r DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 SPECIALE OPLEIDING onze positie als luchtmögendheid Den 29sten Juli j.l. is in de Staatscou rant een medcdceling verschenen, waarin kennis werd gegeven van het openen van de mogelijkheid voor drie jongelui om te worden opgeleid tot bestuurder voor ver keersvliegtuigen. Omtrent deze proef zijn ons in een confe rentie met den heer E. Th. de Veer, direc teur van den Luchtvaartdienst van het De partement van Waterstaat, waaraan tevens de heer Plesman, directeur van de K. L. M., deelnam, nadere inlichtingen verstrekt. Tot recht verstand en in het belang van deze zaak willen we daarvan gaarne een en ander oververtellen. vliegers voor het burgerludhtverkeer (K. L. M.) worden tot nog toe verkregen v.an den militairen luchtvaartdienst. Zij ontvangen dan een nadere speciale oplei ding die verband houdt met de speciale eischen, die aan de K. L. M.-vliegers worden gesteld. Hoezeer ook de goede naam van de K. I.. M.-piloten door de geheele wereld be kend is. meent men toch, dat thans hot oogenblik gekomen is om aan de opleiding der vliegers verder gaande eischen te stel len, meer in 't bijzonder wat betreft ontwik keling en schoolsche voor-opleiding. De nood zaak van dege meer intensieve opleiding houdit o.a. verband met de in de luchtvaart verwachte ontwikkeling: drukker verkeer roet grooter vliegtuigen naar Indië, nacht vluchten en oceaan-verkeer. De piloten zul len in de toekomst gaan vliegen met een min of meer uitgebreide bemanning onder zich. Zij zullen persoonlijkheden moeten zijn, die zelfstandig belangrijke beslissingen kunnen en durven nemen de Indiëvlucli- ten vormen daartoe reeds thans een goede school beschikken over groote kennis van ®aken, gevoel hebben voor orde en tucht ti open oog voor de belangen der maat schappij. Om he.t voorgestelde doel te bereiken heeft men gedacht aan een opleiding op een basis, die meer overeenkomt met die der opleiding voor de stuurlieden voor de groo- tezeevaart. t is gebleken uit de oproeping waarvan bij het begin van dit artikel melding maakten. Om te ontkomen aan een kostbare aparte opleiding, gelijk die o.a. in Duitschland ge geven wordt, zal de opleiding geschieden in liet Internaat van dc Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, met medewerking van de Nationale Luchtvaartscihool voor de eerste opleiding tot vlieger en verder van de K. L. M. voor de hoogere opleiding en het .verkrijgen van practische bekwaamheid. De opleiding geschiedt gelijktijdig vooi stuurman ter koopvaardij en voor verkeers vlieger. In verband met deze tweeledige op leiding moet aan de candidaten de eisch van ontwikkeling worden gesteld gelijk staande met eind-examen H. B. S. '5-jarige cursus. De leeftijdsgrenzen voor toelating zijn 17 en 21 jaar. De adspirant doet onder normale omstandigheden heit eind-examen der Kweekschool voor de Koopvaardij na tweejarige opleiding, en dat voor verkeers vlieger na twee en een half tot drie jaar. Niettegenstaande de zeer hooge kos ten, welke het Rijk aan de vliegop'leiding moet besteden, is het jaarlijks door de can didaten te betalen bedrag slechts weini;, hooger dan dat (f 600) voor de enkel tot stuurman opgeleide leerlingen, t.w. f 1000 's jaars. Met deze vergoeding wordt niet al leen gratis opleiding doch ook vrije huis vesting, voeding, kleeding en verpleging verkregen. Bovendien wordt, aan hen uie een militair dienstverband vvenschen aan te gaan een tegemoetkoming van f 500 ver leend, hetgeen er op neerkomt dat die leer lingen slechts f 500 's jaars behoeven te .vergoeden. De militaire verbintenis brengt mede, één jaar militaire dienst na. afloop der op leiding en verder het van tijd tot tijd on derhouden van de vlieghekw aamheid, als :.g. maand-vlieger gedurende zes jaar. Zij die hij de K. L. M. in dienst komen behoe ven deze herhalingsoefeningen niet te vol gen. Overigens bestaat geen verplichting van den candidaat om na geslaagde oplei ding bij de K .L. M. of elders te dienen, ter wijl ook de K. L. M. niet verplicht is elke opgeleid' vlieger in dienst te nemen Voor liet geven van theoretisch vliegon xverwijs ui voor het houden van toezicht op het prai.isch vliegonderwijs wordt aan den Commandant der Kweekschool een leeraar (de heer Aler) toegevoegd, terwijl een Com missie van Advies worcLt. ingesteld, die nau we voeling zal hebben te houden met den Raad van Commissarissen en den Comman dant van de Kweekschool. In deze Commis- waarin vertegenwoordigd «zullen zijn de Luchtvaartdienst van het Ministerie van Waterstaat (door den inspecteur v. Ede v d. Plas), de Ministeries van Defensie (waar schijnlijk door den vliegenier Versteegh) en ivan Onderwijs (door den heer v. Alphen de Veer, inspecteur v. h. Nijverheidsonder wijs) en het College van Commissarissen Van de Kweekschool (door den heer Gallc), •zal tevens zitting nemen de directeur van de K. L. M.. opdat met de behoefte van do It .L. M. bij de opleiding ten volle reke ning zal worden gehouden. vlieglessen worden gegeven op Schip- waarvoor een aantal uren per week bestemd wordt, terwijl verder de opleiding plaats heeft gedurende een deel der groote ivacantie. Het is de bedoeling dat meer ge vorderde adspirantcn gedurende dien tijd bij de It. L. M. worden gedetacheerd en dienst NAAR DE HARZ In het fraaie plaatsje Wernigerode in de Harz vertoeft thans een gezelschap van ruim honderd leden der Ned. Chr. Reis Vereen, onder hoofdleiding van den heer T. K. Roosjen. Ze werden gekiekt vóór het Middeleeuwsche Stadhuis vóórdat zij een autotocht gingen ondernemen naar de grotten, de bergen en de dalen van dit fraaie land. doen op de vliegtuigen bij de geregelde lij nen, om op deze wijze praktijk op te doen. Aan deze opleiding kunnen om te begin nen deelnemen drie door de adviescommis sie uitgekozen jongelui, terwijl drie andere als reserve kunnen worden aangewezen. De beste daarvan zal een kans krijgen als uil de eerste drie geselecteerden er een uit mooht vallen. Voor flinke, gezonde, ondernemende jon gelieden wordt op deze wijze de gelegenheid geopend met weinig kosten opgeleid te wor den voor een zeer behoorlijk bezoldigden werkkring, terwijl zij dan bovendien het be roep van stuurman ter koopvaardij achiei de hand hebben. Bij hun aanstelling zullen ze een salaris ontvangen van f 2500 k l 3000. De opklim ming in rang kan indien ze geschikt blij ken, vrijsnel geschieden. De bezoldiging kan klimmen tot ongeveer f 12.000 per jaar. Gegadigden kunnen zich aanmelden dij de directie van den Luchtvaartdienst, Hee rengracht 2. Op 25 Augustus a.s. sluit de gelegenheid tot aanmelding; met September begint de opleiding. Bij deze opleiding zijn ook groote alge- meene belangen betrokken. We zullen dege lijk opgeleide piloten verkrijgen, die over ruime vliëgervaring beschikken, eer zij la ter eventueel optreden als commandant, van een groot vliegtuig, met een uitgebreide technische bemanning aan boord. Onze goede naam op luchtvaartgebied zal op deze wijze nog versterkt kunnen worden en we zullen er onze positie als luchtmo- gendheid te beter door kunnen handhaven, haven. Kerknieuws. EVANG. LUTH. KEEK Beroepen: Te Pekela, W. Spliethoff te Gorinchem. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Iereeke, U. Elgersma te Haamstede. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Bolsward (Evangelisatie) Dr. J. J. Wcldendorp te Stedum. Voor Someren, G. Samplonius te Niekerk. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Soestdijk, cand. P. W. Dam tc Lutten a. d. Dedemsvaart en cand. "W. Heerrna te Dokkum. Te Harderwijk, cand. cand. L. S. den Boer te Apeldoorn en cand. J. Tamminga te Franeker. Beroepen: Te Vlaardingen, cand. L. S. den Boer te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Werkendam, A. de Blois te Dirksland. EMERITAAT Ds. H. H. Ynzonides, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Eemnes-Binnen, is op medisch advies voornemens tegen 1 Januari a.s. emeritaat aan te vragen. Op 19 December 1871 werd Ds. Ynzonides te Enter geboren. Na zyn studie te Groningen voltooid te hebben, deed hjj 1 Mei 1898 intrede te Obergum (Gron.) en vertrok in 1906 n zyn tegenwoordige Gemeente. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Te Zaandam heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk zich uitgesproken voor de schelijkheid van de stichting van een derde predikantsplaats. DS. J. KNOTTENBELT, t Gister is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 84 jaar overleden Ds. J. Knottenbelt, oud- secretaris van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Ds. Knottenbelt werd geboren in 1847 en werd in 1871 candidaat tot den Heiligen Dienst in Gelderland. Het volgend jaar werd hij beroepen tot predikant te Oude Wetering. In 1876 vertrok hij naar Sluis om deze stand plaats in 1882 voor Groningen te verwisselen. Deze gemeente diende hjj tot 15 October 1902, toen hem emeritaat werd verleend, we gens zijn benoeming tot secretaris der Alge- eene Synode. Deze belangrijke functie vervulde hij tot 1 Augustus 1914, toen hem eervol ontslag werd verleend. Ds. Knottenbelt was Ridder Orde.van den Ned. Leeuw. De teraardebestelling zal plaats hebben Don derdagochtend op Oud Eik en Duinen. De stoet zal om 11 uur. van het sterfhuis Prinses Mariestraat vertrekken. KERKGEBOUWEN Te A a 1 te n is door den architect 3- W. Plooij, van Amersfoort, namens den Kerke raad der Gerei Kerk aanbesteed het maken 1 een galerij en bijkomende werkzaamheden de Oosterkerk, aldaar. Het werk is opge dragen aan den laagsten inschrijver, B. H, Wikkerink te Aa.ten. Te Zeg waart is namens de bouwcom nissie der Geref. Kerk de bouw kerk met pastorie opgedragen aai Os, aldaar. Architect is de lieer B. W. Plooij, van Amersfoort. BINNEN DE 100 METER. Te Heerenveen heeft het College Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente besloten in beroep te gaan by de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Friesland, waarbij toestemming- is verleend tot het bouwen van een R.-K. kerk aldaar, binnen den afstand van 100 M. an de bestaande Hervormde kerk. DIACONIE. Te Zutphen heeft de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente de ruime woning van mevr. de wed. Revelman-Garsen, Schupstoel 4, aan gekocht om er haar bureau, vergaderkamer, begrafenisonderneming enz., te vestigen. Het tot nu toe gebruikte gebouw der diaconie in de Spiegelstraat, heeft een heele geschiedenis achter zich. In de middeleeuwen was er het Nieuwe Gasthuis gesticht in 1442, gevestigd, dat 13 Augustus 1625 met het Oude Casthuis, dat op de Zaadmarkt stond, ver- eenigd werd en overgebracht naar een pand op de Nieuwstad. In 1626 vestigde men in het toen verlaten Nieuwe Gasthuis het arme of vreemde weeshuis, dat in 1812 werd opge heven. Sedert dat jaar diende het gebouw uit sluitend tot huisvesting van de Ned. Herv. Diaconie, die het nu gaat verlaten. In de vergaderkamer der Diaconie staat op den schoorsteenmantel dit veelzeggend rympje van 1762 geschilderd: klee naakte blij te moe, Deel so den armen drank, en spijs en deksel ONBILLIKE CRIT1EK „Geef mij één regel schrift van iemand en 'lc breng hem aan de galg1', heeft eens iemand gezegd. De waarheid daarvan onder- ind ik in deze dagen, al wil men nu juist niet tot dit uiterste overgaan. 't Is volkomen waar, dat ik het niet eens n met de tegenwoordige leiding onzer Gereformeerde jeugd: ik vind die eenzijdig en nu ligt het in de aard der zaak, dat ik de aandacht vestig, niet op hetgeen men doet, doch op hetgeen men niet doet en mijns inziens toch moest doen. Ik heb mij echter ook positief uitgelaten en nu blijkt het, dat mijn aanvallers niet op de hoogte zijn van wat ik vroeger schreef, ja het blijkt zelfs, dat som migen haar eigen blad „Bouwen en Bewaren" niet geregeld lezen. Wat ik b.v. schreef over de dienstboden, heb ik niet uit mijn duim gezogen, maar Mej. H. S. S. Kuyper heeft naar aanleiding van een enquête ons ver teld, dat de dienstmeisjes in de Bond ver in de minderheid zijn. Ook over onze Scholen horen en lezen we klachten, die gedeeltelijk juist zijn, al weten we niet precies, in welke richting de verbete ring moet komen. Daarom is het goed ook op het buitenland te letten. Zodra het voor mij vast stond, dat ons meisjesonderwijs en ook het meisjesvereni gingsleven niet voldoende rekening houdt met de bestemming van de vrouw, ben ik opnieuw in die richting gaan studeren. En toen heb ik de resultaten van die studie neergelegd in een boek, dat uitgekomen is bij J. H. Kok te Kampen en tot titel heeft: „De opvoeding der vrouwelijke rijpere jeugd". Over dit boek schreef mej. T. K. een hoofdartikel in „B. en B." en daarin werden mij ideeën toegedicht, die er niet in te vinden zijn en die ik nooit heb gekoesterd. Daarom schreef ik twee artikelen en zond die op aan de redaktie, maar ik kr terug: ze werden niet opge Ook in vele andere bladen werd mijn boek besproken en het bleek mij uit die bespre kingen, dat een aanvulling niet overbodig zou zijn. Ik heb die geschreven en in twaalf artikelen zijn ze geplaatst in „Woord en Geest" (6e jaargang, nummer 278 tot 293). 'k Had ze liever voor „Bouwen en Bewa ren" bestemd, maar aan dat blad mag nie mand meewerken, die het niet volkomen met de redaktie eens is. Dat hebben ook anderen ondervonden. Nu zal ik geregeld nota nemen van de critiek, die men op mijn schrijven uitoefent; maar ik ga er volstrekt niet op in, tenzij blijkt, dat mijn bestrijders en bestrijdsters volkomen op de hoogte zijn van mijn bedoeling, die men niet kan weten door een aitikeltje in een dagblad, dat een geheel andere strekking heeft. Debatteren is alleen mogelik met mensen, die goed op de hoogte zijn, anders wordt het een woordenstrijd, waarbij men langs elkaar heenpraat zonder enige kans op succes. Het gaat hier niet om een bagatel, maar om het behoud van ons laatste bolwerk: het chvistelik huisgezin. Dit wordt bedreigd en moet verdedigd worden niet met woorden en mooie artikelen, maar met daden. Hoe meer de aandacht hierop gevestigd wordt, hoe lie ver het mij is. De vraag is ook niet, of de verbetering komt - op de wijze, zoals ik me die voorstel: als ze maar komt, want het ge vaar voor ons Christelijk huisgezin is veel groter dan velen wel denken. eener Chr. Nat. School, wat betreft 't school gebouw. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben be handeld een beroep van ingezetenen van IJs- selmonde tegen 't besluit van den Raad dier gemeente dd. 1 April, waarbij aan het be stuur der Hulpvereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te IJsselmonde medewerking is verleend tot stichten van een bijzondere lagere school aldaar. Rapporteur was de heer Heukels Mr. D. van Waardhuizen trad op namens appellanten en zette uiteen, dat deze nieuwe bouw op f 120.000 komt, terwijl de financieele toestand van IJsselmonde niet rooskleurig is. Spr. achtte het oude schoolgebouw zeer goed bruikbaai- en wees er op, dat B. en W. ade medewerking willen verleenen om de noodige verbeteringen aan te brengen. De beer v. d. Leer betoogde namens het schoolbestuur, dat het oude gebouw fn geen enkel opzicht meer voldoet. De heer Hazenberg, burgemeester, meende, dat er geen enkele reden is om een nieuw gebouw te zetten. B. en W. hebben een oplos sing aangeboden, waardoor het oude gebouw zeer goed bruikbaar is. De gemeenteraad was niet vertegenwoor digd, evenmin in de zaak die hierna werd behandeld, n.l. een beroep van de Geref. ver- eeniging tot stichting en instandhouding van één of meer scholen te I.Tselmonde tegen het besluit van den raad dier gemeente, waarbij medewerking is geweigerd tot stichting van een bijzondere school aldaar. De beslissingen in deze zaken volgen later. VACANTIECURSUS-BINNENVAART. Het instructievaartuig „Prins Hendrik", aan boord waarvan gedurende de vorige week een vacantiecursus werd gehouden voor direc teuren en leeraren der Binnenvaartscholen van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, is Zaterdagavond te Amsterdam teruggekeerd. De aan boord gehouden inleidingen en de besprekingen, die naar aanleiding daarvan hebben plaats gehad, zullen vereenigd wor den tot een praeadvies, uit te brengen door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart op het tegen het einde van dit jaar te 's-Graven hage te houden Nationaal Congres voor Vak opleiding. Dit praeadvies zal dan teve TTQTi den arbeid V! Radio Nieuws. HUIZEN' (298.8 M.) NCRV. 8 TUdsein. 8—8-15 Schriftlezing. 8.15—9.45 Morgenconcert. 10.30 Tudsein 10.30H Korte zlckendienst te leiirn door Ds. F. W. Geerds, Geref Fred, te Hal- lum (Fr.) 11 Tijdsein. 11—12 Harmoniumbcsp.- ling door den heer M. F. Jurjaanz te H.lversum. Zang: Mevr. D. van Neerden. sopraavi. 1212.15 Politieberichten. 12.15—12.30 Gramofoon. 12.30 Tijdsein. 12.30—2 Middagconcert: Mevr. a van lUivenzwaay—Möllenkamp. zang. H. Hermann, viool H. v .d. Horst Jr., cello. Mevr. K A v d Horst—Bleekrode, piano: 2 Tijdsein. 2—2.30 Gramofoon. 2.303 Dezen van Chr. Dcctuur door mej. M VVentink. te Hilversum. 3 TUdsein. 3— 4.30 Orgelconcert vanuit de Groote Kerk te Wt-esp. te geven door den heer Willem Mudde te Amsterdam. 4.304.45 Gramofoon. 4.1-55 Ver- zorgLng van den zender. 5 Tijdsein. 56 Ivln- „Laaf dorst, stil honger i Er. red's uyt hunne noden, Hier diend houd ook dit 'oor oogen de omzigtigheid gepaard met mededogen". INWENDIGE ZENDING Naar de „Ned." verneemt, is besloten de Internationale Conferentie voor Inwendige Zending, die tegen September in Gmunden (Oostenrijk) was samengeroepen, wegens de tijdsomstandigheden geheel uit te stellen. Schoolnieuws. het landbouwhoogeschool te wageningen. Opnieuw is benoemd tot assistente, voor den tyd tot 1 Sept. 1932, mej. Dr. C. -A. Gouwentak, aldaar. theologische school te kampen. Blijkens de pasverschenen Handelingen van het Curatorium is het moderamen als volgt sa mengesteld: Ds. p. Bos, em.-predikant te Gro ningen, president-curator; Dr. K. Dijk te Den Haag-West, scriba; Ds. J. l. Schouten te Amsterdam, assessor; en Dr. G. Keizer te RhedenDe Steeg, adjunct-scriba. De afge treden curatoren Ds. R. J. van der Veen te Goes en Ds. C. B. Bavinck te Rotterdam wer den vervangen door de predikanten Ds. A. Scheele te Kapelle-Biezelinge en Ds. F. C. (Meyster te Rotterdam. Het getal der voor het eerst ingeschreven studenten bedroeg 23. Voorts lieten zich 144 studenten recenseeren. De nieuwe cursus ving aan met 168 studenten, w.o. twee uit Honga rije. Er werden 24 propaedeutische examens afgelegd, waarvan 23 met goed gevolg. Het candidaatsexamen werd 26 maal afgelegd. Be halve door hen die de candidaatsbul verwier. ven, werd de School verlaten door een Duitsch student, door twee Hongaarsche studenten en door een vijftal deels om aan de Vrije Univer siteit te gaan studeeren en deels om met de theol. studie op te houden. De financieele toestand der School is zeer bevredigend. CALV. STUDENTENBEWEGING In ons blad van 10 Juli 1.1. gaven we reeds een gedeeltelijk programma van het 14e gres der Calvinistische Studentenbeweging, 7 tot en met 11 Sept. e.k. te Lunteren t< houden. Hieraan kunnen we nog toevoegen: Het referaat van Dr. G. Brillenburg Wurth beeft niet tot titel „Crisis in de Ethiek", maar zal gaan over „Het Christendom en de hedendaagsche moraal". Op de s e c t i e- v e r g a d e r i n g zal ge sproken worden over „De taak van een pre dikant in de groote stad'', voor de Theol. Sectie, door Dr W. G. Harrenstein van Am sterdam; over „Principe en Leeraarsprac- tijk" voor de Litter. Sectie door Dr K. Sprey Zutfen; over „Causaliteit en waarschijnlijk heid" voor de Natuurgel. Sectie door Prof. Dr G. J. Sizoo, Amsterdam; over „De medi cus aan het sterfbed", voor de Medische Sectie door Dr A. Huther, Loosduiner. er. over „De politiek-godsdienstige antithese" voor de Jurid. Sectie door mr H. Bavinck, Rotterdam. Aan de in bovengenoemd nummer vermel de onderwerpen is nog toe te voegen „De toekomst in het leven van een christen" door G. C. Berkouwer, Geref. pred. te Oudehorne Opgave vóór 15 Aug. a.s,. en inlichtingen, ook bij" den kampcommandant, Gijsib. Leene, Horsterweg D 173, Ermelo. KWESTIE BIJ SCHOOLSTICHTING Te IJ s s e lm o n d e bestaat reeds eenigen tijd kwestie in betrekking tot de stichting •erzicht bevatten Onderwijsfonds voor de Scheepvaart gedu rende de afgeloopen tienjarige periode. Uit de besprekingen, die aan boord van de „Prins Hendrik"' werden gehouden, is duide lijk gebleken, dat het geven van vakonderwijs aan schippers en oudere schipperskinderen (boven den leerplichtigen leeftijd) ernstige moeilijkheden ondervindt door net gebrek aan lager onderwijs. Vastgesteld werd, dat een groot deel van de economische ellende onder de particuliere binnenschippers mede een ge volg is van het gebrek aan lager onderwijs en de onmogelijkheid, dat de schippers zich op de hoogte kunnen stellen van de eischen van het moderne bedrijf. De binnenschipp; kunnen, doordat zij voldoende ontwikkeling missen, geen ander bedrijf kiezen, terwijl ook hun kinderen geen ander beroep open staat, doordat met uitzondering van eer gering percentage zij evenmin onderwij: genieten. Bij de behandeling van het technisch onder wijs werden dezelfde moeilijkheden gebracht. Tevens werd ernstig betreurd de ministerieele commissie, die korten tijd geleden werd ingesteld tot vaststelling van de eischen voor de machinistenexamens, waaronder die voor de binnenvaartmachinis- ten, niemand is benoemd, die volkomen op de hoogte is van de eischen, die aan een binnen- vaartmachinist moeten worden gesteld. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat zulks alsnog zou geschieden. Ten opzichte van het register van schip perskinderen van den leerplichtigen leeftijd, dat door het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart wordt samengesteld, werd vastgesteld, dat het in het belang van het onderwijs aan de schipperskinderen en de ontwikkeling van de schippers in het algemeen noodzakelijk is, dat dit register ook in de toekomst wordt bijgehouden. Dit was de laatste Vacantiecursus, die ge houden werd aan boord van het Instructie- ion. G.307 Declamatie door den ilander te OlsL 7 Tijdsein. 77. 2 heer H. J. van Engeland te Uer erwen.: ..Electric teltsverschii...' ampkring" (II). 7.307.45 Follliebe 8 Tijdsein NCRV Orkes de hec 9.30 Spreker: Maassluis Onderwerp: „Onze Huwelijkswet- .30—10.45 Orkest. 10—10.10 Fersber. Hias te Amsterdam. 10.4511.30 Gra- 5.30 Orf VARA. 10.15 Or Radio-Volk s-Un Tijdsein. 12.01 M i. 11 Grai 11.35 Gramof :ert. 1.45 Onder vara. 6.30 aartuig „Prins Hendrik". Het volgende jaar al de cm .us plaats hebben op het nieuwe instructievaartuig van het Onderwijsfonds •oor de Scheepvaart, de „Prinses Juliana". Land- en Tuinbouw. LANDBOUW-UITVOERWET Geleidebiljet bloembollen. Vastgesteld is een model geleidebiljet be doeld in het de vorige week afgekondigd K.B. omtrent toepassing van de Landbouwuitvoer- wet houdende vorschriften betreffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen of hoedanigheden van bloembollen. Dit geleidebiljet. dat door den Controleur van den Plantenziektenkundigendienst getee- kend moet worden, houdt in de verklaring, dat aan de uitvoereischen is voldaan en dat een mogelijk mede verpakte andere soort plant of plantendeel geen schade aan de bollen kan doen. Het is slechts acht dagen geldig. In verband met het Kon. besluit van 5 Aug. 1931 tot toepassing van art. 8 der landbouw- uitvoerwet 1929 met betreikking tot bloem bollen is een raad van beroep ingesteld, waar in zyn benoemd: tot voorzitter, tevens lid, Ernst H. Krelage te Haarlem; tot plaatsver vangend voorzitter, tevens pl.v. lid, H. van Zonneveld te Sassenheim; tot leden: Prof. Dr. E. van Slogteren te Lisse, W. A. Jonkheer te Hillegom, J. van Leeuwen Lzn. te Sassen heim, A. G. v. d. Schroot Jr. te Hillegom, .1. M. van Til te Lisse en K. Velthuys te Hille gom; en tot plaatsvervangende leden: Dr. J. J. Beyer te Lisse, H. J. Arentshorst en Ant. Bergman te Sassenheim, Th. M. Hoog te Haarlem en W. A. Philippo en L. van Til Lzn., beiden te Hillegom. Aan dezen raad van beroep is toegevoegd als secretaris: H. J. Voors, Leidschevaart 8 te Haarlem. WEGENVERBETERING 1-Ioe de Stationsweg te Den Haag er thans uitziet, kan men op bovenstaande foto zien. Het mooie plantsoentje en de boomen moeten verdwijnen voor het nieuwe tram plan. De 'eindhaltes van dc tram worden verlegd van het Stationsplein naar do Stationsweg. FEUILLETON DE STER VAN HALALAT Een verhaal uit den tijd der Babylonische ballingschap (43 „Maar Juda was toch tot. lieden trouw, ja voorbeelcteloos gehoorzaam aan 's ko- nilïg6 wetten!" „Ja, ons volk wes verstandig genoeg, mid den onder de vijanden en voor hun oogen tnets te ondernemen, wat onze verdruk king zou verzwaren. En ook nu, bij de aan zegging van de hoogere belastingen, had men wellicht beter gehandeld, in plaats van te morren en te dreigen, bij Naibuna- hid nederig om verlichting te smeeiken. Hoe lang zal het nog duren, dat Juda den Chaldeëvs belastingpliohtig is?" „Wij hopen rees zoovele jaren en n>g zien wij het eind niet! En ik verklaar u en dat is mijn vaste overtuiging dat gij noch ik, noch een der oudsten zaïl kunnen bewerken, dat Naibunalhid liet eens gegeiuen bev el intrekt. En onthief de koning van deze belasting, de raadslieden kroon zouden spoedig iets naders, wellicht iets ergens bedenken. Enkele dagen geleiden moet de machtige Tavat-Haeittia den ko ning aangespoord hebben waarom is mij onbekend ons Joden, strenger te behan delen, nog meer te verdrukken. En de ko ning Huist ert maar ol te veel naar haar in blazingen!" „Mijn vriend, dat zijn tijdelijke beproe vingen, wliefce de Heere ons zendt, en die op een gegeven o ogenblik weer ophouden, als wij ons maar gewiililiig onderwerpen." Ben dienaar verscheen. De vorst zag hiem vragend aan. „Daniël, de profeet des Ileeren, verzoekt toean gehoor te willllcn verieencn," sprak de dienaar eerbiedig. Zerubbabel etonid op om den gecerden bezoeker welkom te heeton. „Het moge u behagen een oogenblik in toet huis van uwen knecht te verwijlen", klonk het uit des vorsten mond. Toen Da niël aan deze uitnood!ging gevolg gevende, zich neerzette, vroeg Zerubbabel: „Wat ver kondigt die mond van den profeet des Hee- „Wait anders zou op verstand en gemoed grooter indruk maken dan Juda's beproe ving? Als de teekenen, welke zicli overal vertoonon, ons niet bedriegen, brengt cle toe komst ons nog vreeselijke plagen. Want het volk weet zijn lot niet geduldig te dragen. De langdurige rust en betrekkelijke wel vaart maken velen overmoedig. Wat moeten de gevolgen zijn van dat samenrotten in straten en op openbare pleinen, van het be schimpen der koninklijke ambtenaren? Wat andere dan dat Nebunahiid de banden, die ons binden, 6traffer aanhaalt? Men mor pelt overall van geheime bijeenkomsten d jongelingen, waarop zij d'e middelen tot de bevrijding Juidö's bespreken verder, dat zij met da opstandelingen in Akkatdi,. alsmede met den koniing dier Perzen onderhandelin gen willen aaniknoopen, Babylons ondergang bedoelende. Wat anders kan het gevolg zijn dan een vreeselijke toekomst voor het Joodsohe volk, wanneer door verraad toeval die overmoedige plannen den vorst I tor kennis worden gebracht?" Alsof daden heit woord des profeten bo- I vestigden, klonk diaair buiten op straat ge er en geklletter van wapenen. Verschrikt zagen de beide opperhoofden des volks elkainideir aiain. Dainiëil alleen bleef kalm. „Dat zijn de soldaten dies kondng6, opge roepen om in HalaJat de rust te bewaren", zeide hij. Het geluid der voetstappen verstomde. Een heftig geklop op de deurDe die naar kwam, zichtbaar beangstigd, tot zijn ivorst en vroeg of hij moest openen. „Open!" beval Zerubbabel. „Zij zuilen ons niets te verwijten hebben!" Een officier en een mindere traden bin nen. Zerubbabel liep hen tegemoet. „Gij zijt de vorst dier Joden'?" vroeg 's konings gezant. „Gij zegt het. Ik ben de vorst der Joden!" „Dat wil zeggen, gij waart het tot op dit oogenhCliik; want voortaan zult gij het niet langer zijn, daar u de macht ontbroken heeft, het volk in toom te houden. De recht spraak over Juda gaat van dezen dag op mij over, en er zal in Halalait niets zonder mijn wil geschieden. Het gerechtshuis zal zoo wil het de koning gesloten wor den; evenzoo uw bidtoalen. Elke bijeenkomst welke gij zoudt willen houden, moet eerst mijn goedkeuring verkregen hebben". Zwijgend hoorden d«e Joden deze woorden, cp trotsdhen toon uitgesproken, aan. De Hoogepniester drukte de lippen vast op el kander: Zerubbabel en zijn vriend bleven echter kalm. De laatste 6prak tot dien be ambte: „Boodschap den koniing, dat de Joden ook in deze moeilijke etopde zullen zijn, wat zij steeds waren: gehoorzame onderdanen, die in allies, wat 's kondngs hanid hen oplegt, den wüll van hun vertoornden God aiien". Ten Westen van Halalat wanen de tichel ovens, waar thans weer vele Joden werk ten. Een gewellidiiige rook steeg omhoog; want men moest ter verkrijging van d:e noodlige hitte vale stoffen gebruiken, weflike een onverdragielijken damp vensp redden, wijl hout in de omstreloen van Babyion niet gevonden weud. Alleen die tegels wer den in den oven gebrand, welke dienden tot bekleediing dor muren en dus aan den in vloed van het weer bloot stonden. Die stee- nen, welke den eigenlijken muur vormden, werden uitsluitend gehard door de zonne warmte. Zwart van den rook stonden de zonen Juda's bij hun weik. Vele tientallen stee- nen, groote, vierkante brokken, waarin 's konings naam gestempeld was, had men reeds gebakken en een massa klei log ge reed om tot dergelijke brokken gekneed en gebrand te worden. Op berries werden ze naar den oven vervoerd. De arbeiders wa ren meest jonge mannen. Menig gelaat ver ried afkeer van diezen elaofschen. vermoeien den arbeid. Bij een oven, welke dien morgen in brand gestoken was, waren enkele hunner in een druk gesprek gewikkelde „Satan vemnetige diezen Nabunaih/id om de plagen, waarmee hij ons straft!" sprak een hunner, een nietig mannetje, met. blikse mende oogen. „In zulk een hitte bij den oven staan en rook en walm inademen, dot is eon weak, goed genoeg voor die verachte Joden, maar te zwaar voor de verweek elijk- le Bnbylonriërs. Zij zouden het hier geen week. wat zeg ik. geen dog uithouden!" „Wie weet, welken tempel de koning weer hier of daar in deze of die stad wil bouwen!" 1 „Weet gij dom nSdt, dat deze eteenen 'Lange den Euphraat naar Ereoh gezonden wor den? Daar zullen naast den tempea van Sin prachtige woningen voor diens priesters gebouwd worden. Ook de bibliotheek, hij dien tempel behoorende, wil men vergroo- ten". „De Heere verdelge ad diie afgodendienaars, voor wie niets mooi genoeg is om hun tem pels op te smukken, terwijl Juda ge<-n spoor van Jehova's heilige gebouwen meer kan aanwijzen!" „Toch vergeet Neibunathiti niet, te zorgen, dat hun boomen niet in den hemel groeien. Die in Halbed hebben het reeds moeten on dervinden. Er valt hier naet met de konin gen en raadslieden te spotten. Ton slotte trekt elke onderdaan, hetzij slaaf of opper priester. aan het kortste eind". „De Joden hebben ook weinig te bestel len!" „Hoe meent gij dot?" „Wel, diie gebeurtenis met Tamarit en het Joodsche meisje is de oorzaak van Bellbni's toorn. Wot hielp het. dat hij gedwongen was Zerubbabel weer in vrijhei 1 te stellen? Nu moeten we alleman 1 boeten!" „Kan het arme kónd het helpen, dot die ellendige heiden op haar verliefd werd? Er zouden onder d'e Chaldeeërs meisjes genoeg to vanden zijn, die liet zich een eer reken den, de opmerkzaamheid van zoo'n voor naam jongeling te trokken". „Voor de Babylonische jonge dochters trok hij den neus op". „Wie zou dien Tamarit uit den weg ge ruimd hebben?" „Ik heb al menigeen gevraagd AQHen trok ken de schouders op". „Men zou misschien den rechten maai gevonden hebben, afls Abinoem nog leefde". „In dit geval beecbavMiigt gij hem ten on rechte. Zoudt gij soms meenen, dat Be/1 ibmi huiverig was, den Jood gewmgen te nemen, als hij hem had verdacht?" „Maar hij heeft den bazar cn de woning in brand laten steken!" „Weet gij dan, waar Abinoem gebleven is?" sprak een derde géheiroainiiig. „Nie mand heeft hem na den brand gezien!" „En", hernam de eeiste, Respha is weliliicht in een voornaam huis terecht ge komen" „Zeg dat n.iet al te luid, Simeon! Ze zou den u anders ook nog eens op een verbor gen plek brengen". „Helaas! Men kan geen enkel woord meer zeggen zonder te vreezen, dat s/ nuen het overbrengen. Ik begin heusch bong te \v>r- den, dat de tegels ons beluisteren „Het helpt wat, of ge daarover moid, 't Is nu eenmaal niet anders". „Omdat wij. Joden, zoo dom zijn en ge- du Idiig als lammeren!" „Wat willen we dan beginnen?" Simeon keek voorzichtig om cn sprak toen op fluisterenden toon: „Luistert min nen! Gist era vond was Sahpinnju, de page ge weet wel, de kleinzoon van d.;n Hooze- priester, die den ondergang der stad be leefde bij mij'. Hij kwam heimelijk ver kleed en zei, dat de jongelieden zich mos- ten vereenigen en op geheime bijeenkom sten eliknar aanmoedigen; want de dag, waarop liet juk afgeworpen zou worden, wne nabij. En ik vrek laar u, dat de pave kan weten, hoe het daar in don konimvs- burg geschapen is. Wij komen zelden ver der dan Halalat en weten dus niet, wat cu* in de groote wereld voorvalt!" L. (Wordt vervolgdX

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5