Het Communisme in de Practijk PUROL rijk aan geneeskracht ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen EENIGE PROCESSEN Het aantal groote processen in de sowjet- unie neemt in het geheel niet af, al zijn op het oogenblik geen opzienbarende politieke processen aan de orde. In Podolsk is een proces aan den gang tegen een aantal lei dende communisten op fabrieken daar ter plaatse, die ervan beschuldigd worden zich aan onregelmatigheden bij de betaling der loonen te hebben schuldig gemaakt. Tegen de hoofdbeschuldigden is de doodstraf geëischt. In Astrachan staat een proces voor de deur tegen 80 personen, die besohuldigd worden graan te hebben opgekocht voor speculatieve doeleinden. In deze plaats hebben de laatste jaren verschillende processen plaats gevon den tegen handelaars en functionarissen, die ondanks hun partijlidmaatschap met parti culieren samenwerkten. Ook bij speculatie in graan is toepassing van de doodstraf mogelijk. DE SOWJET-JUSTITIE Na 9 dagen in 'hun nieuwe functie gewerkt te hebben maakten zij een fout en werden daarvoor veroordeeld tot één jaar dwang arbeid, waarbij de rechtbank, dit „zachte" vonnis motiveerde met de toelichting, dat het arbeiders waren, die niet te zwaar gestraft moesten worden. Het laatste voorbeeld betreft een politie agent, die tijdens een dronkemansgelag een overeenkomst had gesloten tot verkoop van izijn vrouw aan een zijner mededrinkers. Natuurlijk had de overeenkomst niet de minste kracht en dachten de mensohen er niet meer aan, toen zij weer nuchter waren, maar de vrouw klaagde bij de rechtbank, op grond waarvan de politieman tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Het is jammer, dat Soltz niet meer voor- heelden geeft. Zij geven een beteren kijk op het alledag-leven in de sowjet-maatschappij dan lange beschouwingen en cijfers doen. De uitbreidingen, reuzen en superreuzen, Krlvlejiko's opvolger als openbare aan- j zooals de sowj et-organen met gepaste be klager, Soltz,: komt zijn partijgenooten een Vmr. nmHnHon nanrlnirlpn traan lesje geven over de barbaarsche wijze, waar op allerlei slachtoffers veroordeeld worden. Hij roept hen op toch wat meer menschehjk- heid te betrachten in de rechtbanken en zich niet zoo onverschillig en lichtvaardig te betoonen tegenover het menschenmate- riaal, dat in hun handen valt. Natuurlijk mag hij dat niet doen uit menschlievende overwegingen; dat zou burgerlijk, contra revolutionair zijn. Maar hij gooit het over scheidenheid hun producten aanduiden, gaan gepaard met een steeds nijpender geld gebrek. In andere landen zorgt men bij finan- cieele moeilijkheden allereerst voor uitbe taling der loonen, maar in de sowjet-unie niet. De achterstand daarin is zoo groot en algemeen geworden, dat de controle-com missie een specialen inspecteur heeft be noemd, de bekende Roisenmann, om toe te zien op de normale uitbetaling van het arbeidsloon. Zij, die verantwoordelijk zijn dien boeg, dat de rechtbanken wat zuiniger voor achterstalligheid in dit opzioht, zullen moeten zijn met menschenmateriaal, waar-[streng worden gestraft. Maar waar het geld aan zulk een gebrek heerscht op het oogen-1 voor de loonen vandaan moet komen zegt blik. Op deze „communistische" grondslag J het bevel niet. bouwt hij zijn betoog op. Het zij <zoo, al moet het dan uit nuttigheidsoverwegingen zijn, wanneer tenminste maar verandering komt in de schrikbarende toestanden, die deze tot oordeelen bevoegde ons schildert. In de Russische Federatieve 60wjet-repu- bliek, dus niet in de geheele unie, worden jaar in jaar uit meer dan een irullioen za ken aanhangig gemaakt bij de rechtbanken, behalve natuurlijk de zaken, die door de G.P.Oe. worden beslecht zonder rechtbank. Van alle rechtzaken, die in cassatie komen, wordt in een derde der gevallen het vonnis als onjuist vernietigd. Soltz vindt, dat men daarbij echter niet moet blijven stilstaan, maar dat de onverschillige rechters, die der gelijke onzinnige vonnissen in eerste in stantie uitspreken, zelf eens onderhanden moeten worden genomen over hun werk. Helaas, aldus de sowjet-autoriteit, wordt slechts bij ruim een vijfde der zaken cassatie aangevraagd; de overgroote massa berust in het vonnis, zonder hoop, dat een hoogere in stantie het zal wijzigen. Van de soort vonnissen, die worden geveld, geeft hij de volgende voorbeelden. Drie stu denten hadden geen juiste gegevens ver strekt over hun herkomst. Niet voor hun genoegen, want als de werkelijke afstam ming ibekend wias geworden izouden zij nooit tot de universiteit zijn toegelaten. En ook de kinderen van vroegere adellijken, van grond bezitters of geestelijken, die alle uitgesloten zijn van maatschappelijke rechten, willen leeren en niet gestraft worden voor de „zon den" hunner ouders. In zulke gevallen kan het jongere geslacht alleen zijn rechten her krijgen, wanneer de kinderen openlijk hun ouders verloochenen en verklaren hen niet meer als zoodanig te beschouwen. De ge noemde studenten wilden blijkbaar niet tot deze schanddaad overgaan en hadden het middel verkozen om hun sociale herkomst te verzwijgen. Zij werden veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en tot terugbeta ling van de bedragen, die zij aan studie beurzen hadden ontvangen. Een ander voorbeeld is dat van twee ar beiders, die „vooruitgeschoven" waren op een verantwoordelijke post, hetgeen geschiedt op aanbeveling der communistische partij. DE INDIVIDTTEELE BOEREN BEDRIJVEN De volkscommissaris van landbouw der sowjet-unie, Jakowlef, deelt mede, dat op 10 Augustus 70 procent van alle individueele boerenbedrijven geliquideerd waren. De vol ledige collectivisatie van den landbouw zal in Maart van het volgend jaar voltooid zijn. EEN SCHOONMAAKMIDDEL Een ijverig coöperatiebestuurder in Nizjni- Nowgorod kwam op een prachtig idee. De lastige koopers wilden aldoor maar zeep hebben voor het schoonmaken van zichzelf en hun kleeren, terwijl men van een sowjet- coöperatie toch niet kan verwachten, dat zij met alle wenschen harer klanten rekening houdt. Kortom, zeep was er bij lange niet genoeg. Maar waarom zouden de menschen zeep gebruiken? Zand schuurt toch ook schoon! De voorzitter bedacht een nieuw waschmiddel, dat 'hij „Tschistolin" doopte en dat bestond uitzuiver wit zand. Het moest natuurlijk geen gewoon zand zijn en daarom liet hij het heelemaal vanaf het Zwarte-Zeestrand komen. Die man had nog een hart voor zijn koopers. Zoo kregen de verkoopers van de coöpe ratie in deze bekende stad van de jaarbeurs de volgende instructie. Komt er een adspi- rantkooper voor zeep, dan krijgt die te hoo- ren: Zeep, prachtig, maar U moet voor elk pond zeep een pond „tschistolin" nemen, dat is om U op te voeden tot de ware zindelijk heid. Samen met zeep maakt het alles schoon. Daar waren nu eens vele vliegen in één klap geslagen. De behoefte aan zeep zou ver minderen, men was niet voortdurend uitver kocht, de menschen werden opgevoed tot ware zindelijkheid en de coöperatie maakte een zeer zoete winst; vooral dit laatste is niet te versmaden in een tijd, nu alles zioh moet bedruipen uit zijn eigen inkomsten. En zie, daar zijn me een paar snoodaards gaan klagen, misschien wel omdat hun vod den in de wasch stukgeschuurd werden en nu is de ijverige coöperatiebestuurder met eenige van zijn helpers achter slot gezet. Zijn ijver en vindingrijkheid zijn heelemaal niet beloond. UIT EEN MEISJESKAMP ZONDAG 23 AUGUSTUS HUIZEN (29S.8 M.). N.C.R.V. 8.30—S.30 Mor _enwijdlng', te leiden door den heer C. V. Morra Stadszendeling te Utrecht. 1 Zingen. 2 Schrift Ps. 103 113. Matth. 11 2830. Kom 5 8—10. 3 Zingen. 4 Gebed. 5 Zingen. 6 ..He oponthoud der zit-1". Toespraak naar aanl. vai Joh. 10:2428. 7 Zingen. S Schriftlezen: Ps 119 89. 93. 94 en Hebr. 13 20 en 21. 9 Zingen -5.2Ü Gewijde muziek. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk (Wes Verleden week hebben 63 leden van de Rotterdamsche afdeelingen van de N(ederl) M(eisjes) C(lub) een week doorgebracht in een kamp in Holten Ov.)Dat het kamp leven niet enkel uit wandelen en spelen bestond, blijkt wel uit deze foto, maar er blijkt ook uit, dat met plezier de aardappelen „gejast" worden. De blijde gezichten spreken van het genoeglijke kampleven. De N.M.C. is aangesloten bij de Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes. Uit de Pers. CUMULATIE VAN PUBLIEKE FUNCTIES Een artikel In Het Vaderland over bovenstaand onderwerp, dat in hoofdzaak overeenkomt met hetgeen wy onlangs over deze materie schreven, eindigt aldus: „Voor ons is de financieels zyde van de cumulatie van publieke functies het belang rijkst. Niet dat wij vinden, dat die functies te zwaar worden gesalarieerd, veeleer is het tegendeel het geval Maar die cumulatie van publieke functies heeft cumulatie van pensioenen ten gevolge. Iemand, die er in zou slagen kort na zyn 30ste jaar, en dat is tegenwoordig gr zeldzaamheid meer, lid van de Twe. Kamer te worden en dat twintig jaar blijven, en die in die twintigjarige periode slechts vier jaren wethouder is van een groote gemeente, en dan nog eens vier jaren lid van Gedeputeerde Staten van een Provincie, zou zich kort na zyn vijftigste jaar uit de zaken (1) kunnen terugtrekken met een pensioen van jaarlijks tusschen de acht- en negenduizend gulden. En dat is tante voordeelen zijn te behalen; vraag maar eens aan 'n solide Levensverzekering maatschappij, lezer, welke sommen men op zijn 51ste jaar zou moeten betalen om zich levenslang een lijfrente van tusschen de acht- en negenduizend gulden te verzekeren De fout zit hem natuurlijk niet in het P Neen, ze zit ergens anders, en wel hierin, dat aan het pensioen geen grens ge A-1J is, ook al worden nog andere pensio genoten, en dat er geen rekening wordt gehouden met den financieelen toestand van hem, die het pensioen zal trekken. Als wy ons niet vergissen, heeft men in Zwolle thans een pensioenregeling ontwor pen, die zoowel met het een als met het ander rekening houdt. Dit lijkt ons juist gezien, en als wy daarnaast de Rijksbepa ling kregen, dat geen Nederlandsch gepen sioneerde voor Oost- en West-Indië maken wy een uitzondering meer dan f 4000 pensioen kan trekken, zou, naar het ons voorkomt, het vraagstuk van de cumu latie van functies veel van zyn moeilijkheid verliezen. UIT HET SOCIALE LEVEN DE NED. CHR. GRAFISCHE BOND i het „Giraflsoh Orgaan", het orgaan van den Ned. Chr. Grafischen Bond. lezen wij. dat voor vervullen vacature van bezoldigd bestuur- /an genoemden Bond. ontstaan doordat de Bondssecretaris. de heer J. Schipper, benoemd is tot vierden bezoldigden bestuurder van het C. N. V., geen oproep zal worden gedaan. Er worden geen sollicitaties ingewach kiezing van zijn opvolger zal geschieden, dat uitspraak doet t de afdeelingen en eventueel di stellen candidaten. Hoogstwaarschijnlijk zal de gestelde candidaten c-en vergelijkend "en afgenomen door het H.B hun geschiktheid 2 No- verband met de voorziening ln deze vaca- wordt de verkiezing van den vierden be zoldigde korten tijd (minstens een half Jaar) Friesland van den Bond van Christelijke Bak kerspatroons in Nederland te Leeuwarden in vergadering btleen. De goed bezochte bijeenkomstJJ besprekingen gehouden over den "broodprijs en over collectieve aansluitingen" bU het proef station te Wageningen. Ook voor den ln Sep- Bond la bereids de heer Beetgum, aangewezen. Sedert de vorige vergaderingen werden af deelingen van den Bond opgericht ln Sneek, Dokkum, Dantumadeel en Gerkesklooster. De agenda van de algemeene vergadering van den landelljken bond werd aan de orde gesteld, waarna de heer J. Veenstra, Arum, over BedrUfsorganlsatie sprak. CONFLICT BIJ DE FIRMA J. A. RAYMAKERS CO. De staking Radio Nieuws. est: Zondag^ 19 Heldelb. 'c-ede gedeelte der predik; •ste gedeelte de 12 Dankzeggln Hotzegen. 15 Or n den dlenet to i' Geref. Kerk.^'oo MAANDAG 24 AUGUSTUS (298.8 M.). N.C.R.V. 8.— -8.15 Schriftlezing. 8.15—9.45 Oonc "sein. 10.3011 Korte Ziekendienst, 12.301.45 Orgelconcert Drieënhuizen. har- Psalm 89 1 en 7a 2 Gebed. Schriftlezing: Jesaja 55. 4 Eerste gedeelte der jespraak over het onderwerp: „De Levenszee". 150 1 en 2. 5.— Tijdsein. 5—6.30 Concert: m Kruithofv. Dlgv -n. sopraan; J. viool en hobo: Henk van den B ium en piano. 6 307 Verteluurtje - gelukkigen". 7.Tijdsein. 77.30 Declai Hurk. 8.-9 Orke; 1*30—mi 5''Orkest. 10—10.10 "Pereb er lch ter —11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM (1875 M). V.A.R.A. 6.45—7 V.P.R.O. 10.— M< ordracht. 10.30 Voor de zieken. 11.30 12.Tijdsein. 12.01 C< 6.15 Cor 6.30 Concert. 7.— Concert. 7.50 Verzorging v den hond. 8.15 Concert. 10.Persberichten 10. 10.20 Concert. 12.Tijdsein R ADI ODISTRIB C TIE Doorzending van drie programma's langs tweo dubbeldraden In aansluiting aan de enkele dagen gelede gedane mededeelingen betreffende doorzendin van drie programma's langs twee dubbeldra den van radio-distributicccntralcs volgens d vinding van ir. J. J. Numans. waarmee o een der grootste distributienetten te De Haag op uitgebreide schaal proeven zl)n ge nomen, die tot de meest taten hebben geleld, verne Rechtzaken. DE STAKINGSRELLETJES TE GELDERMALSEN Voor het Arnhemsche Gerechtshof utonden terecht Chr. van Utrecht, H. van Soelen en van Soelen. Z(j hadden b(j de stakingsrelletji te Geldermalsen in April van dit Jaar de veldwachter Colün met een plank en een bier- flesch geworpen en het hem op andere wijze moeiljjk gemaakt. De Tielsche rechtbank veroordeelde reap, tot drie, twee en twee maanden geva nisstraf. De procureur-generaal bU het Arnhem Gerechtshof, eischte tegen van Utrecht ecu vangenisstraf van 127 dagen met aftrek preventieve hechtenis en tegen de belde anderen bevestiging van het vonnis. ROFFEL-RIJMEN J VB1LE UJ1 - TL VCHT Jubüeeren zit in Holland In het bloed en in de lucht; Menig jubilaris is al Naar het buitenland gevlucht Om de aanval te ontduiken Die 't publiek te plegen pleegt Als je, zonder het te weten, Honderd maal je voeten veegt; Tien jaar in hetzelfde baantje Je salaris hebt gebeurd; Als je vijf en twintig schoone Mattenklopstertjes bekeurt; Zes jaar en een kwart getrouwd bleef Met een-en-dezelfde vrouw, Of de eerste steen gelegd hebt Voor een nutteloos gebouw En terwijl het waarlijk groote Vaak onopgemerkt passeert Worden alledaagsche dingen Dubbel dik bejubileerd. Toen naar 't bloeiend Insulinde Vliegtuig vijf en twintig ging, Vonden dat de journalisten Blijkbaar geen gewichtig ding; Best; maar hebben dan de heeren De gewichtigheid bedacht Van tweehonderdduizend kilo Nederlandsche vliegtuigvracht? Zoo'n bericht is, zou ik zeggen, Jubileumbouwstof tijk, Maar daarop heeft de normale Doorsnee-journalist geen kijk Of er moet een nul teveel staan, Dus: twee-twaalfkomma, vier, vijf? Dan heb ik, dat is natuurlijk!, Ernstig spijt van m'n geschrijf. (Nadruk verboden) LEO LENS hankeltjk daarv onderneming ini-systeemj sinds eenigen tijd i imenteeren is. Ook bfl laatstbedoelde on- mlng hebben reeds ongeveer 500 luis- ■s een schakelkastje verkregen, dat hen at stelt op luidsprekersterkte naar keuze irogramma's te hooren, terwijl een cen- te Amsterdam volgens ^het^ Mulkoni- mltatifci bereikt." Techniek. GLUTON. Het woord gluton, de naam van de kantoor- lym, die door de N.V. v.h. Talens en Zoon te Apeldoorn in den handel is gebracht is wel haast zoo ingeburgerd, dat het een ander woord geworden is voor het artikel lijm in 't algemeen. Het is dan ook absoluut over bodig de kwaliteit van deze kleefsoort nog op te hemelen. De firma Talens heeft intusschen ingezien dat het ouderwetsche fleschje zich niet meer verdraagt met de moderne kantoormeubilee- ring en daarom brengt ze thans de gluton ook in den handel in een luxe celluloid pot, eenvoudig maar smaakvol van vorm, rood verlakt met op het deksel niet anders dan het woord gluton, welke pot op de schrijftafel een sierlijke indruk maakt en dan ook onge twijfeld aftrek genoeg zal vinden. INDRUKKEN UIT EGYPTE n. Egypte doet men goed ln het voorjaar te Bezoeken. We waren al wat laat in het sei zoen. Eind April, begin Mei is de hitte voor ons, Noorderlingen, al geweldig. De zomer maanden zijn voor het Teizen in 't geheel niet geschikt. In den winter is Egypte voor vele rijke Amerikanen een geliefd' land. In December is het in Kaïro soms vrij koud en waar de hotels over 't algemeen geen enkele verwar ming hebben, trekken deze reizigers dan naar Opper-Egypte, veel naar Luxor. Overigens, als men zich wat in acht n'eemt en des middags zich terugtrekt op zijn ka- taer, is het, voor wie niet al te gevoelig is Voor hooge thermometerstanden, wel te doen. Eigenlijk is Egypte een deel van de Sahara. De Nijl heeft gezorgd voor een vruchtbaar stroomgebied, dat bijna nergens twintig kilo meter breed is, maar zich in het noorden, in het deltagebied sterlc verbreedt. De noordenwinden maken de temperatuur m dit deltaland en ook in Kaïro draaglijk en de woestijn zorgt .voor reinheid van de iucht. Maar dan komen daarbij toch oolc de ge- Kaartje van het Suez-kanaal en omgeving. Toen vele eeuwen later Europa de hand haid gelegd op Indië, kwam de wensch de landengte door te steken, steeds sterker naar voren. De zeeweg om Kaap de Goede Hoop zou voor schepen üit Noordwest- Europa met ongeveer 4000 mijlen kunnen worden verkort. Het was Ferdinand de Lesseps beschoren zijn naam te mogen verbinden aan dit reuzenwerk. Als jong diplomaat te Kaïro geplaatst, zag hij spoedig in, welke groote economische voordeelen verbonden zouden zijn aan de verbinding tusschen de twee groote zeëen. Heel merkwaardig was, dat Engeland, hetwelk thans het meest profijt heeft van het kanaal, de plannen alles behalve gunstig gestemd was, zoodat het verkrijgen van geld groote moeilijkheden opleverde. Men zou deze tegenwerking van Engeland op één lijn willen plaatsen met het verzet der grootstedelijke Kamers van Koophandel in Nederland tegen den aanleg van den eersten spoorweg in Nederland in 1839 en dus aan conservatisme kunnen denken. Dit zal het niet geweest zijn. Lord Palmerston zal bevreesd zijn geweest voor Een karavaan in de woestijn. varen, welke een heet land altijd hl'edt. Men heeft het dezer dagen kunnen lezen, aan de andere zijde van de Roode Zee is weer een cholera-epidemie uitgebroken. In Egypte zelf is dysenterie voor vreemde lingen een veel voorkomende ziekte. Aan boord ontvangt men reeds van den gezond heidsdienst een schriftelijke waarschuwing geen water te drinken, voorzichtigheid te betrachten bij het eten, en vooral op rein heid der omgeving te letten. Dit roept vaak bij sommige reizigers een zenuwachtige stemming in het leven, welke het pleizier vergalt. Nu kunnen dergelijke briefjes ellendig werken. Ik herinner mij, dat toen ik eens een bezoek bracht, aan een mijn, ik, vóór in de schacht werd afgedaald en toen ik het mijnwerkerspak reeds aan had en de lamp mij al was uitgereikt, een verkla ring moest teekenen, waarbij bij voorbaat mijn nabestaanden alle recht op schadever goeding werd ontzegd, indien beneden een ongeval mij trof. Toen ik van de eene gang naar de andere moest kruipen met de lamp in den mond, wekte die handteekening in 't geheel geen aangename gedachten bij mij op. Er waren vrienden bij ons gezelschap, die, als in den distributietijd, hun maag aan een hongerkuur onderwierpen en die geen ander vocht tot zich namen dan wat uit een sinaas appel was te persen. Deze voorzichtigheid is te sterk opgevoerd. Geen te koud bier, geen ijs, niet te veel schapenvleesch met zuidelijke olie bereid en geen ongekookt water en dan maar heel weinig aan epidemie denken. En vooral niet te gemeenzaam zijn met de inboorlingen. Geen handjes geven en de opdringerige kooplui niet te 'dicht laten naderen. Het was merkwaardig, dat meerderen van onze groep het te pakken kregen. Een predi kant, die buitengewoon veel voorstudie van de reis had gemaakt, werd slachtoffer, en moiest onder den maaltijd zijn kamer op zoeken, en zijn brave vrouw was vijf minu ten later ook aangetast. En zoo volgden meer. Maar 't was alles van onschuldigen aard. En toen men het schip weer onder de voeten had, of beter nog, toen men maar in den trein zat voor de terugreis, trad het her stel tegelijk in. De trein van Port-Said Is al direct bere kend op zijn tocht door het zandgebied. De ramen zijn nog extra beschermd door luiken en toch dringt het stof er in groote hoeveel heid door. Dat het haast een bovenmenschelijk kar wei was in dit woestijnland een kanaal te graven en op diepte te houden, als het Suez- kanaal, hetwelk de grootste zeeschepen zou den kunnen gebruiken, spreekt wel voor zichzelf. Reeds in de grijze oudheid is eraan gedacht de landengte tusschen Azië en Afrika slechts een 150 K.M. verwijderd van de Mid- dellandsche Zee, door te steken. Neclio, welke in de zesde eeuw vóór Chris tus regeerde, beproefde reeds de Roode Zee door een kanaal te verbinden met de Nijl- armen. Er wordt verhaald, dat bij dat werk, hetwelk niet tot een goed eind is gebracht. 120.000 arbeiders zijn omgekomen. Honderd jaar later heeft de ons uit den Bijbel be kende Perzische heerscher Darius dit kanaal voltooid. In den loop der eeuwen heeft Arabische zorgeloosheid het weer doen ver zanden: kanaal de schildwachthuisjes van den En- gelschen soldaat. Over Engelands positie in dit de.el van de wereld zullen Mij het nog nader hebben, maar dit willen wij al vast zeggen, dat het den reiziger in ongecivili seerde landen immer een gevoel van ge rustheid geeft, als hij in niet al te veilige omgeving Albions zonen politie-diensten ziet uitoefenen. Zoo ging het ons zeer zeker, toen wij op den kalen weg tusschen Jeruzalem en Jericho, waar.wij tot dusver niets anders hadden bespeurd dan wat troepen Be- douïnen, een Engelsche politieruiter, van top tot teen gewapend, tegenkwamen. En niet minder bij het ontdekken van een poli- tiekamp, eenige uren ten zuiden van Nablus, het oude Sichem, waar pas een auto door roovers uit de bergen Mas overvallen en dus een wachtpost was geplaatst Echter, om den jongen de Lesseps niet uit het oog te verliezen, het geld kwam 'er en in April 1859 werd de eerste spade in den grond gestoken. De vice-koning van Egypte zorgde voor 25.000 arbeiders, M'elke 'elk kwartaal door anderen vervangen wer- Een Egyptisch schip op een kanaal in de Nijl-delta. Engelands positie. De m-eivldgeschiedenls is zóó geloopen, dat Engeland thans op dit belangrijk verkeersknooppunt het gezag in handen heeft. Natuurlijk, m'il men bijna zeggen. En zoo ziet men thans van afstand tot afstand op den eenzamen westelijken oever van het den. Het heete klimaat deed er duizenden sneuvelen. Drinkwater moest op kameelen mijlenver uit de Nyl delta gehaaid worden, omdat het zoetwaterkanaal, 't m'elke onze kaart aangeeft, nog niet pereed mos. Later vielen Europeesche arbeiders bij en het bleek, dat dezen liet Merken ouder dit kli maat nog beter afging dan den inboorlingen. Precies 10 jaar duurde het werk. De kosten hadden 228 millioen gulden bedra gen. Reeds in 1875 kocht de Engelsche regee ring voor 48 millioen aandeelen op en thans is ruim de helft der aandeden Engelsche bezitting. Het kanaal is 168 kilometer lang en is in den loop der tijden op een diepte van onge veer tM-aalf meter gebracht. De breedte is van honderd meter op de smalste gedeelten tot 160 meter op zijn meest Men bad zich deze afmetingen grooter voorgesteld. Wissel plaatsen zijn dan ook gemaakt waar de groote booten elkaar kunnen passeeren. Het onderhoud van het kanaal verslindt schatten. De voortdurende zandverstuivingen maken het noodig, dat aldoor groote bag germachines aan het werk zijn. Bij El Kantara kruisen de oude en de nieuwe M'ereld elkaar. El Kantara beteekent brug. Hier was al in de grijze oudheid de „brug" tusschen Azië en Afrika. De kara- vanenweg liep hier langs. De Egyptenaren trokken van hier naar Palestina en Syrië Jop voor hun krijgstochten, en van de andere zijden drongen de Perzen, de Grieken eu later de Romeinen op dit punt Egypte binnen. De karavanen van Damascus naar Egypte en omgekeerd volgden dezen wog. En nóg geschiedt dit. Thans echter is het nieuwe hier ook bin nengedrongen. In den m-ereldoorlog hebben de Engelschen van El Kantara naar Palesti na een spoorweg aangelegd, om de Duit- schers, m'elke met de Turken het Heilige Land bezet hadden, hieruit te verdrijven. Dit is geschied. Hieraan heeft Palestina zijn eersten spoorweg te danken. Van El Kan tara reist men thans in tien uur naar Jeru zalem over het oude Gaza. De karavanen- weg behoudt echter nog steeds huar groote beteekenis. Voor den bijbelkenner is het hoogst merk- waardig te weten, dat ten zuiden van de spoorbaan zich het schiereiland Sinat uit strekt, waar de Israëlieten, na ontkomen te zijn aan de Egyptische slavernij, zooveel ja ren omzwierven. Op den berg Horeb, óók Sinaï genoemd, als liet geheele schiereiland, gaf God aan Mozes Zijn Wet. Door het Suez-kanaal en door spoorweg verbindingen en door de binnendringende techniek heeft Egypte voor den Europeaan aan belangrijkheid sterk gewonnen. Maar het land zelf ontkomt ook niet ann gedaan teverandering. De volkszeden en -gebruiken; de behoeften en de cultuur, hierin Mas ge durende vele eeuwen geen wijziging ingetre den. Hier sneller, déér langzamer, wijkt veel ouds voor den import uit het Avondland. Het eerste artikel stond in ons blad van 19 Augustus;

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5