M - DELFT Aan onze jongelui! BIERBOSTEL zorg| hI Beschermt uw bloemen en I planten met HÈOIL-*-1 LAhD- EN1 Ul&BOL W, No. 99 (Verschijnt eiken DONDERDAG 13 A OUST US 1931 Kioe H103 M 9 ?B 19 5toppelgewassen als groenvoeder Er zijn enkele gewassen, die thans nog gezaaid op de vrijkomende stoppel voor de wintertijd daar is, nog een goed gewas aan groenvoeder kunnen opleveren. Met het oog op de gezondheidstoestand van het vee komt het ons voor, dat men er vooral op moet letten, dat men niet alleen zoo vroeg mogelijk groenvoeder moet geven doch ook, in den herfst, zoolang mogelijk. Daarvoor kunnen naast een intensief gras landgebruik, ook dienen de stoppelgewas sen: wikken, stoppelknollen en spurrie. Thans is het tijd om deze te zaaien op de blootgekomen akkers. Wij zullen over de teelt dezer gewassen het een en ander mede- deelen- VOEDERWIKKEN. Men heeft behalve voederwikken ook nog zandwikken, doch deze laatste wordt nog niet veel gezaaid, hoeveel goede eigenschap pen ze ook mag hebben. Daar ze voor stop pelgewas minder geschikt is, omdat ze in het begin niet snel groeit, verzwijgen wij hier de teelt van zandwikken, (misschien dat we te zijner tijd er eens op terug ko men), en bepalen óns dus alleen tot de voederwikken. j Dit is al een betrekkelijk oude cultuur plant, die sedert de Romeinen in ons land kwamen, hier ails cultuurplant bekendis. Ads bodem heeft de voederwikke niet veel eischen, alleen op hooge, droge zandgronden en stugge, stijve klei groeit ze niet goed. In den regel zal men de grond voor het bezaaien met wikken niet bemesten. De plant moet het doen met de oude kracht, die nog overgebleven is. Wanneer men daar aan twijfelt, dan kan een gift slakkenmeel b.v. 400 kg. (weet ge dat deze tegenwoordig zoo heel goedkoop is?), en 250 a 300 kg. kalizoiit 30 (de goedkoope Poolsche kali) heel goed zijn. Deze meststoffen zaait men over den stoppel, waarna deze licht onder- geploegd wordt. Men neemt per H.A. 1 k 2y2 HL. zaaizaad. Deze hoeveelheid hangt af van de wijze van zaaien: achter de ploeg, machinaal of breedwerpig. 't Laatste wordt bet meest gedaan. Soips zaait men voor steun wat haver of paardenboonen tusschen. 't Zaad wordt licht ingeëgd of, als grand eng droog is, gerolld. Vender wordt niets gedaan, tot de tijd van maaien. Vorst verdraagt deze wikke niet (de zandwikke ,wel). Het dus gemaaide gewas geeft een goede hoeveelheid tamelijk eiwitrijk groenvoeder,. terwijl de grond bij het onderploegen van de stoppel er van verrijkt wordt met een be duidende hoeveelheid stikstof. Maar 't is do vraag of deze stikstof alle uit de lucht afkomstig is. 't Moet n.l. ook wel afkomstig zijn van bodemstikstof, dat is dan geen voordeel. Bovendien is het zaad nogal vrij duur en de aanslag van het zaad niet ailtijd even goed. Er is dus wel eenig risico aan de teelt van Toedenvikken als stoppelgewas yerbonden. Met het oog op den gezondheidstoestand van het vee is het gewenscht zoolang mogelijk groenvoeder te verstrekken. stikstof daarvoor de aandrijver is. En mot kalksalpeter geeft men een vlot werkende en toch niet zoo geweldig drijvende stik- stofmest. Daar komt nog bij dat het in den knollen-zaaitijd erg droog kan zijn (thans heeft men daar niet zoo heel veel last van!!) En ook bij dit droge weer werkt de kalk salpeter nog goed vlug. De 28 kalk heeft ook veel invloed. Knol len gedijen niet zoo goed op taaie, korsterige dicht gestempte grond. De kalk uit kalk salpeter geeft den grond een structuur als men maar wenschen kan. Dat zagen wij de vorige week in de Betuw nog. Wij gelooven dat voor knollen, kalksal peter een ideaal is. Men geve 200 tot 300 kg. per H.a. Maar men moet niet vergeten ook 1 a 2 baal slakkenmeel en een paar baal kalizout 30 te geven (1 y2 van 40 of 3 van 20 is natuurlijk ook goed). Men pukt het knolgroen tot diep in den winter soms. Meerdere malen tot in Janu ari. Voor melkvee is het een goed voedsel, dat zoowel in kleine als in groote hoeveel heden verstrekt wordt. Ook voor .mestvee, jongvee en varkens is het een goed voeder, mits met mate gegeven- Groote hoeveelheden aan het melkvee te geven, is o.i. niet aan te bevelen. Meer dan 12 k 15 kg. per dag lijkt ons niet goed. Om de nare lcnollensmaak aan de melk te voor komen, geve men het voeder na het melkjn, beware het .nooit in de stal en late, wat de dieren niet opeten niet liggen, maar ver- wijdere het dadelijk. Ook moet de melk in den knollcntijd zoo spoedig mogelijk uit de stal gebracht worden naar een frissche plaats. De opbrengst bedraagt bij een goeds op brengst ongeveer 20.000 kg- knollen en groen 't Levert dus een groote hoeveelheid voed sel, dat goedkoop is te verkrijgen. STOPPELKNOLLEN. Vooral in het Zuiden en Oosten van ons land is de stoppelknol zeer bekend en levert hij een zeer groote hoeveelheid uitstekend groenvoeder in den herfst. Men heeft ver schillende soorten, ronde, (plat-, zoowel als bol-ronde), lange en halfdange. Op de stoppelgrond, van zand- en veen- bodem, na rogge, haver en vroege aardap pels zaait men begin Augustus (men zegt dat het met St- Laurens, 10 Augustus de beste tijd is), ongeveer 2 kg. zaad per H.A dit komt overeen met ongeveer 3 kop of liter Na het zaaien egt men de grond dacht en laat verder de planten aan hun lot over. Een enkele maal ziet men, nadat de plan ten eenigszins ontwikkeld zijn, er met de. eg door gaan, om een te dichten stand tegen te gaan. De resultaten hiervan zijn in den regel opvallend gunstig, omdat men maar al te vaak een veel te dichten stand heeft Bovendien wordt veel onkruid en op slag door dit eggen vernietigd. Een vraag, die ook naar voren dringt is deze: moet men stoppelknollen ook be mesten. Er zijn er die niets geven. Als ze er van overtuigd zijn, dat er nog genoeg planten- voedsel in de grond is overgebleven, dan kan men dit geen ongelijk geven. Geduren de ons vele jaren verblijf in de Oostelijke provinciën, meenden wij echter opgemerkt te hebben, dat juist zij die geen mest gaven, ook niet veel stoppelknollen oogstten. Kleine knollen en smal, onontwikkeld, geel en niet 4 üti malsch loof zag men daar meestal. Er waren er die stalmest gaven, met heel goede resultaten. Of dit echter een econo misch gebruik van de stalmest was betwijfe len we zeer. Met kunstmest, die snel werkt, zagen we Jé verschillende resultaten. En zelfs het Tho mass!akkenmeel, dat naar men beweert langzaam werkt, had goede resultaten, 't Kan dus naar het schijnt ook wel eens wat snel ler werken, dan de theorie wel leert. Vooral Kalksalpeter heeft een prachtige uitwerking. Dat ligt voor de hand. Men wil veel lof, veel blad hebben. Wij weten dat SPURRIE. Spurrie is eveneens een gewas voor de Zuidelijke en Oostelijke provinciën en be kend sedert de Romeinen in ons land waren. Ze groeit overal, is echter een gewas voor de zand- en veengronden en hoewel het op de armste gronden ook tiert, vraagt het om een goede opbrengst te leveren een bodem, die vruchtbaar is. Maar ook vraagt ze schoon land. Droogte verdraagt ze slecht, vochtige warmte is haar het liefst. Nachtvorsten ver draagt ze niet best. We spreken hier over de gewone akker- spurrie- De z.g. reuzenspurrie gaat er hier slecht in. Ze groeit langzaam en krijgt spoe dig houtige stengels. De spurrie wordt uiterlijk half Augustus op de zoo spoedig mogelijk geploegde stop pel breedwerpig uitgezaaid, waarvoor men ongeveer IS a 25 kg. (30 a 40 L.) noodig heeft. In den regel bemest men niet. Een bemes ting van half zooveel kalksalpeter en kali als we voor stoppelknollen aanbevolen heb ben en evenveel slakkenmeel als daar ge- ooemd werd, zal naar onze meening geen schade geven. 't Zaad wordt ondiep ondergewerkt door licht eggen of rollen of insleepen. 't Groen komt spoedig op en wordt ook spoedig afgemaaid en dadelijk opgevoederd- Vorst verdraagt spurrie niet Ze gaat dan dadelijk rotten, daarom moet ze vlug opge voederd worden. Daar ze licht gaat broeien maait men niet meer als men noodig heeft en legt het in kleine hoopjes. De opbrengst ie ongeveer 6 a 80.000 kg. per H.A. 't Is een uitstekend voedsel voor mest en melkvee, schapen en varkens. Zeer licht verteerbaar en met een goede voederwaorde Op de melkopbrengst heeft ze goede in vloed, en ze werkt gunstig in op de smaak en de kleur van de boter- Spurrieboter was en is nog in sommige streken zeer gezocht. Spurrie laat de akker in een schoonen en lossen toestand achter en oefent zoo ook een gunstige werking uit. 't Is voor de zandstreken een gewas van beteekenis. Als ge een wbord van een oudere, die het wel met je meent, wilt aanhooren, luister dan! De tijden zijn heel zwaar. De tijden zullen nog zwaarder worden, niet het minst voor de boeren eri tuinders. Dit hebt ge al vele malen hooren beweren 't Wordt zelfs zoo'n gewoonte .ze te uiten én aan te 'hooren dat het vreemd aandoet ze in een of 'ander gesprek, welk dan ook, eens niet te hooren. Dat deze bewering zoo vaak herhaald wordt heeft een groote schaduwzij dt. 't Wordt gewoonte, 't Dringt niet meer tot velen door. Gij hoort deze beweringen ook vele malen en jong en ontvankelijk als ge zijt had het even een machtige indruk op u gemaakt. De herhaling, immer weer, tempert ook bij jullie, vooral bij jullie jongeren heel snel de uitwerking van dien indruk. Dat is funest. Gij moet straks het werk van uw vaders doen. Gij moet straks handelend optreden. Straks als de stormen in het bedrijfsleven tot orkanen zullen worden. Zijt ge daar klaar voor? Neen? Maak u dan klaar. Bekwaam u dan door de winterscholen te bezoeken. Die beginnen straks weer. Daar leert ge niet boeren en kweeken. Dat moet ge in het bedrijf leeren. Op de land- en tuinbouwscholen (ze hee- ten soms nog winterscholen, doch dat zijn ze niet meer) leert ge het hoe en waa wordt ge ingewijd in allerlei vraagstukken, wordt een grond, een stevige grond gelegd waarop ge uw praktijk bouwen kunt. Dat alles zult ge straks noodig hebben m, als ge uw plaats in de maatschappij als boer, als tuinder inneemt, uw werk goed te kunnen doen. De tijd van straks zal zwaarder eischen stellen aan hen die er in leven, dan thans aan uw vaders, en veel, oneindig veel meer dan vroeger van uw grootvaders gevraagd werden. Bekwaam u dus voor de taak die u wacht, wilt ge niet hopeloos ondergaan. Zeker God geeft kracht naar kruis. In moeilijke tijden wil ook Hij krachtiger hel pen. Maar Hij eischt ook dat de middelen, 'n den loop der tijden gekomen zijn, aangewend worden. En een dier middelen is zich ontwikkelen wat kan door onderwijsinrichtingen te volgen. Land- en Tuinbouwscholen en -cursussen zijn er om die ontwikkeling bij u aan te brengen. Grijpt die kansen, die u boven uw vaders en grootvaders gegeven zijn, aan. Uw plaats is a.s. winter niet achter de kachel, nog veel minder op straat. Uw plaats is op een onderwijsinrichting! De landbouwers vragen hun landbouwconsu- lent om inlichtingen. Voor de tuinders vol gen hieronder bijzonderheden. Zij die een cursus wenschen te bezoeken wenden zich tot den secretaris van hun land- of tuinbouwvereeniging. De aanmelding moet geschieden bij den directeur der school, bij wien tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. Toelatingsexamen (winter) scholen. Rljkstulnbonw- Kunstmest voor KAMERPLANTEN Verkrijgbaar in de Bloem- en Zaad winkel-ï k 40 cent per flesch (voldoende voor 400 groote planten). Een beproefde mest voor Cactussen H. P. BENDIEN Naarden POSTREKENING 55445. De wnd. directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van hen, die tot den cursus 1931—1932 van één der Rijkstuin- bouw(winter)scholen wenschen te worden toegelaten, dat de data van aanmelding voor de toelatingsexamens aan die Inrich tingen als volgt zijn vastgesteld: Rijkstuinbouwwinterschool te Naaldwijk vóór of uiterlijk op 5 September 1931; Rijkstuinbouwwinterschool te Nijmegon vóór of uiterlijk op 12 September 1931; Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer vóór of uiterlijk op 7 September 1931; Rijksiuinbouwwinterschool te Hoorn vóór of uiterlijk op 14 September 1931; Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop vóór of uiterlijk op 5 September 1931; Rijkstuinbouwschool te Lisse vóór of uiter lijk op 11 September 193L' Dewnd. directeur-generaal van landbouw brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij voldoende deelneming begin November 1931 te Lisse een cursus ter op leiding van tuinbouwvakonderwijzers de bloembollenteelt geopend worden. Om tot den cursus te worden toegelaten moet men voldoen aan een toelatings examen, dat zal loopen over Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en kennis van de bloembollenteelt; voorts moet den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt een bewijs overleggen van minstens 4-jarige werkzaamheid in de practijk van de bloem bollenteelt De deelnemers aan dezen cursus zullen gedeeltelijke vergoeding voor reiskosten ontvangen. De lessen zullen worden gegeven op twee avonden per week op voor de deelnemers meest geschikte uren van November 1931 tot Mei 1932; van half October 1932 tot Mei 1933 en van half October 1933 tot omstreeks April 1934, waarna een examen ter verkrij ging van het diploma wordt afgenomen. Aanmeldingen moeten vóór of uiterlijk op 15 September a.s. worden ingezonden bij den Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, den heer Ir. K. Volkersz. J^)e kwestie Poeldijk-Kwintsheul Bond Westland en de Veilingvereenigingen. Naar aanleiding van het conflict dat ont staan is tusschen de veilingen Kwintsheul en Poeldijk over het toelaten door laatstge noemde vereeniging van leiden der veiling Kwintsheul, schrijft de heer M. v. d. H ou t, secretaris-penningm. van .den Bond West- land ons o.m. het volgende over den Bond en de onderlinge regeling betreffende het lidmaatschap van de aangesloten vereeni gingen. In den tijd dat het veilingbedrijf nog in de kinderschoenen stond, en het verplicht veilen nog niet was ingevoerd, dacht men over de plichten van het lidmaatschap eener veilingvereen. al heel gemakkelijk. De mo gelijkheid bestond dat men van meer dan een veiling lid was .terwijl het ook voor kwam dat een tuinder het met een bepaald product aan een andere veiling ging pro- beeren Het gebeurde meermalen dat een kwee- ker die op zekeren dag ruzie kreeg met een bestuurslid of keurmeester eener veiling, den anderen dag zich bij een andere V. V. lie| inschrijven In de jaren na den oorlog, toen bij de meeste bij den Bond Westland aangesloten V.V. het verplicht veilen was ingevoerd, heeft het Bondsbestuur het zich ook tot een taak gerekend zich te bemoeien met de re geling van het lidmaatschap van de aan gesloten vereenigingen. Besloten werd toen om tusschentijds waarmede dan het zomer-seizoen bedoeld is) geen leden van een andere veiling aan te nemen. Hier gaf dus de Bond de leiding, terwijl do uitvoe ring bij de aangesloten vereenigingen be- rustta De bepaling „tusschentijds" bleek even wel op den duur te ruim te zijn. en zoo is na eenige jaren de formuleering geworden, dat in de maand Januari gelegenheid be staat van een andere V.V. lid te worden, mits men aan de verplichtingen der veiling waar men lid was. volledig had voldaan. Voor het nagaan van een en ander zou het betrokken veilingbest uur steeds overleg plegen. Op deze wijze is door den Bond een sloten V. V. bevredigde, en dit werd in 1930 bij de statuten-wijziging vastgelegd. De geest van dit .besluit houdt in, dat de betrokken veilingbesturen de zaak dan derling regelen. Wanneer men niet tot over eenstemming kon komen, dan besliste het Bondsbestuur nadat eerst een commissie de zaak had onderzocht Deze regeling voorzag in behoeften uit de practijk gebleken. Wat nu betreft het gerezen geschil tus schen Poeldijk-Kwintsheul zegt de Bondsse cretaris: In de notulen van de Bondsbe- stuursvergadering d.d. 4 Maart 1930 wordt melding gemaakt van het feit, dat eenige oud-leden van de V.V. Kwintsheul reeds eenige jaren buiten het veilingverband staan. Het Dag. bestuur was van meening zich deze zaak te moeten aantrekken, waar na een commissie werd benoemd, tot onder zoek dezer aangelegenheid. In de verf. ring van 1 Mei d.a.v. bracht die commissie rapport uit, waaruit blijkt, dat geen van beide partijen berejd was zich onvoorwaar delijk bij de beslissing van het Bondsbe stuur neer te leggen, zoodat de commissie geen bepaald advies kon geven. Volgens de notulen dier vergadering namen daarop eenige leden van het Bondsbestuur der afd. Kwintsheul op zich te trachten door middel van boete-regeling deze zaak tot een einde te brengen, waarom zij werd aangehouden. Sindsdien is de zaak nog ingewikkelder ge worden, doordat Kwintsheul nog geen rap port als boven aangegeven heeft uitge bracht, en doordat de V.V. Poeldijk de be trokken tuinders als lid heeft aangenomen, al geschiedde dit ook onder zekere voor waarden. Nu wenscht Kwintsheul, die de daad van Poeldijk onrechtmatig acht, wat deze niet inziet, een schadeloosstelling van Poeldijk tot een bedrag van 20 pet. van het geveilde bedrag der betrokken leden. Het Bondsbestuur adviseerde een arbitrage-com missie te benoemen, zooals ook Poeldijk dat voorstelde, doch Kwintsheul kon zich hier mede niet vereenigen. Het gevolg is dat de vorige week de V.V. Kwintsheul besloten heeft voorloopig te be danken als lid van den Bond Westland, totdat deze de zaak tot een oplossing ge bracht heeft. Na dit betreurenswaardig feit, achtte de Bondssecretaris het voor de goede orde noodig een resumé omtrent deze kwestie te publiceeren. Hieruit blijkt wel dat alle be- tetrokkenen een oplossing in der minne wenschen. Over de wijze waarop deze tot stand zal komen is men 't echter niet eens. De heer v. d. Hout acht het besluit van Kwintsheul vooralsnog voorbarig. Het gaat hier immers niet over een principieel orga nisatorisch vraagstuk, doch een zeer secun daire aangelegenheid. En deze op de spits te drijven is misplaatst, vooral in dezen tijd van depressie, nu men op elkaar is aange wezen De Bondssecretaris meent dan ook dat Kwintsheul zijn besluit van 5 Augustus dient te herzien en daarna in onderling overleg dezo kwestie regelen. Tegen de voortzetting v. d. droogmaking v. d. Zuiderzee Bezwaren van land- en tuinbouwers. Een aantal ingezetenen van Enkhuizen, Bovenkarspel, Grootebroek en Andijk, het zij door hun beroep van practisch land bouwer, hetzij door hun ambt of betrekking ten nauwste betrokken bij den land- en tuinbouw, heeft aan den mipister van Wa terstaat een adres gezonden, waarin met kracht wordt aangedrongen op een her nieuwde bestudeering van de gevolgen der droogmaking van de Zuiderzee, alvo rens de verschillende werkzaamheden wor den voortgezet Naast bezwaren van financieelen aard voeren adressanten verschillende nieuwe bezwaren aan; o.a. wijzen zij er op dat in de eerste plaats de Zuiderzeevisschers pij de voltooiing van den afsluitdijk verstoken zijn van de uitoefening van hun bedrijf, zonder dat hun daarvoor een behoorlijk aequivalent kan worden verschaft. Verder wordt thans van de zijd* van de V e 1 u w e ernstig gewaarschuwd tegen de gevolgen van de afsluiting der Zuiderzee. Het water peil van het toekomstige IJselmeer zal aanmerkelijk lager worden dan dat van de huidige Zuiderzee, hetgeen groote moeilijk heden zal geven ten aanzien van de water voorziening van den bodem der Veluwe. Onder deze omstandigheden meenen adreg santen niet te mogen verzwijgen dat h.i. do droogmaking ook voor West-Friesland een groot nadeel zal blijken te zijn. Het is ecu algemeen bekend feit, dat de land- en tuin bouw in onze omgeving op een zeer hoog peil staat. De gebruikers van den grond weten door intensieve bebouwing en groote vakkennis de opbrengst van den bodem zeer hoog op te voeren. Dientengevolge zijn de grondprijzen in West-Friesland zeer hoog, veel hooger dan in andere streken van ong land. Het ligt voor de hand, dat op die prijzen dan bijzondere factoren van invloed moeten zijn. De voornaamste daar van is te vinden in de bijzondere ligging van West-Friesland, omringd door de Zui derzee. Deze oefent een zeer sterk nivelleo rende invloed uit op de temperatuur in onze landstreek. De lage temperaturen in het voorjaar worden daardoor verhoogd, en de hooge temperaturen in den zomer ver laagd. Voorts komen in West-Friesland zelden of nooit zware onweersbuien voor. zoodat uit dien hoofde zware hagelbuien of slagregens niet zijn te vreezen. Als verklaring daarvan wordt ook weer gegeven de onmiddellijke nabijheid van de Zuiderzee, die op de on weersbuien een sterke aantrekkingskracht uitoefent. z Als bewijs, dat de temperatuur in West Friesland een groote rol speelt, kan worden gewezen op de teelt van vroege aardappe len. Juist door de geringe kans op nacht vorsten te onzent in het voorjaar kunnen de landbouwers hier de pootaardappelm veel vroeger aan den grond toevertrouwen dan elders. De daardoor mogelijk geworden vroege oogst van nieuwe aardappelen is op de prijzen natuurlijk van den meesten Invloed. West-Friesland blijkt verder buitenge woon gunstig te zijn gelegen voor de ver bouwing van bloembollen en fijne tuinzaden De practijk leert, dat de bier geteelde hloemhollen bij uitstek geschikt zijn voor het z.g. „tulpentrekken" ter verkrijging van tulpenbloemen in den winter en het vroege voorjaar. ezigheid van de groote zaad- West-Friesland, die zich speciaal in onze omgeving toeleggen op het ver- Aal s m e e r (Centrale), Snij bloemen dage.lijks vanaf 71/? uur v.m. Potplanten: Dins dag. Donderdag, Zaterdag 8Vè uur v-m- Boskoop, Maandag. Woens dag, Vrijdag, Zaterdag 9 uur v.m. Honselersdijk, dagelijks 8^ uur v.m. (Woensdag. Vrijdag 8 uur). Groningen, Snijbloemen en potplanten: Maandag. Woensdag, 2 uur, Vrijdag 10 uur v.m. N ij m e g e n, Groenten en Fruit: Dinsdag, Vrijdag 1 uur n.m. Bloemen: Woens dag IOV2 uur v.m. Rijnsburg (Bloemenlust), Maandag, Woensdag, Vrij dag 8Vfe uur v.m., andere dagen 8 uur vjn. N.V. BONDA LEÜÏ3EN H.H. Kweekers, „ROOKDOOD' Geen bc>c-bu<llslD| rijgbaar bij de r ASEPTAFABRIEK (Fa. Gebrs Manger), CELFT, Tel. 532 (Speciale Fabriek van PlantenxlektenDeatrljdingsnvdvieien) WOON in Uw EIGENHUIS en gij bespaart pl.m. 40 der huursom. Voor spaar rekeninghouders 85 Hypotheek, 'ndividueel sparen met vaste rente en gegarandeerd eindbedrag (geen spaarkas, geen verzekering). Aanvragen te richten aan NIEUW'EIGENHUIS, Jan Pzn. Coenstraat 21, 's GRAVENHAGE. Overal actieve vertegenwoordigers gevraagd, aangename werkkring, mime belooning I. Lange Geer 66 Telefoon 271 Aanleg van CentraleVerwarming Levering van voor groot- en kleinbedrijf nieuwe en gebruikte Vlampijpen, nieuwe en gebruikte Ketels, Kranen en Warenhuisgoten. Plannen en begrootingen GRATIS. Vraagt referentiën. MOND- EN KLAUWZEER Twee varkens, welke op 1 December 1980 7 weken oud hebben geen Mond- i 10 HENXKKAM'S JOOD VISCHMEEL gespoten de dloren geen Mond- slek te-verschijnsel. ;rv,onding der huid. •r-smetstof in de bloedbai ilachting op 7 April J.L of eenig ander Het vleesch en spek smaakten eenige afwijking. g___ tegen Mond- i was zonder Beschermn dus üw >r geregeld 10 HENNEKAM's JOOD VISCHMEEL PrtJs n. 21.50 per 100 K.G. af Rotterdam Vraagt Inllchtln, a J N.V. HENNEKAM's VISCHMEELHANDEL NOORD VEST 42/44. SCHIEDAM. bouwen van fijne zaden toont ook aan dat de land- en tuinbouw hier een zeer bijzon der karakter draagt. Alsluiting van de Zuiderzee zal nu ten gevolge hébben, dat het water in het IJsel meer niet meer onderhevig zal ziin aan de gunstige werking van eb en vloed, terwijl bovendien het zoutwater zal veranderen in zoet water. De droogmaling van de verschil lende polders zal verder de oppervlakte van het overblijvende water geweldig verklei nen. Dit een en ander zal de nivelleerendo kracht der Zuiderzee met het oog op de temperatuur ten zeerste verminderen. Het klimaat van West-Friesland zal daardoor beduidend veranderen, hetgeen voor land- en tuinbouw van groot nadeel zal blijken te zijn. Nu de adressanten de belangen van hun streek met betrekking tot de Zuiderzeeplan nen naar voren brengen, willen zij van deze gelegenheid tevens partij trekken tot het maken van een opmerking nopens een v e r- meend voordeel, hetwelk droogmaking van de Zuiderzee zoude meebrengen. Men heeft gewezen op het ontstaan van een zoet water-reservoir, hetwelk in tijden van groote droogte voor de landbouw en tuinbouw van zooveel waarde zoude zijn. Uit eigen ondervinding is aan velen der ondergetekenden bekend, dat practisch in onze polders zoo goed als nimmer de be hoefte aan toevoer van buitenwater heeft bestaan. Bovendien, heeft men bij dat vraagstuk wel overwogen, hoe groot de practisch'? moeilijkheden zullen zijn, indien te eeniger tijd stemmen zouden opgaan tot het in laten v.an buitenwater. In iederen polder bestaat tusschen de hoogte van het maai veld der onderscheidene landerijen een vrij groot verschil. In tijden van groote droog'e zijn de laaggelegen perceelen door een lagen waterstand zeer gebaat De eigena ren van die perceelen zullen dan tegen het inlaten van buitenwater groote oppositie voeren. Wiens belangen moeten dan voor gaan, aldus adressanten. Voorts is nog steeds een open vraag, of de aanleg van den afsluitdijk een betere oe veiliging tegen watersnood zal beteekennn voor de bestaande polders. Inmiddels kan dan de drooggelegde Wieringerpolder de noodige ondervinding verschaffen, ter be oordeeling van de vraag, in hoeverre de droogmaking als een economisch voordeel mag worden beschouwd. N.V.VOOJT HAGELSTORM VERZEKERING DIR C.-A.WELM J UEVENSE TELEFOON ^I~Ö3 'S-GPAVENZANDE VASTE JAARPREMIE voor: Serre's, Rompen van Warenhui zen. Klein glas enz., 3.75 per 1000.Eenruiters 5.— per 1000.— verzekerd bedrag. Vaste taxatie van het glas, dus gemakkelijke schaderegeling. P. VAN DER K00IJ ZONEN ROTTERDAM TELEF. 3 418 Turfstrooisel Fcursge en Paardenmsst VRAAGT PRIJS. Gaat U.... D T seizoen tol kassenbouw en verwarming over??? Vraag eens prijs en conditie aan bij: H. BOOGERTMAS HIL LEGERSBERG. Kleiweg 9, Tel. 40054 BERKEL, Rodenrijscheweg, Tele'oon No. 70 AUTOGEEN LASCHWERKEN Het volna-ktste mserlenbestrijdingsmiddel voor groente- en fruitteelten bloemisterij- gewassen. Beproef i dooi phyiopi-to ogen en eerste kweekers, o.a. door Gebk de Man te Aalsmeer, tegen thrips op Cvclome afdoend op alle Kamernlanttn, Orchideeën Ory- ■anthen, Adianthum, er z. Voor particulieren veri.rlJKba«r b|J den drogist: voor 2 L. onloss ng o.SO voor 12 L. oplo ing £.60 Voor grootverbruikers. sus at as*- wmt; ifXuvr' -a" fAN CES HAAS'S tIMM SSiEHANCEL I ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9