VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 VROUWENBLAD Wijl de redactrice van het Vrouwenblad vacantie heeft, verschijnt dit heden NIET CHR. NAT. WERKMANSBOND De 36ste Jaarlijksche Algemeene Vergadering VERSCHILLENDE VOORSTZLLEN VERGADERING VAN DONDERDAG. Donderdagmorgen werd de 36e algemeene vergadering van den Chr. Nat. Werkmans bond in het Volksparkgebouw te Enschedé, voortgezet. De vergadering wordt toegesproken door den heer H. Amelink namens het C.N.V. en de Prot. Chr. Int. Arbeidersorganisatie en door een afgevaardigde van „Patrimonium". Behandeld wordt daarna een voorstel de afd. Rotterdam, waarin het hoofdbestuur wordt verzocht maatregelen te treffen om een ikrachtige propaganda te voeren tegen het verderfelijke z.g.n. huurkoop- of afbetalings stelsel. Na toelichting door een afgevaardigde var Rotterdam, merkt de heer J. A. Bakker, lid der Tweede Kamer, op, dat er een Staatscom missie is benoemd, welke dit vraagstuk onder zoekt. Spr. zou willen voorstellen een adres tot die Commissie te zenden, en een adres jan de Regeering. De vergadering gaat bij acclamatie met dit voorstel acoord. De afdeeling Koudekerk stelt voor, dat het hoofdbestuur een kleine commissie aanwijze, bestaande uit H.B. leden en gewone leden van den Chr. Nat. Werkmansbond, die tot taak heeft, de mogelijkheid te bestudeeren te komen tot ombouw en uitbouw van Bondsorganisatie en tot centralisatie van bondswerk in een algemeen secretariaat drage deze commissie op om op de volgende vergadering met conclusies en zoo mogelijk Biet concrete voorstellen te komen. Het voorstel wordt aangenomen. 1 Behandeld wordt hierna een voorstel Broek Op Langendijk en Alphen aan den Rijn, om zooveel mogelijk te Utrecht te vergaderen. De voorzitter merkt op, dat hiertoe meestal Besloten wordt, al zijn er uitzonderingen op gemaakt. Over dit onderwerp spreekt de heer J. A. akker, die allereerst deze verschijnselen constateert en vervolgens toelicht, wat de Bond ten deze kan doen. i is plicht te trachten overal de arbei ders geestelijk te scholen en hun inzicht te geven in de problemen van dezen tijd ei_ mogelijkheden, welke daaruit in de toekomst kunnen voortvloeien. Zeer noodzakelijk is het te trachten den Bond uit te breiden en' i in de diepte te werken. Te dien opzichte moet het voorbeeld der vakorganisaties den gevolgd door een Propagandaweek in te Stellen. Voorts moet in de af deelingen het daad- Werkelijk Christendom meer op den voor grond treden. De onderlinge hand mioet nog meer worden versterkt. In de plattelandsafdeelingen dient meer en Bieer de geest te worden gebracht, dat men door li d te zijn van den C.N.W. op den goe den weg is. Van bondswege dient ook meer Voor de piattelandsarbeiders te worden ge daan. De bond moet op de moeilijkheden dier arbeiders de aandacht vestigen. Versterking Van het fonds „Hulp in nood" is in dit ver band noodzakelijk. Juist nu is de tijd ge schikt om daartoe over te gaan. Genoemd fonds zou spr. tevens willen uitbouwen tot hulp en steun voor ouden van dagen. Naast het Kinderherstellingsoord zou spr. een stich ting voor ouden van dagen wenschen. Spr. stelt tenslotte de volgende motie voor: „De Chr. Nat. Werkmansbond besluite tot de instelling van een commissie, welke zal trachten tot uitbouw van het fonds „Hulp in nood" te kennen, waardoor tevens een rust oord voor ouden van dagen! zal kunnen wor den gesticht." Discussie. Bij de bespreking wijst de heer Nijland, in Enschedé, er op, dat het geloof op den voorgrond moet staan. De heer Faber, uit Schoonoord, zag op den voorgrond gesteld, of de huidige maatschap pelijke orde goed is. Ds de Kluis, uit Serooskerke, merkt op, dat er gebrek is aan geestelijke scholing van de arbeiders. De afgevaardigden van Leeuwarden, Em- men en Kampen heblben eenige opmerkingen over de ondersteuning van ouden van dagen De heer Amelink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, heeft groote waardee ring voor de rede van den heer Bakker. Het kapitalisme, dat kan niet worden ontkend, heeft groote zegeningen gebracht. Doch het kapitalisme heeft ook zijn schaduwzijden. Van overproductie in absoluten zin is zeker geen sprake, want er is bij vele arbeiders in on derscheidene landen gebrek, zooals b.v. in China. Alleen Gods Woord kan oplossing bren gen. Spr. zegt vervolgens concerns en trusts te veroordeelen, evenals de stopzetting van 't productie-apparaat. Hij besluit met te betoo- gen. dat men niet pessimistisch anag zijn en dat er voor moedeloosheid geen reden is. Repliek van den heer Bakker Na de pauze komt de heer Bakker weer aan het woord, die de verschillende sprekers beantwoordt. Er moet, zegt spr., begonnfen worden met te trachten allen een levende brief van Christus te zijn. Dat is onze roe ping en pïicht. Spr. breekt ook een lans voco der. kleinen middenstand, welken hij mede de gedacht. Spr. betoogt nog-maals, dat er geen overproductie is. Er is nog behoefte aan veel. Wanneer er meer ..gemeenschap tusschen de volkeren komt, zal verbetering intreden. Dan zullen ook nieuwe afzetgebieden kunnen worden gevonden. Als de menschheid b.v, eens voor China deed wat thans voor Duitschland geschiedt, welk een groot nieuw afzetterrein zou dan niet zijn gevonden. Spr. gaat nog even afzonderlijk in op hetgeen de verschillende sprekers hebben gezegd. Na eenige verdere discussie neemt de ver gadering daarna met één stem tegen de door den heer Bakker gestelde motie aan. In verband met het vergevorderd uur kan de inleiding van den heer Van Meggelen niet aan de orde komen. De heer Van Son brengt dan nog het verslag van de Ubo, de verzeke ringsinstelling van den Chr. Nat. Werkmans bond uit. Het aantal verzekerden bedraagt meer dan 36.000. De overwinst is in 1930 met pl.m. f 25.000 vooruitgegaan. Het verzekerd kapitaal bedraagt nu f 596831.04. Met nadruk dringt spr. op aansluiting bij de Ubo aan en wijst in dit verband op de groote soliditeit der instelling, hetgeen blijkt uit de mededee- lingen der Verzekeringskamer. 1 Een afgevaardigde van Rotterdam brengt dan warme hulde aan den aftredenden pen ningmeester, de heer Meijer, die den Bond gedurende 36 jaar zeer belangrijke diensten heeft bewezen. Spr. stelt voor den heer Meijer tot eerelid van den bond te benoemen. Onder daverend applaus wordt daartoe door de vergadering besloten. Vervolgens wordt nog gesproken over de wenschelijkheid van uitbreiding van het abon nementental van „De Voorzorg". Voorts wordt nog opgewekt tot deelneming aan de binnenkort te Lunteren te houden Chr. Sociale Conferentie. De vergadering zingt den scheidenden pen ningmeester, de heer Meijer, toe: „Dat 's Heeren zegen op u daal". Vervolgens wordt gezongen: „Halleluja, eeuwig dank en eere'', waarna de heer Joh. van Meggelen de gadering met dankzegging sluit. ZUIVELFABRIEK FIJNAART ONREGELMATIGHEDEN IN DE BOEKHOUDING BTRANEGENOEGENS UIT HET KAMP. TE GILZE-RIJEN IN AFWACHTING VAN HET ONDERZOEK Geen prettig onderwerp om over te schrij ven. Geen prettige zaak voor bestuur en ge dupeerde leden. Maar toch een zaak van al- gemepn belang. En daarom niet te verzwij gen. We zeggen er dus iets over. Maar in alle soberheid. En niet op de wijze van de Grondwet, het dagblad, dat in West Brabant verschijnt. Die krant is in de leden vergadering binnengedrongen en heeft er direct een sensatie-nummer van gemaakt; iets, wat slechts nadeel aan belanghebben den kan veroorzaken. In deze zaak staan maar enkele dingen vast en fantaseeren is gevaarlijk. Daarom zouden we willen bevor deren, dat men straks met de noodige kalm te de zaken kan bezien. Want dat is verre weg h'et beste. Immers, pas over eenige weken kan het Resultaat in een grondig onderzoek verwacht wor den en de vrees is buitengesloten, dlat deze commissie den directeur zal sparen; vast staat, dat er onregelmatigheden in de boekhouding voorkomen; doch tot heden zal nog niemand beweren, dat d'e directeur gelden ten eigen bate heeft verduisterd of de coöperatie heeft bestolen; vast "staat, dat de fabriek in de schuld zit, doch de hoegrootheid en de aard is nog niet precies na te gaan; vast staat, dat het bestuur in de controle op de handelingen te kort is geschoten; doch niemand zal beweren, dat zijn leden medeplichtig aan fraude zijn of te kwader trouw hebben gehandeld; en daarom past voorzichtigheid in de bespre king. Wij zullen dit betrachten. [Blijkt èr later grove schuld aanwezig te zijn; dan zullen we het niet verzwijgen; doch oordeelen en veroordeelen op grond van vermoedens, is ongeoorloofd. De historié. De Zuivelfabriek Fijnaart, welke om zoo te zeggen, heel de omtrek beheerscht, is in 1902 opgericht en een broer van den nu ge schorsten directeur had van 1908 tot zijn dood toe, in 1921, de leiding; toen hij opge volgd werd door den tegenwoordigen. Het zakenoptimisme was bij beiden wel licht wat al te groot, doch vast staat, dat de fabriek te Fijnaart een naam kreeg, die klonk als een klok. Toen de oudste broer stierf, bleef zijn we duwe vrijwel onverzorgd achter: de overle dene stond persoonlijk nog al diep in de schuld bij de fabriek. Zijn opvolger ontdekte die schuld, doch t£r willei van zijn broer zweeg hij. De eerste verkeerde daad was nu, aat de nieuwe directeur deze oude schuld op de balans verdonkeremaande, in de hoop ze langzamerhand weg te werken. Dit is hem in dagen van voorspoed gedeel telijk, doch toen de malaise kwam minder goed gelukt; zelfs is de schuld grooter worden in de loop der jaren. Er he'erscht nu twijfel over 'dé vraag, hoe de schuld ontstaan en vermeerderd is. Be stuur noch commissarissen hebben er vol gens het zeggen, iets van geweten; zij w ten ook niet, of de directeur gespeculeerd he'eft, dan wel, of er verliezen op fabri'eks- producten zijn geleden. Hierover zijn verschillende lezingen, doch de preciese waarheid is nog niet bekend. Het vorig jaar werd een groot verlies i_ leden op een zending gecondenseerde melk naar Duitschland, welke door plotselinge hevige hitte waardeloos werd en toen de directeur geen kans meer om de schuld te verzwijgen. Hij deelde alles aan het bestuur mee. leed eigen schuld, dbch verzekerde ook, dat hij nimmer zichzelf bevoordeeld had en dat hij van familie een bedrag van circa f 90.000 had geleend voor de fabriek. Het bestuur zag zich hiermee voor een groote moeilijkheid geplaatst en besloot om de schuld gewoon op de balans te brengen en er dan de leden mee in kennis te stellen. Voorts werd een contract m£t dien direc teur gemaakt, waardoor de leden slechts weinig voor de melk zouden krijgen, met de bedoeling deze extra-winst voor schuld delging te bezigen. De laatste balans, waarop de oude schuld was verdisconteerd, werd door die ledenver gadering goedgekeurd, al begon meii er later over te mopperen. De meeningen verschillen over de vraag of de leden ook gekend zijn bij de vaststelling van het nieuwe contract; ten volle is het wellicht niet tot hen door gedrongen. Waarschijnlijk zou 'er nog niets gebeurd zijn, indien niet gebleken was, dat de sta In het kamp te Gilze-Rijen vertoeven thans geregeld verscheidene Rolterdamsche kin deren. Van een onzer lezers kregen xoe dit kiekje toegezonden. Aan de tevreden en vergenoegde gezichten is het aan te zien dat men liever in het frissche kamp vertoeft dan in de stoffige en rumoerige straten van Rotterdam. tuten zich niet voldoende aansloten bij de j nieuwe wet op de coöperatieve vereenigin- gen.- Daarom was statutenwijziging noodig n dit stelde de leden in volle klaarheid oor oogen, welke hun verplichtingen waren. Toen rezen er natuurlijk bezwaren. Men weigerde met het bestuur mee te gaan. Er werd gevraagd om een commissie van on derzoek en sommige leden hadden reeds ad vocaten meegebracht ter vergadering. Zoo kon het niet blijven gaan en de direc teur ging de zaak bespreken met de (Deut sche) Incassobank, welke een paar ton in de zaak heeft en met de heeren Mr. Bouman Mr. Geldtelder te Rotterdam; sedert vele jaren rechtskundige adviseurs van het be stuur. Deze beloofden ter vergadering te komen en de belangen der fabriek zooveel mogelijk te zullen behartigen. Het crediet der Incassobank. Op ctezë vergadering deed Mr. P. B. Bou man voorlezing van een brief, welke de In cassobank te Delft hem (niét op zijn ver zoek) gezonden had. De inhoud kwam hier op neer, dat de iBank hem machtigde aan de leden mee te deelen, dat wanneer zij zich niët achter het bestuur bleven scharen, de bank genoodzaakt zou zijn het crediet op te zeggen. Ieder kon hieruit zijn gevolgtrekking ma ken. Opzegging van het crediet zou likwida- tië beteekenen met al de ernstige gevolgen daaraan voor de leden verbonden. De stemming was echter tegen bestuur en directeur en daarom concludeerde de voor zitter, de heer R. den Engelse: dus wordt het likwidatië. Een 25 leden verlieten toen de vergadering, doch de rest bleef. Er kwam beweging. Er bleek vrees voor de gevolgen. Toen werden de besprekingen heropend. De direoteur erkende zijn schuld, doch wees ook op wat hij voor de fabriek gedaan had. En dat hij kans zag om een f 30.000 voor bedrijfskapitaal te leveren, mits men hem vrijwaarde voor financieele en strafrechter lijke aansprakelijkheid. De voorzitter bracht nu dit punt In be spreking en op zijn verzoek dienden Mr. Bouman en zijn compagnon van advies; er rekening mee houdend, dat zich)uit de ver gadering geen voldoende borgen .voor een nieuw crediet aanmeldden. Het resultaat was, dat een motie, ontwor pen door Mr. Bouman eerst werd verworpen, doch daarna met 137 tegen 15 stemmen werd aangenomen. Daarbij verplichtte men zich, dat men eventueel den directeur niet financieel aansprakelijk zou stellen, noch strafrechterlijk vervolgen. De direoteur geschorst. Niettemin ging ook na deze beslissing het onderzoek door; wat trouwens in de be doeling lag en door de heer Bouman niet was afgeraden. Immers, indien er werkelijk verduistering geple'égd is, dan zal de goed keuring yan de halans den directeur weinig baten. Naar somimiger oordeel ging dte commissie nu echter verder dan 'haar opdracht reikte. Zij had te onderzoeken en moest rap port aan de ledenvergadering uitbrengen. Zij vroeg echter al spoedig een onderhoud met den directeur en met het bestuur en wees er op, dat het met de balansen niet orde was. Dit was echter niets nieuws. Het was meer dan eens erkend. Echter, op grond hiervan eischic de com missie van het bestuur om den directeur on middellijk te schorsen. Het bestuur voldeed aan die eisch. En ging daarmee, naar som- miger oordeel, te ver. Men had het onder zoek behooren af te wachten. Nu greep men ooruit op het rapport, dat nog niet ver schenen is. En waarop o. i. de pers ook moet wachten, vóór zij conclusies trekt. Wij willen het hierbij dus laten en geven dit slechts ter oriënteering. Wij hebben te Fijnaart bij verschillende përsanen en ook bij „den man op de straat" geïnformeerd. Men sprak vaak kwade woorden over den directeur, doch zijn gedrag vond ook ver- schooning. Men wees er opk op, dat de offi cier van justitie tot heden niet ingegrepen heeft. Wat niét zonder beteekenis is en ten gunste van den directeur pleit. Wel werd van verschillende zijden opge merkt, dat het bouwen en bewonen van een huis van f 36000 niét getuigt van een sobere levenswijze en niet noodig is voor een direc teur van een zuivelfabriek. Zoo iets maakt de stemming onder de gedupeerden niet gunstiger. Doch...... Iaat ons het ondersoek afwach ten. Gemengd Nieuws. ERNSTIG ONGELUK OP DE STADIONWIELERBAAN VIER GEWONDEN Men meldt ons uit Amsterdam! Tijdens da wielerwedstrijden op de Sta- dionbaan van gisteravond is 'n ongeluk ge beurd, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. In den wedstrijd voor racemotoren vloog de Nederlandsche motorrijder Herkuleyns in de bocht in geweldige vaart met zijn motor tegen de balustrade. Herkuleyns zelf kwam tusschen het publiek terecht De motor vloog; na nog tegen een lichtmast te zijn opgebotst, welke afknapte, nog een eind over de baan en vloog daarna naar het middenveld. Een der toeschouwers, een man van middelbaren leeftijd, kreeg de licht mast tegen het hoofd en werd bewusteloos Onmiddellijk waren drie doktoren ter plaatse, die zich op de tribune bevonden. Toen Herkudeyps over de balustrade ge slingerd was en bleef liggen, vreesde men het ergste. Het bleek echter, dat hij nog bij kennis was. Na onderzoek bleek, dat hij een rechterbeenfractuur had en een gecom pliceerd linkerbeenfractuur. Ook toen hij per brancard was overgebracht naar het verbandzaaltje onder de officieele tribune was de renner nog hij zijn volle bewustzijn en kon hij met de omstanders spreken. Het opgeval is voor hem wonder boven wonder goed afgeloopen. Doordat hij eenige oogenblikken slingerde was de vaart, waarmee hij over de balu strade vloog, niet zoo groot, als men vreesde Het ergst eraan toe is de toeschouwer P. de Koning uit Hoofddorp, die door Herkuleyns getroffen werd, toen hij over de balustrade vloog. De man heeft een ernstige hersen schudding bekomen en geraakte bewusteloos Minder ernstig gewond zijp G. Bootsma en F van den Bosch, beiden eveneens uit Hoofd dorp. Een van hen had een kaakwonde, veroorzaakt door een slag met een stuk van de lichtmast, die afgeslagen werd. Herku leyns werd per auto van den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij onder behandeling van professor Noorden bos wordt gesteld. De heeren De Koning en G. Bootsma zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Noch voor Herkuleyns, noch voor de Ko ning bestaat direct levensgevaar. De heer van den Bosch kon huiswaarts keeren. Het is mogelijk, dat Herkuleyns sneller gereden heeft, dan hij kan, opgejaagd door ROFFEL-RIJMEN TOUDE LIEDJE Lees je in de roode kranten Hoe het in Brittanje staat, Denk je aan het oude spreekwoord, Dat de kost gaat vóór de baat. Rood, dat daar het roer mocht roeren. Leefde uit de groote beurs, En is nu genoopt te trekken Aan de veters van z'n keurs. WaoA\ niet is verliest de keizer, Ja de kiezer zelfs, z'n recht; Daarom komt van veel beloven Doorgaans bijna niets terecht. Rood hoopt nu, dat tegenstanders Ezelsmak gaan in 't gareel En in 't Engdsche debacle Dragen hun verliesaandeel. Mac Donald zit in benauwdheid En ons roode „Volk" lijdt mee Met de Hooge Kameraden Die regeer en ovér zee; En terwijl „Het Volk" ons soebat Om een pietsje medelij, Stelt het hier z'n hooge eischen In gerede razernij, hi Maastricht is 't roode onweer. Zoogezegd niet van de lucht, Wordt het ruime roode hart in IJselijk ge-eisch gelucht. 't Is een simpele herhaling Van het politieke spel; Rood kent de verstompte stomheid Van z'n Pappenheimers wel (Nadruk verboden) LEO LENS Radio Nieuws. Zaterdag IS Augu.lu», HUIZEN (298.8 M.) KRO. 8—9.30 Morgremcon- eert. 10—11 Kerkdienst. 11—11.30 Gramofoon. 11.30—12 Kinder'-iulde aan Pastoor Perauln. 13 —12.15 Politieberichten. 12.15—1.-15 Lunchcon cert. 1.45 Berichten van den Ned. Postduiven- bond voor Zaterdagvliegers. 1.453 Gramofoon 3—4 Kinderuurtje. 4.30—5 Verzorging van den zonder. 56 Gramofoon. 60.15 Nieuwsberich ten in het Esperanto. 6.15—6.35 Journalistiek weekoverzicht. 6.35—7 Gramofoon. 7—7.30 Spre ker J. Aarden. Onderwerp: „De Courant, haar ontstaan en ontwikkeling". 1.30—7.45 Sport- mofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA 10.16 Uitzending voor aibeiders in de Continubedrijven 12 Concert. 1.45 Verzorging van den zenden, 2.15 Kwartiertje van het Instituut voor Arbel- 1.1-5 Gramofoon. 6.30 Radio Reportage vanuit de Amsterdamsche Volkstuintjes. 7.15 Orgelspel. MS Varia. 7.50 Gramofoon. 8 Tijdsein. 8.01 Con- dën Duitscher Soenlus. Doch' een "defect aan de motor is natuurlijk niet uitgesloten. De motor is voor onderzoek door de politie ia beslag genomen. GEHEIMZINNIGE DOOD In de Nieuwstraat te Eindhoven is Don» derdagmiddag de banketbakker A. Hugger® die sedert eenige dagen alleen thuis wasg aan de trap van zijn huis dood gevonden. De buren mJeenen in de afgeloopen nacht een val te hebben gehoord. Hedenmorgen bleef de woning gesloten en eerst toen gis termiddag iemand door een venster naaf binnen keek, werd de map gevonden. Op da bovenverdieping brandde het licht nog. Op het lijk werden eenige bloedende wonden ga gevonden. De politie onderzoekt of hier aan. een ongeval of van een misdrijf sprake iay ERNSTIG AUTO-ONGELUK Gisteravond ongeveer 7 uur Is op 'des Rijksstraatweg nabij De Klomp, een e nis tig opgeval gebeurd De echtg. v. J. de Kruif, uit Ederveen bracht familie naar de autöbua, die den dienst tusschen Veenendaal en Eda onderhoudt, toen liaar gezegd werd, dat aan een fiets een tasohje was blijven hangen. Zij stak daarop den weg over niet het ge volg, dat zij door een passéerendc auto vant den heer Hensen pit Eist bij Rhcnen gegre pen werd. Zij was terstond bewusteloos. Na bijgebracht en voorloopig verbonden te zijn is zij in hopeloozen toestand per ziekenauto naar haar woning overgebracht. Men vreest voor haar leven. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. IN DEN STORM Door WJERNT U KORTE INHOUD VAN HET VOORGAANDE Op treffends wijze wordt in dit verhaal het lijken geteekend, zooals vele tienduizenden in Rusland dat de laatste jaren hebben ondergaan. De auteur maakte gebruik van verschillende offlcieele bronnen: beschrijvingen, aanteeke- aingen en rapporten, die op last van de auto riteiten moesten worden gemaakt. De oorlog tegen Polen ibracht groote ellende, bij gaf Rusland op eoonomisch terrein de gena deslag. De resultaten van de gevolgde Nieuwe Economische Politiek, do zoogenaamde „Nep" Waren in veler oog niet anders dan een her- Btel van het kapitalistisch stelsel. Grisha, een der hoofdpersonen van dit ver haal, was als oud-student in de handels- Wetenschappen, aangesteld bij het bestuur van »,Tsentrosojoez", de centrale der verbruiks coöperaties. Zijn vrouw, de schrijfster dezer her inneringen, vreesde vaak, dat Grisha van baar begon te vervreemden. Maar na een ver trouwelijk gsprek met hem bleek haar, dat zij li oh dn diit opzicht vergist had. Toch kwam er verwijdering tusschen 't echt paar. De oorzaak hiervan was, dat Wjerny een ruwen jongen, 't type van 'den parasitoerenden ambtenaar, op geduchte wijze de les las, toen deze knaap zich minachtend uitliet wvor Trotski Grisha verweet zijn vrouw, dat zij een minach tende houding tegenover de arbeiders had aan genomen. Spoedig daarna kwam er nog een onverkwik kelijke geschiedenis, Marja, het 17-jarig diienst meisje van de schrijfster, moest moeder worden en als vader van het te verwachten kind noemde zij den naam van Nowikof. een bekend Partijleider. Haar meesteres beloofde haar van deze zaak werk te zullen maken. Na een onaan genaam gosprek met haar man, ging ze naar een der r eg e eri n gsb u r eau xwaar men echter listiglijk erachter trachtte te komen of per soonlijke antipathie tegen Nowikof haar dreef. De volgende dag stierf het meisje in het zieken buis: ze had vergif ingenomen. Juist nln dile daigcn was er weer een groot Èobeepeche pairtijschacniima'ak georganiseerd Er waren vele élementen bitmrengeclrongen tidia Qüd' waaien geworden alleen om er per- fcaoinQijk yoonclieieU yam, te hebben! Roven- dien hoopten ide leiidlere bij deze edhoom- ta kuinmen besdhuldliigen van dfecipline- bireuk en ze op idliien gnoaucMag luöt de partij te kuinlnien veuwijdieaien. Onze vriendelijke buurman Stefan Was- eilliiiewiitdh. was ails eiladhtoffer gevallen. Hij bezocht den llaiaitsten tijd. geen vergaderin gen unieer, was zélfs niiiet op die schoonmaak veutgaderiing vemsobenen en zonder mieer uit die partij gezet Merkwaardigerwijs eoheen hij ler z/ich W'eimig van aan te trekken en giilng niiiet eens dn beroep, hoewel bij toch partijlid was van bet begin dier revolutie en zeker kaïns bad om de beslissing her roepen te krijgen. Zijn rvrouw deelM'e me in vertrouwen aruadie, dat bij er mdiets tegen bad als „apets" te wenken, dan kon bij een goed salaris verdienen, terwijl bij als partij Did ni'et meer dan bet partijmaxiimum kreeg van 225 roebel per maand, Hij bleef spre ken, ook na zijn uitsluiting en dleed zich nog steeds als 'een vurig communist voor, bl'eef ook iln zijn betrekking en was verge- noegber en vriendelijker dan ooit. Hij zou verdien- als „toesöhouwer" bet ver1 loop der revolutie gadeslaan, verklaarde hij. Bijna, dagelijks 'hadden Grisha en ik el kaar nu niieuws te vertéllen over bet ver loop den' schoonmaak. Mensohen in hooge posities, dlie we beschouwd Qiadiden als on wankelbaar on waartegen ieder opzag om bun macht en energie duikelden plotseling en verdwenen totaal van bet tooineél. An deren werdén overgeplaatst naar de pro vincie, betgeen over bet algemeen als een blijk van ontevredenheid wend beschouwd. In die provincie kreeg men. dan de kans om „na te denken" en te toonen dat men zijn fouten baid' ingezien en zich in die toekomst zondter omzien aan de partijleiding zou onderwerpen. Tenslotte waren er ook men eohen vaai wie ieder verwachtte dat zij zouden worden uitgesloten, dronkaards, date op de grofste wijze misbruik maakten van hun partijiiidlmaateohap, en diiie de arbei- den-s openlijk hoonden, en zie de mees- ten yam ben kwamen met ylag en wimpel door die scbo'onimaalk been. Wélke criteria golden, was voor leder een raadsel, zoodat tenslotte ook de besten met een zekere spanning dten tijd tegemoet zagen dat zij voor bet ecboionimaakcomiité moesten ko men. Gmisba [bracht bet er niet zonder kleer scheuren af. In de eerste plaats wenden hem zijn opposatiiomieelie mengingen voorge worpen, waarop bij weliswaar was terug gekomen, maar düie bij dan toch bad gehad Zijn gebrek aain. „boltecbewistischen ijzeren wil1" kwam ook tot uiting, doordat bij in zijn organisatie niet genoegzaam werkte volgens die richtlijnen der partij. Hij stoor de zich te veel aan de meaning der specia listen, hij gaf nieuwelingen uit arbeiders- klingen te wéinig kans vooruit te komen. Op die vergadering stonden van alle zijden menscben op om klachten tot uiting te brengen die echoonmaakvergad-eringen zijn openhaaa-, ook uiet-pertij leden hebben toegang amen voelde dat een groep jon geren, die in bet staatsapparaat waren op genomen, bet niet eens waren met den evenwichtigen Gnieha, die met zijn nuchter oordeel over al bun vage plannen en ont- etuimige voorstellen hen iln den weg 6tonid. Het was Grieba's fout, dat bij, zoowel als zij, [intuïtief voelden, biet bij elkaar te be hooren. Tezamen waren zij arbeiders ge weest, hum kunidiighedten hadden op één lijn gestaan, hij baid tezamen met bon ge vochten, Grisha zag te zeer hun zwakte en onwetendheid, waardoor zij toegaven aan allerlei onuitvoerbare planmen. Daarom stond bij te boek alle «een man zonder veel initiatief, als een middelmatig organisator. Hoe wedlnilg kenden ze den kameraad We- dinin, die aai Juzofka jarenlang gewenkt bad aan een organisatie die hij op moest bou wen, uit eigen imiitiatiletf, zonder middelen, en toen deze klagers waarschijnlijk niets anders daden dan jacht maken op voedsel rantsoenen. Grieha's verweer was merkwaardig; hij gaif alles toe en zei, dat men hem dan maar als arbeider ergens been motest sturen,' wan tneer bij voor een leidende functie niet vol deed. Dat. sloeg du! En tenslotte werd bij onder luid applaus als partijlid bevestigd1, idle kwestie van zijn functie ging deze ver gadering niet aan. Hij was buitengewoon tevredien met het (resultaat, hoopte op dile manier weg te ko men uit bet apparaat. I-Iij Wilde terug maai de fabrieken, naar de aabeideiemassa's, mar ondanks al zijn verzoeken had men flietm dat steeds geweigerd, want ten slotte moesten zelifs de partij beambten toegeven, dat Grishas werk voor onze verhoudin gen tenminste vlot veutiiep, dat er weinig fouten weaidten gemaakt ondier zijn leading. Nu had hij bet echter zoo ver gebracht, dat veraudeaing ivoor hem ernstig onder de oogen werid gezien. Hij zat al vier jaar bij Teentrosoijoez en was daar langzamerhand de oudste partijman geworden. De meesten waren binnen vier maanden alweer ver vangen of wegge re oaganiseeird; zij hadden de onrust dn ziich van da groote massa, der partijleden die toch vooral suel vooruit wil den komen, liefst steeds dn een andere functie, waar ze weer opnieuw konden be ginoren te veranderen, te reoigamiseeren (al was bet dan ook op papier), om zoo doende hun talenten te toonen. Ze wilden veel spreken op vergaderingen en waren lang weea- weg als de resultaten van bun .werk aan bet licht zoudien kunnen komen. Diriie dagen ma die ecboonmaakveugade- riiing belde bij me 's middags op kantoor op en vertelde: „Nu, Tanja, we gaan weg! Terug naar de pa-ocliuctie." Hij was aange wezen alls directeur van een machinefa briek in Rostof. Ze hadden hem eeist in de Zuid-Russische ma oh ine-trust willen stoppen, maar bij had uit alle maoht. ge protesteerd. I-lij wilde geen bureauwea-k, geen eindelooze papierbea-gen, neen, hij 'wilde dn een bedrijf geplaatst worden. Ten sllotte had men hem zijn zin gegeven, en jnliiet begrepen waarom bij zich met alle ge wéld dn Rostof wilde begraven en Oharkof hem niet aantrok. Feitelijk wa6 bet een be- hiagrijke achteruitsteliing, inaar Grisha was overgeluWbig. Hij voelde, dat hij ?n zijn Teentnosojoez begon te verroesten, op ging in die Sleur yan het bureaucratische wenk. Onze vreugde was echter kort, want in onze cel kwam nu de schoonmaak aan die 'beurt. Toen ik binnenkwam en naar het podium keek voélde ik een koude rilling over mijn rug; bet wa6 of dk een heel on gaar brood bad gegeten, zulk een lood zwaar gevoel had dik ineens dn mijn maag. In. dte schoonmaakoommdssie zat Nowikof. Hij zellf bad zeker voor die plaats in onze cel gezorgd of was bet toeval geweest? Ik weet bet niet. Ik begreep echter teistomi, dat het resultaat voor anij vaststond. En inderdaad gelijk te verwachten was, werd ik uitgesloten wegens mijn algemeene op vattingen, dde bewezen, dat ik met mijn burgerlijke afkomst en verleden niet had gëbxoken. Ik protesteerde tegen dde beslis sing, met bet resultaat, dat over zes maan den zou woi den uitgemaakt, of ik weer als partijlid kon worden opgenomen. Dat zou afhangen van mijn werk en van den in- ■dirulk dien ik in Rostof maakte. HOOFDSTUK VIII Het werk op de Plaats In Rostof zouden we in ieder geval niet vastroesten, dat ondervond Grisha al na een paar dagen. Daar was geen sprak van sleur, integendeel, iedere dag bracht wat nieuws „Om de een of andere reden loopt de zaak niet", kon hij ontevreden zeggen. Altijd weel waren er onverwachte hinderpalen die de dingen, die men zich had voorgenomen in den weg stonden en in plaats van zakelijke leiding te kunnen geven moesten Grisha en zijn medewerkers zich voortdurend bezig houden met het wegruimen van die hinder nissen. Hij had niet veel vertrouwen in de technische leiding, <lie handig was in 't ge ven van verklaringen van dc tegenvallers, zonder ze ooit te voorkomen. Steeds waren hei; de om'tandighedegi, buiten hun schuld- z.g. „objectieve omstandigheden", zooals rj'j ze betitelden die de zaken in de war schopten. De ingenieurs konden niet sarcastisohen glimlach verklaren: „Dat konden wij niet voorzien, wij moeten natuurlijk bij ons werk rekening houden, dat andere organisaties normaal werken. Als dat niet het geval is, hoe kunnen wij dhu onze plannen klaar maken?" Ik 'had Grisha voorgesteld om zelf in. dd een of andere functie op de fabriek te gaan werken, maar hij had beslist geweigerd. Ten slotte mochten volgens de partijvoor» schriften, man en vrouw niet in één instel* ling werken, waarbij de een ondergeschikt was aan den ander, en dan w as Grisha van meening, dat ik voor hen daar toch geen nuttig werk kon doen. „Ik zelf, die als arbeider wel eenigen kijlc op fabriekswerk heb, kan niet uitvinden, waar de moeilijkheden hun oorsprong vin den, Jij, met jouw mentaliteit, zou onmid dellijk aannemen wat de spitsen je verkla ren en je zou onder hun invloed komen. Het is maar béter, dat jij voorloopig tot bet einde van je proeftijd uit hun buurt blijft.'' „Grislia's uiting dteed me pijn: het scheen, dat mijn uitsluiting uit de partij hem die- per getroffen had dan hij wel wild* beken nen. Soms had ik liet gevoel, alsof bij niet meer zoo openhartig als vroeger met mij. sprak over alle vraagstukken, waarmede wij geheel vervuld waren. En ik besloot des te sterker om hem en do anderen in mijn ptoeftijd te toonen, dnt ik ten onrechte met wantrouwen was bejegend en dat het de baat \an bepaalde personen was, die me ge deeltelijk ten val had gebracht. Ik kreeg dan ook op mijn verzoek een maatschappelijk werk te verrichten, dat al mijn tijd in beslag nam. Bovendien werd ik geplaatst in de cultureele afdeeling van riten districtsraad der vakvereenigingen, hetgeen een reeks van vergaderingen mét zich bracht jfWordt yervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5