W VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 KAMPEEREN 'ALLES GOED EN WEL. MAAR.... VROUWENBLAD Wijl de redactrice van het Vrouwenblad vacantie heeft, verschijnt dit heden NIET Kampeeren, mijne heeren, moet je lee- ren«zoo luiden de eerste woorden van kamprvere, waarvan wij ons alleen de eerste woorden herinneren. Maar d i e zijn dan ook treffend! Helaas blijkt ook in dit geval, dat men wak niet anders dan door schade en schan de wijs wordt. Met de schande zou het nog gaan, maar de ernstige noot van het geval is, dat bij onoordeelkundig kampeeren de schade aan de gezondheid toegebracht onherstelbaar kan zijn en dat moet in elk geval voorko men worden. Vandaar, dat het zijn nut kan hebben eenige practische wenken te geven, mini- mum-eischen, waaraan zeker moet worden yoldaan. Daar gaan we dan: Ten eerste blijve thuis, wie niet kern ge rond is. Het kamp is geen vacantie-kolonie, waar zieken en zwakken hei-stelling kun nen vinden, het kamp beteekent 'n stuk ontbecring, waardoor de sterken gestaald, maar de zwakken geknakt worden. Een zwakke in het kamp is zichzelf en anderen fot last. Wie gaat kampeeren bereide zorgvuldig zijn plannen voor. Het „op de bonne fooi" op uittrekken beteekent in de meeste ge tallen narigheid. Meisjes doen goed te gaan kampeeren in houten barakken of vacantiehuizen, zooals b.v. verhuurd worden door de V. V. V. Hcllendoorn. Tenten zijn voor haar in (de meeste gevallen ongeschikt. Wie in een tent gaat kampeeren, zorge een goede te hebben. Men kan niet vol staan met een paar gordijnlatten en een lap linnen. Het beste doet men zich of een geheel nieuwe of een gebruikte legertent aan te schaffen. Alvorens te vertrekken be- proeve men deze tent eerst in z'n omgeving, om de waterdichtheid te testen. Nie's is onaangenamer om 's nachts tijdens een wolkbreuk voor de lekken te moeten yluch- Van te voren stelle men zich zooveel mo gelijk op de hoogte of irien op de aangege plaats mag en kan kampeeren. Het is erg idealistisch om ver van heel de mensch- heid een plekje op te zoeken, maar tevens buitengewoon lastig. Een goede kampeerplaats moet aan de Volgende eischen voldoen: niet te ver van een dorp verwijderd, op een plaats van- Iwaar-uit men mooie tochten kan maken, vlok bij een bosch, maar zeker niet in een met goed wasch- en zwemwater in de buurt, op een boog en droog stuk grond, maar niet op een heuvel, met een begaan baar fietspad in de dichte nabijheid. Zooals men raiet, prefereeren wij een vast kamp boven een z.g. trekkaimp. Van wat wij in dit opzicht zelf erva'arden en van anderen hoorden beteekent een trekkamp in Verreweg de meeste gevallen armoe lijden doodmoe thuiskomen. Tenzij men per boot. gaat, misschien. Wie naar een vast kamp trekt doet goed <le tent en alle andere kampeerspullen in een of meer groote, maar weer niet al te groote kisten te verpakken en op te sturen naar 't dichtst bij de uitgezochte kampeer plaats gelegen spoorwegstation. Kampeeren zonder fiets is bijna onmogelijk alweer met uitzondering van een waterkamp. Men doet goed de tocht naar het kamp per fiets te maken; is dit te ver, dan ga men gedeel telijk per fiets. In elk geval zorge men vroeg in den middag op de plaats van bestem ming te zijn. In de meeste gevallen moet ïen nog de plek, waar de tent opgezet zal orden, uitkiezen en soms ivraagt dat veel tijd. Een tentpaal neme men niet mee, meestal is deze wel in de omgeving te krij gen. Men veimijde onder alle omstandig heden (het kappen van hout. Den eersten dag wijde men geheel aan het goed inrichten van het kamp, het gra ven van een greppel rond de tent (en), het behoorlijk inslaan van de haringen en strak- trekken van de koorden, het koopen van een behoorlijke hoéveelheid stroo bij een boer, 't opzoeken van den dichtstbij gelegen melkwinkel (of boerderij) en van de .verde re leveranciers. Kerknieuws. Een ontbijt in het kamp. Nergens smaakthet beter al is het ook nergens eenvoudiger. Men grave in een stevig stuk grond bui ten hei of bosch twee goede veldovens, be staande uit een eenvoudige sleuf. Van huis neemt men mee een aantal stevige ijzeren staven, die dwars over het kookgat worden gelegd. Het vergeten van deze staven kan een mislukt kamp beteekenen! Men zorge voor voldoende pannen en trachte ook in het bezit te komen ian een paar emmers en een melkketel. Heeft men niet voldoen de pakruimte, dan doet men beter ze in de provincie te koopen of te leenen. Melk kan bij de boer gekocht worden, mits ze altijd wordt gekookt. Overigens leert de practijk, dat melk toch niet goed te houden is, zoo dart; men ze alleen koopt voor pudding, 's Morgens drinke men dalcom bij het ontbijt thee zonder melk uit een geërnai' leerde kroes, een heerlijk gerecht, indien geserveerd bij een dikke homp boerentarwe brood met kaas en jam. Wespen zijn uiterst domme beesten, die men met schijnbewe gingen kan bedotten. Men zorge er voor eiken dag een behoor lijk middagmaal te hebben, dat men zelf bereid heeft. Eenvoud is ook daarbij het kenmerk van het ware. Een kookboek kan z'n nut hebben, mits men nauwkeurig let op de inhoudsmaten! Wie in een cafe of hotel komt anders dan bij een verre tocht verdient de verachting van heel het kampeerdersdom. Om beurten moeten twee man thuis blijven om voor 't middagmaal te zorgen (de corvée). Een kamp, waarin niet gezorgd wordt voor een behoorlijk middagmaal zal altijd mislukken; de stemming wordt gedrukt, men verlangt weer naar de huiselijke vleeschpotten. Men zorge steeds voor vol doende droog hout, onder een speciaal daar voor meegenomen dekzeil bewaard en des noods in takkenbossen in de omgeving gekocht. Onder de noodige ingrediënten behoort behalve een bijl en eon houten hamer ook een flinke spade tot het graven van de greppels en om dienst te doen bij de in richting der eenvoudig latrines. Deze laat- sten moeten op een behoorlijken afstand van het kamp gelegen zijn en met een va riant op bet veen en de turf e egge men: in het kamp ziet men niet op een schepje Men neane voldoende, maar ook niet ie veel schoon goed mee, waarbij weinig boor den en dassen, aangezien deze toch niet ge dragen worden. Een enkel boek kan geen kiw-aad, maar spelen bederven meestal de stemming, uit gezonderd natuurlijk het voetbalspel, dat geen aanbeveling noodig heeft en dat van zelf aanleiding geeft tot amusante wed strijden met de plaatselijke .vereeniging „Trap Hem Hoog". Bij al deze wenken en raadgevingen ten slotte nog deze: men zij niet te jong en men zij niet te oud (van 16—60 jaar), men zorge steeds de zonzijde van het kampleven te eien (ook als het regenlt), men sta vroeg op en kruipe ook vroeg in de lange veeren en als men dat alles gedaan en nagevolgd heeft zal men nog zeggen: Kampeeren. al les goed en wel, maarer waren neg heel wat wenken, en raadgevingen vergeten! NED. HERV. KERK. Beroepen; Te Krimpen a. d. Lek, C. J. an der Graaf te Nijkerk (G.). Te Oolt- gcnsplaat, J. J. van de Poll te Oene bij Epe (van 1918'22 ter Ooltgensplaat). CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De heer L. S. d c n Bo c r, cand. tot den II. Dienst in de Chr. Geref. Kerk, wonende Vonderlaan 6 te Apeldoorn, heeft tot 17 Aug. a.s. als adres: Middelharnis. Postadres: Oude-ïonge- AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. T h. H e 11 i nig a, Ned. Herv. predikant te Dantumawoude, zal D.V. Zondag 27 Sep tember a.s- afscheid niemen van zijn tegen woordige Gemeente en Zondag 4 October d.a.v. te Streefkerk intrede doen. PREDIKANTEN-GEBREK. In Delfzijl, aldus meldt „Fr. Dbl.", telt men zes Hervormde kerkdorpen, een Geref. Kerk en een Baptisten-Gemeente. Deze alle hebben slechts één predikant, n.l. de Geref. Kerk. De Baptisten-Gemeente is kortgeleden vacant geworden, doch niet meer in staat een nieuwen predikant te salaiieeren. De Ilerv. Gemeente te Delfzijl heeft tweemaal een beroep doen uitgaan, evenwel met met resultaat. De andere vijf Hervormde Gemeen ten nemen het beroepingswerk yoorloopig niet ter hand- ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK SLOTZITTING Tijdens de zitting der Synode zijn inge komen 101 en uitgegaan 197 stukken. Eenige eindredacties worden vastgesteld. Benoemd wordt tot lid in de Commissie de Mijnstreek Dr P. Smit te Heumen c.a. De heer J. Visser Tzn., sec. oud. lid der Synode te Afmelo wordt afgevaardigd naz Jaarvergadering van den Chr. Nat. Werk mans bond, 12 en 13 Aug. te Enschedé. De secretaris van het Comité der Waldenzer Kerken Ds L. P. Reyss te Rotterdam heeft ingediend een Jaarverslag van het Waalsch Comité der Waldenzische Kerken. De afkondiging van het concordaat tusschen het pauselijk en het fascistisch Rome en Mus solini's geheele godsdienstige politiek, steu nend op de autoriteit der Kerk, hadden de clericale partij groote verwachtingen gegeven, die grootendeels bedriegelijk waren want wel dra bleek, dat de officieele erkenning van den ecredienst door de Italiaansche wet, naast den roomschen, ook den prot. eeredienst omvatte; cn dat het concordaat, ver van aan Rome het monopolie te geven, dat de uitvoering v andere eerediensten zou kunnen belemmeri juist de vrijheid en de rechten van onze j_ loofsigenooten verdedigde. En dit beviel het VatiVaan niet. Daarom toont 1931 het begin van een waren aanval tegen de prot. organi satie in Italië en haar evangelisatiewerk. He vig is de strijd tusschen liet fascisme en den paus, wat betreft de „Oercïes d'action Cathc- lique". Ieder der beide machten had voor zich gehoopt op de voordeelen en de overmacht Reeds 30 Juni 1930 heeft Pius XI zich be- aagd over eenige bepalingen1 der fascisti sche wet, die de propaganda tegen den Katho lieken godsdienst schenen te vergemakkelijken En 24 Dec. zeide de Paus: „Het is niet zonder groote droefheid, dat wij iederen dag het anti katholiek proselytisme zien groeien in Italië en in Rome. Een sterke, uitgebreide actie, steeds toenemende, bedriegelijk en verrader lijk, valsch en onbeschaamd, verbergt het kwaad, dat zij aan het geweten doet door voorspiegeling van vele zg. goedkoop© voor deelen In Januari begon men op aanstichting eener Katholieke vereeniging te Müaan een cursus de menschen, de leeringen en de metho den van het protestantisme, zaden' van atheïs- e in de wereld! De predikanten van Milaan antwoordden hierop en een menigte protestanten en niefc- protestanten vulden onze kerken om ons ant- oord te hooren. Onder de audiëntie aan de priesters em predikers van de barème der stad Rome sprak de Paus opnieuw zijn vrees en erontwaardiging uit: „Het prot. proselietisme ontwikkelt zich met groote aanmatiging tot in de „Eeuwige Stad" om er de zielen te verwoesten en alles gevaar te brengen wat mooi is en verheven het ïeven van een volk: zijn eenheid van geweten en geloof!" De Paus voegde eraan toe, dat dit prose lytisme zich zoo openbaart, dat de protestan- ?r zelf verwonderd over zyn en ervan profiteeren om aan te kondigen: Gisteren een bedevaart in Italië, vandaag een Synode te In aansluiting hieraan wékt de Paus de priesters van Rome op, in alle richtingen waakzaam te blijven en zich van alle wettige wapenen tegen prot. propaganda te bedienen. De aanvallen in preeken en bijeenkomsten door heeï Italië zijn niet te tellen. Men schijnt zich te bevinden bij 't begin van een grooten anti-protestantschen aanval. Deze twisten en stige geschillen hadden plaats in verschil lende plaatsen tussdhen protestanten en r.- katholieken. 't Resultaat dezer nieuwe actie en de hef tige artikelen in de Osservatore Romane en alle redevoeringen is tot nu toe eer gun stig voor de protestanten. De paus zei'f, door zooveel moeite te doen' tegen ons, bevestigt ons succes. Nog nooit sprak men in Italië zooveel over de Herv. godsdienst als nu. Een groot deel der publieke aandacht gaat naar onze richting en de aan- allen op onze Kerken hebben den ijver onzer trouwe geloofsgenooten voor onze bedreigde Kerken dubbel den opleven. Deze hebben echter weinig te vreezen, want de aanvallen van Rome zuilen het gouverne ment niet uit zijn koers brengen. En het con flict toont, dat de aangenomen houding stand vastig verdedigd wordt. De kwestie der scholen geeft niets bijzon ders te vermelden. 115 regenten en regentes sen krijgen van het Comité subsidie voor Fransch en Bijbelsche Geschiedenis buiten de schooluren. Leeraren en predikanten doen alles voor het behoud van het Fransch in hun dorpen, maar het is zeer moeilijk om zijn positie te behouden. Het Fransch, de oor spronkelijke taal der Waidenzen, verliest ter- Veranderen de omstandigheden' niet, dan zal het moeilijk worden, om over een paar jaar de taal, waarop de Waldenzen zoo trotsch zijn en die voor hen zoo groote beteekenis heeft, voor de diensten en de administartie der Ker ken van Piémont te bewaren. Dit was de indruk na de „Synode de la Tour" Oct. 1930, waar alleen Italiaansoh bruikt werd zelfs in de toespraken' der vre de afgevaardigd'en. Verder is de toestand der Waldenzen goed, zoowei in de dalen als in het verdere land. In la Tour is Prof. Daird Jela, directeur var het Waldenzer College en lid van „la Table' door den Prefect benoemd tot prefectoraal ge machtigde, in afwachting zijner benoeming door den minister tot Podesta (burgemeester) De kwestie der verplichte kruisen in (ie scho len is opnieuw gesteld. Vroeger hadden de Wafdenzen vrijstelling hiervan voor hun loka len; die ook dienen voor hun dienstoefeiüngen Men kwam erop terug en alleen die scholen w aar de meerderheid der leerlingen r.k. is, blijven onderworpen aan de wet. De algemeene indruk is van zekere onrust en onzekerheid, 't Is moeilijk, het wezei dingen te zien. Men zal het nog een jaar moeten aanzien om te weten, hoe het gaat met het -onderricht in het Fransch in de valleien, wat er werkelijk blijft van de door ons comité gesteunde scholen en wat de alge meene positie is der kerken in Italië en in welke richting ons comité 't best werken kan. Waar alles in dezen tijd verandert, zal dit werk van bijstand misschien ook moeten veranderen. Kennis genomen wordt van het overzicht in den staat der Ned. Herv. Kerk. Het verslag over den arbeid der geeste lijke verzorging van Herv. Nederlan- s in het buitenland maakt melding den arbeid van den heer Roos in Duis burg met Mülheim en Crefeld en van den heer Sanders te Ruhrort. De godsdienstoefeningen werden geregeld gehouden, vooral te Ruhrort bezocht door een toenemend gehoor. Cate- chisatie en Zondagsschoolbezoek namen ook toe. Bezoeken werden gebracht in de huizen, schepen en ziekenhuizen van Duisburg, Ruhrort, Meiderich, Laar, Beeck, Huckingen, Mülheim en Dortmund. Ook werden bezocht 52 melkersfamilies in 23 plaatsen. Te Cleve arbeidde de predikant van 's Heerenberg, enals te Emmerik. Namens de commissie or den Evangelisatiearbeid te Gronau arbeidde de predikant van Overdinkel; te Schönungsdorf en Heezeper-Twist zette de evangelist v. d. Linden zijn arbeid onder de i Prot. Nederlanders voort, evenals zijn mede arbeiders elders in Duitschland, wonl.elend met allerlei tegenspoed op stoffelijk gebied. De predikanten J. C. B. Eijkman en P. de Haan te Antwerpen hebben op verzoek der Synode een rapport ingediend over de be- aande toestanden van Herv. Nederlanders in België, in het bijzonder in de Waalsche pro vincies en de eventueel te nemen maatregelen. In de Vlaamsch sprekende provincies slui- n zich de daar gevestigde belangstellende Nederlanders gewoonlijk aan bjj de bestaande Vlaamsch sprekende gemeenten, bijna steeds door Ned. eervol ontslagen Herv. predikanten bediend. In Antwerpen en omgeving wonen 30.000 Nederlanders. Het aantal Hen*. Nederlanders Brussel en omgeving wordt op 600U ge- In de Waalsche provincies is de uitslag van het onderzoek vrijwel negatief. Een vragen lijst werd gezonden aan alle Waalsche pre dikanten en van den Bond van Prot. Evang. Kerken van België en van de Belg. Chr. Zen dingskerk. De antwoorden stemmen alle hierin overeen, dat de Herv. Ned. niet te vinden zijn. Immers in België wordt be halve in ziekenhuizen en gevangenissen door de burgerlijke overheid naar kerk of godsdienst niet gevraagd. De burgerlijke stand kan dus niet helpen. Met hulp der consuls ware nog veel te doen. Spreken de Herv. Nederlanders Fransch dan sluiten zij zich gewoonlijk Ijij een Fransch- sprekende gemeente aan, anders blijven zij geïsoleerd en onbekend. Het rapport acht het gewen scht, minstens ns in de twee jaar alle Waalsche kerk gemeenten te doen bezoeken door een Ned. Herv. predikant om ten eerste blijvend de aandacht der Waalsche predikanten er op te vestigen om toch adressen van Nederlanders te verzamelen en hen in 't oog te houden voor huisbezoek en correspondentie en te overwe- de wenschelijkheid in die plaatsen het Woord en de Sacramenten in het Nederlandsch bedienen. Dit te doen door in België wonende predi kanten, als het best op de hoogte, terwijl fonds voor lectuur, ook voor de gevan genissen, wenschelyk is. Over de toestanden in Noord-Frankrijk zal Ds. Rijks te Roubaix beter kunnen inlichten. Door geregeld en ondanks veel moeiten volgehouden werk zal er iets te bereiken zijn )n in Frankrijk èn in België. Besloten wordt, de Syn. Commissie op te dragen bij de behandeling der Generale Kas met dit rapport rekening te houden, en ook onmiddellijk hiervoor gelden beschikbaar te stellen. In bespreking komt een schrijven van lid maten van Oude- en Nijehorne over den ker- kelijken toestand aldaar, dat voor kennisge- Radio Nieuws. HI'IZEN* (2'JhS M.) KRO. 8—9.1C encere IC—11.-30 Grumofoon. 10—104 0 ic11 Muziek. 11—11.30 Popu: tzlek Halfuurtje. 12 Tijdsein. rag» nhalfuurtje. 3—4.30 Verzorging van den zen eert. 6.016.15 Spreker. 6. lebericbien. 8 Tijdsein.' 8 na. Muziek. 8 308.50 L- lek 3.05—9 15 SieuwsberW VPRO. 10 Morgenwijding. VARA concert. 3 Toespraak. 3 50 Vervolg en ncert. 4 15 SDAF-kwartiertje 4.30 Gra- 4.45 Ciir.sus Esperanto. 6 05 Radio- liversiteit. 5.35 Vooravondconcert. 6.30 Halfuurtje 7,15 Gr, 7.30 Toe- 7.55 Varia, 8 Klucht- 15 Voordracht 9.30 Vervolg •ing wordt aangenomen. Aan de Alg. Syn. Commissie wordt opge dragen het beheer over de Syn. fondsen. Na toespraken van dank en afscheid sluit de President de 116de gewone vergadering met dankgebed. KERK EN ALCOHOLISME. Te Drachten nam de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente de volgende mo tie aan: „zich stellende op het standpunt, dat de strijd tegen het alcoholisme mede een taak is van een Christelijke Gemeente, ter verhef fing van het zedelijk peil van het volks leven an oordeel dat de z.g. plaatselijke keuze o. in. vanwege haar democratisch karakter als mididél in dien strijd, van zeer groote waarde geacht moet worden; „spreekt zijn diepe teleurstelling uit over het feit, dat bij de laatste wijziging der, Drankwet in de Tweede Kamer dit beginsel der plaatselijke keuze uit de .Wet is ge- „acht het geboden, dat de strijd voor dat beginsel onverzwakt worde voortgezet; „besluit met algemeene stemmen deze motie te publiceeren en verzoekt andere Kerkepa- den hiermede hun instemming te betuigen L* HOSPITAAL-KERKSCHIP. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is hedenmorgen te 8 uur nadat het geduren de een tweetal dagen ter bezichtiging voor het publiek gelegen had van IJmuiden vertrokken voor een tweeden kruistocht on der de haringvisschers op de Noordzee. Als geestelijk verzorger maakt Ds. A. Luteyn, Ned. Herv. predikant te Vlaardingen, deze reis mee, KERKGEBOUWEN. Te Enschedé vondferen, naar men ons meldt, de werkzaamheden bij den bouw eener derde Geref. kerk zóó goed, dat het werk wellicht reeds in October a.s. gereed konvt en de kerk in November d.a.v. in ge bruik genomen zal kunnen worden. VEREEN. VOOR CHR. GEREF. SCHOOLONDERWIJS De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging voor Chr. Geref. School onderwijs in Nederland werd Woensdag te Zwolle gehouden. Zie 't verslag in dit blad. Het bestuur zittend v.l.n.r. de heeren J. Stolk, J. v. Weerd, Af. Molenaar, N. Visscher. HOE DE REFORMATIE IN TWENTE WERD INGEVOERD TWENTE: LAND VAN ARBEID EN NATUURSCHOON Door Ds. A. H. HILBERS, Enschedé. .V, (Slot.)*): De Kerk in verval. Het is bekend, dat de Gereformeerde Va- Öerlandsche Kerk, voornamelijk in het laatst der 18de en in het begin der 19de eeuw, door het opkomen van allerlei geesr tesridhtingen, van de Gereformeerde waar heid, v astgelegd in haar belijdenisschriften, is afgeweken. Van uit Engeland kwam het Deïsme op, dat de Godsopenbaring cn het wonder loochende, uit Duitschland kreeg men de richting der Aufklarung, die alle gods diensten der wereld gelijk stelde en dus leerde, dat ieder mensch op' zijn eigen wijze kon zalig worden, en uit Frankrijk kwamen de Revolutionaire begin- len, die het volk voorhielden de leu zen: Geen God, geen meester, cn: Vrijheid, gelijkheid en broederschap. Dit leidde hiertoe, dat onder de profes soren der Theologie, als onder de vooraan staanden des volks, velen gevonden wer den, die deze verderfelijke richtingen aan hingen. Geen wonder, dat ten slotte in de breede kringen des volks de Gereformeerde leer verdrongen werd door een dor ratio nalisme. Gelukkig had men onder het volk ook hog vele conservatieve kringen, waarin, al is het soms op piëtistische wijze, de Gere formeerde leer bewaard bleef. Hierdoor vond men nog altijd de zeven duizend, die hun kniieën niet bogen voor de goden hun- her eeuw. Als nu in 1795 de staatsomwenteling in ons land onder Franscbe leiding plaats heeft, dan heeft dit voor de Kerk als eerste vrucht, dat zij van den Staat wordt los ge maakt en ophoudt de bevoorrechte Kerk te zijn. De Gereformeerde Nederlandsche Kerft houdt daarmede op de officieele Staatskerk te zijn, en aan andere godsdiensten wordt gelijk recht toegekend. Hierop volgt het tijdvak van Napoleons overheersching, waarin de Roomsch-Katlho- lieken door hem eer bevoordeeld werden dan achteruit gezet. En toen in 1813 Neer- lands onafhankelijkheid weer hersteld werd Prins Willem I als souverein vorst over ons land werd uitgeroepen, kregen alle be staande godsdiensten bij de grondwet ge lijke rechten. Hierdoor werd dus voor goed aan de aloude Gereformeerde Staatskerk een ein de gemaakt. En haar Gereformeerd karak ter verloor zij ten eenenmale toen zij door Koning Willem I werd omgezet in een collegialistisdh kerkgenootschap, waarin leervrij'heiid mocht heerschen. Toen scheen het voor goed met de Gere formeerde Kerk der vaderen gedaan té zijn. Het volk moest eerst „liberale ver draagzaamheid" leeren en zich als „bravt» Hendrik" toonen. Daarop 'kwam van uit de Universiteit van Groningen, onder leiding van de professoren Hofstede de Groot en Pareau de z.g.n. Evangelische richting, die alle oude ketterijen als Arianisme en Pcla- gianisme opnieuw ibedektelijk propageerde en ten slotte plaats maakte voor het radi cale modernisme. Deze richting verloochent alle positieve waarheden des Christendoms en maakt daardoor practisch het volk los van godsdienst en los van de kerk. Het spreekt vanzelf, dat óók Twente's volk de invloed van deze onderschelden godsdienstige stroomingen en kerkelijke be wegingen heeft ondervonden, al stond het «laar nu niet bepaald op den voorgrond. Misschien is zelfs de bedding aan te wijzen, waarlangs in den loop der jaren deze rich ting naar Twente afvloeide. Groningen en Bentheim. Het moet ten minste opgemerkt warden, dat er van af ongeveer 1600 een vrij Innig contact bestond tusschen de Universiteit van Groningen en het naburige graafschap Bentheim. Immers toen in 1614 deze Aca demie geopend werd, werd in overleg me? den Graaf van Bentheim, zijn hofprediker Dr. Ravensperger tot hoogleeraar in do Theologie benoemd. Sindsdien trokken de studenten uit Bentheim, die tot predikant wilden opgeleid worden, naar Groningen. Dientengevolge was de bloeitijd van het Ge- I reformeerde in Nederland ook de bloeitijd KONING WILLEM I, onder wiens regeering alle godsdiensten gelijke rechten ontvingen, voor de Kerk in het Graafschap. Maar evenzoo ging het ook toen alhier het geestelijk verval intrad. In het begin der 19de eeuw brachten de candidaten der Theologie van uit Groningen de z.g.n. Gro ninger richting mede en doorzuurden daar mede de aldaar van ouds Gereformeerde Evenzoo is het niet onwaarschijnlijk dat op dezelfde wijze in Twente de Gerefor meerde leer geleidelijk van de kansels ver drongen werd, eerst door de Groninger Theologie, die vrij spoedig weer baan moest maken voor de Moderne richting. De geringe, povere vrucht. Nu kan ons de 19de eeuw duidelijk lee ren, wat metterdaad als vrucht is overge- bleven bij de Twcntsche bevolking van de machtige reformatorische beweging der 16de en 17de eeuw om alhier de Kerk in Gereformeerden zin te reformeeren. En deze vrucht moet helaas pover ge noemd worden. Allereerst moet opgemerkt, dat een zeer groot deel, zoo niet het grootste deel der plattelandsbevolking, trouw aan de Room- sehe kerk en leer gebleven is. Ofschoon hier 'bijna twee eeuwen de Hervormde gods dienst officieel de erkende staatsgodsdienst was, bleef de bevolking voor een zeer groot deel met „Saksische taaiheid" aan haar oude kerk gehecht, al kon men dien slechts in het „verborgene" dienen. Zoodra volle vrijheid van godsdienst ver kregen was, bleek, zooals het nu nog is, dat het gansche Noordelijk en Oostelijk deel in Roomsche handen rustte. Oldcnzaal, Dene kamp, Ootmarsum, Tubbergen, Albergen, Weerselo met omliggende gehuchten zijn overwegend Katholiek, en Enschedé, Hen gelo, Borne en Almelo eveneens voor een groot ideel daarbij gerekend moet-avorden. Zelfs beroemt zich het Roomsolie Twente er op, dat het een der grootste der Neder landsche staatslieden van de 20ste eeuw heeft voortgebracht, nl. Dr. Schaepman, die te Tubbergen geboren werd en waar tot zijn gedachtenis een machtig standbeeld door Katholiek Nederland werd opgericht. In dat opzicht hetft de reformatie in Twente aan haar doel niet beantwoord om zelfs met hulp der Staatsmacht het gan sche volk tot de leer der waarheid terug te brengen. Vervolgens vragen wij in hoever de Ge reformeerde Religie 'het hart veroverd heeft der Twentsche Protestantsche bevolking. En daarop moet geantwoord, dat de 19de eeuw in dat opzicht een bedenkelijk ver schijnsel vertoont. Toen in 1834 met Ds. de Cock van Ulrum in de Vaderlandsche kerk een beweging ont stond om de kerk weer tot de leer der va deren terug te voeren en daaruit de afschei ding van het Hervormd Kerkgenootschap voortvloeide, bleef Twente daar jarenlang vrijwel geheel onbewogen voor. Zelfs in 1838 werd in het Graafschap Bentheim te Uelzen de eerste afgescheiden gemeente door Ds. Raalte gesticht en in 1840 door Ds. de Cock de Bentheimsche ge meente te Gildenhaus. Ds. Sehoemaker en Ds. Sundag waren de voortrekkers alhier in de Afscheidsbeweging. Als gij soms bij zomerdag het Slot van entheim eens bezoekt, bedenk dan dat daar de afgescheiden Ds. Sundag 28 maal gevan gen heeft gezeten om dor waarheid wil, soms langer dan S ;l 10 weken aaneen, dat hij achter die schrikwekkende muren van dit slot. zooveel eenzame dagen heeft door gebracht, met het lezen van Gods Woord, met gebed, en met psalmgezang. Hij zong ia de gevangenis zoo hoog, dat men het buiten kon verstaan. Maar Twente heeft geen Ds. Sundag ge had. Alleen in Rijssen. waar de bevolking schijnt conservatief-piëtistisch getint te zijn, was zooveel liefde voor de Gereformeerde leer, dat in 1838 aldaar reeds een afgeschei den gemeente ontstond. In Almelo komt in 1S63 pas een Chr. Geref Gemeente tot openbaring, terwijl in En schede in 1S67 een Kruisgemeente ontstond en een jaar later een Afgescheiden ge meente, die in 1869 terstond samensmolten. Hier mag niet overmeld gelaten worden, dat hier de invloed van Ds. Sundag uit Bentheim niet ontkend' kan worden. Onderscheidene leden der Herv. Kerk, die zich niet langer met dc kerkelijke toestan den vereenigon konden, zagep er niet tegen op' om 's Zondagsmorgens zeer vroeg op reis te gaan naar Bentheim teneinde Ds. Sim dag te hooren.. Zelf kwam hij onderscheidene malen hier heen, om aan de Roessinghbleek- weg in het achterhuis van een boerenhof stede het Woord Gods te bedienen. Eveneens sprak hii later nog vele malen in het afge scheiden kerkje staande Achter het Hofje. De doleantie-beweging van 1886 had slechts op enkele plaatsen in Twente eenig resultaat. Het moet erkend, dat in Twente het pro testantisme der Ilerv. Kerk verreweg voor het grootste deel het modernisme huldigt Wat zich orthodox noemt, gaat geheel op in de Ethische richting. Het confessioneel Gereformeerde is zoo goed als geheel uit Twente's hervormde kerk verdwenen. Alleen Rijssen maakt hierop een uitzondering. De Gereformeerde waarheid De G ere form eerde leer vindt men dus al leen in de vrij gemaakte kerken, der Chr. Geref. Kerk, der Geref. Kerken, en der oud- Geref. Gemeenten. En deze vrijgemaakte kerken vindt men nog lang niet overal in Twente. Dat Twente's bevolking zoo weinig voor de Gereformeerde leer immer gevoeld heeft, zoekt men uit haar Saksisch volkskarakter mede te verklaren. De strenge, belijnde Gereformeerde leer werd door den Twentenaar, die vrijheid en verdraagzaamheid voor zich en voor een ander zoekt, niet aanvaard. Hij accepteerde veel gemakkelijker, de Luthersehc leer, met haar zooveel minder be sliste consekwenties. Wie echter deze geestelijke vrijheidszin der voorgeslachten in wezen gelijk acl.t met de vrijzinnigheid der moderne richting vergist zich naar onze bescheiden meening. Bij al de geestesvrijheid der protestanten van de 15de en 16de eeuw, hield men geloo- vig vast aan de positieve waarheden des Christendoms, die echter door het heden- daagsch modernisme in zijn vrijzinnigheid, als ongerijmdheden worden weggeworpen. Ook hier zou De Genestet's lcekedichtje van toepassing kunnen zijn: „Ik hou 't met Luther maar, tot nu Dat 's goed, maar Luther hield het niet met uV Echter achten wij het een weldaad, dat in de laatste halve eeuw zoovele arbeiders gezinnen van buiten af zich in Twente ge vestigd hebben. Daardoor is mede de Gere formeerde richting in algemecnen zin on miskenbaar versterkt geworden, dit laat evenzeer zijn invloed gelden op andere le vensterreinen. En daar Twente een bij uit stek industriecentrum is, wordt hier het le ven beheerscht door het sociale vraagstuk. Ilier staat patroon en arbeider soms gehar nast tegenover elkander. En dnar hef modernisme aan den arbeider veel geestelijke waardon ontnomen heeft, maar niets daarvoor kon teruggeven, is het geen wonder, dat dc arbeider op zijn beurt in het socialisme van Marx een heilig ide aal vond, om daar voor te strijden. Zoo is hij los van God en los van de kerk geworden met natuurlijk gevolg ook los van alle gezag in staat en maatschappij. De Gereformeerde waarheid leert echter don arbeider ootmoedig bukken \<>or Gods souverein gezag, doet hem het Woord des Heeren aanvaarden als eenige kanbron der Goddelijke waarheid, waarbij wij te leven en te sterven hebben en doet hem opkomen voor de Goddelijke gerechtigheid, die eik levensterrein inzonderheid «lat van het sociale leven, moet beheer? hen. Daarom schuilt er in dit aloude Calvinis me een positieve kracht tot stuiting van do mocfem-eocialistischo-revolutionairc bewe gingen van onzen tijd. Dat daartoe al meord gevoelt en zich 1 onzer vaderen der 16e reformeerde belijdenis naar buiten uitdrage. j Dan zal dit voorzeker tot zegen strekken I voor het schoon© Twente der 20ste eeuw. rich waarlijk Gerefor- n k'Ut met de leer 17e eeuw, zijn Ge- woord en daad

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5