Iliruwr Jritisdjr (tTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. srsaar is het modewoord van onz[- i ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.23 Bij dagelijkeche zending m 7.— Alles bij .Vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgSaa? Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3427 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer0.22% Ingez. Mededeelingen yan 1—5 regels 2AO Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. EEN VERWRONGEN BEELD. In het nummer van 31 Juli van „Staat en Kerk", het orgaan der partij van Ds. Lingbe'ek wordt een vrij uitvoerige bespreking gewijd aan ons hoofdartikel van30 Mei dezes Jaars. Niet te vroeg alzoo. Bij een dergelijken ruimen termijn van overweging zou men in tusschen de noodige bezonkenheid van oordeel en juistheid van voorstelling mogen verwachten, iets waar aan echter wel een en ander mankeert. Ten bewijze hiervan brengen we een twee tal punten naar voren. In ons hoofdartikel meenden we die be- teekenis van het rapporLRutgers in de eer ste plaats te moeten zien in de voorstellen, 'die bedoelen de yrijheid van onderwijs te ver ruimen. wAls dat zoo is", concludeert de scribent in „Staat en Kerk", „dan is daarmee in eens het rapport veroordeeld', want daarvoor is de Commissie Rutgers niet in het leven ge roepen." In weerwil van de bijna overrompelende Stelligheid dezer uitspraak zijn wij geneigd de vraag te stellen, of de geachte schrijver de opdracht aan de Staatscommissie en de lede van den haar installeerenden Minister yan Onderwijs wel eens inzag. In beide staat namelijk te lezen, dat tot de taak der commissie-Rutgers mede behoorde voorstellen te doen tot wegneming van v oor het onderwijs zoowel openbaar als bijzonder onnoodige vrijheidsbeperkin gen. Al gaat in dit opzicht „Staat en Kerk" feil, het tweede punt, dat we willen vermel den, maakt een bepaald pijnlijken indruk, pijnlijk omdat de schrijver zich van min gunstige zij die doet kennen. Handelende in het bewuste artikel over de vrijheid van onderwijs en vanuit dat gezichtspunt de verhouding tusschen openhaar en bijzonder onderwijs beziende, schreven we, dat deze relatie het best kan worden getypeerd door de tegenstelling over- heidsschool oudersohool". Ziet ge nu well roept „Staat cn Kerk" triumfantelijk uit. Wat wil men met deze redeneering zeg gen? Dit: „de geheele schoolstrijd is bij ons A.R. geen zaak des geloofs, geen strijdèn voor de eere Gods geweest. Wij wenschten niets anders dan dat ieder ouder een school kon kiezen, zooals hij wensohte." Als ons blad daarbij wordt dank geweten, dat het dit nu eens op zoo duidelijke wijze bekend heeft, mogen we helaas deze vrien delijke attentie niet aanvaarden. Dat de schoolstrijd is geweest een 2aak des geloofs, leert de geschiedenis van den school strijd, en een zaak des geloofs is het voor ons en zal het steeds blijven. Maar dat de Christelijke school, ondanks pogingen in andere richting, niet anders kon worden verwezenlijkt dan in den weg der vrije school, leert de hio.orie eveneens: de'Chr. school werd door ervaring in de richting der vrije school gedrongen. De begrippen Christelijke school en vrije school vormen geen tegenstelling, maar behooren blijkens de geschiedenis van den schoolstrijd bijeen. Deze voorstelling van zaken is een andere dan de medewerker \?an Ds. Lingbeek Maar deze voorstelling past niet in het beeld, dat men van de zijde der Herv. Gcref. Staatspartij pleegt te geven va: A.R. beginselen en werd daaraan pasklaar overheid verder kunnen gaan dan wanneer zij een ordening vaststelt voor de samen leving in staat of gemeente. Of wettelijke of verordenende bepalingen tegen het misbruik maken van Gods Naam kunnen worden vastgesteld, is met geen al- gemeene uitspraak te beslissen en hangt met name af van de plaats en omstandig heden. Met een absoluut drankverbod als wette lijk voorschrift staat het niet anders. Dat de Overheid heehvat verder kan gaan, als zij staat tegenover haar eigen ambtena ren, leert kennisneming van het Algemeen Rijksambtenarenreglement, dat bij besluit van 12 Juni 1931 werd vastgesteld. Dit reglement bevat verschillende voor schriften, waaruit spreekt, dat de Kroon de Christelijke grondslagen in onze staatsdienst wenscht te handhaven. Zoo heeft de ambtenaar zich te onthouden van alle gedragingen, die de inwendige orde of de veiligheid van den Staat zouden kun nen in gevaar brengen of schaden: zoo wordt het gezag geëerbiedigd. Eveneens behoort de ambtenaar zich te onthouden van het bezigen van vloeken en van ruwe of onzedelijke taal: zoo wordt Gods Naam niet ontheiligd. Ook is den ambtenaar verboden gedurende den werktijd alcoholhoudende dranken te gebruiken, bij zich te hebben of in de dienst- lokalen te bewaren: zoo kunnen, tóvenals door de eerder genoemde bepalingen, de goede zeden worden bevorderd. Voor deze voorschriften, die behalve de handteekening der Koningin de mede-onder- teekening dragen van Minister Donner, zijn we dankbaar. Zonder twijfel kunnen ze aan onderschei den gemeenten tot richtsnoer strekken. Octrooüaaa de he« ARBEIDSINSPECTIE Bij K. B. is aan den heer H. M. H. Doppler te -Oravenhaire. od zijn verzot' betrekking "ïsinL«- ijke di erleend ïsch-advi p.nkbetui; door hein an den Dir.-Gen. der P.. 1 bij den P.-. T.- en T.-diens H. Cï. Hoogenkamp te Utrecht, aangewezen al ïcteur van het Post-, Telegraaf- en Telefoon itoor te Harderwijk. DEPARTEMFNT VAN DEFENSIE Als de schrijver in „Staat en Kerk" dan ook dank betuigt, bedanke hij alleen zich zelf voor het verwrongen beeld, dat hij gaf. HET RIJKSAMBTENAREN REGLEMENT. In tweeërlei positie wordt de Overheid tot het treffen van maatregelen, tot het maken van voorschriften geroepen. In de eene kwaliteit richt zij zich tot de burgers, over wie zij met overheidsgezag bekleed en aan wie zij ordeningen verstrekt voor de samenleving. Hier treedt zij op als Overheid in den eigenlijken zin des woords. Maar de Overheid heeft ook personen in haar dienst, stelt ambtenaren aan, zonder wier arbeid en toepassing de staatsmachine niet draaien kan. Wendt de Overheid zich tot deze ambtena ren voor het uitvaardigen van allerlei in terne regelingen, die den ambtenaar tot richtsnoer zullen strekken, dan treedt zij op in andere kwaliteit. Haar positie is dan gelijk aan die den vader in zijn gezin, van den onder nemer in zijn bedrijf. Het spreekt vanzolf, dat deze onderschei denheid van positie meebrengt, dat de Over heid zich bij het treffen van maatregelen ook een onderscheiden maatstaf aanlegt. Bij de interne regeling der voorschriften, die voor haar ambtenaren gelden; zal de VRAGEN VAN KAMERLEDEN EEN BRUG BIJ MOERDIJK OF BIJ WILLEMSTAD? Een onderzoek gevraagd. Dr. Th. van der Waerden, lid der Tweede Kamer, heeft tot den minister van Water staat de volgende vragen gericht: Is de minister van oordeel, dat, naast de verkeersverbetering der drie doorgaande wegen met overbruggingen over de groote rivieren via Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Keizersveer, welke eerlang tot stand komen reeds onmiddellijk een vierde overbrugging ter hand genomen dient te worden? Is de minister bereid, gelet op de groote geldelijke offers, welke geëischt zouden worden voor de uitvoering van een vierden doorgaanden verkeersweg met overbrugging 'an het Hollandsch Diep, af te wachten vaartoe de verkeersontwikkeling over de genoemde drie overbruggingen leiden zal, alvorens tot uitbreiding van het aantal over te gaan? Is de minister van oordeel, dat nu reeds kan worden uitgemaakt, dat een vierde overbrugging moet geslagen worden over het Hollandsch Diep bij Moerdijk eil niet met het oog op de kortste verbinding met het Zuiden en de Zeeuwsche eilanden nabij Willemstad? Is de minister bereid het moeilijke vraag stuk van de meest gewensebte plaats en de functie welke de bestaande Moerdijkspoor brug daarbij kan blijven vervullen, gron dig te doen onderzoeken, en aan de Kamer de uitkomsten van dit onderzoek mede te deelen alvorens de beslissing gevallen is? DE HOLTERBERG. Onder betuiging van zijn dank voor de op zijn vragen betreffende den Holterberg gege ven antwoorden, heeft het Eerste Kamerlid Polak den minister van binnenlandsche za- gevraagd, of de minister in het feit. dat reeds eenige stukken grond op den Hol terberg verkocht werden aan Bennink's Lan derijen Bureau te Almelo, en aan den heer N'ijlarid te Amsterdam, en dat verder eenige andere terreinen bestemd zullen worden oor villabouw, kampeerhuisjes en hoender park geen aanwijzingen ziet voor het den berg dreigende gevaar en derhalve in over weging zou willen nemen den berg te ont eigenen en in beheer te brengen bij het Staatsboschbeheer? OFFICIEELE BERICHTEN l Li9CUW pi de gemeentelijk n Oranje Na! VN.'vjU1B'istiilêerderij Bij K. B. R. C.~ dr. roek, thans bij de i den 1and( eervol rbeTdsinspe< belangri bewezen, ,-le-luit. A. Sissingh. bij 't personeel v tot res.-off. van eren W. R. O. Goj s.-luit.-kol de s.-personeel der land Ned. lndië, J. J. dig korps, de :es.-2e-lult. G. H. Loth, i A. J. C. Roeleveld, van ,-le-luit. H. C. Planje, F. Hoogendijk, de Bruyn, van 1 valt. van het lie WERKLOOZE NEDERLANDSCHE DIAMANTWERKERS TE ANTWERPEN Op vragen van het Eerste Kamerlid Polak betreffende vermindering van de onder steuningsbedragen, toegekend aan werklooze Nederlandsche diamantbewerkers te Ant werpen. heeft de minister van binnenland sche zaken geantwoord, dat sedert Februari 1931 de te Antwerpen gevestigde Nederland sche diamantbewerkers, die door werkloos heid niet in staat zijn in hun onderhoud te zien, van regeeringswege gesteund wor den, ten einde hen niet voor de noodzakelijk heid te plaatsen om naar ons land terug te keeren. Deze steun is gedurende de zomermaan den, doch pas met ingang van 13 Juli, ver minderd met het „kolengeld"; doch dit hoeft niets te maken met soms aanzienlijke verminderingen wegens het verzwijgen van jezinsinkomsten. Echter, voor de uitgespro ken vrees, dat velen in de onmogelijkheid zullen geraken, een dak boven het hoofd te houden, behoeft geen grond te bestaan. Bij het bepalen van steunbedragen kan slechts de werkelijke behoefte beslissend zijn. GEDWONGEN SPAREN Met ingang van 1 September a.s. zal naar het „Vaderland" meldt, van de salarissen van alle Rijksambtenaren, die op arbeids contract werken, 4 procent gekort worden. De uit deze korting verkregen gelden wor den vermeerderd met éénzelfde bedrag, voor den betrokkene op rente vastgezet, en bij het verlaten van den dienst aan hem uit gekeerd. Bij K. it burgre 3 Marine zijn op grond v dienstplichtbesluit t den militairen dienst de bepalinger lekom, A. Schiferli. X. C. AUDIËNTIES HET NEDERL. PAVIUOEN De opening vastgesteld op 18 dezer. Het Uitvoerend Comité voor de Nederland sche deelneming aan de Internationale Kolo niale Tentoonstelling te Parijs deelt ons mede dat de opening van het nieuwe Nederlandsche paviljoen thans definitief is vastgesteld op Dinsdag 18 dezer te 3 uur. Bij de opening zal de minister van Buiten landsche Zaken de Nederlandsche regeering vertegenwoordigen. Ook de benoemde gouverneur-generaal Nederlandsch-Indië, Jhr. Mr. B. C. de Jonge, zal de opening bijwonen'. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE BEPERKING VAN DEN KOLENINVOER IN FRANKRIJK. Op vragen van het Tweede Kamerljd Her mans of de minister, nu vele tegenstrijdige berichten hieromtrent aanleiding geven tot groote ongerustheid onder de bevolking van ons mijngebied en speciaal onder de mijn werkers, kan meedeelen, welke voornemens de Fransche Regeering koestert, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken g< woord: Bij decreet van 10 Juli 1931, gepubliceerd in het Journal Officiel van 16 Juli d. i heeft de Fransche regeering bij wijze uitzonderingsmaatregel van tijdelijken aard den invoer van steenkolen, steenkoolbriket- ten, bruinkoolbriketten en cokes afhanke lijk gesteld van invoervergunningen, welko zullen worden afgeleverd door de directie der douane, na bekomen advies van de di rectie der mijnen. In verband met dit decreet heeft de Fran sche minister van openbare werken bij be schikking van 15 Juli 1931, welke eveneens in het Journal Officiel van 16 Juli is ge publiceerd, een commissie ingesteld voor het uitbrengen van advies nopens aanvra gen om invoervergunningen als voren be deeld. Het decreet van 10 Juli 1931 is in werking getreden op 27 Juli 1.1. De invoer van cokes in Frankrijk kan bij wijze van uitzondering tot 1 September 1931 zonder invoervergun ning plaats vinden. De vorenbedoelde ad viescommissie heeft de beperking van den invoer van kolen in Frankrijk met ingang van 27 Juli 1931 voor alle landen vastge steld op het gemiddelde van den invoer over 1923, 1929 en 1930, verminderd met 20 pCt. De regeering heeft, zoodra zij kennis heeft gekregen van de Fransche plannen tot be perking van den invoer van steenkolen, nauwe samenwerking gezocht met belanghen benden hier te lande en in overleg met de zen alles gedaan om de gevreesde Fransche maati'egelen te voorkomen, respectievelijk te verzachten. De regeering is van zins op deze wijze voort te gaan, ten einde te trachten de nadeelen. welke uit de Fransche rege ling kunnen voortvloeien, tot een minimum terug te brengen. Voor de maand Augustus is bereids een mildere regeling verkregen. STEUN VOOR DEN OOGST 1931 VAN DE VEENKOLONIALE LANDBOUW BEDRIJVEN Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel: of de reeds uitgebroken cn nog dreigende conflicten in de veenkoloniale landbouwbedrijven, door het uitblijven van het voor den oogst 1931 toegezegde steun- voorstel worden bevorderd en verscherpt, beeft de minister van Landbouw geant woord: Geenszins wil de ondergeteekende ontken nen, dat een oplossing van loonconflicten in de veenkoloniale landbouwbedrijven minder moeilijk wordt, indien partijen bekend zijn met den inhoud van het in deze vraag be doelde stfcunvoorstel voor den oogst 1931. Ge zien echter de algemeene economische toe stand cn de beperking, welke de regeering zich nu eenmaal steeds in geval van stoun- verleening moet opleggen, kan hij niet de stelling beamen, dat in het niet bekend zijn van hetgeen de regeering voornemens is te doen, de voornaamste ooi-zaak van de con flicten zou zijn gelegen. Moeilijkheden van de moest verschillen de aard, bij de uitwerking van het voorne men tot steunverleening ondervonden, heb ben de bekendmaking van definitieve voor stellen meer vertraagd dan aanvankelijk mocht worden verwacht. Ook thans moet de ondergeteekende zich tot zijn leedwezen be perken tot de mededeeling, dat een reveling in gevorderden staat van voorbereiding keert, waarbij de verzekering kan wo gegeven, dat de grootste spoed, welke deze moeilijke stof maar eenigszins toelaat. betracht. MINISTER DE GRAAFF In „De Banier", het Christelijk week blad voor lndië, schrijft P. B. (de heer Bergmeyer, burgemeester van Onstwedde) tegenwoordig brieven uit de Veenkolonie. In de laatste troffen ons deze twee passa ges in verband met het feit, dat Dr. Co-lijn niet benoemd is tot G.G.: „Niet onverdienstelijk is de critiek op deze benoeming, die men Dr. v. Aalst, den President van de Ned. Handel Maatschappij in den mond legt. Deze moet gezegd heb ben: „Het is dom van Minister de Graaff, dat hij Dr. Colijn niet heeft benoemd. Want als het nu mis loopt in lndië, dan zal men zeggen: waarom heeft de Graaff Jhr. ft-1. Jonge ook benoemd? En als het met Colijn was misgeloopen, dan zou men gezegd heb ben: waarom heeft Colijn ook zoo gedaan?" En dan verder: „In de A.R. pers werd tot dusver Minis ter de Graaff zoo al niet opgehemeld dan toch zeer sterk geprezen. Veel meer dan m.i. deze partij wel paste. Het kan niet anders dan goed zijn, indien deze houding tegenover den heer de Graaff wat meer cri- tisch wordt. Al blijft er dan nog ruimta voor de vraag, of die critiek voldoende ge fundeerd is, wanneer ze alleen is gegrond op het feit, dat hij Dr. Colijn niet heeft benoemd tot G.G." Aan ophemeling van minister de Graaff heeft ons blad, naar wij meenen, zich nooit schuldig gemaakt. Er was, zoo noodig critiek. Zij het al niet op zijn beleid, dan y-el op de wijze, waarop hij de critiek in dé Stateri-Generaal vaak beantwoordt. Maar daar staat tegenover, dat wij meer malen, van zeer bevoegde zijde, de opmer king hebben gehoord: Deze minister is waarlijk zeer bekwaam en meer waard, dan men oppervlakkig zou denken. KRONIEK VAN HARDERWIJK Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Antwoord van den minister op de vragen van den heer Hermans betreffende de beper king van de koleninvoer in Frankrijk. Een regeling ten aanzien der Veenkoloniale landbouwbedrijven is in verge vorderden staat van voorbereiding (Antwoorden van Ministers). Tot vierden vrijgestelde van het C. N. V. benoemd de heer J. Schipper, secretaris van den Ned. Chr. Grafischen Bond te Am sterdam. (blz. 2.) Na het volksreferendum in Pruisen. De persverordening in Duitsch'Iand gew ij zigd. Maatregelen aangekondigd ter bescher ming van de Duitsche graanmarkten, in eon radiorede van den minister van Landbouw. De moord op politiemannen te Berlijn. Botsing tusschen een autobus en bede vaartgangers te Dokkum. Twee broers verdronken op een proe [zeil tocht op de Rotte-meren. De malversaties te Nieuweschans. (blz. 5) De opleiding tot verkeersvlieger. Overleden is Dr. J. Knottenbelt, oud-se cretaris van de Alg. Synode der Ned. Hen'. Kerk. (blz. 7) De Amstelbank heeft surseance van beta ling verkregen. Groote daling der katoenprijzen. Zal Duitschland het disconto verlagen? DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 2-iste postvliegtuig naar Ned.-Indië is gisteren te Djask aangekomen. Het 22ste vliegtuig op de terugreis is gis teren uit Rangoon vertrokken en te Cal cutta geland. Harderwijk bestond dezer dagen zeven honderd jaar; op 11 Juni 1231 gaf Otto, graaf van Gelre en Zutfen, aan de stad Zut- fensche rechten en vrijheden, mitsgaders een jaar- en weekmarkt. Harderwijk is een stad van onderwijs. Er zijn voortreffelijke scholen van onderschei den soort. En, als we ons niet vergissen, was zijn burgemeester, voor hij departe mentsambtenaar en later wethouder werd, in zijn jonge jaren onderwijzer. Maar het is te hopen voor de Harderwijk- sche schooljeugd, dat op de boekenlijst van de scholen niet komt te staan het nieuwste, mooiste en grootste jaartallenboek, dat wij ooit gezien hebben. Of, om het duidelijk te zeggen, ter gedach tenis aan het heuglijk feit is een Kroniek van Harderwij k uitgegeven, van jaar tot jaar en ook van dag tot dag de geschiedenis van Harderwijk is geboeic- staafd van 11 Juni 1231 tot 21 Mei 1931; to taal 453 bladzijden. Noch de burgervader J. de Jong Saakes, noch de herder en leeraar, Ds. J. W. van den Bosch, die resp. voorzitter en secretaris der redactie-com missie waren zullen echter zóó wreed zijn om hun meesterwerk als leerboek op te dringen. Echter, het zal hun ongetwijfeld deugd doen, als Harderwijker en vreemdeling in dit boek de historie van de mooie stad en haar omgeving leest en leert liefhebben. Die historie wordt gegeven in klare taal. met duidelijke letter, op mooi papier en met tal van prachtige illustraties uit vroe ger en later tijd. De uitvoering, druk en uit gave van E. Schilder, Harderwijk, is boven onze lof. Dat er eeuwen geleden ook reeds op alge meene kosten gefuifd werd, blijkt' uit dit bericht van 17 Sept. 1609: „De burgemees ters en Hillebrand Smit met zijn gezelschap verteren f 1415 bij de „afmetinge" van de haven. Toen de teekening van het werk wan gekomen, hadden de werkmeesters f 3 ver dronken". i En dat er toen ook reeds rangen en sten I den en bevoorrechting waren, leest men i duidelijk in de volgende jaartallen: 4 Mol 1610: „Thomas Henrixsz. geoctrooieerd ge durende de eerstvolgende 6 jaren, met uit sluiting van anderen, in de stad boeken ie mogen drukken. Hij wordt vrijgesteld van belastingen, serviesgeld, tocht en wacht.". (Servies beteekent natuurlijk niet thee- of En, 1611: „De rentmeesters betalen aan de comedian ten f 6.en aan de studenten Blijkbaar zag men toen de studenten nog voor comediamen-dilettanten aan ■Maar het is een prachtig boek. die comedic speelden f 15—11—12. UITNOODIGING tot deelneming in de N.V. SUMATRA'S GOUDMIJN Bijvoegsels der Staatscouranten van 11 en 19 Mei 1931, respectievelijk Nos. 90 en 95. Kantoor der Vennootschap: Javastraat 32, 's-GRAVENHAGE Tel. 111537 Postgirorekening 121053 MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL f 1.000.000 waarvan geplaatst en volgestort... f 200.000 UITGIFTE: van aandeelen van f 1000.— en van ondër-aandeelen van f 100.— en van f 20.tot een bedrag van ten hoogste f 400.000.—. VOORWAARDEN: Deze emissie wordt vanaf 7 Augustus opengesteld cn voor Nederland op IS Augustus 1931 gesloten. De sluiting voor het buitenland zal nader worden be paald. Aan het publiek wordt de gelegenheid ge geven tot deelneming door stortingen op dc postgirorekening No. 121053, ten name der N. V. Sumatra's Goudmijn: I. Cf van f 1.G5G.voor een aandeel van f 1.000.— f 105.— onder-aand. f 100.— 21.— NEDERLAND-BELGIE Thans is in druk verschenen bij de N.V. Korte weg Stemerding te Rotter dam, de voordracht gehouden op 28 April 1931 in de Afdeeling Amsterdam van de Algemeene Vcreeniging van Verlofsoffici.j- ren der Nederlandsche Land- en Zeemacht, door H. L. van O o r d t, luitenant-generaal d. Het doel der beschouwingen wordt een korte samenvatting aldus aange geven: Het Belgische volk moet tot de overtui ging worden gebracht, dat de verwerping van het Verdrag van 1925 niet voortsproot uit vijandschap of zelfs maar uit onwillend- heid, doch alleen uit de overtuiging, dat van Nederland te zware offers werden ge vergd. De voorstelling als zou België door zijn accoord met Frankrijk zijn zelfstandigheid en zelfbeschikking hebben prijsgegeven, is grievend voor België. Die voorstelling kan alleen opkomen bij hen die meenen, dat een afzijdigheid in de buitenlandsche poli tiek welke voor Nederland geraden is, nu ook het leidende beginsel moet zijn voor iederen kleinen zelfbewusten Staat, onver schillig in welke internationale positie hij zich zie.t. geplaatst. Met Nederland door een zuiver defensief accoord verbonden, zou België zijn vóór- oorlogsche politiek van afzijdigheid hebben kunnen bestendigen. Daardoor echter zou Nederland de zeer blootgestelde ligging van België tevens tot de zijne hebben gemaakt iets wat redelijkerwijze niet van Nederland kon worden gevergd. Maar bet Nederlandsche volk moet too- nen te beseffen welke gevolgen uit de wei gering tot aangaan van dat accoord voor België zijn voortgesproten. België heeft on dervonden, dat in verband met zijn ligging, voor dit land een afzijdiglieidspolitiek ver derfelijk is, en beeft het alleen aan do winning te danken gehad, dat daaruit zich zelf niet nóg grootere nadeelen zijn voortgevloeid dan een meer dan vierjarige vijandelijke overheersching! Daarom heeft het na den wereldoorlog geheel souverein verschillende middelen beproefd om in zijn veiligheid te voorzien, hetgeen (na misluk king van de andere pogingen), op het be sproken accoord met Frankrijk is uitge- loopen. Laten wij er ons dus van onthouden door verdachtmaking en betuigingen van vijan delijk wantrouwen België te prikkelen. Mant, voor een gunstig resultaat der on derhandelingen is het noodig, dat beide olken toonon elkander te willen hegrijpen. AMSTERDAM AANBESTEDING. Het gemeentebestuur heeft aaubesteed het leggen van een nevenriool in de Ruysdael- kade. Er waren 19 inschrijvers. De laagste de firma B. Schuddeboom Kzn. te Am sterdam met f 49.300 (heien met stoom kracht) en f 50.500 (heien met electriciteit). DEN HAAG HET NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W. Sociaal-democratische desiderata Het Haagsclie Volk publiceert thans ook het lijstje van wenschen dat de s.d.a.p. bij do besprekingen over de verdeeling der wet houderszetels op 13 Juli j.l. aan de ver gaderde raadsfracties heeft voorgelegd. Dit lijstje bevat dc volgende punten: 1. Ruimere grondaankoop dan in de laat ste jaren plaats had. Als regel moet er naar worden gestreefd dat de grond aan en om de peripheric in handen van de gemeente wordt gebracht. 2. Geen verkoop van reeds in erfpacht uit gegeven grond. 3. Groote aaneengesloten complexen grond blijven voor uitgifte in erfpacht aange wezen, 4. Aan groote verkeerswegen wordt in den regel niet verkocht. Uitzonderingen hierop worden in bepaalde gevallen toegelaten. 5. Met de tot nu toe gevolgde volkshuis- vestingspolitiek worde doorgegaan. Woning bouw door woningbouwvereenigingon worde krachtig bevorderd. Ook met gemeentelijken woningbouw worde doorgegaan inzonderheid in gevallen waarin liet geldt groote gezinnen bewoners van op te ruimen krotten, ouden van dagen e.d. UIT HET SOCIALE LEVEN kantore der Vennoot- •bewijs No. 1, behoorende respectievelijk bij een aandeel of onder-aan deel van dezelfde coupure, als waarvoor ge stort wordt Tengevolge van deze bestem ming heeft dividendbewijs No. 1 zijn oor spronkelijk karakter verloren. In boven genoemde bedragen zijn de kosten ad 5 inbegrepen. C. N. V. VIERDE VRIJGESTELDE. In rle g het nlponie verhond is ile heer .1. Ned. Chi en h zich wederzijds te willen doordringen van do verschillen van internationaal-politieken aard, die het eovo'g ziin van het verschil Omtrent het in de positie waarin elk der beide landen (naar wij ven zich in dit opzicht -tet geplaatst. .1 nomen ter gehouden vergadering iir van het Chr. Nat nfc de vrijgestelde benoem per, secretaris van di ie Bon<' ie Amsterdam Kirden dezer functie h nog geen beslissing go n. Of van f 1.300.voor een aandeel van f 1.000.— f 130.onder-aand. f 100.— f 26.— f 20.— zonder inlevering van dividend-bewijs No. 1. In deze laatste drie bedragen zijn begrepen de kosten ad 5 Al hetgeen ontvangen wordt boven de no minale waarde van de aandeelen en onder- aandeelen, verminderd met 5 zal ponds pondsgewijze worden uitgekeerd aan die genen, die het recht hadden op den voet van aandeelhouders aan deze emissie deel li nemen, doch van hun recht tot deelneming geen gebruik hebben gemaakt, en van dal recht vóór de sluiting van de emissie aan het bestuur der Vennootschap hebben doen blijken. Op een te laat ingeleverd dividend-bewijs zal alleen dan de evenredige uitkeering worden uitbetaald, als er geen uitkeering heeft plaats gehad op een dividend bewijs, voorzien van hetzelfde aandeelnummer. De nieuw uit te geven aandeelen geven recht op het volle dividend over het eoistc boekjaar, waarover dividend uitgekeerd zul worden en op volgende dividenden, cn geven ook verder dezelfde rechten als de bestaande aandeelen. Zij, die. het recht hcbbcji op den voet van aandeelhouders aan dezeemissie deel li nemen, hebben hij overtoekening van de emissie den voorrang. Nu dezen, komen het eerst in aanmerking zij, die naar tijds orde, het eerst gestort hebben. Stortingen, op denzelfrien dag ontvangen, worden be schouwd gelijktijdig te zijn gedaan; ten aan zien van deze stortingen wordt de voorrang bepaald door loting. De aandeel-bewijzen zullen vóór 31 October 1931 franco aangcteekcud worden toegezon den. Bij inlevering van dividend bewijs No. 1 gelieve men aan te geven, of dit bestemd i- tot deelneming ia de emissie, dan wel. of daarop een evenredige uitkeering uit het boxen pari ontvangen bedrag wordt ver wacht Voor het geval le t dividendbewijs te stemd is tot deelneming, gelieve men tevens op tc geven: den datum cn het bedrag der storting, alsmede of aandeelen, dan we! onder-aandeelen verlangd worden. De door de emissie te verkrijgen pelden j zijn noodig voor uitbreiding van het wprk niet mechanische middelen, die ons in staat zullen stellen, den voortgang der werkzaam 1 heden aanzienlijk te bespoedigen. Aan H.H. Bankiers en Oimmissionnairs in Effecten wordt een provisie ran (een ischen- de Ve ;.-kend. Jhr. Ir. R. de Rrauw'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1