WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op vragen van het Tweede Kamerlid E b e 1 s, betreffende verlaging van den prijs van het vlekziekteserum voor varkens, heeft de minister van binnenlandsche zaken ge antwoord Als resultaat van het onderzoek ten aan zien van de vraag, of, in verband met de geringere toepassing van de preventieve in enting tegen de vlekziekte, aanleiding be staat den prijs van het vlekziekteserum te verlagen, zij medegedeeld, dat hierbij is ge bleken, dat, zelfs bij een verlaging van den prijs van het serum tot f 7.50 per liter, zijnde de helft van den kostenden prijs, de vermin dering van de kosten der inspuitingen per varken van zoo geringe beteekenis zal zijn, dat nauwelijks kan worden vervvacht, dat de toepassing daardoor aanmerkelijk zal wor den geinfluenceerd. Met het oog hierop bestaat tot verlaging van het betreffende tarief geen aanleiding. NATIONALE KLOMPENBEURS GEOPEND De 14e Nationale Nederlandsche Klompen- beurs is gisteren te Epe geopend, door Bur gemeester van Walsem. Deze wees op de toenemende mechaniseering van het bedrijf, waarvan hij werkloosheid in dit vak vrees de. Toch kan door uitbreiding en energie ontslag van personeel voorkomen worden, waartoe hij opwekte. Hij deelde mede, dat er wel opleving in het bedrijf is, waarvan de prijzen iets oploopen. Er was veel bezoek en kooplust Onder de stands zagen wij verscheiden van machines en gereedschappen o.m. een machine, die een klomp maakt van het blok hout tot het afgewerkte product. HET NIEUWE PAVILJOEN GISTER TE PARIJS GEOPEND. Gistermiddag vier uur heeft de opening plaats gehad van het nieuwe Nederlandsche Paviljoen op de intern. Koloniale Tentoon stelling te Parijs. Om. waren aanweaig Mr. D. Fock, voorzitter van het Nederl. Comité; Jhr. de Jonge, Gouverneur-Generaal van Nedcrlanclsch-Indië; Minister de G ra a ff; Jhr. Beelaerts van Blokland, Mi- nister van Buitenl. Zaken; Jhr. Loudon, Nederl. gezant te Parijs; Mr. Paul R e y- n a u d, Minister van Koloniën voor Frank rijk; Maarschalk Lyautey en vele an deren. Mr. D. Fock hield de openingsrede,waar in hij allereerst de historie memoreerde van dit nieuwe paviljoen. Spr. dankte allen, die zoo energiek hadden meegehoLpen om dit nieuwe paviljoen in zoo'n korten tijd op te bouwen. In het bijzonder dankte Mr. Fock de Koninklijke Familie voor Haar krachtige medewerking. Prins D i S c a lie a, secretaris-generaa.1 van het Italiaansche paviljoen en dioyen van de vertegenwoordigers van de buitenlandscae secties, zei de, dat dit nieuwe gebouw het toonbeeld is van onitembaren gee9t en wils kracht. waardoor een kleine natie groot was geworden. Hierna voerden nog het woord Jhr. d Jonge, gouverneur-generaal van Ned.-In- ddë. Maarschalk Lyautey, de Fransche Minister van Koloniën, de heer Paul R e y- n a u d en tenslotte de Minister van Buitenl. Zaken Jhr. Beelaerts van Blokland. Hierna werd een rondgang gemaakt door de verschillende zalen. Gisteravond had een diner plaats in het paviljoen van Indo-Chhina voor de Neder landsche autoriteiten, daartoe uitgenoodigd door Maarschalk Lyautey. HET NIEUWE SPOORBOEKJE ZAL HET OP TIJD VERSCHIJNEN? Een eigenaardige bijzonderheid van den brand, welke Zaterdag gewoed heeft in de drukkerij der firma van Boekhoven op het Begijnhof te Utrecht, was wel, dat al het zet sel, dat daar aanwezig was voor het nieuwe spoorboekje, dat in de helft der volgende maand moet verschijnen, door het vuur Is vernield. Hierdoor is veel kans ontstaan, dat men dit allernoodzakelijkste drukwerk niet meer op tijd onder het publiek zal kunnen brengen. Inderdaad bleek bij navraag aan de Maas bode, dat dit gevaar niet denkbeeldig is, maar dat er uitvoerige besprekingen ge houden worden tusschen een vertegenwoor diger der Spoorwegen, den heer J. van Boek hoven en «en deskundige uit Leipzig. Het zal ook niet onmogelijk zijn, dat het boekje wel op tijd verschijnt, pi aar in een ander lettertype dan we tot nu toe gewend waren. DE INDISCHE P09TVLUCHTEN Het 22ste postvliegtuig is gisterochtend uit Boedapest vertrokken en, om 3.15 Schiphol aangekomen. Als passagier was de heer Camhell uit Galcutf BEGRAFENIS W. KALIS Onder buitengewoon groote belangstel; jg voornamelijk van Nederlandsche aanne mers, is gistermiddag op de algemeene be graafplaats te Sliedrecht ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. Ka lis, in leven directeur van de n.v. V. L. Kalis' Zonen en Co's Aannemingsmaatschap pij. Daar er verzocht was geen bloemen te zenden, waren er slechts drie kransen van de naaste familie. Aan het graf hebben gesproken de heeren Bothoff uit Nijmegen, vriend, Nieuwenhui- zen te Nijmegen, familielid, A. P. Volker, schoonvader en A. Bos, procuratiehouder van den overledene. De heer Nieuwenhuizen dankte voor de groote belangstelling. INSTALLATIE BURGEMEESTER L. R. MIDDELBERG WETHOUDERSVERKIEZING HET COLLEGE VAN HAARLEM Door de rechtsche raadsfracties te Haar lem is gisteren in een fractievergadering be sloten den heer W. J. W. van Liemt aan te wijzen als wethouder van Haarlem en opvol ger van mr. J. N. J. Heerkens Thijssen, die als raadslid bedankt h'eeft. Voorts is het zoo goed als zeker, dat de andere zittende wethouders herkozen zul len worden, n.l. mr. Slingenberg (V.D.), mr. J. Gerritsz (S.D.) en W. Roodenburg. (C.H.). DRANKBESTRIJDING JAARVERGADERING DER NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOU DENDE DRANKEN. In de te Arnhem jjehouden algemeene vergadering werden tot leden van de Ver- eenigingsraad gekozen Ds. A. v. d. Heide vrn Voorburg, H. Prakke van Assen en F. M. Schmidt van Amsterdam. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren P. v. d. Meulen (voorzit ter) en M. Braaksma, penningmeester en mevr. Straalman-Kremer. De Blauwe Vaan zal weer geredigeerd worden door de heeren P. v. d. Meulen en H. Ploeg Jr. Inzake Plaatselijke Keuze werd de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering, overwegende, dat bij de aanhangige drankwetsherzietiing gebleken is, dat in breede kringen van ons volk het verlangen naar plaatselijke keuze voortleeft; overwegende, dat daarbij de indruk gewekt is, dat vooralsnog van regeering en volksver tegenwoordiging geen voorstellen tot wijzi ging der drankwet te wachten zijn; overwegende, dat de drankwet de mogelijk heid schept om het doel der plaatselijke keuze te bereiken, met behulp van het petitierecht; spreekt als haar meening uit, dat elke 5 jaar een hierop gerichte actie moet worden gevoerd in die gemeenten, welke daarvoor in aanmerking komen en de meerderjarige inge zetenen aldaar in de gelegenheid moeten worden gesteld zich terzake uit te spreken en bij voldoenden steun te beginnen in 1935 den gemeenteraad moet worden verzocht, een voorstel aan de Kroon te doen, overeen komstig artikel 6 van het bij de Eerste Kamer aanhangige voorstel; dat de propaganda voor plaatselijke keuze krachtig moet worden voortgezel; dat zooveel mogelijk de plaatselijke over heid tot het nemen van maatregelen in den geest van de drankwet moet worden opge wekt. CHR. GEREF. MEISJESVEREEN. Bij beide plechtigheden, zoowel te Zoeter- meer als te Zegwaart, waren vefe notabe len aanwezig, waaronder wij opmerkten de burgemeesters van Pijnacker, Boskoop, Zevenhuizen en Bleiswijk, de beide genees- heeren Dr. W. E. Steur en Dr. J. W. Palte, TWEEDE BONDSDAG TE UTRECHT Zooals we reeds meldden, hield gisteren bovengenoemde bond te Utrecht zijn twee den Bondsdag onder presidium van de Bondspresidente Mevrouw De Smit Nieuwenhuis. De Bondsdag die druk bezocht was werd geopend door Ds. H. Janssen, die deed zingen Psalm 45 1 en 5, voorlas Psalm 45 en voorging in gebed. Daarop hield de bonds presidente de openingsrede. Zij heette allen hartelijk welkom, en zeide, dat er blijdschap in ons hart is, dat wij hier mogen zijn. Onze arbeid is tweeërlei: 1. beoefenen van barm hartigheid; 2. onderzoeken van Gods Woord. We zien op onze vereenigingen de gestalten van Martha en Maria. Allereerst Martha, druk bezig met veel dienens. Ongerust zijn om maar veel te verrichten. Hier is een ge vaar aan verbonden. We vergeten soms te luisteren naar het onderwijs van den Heere. En d'at is juist noodig. De Heere zeide tot Martha: één ding is noodig. Dit geldt ook voor ons. Moge dat voor alles ons voorrecht zijn. Wanneer wij als Maria luisteren mo gen naar het onderwijs des Heeren. zullen we pas kunnen dienen ook als Martha. De notulen van den vorigen bondsdag wer den gelezen en goedgekeurd. De secretaresse mej. O ver weel uit Haarlem, bracht jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat het aan tal vereenigingen thans 42 bedraagt, vorig jaar 35, alzoo goede vooruitgang. De pen- ningmeesteresse mej. De Bruyn van Apeldoorn mocht een batig saldo vermel den. De verslagen werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd gekozen tot vice presidente in de plaats van mej. Fels mejuffrouw de Vlieger uit Hooge- veen. Herkozen werd in het bestuur de se cretaresse mej. O v e r w e e 1 uit Haarlem. Het huishoudelijk reglement werd bespro ken en vastgesteld. Daarna weixlen de verschillende voor- ZOETERMEER-ZEGWAART IN FEESTTOOI Een dorp als Zoeteïmeer-Zegwaart is een merkwaardig ding. Ieder spreekt er over, Ms er over gesproken wordt als over één geheel, misschien is het dit, organisch, ook wel. maar intusschen zijn het nog steeds twee zelfsrtandigheden, vlak naast elkaar. Iets <aHs 'n Siameesche tweeling on der de Nederlandsche gemeenten! Want, al vindt men er, op een afstand van een paar honderd meter, twee gemeentehuizen, en be staat er idem een dubbele voorziening van politie, tot schrik van de boozen beide dorpen hebben slechts één gezamenlijken gemeente-secretaris, één dito ontvanger, en één burgemeester. Tot voor kort was dit de heer F. S. G. Bos, en thans, eenige maanden na diens verscheiden, is dit de heer L. R. M i d fl e 1- b v. r g, van wiens feestelijken intocht en plechtige installatie-in-duplo wij gisteren getuigen waren. Natuurlijk was er een commissie vian ont vangst benoemd, en daarin hadden zitting, (laten wij het behoorlijk gescheiden hou den!): voor Zoetermeer: de heeren P. Bax- meier, Ant. Bos en IJ. Maaskant; voor Zeglwaart: de heeren H. Balvert, H. N i e u w e n h u ij s e n en Dr. J. W. P a 11 e. Deze commissie heeft burgemeester Mid delt» .rg en gezin in een lange stoet auto's, (alle particuliere wagens!) uit Den Haag gehaald en bij de Katwijksche huurt, als uiterste grens van Zegwaarts territoir, officieel doen verwelkomen bij monde van den heer H. Nieuwenliu ijsen, die be halve onderwijzer aan de Chr. School ook voorzitter der A. R. Kiesvereeniging is. Vervolgens ging het in feestelijken optocht naar de kern van de dorpengemeenschap toe, en naarmate deze dichter in zicht kwam, (de werelid is ginds) nog schaarsch bezet) werd het aantal Hollandsche dun doeken grooter, totdat het eindelijk één ge it lajpp er en kleurgewemel was onder de blauwe zomerlucht met witte wolken. Aan de grens-scheiding v\an Zoetermeer en Zegwaart „deze merkwaardige grens", zooals de heer P. Ba x m e y e r, voorzitter der Chr.-Hist. Kiesv. bij zijn sipeech ter plaatse zeide, werd wederom een welkomst woord geuit, en zoo belandden wij, trap-op-m een-gedrang, in de Raadzaal van Zoetermeer, waar de goede zorg van veldwachter S'teenhuizen ons een plaatsje had bezorgd. Wethouder J. W. Groene we gen, loco-burgemeester, opetade de vtergadering met gebed en las het officieel benoemings besluit voor, waarna hij den nieuwen bur gemeester welkom heette, en in een korte rede hem een en ander van de huidige Zoetermeersche vraagstukken mede deel do De belangen van den landbouw werden hierbij niet vergeten, en ook de kwestie van Samensmelting der beide dorpen werd aan gevoerd. De nieuwe burgem. sprak een dankwoord, waarin hij o.m. seide dat door zijn loop baan buiten Europa, in Oost- en Weet-Indië, zijn liefde voor het oude vaderland eer was versterkt dan verzwakt. Het is mij 'n reden tot dank, aldus Spr., dat God mij vergunt hier een naar ik hoop nuttigen werkkring te aanvaarden. Moge het ons allen gegeven zijn, om onder Gods hulp en bijstand den bloei van de géfnèenite Zoetermeer zonderj den heer C. P. Blauwhof, gemeente^secreta- aanzien des persoons te behartigen. Nadat door het oudste raadslid, den heer J. Duinsveld (R. K.) nog gesproken was. en deze met een kort woord door bur gemeester Mi ddelberg was beantwoord, was hiermede de plechtigheid in Zoeter meer ten einde In het gemeentehuis van Zegwaart had de officieele installatie om drie uur plaats. De heer E. H. Chardon verrichtte hier als loco-burgemeester de symbolische han deling van het omhangen met den keten, terwijl de heer Van Sltraaien als raadslid den nieuwen burgervader toe stellen behandeld. Aangenomen werd het voorstel inzake het bondsinsigne. Er waren twee ontwerpen ter tafel, beide van den heer W. M. d e J o n g te Utrecht, architect. Eén van deze ontwerpen werd voor het in signe gekozen. Wat betreft het voorstel om te trachten te komen tot de uitgifte van een eigen orgaan, sprak de vergadering in principe zich dtaarvóór uit; de zaak zal nader worden nagegaan. Er was een voorstel om den bonds dag te houden in de eerste week van Aug. Besloten werd echter den bondsdag te hou den in de tweede week van Augustus. Van de vereeniging te Rotterdam was ingekomen m voorstel inzake leidraden. Dit voorstel werd echter teruggenomen. Besproken werd de aansluiting van veree nigingen van kleinere meisjes. Besloten werd, dat deze kunnen worden toegelaten als adspirant-leden. In discussie kwam hét oprichten van af- deelingen en ringen. Dit werd gezien niet de taak van het bondsbestuur. maar van de plaatselijke vereenigingen. Nadat gepauzeerd was. werd in de middag vergadering allereerst besloten een telegram te verzenden aan H.M. de Koningin. Vervol gens voerden de afgevaardigden van zuster organisaties het woord, en wel namens den Bond van Herv. Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag, den Bond van Geref. Meisjesvereenigingen, en den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen. Prof. F. Lejigkeek van Apeldoorn refe reerde over „Lectuur". Van dit referaat de- *en we gisteren reeds verslag. Ds. H. Janssen hield om des tijds wille zijn aangekondigde rede over „Het nut van onzen Bond" niet, maar sprak een kort slotwoord. De Presidente, Mevrouw De Smit, sprak een woord van dank aan allen, die meege werkt hadden tot het welslagen van den Bondsdag. Nadat gezongen was Psalm 43 3 en 4, ging Prof. Lengkeek voor dankzegging. ris. Pastoor J. Leusen, Ds. H. Versluis, den Gemeente-opzichter J. Dekker, en vele deren. Vanzelfsprekend legde de bevolking der beide dorpen veel belangstelling en enthou siasme bij ontvangst en installatie aan den dag en ging er telkenmale als de burge meestersfamilie zich den yolke vertoonde, een waar gejuich op. De nationale muziek van Kunst en Vriendschap" heeft zich op uitstekende wij ze doen hooren. In den middag, tusschen 5 an 6 uur, wai in „De jonge Prins" receptie en na een rij toer door de dorpen had ten besluite in „De Gouden Leeuw" een feestmaaltijd plaats, waar ongetwijfeld nog menig goed woord gesproken is. Zoertermeer-Zegwaart hebben hun nieu wen burgemeester met vlag en wimpel in- ROFFEL-RIJMEN, HARTJESDAG Amsterdam op Hartjesdag Dwars door het verkeersgejengel Knalt de klapper van den bengel Met een onverivachte slag. Amsterdam weet, dat het komt, 't Heeft gestaan in alle kranten; De politie heeft het land en Grijpt ernaast, wanneer het bomt. In de stille achterstraat Ratelen de zevenklappers, Grinniken de ginnegappers Met een orthodox gelaat; Midden in 't verkcersmmoer Barsten de brisante bommen; Om de daders moet je kommen! Die zijn foetsie, van de vloer. „De peliesje sie je niet," Zeggen de geschrokken vrouwen Die de kinderwagens douiven, Doivn van Hartjesdagverdriet. Waar de strijd het felste slaat Enkle gummiknuppelslagen, En wat kijkers weggedragen Met geschonden aangelaat Aan het einde van de slag, Jengelende zuigelingen Die hun middernachtzang zingen Amsterdam viert Hartjesdag. (Nadruk verboden) LEO LENl DIPLOMATIE De Fransche gezant te 's Gravenhage de heer Kammerer die benoemd' is tot ambas sadeur te Buenos-Aires zal in November a.s. ons land verlaten en zich naar zijn nieuwe post begeven. GRENSWIJZIGING Maandag 24 Augustus om 2 uur zullen Ged. Staten van Zuid Holland behandelen de wijziging der grenzen van de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Pernis, Hoogvliet, Poortugaal en Rhoon en om half drie het beroep van G. v. Dantzig tegen het besluit van den raad der gemeente Schiebroek tot zijn niet-toelating als raadslid. LICHAMELIJKE OEFENING DE OPEN BRIEF „VRIJ NEDERLAND" VRAAGT EEN ONDERZOEK." Het Genootschap „Vry Nederland" heeft naar het ons mededeelt, een brief gericht aan de Ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken, waarin gewezen wordt op den Open Brief, gericht door den heer R. Heyne aan den heer Dr. Kröller, in welken Open Brief, naar de meening van het Bestuur van „Vrij Nederland" zeer ernstige feiten worden vermeld. Het komt het Bestuur voor, dat een dergelijk ernstige zaak, uit een oogpunt van publieke moraliteit niet ononderzocht mag blijven en„Vry Nederland" verzoekt den Ministers daarom dringend een onderzoek naar het door den heer Heyne geschrevene te willen instellen. Het Bestuur van „Vrij Nederland" heeft een afschrift van dit schrijven doen toekomen aar. het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Instituut van Accountants, en aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. HET N.C.G.V. IN ROUW DE HEER K. DUIKER OVERLEDEN Op Dinsdag 18 Augustus, 's morgens om uur is te Groningen vrij plotseling over- leden de Voorzitter ivan het Ned. Chr, H v»Gymnastiekverbond do heer Karei Duiker. Met groote versla genheid is dit be richt in de kringen van het Verbond vernomen. Op de Jaarvergade ring van het N.C G.V. in het begin van dit jaar te Utrecht gehouden, werd juist herdacht, dat de heer Duiker 10 jaar als Vöotaittar was werkzaam geweest, en welk oen bloei het Verbond onder zijn leiding heeft genomen- Met groote erkente lijkheid werd toen gesproken over de vele verdiensten van dezen voorman. De heer Duiker was voorts lid van de Groningsche Commissie voor de lichamelijke opvoeding, en indertijd mede-oprichter van de Vereeniging Oranje-Nassau. Ook in de Ned. Herv. Kerk bekleedde de overledene di verse functies. INDRUKKEN UIT EGYPTE I De reizigers, di© in onzen tijd het Mor genland bezoeken, laten het meestal niet bij Palestina alleen, doch nemen Egypte erbij. Geheel andens, dan vroeger. Toen was het Heilige Land het één en al voor den pelgrim. De uitbreiding van het hedendaagsohe program is niet zoozeer te danken aan de behoefte der reizigers, d«,n wel aan het zakelijk inzicht der groote Reisbureaux. Men gaat daar van de redeneering uit, dat een reis, welke zich uitstrekt tot beide merk waardige landen, meer deelnemers zal trek ken. En bet komt op het getal aan, zal de prijs zóó kunnen worden gesteld, dat een groot getal inschrijvingen kunnen worden .verwacht Want een reis naar de landen, aan de overzijde van de Oude Wereldzee, blijft kost baar, al valt op zichzelf de prijs, in aan merking genomen wat men ziet, niet hoog te noemen. Gaat de som boven de draagkracht uit van de overigens groote massa der reislus- tigen, welke er heden ten dage zijn, zoo is dit wel ten genoege der deelnemers, welke de troep liever klein dan groot zien, doch niet van de bestuurders van het reisbureau en van het toeristenschip. Komt daar dan nog een wereldcrisis bij, dan spreekt dit te meer. Vóór twee jaren maakten wij met een der andere booten van de Hamburg-Süd, dan waarmede wij nu naar het Zuiden trokken, een reis naar Spitsbergen, ook in ons blad beschreven. Toen was de Monte Cervantes, sedert op 'de rotsen van Vuurland vergaan, stamp-en- stampvol, ofschoon ook deze tocht niet tot de alledaagsche behoort Thans had de Monte Rosa slechts ongeveer de helft der reizigers aan boprd. Een reis naar Morgenland wijkt nu eenmaal af van eene langs de platgetreden paden, welke de touristenbenden meestal nemen. Om dus de animo te verhoogen, of neen, dit is niet juist, animo is er genoeg, om d'us de sla- gingskansen te vergrooten, koppelen de reisbureaux Palestina en Egypte at*n «>- kaar. Niet ieder is hier van gediend. De heer Van Wijlen, die in zulk een smakelijke causerie zijn Heilige-Land-tochten heeft, be- sohreven, wilde zijn Palestina-indrukker niet aan een vergelijkende proef onderwer pen. En op een bepaald moment hadden sommigen onzer spijt, zijn voorbeeld! maai piet gevolgd te hobbeni Dat. was, toen wij ons te Haïfa, de nieuwe Palestynsche haven, inscheepten, om Egvpte-waarts te trekken. In Palestina raakt men in een korte spanne tijds niet uitgestudeerd. De eene indruk overweldigt de andere. Het land gaat steeds meer leven. De historie spreekt van dag tot dag meer tot den reiziger. De heengegane eeuwen doen steeds dqidelijker spraak van zich uitgaan. Met de bevolking raakt men meer vertrouwd. De sluier van vele geheimenissen wordt langzaam opge heven. En nu moet de geest dit alles nog verwerken en ordenen en in een passende lijst insluiten. Daarbij komt de vermoeienis van het lichaam. Men zou óf nog gaarne rustig, zeer rustig, in Het Heilige Land tot zich zelf komen, óf wel nu maar naar huis trek ken, om al vast een begin te maken met die noodzakelijke ordening. Maar een program is een program. En bij een internationaal reisgezelschap tellen per soonlijke wensohen niet mee. Men leeft niet., doch wordt geleefd. Van achteren beschouwd, was dat goed ook. Want nu :ijn zij, welke Egypte bezocht hebben, hoogst dankbaar, ook dit land der Faraonen betreden te hebben. Om vele redenen. Niet in het minst hierom, dat wie midden in de Mohammedaansche wereld, wil verkee- ren, aan Palestina niet genoeg heeft. Pale stina zit vast met banden, welke nooit ge heel loslieten, zelfs niet in de donkerste eeuwen, aan de Christelijke wereld. Op Egypte rust het Mohammedaansche stempel in veel sterker mate. En spreekt het ook niet sterk tot den reiziger, dat hij nu nog een werelddeel er bij neemt? In Syrië en Palestina maakte hij kennis met het oude Azië; in Egypte zal hij het donkere Afrika mogen bezoe ken. Den laatsten nacht op Palestynschen bo dem, brachten wij door in een zindelijk hotelletje, onder Joodsche directie, waar blijkbaar Zionisten vaak logeerden. Na een vermoeiende auto-tocht vanaf het snikheete Tiberias over Nazareth en door een reeks bloeiende Joden-kolonies, rustten wij derwei. De Monte Rosa was inmiddels aan de kade gearriveerd. Zij was m'et de helft van het reisgezelschap naar Port-Saïd geweest. Deze helft had eerst Egypte bezocht en trok nu Palestina binnen. Wij deden het omge keerd. Straks, nfi het vastgesteld aantal dagen, zouden wij te Haifa terugkomen, daarna met z'n allen weer Europa-waarts aftrekken. Bepakt en beladen, daar is men toerist voor, namen de platboomde schuiten de reizigers weer op en zetten ze af bij de statietrap van de Monte Rosa. Het muziek korps zit zoo weer aan gangboord, alsof wij niet weg geweest zijn. Nooit, zal een toe ristenschip, dat prijs stelt op den naam van wellevendheid, zijn passagiers doen opne men of uitbooten zonder muziek. Maar wij weten wel, dat wij weg ge weest zijn, dat wij onder heete zon hebben gewandeld, zand geslikt, zuinig bedeeld zijn met water en onze kleeren veranderd zijn i stofmagazijnen. Wat bied't een modern zeeschip dan een schat van comfort. Een koninkrijk voor een paard, heette het eenmaal. Een extra fooi voor een bad, was het nu. Nog even ge duld! Eerst moet de Monte Rosa varen en dan mogen de in groot getal aanwezige baden gevuld. Tot zoolang een blik geslagen op den Karmel, nog eens getuurd naar Akko, het laatste steunpunt der Kruisvaar ders, of wel de vlakte van Saron per kijker naar zich toe getrokken. En dan zet de zee kolos er den gang in, eerst matig en dan al sneller. De warmwaterpij pen beginnen te loopen, de baden vullen zich, de Palestina- reizigers weten wat hun t/e doen staat en straks verschijnt alles frisch op het dek. En ziie, 't is alsof een nieuw verlangen ge boren is. Een verlangen naar het onbeken de. 't welk Afrika thans in zijn schoot zal bergen. Want immers, ook nu nog is waar wat Salomo zei: Het oog wordt niet verza digd met zien, en het oor wordt niet ver vuld van hooren. De reis van Haïfa naar Port-Saïd is bin nen het etmaal volbracht Als de morgen d'aér is, ligt de Monte Rosa op de reede vóór de haven. Niet erin, want het haven geld is niet mis en de groote boot kan rus tig buitengaats blijven. Het standbeeld van Ferdinand de Lesseps den ontwerper en uitvoerder van het Suez- kanaal, trekt direct het oog. Het ontschepen vangt aan. Snel doorklieven de sterke red dingsbooten van <fe Monte Rosa de groote internationale haven. Schepen varv allerlei naties passeeren wij. Op de kaden trekken de gebouwen van de Suezkanaal-maatschap- pij de aandacht. Vlak vóór het station wordt alles aan land gezet. Wij zijn op Afrikaan- sohen bodem, in het land der Egyptenaren, die even ijverzuchtig als allo andere vol ken, tolbeambten loslaten op alles, wat rei ziger heet Deze douaniers lijken mij geen ras-echte Egyptenaren te zijn; ze hebben meer weg van dun corpulentcn Turk. Turken trouwens zijn er ook na het afschudden van het Turk- sche juk heel wat in Egypte gebleven. Veel 1 ambtenaren worden er onder gevonden. Zoowaar moeten er nog wat koffers open. Bijzonder vriendelijk zijn, deze inhalers der belastingen niet Treedt het rassenver schil reeds naar voren of is het gezichts bedrog? Later, in Kaïro, bleek het, dat de nationalisten zich weer danig roerden en dezen zijn de Europeesche vreemdelingen niet bijster gezind. Port-Saïd zelf wordt niet zoo heel veel door reizigers aangedaan. Deze internatio nale havenstad staat in geen al te beste reuk. Snel gegroeid op een dorren bodem, van enkele duizenden inwoners in 1880 tot de honderdduizend van thans, trok zij naast dat deel der bevolking, hetwelk direct bij de scheepvaart geïnteresseerd is, een grooten legertros van het schuim uit Europa en Afrika, een soort menschelijke zinkput. De haven is een kunststuk van water bouw. 230 Hectare groot, wordt zij beschermd door twee groote golvenbrekers. Slechts met groote moeite wordt de diepte van tien tot dertien meter gehandhaafd. Groote bag germolens doen aldoor hun werk. Trouwens het onderhoud van het geheele Suez-kanaal is een kostbare geschiedenis. Pas hebben de groote scheepvaartmaatschappijen een po ging gedaan om de hooge kanaalgelden ver laagd te krijgen, waar de resultaten der recderij over het algemeen alles behalve mooi zijn. Vergissen wij ons niet, dan heeft de kanaalmaatschappij daar vooralsnog niet in toegestemd. Dit kanaal heeft voor Hollanders altijd een groote aantrekkingskracht. Ons land is kanalenrijk als geen ander. De vergelijkin gen worden dus ras getrokken. Daarbij slaan wij in het Suez-kanaal een goed figuur. Bij de statistiek van het scheepsverkeer, in ton nen berekend, stond ons land tot vóór een enkel jaar op de tweede plaats. Engeland natuurlijk verreweg vooraan. Thans is Duitschland nummer twee geworden en moeten wij ons met drie tevreden stellen. •Suez-kanaal en Nieuwe Waterweg, Neder lands voornaamste scheepvaartweg ontloo- pen elkaar, wat de tonnagge betreft, niet zoo heel veel. Alleen zijn de schepen van het Suez-kanaal in doorenee veel grooter. Bijna zonder uitzondering Indië-vaarders. De spoorweg van Port-Saïd naar Kaïro loopt ruim zestig kilometer evenwijdig met het kanaal. Wanneer het geluk nu dienen wil en een Hollandsch schip passeert, is ieder kinderlijk blij. En zoo is het inderdaad. De Waal kerk stoomt statig na een wel vol brachte tocht huiswaarts aan. m den vod van het de Lesseps standbeeld te Port-Said: Egyptische bakker hoopt t ronde brooden te verkoopeu.. Op den achtergrond de Uuntc Hom

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5