BINNENLAND. Leger en Vloot. abonnement? Per kwartaal 3.25 (Beschikktngskosten 0.15.) Per week Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zendingn Alle3 by vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar1 - - - r- Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3424 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1931 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. *3* CUMULATIES VAN FUNCTIES. Men heeft kunnen lezen, dat de Federatie Amsterdam van de S. D. A. P. den heer A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer en van Ged. Staten van Noord-Holland voor de keus heeft gesteld öf voor de ééne öf voor de andere functie te bedanken. Over de vorm waarop hier positie gekozen wordt tegen het combineeren van openbare ambten, waarvoor de bezoldiging uit de pu-1 blieke kas betaald wordt, ware misschien iets fe zeggen; (trouwens, het schijnt iets anders gegaan te zijn. dan venmeid werd) het feit ielf valt echter toe te juichen. Die cumulatie van functies is naar onze fneening uit den booze. Even volkomen als we de meening onder schrijven en verdedigen, dat wie zich geeft aan de publieke zaak, recht heeft op een be hoorlijke vergoeding; even krachtig keuren we het af, als door combinatie van ambten vrij groote inkomens uit de'publieke kas ver kregen worden. Laten we het eens heel praktisch zeggen. Het is best mogelijk, dat iemand als wethou der eener groote gemeente of als Gedepu teerde van de provincie veel meer waard is, dan zijn salaris bedraagt; doch daarmee is niet bewezen, dat het gewenscht is om hem bovendien nog kamerlid te maken. [Want de praktijk leert het o.i. op onweer legbare wijze, dat bij combinatie van twee zulk gewichtige functies, één van do twee niet naar behooren vervuld wordt; omdat het eenvoudig boven de draagkracht van een normaal mensoh gaat. We geven toe, dat er uitzonderingen zijn en geweest zijn; doch terwille van deze en kele uitzonderingen keuren wij geen methode goed, welke zoo licht tot misbruiken leidt. ,En welke in ieder geval de politiek en de •'arbeid voor de publieke zaak in miscrediet brengt; omdat de eenvoudige burger beter rekenen dan oordeelen kan. Het is daarom te hopen, dat het voorbeeld van de S.'D. A. P., in welke vorm dan ook (dat is niet de hoofdzaak) algemeen navol ging moge vinden, voorzoover daartoe nog aanleiding bestaat. Wie zich geeft aan de publieke zaak, geve zióh geheel; desnoods brenge men er een financieel offer voor. Des te grooter zal de waardeering zijn. voor commissievergaderingen. Zij meenen. dat hierdoor in een leemte is voorzien en dat de motieven die indertijd zijn aangevoerd voor het verleenen van presentiegeld voor de raadszittingen hier onverminderd gelden. Indien het presentiegeld op f 5 wordt gesteld, rekent men over een vol jaar onge veer f 4000 noodig te hebben en voor 1931 ongeveer f 1350. In het algemeen kunnen wij de juistheid van het standpunt van B. en W. wel aan vaarden en de billijkheid van een regeling als thans voorgesteld toestemmen. Waar de meeste commissievergaderingen buitendien op den dag worden gehouden, klemt de redelijkheid van eenige compen satie nog meer. Toch verhelen wij niet, dat wij het doen van dit voorstel op dit o'ogenblik niet bijster ge lukkig achten. Naar wij meenen is hierover ook niet geraadpleegd met het Senioren convent. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat men na bespreking er toe zou zijn gekomen dezen maatregel nog iets op te 'schorten. 't Is zooveel jaren mogelijk gebleken, be hoorlijk bezette vergaderingen te krijgen van d.; commissies van bijstand zonder presentie geld, er is ook geen moeilijkheid geweest voor de diverse commissies de beschikking te krijgen over de personen die men meende te moeten aanwijzen. Er is dus geen aan wijsbare reden om aan te nemen, dat bet bij de nieuwe samenstelling van den Raad anders zal zijn. Naar ons oordeel moet de Raad, nu het met de finanticn wat meer gaat knijpen, alles vermijden wat de indruk wekt dat er nog wel iets af kan. 1 Wij stemmen toe, dat het bedrag betrek kelyk gering is en dat de vergoeding volko men ordelijk mag worden genoemd. Maar er zijn oogenblikken waarop men ook het redelijke toch niet moet doen. TE VEEL JUBILEA De jubilea in de kerkelijke wereld liepen ïn de laatste jaren zoo hoog op, dat een pre dikant, wiens jubileum zeker een feest voor de gemeente was, zich het origineele recht bm niet te jubileeren .toeeigende. Het schijnt echter in andere kringen al niet minder erg te zijn. Zoo ontvingen we dezer dagen een zeer uitvoerig vei'slag van de her denking van het t i e n j a ri g bestaan van een Rijksbureau in Den Haag. Onze eerste opwelling was om het bericht Voor kennisgeving aan, doch niet door te geven. Want stel u voor, dat alle rijks- en andere offifcieele bureau's elke tien jaar ju bileeren, dan kunnen we elke dag een krant vullen met jubileumverslageu. En men be hoeft niet te vragen, hoe aantrekkelijk de krant, die toch al zooveel taaie lectuur moet geven, er door worden zou. Echter, omdat nieuwsberichten ons dier baar zijn, hebben we het jubileum niet ge heel onbesproken voorbij laten gaan, doch gaven we uit het lange en breede verslag een kort uittreksel. Maar onze instemming betuigen we met feen kort artikeltje in de r. k. V o 1 k s k r a n t, irlie ook van de jubileumziekte schrok en uit eenzet, dat hierbij meer soberheid dringend 'gewenscht is. „Laten we toch" wijzer worden. Erken en waardeer ware verdiensten, dit is billijk en redelijk. Maar grijp niet te pas en te onpas iedere gelegenheid aan om eenvoudige, gewone plichtsbetrachting tot een te vieren feit op te blazen. Als we blijven doorgaan op den weg die ■Ihans betreden wordt, zal het aantal jubila rissen onrustbarend stijgen en.... zal de be teekenis van ware, echte jubilea in overeen stemming daarmee, verminderen." Waarlijk op die manier loopt het de spui gaten uit en blijft er geen tijd meer over om gewoon *e leven en te werken; wat, naar Veler oordeel toch nog de hoofdzaak blijft. OFF1CIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is de heer P. A. Plaisant benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Seoel (Korea), buiten bezwaar van 's Fands Schatkist. Het. ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over Koreau. Aan den heer Plaisant moet in de Fransche of Engelsche taal worden geschreven. De consul der Nederlanden te Colon, de heer J. J. Ecker, is met verlof van zijn post vertrokken. De heer P. G. I. Opperman is belast met de waarneming van het consu laat. LAND- EN TUINBOUWONGEVALLENWET Bij Kon. besluit is aan D. van der Laan te Utrecht op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van Toezicht, bedoeld in artikel 32 der Land- en Tuinbouw ongevallenwet 1922 en is als zoodanig be noemd C. J. Portegies te Groningen. ELECTRICITEITSBEDRIJF NIEUWE PEKELA EEN INTERESSANTE KWESTIE TUSSCHEN GEMEENTE EN PROVINCIE Ged. Staten van Groningen hebben hun goed keuring onthouden aan de begrooting voor 1931 van de gemeente Nieuwe Pekela omdat het gemeentebestuur geweigerd had een rap port over het gemeentelijk electriciteitsbe- drijf over te leggen. De zaak is gister behan deld voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. De vertegenwoordiger van het gemeente bestuur zette uiteen, dat de gemeente een electriciteitsbedrrif exploiteert en de provincie beschouwt als een concurrente. Het ligt voor de hand, dat zij bezwaar had een conclusie en een financieel rapport over het bedrijf gegevens voorkomen over den bouw v; net en de tarievenpolitiek in verband met voorgenomen pogingen tot uitbreiding van het debiet, aan haar concurrente over te leggen De vraag is maar of de begrooting zonder dit rapport te beoordeelen was. Zoo neen, dan konden Ged. Staten concrete vragen stellen over punten, die opheldering behoefden. Hier echter hebben zij gebruik gemaakt van het goedkeuringsrecht om overlegging van de stuk ken af te dwingen. De vertegenwoordiger van Ged. Staten be toogde, dat thans voor het eerst dit argument wordt aangevoerd. Concurrentie is echter uit gesloten omdat het gemeentelijk en provin ciaal bedrijf ieder hun eigen gebied hebben. Ged. Staten hebben dan ook niet gedacht aan concurrentie. Zij achten voor de beoordeeling der financiën inzage van dit stuk noodig. De Kon. beslissing volgt later. Op den achtergrond: de oude Maasbrug te Maastricht. Op den voorgrond: de bouw werken voor de nieuxue brug. DE VERBINDING NOORD-ZUID VASTE BRUGGEN. ,~°SciaIe Statcn van Gelderland zijn gistermiddag voorstellen aangenomen in zake den bouw van vaste bruggen bij Nij megen, Arnhem en Doetinchem. „,?e7C,Vl0*tellen hieIden in om aan Gede puteerde Staten machtiging te verleenen om overeenkomsten aan te gaan met de gemeen ten Nijmegen en Arnhem. CONGRES ONGEVALLENGENEESKUNDE- Bij Kon. besluit is de benoeming van W. Gravestein, medisch adviseur der Rijksver zekeringsbank, tot gedelegeerde der Neder- landsche Regeering bij het van 3 tot S Sep tember te Genève te houden zesde Interna tionaal Congres voor Ongevallengeneeskun- de en Beroepsziekten ingetrokken en. is als zoodanig benoemd P. N. van Lit, controlee- rend geneeskundige bij de Rijks verzekering? bank. AGENTEN EN REIZIGERS HUN RECHTSPOSITIE WETTELIJK GEREGELD AMSTERDAM PRESENTIEGELD Turgemeester en Wethouders hebben een Voordracht bij den Raad ingediend om te doen bepalen, dat vanaf 1 September 1931 voor het bijwonen der vergaderingen zoowel van de afdeelingen van den Gemeenteraad als van die der door den Raad ingestelde com missies een vergoeding zal worden genoten. De vergoeding willen zij bepaald zien op f 5 per lid voor elke door hem bijgewoonde .Vergadering. In de toelichting op deze voordracht wijzen R. en W. er op, dat art. 64 van de Gemeente net thans toelaat het geven van presentiegeld Ingediend is een wetsontwerp houdende wettelijke bepalingen omtrent de rechtsver houding van agenten en reizigers. Blijkens de Mem. van Toelichting verdient een uitvoerige regeling, als in buitenlandsche wetten wordt gevonden, geen navolging. Een aanvulling van den titel van lastgeving in het Burgerlijk Wetboek en van den vierden titel van bet eerste boek van het Wetboek van Koophandel schijnt voldoende. Onderscheiden moeten worden de interne verhouding: de overeenkomst tusscben den agent of den reiziger eener- en den principaal of den patroon anderzijds en de externe ver houding: de bevoegdheid van den agent en van den reiziger, den principaal onderschei denlijk den patroon aan derden te verbinden. Behoudens ten aanzien van eenige nader te ..oemen punten behoeven regels voor de in terne verhouding niet te worden gegeven. Er bestaat met name geen reden, voor de reizi gers, op wie de bepalingen omtrent arbeids overeenkomst toepasselijk zijn, af te wijken van de regeling, welke voor alle arbeidsover eenkomsten geldt. -Voor het verkeer heeft vooral 'de externe verhouding beteekenis. Voor derden is het van groot belang te weten hoever de bevoegdheid strekt van personen, die als agent of als ziger optreden. Vastgesteld wordt dienaangaande te bepa len: dat de agent de bevoegdheid heeft tot het sluiten van in het bedrijf van zyn principaal gebruikelijke overeenkomsten als tot het in ontvangst nemen van mededeelingen, welke op de uitvoering van zoodanige overeenkomsten betrekking hebben, dat de reiziger de be voegdheid heeft tot het sluiten van in het be drijf van zijn patroon gebruikelijke overeen komsten, onder voorbehoud van de goedkeu ring van zyn patroon; en dat de derde, met wie de agent of de reiziger heeft gehandeld, zich niet kan beroepen op bovenstaande bepa lingen, indien hem bekend was of moest zijn, dat de last beperkter was dan die bepalingen medebrengen of dat de last was ingetrokken. Ter bevordering van de rechtszekerheid is de aanstelling van agenten opgenomen onder de feiten waarvan opgave moeten worden ge daan voor de inschrijving in 't handelsregister Van de zijde der vakorganisaties is ge vraagd om een voorschrift, dat een arbeids overeenkomst voor langer dan twee maanden schriftelijk moet worden aangegaan. Voor deze afwijking van hetgeen voor arbeidsover eenkomsten in het algemeen geldt alleen voor reizigers, bestaat niet voldoende aanleiding. EERSTE STEENLEGGING WATERTOREN GROOTE BELANGSTELLING. Gistermiddag werd door den Commissaris Koningin in de provincie. Overijssel, baron van Voorst tot Voorst, de eerste steen gelegd voor den watertoren van de n V Noordoverijssdsche Watervoorziening te luk bij Steenwijk, welke het N.W. deel van Overijssel van water zal voorzien. De plechtigheid verliep onder groote be langstelling. Onder de aanwezigen merkten vw] op: de directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Overijssel, de heer beeclonan. Verder de dagelijksche besturen van de gemeenten Oldemarkt, Giethoorn Steenwijkenvold, Kuinre en Blankenham. Door verschillende autoriteiten werden toepasselijke woorden gesproken. JOURNALISTIEK De Utrechtsche redacteur van De Maasbode de heer Martin van Woesik, is benoemd tot redacteur aan dit blad te Amsterdam. Als zijn .opvolger is aangewezen de heer Jan van iVonderen. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM TUINAVOND VAN ZUID-HOLLAND-WEST Onder eere-voorzitterschap van Dr. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, en burgemeester van Alphen aan den Rijn, heeft zich een werkcomité ge vormd, ter voorbereiding van een Geweste lijken Landstormavond, die op Donderdag avond 20 Augustus a.s' gehouden zal worden op de terreinen van de Martha-stichting te Alphen aan den Rij' In dit comité hebben verschillende officieele en vooraanstaande personen zitting. Eerste secretaris is de heer D. J. Karres, Treilerweg 66, Scheveningen. Hoewel de plannen voor dezen avond nog niet geheel vast staan, kan reeds medege deeld worden, dat de terreinen van de Mar tha-stichting met z.g. vetpotjes en met lam pions verlicht zullen worden. De Gewestel. Landstormcomjnissie „Zuid- Holland-Wesit" organiseert, behalve den B. V. L.-tuinavond tc Alphen aan den Rijn, op 20 dezer, ook een B. V. L.-tuinavond te De Lier, welke bepaald is op Dinsdag 1 Septem 1 bei'. Deze avond wordt georganiseerd in sa menwerking met de Liersche Oranjevereeni- ging. De tuinavond vangt reeds om 6 uur aan. De Liersche muzielcvereenigingen vex'leenen hun medewerking, terwijl de tamboers en pijpers van de Mariniers, onder leiding van Majoor-tamboer C. Witt eve en, die zich ook van te voren ï'eeds zullen doen hooren, in den loop van den avond een groote militaire taptoe zullen geven. Toespraken zullen gehouden worden door Burgemeester Crczée, mede namens de Ge westelijke Commissie, door Burgemeester Ei sen en door den heer De Vissei-, als voorzit ter van d'e Liersche Oranjevereeniging. De volkszang zal beoefend worden onder leiding van clen heer J. Boei's, uit 's-Graven- zande, terwijl tot slot eenige openluchtfilms vertoond zullen worden, w.o. een Koninginne film, eenige films, die de Westlandsche cul tures uitbeelden, enz. Op het terrein zal gelegenheid zijn met de voortbrengselen dezer cultures, druiven enz. nader kennis te maken. 1-Iet terrein voor dezen Westlandschen B. I,.-tuinavond wordt in gereedheid ge- ■acht voor 3000 ;i 4000 bezoekers; het wordt geheel verlicht en er komt een fraaie eere poort en ook de oude Liersche kerktoren zal ■"'orden verlicht GEREFORMEERDE ZENDINGSBOND DE ZENDINGSDAG IN HET R1JSSENBURGSCHE BOSCH In aansluiting aan ons verslag van giste ren omtrent dezen Zendingsdag deelen we thans nog het volgende mede. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer vijfduizend. Na de opening sprak Ds. H. A. de Geus I van de Bilt over het onderwerp. „Genade maakt mededeelzaam." 1 Denkt u eens in wat genade is, li'et is toch j niet minder dan dit. dat de „God-looze" komt tot de kennis van „Immanuel" dat is „Met j ons is God." Daar kent men de heillooze 'staat van het Adamskind en ontmoet men de heerlijkheid van het van God gekend zijn Zou men dat allen niet gunnen en toewen- schen. God die de mensch schiep, zette hem aarx het werk. Zou God aan '.villen dat de her schapen mensch stil zou zitten? Lezen we dan samen Hand. 20, hoe daar staat „En Hij predikte terstond Christus in de synagoge, dat Hij de Zoon van God is." Ieder zal moeten toestemmen dat daar ge nade gekend werd. Saulus van Tarsen, stilgehouden door de Heere Christus, neergeslagen en hulpeloos gemaakt.. Echter ook bepaald bij de genade Gods en door Christus uit de onderste kuil gehaald en geleid op de verheven baan Ghristi. Dus moest hij er ook van spreken, immers j met het hart gelooft men en met de mond belijdt men. Dat ligt in de 'aard van het leven. De dood zwijgt het leven spreekt. Genade maakt mededeelzaam. Er komt dan op de lippen, wat er binnen leeft. Saulus van Tarsen gaat niet roepen: dit en dat heb ik ontvangen, maar hij pre dikte terstond. Wel een duidelijk bewijs dat genade mededeelzaam maakt. Dat spreekt ook het feit waar hij spreekt, nl. de Synagoge. D.w.z. daar waar de vijanden van God wonen. Kent gij die genade ook? Da» is het noodig dat ge alles en allen mobiel maakt, opdat Joocl en Heiden tes..:nen kom/en tot de Christus Ds. B. N. B. Bouthoorn van Rcnkum had als onderwerp: „Van vrede spreken." Lezen wc dc historie uit de dagen van het Oude Verbond, dan lijkt het allereerst of Gods jorzienigheid zich alle a uitstrekte over de stammen I aëls, toch was er ook toen o-' het gansche ï'ond der aard geen volk of tam waarover het hoog bestuur des Heeren niet ging. De ontzaglijke Godsgerichten door de pro feten voorsneld zijn dan ook inderdaad aan die volken voltrokken. De worstelingen der genade Gods zijn er echter ook geweest, God kent meer dan één wijze om de vijan den ten onder te brengen. Eeuwen zullen er mee gemoeid zijn de strijd tusschen de Macht des lichts en die dier duisternis uit te vechten, maar „Hij zal de heidenen vrede sdi*< a" zooals we lezen in Zach. 9 wat het uitgangspunt van spr.'s toespraak is. Hij is met heil voorzien, om Zijn volk mee te bekleeden en zelfs Zijn vijanden tc begiftigen. In Zijn rijk zullen de strijdwa gens en krijgspaarden uitgebannen zijn. In alle opzichten Hij een vredevorst zijn. Echter zal dat rijk een geestelijk rijk zijn dat alle hoeken der a de zal omvat ten. Deze vrede missen niet alleen de heicte- ïicnn en zij die van God xfgevw.len zijn, maar breidt deze onvrede gerust uit tot uzelf. D: ware vrede en blijdschap wordt in eei wereld'buiten God niet gevonden. Onder zoek yooral uzelf of gij de vrede al hebt die God de heidenen zal spreken. Ds. J. A. van N i e van Hoogeveen voerde het woord over „Aller vragen ar.twoord." „Aller vragen antwoord." Natuurlijk moe ten we dat in de Bijbel zoeken. Een profe tisch woord slaan we daartoe op Ps. li 1. Nimmer is dc aarde zoo klein geweest als in onze dagen. De mensch heeft zich vleu gels aangebonden en hij kan spreken met zijn tegenvoeters. Toch is ook haar nood nooit zoo groot geweest. Het woord nood noemt de wereld echter niet graag, men noemt het probleem. Gij kunt er echter gerust nood voor in de plaats zetten, waar ge het woord probleem tegen- Zoo is er ook een zendiugsproblcem, d.w.z. er is nood in zonding. West Europa wordt ontkerstend en dat drinet tot in ons eigen hart door. AH - hangtnauw te samen, het verband der dingen zien we beter nu de aarde zoo klein is geworden. Zoo zien we echter ook alle nood, en hoe het toppunt en de basis daarvan is: de nood tot God. Het woord van onze tekst strijd met alle ervaring, zie maar naar Rusland b.v. Toch is het woord waar. De Heere heeft het waar gemaakt op Golgotha. Want op Golgotha neemt Hij de wereld en de zonde voor zijn rekening. Op een heerlijke wijze is het waar gemaakt: In die schaduw van het kruis kan ja gezegd worden op het woord van onze tekst. Het geloof zegt altijd ja, waar de ervaring nee zegt. Het woord van onze tekst moet ons prik kelen tot de hoogste activiteit. Het geloof, waarmee ja gezegd wordt op de tekst, dat zelfde geloof eischt werkzaamheid op het terrein van de zending. Ds. J. E n k 1 a a r van Leerdam had tot titel van zijn rede gekozen „De stad zon- der muren". Zacharia is wel bij uitnemend heid de profeet der hope en der vertroos ting. vooral door zijn nachtgezichten. Deze nachtgezichten zijn vergezichten. Ook Zach. 21—5 is zulk een vergezicht. Zeer heerlij ke dingen worden ons hier van de stad Gods gesproken. We bepalen ons bij de Bouw, de Uitbrei ding eix de Veiligheid van het geestelijk Jeruzalem. Stad en tempel lagen op liet cogenbiik in puin en de Heere toont Zaclia- rias Zijn plannen met Jeruzalem. Hij ver- schijnt als een Man met een meetsnoer. Ook menschen loopen wel eens met een meetsnoer en wee degene die daarmede niet overeenkomt. God zal arbeiden, totdat de in de raadslag der eeuwigheid vastgestelde uitbreiding zal bereikt zijn. Ook over de uitbreiding wordt licht ontstoken. Jeruza lem zal een stad zonder muren worden, rnu- ren staan aan de uitbreiding in den weg. Dit is het onderscheid tusschen de Oude en Nieuwe bedeeling. Voor de komst van Christus was de Kerk des Heeren door muren omringd, begrensd binnen Isi'aël. Toen Christus kwam werd de middelmuur des afscheidsels weggenomen en na de Pinksterdag worden de Heidenen in groote getale tot Christus gebracht en gaat de uit breiding der Kerk voortdurend door. Tocli is de veiligheid ook zonder muren wel verzekerd. God- Zelf zal haar een vurige muur rondom zijn. Hij geve ons ook een plaats in clie stad zonder muren, waar alles zoo wijd is als de zee, zoo wijd als de hemel, zoo wijd als het verzoenende Vaderhart Gods. Na de pauze waren weer verschillende sprekers aan de beurt. Ds. G. Lans van Huizum sprak over „De roode draad". Een schipbreuk en het redden der schip breukelingen is het beeld van de redding des zondaars. Het schip des levens in nood van de baren. Vast op het zand van eigen levenswerk. Straks alles verloren. Maar te midden van dien nood ruischt het lied' der redding: „Scheepkc onder Jezus' hoede God is ons een toevlucht ten dage des kwaads. Hij werpt ons de reddingslijn toe. Die lijn is du roode draad, rood gekleurd door des Middelaars bloed. In de tijd van Israels intrede in Kanaan, 'zien we hoe Rachab tc Jericho gespaard bleef. Voorbeeld van Gods vrijmachtig werk ;n de heidenwereld. In deze behoudenis zien we drie fasen: le. De tot bewustzijn gebrachte nood dei- ziele, 2e. De Man aan de ever, Jezus Chris tus, die kwam om te zoeken en zalig te 1 maken, dat verloren was, 3e. De roode draad in de hand van Rachab. Wat de Zending doet is niet meer dan het vastmaken van de roode draad, eigen lijk alleen maar het nemen van die draad !n de hand en zeggen tot Rachab: maak die ast aan het venster van uw hart. De vraag is, is "er aan het venster van _w hart zulk een scharlaken snoer vastge maakt. Die Man staat er nog altijd. Ook voor de heidenen is het snoer der be houdenis, de roode draad van Jezus' bloed. Ds. a. J. Westra Hoe kt oma van Mijnsheerenland behandelde dc „Roeping tot belofte voor het Zendingswerk." De vraag is of het noodzakelijk is to wij- zen op de roeping tot liet werk der zending. Ja! want bij alle dankbaarheid over 't weer gaan „leven" van het werk der Zending, is er toch nog te veel lauwheid en misverstand wat dit werk aangaat in 't midden van dc I gedoopte en belijdende Gemeente. Christus heeft gezegd „doet handeling, tot dat Ik kome." Roeping van Boven. Verstaat gij d«t met betrekking tot 't Zendingswerk? Het moet zijn een niet anders kunnen, een heilig moeten. Niet dat God ons noocjig heeft, maar God wil ons gebruiken. „Hij die roept is getrouw" is onze bevre diging en vertroosting. Wat zullen wij vermogen, mcnschelijkc en zondige overleggingen. Zaaien aan allo wa teren en prediken moeten wij, diep afhan kelijk en gehoorzamend. Wonclei- heerlijk werk is het Zendings werk in dit licht. Dc Heere wil uw gebed en uw gave ge- bruiken opdat uit de donkere nacht van 't Heidendom een volk mag tevoorschijn komen zingende: ADVERTENTIE Ns Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer0.22% Ir.gez. Mededeelingen ;4 —«v van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Voornaamste Nieuws. (biz. 1) Vaste bruggen bij Nijmegen, Arnhem en I Doetinchem. Machtiging verleend tot het bouwen daarvan. Wettelijke regeling der ï-echtspositie van agenten en reizigers. Dr. J. Severijn, van Dordrecht, werd be noemd tot Hoosleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, ter opvolging van Prof. Dr. H. Visscher. Heftige protesten tegen de Pruisische re geering inzake de volksstemming (Volks- entscheid). Amcrika's vlootprogram vraagt voor de uitvoering bijna 130 millioen dollar. Tegen generaal Berenguer is 20 jaar ge» 'angenisstraf geëischt. Hittegolf in Scandinavië. De overstroomingen in China eischten meer dan duizend dooden en millioenen dak- loozen. Raadgevingen voor Kampeeren. „Hoort, wat mij God deed ondervinden..." Ds. A. v. d. Kooy van Maarssen had als onderwerp: „Tot eene getuigenis." In Matth. 24 24 lezen we: „En dit Evan gelie des Koninklijks zal in de geheele we reld gepredikt worden tot een getuigenis allen volken, en dan zal het einde zijn." Deze woorden zijn genomen uit het antwoord van de Heere Jezus aan Zijn discipelen op de vraag: „Welk zal het teeken zijn van TTwe komst?" Nu komt de strijd tusschen hetgeen God zegt en het gedichtsel van 's mensclien 'hart Dat maakt de taak d'ergenen, die het getuigenis Gods hebben uit te dragen zoo 7waar. Maar als God met Zijn geest werkt, •ie zal dan in blijvend verzet kunnen voort- Zoo mogen wij door Gods genade in de weg der middelen werken om het getuigenis Gods te brengen aan het Tonadja volk. 1 Laat ons dit bevel in het oog houden. En ook bedenken, onder alle tegenspoed, die nu onze G. Z. B. treft, dat de Heere gesproken heeft: Het Evangelie des Koninkrijk sal-ge- predikt worden. Eens zal God rekenschap afvragen van alle menschen hoe wij het Evangelie des Koninklijks hebben aangehoord. Ook hen die op iandigc wijze gepoogd hebben het getuigenis des Heeren van de aarde te vcr- bannen. I Hoe verwoed de tegenstand ook moge i worden, het Woord des Heeren bestaat td n eeuwigheid. Ds. J. Ch. W. K r u i s h o o p, van Bodcgra- on, sprak over „Goddelijke tempelbouw". Het onderwerp wordt vastgenknoopt aap Zach. 612b. 13: „Zie. een man, wiens naam is Spruite, die zal uit Zijn plaats spruiten, en hij zal des Heeren tempel bouwen, en hij zal het sieraad dragen en hij zal zitten en heer- sell en op zijnen troon, én hij zal priest or zijn op zijnen troon, en de raad des Vredes zal tusschen die beide wezen". Dit -voord moet Zach. spreken, na hem symbolisch met de dubbele jriester konings kroon gekroond tc hebben, tot Jozua, den hoogepri ester. Deze zinnebeeldige handeling wijst heerlijk op de beteekenis van den Messias, die alleen de ware tempelbouwer is. Hij is de spruite, j priester in Zijne vernedering, en daarna, do koning in heerlijkheid, koning der wereld, koning der kerk. Hij vormt het heiligdom uit alle de volken, door levende steenen toe te brengen tot het Godsgebouw. De zaak de zending is dus geen liopelooze zaak. Zij is gewonnen. Hij bouwt naar het bestek van een Drie- cenig God. Rusteloos arbeidt Hij verder. Ontroerende gedachten liggen hierin opgc- Beschaamdheid wanneer wij in onze I ctenkbezigheid voor het werk der Zending meenen daardoor iets te zijn of te doen. De Spruite bouwt. Is dan onze arbeid vruchteloos? Neen, want Christus heeft medearbeiders naar Zijn wil Dan eerst zijn deze ware mede arbeiders wanneer zij zelf staan voor het fiasco van >un eigen bouw en vrede hebben gevonden in den raad des vredes, die is tus schen Christus koninklijke en priesterlijke waardigheid. Dan zijn ze gehoorzaam aan Christus' be- 'irel., het beleid der prediking en zending iverlatend aan den eenigen bouwer. Ds. R. B a r 11 e m a van Zeist sprak het slotwoord uit op spreekplaats 1. Toen gingen I alle hoorders weer naar deze spreekplaats n de sluiting bij te wonen. Het was een ..jachtig gezicht om de groote schare om deze spreekplaats bijeen te zien. Als onderwerp had spr. gekozen. „Ik heb een geopende deur voor u gegeven" In d »zc woorden is saamgevat wat dc verheerlijkte Christus in Openbaringen 3 S schrijft aan dc gemeen te van Philadelphia. Dit woord legt ons voor de Zendingswer kelij khcid en de Zendingsheerlijkheid. De gevende Christus staat in het centrum. Gods gemeente zal zich alleen als Zen dingskerk kunnen openbaren, wanneer zij is een Philadelphiakcrk, een kerk, waarin de hrocdercnheerschappij leeft. Het Woord moet ons levend zijn geworden. De gevende Christus roept: er is een ge opende deur voor u gegeven. Dan gaan wij veilig, dan gaat het naar do overwinning! Spr. ging daarna voor in dankzegging. Hiermee was deze goedgeslaagde Zendings- |-dag ten einde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1