Jlteitiw? ÖTintraiit vmim Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken „WEG MET DE DEMOCRATIE!" N.ï. HOUTHANDEL J. VAN SGKIIDEL CO, ABONNEMENT: Per kwartaal ■m.^uiMmownnwn 3.29 (Beschikklngskosten 0.15.)! Per week 0.25 yoor het Buitenland bij Weké- lijksche zending m 6.— Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraaf 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3431 ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 ADVERTENTIE N: .Van 1 tot 5 regelsL17£5 0^2 vs Van 1—5 regels ..vr<ir..T.T..* 220 Elke regel meer m 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Een leerzame erkenning en een merk waardige gedachtenwisseling Is de democratie veilig bij hen, die zich pur sang democraten en beveili gers van de democratie noemen? Het tegendeel is de waarheid. „Wij zijn beschermers van de democratie", beteekent menigmaal: Wij doen demo cratisch, zoolang het met onze opvattin gen en plannen strookt. Is dat niet het geval, dan luidt het parool: „weg met de democratie". Deze leuze werd dezer dagen dooi den marxistischen sociaal-democraat ('t is bijkans een contradictio in adjec- to!) R. Kuyper aangeheven. Hij\zou er geen been in zien, aldus schreef hij, in bepaalde gevallen te roepen: weg met de democratie! We voegen de zoogenaamde beper king „in bepaalde gevallen" er direct aan toe, want anders zou men ons al gauw van valsch citeeren beschuldigen hoewel het in de grond der zaak heele- maal niet noodig is. Immers, wie slechts eerbied heeft voor de democratie, zoolang hem dit past en het met zijn plannen strookt, die is geen verdediger, maar een uitbui ter van de democratie; die is geen ridder, maar een exploitant. Nog pas moesten we ervaren hoe de roode voormannen hun liefde voor pers vrijheid zonder bezwaar over boord gooiden, nu bleek, dat persdictatuur in Duitschland naar. hun meening ge- tvenscht- was. Zoo is de praktijk. Doch is de theorie, is het beginsel, wel anders? O, als we herinneren aan de dagen van ouds, toen in die kring van „stuivertje wisselen" gesproken werd, dan neemt men ons dat erg kwalijk. Maar, is de waarheid anders? Wanneer de roode leiders gaan mora- liseeren, dan komen ze altijd weer bij het oude geloof van Marx terecht; dan wordt elke objectieve zedelijke rem bij de opmarsch der partij afgewezendan luidt het wachtwoord: het doel heiligt de middelen. Voor de zuiverheid der politieke ver houdingen, voor de juiste kennis van de sociaal-democratie, welke in de prak tijk zoovaak een onbegrijpelijke zigzag gang gaat, is het noodig het boven staande nader in het licht te stellenen dan liefst niet door eigen bewijsvoe ring, maar door beroep op de sociaal democratische voormannen zelf. Tot deze moet zeker gerekend wor den de zelfstandige denker en geleerde, de heer R. Kuyper, die niet zelden zijn eigen weg gaat en zich van het oordeel der massa weinig aantrektdoch die in de partij zelf toch voor een volbloed marxist wordt aangezien. Wat leert deze profeet van het nieu we geloof nu? Niets minder dan dit, dat men van marxistische zijde geen zedelijke motieven tegen de Russische dictatuur kan aanvoeren. Merkwaardig is op zich zelf reeds telkens weer die hang naar de Sovjet methode, hoe vijandig de S.D.A.P. ook zegt te staan tegenover het communis tisch schrikbewind. Wanneer de leiders de politieke grondslagen bloot leggen, dan vinden ze onder de S.D.A.P. altijd weer de echt revolutionaire fundamen ten. En daarom kan deze geleerde Kuyper in het marxisme geen zedelijke beden kingen tegen de Russische methoden (afgedacht van eenige overbodige uit wassen) vinden. Hij zou het een nog geleerder maar reeds overleden Kuyper kunnen nazeggen. Met gansch tegen over elkaar staande slotconclusies na tuurlijk; de eerste in beschermende, de laatste in veroordeelende zin. En waarom ziet de marxist Kuyper geen zedelijke bedenkingen tegenover de Sovjetmethode? Omdat deze beant woordt aan hooge zedelijke normen? Omdat, objectief gezien, die methode goed is en geoorloofd? Geen sprake van. Zoo'n maatstaf wordt niet aangelegd. Het vreeselijke argument luidt: „Het groote economische, zedelijke en aesthetische doel: de verlossing van de menschen van het kapitalisme, maakt die methoden toelaatbaar". Overgezet zijnde in doodgewone, alle- daagsche taal beteekent dat: Moord, vervolging, onderdrukking alle middelen zijn geoorloofd, althans toe laatbaar, wanneer men slechts de be doeling heeft de menschheid te verlos sen van het kapitalisme en hetzij dood of levend over te planten in een nieuwe niet-kapitalistische maatschap pij „Het doel heiligt de middelen", in optima forma. Aanstonds rijst de vraag (een bange vraag in Rusland, waar men van het kapitalisme immers verlost is!) of er op dit kapitalisme wel waarlijk iets be ters volgt. Of, met andere woorden, wie deze Kuyperiaansche stelling onder schrijft, moet van te voren als waar, hoewel onbewezen aannemen, dat het communisme baat brengt. En in die veronderstelling wordt dan toelaatbaar, wat anders gruwelijk en wreed zou zijn. Voorts en ook dat is van belang dient men te gelooven, dat de beul wer kelijk goede voornemens heeft; zijn hand moge hard zijn, zijn hart is zacht: de liefde leidt tot kastijding. Heersch- zucht of machtswellust zijn er niet in het spel. Deze zakelijke bezwaren zijn zeker niet zonder beteekenis. Men voelt ze in Rusland aan den lijve; gelijk ze een vast nevenverschijnsel zijn bij elke revolutie, welke in haar ontwikkeling despoten, tirannen en machtswelluste lingen bracht. Waarom is het van belang hierop te letten? Omdat ge bij deze overweging reeds proeft, hoe voos de stelling is. De praktijk bewijst al, dat de fout niet kan schuilen in een stelsel en dat de ver lossing niet komt door de gewelddadige invoering van een ander stelsel. Uit het hart des menschen zijn de uitgangen des levens en elk stelsel (indien er al thans van een stelsel sprake kan zijn!) wordt verdorven en boosaardig door de zonde van het menschelijk geslacht. Van kapitalisme en communisme, in de booze beteekenis des woords, zou geen sprake zijn, indien de menschen niet boos waren. En daarom is het noo dig, dat boven het subjectieve oordeel van den mensch het objectieve gebod van den Hoogsten Rechter sta; dan pas zjjn er zedelijke normen, welke nimmer wijken; dan is de combinatie van gru welijke middelen om een goed doel te bereiken, onmogelijk en dan spreekt men niet meer van methoden, welke met het oog op het schoone streven toelaatbaar zijn. Gode zij dank, dat deze hoogste zede- wet, dank zij de gemeene genade, nog heerschappij voert in breede kringen, ook daar, waar men niet onvoorwaarde lijk buigt voor Gods Woord. Zelfs in zijn eigen omgeving vindt de marxist daarom tegenstanders, die op geheel ander platvorm staan. Eén van hen zegt ronduit, dat hij de leuze verwerpt, als zou het doel de mid delen heiligen. En bij de geloovigen is het dan ook anders: Zij volstaan niet met een theorie, maar bezitten een godsdienstig ge loof en hun moraal houdt daarmede .verband. Neen, Kuyper, het doel heiligt de middelen niet. Dit moge Marxistisch zijn, goed is het niet. En als Kuyper spreekt van het grootste doelde ver lossing van de menschen van her kapitalisme, dan zeg ik: ook dan zijn niet middelen toelaatbaar, die anders zedelijk niet goed te achten zouden zijn. Als de menschheid eenmaal de blijde wereld van het socialisme zal ingaan, dan moet het zijn met reine handen. Des menschen handen zijn nimmer rein; dat weten wij. En de blijde we reld van het socialisme komt ook nim mer op aarde. Doch wat deze opposant hier als eisch stelt, onderschrijven wij ten volle. En het is de scherpste ver oordeeling van het standpunt van den Marxist. Deze verweert zich tegen den aan valler. Maar o, wat is dat verweer zwak en wankel. Toegegeven wordt, dat het doel nooit de middelen heiligt, maar die middelen zijn soms toelaatbaar. Want, wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. Gewelddadige dictatuur is niet goed, daarom behoort zij zooveel mogelijk ge meden te worden. Met deze concessie aan het geweld valt heel het mooie betoog van den marxist omver. En, hij ziet dat met ge noegen, althans zonder leedwezen. Want, als het socialisme nu eens niet of slechts langs lange omwegen met de parlementaire en democratische me thoden te bereiken valt? Of wanneer, zooals vermoedelijk thaiis in Rus land, zich het geval voordoet, dat slechts met den tijdelijken dwang van een minderheidsdictatuur en voor het socialisme gunstige situatie te redden valt. Wat dan? Moet men daar dan, ter wille van de „reine handen", de handen in den schoot leggen om tenslotte met leege handen te blijven zitten? Ik denk er niet aan. Ik voel veel voor de democratie. Maar niet als absoluut te volgen principe. En wan neer thans in Rusland een groot deel van een achterlijke individualistische boerenklasse van eigendomsfanatici zich nog tegen de socialisatie verzet, herhaal ik, wat ik reeds vroeger schreef: in zoo'n geval weg met de democratie, ten minste zoolang zij een onoverkomelijke hindernis vormt om den revolutionnairen oogst bin nen te halen." Hier hoeft geen woord bij. En ook geen toepassing. Ze ligt er bovenop. Waar de democratie veilig mocht zijn, zeker niet bij de mannen der S.D.A. P., die denken als deze marxist, 't Is precies als vroeger: schermen met de mocratie en haken naar dictatuur. Dat er in eigen kring verzet rijst, zegt niets. Deze opposanten houden niets tegen. Behalve dan, dat ook hier misschien de wal het schip keert. Dat de tweespalt tot ontbinding en verbrok keling leidt. En de S.D.A.P. dus nim mer tot een meerderheidspositie ge raakt. Dit mag echter nooit tot onverant woordelijke gerustheid leiden. Want dictatuur gaat meestal van een minder heid uit, die de massa overbluft en on der de voet loopt. En zoo zit in deze beschouwing, wel ke zeer theoretisch lijkt, een praktische waarschuwing voor 't ongewisse heden. BINNENLAND. OFF1CIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier h de orde van Oranje-Nassau de kolonel der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indiè G. J. Pitlo, met bepaling, dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden. By Kon. besluit is aan Mr. J. C. A. Everwijn te Noordwijk verlof verleend tot het aannemen van het officierskruis der Orde van het Legioen yan Eer van Frankrijk, CONSULAIRE DIENST. De heer E. D. v. Walree, oud-consul der Nederlanden, oud-directeur van de Twentsche Bank en van de Nederl. Handel Maatschappij, te Baarn, is benoemd tot lid der Commissie, belast met het afnemen van het examen voor den Consulairen dienst. voogdijraad. Bij Kon. besluit is aan F. Tjaberings, lid van den Voogdijraad te Winschoten, eervol ontslag verleend; is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Dordrecht M. Stevense, leeraar bij het M.O. te Dordrecht, wonende aldaar. rijksverzekeringsbank. Aan mevrouw N. Gerritzen-Stuurman is eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij de Rijksverzekeringsbank; is benoemd tot controleerend geneeskundige bij de Rijksverzekeringsbank Dr. P. W. L- Penris, thans tijdelijk geneeskundige by de medische afdeeling dier instelling. POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE Aangewezen als beheerder van het bypost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Rotterdam, Mathenesserplein de kommies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst P. C. Borstlap. DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Het Algemeen Bestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond heeft zich dezer dagen met een adres gewend tot SI raden van gemeenten, welke Vermakelijkheids belasting heffen en deze verzocht om deze zoo laag mogelijk te stellen terwille van do kunst en ten behoeve van hen, die in het Amusementsbedrijf arbeiden. Ook werd aan gedrongen op gelijkstelling tusschen bios copen en tooneelvoorstellingen. De verplichte middagsluiting. Voorts hebben de drie middenstandsbon den zich met een adres tot de voornaamsto gemeenten gewend in verband met de vrije halve dag per week voor het winkelperso neel. Op dit adres, waarin vooral betoogd wordt, dat een uniforme regeling niet mo gelijk is, hopen we terug te komen. HET VLIEGVELD TE EELDE Goedgekeurd voor landvliegtuigen. De minister van Waterstaat heeft zijn beschikking van 19 Mei betreffende het luchtvaartterrein Eelde, waarbij dit terrein werd goedgekeurd voor vliegtuigen, niet zijnde verkeersvliegtuigen, ingetrokken en het terrein nader goedgekeurd voor land- vliegtuigen. Het landingsterrein is belangrijk vergroot. RAADSVERKIEZING Mevr. PostUitérweer, aangewezen als lid van den raad te Ter Aar, in de plaats van den heer P. Post, heeft haai* benoeming als zoodanig niet aangenomen. De voorzitter van het Centrale Stembureau heeft thans opnieuw benoemd verklaard den heer P. Pos* BURGEMEESTER POLLEMA' Naar wij vernemen ligt het in Het voorne men van den heer H. Pollema, burgemeester van Lemsterland, om met ingang van No vember a.s. ontslag uit zijn ambt te verzoe ken, in verband met het feit, dat hij 8 No vember a.s. den S0-jarigen leeftijd zal hebben bereikt. Burgemeester Pollema, die tot de „oude garde" behoort, is jarenlang op politiek ge bied een vooraanstaande en bekende figuur geweest zegt „Friesch Dagblad". Geboren op 8 November 1851 te Makkum, werd burgemeester Pollema aanvankelijk opgeleid voor het onderwijs, dat hij o.m. diende als hoofd van de Christelijke School te WolsuinNijland. Trouw en actief belij der der Anti-rev. beginselen voor het staatkundig leven werd burgemeester Polle ma in 1893 gekozen tot lid der Provinciale Staten van ons gewest, in welke hij tot 1919 zitting had. Van 19011919 was hij tevens lid van Gedeputeerde Staten. Bovendien was de heer Pollema een tijdlang lid van de Tweede Kamer. Sinds 1919 bekleedt hij het ambt van bur gemeester in Lemsterland. Hoewel de besturende en politieke werk zaamheden het leeuwendeel van zijn tijd en krachten opeischten, bleef de heer Pollema gedurende 18 jaar de belangen van het on derwijs als schoolopziener dienen, terwijl hij als voorzitter van de Vereeniging van Chris telijke kweekscholen in ons gewest de op leiding van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen behartigde. Als burgemeester van Lemsterland stond hij steeds op de bres voor de belangen dezer gemeente met haar nijvere visschersbevol hing. Zoo is Burgemeester Pollema lid van de Zuidcrzceraad en lid van de Generale com missie der Zuiderzeesteunwet. De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde yap. den Nederlandschen Leeuw, CHR. WERKGEVERS DE KOMENDE ALGEM. VERGADERING De jaarlijksche aJgemeene vergadering van de Vereeniging van Chr. werkgevers en groothandelaren zal Woensdag 16 en Don derdag 17 September onder leiding van den heer F. L. v. d. Bom, van Amsterdam, te Rotterdam worden gehouden. De vergade ring zal zich o.m. bezig houden met een bespreking van het yoor-ontwerp-Bedrij fs- radenwet. DE XXVSTE JAARBEURS DE MALAISE VRAAGT ACTIVITEIT. Het bestuur van de Jaarbeurs zendt een drukwerkje in het licht om tot een bezoek van de 25ste op te wekken- Nu, in de ma- laisetijd is het zeker noodig om actief te zijn. Men zal ter komende jaarbeurs vinden een wederom zeer belangrijke groep Meu belen en aanverwante vakken op de vierde en vijfde verdieping; een groep Textiel en Confectie eveneens op de vierde verdieping; een, door groote verscheidenheid uitmun tende, groep Voeddngs- en Genotmiddelen op de derde verdieping. De tweede verdieping was wederom te klein om de groep Glas, Porselein, Aarde- werk, Huishoudelijke- en Luxe-, Japansche- en Chineesche artikelen te plaatsen, ver schillende firma's tot deze groep belxoorende vindt men eveneeixs op de derde, de eer*ste en parterre-verdieping van het coimplex Jaarbeursgebouwen. Op de eerste verdieping: de metaalin- dustrie, electrotechniek, radio, verwarmings- en verlichtingsartikelen, rubber en koel techniek, welke afdeelingen zich echter ook beganegronds voortzetten, zoowel in de groo te zalen der beide gebouwen als op het terrein Vredenburg. Evenals bij vorige najaarsbeurzen is ook ditmaal de groep Werktuigen en Machine rieën voor de Zuivelindustrie wederom present, xerwijl voor de eerste maal een Italiaansche sectie beganegronds in het tweede Jaarbeursgebouw exposeert. In de groote tijdelijke hal op het Vredenburg zul len o.m. automobielen worden geëxposeerd. Weest paraat; zoo luidt ditmaal het wachtwoord- En de Ned. Jaarbeurs heeft x-echt om deze kenspreuk te voeren. Al zou de teekening op de omslag iets anders doen vermoeden. De kop van een slapcnden man Jij kt ons nu niet het beste symbool van de firma, die op ons bezoek wacht. Al zit ex- wel iets in het denkbeeld:' ook in deze tijd rustig zijn en kalm. ACTIE TEGEN WEGVANDALEN NIEUWE MAATREGELEN OVERWOGEN. Gezien de voortdurende toeneming van auto-ongelukken, meestentijds veroorzaakt dooi-, hetzij onder invloed zijnde bestuur- dei-s dan wel snelheids-maniakken, die voortdurend het leven van anderen in ge vaar brengen, schijnt, naar wij vernamen aldus de Avpst in justitieele kringen het voornemen te bestaan scherper en in grijpender maatregelen te treffen. i Zoo wordt overwogen om, zonder dat daartoe wetswijziging noodig zou zijn, in den vervolge automobielen, waarmede het on- gt-uk is gebeurd, verbeurd te verklaren en hetzij te doen vernietigen, dan wel ten be hoeve van het Rijk te doen verkoopen- Door dezen maatregel hoopt men deze ge vaarlijke maniakken tot bezinning te bren gen. Beteren zij zich niet, dan moeten zij ook maar voor goed hun auto kwijt zijn. Een maati-egel, die wel in broeden kring toegejuicht zal worden. Het weg-vandalisme is wel heel erg! BOND TEGEN HET VLOEKEN Jaarvergadering te Utrecht j Ds. H. JANSSEN HOUDT DE OPENINGSREDE Gisteren hield de Bond tegen het schen den door vloeken van Gods Heiligen Naam te Utrecht zijn jaarvergadering. De Voorzitter, Ds. H. Janssen, van Den Haag, las Psalm 113, ging voor in gebed en sprak een openingswoord, waarin hij erop wees, dat een der bestuursleden burgemees ter was geworden van Hardenberg. We heb ben in wijlen burgemeester Doorn zulk een trouwe kracht in ons cestuur verloren; thans is het aantal burgemeesters in ons bestuur weer op twee gekomen. Het werk van den Bond dringt meer en meer in ons volk door. Voor ieder belangstellende is materiaal ter verspreiding beschikbaar, met name winkel- doenden en anderen, die met veel menschen in aanraking komen, kunnen zoo goed werk doen. Men vrage materiaal aan het secreta riaat te Utrecht aan. Indië geeft goede voor uitzichten voor het werk van den bond. De secretaris, de heer B. de Jager, bracht jaax-vex-slag uit; de Bond telde op 1 Jan. 11778 leden met een contributie-op brengst van f 10.267.55. In het vex-slag wor den veel bijzonderheden omtrent de actie gegeven. We ontleenen er het volgende aan: De contributie-opbrengst moet op peil wor den gehouden en opgevoerd; dit reeds eischt veel zorg. Stelden in verscheidene plaatsen de verwachtingen van de aldaar gevoerde propaganda teleur, in andere plaatsen moch ten mooie resultaten worden geoogst. In Ned.-Indiö won de Bond terrein en werden in tal van plaatsen de opschriften geplaatst. Ook in Brussel trad een der propagandisten op exx mocht een aantal leden worden inge schreven. In de gemeente Utrecht werden op verzoek in alle gemeentegebouwen de op schriften opgehangen. In tal van plaatsen, inzonderheid in Noord-Holland, werd van de gemeentebesturen vergunning verkregen tot het plaatsen van opschriften van den Bond op punten, waar dagelijks veel publiek pas seert of vi-rblijf houdt. In andere plaatsen waar het bestaande vloekverbod op onvol- doendo wijzf.- werd gehandhaafd, kon door de actie van den Bond daarin verbetering worden gebracht Groote hoeveelheden op schriften en kaax-tjes werden geplaatst en de lectuur werd op zeer ruime schaal verspreid. Meegedeeld werd, dat het hoofdbestuur plannen in voorbereiding heeft om in Indië het propagandawerk krachtiger te kunnen voeren. De penningmeester, de heer Chr. Bra- mer, van Ambt-Hardenberg, deelde mee, dat de ontvangsten hadden bedragen f 9481.20, de uitgaven f 11.813.42, zoodat er een nadee- lig saldo is van f 2332.22. In verband met de verslagen deed de heer W e g e n w ij s uit Gouda een voorstel om de coi-respondenten aan te moedigen tot le denwerving door boekpremies besclxikbaar te stellen. Het hoofdbestuur zou die zaak- nader overwegen. De verslagen werden goedgekeurd. Bij de bestuursvergadering werden de af tredende leden, de heeren Ds. H. Janssen, B. de Jager, Chr. Bramer, J. Baas, J. Mennes en H. M. Schaink herkozen. Aan het eind der vergadering bracht de voorzitter hartelijken dank aan den heer Clements uit Utrecht, die in deze plaats vanaf 1 Jan. tot thans niet minder dan 271 nieuwe leden heeft geworven. Hierop werd de jaarvergadering beëindigd en de bestuursvergadering, die des morgens al was begonnen, voortgezet „Mijn Julia"; aldus luidt de titel van één der hoofdstukken uit dit mooie boek. Doch, al handelt het over een romantische streek, wat velen in hun vacantie en aan hun beurs dezer dagen ondervonden hebben...- hier is geen romantisch verhaal noch een liefdesgeschiedenis. „Mijn Julia' beteekent eigenlijk: de kolenmijn Julia; nu ja, en dan gaat heel de romantiek op de loop. Toch is dat gedeeltelijk ten onrechte. Want het is een onjuiste voorstelling van zaken, dat de kolenbekkens van Zuid-Limburg, waarvan Heerlen het natuurlijke en econo mische middelpunt is, niets te zien zouden geven dan stoffig gruis, zwarte huizen, mod derige straten en berookte schoorSteenen. Zóó is liet gelukkig niet, wie geen gelegenheid heeft met eigen oogen te consta- teeren, dat een kolendistrict "geen t roos to- looze, zwart-bestoven streek is, die geniete van het fraaie, derde en laatste nummer voor 1931 van het officieele orgaan der Ver. voor Vreemdelingenverkeer voor Heerlen- Zulke reclame-hoeken (men stoote zich niet aan de uitdrukking), bieden tegenwoor dig steeds meer moois en wetenswaardigs Dit nummer klinkt als een klok. Het geeft mooie beschrijvingen van va- cantie-oordcn, waaraan Zuid-Limburg rijk is en bovendien een beschrijving van de mijnindustrie, welke met de vele foto's een goed beeld biedt van de nijverheid in deze streek. Men leze b.v. de aanhef over de Domaniale mijn te Kerkrade, hoe de kloos terlingen, van de abdij „Rolduc" (Klooster- rade) reeds in 1113 kolen dolven in deze streek, zoodat de Domaniale mijn de oudste mijn van het vaste land van Europa ge noemd mag worden. Wie dit Heerlen-nummer leest, dit wilden we maar zeggen, die komt aardig met. Zuid- Limburg, zijn schoon1--id en zijn industrie, op de hoogte. Het bureau is gevet I; Saroleastraat 35 39, Ileei-len. Voornaamste Nieuws* (blz. Vergadering .van den Bond tegen he| Vloeken. (blz. 2.)' Het Fransche ministerbezoek aan Berlijn uitgesteld in verband met den gezondheids toestand van Briand. Laval heeft Brüning opgebeld. Mac Donald richt zich in een oproep toÉ het Engelsche volk in verband met den financieelen toestand. blz. 3 Het Communisme in de Practijk* Conflict in het bakkersbedrijf .voorkomen* (Blz. 8) De besprekingen te Bazel Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn j Mijnhardt's Poeders i Doe» 45 ot. Bij Uw Drogist. DRUKKERIJ IN DE ASCH GELEGD VAN.DE FIRMA BOEKHOVEN TE UTRECHT BELENDENDE PERCEELEN BEHOUDEN. Ongeveer om half In den afgeloopen nacht is een felle uitslaande brand uitgebro ken in de drukkerij van de firma van Boek- hoven aan de Begijnenstraat te Utrecht. Het bleek al spoedig, dat liet hier een ern« sligen,brand gold, die aanvankelijk groot go- vaar opleverde voor het geheele daar lig gende huizenblok. Het vuur, dat was ont dekt door een portier van liet naastgelegen tehuis van het Leger des Heils, had spoedig een grooten omvang aangenomen en het werd geheel door een huizenblok ingesloten. De brandweer was spoedig met drie spuiten ter plaatse, waarvan er evenwel een geen dienst behoefde te doen. Door tal van om liggende huizen, en vanaf de daken der hui- zen, werd door een groot aantal slangen een enorme hoeveelheid Singelwater in de vuur- zee geworpen. In een uur tijds was het grootste gevaar geweken. Omstreeks vijf uur kon een groot deel van het materiaal inrukken. Om 9 uur heden morgen was men nog met de nablussching bezig. De drukkerij en de zetterij van de firma, Van Boekhoven zijn geheel uitgebrand. De naastliggende huizen konden blijven gespaard. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Het blusschingswerk dat onder leiding stond van den commandant D. I. Fleeming, werd mede gadegeslagen door den burge meester, eenige wethouders en den w.n. hoofdcommissaris van politie, i DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 24ste postvliegtuig is gisterochtend Ie Penang aangekomen. AMSTERDAM COMITÉ „ORANJE GETROUW". Bovengenoemd comité bestaande uit per sonen van zeer verschillende politieke en godsdienstige richtingen, stelt zich ten doel in onze hoofdstad propaganda te voeren voor r,eer Oranjebctoon op de nationale feest dagen. Verschillende plannen zijn reeds in voorbereiding, welker uitvoering echter uiter aard geruinien tijd zal vorderen. In tusschen roept het comité alle nationaal gevoelende Amsterdammers óp, om zich op Koninginnedag en tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan Amsterdam de borst met oranje te sieren en een vlag uit te steken. Heeft men geen vlag. een raam- of bnlnmvlag v„n UW» formant kan ,.ic|, ra-da vnrr .-„k"!.- uiiMi-ns r-rhnffni, Dnt icl-r Oi-unjogwuiil Amsl.-i.lu,,,,,,,., klcui- bekennet HOOFDKANTOOR. OPSLACPLAATSCV OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SGHAVERJJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1