreffende Hinderwets-aangelegenheden Bureau van Ingen Vlietstraat 8 b - Telefoon 11748 ROTTERDAM H.R.LAUWAARS&ZONEN Pijnackerplein 44 Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 Waal-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm in verschillend formaat Speciaal dunne gevelsteen MOOIE HEERENHUIZEN ...in. Bevatt 2 kamers en suite, keuken, serre. 1ste Verdiep. 2 flinke frlssche slaap kamers, groote zijkamer en badkamer. Bal kon. Over het geheele huls een vliering. Lage belasting. Vlugge en geregelde ver binding met Rotterdam. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Scheepenwijck" N.V. Achterweg 81 Schiebroek TERRAZZO - MOZAÏK - KUNST- STEEN- EN BETONWERKEN Scholen, Zleken- 1 kurkestrlch- HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-BETONBLOKJES voor BETONWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 - Tel. 30933 ROTTERDAM Mooie HEERENHUIZEN TE KOOP, gelegen Francois Haverschmldtlaan No. 42 tot 48 te SCHIEDAM, met ruim uitzicht Bij Jullanapark en Steirebosch. Bevatt.: 2 Kamers en suite. Keuken, Zijkamer, frissche groote Kelder. Ie verdiepinc 2 Slaapkamers, grnote Zijkamer, Badkamer, vijf Kasten, oveidekt Balcon, Zolder met Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin. Kooporijs: Hoekpand f 15.600, Tusschenpauden f 13.500. Inlichtingen: H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 - SCHIEDAM Dagelijks te bezichtigen, behalve 's Zondags. Gewapend Beton- en Kunststeenwerken Terrazzovloeren en Gootsteenen Houtgranietvloeren Kerstant v. d. Bergelaan 2a HILLEGERSBERG Telefoon 42587 Rotterdam TC 1/nnD a.d.ROZENLAAN, I L l\UUr HILLEGERSBERG PANDEN huls en 2 Bovenhuizen. Jndeeling resp. 3 kamers, 2 slaapkamers, tuin. Bovenhuizen ;R 2 kamers en suite, 3 slaapkamers, badkamer, zolder over het geheele huis. Te bevragen: L. D. SUNDERMEYER, IJsclubstraat 68, Telefoon 13866 MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT ROTTERDAM en OMSTREKEN: AEL3RECHTSKADE 147b TELEFOON 30404-30233 A. VAN WIJNGAARDEN ZONEN TELEFOON 57650 (2 lijnen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10