«[TEG TE KOOP 4*£picui 3 ft ITegter's woningbureau Rotterdamsche Boaz-Bank N.V. H.R.LAUWAARS «ZONEN N.V.d'Agnolo&Co. ALCONI N.V. HOUTHANDEL v/h Firma J. G. ALBLAS ENCI-CEIVaENT N.V. A. M i Co s A. VAN WIJNGAARDEN ZONEN MODERNE VILLA'S te Schiebroek CBE0TEX BOUWBLAD No. 116 (Verschijnt eiken Maan'iag) BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten- Grondstoffen Hmij. AMSTERDAMSarphatikade i - Tal. 34824 - 36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telef. 11690 MAA NV AG 17 AUGUSTUS 1931 0 Picus is „Waterproof" "^TRIPLEX! LAiAAAAAAAA Hooger beroep in de Bouwbedrijven Noch noodig, noch wenschelijk, omdat de nadeelen van dit instituut te groot zijn tegenover de mogelijk te hereiken voordeelen. Rapport van de Alg. Studie-Comm. voor Arbitrage Door de Vereeniging van Delftsche Inge nieurs, de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, B.N.A. en den Nederland schen Aannemersbond is jn gemeen overleg een studiecommissie ingesteld tot het bestu- deeren van de volgende vragen: 1. Is het wenschelijk bij de arbitrage in de bouwbedrijven hooger beroep mogelijk te maken? 2- Is het wenschelijk een bijzondere rege ling te maken voor spoedarbitrage? 3. Is het mogelijk en wenschelijk dat de Derde Afdeefling van de Algemeene Voor schriften voor de Uitvoering en het Onder houd van Werken onder beheer van het Departement van Waterstaat, zooals die sinds 1 Augustus j.L in werking is getreden, toegepast wordt door Provinciën, Gemeen ten en Waterschappen? 4. Is het wenschelijk de herkiesbaarheid van de leden van den Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland aan bepaalde voorwaarden of aan tijdsduur te binden? Gedurende haar studie kwam bij de Com missie de vraag op of zij niet goed zou doen nog een ander onderwerp, hetwelk met de vragen 2 en 3 samenhangt, in haar onder zoek te betrekken. Zij meende die vraag bevestigend te moeten beantwoorden en heeft ook de volgende vraag onderzocht: 5. Verdient het geen aanbeveling, met het oog op een eventueel geschil, de mogelijk heid te scheppen tot vastlegging van den op een bouwwerk bestaanden toestand? De Commissie bestond uit de volgende heeren: Ir- W S G T Post, te Nijmegen; Dr Ir L R Wentholt te Zutphen; Ir G Leignes Bak hoven te Utrecht; B J Ouendag te Amster dam; Prof. Ir. G Diehl te Delft; W J Sand- hövel te Maastricht; Ir. W M T Thijssen te Hilversum; G Elfferich te Oversch!ie en H A Looyen te Gorinchean. De Commissie koos tot haren Voorzitter Ir. W. S- G. T. Post te Nijmegen en tot haren Secretaris Mr. M A. van Booven te Amsterdam. 1. Is het wenschelijk bij de Arbitrage in <!e 1uwbedrijven hooger beroep mogelijk te maken? De Commissie gaat uit van de opvatting dat de Bouwbedrijven behoefte hebben aan een berechting van geschillen door des- kunctigen, recht sprekende „als goede man nen naar billijkheid"- Hiermede bedoelen wij in de eerste plaats dat het ons bezwaarlijk lijkt toe te passen de regelen van het Burgerlijk Wetboek, het welk allerminst rekening gehouden heeft en in 't algemeen niet voldoende rekening houden kan met de zich steeds veranderde toestanden op houwgebied. Het eerste deel van deze stelling zal geen nader bewijs be hoeven. Ons Burgerlijk Wetboek werd in gevoerd in een tijd toen nog geen scherp onderscheid tusschen architect en aannemer bestond en op dezen toestand zijn nog ver schillende wetsartikelen gebaseerd (1645 en 1646 B.W.); het tweede deel der stelling wordt waarschijnlijk, wanneer men bedenkt in hoe korten tijd een wetenschap aüs die van het gewapend beton is ontstaan en hoe het nieuwe vak nieuwe verhoudingen schiep en tot andere opvattingen ten aan zien van de verantwoordelijkheid voor eer. bouw leidde. Beoordeeling „als goede mannen naar billijkheid" zal verder medebrengen, dat de punten van geschil aan de hand van di palingen der tusschen partijen gesloten overeenkomst, naat hunne innerlijke en Tr i/nnn a°-rozenlaan, I L. IVUUr HILLEGERSBERG PANDEN Indeeling resp. 3 kamers. 2 slaapkamers, keuken, badkamer, groote voor en achter tuin. Bovenhuizen: 2 kamers en suite, 3 slaapkamers, badkamer, zolder over het Te bevragen: L. D. sun DERM EYER, IJsclubstraat 68, Telefoon 13866 APELD00RNSCHE LAAN DEN HAAG WIJ HEBBEN TE HUUR: Groote winkels, i 70 M' met kelders onder den geheelen winkel, en achter uitgang. Winkels met woning, ook met achter uitgang. Ie en 2e Etages, in prijzen van i 40.— tot t 45.—. Alles gelegen op het mooiste gedeelte der Apeldoornsche laan, bij brug Regentesselaan en aansluitend aan het te bouwen Kledingmagazijn der Firma LIJNKAMP. Inlichtingen op het werk en bij de Fa. J. MEULDIJK ZONEN Loosdulnscheweg 681 - den haag Telefoon 334811 materieele in tegenstelilng met formeele waarde onderzocht worden. Onze Commissie meent van de instelling \an een arbitraal hooger beroep op zichzelf beschouwd zoowel voordeelen als nadeelen te mogen verwachten en verwijst hiervoor in de eerste plaats naar het rapport van de heeren Irs G. Leignes Bakhoven, A. R. Huls hof! en W. K. van Oort. Wij stellen ons voor, deze voor- en na deelen in 't kort hieronder te bespreken. DE VOORDEELEN: 1. „Het hei-stellen van fouten gemaakt bij dc eerste uitspraak". Ongetwijfeld is het een voordeel bij even- tueele in eersten aanleg gemaakte fouten, de mogelijk te opt,.en die te herstellen- Doch laat ons de zaak eens) wat nauwkeuriger bezien. Arbitrage is ook in dit opzicht niet op één lijn te stellen met rechtspraak door den staatsrechter. Als goede mannen naar l lijkheid oordeelende arbiters*) hebben niet de wet toe te passen, maar hunne uitspraak op de billijkheid te gronden. De. maatstaf van wat in een bepaald geval billijk is, zal de arbiter moeten vinden door te rade te gaan met de opvattingen, zooals die in het bedrijfsleven heerschen, met de beroepsmo raai en in 't algemeen met zijn eigen inzicht en gevoel voor juist en correct handelen. Te dezen opzichte schijnt instelling hooger beroep echter min of meer misplaatst Kan men met grond veronderstellen dat raadsheer in een Gerechtshof, die als regel de lagere rangen heeft doorloopen, diepere wetskenniis bezit dan een rechter in een Rechtbank, bij arbiters is er veel mindei reden voor de meening, dat het inzie de billijkheid bij de hooger-beroep-arbiter juister zal zijn dan bij den arbiter-in-eersten aanleg- Ook onvoldoende kennis van de feiten, waarover het geschil loopt, zal bij arbitrage minder vaak voorkomen dan bij den rech ter, omdat bij een goed geregelde arbitrage op de schriftelijke memories, een uitvoerige, soms ettelijke dagen durende, mondeling, behandeling pleegt te volgen, waarbij par tijen in tegenstelling van wat .bij de staatsrechter gebruik is zelf tegenwoordig zijn en de gelegenheid hebben zJich omtrent alle feiten te veiiklaren. De omstandigheid, dat arbiters op hun gebied deskundigen zijn, heeft tengevolge, dat zij de feiten als regel juist beoordeelen. Maar waarom zou een arbiter in hooger beroep minder kans hebben vergissingen te maken of onjuist te oordee- len dan een arbiter in eersten aanleg? Kan hij niet één vergissing herstellende, andere maken? 2. „Meerdere bevrediging van het rechts gevoel". Ook dit voordeel kan theoretisch door hooger beroep verkregen worden; het schijnt ons echter beter het rechtsgevoel te bevredi gen door de kwaliteit van de uitspraak, dan door het aantal instanties. Om een goede regeling te bereiken, late men zijn beste arbiters reeds in eerste instantie optreden en reserveere men hen niet voor een hooger beroep, hewelk, nadr allen hopen en schen, toch steeds maar uitzondering zal Men ver lieze ook niet uit het oog, dat een arbitrage soms tot een feilen strijd leidt, waarbij de meer verheven gevoelens van par tijen, gericht op bevrediging van het rechts gevoel, gemakkelijk kunnen omslaan in den wensch om tori et a travers gelijk te krijgen; is zulks het geval, dan is de mo gelijkheid van hooger beroep géén voordeel- 3. „Bevordering van eenheid in de recht spraak". Ook dit voordeel- as belangrijker, zooals bij den staatsrechter, volgens de wet geoordeeld wordt, dan bij een rechtspraak als goede mannen naar billijkheid. Bij deze laatste zal juist met alle omstandigheden van het geschil rekening moeten worden gehouden en zal zooveel mogelijk op alle nuances, die zich bij de verhoudingen van partijen voordoen, te letten zijn. De eisch van billijkheid in het concrete geval moet bovenaan staan en mag naar onze meening niet worden opgeofferd aan den (op zich zelf juisten) wensch naar eenheid in de uitspraken der arbitragecommissies zoo dat ook aan dit voorstel geen tè groote plaats mag worden ingeruimd. 4. „Sneller herstel eener onjuiste uitspraak dan door het inroepen van de hulp van den staatsrechter". Dit voordeel bestaat slechts in schijn. Im mers het wordt geheel te niet gedaan door het feit, dat een verliezende partij zich daarna toch weder tot den staatsrechter kan wenden, zoodat er allerminst reden is om te verwachten, dat men door instelling van een arbitraal hooger beroep de behan deling voor den staatsrechter kan ontgaan. 5. „De gedegenheid om nieuwe argumen ten te berde te brengen". Dit voordeel kan s'lechts als zoodanig worden beschouwd wanneer het samengaat met een fout in de uitspraak in eersten aanleg en het geval valt dus onder 1, hier voor besproken. vloed is geweest en dergelijke gevallen, zijn ongetwijleld op deze wijze te achterhalen en zullen een geheele of gedeeltelijke „niet- bindend-verklaring" van het advies dooi den rechter tengevolge hebben. Van een dergelijk vonnis van den rechter, zoowel wanneer het tot handhaving, als wanneer het tot vernietiging van het advies strekt, is op zijn beurt als regel wederom een hooger beroep bij den hoogeren rechter mogelijk en ook de nog hoogere instantie de cassatie door den Hoogen Raad is niet uitgesloten. Noch „overeenkomst" noch „bestek" kun nen dit beroep op den rechter uitschakelen, omdat men niet van de rechtsregelen, welke an „openbare orde" zijn, kan afwijken. Zelfs de „Algemeene Voorschriften van het Departement van Waterstaat" zouden de wettelijke bepalingen op dit stuk niet ter zijde kunnen stellen, omdat de „Ministrieele Beschikking" die de A V. in het leven heeft geroepen, staatsrechterlijk onder de wet staat. Men zou dus bij instelling van een arbi traal hooger beroep toch behouden de moge lijkheid van een beroep op den Staatsrech ter (Arrondissements-Rechtbank met hooger beroep op het Gerechtshof en cassatie bij den Hoogen Raad) en zou dus nog meer instan ties krijgen. Het komt ook voor, dat men van arbiters in de bouwbedrijven geen uitspraak in den vorm van een „bindend advies", maar een „vonnis" vraagt. Dan heeft dus plaats de eigenlijke, wettelijke, arbitrage, geregeld in de artt. 620 -m. 657 van het Wetboek Burgerlijke Rechtsvordering. Een beslissing van scheidsmannen kan in dat geval volgens art. 649 van de Burger lijke Rechtsvordering door den rechter nie tig worden vexklaard in de volgende 10 ge vallen: le. Indien de beslissing gewezen is buiten de grenzen van het compromis; 2e. Indien de beslissing gewezen is op een compromis hetwelk van onwaarde of ver vallen is; 3e. Indien dezelve gewezen is door eenige scheidsmannen, welke niet bevoegd waren te vonnissen in afwezigheid van de anderen; 4e. Indien er uitspraak gedaan is over zaken welke niet zijn geëischt, of wanneer daarbij meer is toegekend, dan. gevorderd is; 5e. Indien de beslissing inhoudt tegen strijdige bepalingen; 6e- Indien de scheidsmannen hebben na gelaten uitspraak te doen over een of meer der punten aan hun oordeel, tengevolge van het compromis, onderworpen; 7e. Indien de vormen der procedures wel ke zijn voorschreven op straffe van nietig heid, zijn overtreden, doch dit alleen in het geval wanneer, bij een uitdrukkelijk beding bij het compromis, de scheidsmannen plicht zijn geworden de regelen der gewone procesorde na te komen; 8e. Indien er beslist is op stukken, welke na de beslissing van scheidsmannen voor „Dc moeilijkheid'de tweede instantie' ^valsch zijn erkend of als zoodanig ver- „Zorgvuldiger overleg der Commissie eersten aanleg en meer zorg bij de rno tiveeri-ig' Onze Commissie acht dit een bewering,, welke zij niet zonder meer kan onderschrij- ren. Men kan evengoed hiertegenover stel len, dat arbilers in eersten aanleg hun ver antwoordelijkheid minder zwaar voelen, wanneer zij weten, dat bij afwijkend oordeel \an andere deskundigen hun uitspraak toch vernietigd wordt- Het opzien naar en volgen van vroegere uitspraken van het hooger be roepscollege versterkt niet, doch verzwakt Juist het feit, dat geen hooger beroep mo gelijk is, schept bij arbiters in eersten aanleg een grooter gevoel van verantwoordelijkheid Zijn in het voorgaande de voordeelen, waarop wel een beroep wordt gedaan, ge noemd, en gedeeltelijk als werkelijk be staand erkend (al mag hunne waarde niet worden overschat, daarnaast, staan groote: NADEELEN: 1. „Dc langere duur der geschillen". 2. „De meerdere kostbaarheid". Deze nadeelen behoeven geen nadere toe lichting. Sommige voorstanders van hooger beroep wenschen dit opgedragen te zien aan méér dan drie arbiters. In het gevail van 5 arbiters is het kostenbezwaar natuurlijk nog grooter- 3. ,*Hpt voortduren van de scherpe ver houding tusschen partijen". Een der bijkomende voordeelen van ar bitrage boven rechtspraak door den staats rechter ;s dat de mondelinge behandeling in vele gevallen een pacificeerenden invloed op partijen uitoefent. De haar gegeven ge legenheid zich, onder de leiding van des kundigen, volkomen uit te spreken, -waarbij ie voorzitter behoort te waken dat de debat ten in de juiste banen blijven, werkt in hooge mate mee tot een beter begrijpen en apprecieeren van elkanders standpunt. Hooger beroep heropent, verlengt en ver scherpt den strijd, stelt het zooeven genoem de gunstige gevolg belangrijk uit, kan het zelfs blijvend verijdelen. H U wilt wonen te Voorburg? jp Wendt U tot Laan van Rustenburg 2, Voorburg U Telef. 778168 Hl Het geeft belanghebbenden inlich- tingen omtrent alle te Voorburg |H beschikbare huizen. Ij Bemiddeling kosteloos. In het volgende wordt van „arbiters" en van „arbitrage" gesproken, niet alleen waar het de wettelijke arbitrage betreft, maar ook wanneer daarmede een Commissie van Ad vies en de door deze te verrichten werk zaamheden bedoeld worden. Eigenlijk is dit juridisch niet juist en behoort men de woorden „arbiters" en „arbitrage" voor het geval van wettelijke arbitrage te reserveeren; in de bouwwereld is deze wijze van uit drukken echter ingeburgerd. behoorlijk te regelen' In het ingeniieursrapport wordt deze moei lijkheid onder de oogen gezien; wij volstaan me daarnaar te wijzen. De in dit rapport voorgestelde oplossing is uiterst vernuftig gevonden, maar heelt groote nadeelen. De hooger-beroep-arbiters behooren onbevangen tegenover het geschil te staan, dit wordt in het voorstel niet bereikt, daar de abritrage-commissie van eersten aanleg zich te veel partij zal gevoelen en de eisch dat arbiters boven de zaak staan, in gevaar komt. De aan den Voorzitter toegedachte taak om te beoordeelen of er al of niet aan leiding bestaat het hooger beroep toe te laten, laadt op dezen een enorme verant woordelijkheid, die er in de praktijk toe kan leiden dat hooger beroep zoo goed als altijd door hem wordt to.egestaan (waardoor de bedoeling der voorstellers niet tot haar recht komt), tenzij de Voorzitter meent een gron dig onderzoek te moeten openen over de al- of niet-toelaatbaarheid van het hooger be roep. In het laatste geval beteekent dit de beoordeeling van een beslissing in een nieuw, min of meer op zichzelf staand con flict, waaruit opnieuw tijd- en kostenveiilies ontstaan. 5. „De mogelijkheid van hooger beroep zal het inhouden van betaling bevorderen, soms in zoodanige mate, dat hieruit een misbruik zal kunnen ontstaan, dat tegenover een economisch zwakkere partij als dwangmid del kan worden toegepast"- Dit nadeel behoeft geen nadere toelichting 6. „Er ontstaan te veel instanties. Immers na afloop van het hooger beroep is toch nog een procedure voor den staatsrechter moge lijk, die het bindend advies aan redelijkheid en billijkheid kan toetsen en het scheids rechterlijk vonnis in 10 gevallen kan vernie- Men vergunne ons op dit punt wat nader in te gaan. In vele bouwgeschillen wordt de uitspraak van arbiters gegeven in den vorm van een „bindend advies". De Algemeene Voorschrif ten van het Departement van Waterstaat hobben hiertoe destijds het voorbeeld ge geven; zij kennen nog alleen en hij uitslui ting dezen vorm. Het is algenieen bekend dat de A.V. van Waterstaat door zoo goed als alle publiekrechterlijke lichamen wor den toegepast, evenals door zeer vele parti culiere maatschappijen en personen- Ook de Algemeene Administratieve Voorschriften der 3 Vereenigingen kennen, hoewel niet bij uitsluiting, dezen vorm van beslissing. Sinds vei-scheidene jaren is de jurispru dentie van den Hoogen Raad in dien zin gevestigd, dat een „bindend advies" niet altijd en onder alle omstandigheden „bin dend" is; met name voor het geval het ad vies strijdt met redelijkheid en billijkheid kan de tegenpartij daaraan niet gehouden worden. Strijd met redelijkheid en billijk heid kan men door den gewonen rechter laten constateeren en niet alleen dat men dit kan doen, het is partijen onmogelijk de be voegdheid om zich bij den rechter op strijd met redelijkheid en billijkheid te beroepen, te beperken of uit te sluiten. Hoewel deze procedure voor den staats rechter in juridischen zin natuurlijk geen hooger beroep kan worden genoemd, kan zij praetisch daarmede vergeleken worden. Ernstige verzuimen en vergissingen van de Commissie, kwade trouw van één der par tijen, wanneer die op de beslissing van in- Houth. v/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL Co o.st.Ad«,ir.H.ei.Sk,de ANNO 1853 Rotterdam Opslagplaatsen. Zagerij en Schaverij: Nassauhaven—Roerengat klaard:, 9e. Indien, na de beslissing, afdoende stuk ken door toedoen van de partij teruggehou den mochten gevonden zijn; 10e. Indien de beslissing berust op ontdekt bedrog of arglist in de procedures geplee Ook hier bestaat dus een mogelijkheid om tot een nietigverklaring van dc uitspraak van scheidsmannen te komen zij het op an dere gronden dan bij het bindend advies. Ook deze regeling is er een van openbare orde, of wat hetzelfde is een „dwin gend recht", partijen kunnen daarvan dus nret afwijken. Mochten zij dit toch doen, dan zal een dergelijk beding door den rech ter als niet geschreven worden beschouwd. Ook hier zou men, bij invoering van een arbitraal hooger beroep, o-L te veel instan ties krijgen, immers evenzeer Rechtbank, Hof en Hoogen Raad, nog na de twee ar bitrale instanties. Het wU onze Commissie voorkomen dat door de erkenning van het toetsingsrecht aan redelijkheid en billijkheid van het bin dend advies door den staatsrechter, naast art 649 der Burgerlijke Rechtsvordering, hetwelk de mogelijkheid van vernietiging van scheidsrechterlijke vonnissen bij onre gelmatigheden of fouten opent, voor di partijen hij het contract van aanbestedinj en aanneming eene, zij het niet ideale, dn toch bevredigende rechtstoestand is ge schapen. Mocht hiertegen worden aangevoerd, dat onder de gevallen van art. 649 R.V. dan toch niet is opgenomen de vernietiging op grond van onredelijkheid en! onbillijkheid, dan moet de juistheid van deze tegenwer ping worden erkend, maar staat hiertegen over, dat aan iederen aanbesteder de keuze is of hij zijne geschillen met zijn aannemer door bindend advies, dan wel door eigen lijke arbitrale rechtspraak wil doen beslis sen, welke keuze hij slechts in de geschillen clausule van zijn bestek tot uiting behoeft te brengen. In ieder geval, of men den hier geschet- sten rechtstoestand meer of minder bevre digend acht, door de instelling van arbitraal hooger beroep verbetert hij, de méening van de Commissie, niet Uit het voorgaande volgt tevens, dat men niet een beroep op een eventueel in andere takken van handel, nijverheid en bedrijf wél bestaand arbitraal hooger beroep voor zichtige moet zijn, om-dat men elders slechts in de minderheid der gevallen het bindend advies, en als regel de wettelijke arbitrage in toepassing pleegt te brengen, zoodat men daar de mogelijkheid van toetsing aan rede lijkheid en billijkheid door den rechter mist- De Commissie, de vóór- en nadeelen van het hooger beroep tegen elkaar afgewogen hebbende, is tot de volgende conclusie ge komen: het arbitraal hooger beroep in de bouw bedrijven is noch noodig, noch wen schelijk, omdat de nadeelen van dit insti tuut te groot zijn tegenover de mogelijk te bereiken voordeelen. Ctreekplan eiland IJsselmonde Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de gemeentebesturen op het eiland IJselmonde geschreven, dat het in studie nemen van een schematisch streek plan voor sommige deelen van Zuid-Hol land en wel alleréerst voor het eiland IJsel monde zeer urgent is. Als resultaat van do voorbesprekingen, die eenigen tijd geleden de Commissaris der Koningin heeft gevoerd met de burgemees ters op het eiland IJselmonde, berichten Gedeputeerde Staten thans, dat zij het in studie nemen van het bedoelde streekplan liefst volbracht zouden zien in overleg met, door de betrokken gemeentebesturen aan gewezen twee deskundigen en onder leiding van de reeds thans bestaande commissie van advies voor de uitbreidingplannen. De te benoemen studie-commissie zou moe ten bestaan uit een vertegenwoordiger uu de commissie van advies voor ae geweste lijke uitbreidingsplannen, tevens voorzitter; een of twee leden van die commissie; een vertegenwoordiger van den rijkswaterstaat; een vertegenwoordiger van de spoonvegen; een vertegenwoordiger door het gemeente bestuur van Rotterdam aan te wijzen; een lid aan te wijzen door het gemeentebestuur van Dordrecht, en ten slotte zouden de zeven plattelandsgemeenten Ridderkerk, IJselm >n de, Barendrecht. Heerjansdam. Zwijndreclvt, Poortugaal en Rhoon gezamenlijk twee des kundigen aanwijzen. Het zal volgens het oordeel van Gedep. Staten inzonderheid een commissie zijn, die de verschillende problemen van den teehnl- schen kant beoordeelt. Volgens de bedoeling van Gedep. Staten zullen de eventueel door de zeven gemeentebesturen aan te wijzen 2 leden in de commissie zitting nemen niet als vertegenwoordiger, doch wel als vertrou wensmannen van de gemeente. Zij hebben dus de taak zorg te dragen, dat met de be langen van de gemeenten, die hen afvaardig den, voldoende rekening wordt gehouden. doende contact met de betrokken leden blijft bewaard, en hoe dat zal worden inge richt. Daarom zullen zij ook hebben zorg te dragen, dat aan die vertegenwoordigers de gegevens worden verstrekt, die voor een juist oordeel en juiste waardeerjng van de belangen noodig zijn. Anderzijds zal niet uit het oog mogen worden verloren, dat de in het leven te roepen sub-commisste een stu die-commissie behoort te zijn, en dat, wil van een vruchtbaar samenwerken tui schen de leden der commissie verzekerd zijn, het noodig is, dat de leden niet derma te in hun oordeel gebonden worden, dat het vrije onderzoek wordt belemmerd. De mogelijkheid, dat na waardeering van alle factoren, die het vraagstuk behee: schen, de in totaal meest jui^je oplossing kan worden voorgedragen, dierff" van den beginne af vast te staan. Deze laatste omstandigheid, zoo schrijven Gedep. Staten, eischt intusschen, dat de gemeentebesturen, ook al hebben hun afge vaardigden in de commissie aan een bepaal de oplossing medegewerkt, volkomen vrij blijven in hun oordeel over de resultaten van de gemaakte studie. Ten slotte wordt verzocht, in gemeen over leg twee personen ter benoeming door Ge deputeerde Staten voor te dragen. Pompenburgs'ngel 13. Rotterdam Telefoon 21385 (2 lijnen) VRAAGT (Wordt •volgd). N.V. pabrieken „WADDINXVEEN" A v.h. A. Kempkes Co In het artikel betreffende deze fabriek, hebben wij verzuimd te vermelden de N.V. Erven M. M. van Loon, Sanitair en Tech nisch Bureau te Gouda. Deze onderneming, die een specialiteit is in fabrieksinstalla- tdes. verdient indieidaad vermelding, het geen wij hierbij doen. Bureau van Ingen Vlietstraat 8 b - Telefoon 11748 ROTTERDAM Pijnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8 30 Waal-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm in verschillend formaat Speciaal dunne gevelsteen MOOIE HEERENHUIZEN ATacX: tutn. Bevatt. 2 kamers en suite, keuken, serre. 1ste Verdiep. 2 flinke frlssche slaap kamers. groote zijkamer en badkamer. Bal kon. Over het geheele huls een vliering. LAge belasting. Vlugge en geregelde ver binding met Rotterdam. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Scheepenwljck" N.V. Achterweg 81 Schiebroek TERRAZZO - MOZAïK - KUNST STEEN- EN BETONWERKEN DAGXOIilTHOVLOEREN voor Scholen. Zieken huizen. Fabrieken, enz. Estrlch. en kurkestrlch- ondervloeren voor rubber, linoleum, enz. op hout of beton. Vraagt monsters en prezen. Buitenrust Men deelt ons mede, dat de verzorging van gedragen wordt aan architect W. Krom hout. Is het wel wenschelijk te achten den persoon van den heer Kromhout er buiten latende dat de Schoonheidscommissie het werk van een lid te beoordeelen krijgt? de nieuwe, duurzame wand- en plafond- bekleeding, in div. kleuren verkrijgbaar, geeft een artistiek idee aan Uw salons, winkels, enz. Bemonsterde offerte op aan vraag verkrijgbaar: A- HELM STRIJD, Wagenstraat 9, Maassluis HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-BET0NBL0KJES voor BETONWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 Tel. 30933 ROTTERDAM WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan den ZWAANSHALS Ho. 203-205 - Telef. No. 40091 MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertegenw. i ROTTERDAM i OMSTREKEN: AEL3RECHTSKADE 147b TELEFOON 30404-30233 met en zonder centrale verwarming, gelegen aan de Adrianalaan, bij den Ringdijk. Bevattende: 2 kamers en suite, keuken, 2 groote shankamers met zij- en badkamer, zolder met 2 groot kamers. Oo elke verdiening W.C. en water. Warande en baf on. Gioote toor- en achtertuin. Groote kelder onder het geheele pand, met uitgang in den tuin. Inlichtingen: L. v. cf. NA DORT, Architect, Hllleniussingel 15, Hillegei sherg, Telef. 43504

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9