llirnwr geihsrt) Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 10e Jaargang EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Wek©- lijksche zending m 6.— Bij dagelijksche zending m 7.-* Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3434 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels.............L17% Elke regel meer0.22% lcgez. Mededeelingen van 1—5 regels m ZJ30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen DEMOCRATIE EN DICTATUUR. Wie na lezing van ons hoofdartikel van Zaterdagavond mocht opmerken, dat niet ongerust behoeven te maken over de opinie van een enkeling, zou zich deerlijk vergissen. Eén roode marxist maakt nog geen dictatuur; het is zoo; maar zijn houding zou door heel de roode pers verdedigd wor den; precies zooals men nu de houding der Pruisische regeering verdedigt, althans goed praat. Wij schreven daar iets over en dit was voor de Volk-redactie oorzaak er breedvoe rig op terug te komen. Maar, eerlijk ge zegd, daar kunnen we nu geen touw aan vastmaken. Het eenige, waarmee wij ons wel kunnen vereenigen, is de dubbele aanhef. Want waarlijk: „Men kan in den journalistieken komkom mertijd, die allengs dan toch schijnt te zijn aangebroken, rare dingen beleven." Dat blijkt overduidelijk uit de pogingen, welke het Volk doet, om de daad der Pruisi sche regeering goed te praten. En we kun nen met de redactie accoord gaan, als zij in ons blad „een kostelijke driestar over de democratie en derzelver veiligheid, wanneer de S.D.A.P. het voor het zeggen had," ge lezen heeft. Doch daarmee zijn we dan ook klaar. Want de opmerking, dat men in ons land dwang wilde „uitoefenen op de redactie van Tribune om voortaan haar meening in anderen vorm dan zij blijkbaar voor haar zaak dienstig acht aan het publiek voor te zetten en dat de leeszalen door het dreige ment der subsidie-inhouding in een onduld bare dwangpositie werden geplaatst;" lijkt naar niets. Dit was geen censuur naar twee kanten, waartegen principieel verzet gebo den scheen; zooals het blad beweert. Wat een kronkelredeneering! Is er op de redactie van de Tribtine ook maar de ste dwang uitgeoefend? Nooit iets van ge merkt. Er is niets geschrapt en niets verbo den. Alleen is gezegd: die lectuur hoort in een fatsoenlijkeleeszaal ni?t Maar in Pruisen zou men de* Tribune ver plicht hebben om een regeeringsbeschouwing tegen het blad op de voorpagina af te druk ken zonder commentaar! Dat nu verdedigt Het Volk en het eerste keurt het af en noemt het absoluut ten onrechte censuur. Waarom was het in Pruisen wèl geoor loofd? Omdat de anti lezers onjuist inlichtten, het punt saboteerden en zich dus aan „mislei ding" schuldig maakten. Neen, de redactie bewondert die regeerings- daad niet. Maar wat wil men? Dë 'democratie stond op het spel. En wanneer deze moet worden verdedigd, hetzij tegenover het fascisme .hetzij tegenover het communis me, dan kan men er van overtuigd zijn, dat men de sociaal-democratie paraat zal vinden, met alle middelen, waarover zij beschikt. Met alle middelen, desnoods ook gewa penderhand. Ziedaar de volledige bevestiging van het geen wij schreven. Weg met de democratie, wanneer ze onze plannen niet meer dient! Recht is, wat wij willen. Het zou ons niet moeilijk' vallen op grondslag van deze stelling elke dag uitnoodlging tot onze Regeering te richten om de roode pers een hoofdartikel te dictee- rcn ovecr regeeringsmaatregelen, waarover die pers haar lezers onjuist inlicht En mocht het ooit gebeuren, wat echter ondenkbaar is, dan zal er van verschillende zijden protest rijzen, doch dan behoort de roode pers de hand op de mond te leggen: zij keurt zulk ingrijpen goed. Want, volgens de dictatuur-denkbeelden welke Het Volk verdedigt, heeft de Regeering het recht, „ten overstaan van een pers, die stelselmatig de juiste vermelding van het regeeringsstand- punt had gesaboteerd, gebruik te maken van een haar verleende bevoegdheid om één enkele maal ook de misleide lezers dier bla den in de gelegenheid te stellen behoorlijk kennis te nemen van de inzichten der we derpartij." DE VERKLARING. Wij hebben de Pruisische persnoodveror dening en haar ondemocratische toepassing niet voor de volle honderd procent op reke ning van de sociaal-democraten gesteld; want we zijn voor een rechtvaardige ver deeling, zoowel van blaam als van lof. Het feit echter, dat de roode pers, wellicht ook tot verbazing van haar lezers, dit stukje dictatuur verdedigt met een redeneering zoo krom en verdraaid, dat ook de meest be krompen partijman althans even opkijkt; dit deed wel vermoeden, dat de verant woordelijkheid vooral op rood rust Zulks wordt bevestigd door een Duitsche correspondentie in de N. Holt. Crt., waarin we o.a. lezen: Het antwoord van Hindenburg op de actie van het kabinet-Braun was zijn verlangen de noodverordening tegen de persvrijheid terstond aan een onbeperkte toepassing van de landsregeeringen te onttrekken, wat voornamelijk Pruisen treft, waar de sociaal-demokratische re geer ingspersonen zich krachtig van haar bedienen om de oppositie te muilbanden en dit niet slechts tegenover nationaal- socialistische en communistische bladen, maar ook tegenover Duitsch-nationale en de groot-industrieele als de Rheinisch- Westfülische Ztg. en de groot-agrarische conservatieve Schlesische Ztg., die voor veertien dagen werden verboden. Voor de aanstaande verkiezingscampagne in Prui sen is het niet onverschillig of de pers noodverordening den winter overleeft en door Severing, den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken als „verkie zingsminister" kan worden gehandhaafd. Hierin wordt „het muilbanden van de op positie" vooral op rekening van de sociaal democraten gesteld. En van de gansche oppo- Het is zoo erg als het kan. Ja, zelfs wor- sn er bladen verboden. De redactie van Het Volk zal dus nog ver der moeten gaan, dan zij al deed. Want ii haar eenste verdediging betoogde zij, dat een gedicteerd hoofdartikel lang zoo erg niet was als een verbod om te verschijnen; dat zou duldelooze censuur zijn. Enfin, het gaat om de .redding" democratie en dan zal men elk strijdmiddel te baat nemen. Precies als Braun thans doet, van wien de Haagsche Post schreef: De Rijkskanselier Brüning is een be middelaar wiens geheele streven richt op bijlegging der tegenstellingen. Daarentegen is Braun een partijman, die zelden een woord spreekt, zonder zijn tegenstanders te kwetsen. Al vertegen woordigt zijn regeering slechts een min derheid, dit belet hem niet de meerderheid met scherpe maatregelen te lijf te gaan. Hij verbiedt haar vergaderingen en ter roriseert haar pers. Met behulp van een noodverordening heeft hij zijn politieke tegenstanders gedwongen zichzelf tenloos" te Stel u eens een oogenblik voor, ck Nederlandsche Regeering zoo gehandeld had 903, in 1918 of tijdens het roode Vloot- plain-schandaall Het is waar; gij kunt het u niet voorstel len, zoolang de sociaal-democratie geen deel de regeering uitmaakt! officieele berichten ONDERSCHEIDING. Benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-c Jhr. Mr„ Sandberg van Boelens. ZEEMACHT. Bevorderd tot luitenant ter zee le kl. die der 2e kl. C. Moolenburgh. J. F. W. Nuboer. M. Schoo, A. de Boot), F. W. van Overeem en J. E. A Post Uiterweer; tot luitenant ter zee le kl b» de Koninklijke Marine-reserve de luitenants ter zee 2e kl. bij :serve A. Boosman, J. C. van den Tol en J. D. Jibben; ot luitenant ter zee 2e kL die der 3e kl. A. H van der Schotte Plivier, A. van Karnebeek, H. E. Bralnlch van Brainlch Felth. H. P. Muller. G. Kruijs. J. van Haga, R. Stuffken. J. C. JurrJens, C C J Schalkwijk. P. J. C. Snippe. A. C. M. do Neeve. F .W. van Duim. C. W. F. van Boetzelaer. C. W. Krabbe. J. H. J. Nepveu. P. Schotel. D. B. van Heusden. A. P. Smltt; J. A. F. H. Douw van der Krap. P. G. de Back. H. W R. Krauss en C. L. J. P. Douw in der Krap: tot luitenant ter zee 2e kl. bö de Koninklijke arlne-reserve de luitenants ter zeo 3e kl. bij e reserve P. van Willigen, H. C. J. Coumou D. Korver: tot eerste-Iultenant der mariniers de tweede luitenant der mariniers H. Lieftinck: tot officier van den marinestoomvaartdienst der 2e kl. de officieren van dien G. 'C. van Hilten, A, de Waa E. O. L< DE BEDRIJFSRADENWET het afwijzend advies van de hooge raad van arbeid In de pers heeft reeds een uitvoerige ge- d'achtenwisseling geloopen over het afwij zend advies, dat de Hooge Raad van Ar beid heeft uitgebracht over het vooi'ont- werp: Bedrijfsradenwet. Wij hebben daaraan niet meegedaan, om dat het weinig zegt als een meerderheid van 21 tegen 17 stemmen op zeer verschillende, vaak met elkaar strijdige gevoelens, een af keurend' oordeel uitspreekt Dat bladen als de roode pers, welke perscensuur voorstaan en bevorderen op grond daarvan het wets ontwerp een prul noemen, is te begrijpen. Doch het is beter het advies zelf af te wachten. Dit is met de beweegredenen thans gepu bliceerd. Het begint met de behandeling van zeven principieele vragen, welke de Raad zich gesteld heeft. De eerste vraag: „Past een ontwerp als dit in de ontwikkeling van ons bedrijfsleven?" werd door een aantal leden ontkennend beantwoord op grond van de argumenten, dat het voorontwerp zich niet zou baseeren op de bestaande organi saties, dat het te veel invloed) zou geven aan de overheid, dat het begrip bedrijf het ontwerp niet voldoende begrensd is v.~ dat decentralisatie der sociale wetgeving hier niet op de juiste wijze geschied! Volgens deze leden moet een regeling van de ondernemingsraden de voorkeur hebben. Zij, die, deze vraag bevestigend beantwoor den wezen de bezwaren van de hand: er bestaat h.i. behoefte aan georganiseerd over leg met de overheid en de ondernemings raden kunnen zich naast de bedrijfsraden ontwikkelen. De Raad heeft over deze vraag niet ge stemd. Dat deed hij wel over de vraag of de bedrijfsraden hun werkkring moeten uit strekken tot productie en distributie. Het betreft hier d'e kwestie of de raden meer zouden zijn dan organen van advies en over- g in zake de positie van den arbeider. Acht leden van den Raad beantwoorden de gestelde vraag zonder voorbehoud beves tigend. Ten slotte was een kleine meerderheid i den Raad (2018) van oordeel, dat de bedrijfsraden hun werkkring niet moeten uitstrekken tot productie en distributie. VERPLICHTE VERZEKERING tegen wettelijke aansprakelijkheid EEN PLEIDOOI M. Krauss. i administratie i kL die der LANDMACHT. nngewezen voor de functie van Sfatlona- imandant. bestemd voor het door den er van Defensie te bepalen station, de 'c-kapiteln Mr. J. Garrer, van het 4e verzoek eervol ontslagen uit den n tairen dienst de reserve-le luit. Jhr. W. C. Panhuys, van het 6e rej£. veldai i uit den militair mtslagen uit den militair* H t.-kolonel J. Kooper en i de titulaire rang van reserve-kolonel ve: Benoemd bij het reserve-p< acht bU het personeel van :n dienst, tot reserve-officii kl. A. Hoedemakers, arts. van het 20e reg. inf.: en uit den mllital- A "W. Goetmakers e-le lult. C. W. M. van Eyck an het Vrijwillig Li der Corput Verlengd i A. Stuur- stormkorps -e-le Tuit- R. de Vries e-kaplteln Prof. Dr. 2e kl. D. de Rltter a Heukelom. van het personeel skundlgen dienst der landmach Eervol ontslagen uit den milltal: 2e luit A. F. J. Post, va veldartillerie: noemd bft het ncht bli het persoi reserve-personeel der land- cel van den geneeskundigen paardenarts le kl. de re- paardenarts 2e kl. J. Slager, van dat per- LUCHTVAART. schikking van den Minis is ingesteld de permaner E. Th. de Veer. dlr< r der Luchtvaart- uer. onderdirecteur van den Rijksstudledlenst or de Luchtvaart, voor Dr. Ir. E. B. Wolff; K. Steup. kapitein-vlieger dor Luchtvaartaf- kapitein-vlieger F. A. van tyst en W. H. Tetenbui .Verordenende bevoegdheid? Verder was een groote meerderheid in den Raad (28—10) van oordeel, dat de bedrijfs raden vooralsnog geen yerordenende be voegdheid moeten hebben. Moet aan de bedrijfsraden de beslechting van geschillen worden opgedragen? Beter is rechtspraak door een onafhankelijk or gaan, luidt het standpunt van velen, die de bedrijfsraden hiervoor niet geschikt achten en die grondwettelijke bezwaren zien. Dit be strijden de voorstanders, die meenen, dat het voorontwerp in dezen aan de praktijk aansluit 17 leden van den Raad beantwoor den de gestelde vraag zonder meer bevesti gend. Over de vraag staakten in den Raad derhalve d'e stemmen. Hetzelfde geschiedde bij de beantwoording in de vijfde vraag, nl. of de bedrijfsraden het recht van enquete moeten hebben. Ver tegenwoordigers van het algemeen belang (ambtelijke en wetenschappelijke leden) achten de meerderheid' voor de bedrijfsra den overbodig. De hoofdvraag De laatste vraag is tevens de belangrijkste, daar zij beslist over de strekking van het advies. Zij luidt of een wet in den geest van het voorontwerp gewenscht is. Vier verschillende opvattingen treden daar bij op den voorgrond': In de eerste plaats is een aantal leden van oordeel, dat de wetgever geen taak heeft te vervullen door, zooals het voorontwerp doet, de instelling van colleges te bevorderen aan welke voorloopig nog slechts een adviseeren- de en op den duur allicht verder strekkende bevoegdheden zullen worden geschonken. Deze leden meenen, dat ten aanzien van elke wet afzonderlijk moet worden bezien, op welk terrein behoefte aan wijziging of de centralisatie bestaat en zoo ja, welke wijze daartoe het meest geëigend is. Op dien grond' staan deze leden afwijzend tegen over het voorontwerp. Een tweede groep van leden is van mee ning dat op dit gebied wel een taak voor de overheid is weggelegd, doch dat de overheid dergelijke colleges niet moet instellen, doch d'at zij moet volstaan met aan uit het vrije bedrijfsleven opgekomen organen, advisee- rende en uitvoerende functies toe te ken nen. Op dien grond geven deze leden aan de grondgedachte van het ontwerp der studie commissie do voorkeur boven het vooront- Een derde groep van leden heeft tegen het voorontwerp voornamelijk twee bezwaren. Deze leden zouden wienschen, dat de wetge ver de instelling van onderneminggsraden in de eerste plaats zou ter hand nemen. Voorts zou de taak van de in te stellen bedrijfsra den niet moeten liggen op het gebied' der ar beidsvoorwaarden, doch in hoofdzaak op dat van de productie en de distributie; in verband daarmede zouden naast werkgevers werknemers tevens vertegenwoordigers het algemeen belang zitting moeten heb ben in den bcdrijfsraad. Een vierde groep van leden ten slotte kan zich in het algemeen met het voorontwerp vereenigen, zij het ook, dat sommige dezer leden de waaixfe van het voorontwerp voor namelijk zien in het perspectief, dat het opent, terwijl andere dezer leden de tot standkoming von deze wet zouden toejui chen, ook al zou het vaststaan, dat de re geling vooralsnog tot hetgeen het vooront werp bevat, werd beperk! Zooals gezegd, werd de vraag zelve met 2117 stemmen ontkennend beantwoord. De volgende leden hebben bevestigend be antwoord de vraag of een wet, in den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp, gewenscht is Aalberse, Amelink, Attema, Bakker. Berghuys, de Bruyn, Folmer, van den Heuvel, van Hellenberg Hubar, Kruit hof, Loerakker, van der Meys, Ruppert, Schutte, Slotemaker de Bruine, Veraart en Westhoff; Ontkennend is de vraag beantwoord door de leden: de la Bella, Blanker! de Boer, Bordewijk, Brautigam, Cort van der Linden. De Vraag of verplichte verzekerjng tegen ettelijke aansprakelijkheid in dewet be hoort te worden opgenomen, is bi] het be- sïuur der Kon. Ned. Automobiel Club in er-nstige overweging. De rechtskundige advi seur van deze organisatie. Mr. N. K. H- van Essen schreef op \erzoek van h.et be stuur hierover een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen: Zij, die een automobiel of motorrijwiel op den weg laten rijden, sturen iets gevaarlijks in het verkeer. En voor dit gevaar dienen de overige weggebruikers beschermd te wor den. Deze bescherming heeft men bij ons, evenals in de meeste andere landen vastge legd in den regel van de zoogenaamde „om- "ekeerde bewijslast". Wanneer een auto-ongeval plaats grijpt, waarbij bijvoorbeeld een voetganger is ver- wond, dan is de automobilist aansprakelijk voor de schade. En hij blijft dit tot op he oogenblik waarop hij aannemelijk kan ma ken, dat laat ons het eenvoudig uitdruk ken het ongeval niet zijn schuld was. Hoe men ook omtrent de merites van deze bepaling moge denken, zij is er nu eenmaal, en niet alleen in onze wetgeving, doch in de meeste buitenlandsche eveneens. En door deze bepaiing, door deze in ae wet gefixeerde aansprakelijkheid van den automobilist, worden dus de overige weg gebruikers beschermd. Het wordt hun ge makkelijk gemaakt hun aanspraken tot schadevergoeding in rechte geldend te ma- k<Maar ziet, in vele gevallen blijkt het von nis, dat de benadeelde voetganger of wiel rijder van den rechter krijgt en waarin is vastgelegd, dat de automobilist een bepaald bedrag als schadevergoeding moet betalen, niet anders dan een „scrap of paper te zijn. Niet omdat de inhoud van dat vonnis niet juist zou zijn, maar omdat het niet verhaal baar is. Omdat degene tegen wien het ge- wezen is, geen roode cent blijkt te bezitten (behalve misschien de auto en hoe dikwijls is deze niet in huurkoop of bijna niets waard) en men nu eenmaal geen yeeren van een kikker k&n plukken. Daaruit volgt de zeer belangrijke vraag. Behoort verplichte verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid in onze wet te wor den opgenomen? Dvze verplichting beslaat reeds in verschil lende landen, te weten Engeland, Zwitser land, Noorwegen, Zweden, Denemarken. Het is nu de bedoeling der Koninklijke •Nederlandsche Automobiel Club, om niet al- leen haar leden, doch ook den automobi is- ten niet-leden, en eveneens met-automobilis- ten, en vooral hun, die uit hoofde van hun maatschappelijke positie competent zijn om trent dit uiterst moeilijke vraagstuk een oor deel te vormen Staatslieden, leden der rechterlijke mach! advocaten, assuradeurs - te vragen naar hun opinie omtrent de wenschelijkheid van invoering der verplichte verzekering als bovenvermeld. De beste regeling is m. weergegeven in het „Vorcntwurf" voor het „Bundesgesetz über den Motorfalirzeug und Fahrradver- kehr" in Zwitserland. De voornaamste principes zijn de volgende. Er wordt geen rijvergunning afgegeven, wanneer de bezitter van het motorrijtuig niet aantoont, dat hij verzekerd is tegen elKe aansprakelijkheid voor schadevergoeding ui hoofde van de Motor- en Rijwielwet Echter hoe zal het gaan, als een automo bilist opzettelijk een voetganger omver rijdt, die daardoor schade lijdt? Deze voetganger heeft zonder twijfel aanspraak op schade vergoeding. gebaseerd op artikel 2o der Mo tor-en Rijwielwet Maar volgens de alge- meene regelen van het verzekeringsrecht be hoeft schade, door den verzekerde opzetteiijK veroorzaakt, niet vergoed te worden. De zekerheidsstelling der aanspraken den benadeelde is hier niet gedekt Anders is het bij grove roekeloosheid en schuld. Bijvoorbeeld, wanneer iemand in een staat van hopelooze dronkenschap achter het stuur gaat zitten, en ongelukken maant. In een dergelijk geval betaalt de verzeke ringsmaatschappij thans evenmin uit. dij een wettelijke regeling der verplichte verze kering is het noodzakelijk.dat de verzekeraar zich niet aan betaling kan onttrekken, ech ter, zooals hieronder zal blijken, met een regresrecht op den verzekerde. Zooals bekend mag worden verondersteld, geldt artikel 2b der Motor- en Ru™18'™' niet, wanneer twee automobielen elkander aanrijden. In dit geval is liet beginsel van den zoogenaamden „omgekeerden bewijslast dus niet aanwezig, en moet degecn, die don ander aanspreekt tot schadevergoeding, be wijzen. dat deze schuld hoeft De vraag rijst thans: moet men plichte verzekering uitbreiden ook tot deze gevallen en haar dus niet beperken tol aan sprakelijkheid voor schade int hooide van de Motor- en Rijwielwet (artikel Lo). Er zijn veie gevallen, waarin deze uitbrei ding inderdaad billijk zoude werken, lol deze conclusie komt men, wanneer men waarneemt op welke wijze somm'ge auto mobilisten (Zondagsrijders) dlkwtjls hct goed en zelfs het leven van hun mede-auto mobilisten in gevaar brengen Na nog verschillende gevallen belicht te hebben vervolgt de schrijver: Het is de meening van liet Bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club dat zij als ver- keersvereeniging niet uitsluitend heelt e zorgen voor de belangen harer leden. Het is haar taak om het verkeer en ook de g«vol- gen daarvan op de meest ruime j d'welnu. een der gevolgen van het huidige rerkecr is. helaas, dot aan sommigen licha melijk leed en daardoor malcnecle schade \Vaatr°nuee™eraiids het sterke streven be- staat om dit gevolg zooveel mogelijk tegen te gaan komt het anderszijds de K. N. A. C. voor, dat maatregelen dienen te worden ge nomen om te verhinderen, dat de geleden schade niet wordt vergoed. Het is daarom, dat het Bestuur zich h'eeft afgevraagd of het niet wenschelijk zou zijn aan te dringen op een verplichte verzeke ring tegen wettelijke aansprakelijkheid. Het is ook daarom, dat de K. N. A. C langs dezen weg een onderzoek wil instellen naar de heerschende meening omtrent dit vraagstuk. Het is de bedoeling, dat bij voldoende blijk van interesse, een rapport zal worden samen gesteld, waarin de verschillende opinies wor den besproken en uiteengezet. Men verzuim© dus niet zijn meening ken baar te maken. Een enquête. Belanghebbenden wordt verzocht de navol gende vragen te beantwoorden: 1. Behoort naar uw meening het beginsel der wettelijke aansprakelijkheid voor schade door den automobilist toegebracht, in de wet te worden opgenomen? 2. Zoo ja, behoort dan deze plicht beperkt te worden tot het verhaalsrecht van den niet-automobilist, of mede te omvatten de aanspraken van automobilisten onder elkaar? 3. Dient ook de schade aan zaken toeg«v bracht in deze regeling te worden opgeno men? 4. Wat is uw meening omtrent het begin sel der rechtstreeksche aansprakelijkheid van den assuradeur? 5. Welke bepalingen zoudt ge u voorstel len, dat in de wet behooren te worden opge nomen teneinde deze materie op goede en afdoende wijze te regelen? De antwoorden in te zenden aan het secre tariaat der Kon. Nederlandsche Automobiel Club, Lange Vijverberg 10, 's-Gravenhage. Gelderman, van Haaren, Ingenool, de Jonge, Lips, Noordhoff, Plate, Smit, Sneevliet, Spier, Steenberghe, Stulemeijer, van d'en Tempel, van der Wal en van de Walle. De leden Haak eu Zaalberg hebben blanco gestemd. den haag DE NIEUWE GRENSREGELING DEN HAAG—VOORBURG—RIJSWIJK B. en W. van den Haag hebben thans het toegezegde prae-advies over het voorstel van Gedep. Staten van Zuid-Holland inzake de nieuwe grensregeling uitgebracht Zij verklaren, na een exposé van de voor geschiedenis, het nieuwe voorstel van Ged. Staten met voldoening te hebben ontvangen. Uit het feit ook, dat ingezetenen van Voonburg, die in de onmiddellijke nabijheid van 's-Gravenhage wonen, zich telkens tot Haagsche instellingen richten, is af te lei den hoe weinig de bevolking zelve ervan doordrongen is, dat zij in een andere ge meente woont. Zoo wonen meer dan 200 Haagsche ge meente-ambtenaren en tusschen de 500 en 600 ambtenaren van departementen cn hier ter stede gevestigde rijksbureaux in Voor burg en Rijswijk. Het aantal in de inkom stenbelasting aangeslagen Haagsche foren sen bedroeg aldaar in 1929: 2022. Niet minder dan 67S kinderen uit Voor burg en Rijswijk bezoeken de lagere scho len in Den Haag; het aantal voor de andere scholen bedraagt 130. Het aantal trampassagiers berekend per exploitatiekilometer over de laatste 5 jaar op het traject Den Haag—Rijswijk, over treft dat op de Haagsche lijnen. Rijswijk en Voorburg worden beide door den Haaigschen telefoondienst bediend en betrekken de voor haar distributiebedrijf benoodigde electriciteit van de Haagsche centrale, terwijl de concessionaris voor de gaslevering te Rijswijk gas van de fabriek in 's-Gravenhage betrekt. Ook maakt bijv. het grootste deel van de slagers van Rijs wijk en Voorburg gebruik van het Haa, sche slachthuis. De bewoners van Voorburg en Rijswijk zijn al mede voor hun geestelijke behoeften op 's-Gravenhage aangewezen: de Haagsche musea, bibliotheken, schouwburgen en con certzalen zijn ook de hunne. Van dorpen, plattelandsgemeenten, zijd Voorburg en Rijswijk uitgegroeid tot voor steden van Den Haag, met bewoners, die in hoofdzaak dezelfde belangen hebben. Een nieuwe grensregeling is in een derge lijk geval een zich voegen naar hetgeen his torisch geworden is. Ook ten aanzien van aankoop en behoud van natuurschoon en van het reserveeren van terreinen voor sport en ontspanning is het van het grootste belang dat tijdig alge- meene voorzieningen worden getroffen. Mede wordt het, wanneer een bevolkin; tot hetzelfde complex behoort als eisch var. billijkheid en van rechtvaardigheid gevoeld, dat de lusten en lasten gelijk zijn. Wanneer Voroburg cn Rijswijk bij de 9J meente zijn gevoegd, dan zal het mogelijk zijn. de stadsuitbreiding ook in zuid-ooste lijke richting te leiden en een zoo doelmati: mogelijk geheel te vormen. Verder wijden B. en W. eenige beschou wingen aan de nieuw voorgestelde grenzen in Delft, Stompwijk, Veur en Wassenaar. In het algemeen zijn, naar de meening m B. en W. Gedep. Staten erin geslaagd om bij de nieuwe grenzen bijeen te voegen Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Het afwijzend advies van de Hooge Raad van Arbeid over de Bedrijfsradenwet. Een pleidooi tegen het opnemen in de wet van verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. (blz. 2} De Graf Zeppelin op bezoek in Engeland. De Engelsche vlieger Brenton bij een oefenvlucht voor den Schneider-cupwedstrijd om-gekomen. (blz. 3) Aanhouding van twee vrouwen en een man te Amsterdam, in verband met een diamanten-zwendel te Montreux. Het Communisme in de Practijk. (blz. 5) Installatie van den nieuwen burgemeester van Zoetermeer-Zegwaart, den heer L R. Middel berg. Indrukken uit Egypte I. (Blz. 7,'j De suikeroogst 1930 verkocht Bij de onderhandelingen te Bazel is het rapjiort-Layton geteekend, dat belangrijke conclusies bevat aatschappelijk bijeen behoort Echter achten zij het onjuist, dat een stuk van Voorburg naar Veur zal gaan. Gelet echter op het standpunt, waarvan Ged. Sta ten bij hun voorstel zijn uitgegaan met be trekking tot de omliggende gemeenten, vree zen zij, dateen poging, om daarin wijziging te brengen, geen succes zal hebben, en advi- 6ecren zij hierin te berusten. Bij de grenswijziging van Delft is reke ning gehouden met het belang, dat het nieuwe vliegveld geheel onder Delft zal ko men te liggen. In verband hiermede zal een stuk van de gemeente Pijnacker bij Delft worden gevoegd. Als gevolg van het aanhangig gemaak te voorstel zal bij 's-Gravenhage worden ge voegd: van Rijspjik 1037 ha., van Voo burg 45S. van Stompwijk 522 en van Wa: senaar 245 ha., terwijl van 's-Gravenhage wordt gevoegd bij Wateringen 147 ha- bij Veur 89 ha. Bij de tegenwoordige oppervlakte van de gemeente, pl.m. 5317 ha. zal dus gevoegd pl.m. 2040 ha. B. en W. vertrouwen, dat de gemeente raad en de commissie uit de ingezetenen dit zullen inzien. KAPITEIN BISCHOIT t Ten bureele van den Inspecteur van de Genie, waar hij werkzaam was, is Maandag middag plotseling overleden, de Kapitein der Genie, J. F. Bischoff. De overledene be reikte den leeftijd van 36 jaar. DS. J. P. PAUWE. Naar wij vernemen valt in den toestand lan Ds. J. P. Pauwe, predikant eener Vrije Cereformoerde Gemeente te dezer stede, aan merkelijke vooruitgang te bespeuren. Ver wacht mag worden, dat hij binnen enkele vatten werkzaamlieden zal kunnen hor- Arnhem LAATSTE VERGADERING VAN DEN „OUDEN" RAAD. Een belangrijke beslissing uitgesteld. 't Zal de nieuwe Raad zyn, die zich over veertien dagen direct al voor een belangrijke beslissing geplaatst ziet, nu de vroedschap in haar huidige samenstelling gistermiddag besloten heeft het voorstel inzake het nieuwe rioleeringsplan 't welk een uitgaaf van f 238.000 met zich meebrengt aan te houden Heel Arnhem ziet reikhalzend uit, sinds eenige jaren al, naar een verbeterd riolen- stelsel. 't Is bekend, welk een ongehoorde" toestanden in onze goê gemeent' geschapen worden, wanneer de elementen uit him boeien losbreken. J.L Zondagavond hebben we t weer eens voor de zooveelste maal ervaren, wat een zware regenbui al dan niet gepaard met hagel en onweer voor onze stad beteekent. Verschillende straten en buurten werden weer onder water gezet, legio kelders werden gevuld met water, 't tramverkeer ondervond geweldige stagnatie en hier en daar werd groote schade aangericht. En dat alles vindt z'n oorzaak in de rio- leering. Ter elfder ure is de heer O zin ga (v.b.) met een nota gekomen, waarop B. en W. nu eerst schriftelijk wenschen to antwoorden, 't Plan-Ozinga is beduidend goedkooper dan dat van B. en W. Het vraagt n.l. een uitgaaf var. 1H ton minder (f 238.000—f SS.000). Het mag zeer zeker op prijs gesteld worden, dat dc heer Ozinga deskundig op dit gebied zich beijverd heeft dit veel goedkoopere plan te ontwerpen, maar we meenen te moe ten betwijfelen of het eenig succes zal hebben Een hevige verontwaardiging ontstond in de s.d.a.p.-fractie. toen de uitslag van de be noeming voor hoofd van school IS bekend werd. De meerderheid van den Raad meende n.l. haar stem te moeten uitbrengen op den heer A. H. v. Dijk, waardoor no. 1 van do oordracht, de heer S. A. Bijsterbosch voorzitter van de afd. Arnhem van den Bond m Ned. Onderwijzers gepasseerd werd. De Raad heeft voorts besloten zjj het na tegenkanting van vrijheidsbondsche en com munistische zijde de algemeen© woning- bouwvereeniging een terrein in erfpacht to geven voor den bouw van betere arbeiders woningen achter Bronbeek alsmede een bouwcrediet var. f G25.000 voor dit plan. Zonder discussie heeft de Raad besloten tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der Nederd. Herv. Vereeniging voor rv.^ lager onderwijs voor de aanschaffing leermiddelen en meubilair ten behoeve an de eerste inrichting van de met 1 Sept. .s. te openen school aan de Sloetstraat en aanschaffing van leermiddelen voor de school voor gewoon lager onderwijs aan de Alber- dingk Thvmstraat. Tenslotte kregen we nog een interpellatie in den communist, die zich erover verwon derd had, dat tie Raadsleden de circulaire niet ontvangen hadden, «"elke door B. en W. aan hoofden van scholen is verzonden in verband met de onthulling van het Prof. Lorentz- 'welke plechtigheid in de eerste ,_.i September zal plaats hebben. In ciexe circulaire worden de schoolkinderen op gewekt deel te nemen aan den volkszang, welke ter gelegenheid van deze onthulling zal plaats hebben. Volgens den communist komt de neutrali- it van de openbare school hierdoor in ge- De voorzitter, burgemeester De Monchy gelooft niet, dat de neutraliteit der open bare school in gevaar gebracht wordt door deze medewerking van de kinderen. Hierbij ™-,v f T Brugman voornamelijk ot het Wilhelmus. ►or de vergadering gesloten werd heeft afscheidswoord gespro- tot de Raadsleden, die niet meer in dei* nieuwen Raad terug zullen kecren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1