llirttwr JTrihsdjr (üourmil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. Leger en Vloot. CHR. NAT. WERKMANSBOND ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3429 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1931 ADTEBTENTIEN: Van 1 tot 5 regelsL17Vi Elke regel meer0J2Yt Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer0.«5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr GROEPSEGOÏSME. Onlangs schreven we, dat het proletariaat (niet de dames en heeren, die zich op volks vergaderingen en bij demonstraties zóó noemen!) van de S.D.A.P. niets te ver wachten heeft. In die kring heerscht het meest verachtelijke groepsegoïsme. Het is eigenbelang en niets dan dat. Het is specu latie op het ergste egoïsme. Als wij zoo schrijven, dan lasteren we. I)an zeggen we kwaad van hen, die voor de gemeenschap werken. We kennen dat liedje en ook de wijs. Maar hoe komt het dan, dat onlangs op de vergadering van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg-personeel een hoofd bestuurder een geheel ander liedje zong, toen hij, met prijzenswaardige vrijmoedig heid, zijn makkers voorhield: „De vakvereeniging doet een beroep op het groepsegoïsme der bij haar aangeslo ten arbeiders en spreker ontkent ten stel ligste, dat tegenwoordig de vakbonds leden door eenige daad van zelfopoffering of heldhaftigheid tot de organisatie ko men. Uitsluitend door de propaganda in te stellen op het groepsegoïsme, door dus te speculeeren op een der lagere eigen schappen der arbeiders, konden de tien duizenden worden gewonn'en, die nu de moderne vakbeweging vormen. Hun mo tieven bepalen de tactiek der vakbewe ging." *t Is eerlijk gezegd, daar niet van. Maar 't is ook verbijsterend van hardvochtigheid. Laat de proletariërs maar verzinken in een poel van ellende, als het ons maar goed gaat. Neen, nog erger. Ook dat ons is nog te mooi. De tienduizenden worden gewonnen door de overweging: de vakorganisatie brengt mij baat; daarom betaal ik mijn con tributie. En zoolang ik waar voor mijn geld krijg, ben ik van de partij. Anders niet. Het behoeft ons niet te verbazen. De menscl komt uit zichzelf niet boven het materialisme uit. Al beschuldigt men ons ook vin kwaadsprekerij als wij betoogen, dat socialisme en stofvergoding synoniemen zijn. Ee moderne vakbeweging brengt het duidelijk bewijs. ANTI-MILITAIRISTISCHE VER ZINSELS. Het .s waarlijk niet de moeite waard veel aandacht te besteden aan de anti-militains- tische geruchten, welke de hoofdredacteur van „Oorlog of Vrede" en medewerker aan Het Volk verwekt. Zelfs de redactie van laatstgenoemd blad deelt hem bij de fantasten in en schrijft heel beschermend: Naar onzen indruk is Kiès in zijn com- binrtie-vermogen te ver gegaan door die gansche Fransche oriënteering als een soort katholiek complot voor te stellen, waarin ook de katholieke minister van oorbg Deckers betrokken zou zijn. En dat staat in hetzelfde nummer, waarin de heer Kiès fulmineert tegen de schunnig heid, alsof hij minister Deckers in het „com plot" betrokken had. Doch deze man, die heel veel weet en zeer veel bewijzen in handen heeft, al kan hij ze. om redenen van „oorlogstaktiek" (hij werkt veel met krijgslisten) nog niet toonen; deze nan beschuldigt de Generale Staf, met generaal van Munnekrede aan het hoofd, onderhandelingen gevoerd te hebben met de Fransche en Belgische collega's. En in „Oorlog of Vrede" vindt men dan ook een portret van generaal van Munnekrede, direc teur der Hoogere Krijgsschool. Maar de R e s.b o d e schrijft: Daarbij komt nog dat de generaal van Munnekrede sinds drie jaar geen direc teur van de Militaire Krijgsschool meel is, maar als lid van het Hoog Militair Gerechtshof buiten den actieven dienst staat en dus ook buiten den Ned. Gen. Staf. Of de militaire specialiteit van de roode pers ook „bij" is! En zoo'n man, die er maar op los schrijft, stelt met veel aplomb de vraag aan Minister Deckers: Kunt gij verzekeren (niet dat gij geen desbetreffende opdracht gaaft en ook niet dat ge het niet gelooft), maar dat het nietwaar is, dat Nedcrlandsche gene rale stafofficieren contact hebben en on derhouden met Fransche en Belgische collega's! En zulks in zake ver lenging van het Franseh- Bel gische grenssysteem met een IJ s s e 1 - M a a s 1 i n i e Dat zijn nu van die vragen, welke jan en alleman kan stellen. Men verzint maar wat en vraagt dan of het niet waar is. En men vergeet, dat wie iets beweert, bewijzen moet bijbrengen en geen verom' tellingen. En hoeveel het „combii ermogen" van den heer Kiès waard is, biijivt ten slotte ong uit het antwoord, dat de Parijsche corres pondent van het Handelsblad stuurde, toen hem .verzocht was eens in Parijs te in- DE WERELDCRISIS KORTZICHTIGHEID EN ONVERSTAND. In een beschouwing over de wereldcrisis schrijft „De Maasbode": Indien Frankrijk en de Vereenigde Sta ten het goud blijven opstapelen en daar door het wereldcrediet steeds verder uit zijn evenwicht brengen, indien de ver schillende landen, naarmate elders de prijzen dalen, den invoer steeds meer be lemmeren, indien verschillende landen ontzaglijke sommen blijven uitgeven aan economisch onproductieve bewapeningen, waardoor koopkracht wordt vernietigd, wanneer in één woord de volken niet wijzer worden en hun regeeringen niet dwingen om het goede voorbeeld te volgen, dan zijn pessimistische beschou wingen noch loonsverlagingen in staat, om ons ui. dezen crisistoestand te redden Blijft dan Rusland, door het internatio nale kapitaal gesteund, en met opoffering van zijn eigen in ellende en slavernij ge houden bevolking, stelselmatig de markt prijzen drukken, en even stelselmatig de volken opruien, zonder dat de Regeerin gen het gevaar schijnen te willen zien. dat van die zijde niet slechts Europa maar de geheele wereld bedreigt, ja, dan zien ook wij de toekomst somber in, maar somber, niet omdat de toestand op rich zelf hopeloos zou zijn, maar omdat de wereld blijkbaar geregeerd wordt door kortzichtigheid, bekrompen egoisme en onverstand. formeeren naar de waarheid der geruchten. Hij antwoordde: „Ik heb in Fransche kringen waar men van alle onderhandelingen met het bui tenland op de hoogte is geinformeerd hoe het stond met die Fransch-Nederlandsche militaire onderhandelingen. Ik heb niets anders ontmoet dan de grootst mogelijke verbazing over het denkbeeld, en de meest categorische ontkenning. „Wat wil men in 's hemelsnaam dat onze militairen met uw landgenooten te bespreken zouden hebben? zei men mij. Twee landen die aan elkaar grenzen heb ben samen nog wel eens wat te regelen, maar daar is in dit geval geen sprake van. Als het ooit weer eens tot een oorlog mocht komen, calami teit waarvan wij de kansen met al wat in ons vermogen ligt bestrijden, dan is het duidelijk dat uw land de zelfde houding aannam als in den grooten oorlog die achter ons ligt. En daarvoor behoeven wij geen afspraken te maken dat doet ge u i t uze 1 f we 1!- Ge kunt zeggen dat wij niet de minste of geringste omstandigheid zien die aanleiding gege ven kan hebben tot dit dwaze gerucht." Natuurlijk baat alle tegenspraak niets voor de mannen van Oorlog of Vrede. Zij blijven stoken! OFFICIEELE BERICHTEN BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Bij Kon besluit is aan den luitenant-kolonel H. A. F. G. van Ercnel Sc'nerer, van den gêneralen staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van St. Olaf van Noorwegen. FINANCIEN. Bij K. B. is bevorderd bij het agentschap van het Ministerie van Financiën en de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld tot adjunct-commies mej. W. G. Fa briek, thans klerk; is aan P. de Vries, adj.-accountant der directe belastingen te Amsterdam, 2e bureau, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit .Rijks dienst. POST, TELEGRAAF EN TELEFOON. By K. B. is aan de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J. W. A. Haver Drceze op haar verzoek eervol ontslag ver is aan den commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst M. S. Wagener, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. CONSULAIRE DIENST De consul-generaal der Nederlanden te Parijs, de heer L. Droogleever Fortuyn is van verlof op zijn post teruggekeerd. De consul-generaal der Nederlanden te Londen, de heer Th. H. de Meester, is met verlof van zijn post vertrokken. De consul, de heer A. J. Schrikker, treedt op als waarnemend consul-generaal. RIJKSASYLS ER ZULLEN DRIE ASYLS ZIJN. Het Staatsblad no. 353 bevat een Kon besluit van den lsten dezer tot wijziging van art. 29 van het Psychopathenreglement. Dit artikel wordt gelezen: Het aantal der Rijksasyls wordt bepaald op drie. Twee asyls zijn bestemd voor mannen, het eene gevestigd te Leiden, het andere te Eind hoven. Het derde asyl is bestemd voor vrouwen; het is gevestigd te Leiden. LIBERALE STAATSPARTIJ De partijraad van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond komt op 25 en 26 Septem ber te Arnhem bijeen. I Eenige inleiders zullen in die_bijeenkomst I het onderwerp: „Landbouw Ihandelen; DE OUDE GULDENS BRENG ZE NAAR DE POSTKANTOREN. Nog tot en met den 31sten dezer maand nemen alle postkantoren, bijpostkatoren, hulppostkatoren en poststations de oude bui ten gebruik gebrachte guldens ter inwisse ling aan. Het betreft hier de guldens die een vroeger jaartal dragen dan 1920. Na 31 Augustus is de termijn voor inwis seling dezer buiten omloop gebrachte gul dens vervallen. ZUIVELFABRIEK FIJNAART LIGT IN AFWACHTING VAN VERDERE MAATREGELEN STIL De Coöp. Zuivelfabriek te Fijnaart, ligt thans, overeenkomstig het laatste besluit stil. De leden leveren de melk aan de coóp. fabrieken te Zevenbergsche Hoek en te Roo sendaal, doch voornamelijk aan de specula tieve fabrieken van Bottema te Klundert en Vacca te Oud-Gastel. Waar een tweetal banken het crediet voor een groot deel hebben opgezegd wegens de financieele moeilijkheden, terwijl tevens' op het rapport der commissie van onderzoek wordt gewacht, zal een bevredigende oplos sing voorloopig wel niet gevonden worden. DE BRUG BIJ NIJMEGEN De gemeenteraad van Nijmegen heeft gister aangenomen het voorstel van B. en W. om een bedrag uit de gemeentekas te verleenen als bijdrage in de kosten van overbrugging van de Waal, n.l.: 1. De helft in de kosten voor de hoofdtoegangswegen aan de Nymeeg- sche zijde, 2. Twee derde van de kosten voor andere opritten en af-wegen aan de Nijmeeg- sche zijde-, 3. Een zesde van de kosten voor toegangswegen aan de -Lentsche zijde, onder voorwaarde, dat de collectieve arbeidsover eenkomsten worden toegepast voor de werken op het gemeentegebied van Nijmegen, waar Nijmegen aan bijdraagt en dat overeenstem ming wordt bereikt tusschen Rijk, Provincie en gemeente over de toeganswegen naar Nij megen. IN DE S.D.A.P. WEE DE EX-PARTIJGENOOTEN! Het maakt een groot verschil of men in de roode pers met partijgenoot, dan wel met ex-partijgenoot wordt aangesproken. Vandaag is men de d'egelijkste, knapste en soliedste partijgenoot; morgen wordt men weggehoond als gelukzoeker renegaat, on waardige. De heer De Boer te Drachten was tot voor een paar dagen een sieraad voor de S.D.A.P., een propagandist zonder salaris, doch met groote werfkracht. „Onze partij genoot" P. de Boer was de groote man der mobilisatie-slachtoffers. En nu ineens heet hij in „Voorwaarts"de heer De Boer. Geloof dan maar, dat het mis is. En lees: „De heer P. de Boer, die voor eenigen tijd door de afd. Drachten der S.D.A.P. is geroyeerd, omdat door hem geweigerd is openlijk een speciale actie ten gunste zijner candidatuur voor den gemeente raad af te keuren, heeft een adres aan den raad der gemeente Smallingerland gericht, waarin hij bezwaar maakt tegen toelating tot den gemeenteraad van on zen wethouder, tot voor kort zijn partij genoot E. J. Bos, omdat door dezen in de periode tusschen 1927—'31 leveranties zouden zijn gedaan aan de Vereeniging voor Schoolvoeding en -Kleeding alhier. Tevens verzoekt hij om deze reden pg. E. J. Bos van het lidmaatschap van den raad vervallen te verklaren. Op voorstel van den voorzitter is dit adres, onder applaus va.n de raadsleden voor kennisgeving aangenomen. Tegen dit besluit is door den heer De Boer bezwaar gemaakt bij Ged. Staten van Friesland, die thans hebben beslist dat geen termen aanwezig zijn tegen het besluit van den raad op te treden, daar de Vereeniging voor Schoolvoeding en -Kleeding niet een gemeentelijke instel ling is, cl'och een vereeniging die werkt met subsidie van de gemeente. Dat de heer De Boer, die voorzitter is van den Bond voor Mobilisatie-slacht- ofers, op deze wijze wraak wenscht te koelen op personen, die op organisatori sche gronden zijn royement wenschten is wel erg treurig." 't Wordt daar wel een gezellige boel bij de S.D.A.P. Een nieuwe organisatie is on getwijfeld op komst. Die van „royement slachtoffers". En ex-partijgenoot De Boer kan de leiding nemen. DE INDIE POSTVLUCHTEN Het 24ste postvliegttuig is gisterochtend 6.47 uit Jodhpoer vertrokken, landde om 11.43 te Allahabad, steeg daar om 12.49 weer op en is om 17.43 te Calcutta aangekomen. AMSTERDAM HULDIGING VAN Dr. WïBAUT. De Amsterdamsche socialistische arbeiders beweging zal, naar Het Volk meldt, op Za terdagmiddag 29 dezer, ter huldiging van wethouder Wibaut bü zijn aftreden, defilee- ren langs zyn wethouderskamer op het Prin- DE SJUATRA Hr. Ms. Kruiser Sumatra heeft twee da gen voor den vastgestelden tijd het dok van de N.V. Droogdok Maatschappij Soerabaja waar hel schip van de bekomen averij na hel Politiek" be-1 vastloopen nabij de Witte Rots werd hei' steld, verlaten: DE 36STE JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING In het Volksparkgebouw te Enschedé is Woensdag de 36ste jaarlijksche algemeer.e vergadering aangevangen van den Christ. Nat. Werkmansbond. Voor de eigenlijke vergadering begon had in de vergaderzaal een officieele ontvangst plaats door het femeentebestuur, vertegenwoordigd door en Burgemeester en twee wethouders, dal naar de vergadering was gekomen, aan gezien door den bouw van een nieuw stad huis geen behoorlijke sitedelijke ontvangzaal aanwezig was. De burgemeester, de heer Edo B e r g s m a hield een rede, waarip hij op den econorni- schen toestand wees en met de opmerking besloot, dat idealen sterken. De voorzitter van den Chr. Nat. Werk mansbond, de heer P. J. Nahuizen ui' Utrecht, dankte den burgemeester voor zijn woorden en voor deze ontvangst door het gemeentebestuur van Enschedé. Vervolgens werden vanwege het gemeen tebestuur ververschingen aangeboden. De opening. Hierna had de opening der vergadering plaats. Nadat een tweetal verzen van Ps. Si was gezongen, las de voorzitter een gedeelte uit Jesaja 24, waarna hij voorging in geb'.d De voorzitter van de afdeeling Enschedé, de heer Joh. Drost, richtte hierop woorden van welkom tot de vergadering, welke woor den door den voorzitter werden beantwoord. De Bondsvoorzitter, de heer P. J. N a- huizen, hield vervolgens de openingsrede Allereerst sprak hij woorden van welkom, in 't bijzonder tot de afgevaardigden vin Synode, Nederl. Jongelingsverbond en Chr. Nat Vakverbond. Voor den secretaris, den heer J. A. U d i n k, die. \yegens ziekte niet aanwezig kon zijn, sprak de voorzitter de hoop van een spoedig hersteil uit. In 't bij zonder.richtte Spr. zich daarop tot den pen ningmeester, den heer J. W. M e ij e r, die den wensoh te kennen heeft gegeven niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. Spr. vervolgde dan met te wijzen op de moeilijke tijdsomstandigheden. Als Chr. ar beiders moeten wij nagaan welke middelen tot verbetering worden aangeprezen. Teg°n over die middelen moeten vrij een scherp onderzoek in acht nemen. Onze Chr. Sociale Bonden en de Chr. Vakorganisaties vooral dienen steeds te bedenken, dat niet altijd kan worden meegegaan met de eischen van korteren arbeid en hooger loon. Wij mogen niet meedoen met de struisvogelpolitiek, welke met de gemeenschap geen rekening houdt God behoede onzen Bond voor een dergelijke Goddeloosheid. Veel Wordt ook van dë Kerken verwacht, hetgeen ongetwijfeld een verheugend ver schijnsel is. Na nog gewezen te hebben op de beteekenis van het Christendom in d^ze tijden, herinnerde Spr.. er aan, dat de Bond in het afgeloopen jaar onder Gods zegen heeft mogen bloeien. Laat ons. besloot de heer Nahuizen, steeds bedenken, dat ons werk Gods werk moet zijn. In dien geest zullen wij steeds moeten voortwerken (ap plaus). Hierna werd besloten een telegram te /.en den aan H. M. de Koningin. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van Ds W. A. B. ten Kate te Enschedé en van den heer H. v. d. Veen. burgem ter van Wil lemstad met de beste wenschon voor de ver gadering. Besloten werd Ds. ten Kate, die na een geslaagde operatie nog In het zie kenhuis vertoeft, een telegram met den wensch van algeheele beterschap te zenden Het jaarverslag werd daarna met een klei ne aanvulling goedgekeurd. Het financieel verslag, dat vervolgens aan de orde kwam, werd door den penningmees ter, den heer J. W. Meyir toegelicht. Het vermeldt aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 13.569,87, waarbij een saldo van f 1564,46. In totaal werd voor f 10.679,85 aan contributie ontvangen. Het vermogen van den Bond bedraagt f 8409,47. Het. financieel verslag de commissie tot het nazien der boeken rapporteerde dat deze volkomen in orde waren bevonden werd goedgekeurd. Ook de begrooting voor 1932, vermelden de een eindbedrag van i 11.400 werd zonder meer bekrachtigd. De heer Jansen uit Zwolle bracht ver volgens verslag uit van het werk van het Ziekenfonds. De ontvangsten bedroegen 8841.98 en de uitgaven 7280.30. Er is dus een batig saldo van 1561.68- De heer Heerland uit Amsterdam, bracht het verslag uit van het Sanatorium- en het Kinderherstellingsfonds. Het verslag vermeldt een eindcijfer van 8740,97, waar bij een saldo van 202,38. De Bondspropagandist, de heer B r o e n uit Enschedé, deed vervolgens mededeelin gen over het dr. De Visserhuis te Luntercn. Zoodra het verslag gedrukt is zal het alle afdeelingen worden toegezonden. Spr. noem de het een verheugend teeken, dat het dr. De Visserhuis steeds bezet is- Daarbij moet op den voorgrond worden gesteld, dat de kinderen van leden te allen tijde voor gaan. Alleen wanneer er plaats is komen ook anderen in aanmerking. Hierna werd de vergadering verdaagd tot des namiddags. MIDDAGVERGADERING In de des middags voortgezette vergade ring deelde de voq.rzitter mede, dat er 8800 leden vertegenwoordigd waren. Vervolgens werden de aftredende be stuursleden, de heeren Joh. van Meggelen en J. A. Uding bij acclamatie herkozen. Nadat de heer Vis ser namens de Synode der Ned. Herv. Kerk de vergadering had toegesproken en de heer Doorschot na- nens het Nederl. Jon- rolingsverb., was aan le orde een rotera, t enn den heer J. A Bakker, lid der Tweede Kamer, over „Provinciale Comité's en Ringen" De vergaderingen der Provinciale Co mité's worden niet meer voldoende be zocht en het medeleven van de afdeelin gen is niet meer van dien aard als vroeger. L)aai>>m moet aan reorganisatie worden gedacht- De toestand is thans zoo, dat de Provin ciale Comité's nog steeds vrij groote bedra gen noodig hebben- Welken kant moeten wij nu uit, vraagt spr., moeten de Ringen ook Bondssteun ontvangen? Het is volgens spr. een noodzakelijkheid, dat er meerdere ringen worden gesticht, hetgeen z.i- het best kan geschieden, wan neer de Prov. Comité's de provincies in rayons verdeelen en de afdeelingen in die rayons aansporen om tot ringvorming over te gaan. Wanneer overal ringen in een provincie zijn gesticht zou spr. b-v. 3/4 deel van het beschikbare geld voor de Prov. Comité's willen afstaan en 1/4 deel vooi het Comité willen houden, dat als Cen traal lichaam moet blijven bestaan. Het Comité zou van tijd tot tijd kunnen verga deren met de afgevaardigden der ringen Door een dergelijke reorganisatie zullen ook de Bondsvergaderingen nog aan betee kenis winnen. Het is spr. in deze vergade ring niet om een bindend voorstel te doen. Hij wil dit straks in een motie vastlcg[ Over de inleiding van den heer Bakker ontstond een langdurige discussie, waaruit bleek, dat de vergadering het bijna in haar geheel met den heer Bakker eens was. De Bondspropagandist houdt een uitvoerig betoog. In de Prov. Comité's wordt niet voldoen de beseft, dat het allereerste werk in de afdeelingen zelf moet worden gedaan. Er zijn leden van besturen van Prov. Comi té's, die nooit een ledenvergadering van hun eigen afdeeling bezoeken. Daardoor is het contact met de afdeelingen verloren gegaan. De bestuursleden van de comité's moeten vertegenwoordigers der afdeelin gen zijn- Spr. besluit met te betoogen, dat er Ringen moeten worden opgericht, wan neer de drang daartoe bij de betrokken afdeelingen bestaat. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de op merkingen, welke de verschillende sprekers hebben gemaakt, stelt de heer Bakker de volgende motie voor: „De Chr. Nat. Werk mansbond in vergadering te Enschede bij een, van oordeel, dat de oprichting van rin gen bevorderlijk zal zijn voor den bloei van den bond. noodigt besturen der Prov. Co mité's stappen daartoe te doen en vraagt het bestuur de noödige reglementswijziging te willen uitwerken". Nadat nog enkele vragen zijn beantwoord, wordt de motie van den heer Bakker bij acclamatie aangenomen. Vervolgens werd nog korten tijd gespro ken over voorstellen, welke enkele afdee lingen hebben ingediend en waarbij alle afdeelingen verplicht worden hloempjesda- gen voor het Dr. de Visserhuis te organi seeren. De voorzitter verzoekt deze voor stellen terug te nemen, cmdat dwang geheel verk/erd is. Bovendien zijn er plaatsen, waar het niet mogelijk is een bloempjesdag te houden. Een voorste! Harlingen over de aanstel ling eener colportrice, wordt, evenals de andere teruggenomen, nadat de voorzitter l.eeft verklaard, da' het bestuur alles /al doen om de aandacht voor het Dr. de Vis serhuis te vragen. In dit verband werd nog gewezen op hetgeen in een 17-tal afdeelin gen gebeurt, waar elk lid 2 cent per week meer betaalt voor he» Tehuis. De heer Broen sprak daarna woorden van hulde jegens de nagedachtenis van den heei v. d. Ploeg, oud-voorzitter van Prov. Comité in Friesland en een voortrek ker van den Werkmansbond. Op voorstel van Spr. werd een collecte gehouden voor het monument, dat op het graf van den heer v. d. Ploeg zal worden geplaats'.. De vergadering werd daarop verdaagd tot Donderdagmorgen. Hierna vereenigde men zich aan een maaltijd. Na afloop daarvan werd 'n auto tocht gemaakt naar De Lutte, aangeboden door de afdeeling Enschedé. Luchtvaart Voornaamste Nieuws. (blz. 2.) De binnenlandsche financieele politiek in Engeland. Rooveraanslagen op Roemeensche treinen (blz. 5) 27ste Bondsdag van de Bond van Chr« Geref. Jongelingsvereenigingen. (blz. .0.) De groothandelsprijzen zijn dalende. De besprekingen te Bazel over de Duit- sche crediet-situatïe hebben reeds belang rijke resultaten gehad. Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT IN DE TAPIJTINDUSTRIE Naar wy omtrent het conflict bij de Koninklijke Vereenigde Tapytfabrieken vernemen, heeft de Centrale Bond van Werk meesters nog geen definitief besiuit genomen over ai of niet staken. Aan de directie is ver zocht voor de werkmeesters voorloopig de zelfde regeling te laten gelden als voor het kantoorpersoneel, voor wie loonsverlaging is aangezegd per 1 September. Van de directie werd op dit verzoek nog geen antwoord ont vangen. Of de werkmeesters ai dan niet de voorgestelde 10 pet. verlaging zullen aan vaarden, is nog niet bekend. De staking is vanmorgen ingegaan. Voor wat de fabriek te Moordrecht be treft stond reeds vast ,dat het werk van morgen zou worden neergelegd, omdat daar op Woensdag de werkweek eindigde; te Rotterdam eindigde deze echter eerst op hedenavond. Het personeel is de eerste drie dagen van de week met vacantie geweest en de organisatiebesturen waren van oor deel, dat het geen zin had deze enkele dag nog aan het werk te gaan; daarom was ook te Rotterdam tegen hedenmorgen de staking afgekondigd. Het stakingsconsigne is zoowel te Moor drecht als te Rotterdam vrij algemeen op gevolgd. Tc Rotterdam werken nog enkelo menschen bij de afd. expeditie voor het verzenden van bestelde goederen, doch aile machines liggen stil. Te Moordrecht ligt de fabriek eveneens geheel plat- Toen vanmorgen te zeven uur te Rotter dam de fabriek zou aangaan hadden zich op de Oostzeedijk talrijke stakers verza meld. De politie zorgde voor de handha ving van de orde, die trouwens t ver stoord werd en langzamerhand gingen de meesten huiswaarts en bleven slechts en kele posters over. Vanmorgen werd een vergadering T an de stakers gehouden, waarin het conflict besproken werd. LUCHTDIENST ROTTERDAM—HAAM STEDE V.V. Aangezien de verkeersuitkomsten van luchtlijn naar Schouwen-Duiveland ten volle aan de verwachtingen voldoen, en het aantal aanvragen nog steeds de beschikbare plaats ruimte overtreft, heeft de Kon. Luchtvaart- mij. besloten, den dienst ook in September docr te zetten. De dienstregeling en de tarie ven bly'ven onveranderd. LUCHTHAVEN TWENTE. Morgen zal voor het eerst een vliegtuig van de Kon. Luchtvaartmij., dienstdoende in het internationale verkeer, een landing doen op de nieuwe luchthaven Twente, tot het op nemen van reizigers. Het zal zyn het vlieg tuig, dat om 16 uur van Amsterdam naar Bremen en Hamburg vertrekt; de landing zal omstreeks 16.45 geschieden. Zes passagiers, met bestemming Hamburg, zullen in Twente aan boord van het vliegtuig gaan. I VLIEGWEER IN TWENTE. Jn Twente worden uitgebreide voorberei-1 dingen getroffen voor de eerste vliegweek, welke van 29 dezer tot en met 6 September op het nieuwe luchtvaartterrein Twente, gele- 1 gen in den driehoek Enschedé-Hengelo-Olden- zaal, wordt gehouden. De N.V. Luchtvaart-1 terrein Twente, waarvan ook de gemeente besturen der bovengenoemde industriecentra en het gemeentebestuur van Lonneker deel uitmaken, en de Kon. Luchtvaartmy. treden als organisatoren op. Op 29 dezer, 's middags ongeveer 3 uur,1 zal het nieuwe luchtvaartterrein officieel in I gebruik worden gommen, waarhij de asnwe- zigheid van een groot aantal autoriteiten wordt verwacht. A Naar wy vernemen, hebben de heeren E. H. Ebels te Nieuw Beerta en A. van Geuns te Groningen, beiden lid van Gedep. Staten van Groningen, resp. door de werkgevers en werknemers als arbiter in het conflict in de beetwortelsuiker-industrie aangewezen, den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Groningen .bereid gevonden, als voorzitter der arbitrage-commissie op te treden. DE LA ND ARBEIDERSSTAKING TE TER APEL BE-EINDIGD Het is aan de vrye bemiddelaar, de heer J. Buiskool, burgemeester van Delfzijl, tevens ryksbemiddelaar voor de werkverschaffing, mogen gelukken, de partijen, betrokken by do landarbeidersstaking te Ter Apel en Omstre ken, tot elkaar te brengen. Zoowel van werk- nemerszyde (de twee R.-K. arbeidersbonden en de moderne arbeidersbond) als van werk geverszijde (de drie land hou worsbonden) is zijn bemiddelingsvoorstel aanvaard. Dit houdt in dat beide partyen een collectief arbeids contract afsluiten tot 1 Mei 1932. onder voor waarden, gelijkluidend aan die. welke geldend zyn in de oude veenkoloniën. De staking is thans geëindigd; het werk wordt heden hervat. GEEN LOONSVERLAGING. By het hoofdbestuur van den modernen Tcxtielsrbeidersbond De Eendracht is volgens ..Het Volk" van het bestuur van de R.-K. Werkpverrvereeniging het bericht ingekomen, dat de aangekondigde loonsverlaging van 10 pet. by de firma Heymeyer te Apeldoorn is ingetrokken. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE B.-.cNGcN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1