JHetuue |Tftltsdjr (Zonraat BINNENLAND. VACANTiE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.21 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 3426 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 AD VEBTENTIEN: Van 1 tot 5 regels..1.17% Elke regel meer0.22% Ingez. Mededeelingen .van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargartr EERSTE BLAD. VAGE WIJSHEID. Alleen om gelegenheid te vinden ons naast onzen collega van de Maasbode op 't bankje der onwetendheid te zetten, knippen we een stuk uit het officieele verslag van een verhandeling, welke ,,de nieuwe wereld leeraar" te Ommen hield. Krishnamurti zegt dat hij het ideaal der „vol-ledigheid" geheel gegrepen heeft en daarmee de bron van voortdurend geluk heeft gevonden. Want en lees nu het volgende met in gespannen aandacht: De oorzaak van alle lijden ligt in het Ik, in het bewustzijn van afgescheiden heid. Echter niet in het dooden, maar door een begrijpen van dit Ik kan de mensch komen tof een realiseeren van die absolute werkelijkheid, die „completeness" die het volledige is. Men heeft het bewustzijn vrij te maken van 't Ik; niet echter, zooals men meestal doet. door de aandacht te richten op wat anders b.v. op een autoriteit, op werk, op dienst. Men moet zich zoo bewust worden van zijn Ik, van de wortels dien dit Ik heeft in het lichaam, de gevoelens, de gedachten, enz„ dat men er tenslotte vrij van komt Aan een der kampvuren zei Krishna murti o.m. nog het volgende: Uit de vele interviews en gesprekken, die ik hier met velen had, is mij wederom gebleken, hoe weinig menschen pogen waarlijk te zoeken. Velen komen hier uit gewoonte, uit traditie, uit sympathie. Menschen, die gedreven door zulko motieven komen, zullen echter nooit vinden, wat zij den ken, dat zij zoeken. Maar zij, die waar achtig zoeken, zij, die opstandig van geest zijn, die uit zijn op de uiteindelijke wer kelijkheid en daarop, op die werkelijkheid hun gedrag willen baseeren, zij zullen niet alleen een aangrijpingspunt in de maatschappij vinden, en die maatschappij met al haar corrupties veranderen, maar ook iets vinden, dat duurzamer is dan alle veranderende vormen en maatschap pelijke constellaties. Daartoe moet men echter men geest hebben, gespeend van alle stagnatie, die te allen tijde volkomen heeft afgedaan met 't verleden, zoowel als met de z.g. toekomst, die slechts een reflex is van dat verleden, en die tenslotte geconcentreerd is en yol bewust in het heden, het Nu. We zijn zejeer niet „gespeend aan alle Stagnatie', zegt deMaasbode, want tegen zooveel geleerdheid moeten we het afleggen Natuurlijk, dat spreekt vanzelf. Slechts in de gloed van het kampvuur worden deze dingen helder voor blinde volgelingen, die het onbegrepene aannemen, omdat het een mensch is ,die zoo spreekt. Een wereldleeraar, voor wien de vrienden bij de plaatsbespreking aan boord de grootst mogelijke accommodatie en de hoogste luxe verlangen, omdat hij woorden van wijsheid spreekt, welke over de hoofden heengaan. 't Is overigens begrijpelijk, dat het aantal deelnemers aan het Sterkamp gaandeweg slinkt; het onrustige menschenhart wordt niet rustig door vage filosofie, doch door de klare wijsheid van Hem, die niets had, waarop Hij het hoofd kon neerleggen. Ook daarmee gaan we, zooals het daar staat accoord. Dat de Bijbel geen Wetboek voor Strafrecht is, staat ook bij ons vast Alleen maar, daarnaast moet de verklaring staan, dat de Bijbel zedelijke nonnen geeft voor alle eeuwen. Het is dan ook niet zoo, als de V r ij h e i d verder opmerkt, dat men zeer wel het recht der overheid kan erkennen, doch het niet raadzaam achten om van dat recht gebruik te maken. Hier is van geen recht der overheid sprake. Juist door dit element aan te voeren komt men op geheel ander plan te staan en wordt de beslissing verlegd van God naar den mensch. De Synode beroept zich geen moment op het recht der overheid; integendeel, zij ontkent om het zoo te zeggen dat de overheid hier eenig recht heeft; zij kent alleen de plicht der overheid. Hier vraagt geen menschelijk, maar een Goddelijk ge bod om uitvoering en toepassing; en tot die toepassing is de overheid geroepen. Zij staat, met de natie, die geen protest laat hooren, schuldig tegenover God. Op dit eenig juiste standpunt stelt zich de Synode en dan heeft men niets te maken met allerlei nuttigheid s-beschouwingen, want het is tenslotte geen zaak van nut tigheid en speculatie, doch van recht, van het hoogste recht. En wanneer de Synode daaraan toevoegt, dat overtreding van het gebod zich wreekt in het leven, dan is dat geen argument voor de wederinvoering der doodstraf 't eenig argument dadrvoor is het recht Gods! het is niet anders dan een waarschuwing gelijk deze herhaaldelijk in den Bijbel voor komt; het is de bevestiging van het woord, dat wie Gods wet niet acht, zichzelf schado doet De V r ij h e i d ontkent, dat de criminali teit op dit terrein toeneemt tengevolge van het tekort doen aan Gods recht en beroept zich daartoe op Amerika. Wij meenen, dat deze vergelijking niet opgaat; de Amerikaansche toestanden zijn gansch anders dan hier; doch het is voor ons ook het voornaamste niet De zaak waar het om gaat, is deze, dat de Synode der Chr. Geref. Kerk zich op het eenig juiste standpunt stelde; zij stelt Gods recht naast overheids p 1 i c htal het andere is bijkomstig. En, meent de overheid, dat de mentaliteit der bevolking de toepassing der doodstraf niet zou verdragen; dan ligt dat voor haar verantwoording. ONZE LANDBOUWEXPORT TELEGRAM AAN MINISTERRAAD. De drie centrale landbouworganisaties, n.l. de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land. de R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomité, hebben het volgend telegram aan den raad van ministers gezonden: „Ten gevolge van de Duitsche verordening op de deviezencontrole is de handel op Duitschland in Nederlandsche land- en tuin bouwproducten lam geslagen. Verzoeken in dezen noodtoestand met den meesten aan- irang onverwijld doeltreffende maatregelen den exporthandel weer op gang te bren gen." Schriftelijke vragen van Dr. H. Coijn. Het Tweede Kamerlid Colijn heeft den mimnBtar van buitenlandech-e zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de meeming in zekere kringen van Duitech- lamd, b.v. tot uiting komende in de Frank furter Zeitung van 5 Augustus j.l., omtrent „De visenz wangiewirtschaft" Deelt de minister de in dat artikel uit gesproken vrees, dat, langs den omweg van de „Devisennotverordnung", aan den invoer van onze landbouwproducten in Duitschland ernstige moeilijkheden in den weg zullen «orden gelegd? Is de regeering bereid aan deze aan gelegenheid onverwijld haar aandacht te schenken, en, zoo noodig, stappen te doen •oorkoming van dit onheil voor onzen landbouw? De noodverordening gewijzigd. Intusschen kunnen wij melden, dat blij kens een bij den Nederlandschen gezant te Berlijn ingekomen mededeeling de noodvcr ordening, voor zoover den invoer betreft, is opgeheven. De deviezennoodverordening is hierdoor gewijzigd in dier voege, dat de handel met Duitschland weer mogelijk is op den ouden voet, al heeft de rijksregeering de verbrui kers, de handel en de banken met klem ver zocht bij den import, speciaal van genot middelen en luxe-goederen, zooveel mogelijk terughouding te toonen. HET JUISTE STANDPUNT. Vanwege de Centrale Synode "der Chr. Geref. Kerk is een adres gericht aan den Minister van Justitie en de beide Kamers der Staten Generaal, terwijl een afschrift aan H. M. de Koningin werd gezonden en waarin het volgende wordt gezegd; „De Generale Synode enz. neemt de vrijheid onder uw aandacht te brengen, dat, naar den Woorde Gods, hetwelk zeer duidelijk zich in dezen uitspreekt, het in 1872 afschaffen en sinds dien tijd niet weder invoeren van de doodstral, niet anders moet worden geacht dan een schending van den eisch Gods der Over heid gesteld. Dal afschaffen en afgeschaft laten stelt de Overheid en Natie bij den voortduur schuldig, daar toepassing van de dood straf. afgedacht van de resultaten eerste- lijk is een eisch van het recht Gods, en het afschaffen en afgeschaft laten zich ook wreekt in 't leven onzes volks, waarin moord en doodslag als aan de orde van den dag zijn. Zij roept U in den Naam des Heeren toe. terug te keeren tot het voldoen aan den wil van Hem, naar Wien zoo Over heid als Volk zich hebben te reguleercn. Alleen in den weg der onderhouding van Gods geboden is wezenlijk heil te .verwachten." De redactie van de Vrijfied heeft nog al eenige bedenkingen tegen dit adres. In de eerste plaats, dat de meen ingen der theologen over de vraag of Gods Woord de doodstraf eischt, uiteen loopen. Iets, wat ongetwijfeld juist is, doch, wat voor genoemde Synode geen motief kan zijn, om zich anders over deze vraag uit te spreken. Immers, in dezen kring en in heel de breede kring der Geref. theologen, tot welke Kerk zij ook behooren, heerscht geen verschil van meening. Zij allen be lijden, dat de Schrift zich ten deze met volkomen klaarheid uitspreekt, zoodat voor twijfel geen plaats is. Een tweede opmerking is, dat de Bijbel nimmer geacht kan worden voor alle tijden te hebben vastgelegd, welke maatregelen van practisch regeerings-beleid in .een faalden tijd veracht OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS Bij K. B. is benoemd: tot burgemeester der gemeente Haamstede jhr. R. J. H. A. Roell; tot burgemeester der gemeente Nieuw-Beijemlamd Th. A. W. Boüman. CONSULAIRE DIENST Bij K. B. i6 de heer L. Ceusi erkend en toegelaten ails Consul van Italië te Batavia voor Java, Borneo, Bali, Sumatra en de in die nabijheid daarvan gelegen eilandgroepen ONZE MINISTERS MINISTER VERSCHUUR TE AMSTERDAM De Minister van Arbeid bracht heden een bezoek aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam, alwaar hij zich op de hoogte stelde van de inrichting van den economi- sc-hen voorlichtingsdienst dezer Kamer. Het bezoek werd besloten met een noen maal waaraan met het buréau, de voorzit ters der commissies deelnamen. TWEEDE KAMER Dr. Severijn zal als lid bedanken Naar die „Standaard" melidt, zal dr. J. Severijn, benoemd tot boogleeraar te Utrecht, bedanken als laid van die Tweede Kamer. Zijn opvolger is die heer H. Ameflink secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond De heer Zijlstra moet rust nemen De heer A. Zijlstra, lid der Tweede Kamer en hoofdredacteur van de N. Prov. Gron. Crt., heeft zioh, op advies van zijn genees heer, gedurende eenige weken aan zijn ar beid moeten onttrekken en in verband met eenige overspanning, zioh naar een rustige verblijfplaats in ons land begeven. HET NOODLIJDENDE EMMEN DE MINISTER STELT EEN ULTIMATUM. Gelijk men weet. botert het niet tusschen den Minister van Binnenl. Zaken en het Ge meentebestuur van Emmen. De financiën zijn hier nog steeds zeer zor gelijk en 100 opcenten op de Gemeente fondsbelasting zijn noodig. De Minister wil hiermee accoord gaan, mits Emmen de hoofd som dezer belasting heft naar het tarief der derde klasse. De Raad echter is voor de tweede klasse, omdat de belastingen er reeds lang zeer hoog geweest zijn en zoo ontstond een conflict met de Regeering. Thans heeft de Minister een ultimatum gestuurd, waarin gedreigd wordt met in trekking van rijkssteun, indien de Raad niet toegeeft Deze heeft echter tot heden het hoofd nog niet gebogen; of hij alles op alles zal durven zetten staat te bezien. De DE NEDERL. WEERMACHT EEN OPGAVE AAN DEN VOLKENBOND. Naar wij vernemen heeft de Nederland- iche Regeering aan den Secretaris-Generaal ran den Volkenbond, gevolggevende aan het desbetreffende verzoek, doen toekomen een aantal tabellen met toelichtingen, betref fende de bewapening van Nederland. Hieruit blijkt het volgende: In 1930 bedroeg de vredessterkte van de Koninklijke Landmacht zonder de lucht strijdkrachten, gemiddeld 16.293 man, waar onder 1568 officieren. Aan beroepspersoneel telde de landmacht 1359 officieren, 3999 onderofficieren, korporaals en manschappen alsmede 675 onderofficieren, korporaals en manschappen der militaire politie. De vredessterkte van de landmacht in d'e overzeesche gewesten, zonder de luchtstrijd krachten, bedroeg in 1930 gemiddeld: in Nederlandsch-Indië 38669 man, waaronder 1115 officieren; in Suriname 212 man; in Curasao 202 man, waaronder 4 officieren. De vredessterkte van de Kon. Marine, zonder luchtstrijdkrachten bedroeg in 1930 gemiddeld 8613 man, waaronder 659 offi cieren. De vredessterkte van de luchtstrijdkrach ten in Nederland voor land- en zeemacht te zamen bedroeg 809 man. Tot de luchtstrijdkrachten in de overzee sche gewesten, van land- en zeemacht teza men, behoorden 6S8 man. Het wapen der Kon. Marechaussee had een gemiddelde sterkte van 1182 hoofden, twee Indische korpsen in 1930 telden tezamen 1604 man. Het materieel der Kon. Marine omvat 3 pantserschepen, 2 lichte kruisers en 1 idem in ontwerp, benevens alle torpedobootjagers en onderzeebooten. De luchtstrijdkrachten van land- en zee macht telden: 321 vliegtuigen, waarvan 205 i Nederland en 116 in Ned. Indië. De gemiddelde duur van den werkelijken dienst van de dienstplichtigen der Nederland sche landmacht, niet aangewezen voor ka deropleiding, bedraagt, met inbegrip der herhalingsoefeningen, 9 maanden. Het jaarlijks in te lijven contingent be draagt 19.500 man, dus slechts 27 pet. van de ruim 70.000 jongelieden, die gerekend over de laatste jaren, jaarlijks den dienstplichtigen leeftijd bereiken. GED. STATEN VAN Z.-HOLLAND Vergunningen voor autobussen. Ged. Staten van Zuid Holland hebben aan J. Maarse en C. Kroon te Leimuiden voor zooveel de provincie Zuid-Holland be treft, vergunning verleend voor een auto busdienst van Alphen aan den Rijn (Wil li elminastraat) langs Rijnzaterswoude, Lei muiden. en Kudelstaart naar Aalsmeer en omgekeerd. Voorts is aan J. Kok Sr. en C. F. Middelkoop te Boskoop vergunning verleend voor een autobusdienst van Boskoop (Zijde) langs Rijneveld en Gouwsluis naar A4phen aan den Rijn (Wilhelminastraat) en omge keerd, met dien verstande, dat zoodra de nieuwe Provinciale weg voor het verkeer geopend zal zijn tusschen Boskoop cn Gouw sluis, daarover langs de Gouwe zal gereden worden. Ged. Staten hebben afgewezen het ver zoek van C. P. T. de Graaf te Nieuwkoop om vergunning voor een autobusdienst van Boskoop over Alphen aan den Rijn, Leimui den en Kudelstaart naar Aalsmeer en om gekeerd. Medische Armenpractijk te Giessendam. Ged. Staten van Zuid Holland hebben on gegrond verklaard het bezwaar van den geneeskundigen inspecteur van de Vólksge zondheid tegen de instructie voor den ge neesheer, belast met de armenpraktijk in de gemeente Giessendam. De inspecteur wenschte, dat bij wijziging van de instruc tie door den Raad, voor het geval de ge neesheer zich met de aanvulling niet kan vereenigen, de overeenkomst tusschen hem en de gemeente als verbroken is te be schouwen. Onbewoonbaarverklaring te Maasdam. Ged. Staten van Zuid Holland hebben, met ongegrondverklaring van de door A. van Driel Jzn. te Maasdam gevraagde voor ziening de door den Raad dier gemeente uitgesproken onbewoonbaarverklaring van de woningen aan den Rijksstraatweg A 74, 75. 7G gehandhaafd. Ged. Staten van Zuid Holland hebben on gegrond verklaard het beroep van A. Pol dervaart Azn., lid van den Raad der ge meente Vierpolders, tegen het besluit van den Raad dier gemeente tot toelating van C. Hokke Lzn., als lid van dien Raad. Opheffing afgesloten wegen. Ged. Staten van Zuid Holland hebben be sloten tot opheffing van de gesloten-ver klaring voor motorrijtuigen van een gedeelte van den Woubrugschen weg in de gemeente Alphen aan den Rijn. Eveneens hebben Ged. Staten besloten tot opheffing der geslotenverklaring voor motor rijtuigen van wegen in de gemeente Heinen- oord. HET OEFENVERBAND Het oef en verband, bestaande uit Hr. Ms. Hesmekerok, d-o onderzeebooten Z7 en Z 8 is Vrijdagmiddag uit de Oostzee te Nieuwe- diep bimnengeloopen. HET NEDERL. PAVIUOEN Nationaal Stenncomité Parijs. Ten beihoeve vam den nieuwen bouw van het Nederlandsche Paviljoen, op de Inter nationale Koloniale Tentoonstelling te Viu- oennes, is tot 8 Aug. ingezameld een bedrag van f38.979.70, waarvan een gespecificeer de verantwoording wordt aangetroffen in het orgaan der Vereen. „Oost en West", het Koloniaal weekblad van 13 dezer. Het comité verzoekt giften te blijven star ten bij de Vereen. „Oost en West", Korte Voorhout te Den Haag, Giro No. 14574 Uitzending door de K.R.O. Wij vernemen, dat aille plechtigheden ter gel egenhJedd van die heropening van Ihet Nederlandecli Paviljoen te Parijs op 18 Augustus a.6. zullen worden uitgezonden door den K.R.O. Aanvang des middags half drie. Ook een rondgang langs de verschil lende exposities zal voor de microfoon wor den weergegeven. BURGEMEESTER L. R. MIDDELBERG Tot burgemeester van Zoetermeer-Zeg- waart is dezer dagen benoemd de heer L. R. Middelberg. De nieuwe burgemeester, die tot de anti-rev. partij behoort, werd in 1SS1 te Amsterdam geboren. Na de lagere schooi aldaar te hebben bezocht, vertrok de heer Middelberg naar Pretoria (Transvaal) waar zijn vader directeur was van de Ned. ZuidF Afrikaansche Spoorweg-Mij. In genoemde plaats bezocht hij het gym nasium en vertrok daarna naa_r Zurich (Zwitserland) voor de studie van civiel- ingenieur. Van 1906—1910 bekleedde hij achtereen volgens de betrekkingen bij den bouw van het Westelijk viaduct te Amsterdam; daar na was hij ingenieur bij de Kol. Spoorwe gen op Suriname. Aldaar huwde de heer Middelberg met de dochter van den loen- maligen Gouverneur uit Suriname, oud-mi nister A. W. F. Idenburg. Na nog werkzaam te zijn geweest bij den bouw der Amsterdamsche Superfosfaatfa- briek en eerst als procuratiehouder, later als adj-directeur van de Houthandel Eind hoven en Zn., vertrok de heer Middelberg in 1910 naar Oost-Indië, als ambtenaar bij de Staatsspoor- en Tramwegen. In 1930 werd dc heer Middelberg op zijn verzoek gepensioneerd als secretaris, tevens hoofd van het Centraalkantoor der S. S. *idnar. - ONZE SCHEEPSBOUW Naair heit Dagblad van Noord-Brabant ver neemt, heeft de N.V. Scheepebouwwerf „Moerddjk'6 Welvaren" te Moerdijk van de Panaguaansdhe regeerimg de opdracht ont vangen tot het bouwen van 5 vrachtschepen ven 1500 ton elik en 2 ferrybooten, groot 1000 ton. Het is een werk van niet mindei dan f5 mdlM-ioen, waaraan 250 a 300 arbei ders gedurende 2 tot 2% jaar werkza kunnen zijn. In verband met het hooge bedrag en het feit, dat een werk a<l6 het onderhavige sterk er toe zal bijdragen de heensohende werk loosheid onder dt eoheepsbouweis te leni gen, is aan de Nederlandsche regeering ge vraagd om voor genoemde som, waarvoor de Amsterdamsche Bank orediietgeefster zal zijn, garant te zijn. De beslissing van de regeerimg wordt spoedig verwacht. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 24e postvliegtuig vertrok Zaterdag te 5.6 u. uit Athene naar Mersamatruh, «aar het te 9.37 u. landde. Om 10.17 u. vertrok het naar Cairo. Aankomst aldaar te 12.43 u Blijkens mededeëlimg vam de Indische administratie heeft het retourvlaegtuig van de NederlandIndaë-diienst ruim 200 Kg. post aan boord. Hiervan is 149 kg. 140 gr. gestemd voor Amsterdam (stad en verdere verzending), 57 kg. 750 gr. voor Den Haag en 10 kg. 250 gr. voor Rottendam. Bovendien is in Medan nog ingeladen een zak Penang/Amsteixlam, legende 1 kg. 410 gr. bruto. VERKEERSONGEVALLEN Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Opgave over de Nederlandsche weer macht aan den Volkenbond. De Minister stelt een ultimatum aan Emmen. Dr. Severijn zal als lid der Tweede Kamer bedanken. (blz. 2.) Het referendum over de ontbinding vau den Pruisischen Landdag is mislukt. Na afloop van de stemming heeft bij het gebouw van de Rote Fahne te Berlijn een bloedig treffen tusschen communisten en politie plaats gehad. Twee politie-officieren zijn doodgeschoten. Bruening en Curtius hebben Rome weer verlaten. Een officieel communiqué over hun besprekingen. Mussolini zal Berlijn bezoeken. Dynamiet-aanslag op den D-trein Bazel— Berlijn. Het groote Amerikaansche luchtschip „Akron" gedoopt. Het bestuur van do Ned. Unie van Chauf feurs en overig Automobielpersom-ol i aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht van den volgenden inhoud: Uit mededeelingen van verschillende zij den is ons bestuur gebleken, dat bij keersongevallen op den openbaren weg, de slachtoffers van deze ongevallen soms lan gen tijd in onverzorgden toestand worden gelaten, omdat de plaatselijke autoriteiten van de gemeente, binnen welker gebied het ongeluk plaats had, geen, of te laat, maat regelen nemen om bedoelde slachtoffers ta vervoeren en te verzorgen. De reden van deze nalatigheid der betrok ken plaatselijke autoriteiten moet gezocht worden in het feit, dat op grond vai bepalingen der Armenwet de kosten van erzorging en verpleging van een gewonde, die aangetroffen wordt binnen het gebied een gemeente, ten laste komen deze gemeente, voor zoover althans geen verhaal der kosten op den gewonde zelf of op diens betrekkingen mogelijk blijkt. Door zich afzijdig te houden en geen hulp to verleenen, tracht men nu in sommige, meest kleine, gemeenten aan genoemde kos-, ten te ontkomen; men speculeert er eenvou dig op, dat een of andere automobilist, door medelijden gedreven, het vervoer van de(n) gewonde (n) ter hand zal nomen, hetzij naar een ziekènhuis in een nabije grootere ge meente, hetzij naai* de woning van deze(n) gewonde(n). De autoriteiten van de gemeen- aar het ongeluk plaats had, hebben dan geen last gegeven tot het vervoer en zijn daardoor van de verantwoordelijkheid en de kosten af. Het spreekt toch haast vanzelf, dat de feiten, die, zooals zij ons bestuur ter kennis kwamen, hier worden weergegeven, zich voornamelijk voordoen in de kleinere en of armere gemeenten, welke inderdaad niet in staat zijn de kosten, die volgens de bepalin gen der Armenwet op hen zouden komen te rusten, te dragen. Waar met vrij groote zekerheid mag wor den aangenomen, dat tengevolge van de voortgaande sterke toename van het motor- verkeer, ook het aantal verkeersongevallen op den weg zich nog meer zal uitbreiden, is te vreezen, dat de onderwerpelijke mis stand tevens grootere en ernstiger vormen aanneemt En dat alleen, omdat de bestaan de Armenwet een aantal bepalingen bevat, welke in dezen tijd onlogisch en onrecht vaardig zijn. Ons bestuur ziet hierin een ernstig ge vaar voor de weggebruikers in het algemeen en voor de duizenden leden zijner organi satie, die als beroepschauffer. het meest van allen op den weg yerkeeren, in het bij zonder. liet meent daarom Uwe Excellentie met klem te mogen verzoeken maatregelen te treffen, welke kunnen leiden tot een doed- treffende wijziging van de Armenwet en zoo mogelijk mede tot inrichting van door Rijk geleide districts-hulp- en verplegingsdien sten, zoodat een spoedige en doelmatige hulpverleening bij ongevallen op den w verzekerd zou zijn. Aan den Minister van Arbeid werd af schrift van dit adres gezonden, met verzoek de verwezenlijking van de daarin geuite wensclien, voor zoover dat op zijn weg ligt en in zijn vermogen is, te bevorderen. (blz. 5) Tolunie en Credit-Anstalt, door J. Ridder. Overleden is Ds. H. G. Ubbink, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk te Ommen. Autobotsing te Laren. Vier gewonden. (blz. 7) Onze Nationale Industrie. (Uit de Pers.) Ernstig motorongeluk te Wassenaar: twee zwaar gewonden. dat het vorige jaar dezelfde bewerking onder ging en thans met de gele bloemen prijkt, 't Grondonderzoek moet daarna uitmaken of de bodean geschikt is voor het aanplanten van loofhout en Douglas-den of dat men zich tot de grove den moet bepalen. HEIDE ONTGINNING EERST VERBRANDEN, DAN BEBOUWEN. Onder zeer veel belangstelling had Vrydag- plaats het afbranden van een circa 10 H.A. groot heideveld, gelegen aan den Loenenschen weg, tusschen het Troelstra-oord en hotel den Vrijenberg en toebehoorende aan Prof. Fokker te Sandpoort. Dit geschiedde onder leiding en toezicht van den heer A. Roozenboom, opzichter bij de Nederlandsche Heidemaatschappij. Als voor zorgsmaatregel was een met heide begroeide weg, de grens tusschen een jong loof- en den nenbosch, omgeploegd. Om half tien begon men met 't doorbranden in den Zuid-Westhoek van het terrein en toen de vlammen van Zuid en Westzijde elkander ontmoetten, loeiden zy over de vïakte, gaandeweg veld winnend. Daal de heide niet erg droog was, en zich er boven dien veel groene heide tusschen bevond, ont wikkelden zich dikke rookwolken, die ver in den omtrek zichtbaar waren. Die wolken trokken waarschijnlijk ook de aandacht van een militair vliegtuig, dat op 't terrein van den brand afkwam, een paar ma len rondcirkelde en weer verdween. Een kw tier later was het weer terue, vergezeld twee andere, genummerd 303 en 321. Laag scheerden zy over de toeschouwers en de dichte rookwolken heen, daarbij ver dene Aichtfoto's nemend. Met belangstelling werden deze bewegingen gevolgd, al gevoelden enkele dames zich niet geheel en al veilig be neden de op een hoogte van 15 ft 20 Meter hoogte vliegende aviateurs. Het dichte rook gordijn, dat gedurende korten tijd over der weg hing, weerhield menig wielrijder en enkele autobestuurders. Om 11 uur was het geheele terrein kaatgebrand en even daarna de rook- misere geleden. De verschroeide oppervlakte zal nu door de Ned. Heidemaatschappij den omgeploegd en bezaaid worden met lupi- Tien, evenals een aangrenzend kleiner gedeelte DEN HAAG BEGRAFENIS LEERLING-VLIEGER VAN POETEREN. Op indrukwekkende wijze heeft on der zeer groote belangstelling de begrafe nis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den op het militaire vliegveld te Soes- terberg verongelukten reserve-sergeant leer ling-vlieger A. L. J. van Poeteren. Rondom de R. K. Kerk aan de Elandstraat hadden talloos velen zich geschaard om ge tuige te zijn van de droeve plechtigheid. Politie zorgde voor een behoorlijke afzetting In de kerk zelve waren alle plaatsen be zet. Als vertegenwoordiger van den minister Defensie was hier aanwezig de luiten ant-kolonel van den Generalen Staf W. F. Sillevis. De baar was op de gebruikelijke wijze plechtig opgesteld, temidden van vele kran sen en bloemstukken. Kransen waren er: van commandant, officieren en ambtenaren van de luchtvaart-afdeelïng te Soesterberg: van den marine-luchtvaartdienst, van de onderofficieren van de L.V.A., van de leer ling-vliegers L.V.A. enz. Nadat de dienst in de kerk was geëindigd droegen vier collega's van den ontslapene die bij de kist de eerewacht hadden gehou den, de baar naar buiten. De stoet trok op weg naar de hegraaf- plaats langs het huis van de familie aan de Van Galenstraat, alwaar nog enkele kransen werden aangehecht. Uit het Sociale Leven. Verschenen is het zesde verslag van het fonds tot bestrijding der t.b.c. „Draagt Elkanders Lasten" over 1929-1930. Op 1 Jan. 1929 bedroeg liet aantal deel nemers aan het fonds 13.898, welk aantal 1 Jan. 1931 gestegen is tot 20.450. De-voor uitgang is beteekenend, doch het verslag wijst er niet ten onrechte op, dat deze groei verre achterblijft bij den groei der christe lijke vakbeweging in datzelfde tijdperk, n.L van 5S.564 tot 82.155 leden. Het aantal plaatselijke commissies nam met 30 toe en bedraagt thans 155. Het aantal begunstigers is vrijwel gelijk gebleven, t.w. 621 De opbrengst der bloemendagen in 1930 is zeer ver achtergebleven bij die van 1929. De opbrengst van de huisbusjes liep terug bij die in 1929, doch bleef boven die in 192S. In 1929 werd in totaal in 185 gevallen hulp verleend, waarvan 97 gevallen, waarvoor reeds in 1928 hulp uit het fonds werd ver- Het financieele gedeelte van het verslag vermeldt van de verlies- en winstrekening eer, totaal van f 46.604.37, terwijl de balans ten totaal aanwijst van f 37.949.73. Aan contributies werd f 5.S02.68 geïnd. De verlies- en winstrekening over 1930 wyst een totaal aan van f 47.861.771 3 en de balans een totaal van f 36.217.60. Aan con tributies werd in 1930 ontvangen een bedrag van f 7.346.20. Nu de vacantietijd is aangebroken er. velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons Dp hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1