AidA ABONNEMENT: Per kwartaal «mimvmim 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3422 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 ADV£RT£NI;LNs Van 1 tot 5 regels1.1'Vi Elke regel meern 0.22J/a Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargar.r Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. DE KOMENDE HERHALINGSOEFENINGEN NOODZAKELIJK VOOR 'T LEGER EN VOOR DEN SOLDAAT II In het eerste artikel hebben we ge handeld over de noodzakelijkheid, dat ons leger paraat en welgeoefend dient te zijn om zijn plicht, zijn dienende plicht tegenover het land te vervullen. Die paraatheid hangt niet alleen af van de geoefendheid van den individu- eelen soldaat, doch ook van het leger- verband. Daarom vormen in het oefeningsstel sel van het Nederlandsche leger de her halingsoefeningen als het ware den sluitsteen van het geheel. Bij den eersten oefeningstijd gaat de opleiding van den man tot soldaat, tot dienstplichtig onderofficier en tot re- serve-officier, volgens een opklimmend programma ten behoeve van zijn op treden in klein verband; door de veel heid van de te behandelen stof en de beperkte sterkte der onderdeelen is men Hierop -volgen nu echter als aan vulling de herhalingsoefeningen. Deze periode vormt als het ware een mobili satie-oefening in het klein. In het Zwitsersche leger b.v. worden eiken zomer de onderdeelen uit 7 lich tingen tegelijk gevormd. Daar wordt zoodoende de oorlogssterkte bijna be reikt. Maar ook ten onzent is een en ander van groote waarde, omdat als het ware regimentsgewijze een mobilisatie-oefe ning plaats vindt doordat uit de school- eenheden van de regimentsschool be haalde bataljons, ingedeeld in oorlogs- cömpagnieën worden gevormd en ook de staven worden samengesteld. Aldus ontstaan bij de verschillende wapens, in het bijzonder bij de infante rie, bij de artillerie en de hulpwapens verbanden, welke oefening der verbon den wapens mogelijk maken. Eerst bij dergelijke oefeningen kunnen ook hulp diensten als geneeskundige dienst, trei nen, de verplegingsdienst, de aan- en afvoer van oorlogsmiddelen, enz. be hoorlijk in werking worden gebracht en kunnen ook oefeningen met vlieg- tuigverbanden meer tot hun recht ko men. Er is ecl^er nog een andere kant aan de herhalingsoefeningen. Men vindt dit uitgedrukt in de ondertitel van deze artikelen: noodzakelijk voor het land en voor den militair. Ook het laatste dus. Zijn de oefeningen noodzakelijk om het leger paraat en geoefend "te houden het is ook een recht van den militair, dat hij goed onderricht wordt. De overheid legt den soldaat een groote plicht opwaken voor de veilig heid van het land en zijn inwoners. Doch wie dat van de militairen vraagt, dient ook te zorgen, dat de voorberei ding af is. Een soldaat ongeoefend en slecht be wapend het veld insturen zou spelen met menschen levens zijn. Het zou hetzelf de zijn als in een fabriek, waar gezond heid en veiligheid gevaar loopen, geen Voldoende maatregelen te treffen. Zoo zou de overheid ook schuldig staan tegenover den individueelen mi litair, indien zij hem niet naar vermo gen1 toe- en uitrustte. De herhalingsoefeningen zijn noodza kelijk, ook voor den man aan het front. Nu komt er echter een ander element in 't geding. Het moge dan al overheids- plicht zijn om den soldaat voldoende kennis en vaardigheid bij te brengen; de eerste, maar vooral de herhalings oefeningen zijn niet zelden schadelijk voor de maatschappelijke positie van den militair. Vooral wie een zaak heeft kan moeilijk 17 dagen gemist worden, speciaal wanneer hij geen plaatsvervan gers heeft. Gevolg hiervan is, dat jaarlijks vele duizenden aanvragen om uitstel of ont heffing worden ingediend, waarvan er regelmatig een duizend of vijf, zes Worden ingewilligd. Het was een goede gedachte van den Minister om den heer P. W. O o st e r- h o f fadministrateur, hoofd van de Zevende af deeling (dienstplicht), uit te ïioodigen eenige mededeelingen te doen over bovenstaand onderwerp. De hoofdambtenaar toch behandelt met zijn medewerkers elk jaar de dui- Het eerste artikel stond in ons blad van 1 Aug.. 1.1. zenden aanvragen om vrijstelling en uitstel van herhalingsoefeningen en weet dus wat er omgaat. Het ligt voor de hand, dat het opko men voor herhalingsoefeningen voor de meesten, die niet werkloos zijn, last en moeilijkheden, soms gepaard met fi- nancieele nadeelen met zich brengt, zij het voor den een meer en voor den an der minder. En het is dan ook niet te verwonderen, dat menigeen een poging doet om óf er geheel af te komen óf op een tijd op te komen, die hem beter ge legen komt, óf wel op bepaalde dagen vry zou willen hebben, in een ander gar nizoen zijn oefeningen willen volbren gen, de oefening in tweeën gesplitst zou willen zien en wat al niet meer. Het spreekt vanzelf, dat uit oefenings oogpunt beschouwd, dergelijke facili teiten alle uit den booze zijn. De duur van de eerste oefening en van dc herhalingsoefeningen is tot een mini mum beperkt. Daar kan eigenlijk niets af en wil men de herhalingsoefeningen voldoende tot haar recht doen komen, dan dienen zij ook plaats te hebben in het daarvoor bestemde tijdvak. Een en ander spreekt te sterker, als men be denkt, dat ieder dienstplichtige tot zijn 40e of 45e jaar kan worden opgeroepen om in geval van mobilisatie diensten te bewijzen. (Als regel geldt, dat de laat ste 15 lichtingen gemobiliseerd worden) Er moet voor gewaakt worden, dat hij in deze lange tijd niet te veel aan ge oefendheid verliest. Uit een en ander volgt, dat het ver- leenen van diverse faciliteiten slechts op uiterst beperkte schaal kan geschie den en dat geldt wel liet allermeest voor het verleenen van vrijstelling. Er wordt vrijstelling verleend o. a. aan dienstplichtigen, die in het buiten land hun broodwinning hebben en meer dan 15 KM. van de Nederlandsche grens wonen. Het ligt voor de hand, dat er over het algemeen voor dezen zeer groote bezwaren aan het opkomen verbonden zouden zijn. Wie hier te lande woont, kan ge makkelijker nog eens een oog op zijn zaak houden dan wie het land, waar hij zijn bestaan vindt, tijdelijk moet ver laten. Ook zal hij, die in het buitenland een betrekking bekleedt, nog veel meer gevaar loopen, deze blijvend te verlie zen bij tijdelijke afwezigheid dan wie in Nederland woont. Waar nog bij komt, dat hij dan gewoonlijk niet door een anderen Nederlander, maar door vreemdeling vervangen wcr-dt en dien- BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD HUURDERSSTAKING Het is nu, in het algemeen gesproken, met de werkstakingen den laatsten'tijd nog al rustig. Dat is natuurlijk een gelukkig verschijnsel, wijl tengevolge van stakingen groote economische schade kan worden ge leden. Het ligt voor de hand, dat de minder ge lukkige tijdsomstandigheden, meer nog dan het instituut der Rijksbemiddelaars, hier 'n woordje meespreken. In onderscheidene be drijven is de toestand verre van gunstig en de werkloosheid zelfs nu in den zomer ongekend groot, terwijl er van opleving in de komende maanden geenerlei verwach ting is. Dat dit alles aan de vakorganisaties met ontgaat spreekt vanzelf. Dat de leiding met de mogelijkheid van slagen rekent, weet iedereen; dat ze geen stakingsmaniakken zijn. is, al gclooven enkelen het maar kwa lijk, door ons afdoende bewezen. Dat er zoo weinig conflicten zijn op het terrein van den arbeid, wij willen het gaarne herhalen, stemt tot dankbaarheid, maar, wij verhelen niet, dat eeir -opgaande tijd met wat meer spanning en conflict, toch in menig opzicht is te verkiezen boven wat wij nu zien oi liever niet zien. Dat wij niet gansch en al vrédig leven, getuigt onze huurdersstaking, die juist deze week, naar wij lazen, met een volkomen overwinning van de stakers is geëindigd. Wij aarzelen niet te erkennen, dat wij de zaak niet in alle finesses hebben gevolgd, maar desondanks schrijven wij met groote stelligheid neer, dat wij ons in den afloop niet verheugen. Hier waren menschen, die geen plan had den een hoogere huur te betalen dan voor heen was overeengekomen, 't welk hun recht was. Maar hun recht was niet, na opzeg ging te blijven wonen op condities, die door henzell redelijk werden geacht Hier waren dienaren der gerechtigheid, die hun plicht wilden doen, moesten doen, en verhinderd werden, omdat particuliere personen, kruiers in dit gevat kozen voor da anarch' ANGSTWEKKEND ONWEER BOVEN HETMIDDEN VAN ONS LAND DRIE DOODEN EN VELE GETROFFENEN TALRIJKE ONGEVALLEN EN BRANDEN tengevolge het leger van werkteen i k ™de/n hun hier te lande zou komen vergrooten. j onrecht zagèn beschermd. Dat is de boel op Het getal dienstplichtigen, dat wordt zijn kop zeiten: dat is de ontwrichting van't vrijgesteld is uit dezen hoofde reeds Jeven: da' is de dictatuur van de straat vrij aanzienlijk en kan zeer bezwaarlijk nog verder worden uitgebreid. Vandaar dan ook, dat op het gros der aanvragen om vrijstelling afwijzena moei, worden beschikt. Buiten de geschetste gevallen komen er nog telkens andere voor van zóó bijzonderen aard, dat vrijstelling niet te vermijden is. Doch als regel geldt, dat ieder verplichtingen moet nakomen, welke op hem rusten. Het is iets gewoon-menschelijks om het eigen leed en ook de eigen plicht als het zwaarst te beschouwen en dit de monstreert zich ook bü de duizenden verzoeken, welke jaarlijks bü het tement moeten worden behandeld met betrekking tot de herhalingsoefeningen. Dt bakker vindt dat hy er toch nog moei lü'ke voor staat dan de kapper, en de die de moeilijkheden voor een bakker ei- een kapper erkent, v'ndt veel al toch, dat voor een slager het zeker nog heel wat anders is. Wie een klein bedrijf heeft, acht zich onmisbaar omdat hij met weinig perso neel werkt, en wie een groot bedryf heeft, acht zich onmisbaar omdat zü'n personeel zoo groot is. Met het oog op al deze en dergelijke vertoogen is het van het hoogste belang, dat de Minister zich zooals ook geschiedt omtrent elk geval verschillende gegevens ver schaft om aldus in staat te zijn, billü'ke besissingen te nemen by 't zorgen voor de militaire belangen tevens de particu liere belangen van dienstplichtigen te behartigen, voor zoover dit kan, en dit te doen naar vaste lü'nen. Doch hiermee is de zaak ook nog niet af. Ook by handhaving van het beginsel dat ieder zijn plichten zooveel mogelük moet nakomen, zü'n er nog wel midde len te vinden om de druk van de dienst plicht te verlichten. Aan de middelen willen we nog een korte beschouwing wijden; te meer om dat naar aanleiding van een vraag, aan den Minister gesteld, deze tot twee maal toe uitvoerig heeft gehandeld over de houding der werkgevers tegenover per soneel, dat zyn plicht tegenover Konin gin en Vaderland heeft te vervullen. Men versta ons wel. Wij bedoelén vol strekt niet te zeggen, dat elke huurverhoo- ging redelijk is. Daar zijn er, die met alle reciit den naam van ..huisjesmelkers" dra gen. Daar zijn huizen te duur gekoch't, waar van toegestemd moet worden, dat de eige naar slechts een matige rento trekt, doch die intrinsiek veel te duur betaald worden. Het is pijnlijk, dat het meestal de slecht ste woningen zijn, die de hoogste rente geven, dat het de armsten zijn, die, ook wat de huren betreft, het meesl worden ge drukt. En wij meenen. dat met het oprui men van krotten en verbeteren van onvol doende woningen, spoed moet worden ge maakt om dergelijke misstanden te voor komen Maar deze weg is de juiste niet! Dit is de weg van geweld en van bruut machts vertoon. Wie beslist ol een huurverhooging redelijk of noodig is? Kan de huurder dat steeds zelf wel doen? Kan de buurt uit maken ot en hoeveel huurverhooging mag worden toegestaan? Is de heer v. Ze lm, de leider van het huurdersverzet, de nim- mer-dwalende expert? Maar bovendien, kan i k bepalen, wat een ander voor zijn huis. zijn zaak, zijn schip zijn artikel maken mag? Heb ik daartoe ooit het recht? Natuurlijk heb ik en ik alleen het recht te bepalen, wat ik aan huur kan en wil betalen. En als er dan conflict is tusschen het begeeren van beide partijen en wij kunnen geen oplossing vin den, dan is het mijn taak 't pad te ruimen en een plek te zoeken, een huis en schip, dat mij beter convenieert. Het is te betreuren, dat er op dit terrein niet een soort van scheidsgerecht of beroep is. De Huurcommissies hebben in den oor logstijd waarlijk goede diensten bewezen en hebben de huurders beschermd. Ze waren natuurlijk op dezen bijzonderen tijd bere- Toch is het de vraag of een meer blij vend instituut niet een nuttige funetie zou kunnen vervullen. Ook in het belang van de huis-eigenaren, lijkt ons dit niet zonder beteekenis. De goeden zullen er niet door worden getroffen, maar integendeel tegen de kwaden worden beschermd: Misschien komt er straks een zoo groote ruimte op de woningmarkt, dal men naar huurders moet hengelen. Dan zou een maat regel als door ons aangegeven niet noodig zijn. Wij zien die ruimte, zeker voor wat de goedkoopere woningen betreft, voorloopig nog niet. Practijken als nu voorkwamen en slaagden, zijn erger dan elke poging tot liet scheppen van orde door de Overheid. Want deze praktijken ontwrichten het le ven, nemen alle rechtszekerheid weg en voeren ons naar de anarchie. AREND VAN AMSTEL. ZWARE REGENVAL EN HEFTIGE WINDVLAGEN Na vele weken van minder gunstig weer, waarin het maar niet wilde gaan zomeren tevergeefs weerbericht en luchtruim werden afgekeken om een eventueele zeer begeerde verandering ten goede ontdekken, zijn we aan het eind van vorige week plotseling verrast door een slaan van „ons" „grillig Hollandsch klimaat" bijna drukkende zomerhitte, die gister zelfs benauwend werd, en ook al weer velen niet naar den zin was. Toch merkten we dat 't nog zomer was en we nog niet onge merkt in de herfst waren terecht gekomen. Volop is deze enkele dagen reeds weer van het prachtige weer genoten. Maar de drukkende warmte van gisteren was toch oorzaak dat de vreugde over de verandering van het weer eenigszins werd getemperd, daar men het over het algemeen toch minder waardeert om puffend voort te gaan op den levensweg. „Zulk weer kan de lucht niet verdragen", aldus wisten al spoedig alom de „kenners" als resultaat van hun onderzoek mee te deelen, en ze zouden ditmaal gelijk krijgen, •ant tegen den avond heeft zich boven het midden van ons land een onweer ont last zoo hevig en indrukwekkend, als in 3s land maar zelden voorkomt. Van ongeveer half zes tot half acht is van Arnhem in Westelijke richting een gewel dige bui over ons land getrokken. Behalve vele andere ongelukken zijn hier bij ook, naar we momenteel kunnen over- niet minder dan drie dooden te be treuren. Wanneer een onweersbui weer is uitge woed en allen bleven ongedeerd, dan halen weer vrijer adem en voelen ons verlicht Maar laten we dan ook eens denken aan onze medemenschen die de dierbaarste be trekkingen op zoo geweldig plotselinge wij ze zich zagen ontnomen. Een 26-jarige jongeman te Arnhem, een 19-jarige jonge kerel bij Oegstgeest en een 51-jarige fabrieksarbeider, vader van een gezin met zeven kinderen te Silvolde, wer den door den bliksem doodelijk getroffen. Een woord -an deelneming met óe nagela ten betrekkingen is hier zeker op zijn plaats VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morqena en Vavonds met Ni VA TANDPASTA 75 cts.per '/i tube. £>ds p. !4 tube Vooral te Arnhem is de bui hevig geweest. Omstreeks vijf uur kwam hij plotseling opzetten. Het daglicht werd bijna geheel weggenomen, en een geweldige wind joeg door de straten. Op de rivier spoedden allen die ter verfrissching in de warmte het op het water hadden gezocht, zich naar de wal en velen verzamelden zich in het boo tenhuis aan de Nieuwe Haven. Ook de heer J. A 11 e n a. die met vier dames een kano tocht maakte op de Rijn, begaf zich in al lerijl d'aarheen. Nauwelijks waren ze echter op het plan kier van het houten gebouwtje gestapt, of alle vijf werden ze door den bliksem getrof fen, die insloeg op de vlaggestok van het gebouw. De heer Altena die aan de van de vlaggestok stond, viel doodelijk ge troffen voorover. De dames geraakten be wusteloos of kregen brandwonden, Dr. v. d. Sta, een bekend1 watersportlief hebber, die in de directe nabijheid was, heeft oogenblikkelijk de eerste hulp geboden. De dokter had vijf patiënten voor zijn rekening en terwijl anderen den geneeskundigen dienst gingen waarschuwen, was hij reeds aangevangen met bij de slachtoffers kunst matige ademhaling toe te passen. Gelukkig verschenen spoedig de auto-brancards van het gemeenteziekenhuis en verleende Roest zijn assistentie aan dr. Van Sta bij diens pogingen om de levensgeesten by de slachtoffers wederom op te wekken met een zuurstofapparaat De vier dames werden daarop per auto-brancard naar het gemeen teziekenhuis overgebracht Het mannelijke slachtoffer leefde nog, zijn hart klopte, en tot circa halfacht heeft men nog moeite aangewend om. de levensgeesten bij hem weer op te wekken, echter zonder resultaat. De levensgeesten waren geweken. Het slachtoffer is 26 jaar, en was in dienst bij de Philipsfabrieken te Eindhoven. Hij was als sergeant in Arnhem voor de herha lingsoefeningen en was thuis bij zijn ouders in de v. d. Hellaan aldaar. Een t bijzonderheid is dat toen de verlor den getroffene, die door den burg ester was opgehaald om zoo mo 'elijk i scheid te nemen arriveerde, juist het stoffe lijk overschot van den jongen man per bran card werd weggedragen. vier dames zijn er vrij goed afgeko men. De 19-jarige mei. A. Koops en de 25- jarige mej. R. Humm waren allen ver- sufd, doch behoefden niet in het gemeente lijk ziekenhuis, waarheen ze alle vier wa ren vervoerd, te blijven. Ernstiger is de toe stand van de 23-jarige mej. F. van Maanen on mevr. Polman, die beiden de typi sche verschijnselen van bliksemslag vertoo- nen, aan „shock" lijden, brandwonden aan armen en bennen bekwamen en op het lichaam blikserafiguren hebben. Echter meent men voor hun leven niet te hoeven vreezen. Ook enkele andere personen in dc nabij '>eid van het gebouwtje geraakten door het omelvuur bedwelmd, doch kwamen spoe- lig bij. Paniek in afgedreven zwembad. 150 zich daarin bevindende personen tijdens het angstwekkende weer los is geraakt aan gegrepen door een geweldige windvlaag. Vijf zware kettingen knapten zonder meer, maar gelukkig hield de zesde stand, waar aan het te danken is dat het zwembad niet aan de overzijde terecht kwam en tegen de kade werd omver ged-uwd. Een geweldige paniek ontstond onder de zwemsters, slechts twee mannelijke opzich ters waren in het damesbad aanwezig. Een van hen begaf zich te water en heeft zoo de angstige vrouwen en kinderen een voor een aan wal gebracht. Ook het heerenbad dat eveneens in de Rijn ligt, was losgeraakt, doordat de blik sem op een der kettingen was geslagen. Tijdens het hevige onweer gisteravond bo ven Doetinchem sloeg de bliksem in de wo ning van den 51-jarigen fabrieksarbeider J. Cornelissen te .Silvolde, die juist met zijn gezin aan tafel zat Hijzelf en drie kin deren werden getroffen, en verder werd in de kamer alles vernield. De man was onmid dellijk dood. De kinderen waren bewuste loos, doch kwamen spoedig bij, waarna bleek, dat ze slechts lichte verwondingen hadden bekomen. Cornelissen laat een vrouw met zeven kinderen na. In den Broekpolder onder de gemeente Oegstgeest werd de 19-jarige winkelbediende J. A. B. Kreuger uit de Gasstraat te Leiden die daar aan het visschen was. door onweer overvallen. Om zich tegen den regen te beschutten is hij op den Broekweg waarschijnlijk onder een boom gaan schui len. Hij werd daar echter door den bliksem getroffen en gedood. Hij was aan zijn keel getroffen en zijn ge- heele voorlichaam is verbrand. Door eenige personen die koeien gingen melken werd hij omstreeks half vijf gevonden. Zijn stoffelijk overschot is naar het lijkenhuis van hel Groene Kerkje te Oegstgeest vervoerd. Tijdens het onweer te Arnhem is door het defect raken van de electrische bovenlei ding, die op een paar .atsen getroffen was tramstoring ontstaan, welke een half uur duurde. Het tramverkeer in Arnhem was geheel i de war. Door de geweldige regenval te Arnhem stonden verde: verschillende straten blank. Veel zand spoelde op de buitenwegen los. Een tram .ntspoord Bij de tramkruising op de Beukenlaan te Oosterbeek ontspoorde tengevolge van het ele zand en grind, dat zich op de rails had verzameld, een electriech personenrijtuig van de Oostertramweg Mij. komende uit de rich ting Heveadorp, De wagen kwam dwars over den weg te staan en veroorzaakte een verkeersstagnatie van ruim twee uur, waar van ook de Lram der gemeente Arnhem hinder in den dienst ondervond. Persoon lijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Drie boerderijen verbrand Te Driel bij Eist sloeg d bliksem in de kapitale hofstede van den heer van Dijk Het gebouw werd geheel in de asch gelegd, terwijl eenig vee in de vlammen omkwam. Ook de gansche inventaris o.a. zeventien varkens en de inboedel werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt Te Holten sloeg de bliksem in de boer derij van M. Nijland in het Holterbrook en in de boerd.-ii van J. A. Podt in den Water hoek. De beide groote boerd' rijen geraakten in brand en werden geheel verwoest. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. In eerstgenoemde boerderij kwamen zeven vette varkens in de vlammen om. Van den inboe del kon niets worden gered. Beide boerderijen waren verzekerd. Twee boerderijen te Voorst afgebrand Te Vo o rst sloeg de bliksem in de boerde- boerderij van den heer S. en in die van Jhr. Weede. Beide brandden geheel af. Verdere ongevallen Gisteravond omstreeks zeven uur is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer Brouwer te Ottland (Z.H.) Het ach terste gedeelte van het huis brandde geheel uit. De schade bedraagt ongeveer zeven dui zend gulden en wordt door verzekering ge dekt. Ie Jozef Israëlslaan te Arnhem sloeg de bliksem in een huis, zonder echter schade aan te richten, dan dat een aantal pannen an het dak gerukt werd. In verschillende stadsdeelen ondervond men veel last van het water dat uit de riolen naar boven kwam Verder heeft de bliksem nog getroffen den molen var de firma Noordman aan den veg tc Leiden, zonder echter ern stige schade aan to richten. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Het geweldige onweder van gisteravond. (blz. 2.) Overleden Notaris C. L. Smit te Amster dam, Voorziter van de Broederschap der Notarissen. Bij Geleen (L.) had plaats; de stoker is aan wondingen overleden. In een radio-rede merkt Dr. Bruentng dat DuitschLand is aangewezen op eigen De sovjets overwegen invoering van de slavernij in het Donetz-kolenbekken. Het Amerikaanschc departement van Marine wil „ontwapenen". De Amerikaansche vakvereenigingsleider Gieeu is van mecinng dat de economische strnc uur van Amerika een volkomen mis- lukking is. Volgens Amerikaansche bankiers zou er een herziening van hel Youngplan op komst zijn. In Palestina dreigt een politieke staking plus een reeks van onlusten. Onweders boven België, Duitsch Rijn land en Engeland. Te Pardubitz (Tsjecho-Slowakije) had een ernstig ongeluk plaats met een legervlieg tuig. In Amerika (Zuid-Carolina) stortte een autobus met 22 passagiers in een rivier, waarin alle menschen' verdronken. De Chineesehe stad Han-kou werd door een dijkbreuk overstroomd. fbldz. 3). Eerste jaarvergadering van den Bond vau Chr. Geref. Mannenvereenigingen. (blz. 5) Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk, 18e zitting. Bliksem in een kerk geslagen. Te Wagenberg bij Breda sloeg de bliksem i de R.K. Kerk ten gevolge waarvan de electrische installatie van het uurwerk werd beschadigd. De heer Langenberg. die in de kerk werkzaam was, werd zoo door den schrik bevangen, dut geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In het Westland land vele ruiten van kassen en warenhuizen ernield werden. Te Monster waaiden vele pannen van het dak af, terwijl van een huis het dak grootendeels werd afgerukt. Per soonlijke ongelukken kwamen daarbij niet oor. De zware buien trokken in de richting an de Noordzee weg. Het kampeerterrein te Hoek van Holland dat eeige dagen ge leden zwaar geteisterd werd door een wind hoos, is thans ongemoeid gelaten. De weerproieel. Geen gebeurtenis of er is voor wie het reet op te merken de note gaie in te ontdekken. Zoa schrijft men ons uit Kat- ijk aan Zee: Trillend hangt de lucht boven het strand met zijn talrijke kleurige en fleurige ten tjes. Badend Nederland geniet en ligt in allerlei grillige houdingen op het zand uit gestrekt, ol vermaakt zich in de kuivende golven. Dan in het Zuiden begint de lucht te betrekken. Massieve donderkoppen stevenen langzaam als zwaargeladen schepen langs Ook in het Westland ging de bui gepaard zijn jonge haas met hevige windvlagen, waardoor verschil strandstoel onder i meld droevig ongeval plaats had lag het lende boomen het moesten ontgelden, terwijl \nn zijn cone gemeentelijk zwembad, dat met de ongeveer j in de richting s Gravenzande Hoek van Hol-1 schoen. hel Bezorgd beginnen de tentbewoners om hoog te staren. „Wat denkt U ervan, meheer?" vraagt een oude juffrouw. En meheer, gevleid te worden aangezien voor een soort medewer ker van het weerberichtendeparteiqent, kijkt wijsgeerig omhoog en meent: Geen nood juffrouw, dal drijft wel voorbij". Zou U denken meheer?" vraagt een moedertje, dat als een klokhen tusschen haar talrijk kroost is neergestreken. En de optimist, die zich zoo plotseling tot autoriteit od meterio- logisch gebied verheven ziet, begint breed sprakig uit te leggen, waarom deze speciale bui in elk geval vporbij drijven moot. Zijn optimisme begint door te werken, dal ia duidelijk te zien. al schijnen enkeion eeij andere meening toegedaan te zijn. Hiér en 'jaar wordt een tent afgebroken. Meerderen volgen dit voorbeeld als bliksemflitsen langs den loodgrijzen he.nel schieten en regel druppels zwaar begienen te vallen en neer ploffen in het rulle zand. Toch de meeste teiltjes bijlven staan, moeten eensklaps wel blijven staan, want inen durft er niet meer uit. dreunend stroomt nu do regen neer. Boven ratelt de donder. Hagelsteenen volgen. De wind wak kert aan. Tentlinnen fluppert, touwen wor den losgerukt. Men --taal omier het dunne tent doek wel even .ïroog. maai al spoedig regen» het binnen even hard als buiten. Dicht tegen eikuur aangedruat sen reeuwt men elkander toe ,dat het wel gauw over Maar het ergste moet nog komen Plotseling slaat de wind. met de kracht van een storm, om naar het westen, bolt het tentlinnen op en ineens staal men i den stortregen. De optimistische meterioloog meent even dat hij alleen liet slachtoffer is van deze ongepaste aardigheid. Maar uls hij zijn druipnatte hals, binnen zijn druipnatte boordje omdraat, aanschouwt zijn oog een haos. Overal liggen de tentjes platgesla gen tegen de aarde, liet is een wirwar van touwen, tentlinnen en gebroken [.alen. Ergens staat een d.kke miinlucr wezen loos niet een eind tentkoord in zijn han den: Het was alles wat hij van zijn tent it heeft kunnen houden. Een andere mijn hoer. de rand van zijn strooien hoed slap om het hoofd, zoekt zijn sokken De optimist mist zijn badpak en een witte schoon. Een ezel. die eveneens een schuilplaats in zijn tentje had gezocht, staal bovenop zijn strand stoel. De optimist en de ezel ze kijken el- Dan sukkelei nd bengelt één

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1