WAALS ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTRAAT 130/136 BEDDEN MATRASSEN - DEKENS - LEDIKANTEN Zooais U bil WAALS koopt, koopt U nergens, meer, beter en voordeellger. Engelsch Ledikant met spiraal matras, prima ge vuld dekmatras en kapok- kussen, compleet 11.95 Kapokmatrasstel 2 pers. 3-deelig, met peluw en 2 kussens, gevu'd met prima kapok compleet 23.75 Engelsch Ledikant met spiraalmatras, kapok matras, kapokkussen, 1 wollen deken 150/200, 1 molton deken, compleet £5.75 2 pers. gesoh. Ledikant gezondheidsmatras, 3 deelig matrassiel m.peluw en2 kussens,! woll.deken, 1 molton deken, compl. 39.50 RECLAME H ERBIJ EEN ZIJDEN SPREI CADEAU Opklakbed m. net matras 12.-- Gestikte Deken, 2 persoons 4.55 Wollen Deken, 2 persoons 3.25 Spectale sorteering in extra groote maten. STADSNIEUWS* VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeeste. en Wethouders <^p>7ipn het verzoek van. a. .1. Koiswagtn omVergunning tot het oprichten van eon kuiperij Noorderstraat Nis. 4—6, h. N. Y. - Dieben tot het oprichten van een stoom-, wasch-' en strijkinrichting, Hooge ^'indijk No 166- c J. Kleine, tot het oprichten \an een Sri* ven matrassenhedden en bed- vlokken. Stationsweg No. 47a. d. de N.v otnnmfahriek van verduurzaamde lexens To„ np ster" vh N. Wouterlood p'An tot'het oprichten van een fabriek voor verduurzaamde levenamiddelen.I^ven- i i v:«. 170 t m. 174; e. G. J. Alkcmade, tin het oprichten vait een Morschstraat No. o8; f. A. H. \issei, 101 nei oprchtcn van een werkplaats voor vleesch- bereiding. Haarlemmerstraat No. 268 en Koestraat Nis. 6 en 8: g. A. C. Meester, tot het onriohten van een ondergrondsche be vvaarplaató voor benzine met bovengrond- sche aftapinrichting, Haven Nis. 1 3, h. de N V Het Motorhuis", tot het oprichten van .twee "ondengrondsche bewaarplaatsen voor benzine, Hooge Rijndijk. Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ^alsmede dat op Zaterdag, den oen Septem ber lSl des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 12o (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal wor^" g.e" geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen .terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. KONINGINNEDAG 34 Augustus, feest van onze geliefde Komn/giim Dan steekt ieder rechtgeaard Leidenaar de nationale driekleur uit. Dan blijft nie mand thuis, iedereen trekt 's middags naar het Schuttersveld en 's avonds naar het) Plantsoen en den Zoeterwoudschen singel. Want de vereeniging v,Koninginnedag" heeft een mooi en waardig feest voorbereid; mooier nog dan andere jaren. 's Middags: Reidansen door jonge meis jes, carousseh'ijden door 'een aantal keu rige ruiters, dan het feest Voor de kinde ren, diverse spelen voor kinderen van 8— li jaren om fraaie prijzen en tot slot spring concours door dezelfde kranige ruiters. 's Avonds: Nu, daar vertellen we liever nog maar niets van; men moet het gaan zien; 't Plantsoen wordt veranderd in een sprookjesland. Het actieve bestuur van „Koninginnedag" is druk in de weer en heeft zich de wel willende medewerking verzekerd van een aantal dames en heeren. Jammer maar, dat men gaarne mee Peest viert, maar niet voldoende belang stelt in het werken en streven der vereeniging, dat men nog zoo weinig voelt van hetgeen ons Leidenaren samenbindt met het Oranje huis, dat men het nog niet als een eer ba. schouwt lid van „Koninginnedag" te zijn, ja, dat men het zelfs niet beschamend vindt geen lid van de vereeniging te wezen. Het lidmaatschap toedraagt slechts één gulden, dat is toch waarlijk voor niemand een financieel bezwaar. Laat dan op 31 Augustus a.s. naast uw feestklank „Leve de Koningin!" het voor nemen zijn om aanstonds lid te worden van de vereeniging „Koninginnedag". LEIDSCHE PENKRASSEN HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren belanghebbenden er.aan, dat de maten en gewichten op 1 October a s. moe ten zijn voorzien van het goedikeunngsmerk f (kleine staande drukvorm). Maten en ge wichten, nog niet met dit merk gestempeld, behooren daarom zoo spoedig mogelijk ten herijk te worden aangeboden aan toet Uk- kantoor, Varkenmarkt lb te 's-Gravenhage, flat voor dit doel geopend is eiken Maandag en Dinsdag van 9 tot 12 en 1 tot 3 uur. j MISSTANDEN IN DEN RADIOHANDEL Het Protestantsch Bureau voor Sociale Ad- J viezen schrijft ons dat het groote aantai personen, hetwelk zich 18 dezer op het spreekuur in het Huiszittenhuis (Gebouw Diaconie, Oude Rijn no. 44) alhier aan meldde wellicht velen zal hebben weerhou den aan hun voornemen om de Commissie ter bestrijding van de misstanden in het volkscredietwezen met inlichtingen inzake den radio-handel van dienst te zijn of klach ten in te dienen gevolg te geven. In verhand hiermede wordt daarvoor opnieuw Dinsdag avond a-s. gelegenheid geboden. Voorloopig wijst men het publiek er op dat het in vele gevallen raadzaam is om bij cventueele gebreken niet alleen den ver tegenwoordiger daarmede in kennis te stel len doch ook den leverancier, wiens naam cn 'adres steeds in de contracten en garan tiebewijzen vermeld wordt, DE LEIDSCHE WINKELSTAND RADIO EN MUZIEK De Voldersgracht is een zaak rijker ge worden. De heer A. de Wit heeft heden morgen in perceel 9 tegenover 2!$n vele ja ren alom bekende zaak in rijwielen, radio toestellen en muziekinstrumenten een show room in radiotoestellen en muziekinstrumen ten geopend. Een groote collectie radiotoe stellen treft men er aan en wel de navol gende merken, A.D.W., Philips, Erres e.a., muziekinstrumenten in den ruimsten zin fles woords, b.v. guitaars, citers, mandolines cn een groote collectie gramophoonplaten van de bekende merken. In de oude zaak begon de ruimte steeds nijpender te worden, zoodat de heer De Wit tenslotte naar een grooter winkelpand moest omzien. Perceel 9 heeft daartoe een gedaantever wisseling ondergaan. Het ontwerp, dat uit munt door schoonheid in proportie en ver deeling is van de firma P. J. Lugtigheid cn Zonen, Oude Vest alhier. De betimmering is eveneens van genoemde firma. De beschil dering is uitgevoerd door den heer E. H. Pet iet, Oude Vest alhier. De heer De Wit verzekerde ons, dat zijn clientele geen enkel radiotoestel of ander instrument of plaat tevergeefs bij hem zal zoeken. Men neme dus een kijkje in de nieuwe zaak. Wij wenschen den heer De Wit veel succes met zijn nieuwe zaak. Ds. D. KUILMAN In verband met de veie geruchten, die omtrent de ziekte van Ds. Kuilman de ronde doen, deelt het Leidsch Predikbeur tenblad mee dat de vele pijnen, vermoede lijk veroorzaakt door een nieraandoening, gelukkig aan liet afnemen zijn. De tempc- ratuursverhooging blijft evenwel nog aan houden, zoodat het verdere verloop geheel afgewacht dient te worden. De patiënt wordt in zijn pension te Noord wijk verpleegd. BRAND De brandweer werd gistermiddag te half zes ongeveer gealarmeerd, dat het clubge houw van Njord in brand zou staan. Met ae motorspuit ter plaatje gearrix ccrd bleek intusschen dat er van brand bij Njord geen sprake was. In een der leegstaande ge meentewoningen aan den Hoogcn Morschxv. was brand onts* ia die spo.U'g was ge bluscht. Het huisje brandde uit. CREME voor huidverfraaiing Koninginnedag Vlaggen en Wimpels op iedere maat binnen 24 uur. Scherp concurreerende prijzen. B. DE KONING HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEQ 2-4-6 STORM Als wij onze ouders mogen gelooven, dan zijn er vroeger wel zomers geweest, waarin het drie weken achtereen mooi weer kon zijn. Het is mogelijk, dat dat wat overdre ven is, maar de stelligheid waarmede zij het beweren, doet ons vermoeden, dat er wel iets van aan schijnt te zijn. Na den Winter van 1929 zijn' wij bovendien geneigd onze ouders wat meer te gelooven. Voor dien tijd hadden wij hen ook beleefd glimlachend aangehoord als zij het hadden over den winter van 1890 toen de sleeperswagens over de Maas reden, zonder al te veel van deze verhalen te ge looven, maar 1929 heeft in elk geval de mo gelijkheid hiervan aangetoond en daarom behoeven ook die phenomenale zomers van drie weken achtereen mooi weer niét heele- maal uit de lucht gegrepen te zijn. Hoe dit ook zij, de hoop dat nog dit jaar een herhaling van zulk een gebeurtenis uit den goeien ouden tijd zal plaats vinden, kunnen we met stellige gerustheid laten varen, want de eerste maand met de r is al weer zeer aanstaande en de tijd dat de zwem inrichtingen gesloten worden kan niet zeer verre meer zijn. Er dwalen nog wel een stuk of wat va- cantiegangers op de wereld rond, maar die doen dat ook niet voor hun lol; dat moet je niet denken, zoodat zoo langzamenhand de tredmolen des dagelijkschen werkschen levens des inensohen weer op volle kracht gaat draaien. Op het oogenblik dat ik dit schrijf maakt de wind donkere boeman-geluiden schoorsteen en vermaakt zich overigens met de vinnige pij pest raaltjes-regen met groote hevige vlagen tegen mijn ramen te kletsen. Ook springt hij telkens met een stormloop op de kastanjehoomen aan die ik in buur- mans tuin kan zien staan, draait er met een razende snelheid omheen en rukt en plukt aan de takken, die door hun zwiepen van de anders zoo ernstige boom een nijdigen wocsten, heftig schuddebollenden en arm zwaaienden dronkaard maken. In het huis staan deuren zachtjes te klap peren in de sloten, alsof de wind door do muren heenzuigen kan. Wij schrijven midden Augustus en we krij gen zoo langzamerhand het idee dat we noodig brandstoffen moeten gaan opdoen. Soms, als de wind de wolken uiteengerafeld heeft en de zon een stukje blauwe lucht doorzwemt, zoodat zij lekker warm op de kraag van onze regenjas kan schijnen, gloort weer de hoop in ons hart dat er toch nog een stukje zomer ons deel zal worden, maar dan komt er een grommende donderbui als een zwarte lawine van achter den horizon langs de lichtende lucht geschoven met een ontstellende vaart om ons hart met angst te slaan en een vloed van ikouden regen overj de al te kort gekoesterde natuur uit të storten. HET AANSTAANDE FEEST VAN DEN DERDEN OCTOBER De optochti-plannen van die 3 October- vereeniging nemen ditmaal een internatio nale vlucht De fel gekleumde biljetten, die voor den jaarlijkschen Leidschen feestdag reclame moeten maken, hebben hun plaats gevonden niet alleen in vele steden en dor pen van Nederland, maar prijken ook reecis in sommige plaatsen van 't buitenland, waar toe de K. L. M. groote medewerking ver leende- Prettige brieven uit Stockholm, Pa rijs en Berlijn gaven blijk van gullen steun bij d e /spreiding van de mooie affiches. i iiet intusschen overal zoo gemakke- lij o als met de verspreiding van de biljetten (al mocht de medewerking van Leiden zelf wat dit betreft nog wel beter zijn), dan zou aan het toestuur van de 3 October-vereenagang heel wat kopzorg be spaard blijven, maar dat is nu eenmaal niet het geval. Elk jaar moet met vele moeilijk heden gevochten alvorens de optocht goed georganiseerd is, maar ditmaal heeft dit gevecht al een bijzonder fel en afmattend karakter aangenomen. Als men intusschen denkt dat het bestuur zich daardoor heeft laten ontmoedigen, dan heeft men 't heelc- maal mis. Na eindeloos gecorrespondeer en geconfereer zijn tfhans zeer tastbare resul taten bereikt, die ongetwijfeld wel de moei te van de vermelding waard zijn. Waar men vooral mee zat dat was met de vraag: hoe komen wij aan Indische rnenschen, d.ie daadwerkelijk hun steun aan den optocht willen verleenen? De optocht hoofdzakelijk te doen bestaan uit opgeverfde Leidenaars, dat laat de reputatie van de 3 October- vereenSging niet toe. Het moest ook ditmaal in de puntjes zijn. Men moest beschikken in de eerste plaats over betaalde krachten, die een min of meer ondergeschikte rol zouden vervullen maar evengoed over Indiërs dl© met tkennie van zaken als hoofdpersonen zouden kunnen optredëh. Gelukkig is men er in geslaagd deze moeilijkheden, althans gedeeltelijk, te overwinnen. De Ondernemerspaad voor N.-I. beeft steun toegezegd en ook verschillende leden van dezen raad verklaarden zich bereid hun medewerking te verleenen. De ïncrische club in Den Haag zal twee wagens voor haar rekening nemen, nl. het Javaansch Toonee! en het Dans- en Oogstfeest op Bali. De heer en mevrouw Lameyn uit Den Haag hebben op zich genomen de uitvoering van groepen geheel te zullen regelen. De vereeniging Boeatan te Den Haag stelt de gamelang ter beschikking, welke tijdens de optocht door een aanbal Indische jonge lui, dezelfde -die dezer dagen onder leiding van den heer Driest naar de Koloniale Ten toonstelling te Parijs gaan, zal worden bespeeld. Het landbouwcorps „Nji-Sri" uit Deventer heeft op zich genomen een brug over de Spoorhaven en vernieuwing van het N. W. landhoofd van de Valbrug en vervanging van den bestaanden boven bouw dier brug door die van de tegenwoor dige Hoftorug. De kosten worden resp. be groot op 43.800 en 6840. B. en W en do commissie van bijstand achten de uitvoering van dit plan (plan A) uit financieele over wegingen thans niet gewenscht. De com missie heeft een ander plan (plan B) nl. hei maken van een nieuwen onderbouw voor de Havembrug, welke later voor een deel is te benutten voor een grootere brug als thans •ordt aanbevolen en het vernieuwen van het N.W. landhoofd der Valbrug en het ver- angen van de bestaande bovenbouw van die brug door een nieuwe. De kosten worden resp. toegroot op 12.750 en 9500. B. en W. hebben tegen plan-B financieele n aesthetisehe bezwaren en de meerderheid an B. en W. zou het liefst thans de defini tieve oplossing van plan-A willen. Zij acht deze nu niet gewenscht maar meent, dat over eenige jaren de Havenbrug volgens dit plan moet worden gebouwd. De nu te nemen voorzieningen zijn te be schouwen als een oplossing en zij betreffen het maken van een noodbrug, bestaande uit een onderbouw van paaljukken, waarop de bovenbouw der Hofbrug wordt geplaatst. DE MIDDELSTEGRACHT Adres aan den Raad. Aan den Raad dezer gemeente is volgend adres verzonden: Geven met verschuldigde eerbied te ken nen B. Hueting en B. Hoek respectievelijk coorzitter en secretaris der Leidsche Koet- siersvereen. „Verbetering zij ons Streven", domicilie kiezende Pieter Huibershof 10, handelende in opdracht der bovengenoemde vereeniging. Dat adressanten uw College ernstig in overweging geven de Middelstegracht in haar geheel te doen dempen omreden die gracht veel te smal is en veelvuldig wordt gebruikt door auto's en andere voertuigen, ruarbij geconstateerd kan worden, dat het elkander passeeren van breede autos met oorzichtigheid geschiedt en het toch voor komt, dat aanrijdingen plaats hebben, ten koste van de bestuurders, wijl bestuurders ran alle voertuigen den waterkant moeten houden, wat veelal met een bang gevoel gepaard gaat om grootere ongelukken te oorkomen. Dat adressanten met belangstelling het erslag hebben gevolgd van 28 Juli waarin J. en W. tot demping bereid waren, maar n liet verdere gedeelte de belangen der firma Tieleman en Dros naar voren brengen, elke firma gedurende jaren haar bedrijf daar ter plaats heeft gevestigd en het vaar- waiter niet kan missen voor één enkele schuit, die de groenten levert of haalt. Dat adressanten alle respect voor de werkgelegenheid en den welvaart der fa briek hebben maar dat het een feit is, dat 90 pCt. van het vervoer van groenten per automobiel geschiedt, toenevens dat die fa briek meerdere in- en uitgangen heeft, zoo dat dit vaarwater heden overbodig is. Dat adressanten van oordeel zijn nu er plannen zijn van een groote verbetering waar jaren lang naar is verlangd, het nu op den weg ligt van het gemeentebestuur die verbetering ten uitvoer te brengen door demping der Middelstegracht. Redenen waarom adressanten den Raad beleefd verzoeken het bovenstaande in gun stige overweging te nemen. 't Welk doende, enz. Door de Historische Commissie der Rijks universiteit is gisteren in ontvangst geno men en opgesteld in liet Academisch Hist. Museum een door jhr. A. W. den Beer Poortugaal te Amersfoort geschonken schil derij, welke een zeer belangrijke aanwinst voor het unlversiteitsmuseu mag worden genoemd. Het kapitale doek is geschilderd door Schoenmaker Dooyer en stelt voor het avondgeveclit van het studenten-vrijwil ligerscorps „dc Leidsche Jagers" bij Bau- tersum op 10 Augustus 1831. De kunstenaar heeft het oogenblik vereeuwigd waarop luitenant den Beer Poortugaal, de groot vader van den schenker, aan den juist te paard op het gevechtsterrein verschenen generaal Meyer rapport uitbrengt over het verloop van het treffen. Op den voorgrond vuren de studenten onder bevel van luite nant Dekker nog op den in aftocht zijnden vijand. Een hunner is aan den arm gewond en wordt verbonden door den als vt"" chirurgijn dienstdoenden Dr. v. Leede. Het museum in het Academiegebouw, dat thans gedurende de universitaire vacanties op werkdagen voor het publiek geopend is werd in de laatste dagen druk door vreem delinge bezocht, hoofdzakelijk Engelschen en Amerikanen; plan-C zal toet noodig zijn het verkeer to water naar de Spoorhaven gedurende eenige April te stremmen, daar tijdens de slooping van den bovenbouw der ^lofbrug het verkeer moet worden geleid over de Iia- enbrug, d'ie dan zal toestaan uit een vaste Doordat de bruggen volgens de plannen B 1 C laag liggen zullep zij vaak geopend moeten worden, wat onvermijdelijk stagna tie geeft voor het landverkeer. Resumeerende stellen B. en W. voor 4900 beschikbaar te stellen voor het maken der noodbrug volgens plan-C. Indien dit voorstel wordt aangenomen, stellen B. en W. tevens voor 9500.— be schikbaar te stellen voor vernieuwing der Valbrug te wijk-Aarlanderveen. DE DOODELIJKE DAMP. Hedenmorgen omstreeks kwart voor 7 werd de hulp van de politie ingeroepen ten einde een onderzoek in te stellen in de wo ning van G. van der Waay alhier. De buren hadden omstreeks half zeven in huis kreunen gehoord. De politie brak de deur opne en vond de 76-jarige G. v. cl. Waay, die alleen woont, bewusteloos in bed, terwijl zij een sterke gaslucht waarnam. Het gelukte den man weer bij te brengen. Hij herinnerde zich later het licht te hebben laten branden. In den lootf vtn den nacht was hij wakker geworden. Hij voelde zich toen onwel, terwijl het licht niet meer brandde. De kraan van de lamp was van- rhnriipntw» Ipoh» miin «ohmi-w Ho taaiste gedeelten van den optocht, nl- dejmor£en echtqr nog wel open. Het in de 55 di Das bronnen Maadif Een Javaanse!* bruidsstoel, te verzorgen. Deze muntmeter aanwezige gas is toen de kamer gels tan dit pas begonnen Maadje^Em groep> em optocht op zich zel( vormt! mgestroomd. staat onder leiding van den heer Dumont, „t ww oud-Leidenaar, vroeger 1 eeraar aan een j ELECTRISCHE KLOK. H.B.S. alhier en bestuurslid van de V.V.V. Eindelijk is dan de Burgemeester Visser van den heer H. J. J. Weurman, student j klok aan de Stationsstraat verdwenen en is AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doktoren Ja ger, Janssons, Muyzert en Kist. De geneesk. Zondagsdienst te Oegst- geesit wordt waargenomen door Dr. Vare- kannp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken iwordit van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Aug. a.s. waargenomen dooi de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. ter bedroegen de prijzen 49.041.50 M3. tegen f 0.23; 11.344 M3. tegen f 0,21; 6274 M3. tegen 0,19; 3445 M3. tegen f 0.17; 1354 M3. "tegen f 0.15: 6936 M3. tegen f 0.13; 283 M3. tegen f 0.10; 843 M3. tegen f 0.09 (min.) en 75.30 M3. tegen f 0.22. Voor grootverbruikers be droeg de prijs per M3. f 0.16, «terwijl de Martha-stichtine toetaaide f 0.11,375 per M3. en de Waterleiding van Woubrugge f 0,12*4 per M3. Welke winsten door de verschillende be- drijven zijn gemaakt hebben wij reeds ge- De doorvaarthoogte der Havenbrug blijft publiceerd, we willen thans alleen over de dezelfde van thans. De kosten worden be- j Gasfabriek iets schrijven, omdat onze recht- groot op 4900.(plan C). j sche raadsleden en de voorz. van. de comm. Zoowel voor de uitvoering van plan-B als van Water- en Lichtbedr., wethouder Heit' regels ander praatje, zegt ze, ik hoor boer in de straat, lust je haring? Natuurlijk lust ik die. Ze blijft nog een oogenblk staan. Wat stormt het, hè? Ja, daar was ik juist over aan 't schrijven. O. Dus haring. Hoeveel? Voor mij maar twee. Ik lees nog eens over wat Ik geschreven heb. 't Was maar goed van die haring, want het begon juist weer te zwellen en een mensch moet nuchter blijven al waait het een beetje. De vischbocr maakt een praatje aan de deur. Wat een waai, zegt hij. 't Is een dag voor November. Als je op October zoo'n da? heb dan zeg je: Bah, wat een weer. Dag Ik heb vier blaadjes vol geschreven, maar dat is ook zoo ongeveer ,wat ik zelf had willen zeggen. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 21 Auig. J. .vam Sohie Sr. Kot rijk a. di Rijn, Voorstraat 22, vrachtrijder KatwijkLeiden. Wijz. handelen, thans: J. vain Sohlie Jr. Naaiml'ooze Vennootschap A. Donsana'n's Boekhandel en Stoomdrukkerij. Noordiwijk- Biinnien, Voorstraat 51-53. Uiitfcr. Comm.: K, L. de Lang, Wassenaar. N. Comm.: J N. Dorsman, Ginneflten. Boitaafeöhie Import Maatschappij (f). LeLdien, Hooge Monsohweg 116a. Hoofdz.: Den Ilaaig, Cared van Bydandtlaan 16. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelen, thans: N.V. Bataofeohe Import Maatschap pij. TRAMVERTRAGING Hedenmorgen te half zeven brak van een wagen bestuurd door J. Q, op de Steen straat ter hoogte van Rijnland de achter as juist op dc trambaan. De tram in de richting stad, ondervond daardoor 40 min. vertraging. EEN LUIK OP HET HOOFD Van een perceel aan de Langegracht ié gistermiddag door de wind een huik losge slagen, -dat terecht kwam op het hoofd van den 8-jan'itge M. de B., die daar met ha. 3-jairig zusje J. aan 't spellen was. Het me: je liep eenige niet ernstige won-dien op en is dooi- den E.H.D. verbonden. ONVOORZICHTIGHEID Gisteaxmiiddag is de 3-jarige P. K in de Doelensteeg door eigen onvoorzichtigheid van een vrachtauto gevallen, waar hij ach terop geklommen was. Het ventje kneusde het been en is door den E.H.D. verbonden. WATERPOLO Dinsdagavond a.s. om 8 uur speelt de Zijl I haar 2de en tevens de laatste wed strijd «van de Kampioene-competitie van de H.Z.B. tegen Zian V. Wint de Zijl II de ze wedstrijd dan ós zij kampioen van de II.Z.B in haar ofdee-ling. DIPLOMA-ZWEMMEN Op Maandag 24 Aug. a.e. des nam. 8 uur zal het examen worden afgenomen tot het verkrijgen van het diploma geoefend zwem mor in de Zwem-Inr. ..De Zijl" Vereiecht is 80 Meter borst- en 40 M. rugzwemmen (gekleed). te Deventer en lid van het Landbouwcorps. deze driezijdige eleotrische klok verwisseld De Rotterdamsche Lloyd zendt ruim vijf- met een eenzijdige, maar thans van Fabri- tig inlanders, onder leiding van een man- i kaait-Wagner. Voor de reizigers een groote doer, terwijl een twintigtal Chineezen de verbetering, ze kunnen nu tenminste op tijd bekende twintig meter lange draak in den j zijn. optocht zullen dragen. I trrranTrar Uit'Nijmegen zal, dank zij de medewer- j UITBOUW, king van het Departement van Koloniën en Tot lid en penningmeester van het comité overste J. J. Barendsen, een detachement Uitbouw der Ned. Herv. Kerk alhier is be an de Koloniale reserve naar Leiden ko men, bestaande uit het muziekcorps, vijf tamboers en een brigade van 24 man onder leiding van den oud-Leidenaar 1ste lui- tenant-adjudant C. F. Hazenberg. Het mu ziekcorps zal ook aan de taptoe deelnemen. Ook verschillende leden van het Leidsch Studentencorps zegden medewerking toe. De minister van Defensie heeft ook di t jaar weer zijn toestemming verleend om paar den, besjmnningen en manschappen van het 6e reg. veld: art, ter beschikking van de 3-Ootoberoptocht te stellen. Uit dit alles moge duidelijk worden dat de optocht ditmaal al iets zeer bijzonders zal worden en het toestuur van de 3-October verwacht dan ook, temeer waar het feest op Zaterdag valt, enorme belangstelling. We kunnen tenslotte nog mededeelen dat de inschrij ving voor de uitdeeling van haring en wittebrood zal plaats hebben op Zater dag avond 29 Augustus a.s. in de vestibule van de Stadsgehoorzaal. GROOTE KINDERZANG-DEMONSTRATIE VAN CIRCA ZESHONDERD KINDEREN Zaterdagmiddag 29 Augustus a.s. belooft een schitterende middag te worden. Alsdan wordt in den Docletuin te Rotterdam een zangdemonstratie gegeven door circa 600 kinderen, waarbij drie toekende kinderkoren onder leiding van den heer H. W. de Wolff hun medewerking verleenen. Wie den zang bemint en wie inzonder heid den kinderzang op prijs stelt wie is er niet, die voor een zangdemonstm- tie van kinderstemmen gevoelt kan op dien middag bij uitstek genieten. Bovendien waarborgt de leiding van den heer de Wolff en de medewerking van de drie kinderkoren, dat iets subliems zal ge leverd worden. Men zie voor nadere bijzonderheden de advertentie. EEN MOOIE GIFT Ds. J. C. van Apeldoorn ontving voor zijn llit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN DE HAVENBRUG B. en W. hebben den Raad een stuk doen toekomen betreffende dc Havenbrug, waarin zij o.a. meededendat door den directeur van openbare werken de voorkeur is gege- uoemd de heer P. Smits. MEUBILAIRFONDS-COMITE „HOORN". De bazar, uitgaande van bovengenoemd comité, welke gehouden zal worden Dinsdag, Woensdag en Donderdag as., zal op Dinsdag, nam. halfvier, geopend worden door den Edelachbb. heer Dr. H. J. Lovink. Dinsdag vertrekt van de Torenstraat, een autobus naar den bazar, waarin de bezoekers zon der bewijs kunnen instappen. Vertrek To^ renstraat nam. 3 uuir en 7.30 uur. .Terug resp. 5 uur en 10 uur, BLOEMENDAG. Woensdag 26 Aug. a.s. zal een bloemen dag gehouden worden ten bate van het T.b.c.-fonds .Draagt Elkanders Lasten". GEVONDEN VOORWERPEN. Ceintuur van pau de suede, autoband met plank, eenig geld in papier, zwarte school- tasch, pontemonnaie en enkele belasting- merken .voor rijwiel. Inlichtingen politie bureau. AANRIJDING. Hoewel er geen pensoonlijke ongelukken waren, werd bij een aanrijding door een vrachtauto bestuurd door V.. de auto ygn J. V., uit Bodegraven, ernstig beschadigd. Van een en ander is bij de politie aan gifte gedaan. WATER- EN LICHTBEDRIJVEN. We ontleenen aan het verslag het .vol gende: Gas. In 1930 werd geproduceerd 2.172.435 M3. gas tegen 2.195.565 M3. in 1929. alzoo een vermindering 'ian 23.130 M3. of wel 1,05 pet. De gasprijs was voor alle docieinden on voor iedere hoeveelheid 9 ct. per M3. De kostprijs per geproduceerde M3. bedroeg 8591 ct. vorig jaar 7,115 ct,) en per nuttig afgeleverde M3. 8,953 ct. (vorig jaar 7,856 ct.) Eleetriciteitstoedrijf. Afgenomen vt Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden 1.985.525 K.W.U. (vorig jaar 1.815.445 K.W.U.) en van Boskoop 2054 K.W.U. (vorig jaar711 K.W.U.). Hiervan wierden nuttig afgeleverd 1.813.651,7 K.W.U. teoren 1.574.943,6 K.W.U. in 1929, of meer 238.701.1 K.W.U., een -voor uitgang dus van 15.2 pet. De prijs van lichtstroom was het geheele jaar 20 ct. per K.W.U. Water. In 1930 werden opgepompt 490.969 M3. water tegen 497.499 M3. in 1929, zoodat de vermindering bedraagt 6530 M3. Over de watermeters werd gebruikt 159.129,7 MS. of meer dan in '29 14.325.7 M3. Over de abon nementen werd gebruikt 307.291,3 M3. Het verlies aan spuien en lekken toedroeg on geveer 5 pet. De kostprijs der' opgepompte M3. water bedroeg 10,27 et. (vorig jaar 10.3S ct.); per nuttig afgeleverde M3. 10.S34 ct. (vorig jaar 10,901 ct.), terwijl de opbrengst per nuttig af gel. M3. is 13,233 ct. tegen 12,443 ct. in 1929. Per M3. afgel. over den meter is de opbrengst 17,92 ct. tegen 1855 ct. in green, benevens de directeur van de bedrij ven niet altijd gunstig worden beoordeeld, vooral niet door de linkerzijde in onzeü Raad, hoewel uit het verslag blijkt dat wel met winst is geproduceerd, maar in hei tijd-vok van Juni—Dec. minder gunstig door nieuwe werkmethode, en we vragen ons af, wat de e.v. raadsverg. ons brengen zal met de 13 vragen van den heer Den Uijl, waar bij waarschijnlijk de heer Ten Cate Brou wer ook wel eenige vragen zal voegen, voor al nu hij no. 2 Is. Maar B. en W. zullen wel van duidelijk antwoord dienen, maar een oordeel bij een nieuwe werkmethode over langeren tijd ware beter geweest. In aanmerking nu nemende dat de ge middelde kolenprijs in 1929 bedroeg f 11,931 per ton en in 1930 f 12,616, is diit verscnil van 1,17 ct. per M3. zeker niet verontrus tend. Het prijsverschil van ruim één cent per M3. moet gezocht worden in duurdere wijze van fabriceeren. Weil is het gasver bruik gerekend op het aantal inwoners ook met 1 M3. per hoofd en per jaar teruggc- loopen, wat een mindere opbrengst van 176.529 ets. of wel 1.588.68 toeteekent, terwijl de exploitatiekosten gelijk bleven; maar het verschil is nog geen 1,15 ct. per M3. Het groote verschil moet gezochit worden in de duurdere exploitatie tijdens den bouw .van den nieuwen kameroven, waarvan het ver- silag zegt: Begin April waren de gewapende beton nen fundeering van kameroven, rookkanaal, fabrieksschoorsteen en bluschtoren gereed en werd met den bouw van den kameroven aangevangen. Deze bouw kwam einde Juni gereed en werd begonnen met opstoken; de kameroven kwam op 22 Juni in bedrijf. De laadmachine was circa 1 maand eerder ge monteerd en werd de retorten No. 5 reeds hiermede geladen om het personeel aan de nieuwe methode van laden te gewennen, daar de overgang van handladen tot elec- trisch voor het betreffende personeel natuur lijk groot was. De machine voldeed direct uitstekend en toedient ook de bestaande re torovens gemakkelijk en goed. Bij den over gang van het oude naar het nieuwe bedrijf werd last ondervonden met de gaskwaliteit en teerverstoppingen in main- en klimpij- pen. Het, eerste was op 8 Aug. weer in orde, het laatste heeft lang geduurd en eerst na 'herhaald omregelen van iden kameroven kon op 17 en 18 Dec. door de aanneemster proefgestookt worden en bleek dat de ka meroven nu aan de garantie geheel vol deed. Hieruit blijkt duidelijk dat een vol gend jaar over deze dingen heter geoordephl kan worden. HAZERSWOUDE KOSTELOOZE INENTING en aan den bouw van ccn geheel nieuwe 11929. Van het over den meter geleverde wa- Dinerlag 1 Sept. cue. zall zijn tot koet/elooze iinientiwg. Men vervoeg e zich hiertoe voorin, tuisechen 9 en 10 uur aan de ziekenbarak, en verzuim e niet het trouw boekje medie te brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN WONINGBOUW Voor rekening van den heer G. V. zal langs het plantsoen aan de Sandtlaan een burger woonhuis worden gebouwd. BESTRATING De Sandtlaajn, die aan den oostelijken kant van de kanaalbrug veelal in slechte conditie is en als grindweg veel aan onder houd kost, zal binnenkort worden bestraat, hetgeen een groote verbetering zal zijp. GESLAAGD Voor de hoofdakte slaagd'e te Den Haag mej. A. E. Oudshoorn, alhier KONINGINNEFEEST. Het bestuur der Oranje-Vereeniging heeft voor de Koningiimefeesten op 1 Sept. reeds een uitgebreid programma samengesteld. Het komt voornamelijk op het volgen) neer: 's Morgens te 8.30 beginnen de kinder feesten en des nam. te 2 uur de volksfeesten. Het programma vermeldt voor de volks feesten: ringrijdten op het losse paard, snel heidswedstrijd met driewielige kinderwa gens voor jongedames boven l i jaar. Ring- rijden per fiets voor dames boven 14 jaar. Zakloopen voor jongens boven 14 jaar. Stoe lendans voor dames boven 14 jaar. Tonrijden voor jongens vanaf 14 jaar. Des avonds to 8.30 uur is er Lampionoptocht waaraan geld prijzen verbonden zijn. KOUDEKERK SUCCES! Dc Geref. Zangvereeniging „Soli Deo Glo ria", directeur de heer G. do Wolf fe Leiden, behaalde Donderdag op het Groot Nationaal Concours te Schalkwijk in de derde afdee- ling een eersten prijs met 321 punten. BLOEMPJESVERKOOP. De bloempjesverkoop ten bate van het T. B.C.-fonds van den Oir. Nat. Werkmansbond heeft opgebracht f 85.37*A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6