Qitum $Lt ifcsdjr (£<rurmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VAGANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending B»-- Bij dagelijksche zending7.-* Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vss cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3421 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1931 ADVERTCNTIEN: Van 1 tot 5 regels1.17V5 Elke regel meer0.22Ya Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels D 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit TWEE bladen *3* DE MISLEIDENDE ONTWAPENAAR Over het bedrijf van den hoofd-redacteur van „Oorlog of Vrede", dient een woord van scherpe afkeuring geschreven te worden. Deze gepensionneerde officier, die walgt van alle militairisme en een krijgslist als de grootste immoraliteit beschouwt, ontziet zich niet om de leuze „het doel heiligt de jnlddelen" toe te passen, alleen om een op zienbarend artikel in zijn weekblad te krij gen. De zaak zit zóó. De heer Paul Kiës hoopte met de uitspraken van een paar Duitsche generaals te „bewijzen", dat Nederland on verdedigbaar is. Het lijkt al vreemd, als zoo'n ontwapenaar zich opgeneraals beroept als Luden- idort en Von Seeckt; doch het wordt nog jerger als hij openhartig verklaart: „Niet dat wij die meening der deskun digen noodig hebben. Al zouden alle des kundigen ter wereld Nederland verdedig baar achten, dan zou dat ons standpunt niet wijzigen. Maar tegenover „onze" „deskundigen" zou het niet onaardig zijn eens de meening van een Ludendorff of een Von Steeckt te kunnen stellen. Dat is al een fraai begin. Maar het wordt nog fraaier. Deze generaals vragen of Ne derland verdedigbaar is, zou niet gaan, zegt de schrijver. Daarom gebruikte hij een krijgslist. Hij zond een schrijven aan ge noemde heeren, hoe ze dachten over de ver dediging vanOost Pruisen. Dit schrijven druipt, gelijk iedere behoor lijke krijgslist (naar het oordeel van den 6chrijver) van onoprechtheid. Eerst wordt gezegd, dat het weekblad propaganda voert voor beperking van bewapening en ontwapening; terwijl het in den ondertitel slechts spreekt van nationale ontwa pening; en dan verzekert de heer P. Ch. J. Kiës, 'eervol gepensioneerd offiéier van het Nederlandsohe Leger, dat zijn blad vreeselijk Duitschgezind en van oordeel is, dat: le. De oorlogsschulden vereffend moe ten worden 2e. De ex-Entente Staten hun belofte houden moeten en in de verhouding tot Duitschland ook ontwapenen moeten, want dat anders Duitschland het recht moet worden toegekend om zich weder te bewapenenen in overeenstemming met zijn grootte, ligging en bevolkingsaantal. 3e. In het bijzonder achten wij Duitsch lands Oostgrens den kiem van een nieu wen oorlog in zich te sluiten en weder om in het bijzonder, dat het scheiden van Oost-Pruisen van Duitschland een onhoudbare toestand in het leven heeft geroepen. Let vooral op het slot van de tweede ali nea, En dan wordt eindelijk gezegd, dat de vrager over de situatie van Oost Pruisen wil schrijven. Ludendorff zendt den vrager zijn laatste boek cadeau en zegt: daarin kunt gij mijn antwoord vinden. Von Seeckt geeft een be leefd antwoord, zegt dat Oost Pruisen zich zelf niet verdedigen kan en besluit met de opmerking: Oost-Pruisen zal hij een Poolschen in val in ieder geval den zij het uitzicht- loozen tegenstand met eigen krachten bieden, en het gevolg zal een volkomen vernietiging van de welvaart en de be,- schaving van dit land zijn. Na dit alles gepubliceerd te hebben, roept de schrijver triumfant'elijk uit: Ziet ge wel, Nederland is onverdedigbaar volgens het oordeel der deskundigen, want het lijkt veelszins opOost Pruisen. De conclusie is natuurlijk even aanvecht baar als elke wankele stelling der eenzijdige ontwapenaars. Doch dat is hier van het minste belang. Het 'ergste is, dat we zelden een staaltje van onbehoorlijke journalistiek hebben gezien, als dit. Schamen de andere medewerkers zich niet, dat iemand die zóó copie produceert, hoofdredacteur van het blad is? Deze nadere mededeeling, dat werkelijk ineen vol gend nummer over Oost Pruisen zal worden geschreven, bewijst alleen dat de schrijver toch een beetje met zijn houding verlegen is, doch dat verandert aan de zaak niets. Het geheel bewijst echter hoe zwak de eervol gepensioneerde officier van het Ne derlandsche leger zich in zijn eenzijdige ontwapeningsloopgraven voelt. Hij verzint krijgslisten. CAMOUFLAGE-POGINGEN? Het Rotterdamsche roode dagblad, dat Voorwaarts heet, doch ook wel eens achteruit marcheert, heeft wat wij schreven over critiek in de pers over het optreden der politie al heel slecht begrepen. Ook schijnt de redactie eenigszins verstoord te zijn over het feit, dat we haar niet met name noemden, doch schreven van „de l'oode pers". Het blad schijnt dus nog al in genomen met zijn geschrijf over de politie. Nu, ieder zijn smaak; wat we citeerden, stond in Voorwaarts, dochwe knip ten het uit Het Volk: een andere arm vtn „de roode pers". Nu zegt Voorwaarts, behalve de ge wone lieflijkheden aan ons adres (een on schuldig vermaak!) dat de politie op een bepaald moment provoceerend is opgetre den en bewijst dat dan met een beroep op de verklaring van den rooden journalist, die het geval zag. We trekken de waarheidsliefde van dezen reporter geenszins in twijfel; doch we her inneren er slechts aan, dat wij nadrukke lijk vooropstelden: het gaat bij ons meer over de roeping der pers in deze dingen, dan over da vraag of de politie ook fouten maakt; iets, wat we natuurlijk bij voorbaat toegeven. We drongen slechts op voorzichtigheid aan bij de publicatie van critiek over poli tioneel optreden, dat zeker een onderzoek vraagt. Daarom was er bij ons ook geen bij zondere haast met de bespreking; de zaak zelf was op een andere plaats in ons blad voldoende belicht. Alleen was het wel gewenscht onze op merkingen vóór de laatste raadsvergadering te maken, omdat daar zou blijken, dat het optreden der roode raadsfractie geheel an ders zou zijn, dan wat het geschreeuw van Voorwaarts zou doen verwachten. Gelijk traditie is! Wanneer nu echter het roode blad, indien we het wèl verstaan, ons artikeltje be schouwt als de inleiding op de noodige camouflage-pogingen; d.w.z. als het begin van een beweging, om een grondig onder zoek naar het optreden der politie af te wimpelen; dan vergist het blad zich we) Dit is noodig. Doch dat onderzoek moet meer omvatten dan een indruk van een ooggetuige, hij moge dan verslaggever zijn van Voorwaarts; en in dat stadium zij de pers zoo voorzichtig met publicaties. Dat de roode pers zulks zwaar valt met het oog op de propaganda, behoeft ons niet te weerhouden, het zoo nu en dan eens te zeggen. Wij hebben een andere roeping! BINNENLAND. DEN HAAG GEMEENTERAAD Den Raad wachtte voor zijn op een na laatste vergadering in de oude periode een lange agenda. Het begin verliep vlot. Over enkele wijzigingen in het exploi tatie-voorstel van het vliegveld „Holland" bestond geen verschil van gevoelen meer. Aan de opmerkingen van den heer Van Vuuren was voldaan. Langer duurde het met het asfalteerings- plan voor 1932. Wethouder Quant had het wee"r niet gemakkelijk. Reeds dadelijk kreeg hij het te kwaad met den heer v. d. Loo, tegen wien de wethouder het reeds her haaldelijk heeft moeten verliezen. Thans was de klacht, dat op Scheveningen geen enkele straat in het asfalteeringsplan voor het volgend jaar was opgenomen. De heer v. d. Loo stelde voor ook de Badhuisstraat en de Badhuiskade. op de lijst te plaatsen en de heer Eymers deed hetzelfde met de bij nat weer levensgevaarlijke Zeestraat tusschen Sophialaan en Noordeinde. Sterk verzet rees ook tegen de voorgeno men profielswijziging van den L. Vijver berg. De verkeerspolitie wil daar een ande ren toestand, maar niemand voelt, er veel voor uit vrees, dat van dit stukje mooi- Den Haag op den duur weinig zal over blijven. 's Wethouders verdediging sloeg weinig in. Tegenover de ingediende amendemen ten was zijn argumentatie allerminst sterk. Hij wikle nog een jaartje respijt. Wat den Vijverberg betreft, redde hem het ingrij pen van den Burgemeester, die het zoo ver wist te brengen, dat de Raad het asfaltee ringsprogramma aanvaardde, nadat daaruit de 'Vijverberg was gelioht, terwijl in ver band daarmede de amendementen v. d. Loo en Eymers eveneens werden aangehouden. Het voorstel om de buitenplaats Ocken- burgh aan te koopen ging er in een ame- rijtje zonder hoofdelijke stemming dooi. Den Haag geluk er mee! Niemand had eenig bezwaar. Wat de heer Folmer nog opmerkte waarbij hij enkele malen in herhaling verviel had weinig te betee- kenen en scheen ons niet bepaald nood zakelijk toe. Een langdurig debat maar wij zullen er kort over zijn ontstond over het al of niet toelaten van een tweetal nieuw- gekozen raadsleden. Ten aanzien van 43 be stond geenerlei bezwaar, maar met betrek king tot de dames Bleumink en Van Leeu wen adviseerde de commissie tot niet-toe- lating, omdat beider echtgenooten in dienst zijn van door het gemeentebestuur in het leven geroepen stichtingen. De beide hee ren waren dus, zij het indirect, in gemeen tedienst, en de Gemeentewet zegt, dat echt genooten van zulke personen geen raads lid kunnen zijn. De heer Vliegen beide dames behoo- ren tot de S. D. A. P. verdedigde wel- toelating, daarbij op eenigszins vreemde wijze gesteund door den heer De Visser. Intusschen was hij toch niet zoo geheel zeker van zijn zaak; hij noemde de geval len in ieder geval twijfelachtig. Op de wederzijdsche staatsrechtelijke ar gumentatie gaan we hier niet dieper in: onze lezers zullen daar vermoedelijk min der benieuwd naar zijn. Het resultaat was, dat met 22 tegen 8 stemmen besloten werd de dames niet toe te laten. Deze kunnen binnen 8 dagen in beroep gaan bij Gedep. Staten. Dat de soc.-dem. zelf de zaak niet hij zonder belangrijk achtten, bleek bij de stemming. Zes hunner ontbraken, terwijl de heer Muylwijk het zelfs met ijn eigen fractie niet eens was. De Kroon zal nu binnenkort op het om streden punt der Gemeentewet een beslis sing moeten nemen. Te ruim zes uur ging de Raad uiteen. Tot 24 Augustus a.s.-' OFFICIEELE BERICHTEN MUTATIE BIJ DE MARINE. Bij beschiking van den minister van Defen sie is de luitenant ter zee der 2e klasse Kon Marine-reserve A. W. de Boer, den 6en Augus tus geplaatst aan boord van H. iMs. „Gruno". VRAGEN VAN KAMERLEDEN JEUGDIGE TELEGRAMBESTELLERS Worden ze door het Rijk geëxploiteerd? Het lid der Tweede Kamer de heer Wijn koop heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat aan jonge telegrambestellers, die met hun zeventiende jaar f 13.92 weekloon ontvangen, en die met hun achttiende hun periodieke verhoo ging moeten ontvangen, waardoor zij f 16.80 zouden verdienen, deze verhooging niet wordt uitgekeerd? Is het den minister voorts bekend, dat het rijwielmateriaal, dat aan deze jongens wordt verstrekt, zonder rem is, en dat daar door vele aanrijdingen plaats vinden? Weet de minister, dat aan deze jongens ongeschikte olielampen worden verstrekt in plaats van electrische, en dat bij bekeuring wegens rijden zonder licht, hetgeen dienten gevolge nogal voorkomt, de jongens de kos ten van de bekeuring moeten betalen? Is de minister er van op de hoogte, dat hoewel in 1931 het verstrekken van water dichte broekspijpen aan deze jongens hun niefs kostte, zij in 1928 daarvoor f 1.75, in 1929 ƒ2.75, in 1930 ƒ3.75 moesten betalen; en is de Minister bereid er voor te zorgen, dat deze sommen hun worden teruggege ven? Acht de Minister het oorbaar, dat, ter wijl volgens de Arbeidswet de jongens niet langer mogen werken dan 10 uur 's avonds, dit verbod overtreden wordt en de jongens dan werken van 's avonds zes tot 's nachts één uur, wat volgens de Arbeidswet is ver boden Is de Minister bekend met de werking van het zoogenaamde bonnensysteem, waar door de jongens op fietsen zondér rem men tot steeds sneller rijden worden aangedreven, en waarbij vaak op de meest willekeurige wijze door een chef of hoofd besteller aan deze jongens straf-overuren worden opgelegd? Wat denkt de Minister van het zooge naamd afkeuren van jongens die nog wel voor den militairen dienst werden goed gekeurd en welke afkeuring dan slechts ten gevolge heeft, dat den jongens hun ver hooging en hun vacantie worden onthou den; en weet de Minister dat de jonge tele grambestellers door hun avondwerk nog bovendien voor hun leven gedupeerd wor-H den, omdat zij geen avondschool kunnen bezoeken? Is de Minister ten slotte bereid in deze toestanden voor jeugdige telegrambestellers in te grijpen; en wat denkt de Minister te doen, om zoo spoedig mogelijk genoemde grieven te redresseeren? EEN' SYMPATHIEKE DAAD VAN MINISTER DECKERS De minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, bezocht vorige week in het Mil. Hos pitaal te 's-Gravenhage den sergeant der Ja gers Snel, die onlar.gs tijdens een marsch werd aangereden. Gister bracht de minister een bezoek aan den marinier Diks, in het Mil. Hospitaal te Utrecht en aan den Kaderlandstormer Timmer in het E.K. Ziekenhuis te Laren. De marinier Diks werd onlangs gewond door dat een motorrijder in een marcheerenden troep mariniers reed; de Kaderlandstormer Timmer uit Den Haag kreeg bij oefeningen in den omtrek van Laren een los geweerschot in de borst. DE BERNER CONVENTIE ACTEN VAN BEKRACHTIGING; Het ministerie van Buitenl. Zaken maakt bekend, dat, blijkens van de Zwitsersche regee ring ontvangen bericht, te Rome zijn neder- gelegd de akten van bekrachtiging van Neder land, Bulgarije, Canada, Finland, Groot-Brit- tannië en Noord-Ierland, Hongarije, Indië, Italië, Japan, Noorwegen, Zweden en Zwitser land van de op 2 Juni 1928 te Rome gesloten herziene Berner Conventie ter bescherming van letterkundige- en kunstwerken. (Staatsbl. 1931 no. 265). Overeenkomstig de tweede zinsnede van art. 28 is dat verdrag op 1 Augustus 1931 voor bovengenoemde landen in werking getreden. DE TARIEFMUREN Bij de opening van de Deensche Jaarbeurs te Frederica heeft de Deensche minister van Handel Hauge een opzienbarende rede ge houden waaruit men in sommige kringen de conclusie'trekt, dat Denemarken bescher mende tariefmaatregelen overweegt. De minister betreurde het dat de Staten elkaar door tariefmuren barricadeeren, maar klagen helpt hier niet, en zoo wordt Denemarken eenvoudig gedwongen, ter be scherming van eigen bestaan, dingen te doen die men voor kort nog voor onmoge lijk hield. Nader over deze toespelingen onder vraagd, antwoordde de Minister ontwijkend. Men verwacht echter allereerst maatregelen ter beschermoing van de Deensche schoe nen-industrie. Vooral ons land zal daar door zijn getroffen, daar ongeveer de helft van onze schoenexport door Denemarken wordt betrokken. MOEILIJKHEDEN VAN NEDERLANDSOHE CREDITEUREN DOOR DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Op de desbetreffende vragen van 't Twee de Kamerlid Kortenhorst heeft de Minister van Binnenl. Zaten en Landbouw, voorzit ter van den Raad van Ministers, geant woord, dat het hem bekend is dat vele Ne- derlandsche crediteuren door de crisis in Duitschland moeite ondervinden bij de be taling van door hen aan Duitschers gele verde goederen, en dat dit wel speciaal op het terrein van land- en tuinbouw het ge val is, maar dat de regeering in verband met het tijdelijke karakter der door de Duitsche regeering getroffen maatregelen het oogenblik nog niet aangebroken acht om te overwegen in hoever zij maatregelen kan nemen om de Nederlandsche crediteuren ten dezie behulpzaam te zijn. 1. Is het de regeering bekend dat er poo- te ontstemming is bij de stakende arbeiders van de stroocartonfabrieken in Groningen, mede tengevolge van het zenden van ma rechaussees naar het stakingsgebied? 2. Is het de regeering eveneens bekend, dat deze maatregel als een provocatie wordt opgevat, en dat de regeering door het zen den van versterking van de gewapende macht den indruk wekt zich openlijk aan de zijde van de fabrikanten te plaatsen in dit economische conflict, en te pogen de strijdende arbeiders, onder den schijn van veiligheidsmaatregelen, schrik. aan te jagen? 3. Is het de regeering hekend, dat de ar beiders onmiddellijke terugroeping van de marechaussees eischen, en -is de regeering bereid aan dezen eisch met bekwamen spoed gevolg te geven? hebben de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw, én van justitie geant- De vragen onder 1, 2 en 3 (eerste gedeel te) worden ontkennend beantwoord. Slechts kan gezegd worden, dat die vragen de weer gave bevatten van gevoelens, die men van bepaalde zijde onder de stakende arbeiders tracht ingang te doen vinden. Aan het tweede gedeelte van vraag 3 ont breekt dus de feitelijke grondslag; het "h! niet noodig zijn op te merken, dat ook bij bevestigende beantwoording van het eerste gedeelte dier vraag de regeering daarnaar niet haar politioneel beleid zou richten. TWEEDE KAMER DE HEER GERHARD BEDANKT. „Het Volk" weet te berichten, dat de heer Gerhard in September voor het Kamerlid- maaitschap zal bedanken. Reeds voor de candidaatstelling vnor de Provinciale Staten zou hij reeds, naar genoemd blad meedeelt, hebben uitgesproken, indien hij weer tut Gedeputeerde zou worden gekozen, voor deze functies of voor het Tweede Kamerlid maatschap. te zullen bedanken. Zijn opvolgster in de T,'amer is mej. A. de Jong, secretaresse van den Bond van arbei ders en arbeidsters in de kleedingindustrie. DE REIS VAN DE INDISCHE PRINSEN Wij vernemen, dat de hier te lande vertoe vende Indische prinsen hedenmorgen voor eenigen tijd naar Londen zijn vertrokken, vanwaar zij rechtstreeks zullen doorreizen naar Parijs om bij de opening van het her bouwde Nederlandsche Paviljoen op de Int Kol. Tentoonstelling tegenwoordig te zijn. Na het verblijf te Parijs volgt een bezoek aan Berlijn. Begin September is het prinselijk gezel schap hier te lande terug om op Dinsdag 15 September a.s. de opening van de Staten- Generaal bij te wonen. Baron van Nagell, oud-administrateur van de Delimaatschappij, zal hen op hun reis in het buitenland vergezellen. RADIOTELEFOONVERKEER MET INDIE Gedurende Juli 1931 werden in het radio- *elefoonverkeer met Ned. Indië in totaal 312 gesprekken gevoerd, waarvan er 133 in Ne derland en 179 in Indië werden aangevraagd Van de hier te lande aangevraagde ge sprekken hadden er 51 betrekking op zake lijke- en 82 op familie-aangelegenheden. Voor Indië bedroegen deze aantallen -resp. 59 en 120. In totaal werden 162 gesprekken in Neder land van huis uit gevoerd, waarvan in Ne derland 66 en in Indië '96 werden aange vraagd. In het radiotelefoonverkeer Europa—Ned. Indië via Nederland werden in Juli in totaal 11 gesprekken gevoerd, n.l. met België twee, Denemarken twee, Engeland één, Frankrijk drie en Oostenrijk drie. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Bij de Maandag gehouden herstemming voor den gemeenteraad te Bovensmilde, noo dig geworden door het uitbrengen van een stem door een onbevoegd persoon op 24 Juni j.l., werden gekozen: 4 A.R., 3 Christ. Histo rische Partij, 2 Vrijz. Democraten, 3 S.D.A.P., 1 Plattelandersbond. Het resultaat van de herstemming is wat het aantal zetels betreft hetzelfde gebleven als dat bij de ongeldig verklaarde stemming. Bij de A.R. Partij is echter de heer Eleveld gekozen, inplaats van de meer Hajers. De S.D.A.P. wint één zetel, de Vrijzinnig- Democraten verliezen 1 zetel, vergeleken bij 1927. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Donderdag a.s. vertrekt van Schiphol we der een vliegtuig van den regelmatigen luchtpostdienst naar Ned.-Indië. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de vluchten tot 1 October a.s. nog om de 14 dagen plaats vinden en daarna elke week. Het vertrek blijft bepaald oo Donderdag ochtend. Zooals bekend is, bedragen de vervoer kosten van een brief beneden 5 gram: 36 cent. CHRISTENVROUWEN VREDESACTIE EEN OPEN BRIEF AAN Dr. COLIJN. Eenigen tijd geleden citeerden we enkele gedeelten van wat Dr. C o 1 ij n ln „Bouwen en Bewaren", het orgaan der Geref. Meis- jesvereenigingen, over de Christen-vrouwen Vollcenbonds-Vredesaetie schreef. Het aru- kel had tot titel: „Goed bedoeld, maar Naar aanleiding van deze waarschuwing om van de z.g. Ontwapeningsconferentie van 1932 niet al te veel te. venvachten, rich'te de voorzitster van dezen bond, Mej. G. H. J. van der Molen, thans een Open briel aan Dr. Colijn, waarin zij betoogt, dot zijn artikel, hoewel onbedoeld, remmend werkt op de vredesactie der Christen-vrouwen, ge lijk die, geheel gebonden aan de Schrift, de arbeid der komende Conferentie wil steu nen. Want hoewel Dr. Colijn deze actie, mits goed verstaan, niet afkeurt, maar toe juicht, heeft' hij toch, naar de meening van de Schrijfster, vele Geref. vrouwen en meis jes kopschuw gemaakt, omdat, volgens hem men gansch ten onrechte spreekt van „Ont wapeningsconferentie". Uit tallooze brieven blijkt dat. Mej. v. d. Molen tracht daarom aan te toonen, dat er misverstand iu het spel is en zij betoogt: „De vraag is: mag men in verband met de bekende conferentie van 1932 't woord ontwapening gebruiken of niet? En zoo ja, welke beteekenis moet dan aan dit woord worden gehecht? Wat de practijk betreft zoo behoeft het nauwelijks betoog, dat het woord Ontwape ning in den zin van internationale beper king van bewapening burgerrecht heeft ver kregen, zoowel in ons land als daarbuiten. In Volkenbondskringen maakt men wel de technische onderscheiding tusschen li mitation des armements beperking van 'bewapening, réduction des armements vermindering -van bewapening en désarme- ment algeheel e ontwapening Maar overigens vond het woord „ontwa pening" voor geleidelijk beperken van be wapening allerwegen ingang en acht nie mand dit synoniem met „weerloosheid". In den bekenden trits: „arbitrage, veilig heid, ontwapening, heeft dit woord even eens de®e beteekenis". Verder voert zij verschillende voorbeelden aan, ook het petitionnement, dat vanwege de dagbladpers gezonden zal worden aan de „Internationale Ontwapeningsconferentie". Het Vrouwencomité heeft niets anders be doeld en daarom mag meedoen aan zijn actie niet afstuiten op een minder juista In de eerste zinsnede van den Oproep der vrouwen, geformuleerd door een des kundige in het Volkenrecht, heet het dati „Het is U allen, die dit leest bekend, hoe de Commissie van den Volkenbond, belast met de voorbereiding der Ontwapenings conferentie, welke in Februari 1932 staat gehouden te .worden, de .wereld met allen ernst heeft gewezen op de noodzakelijkheid, in dein restenden tijd, een atmosfeer te scheppen van onderling vertrouwen tus schen de volken, die de onmisbare voor waarde is voor het welslagen van de ont worpen plannen tot internationale beperking der bewapeningen, en de daarvoor vereischte geestesgesteldheid in de wereld zooveel mogelijk te versterken". In het verdere van het vlot geschreven betoog, wijst Mej. v. d. Molen er op, dat het ook in ons land nog noodig is de m o r e e I e ontwapening te bevorderen. Het Vrouwencomité wil niets andei's dan de arbeid der voormannen te Genève steu- „Welnu, het is juist het moeilijke en ge duld eischende werk van de bearbeiding der geesten, dat wij beoogen. Wij staan nu eerst aan het begin van ons werk. In onzen oproep hebben wij toegezegd de uitgave en verspreiding der kleine geschriftjes, die de groote moeilijkheden waarvoor de Staats lieden van Europa het volgend jaar zullen komen te staan, in populairen vorm zullcai behandelen. Het werk, dat wij te doen gekregen heb ben is overweldigend, maar wij zullen trach ten het met Gods hulp door te zetten". In afwijking van onze gewoonte, willen we, waar het deze zaak betreft, ditmaal meedeelen, dat de Open Brief te bestellen is bij het Secretariaat der C.V.V.A., Postbus Z 21, Amsterdam-Z. De prijs bedraagt llVg DE KWESTIE-FRANEKERADEEL DE REDE VAN DEN HEER v. d. SCHAAF In de laatste raadsvergadering van Fra- nekeradeel heeft de heer v.' d. Schaaf, die eenige weken geleden den nieuwen burge meester op allesbehalve hartelijke wijze installeerde, een verklaring afgelegd, waar in hij o.m. zei, dat na zijn iustallatierede gebleken is, dat verschillende personen mee- nen, dat hij tegen den burgemeester een haat heeft of tenminste haat gekoesterd heeft, of de bedoeling heeft gehad hem te beleedigen. Niets is minder waar. En wan neer ik scherp geweest ben. zei spr., dan was dit om de zaak en niet om de persoon van den burgemeester. Dit ter verklaring en om misverstand te voorkomen. De voorzitter stelde na het afleggen van deze veralaring voor met de gewone werk zaamheden te beginnen, waartegen echter de heer Sj. Bruinsma bezwaar maakte Deze acht de verklaring onvoldoende. Er moet meer gebeuren, want het vertrouwen is verbroken. Het is toch duidelijk geble ken. dat de heer Van der Schaaf niet.na mens de vrijzinnigen heeft gesproken en hij zou gaarne zien, dat in een volgends ver gadering de heer Van der Schaaf verdei kon gaan en zich geheel kon rehabiliteeren. De heer Van der Schaaf achtte zich niet verplicht den heer Bruinsma te antwoorden CUMULATIE VAN FUNCTIES IN S. D. A. P. Naar wij verneipen heeft de federatie Amsterdam der S. D. A. P. den lieer A. H. Gerhard, Tweede Kamerlid voor Amster dam en lid van Ged Staten van Noord- Holland, in verband met het bekende cu mulatierapport, voor de keus gesteld om voor één van die beide functies te be danken-. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Minister Deckers op ziekenbezoek, (blz. 2.) Raymond Poincaré is weer hersteld. De Bank voor Intern. Betalingen, Communistische relletjes in Berlijn, Een bomaanslag in een D-trein in Joego slavië veroorzaakte twee dooden en vele ernstig gewonden. Door een aanvaring van een sluisdeur in een kanaal in Canada verdronken vijftien menschen! De burgeroorlog in China. Kafferonlusten in Zuid-Afrika. (blz. 5) 17de zitting der Alg. Synode der Ned, Herv. Kerk. lodelijke ongevallen bij het baden. Nu de vacantietjjd is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons Dp hoogen prijs zal worden gesteld. BUITENLANDSCHE SPOORWEGEN Tengevolge van den sterken achteruit gang in het reizigersvervoer worden de vol gende doorgaande wagons voorloopig niet meer in de treinformatie opgenomen: 1. Directe wagon 3 klasse Stuttgart-Luzera. 7.25 1 15.02 1 2. Directe Bhf.Chur. 19.20 i 13.10 i 15.45 x 3. Directe Chiasso. 7.52 V 1S.36 A 4. Directe Stuttgart A 2.15 Luzern V 15.58 .•agon 1-3 klasse Berlijn Anh- Berlijn A 9.14 Zürich V 16.04 Chur V 13.29 wagon 2-3 klasse Stuttgart— 2.15 11.00 12.20 5. Directe München. 13.38 Stuttgart Chiasso V 11.07 agon 1-3 klasse Chur—Wien. 10.00 V Weenen A 9.20 Chiasso V 18.40 Chur V 17.40 wagon 1-3 klasse Zürich—. A 15.20 Zürich 1.35 A München agon 1-3 klasse Hamburg 6. Directe Luzern. 23.38 V 16.23 A 18.14 A Hamburg Bazel Luzern A 6.08 V 13.32 V 11.37 EPE GEDUPEERD DOOR EEN WEGGENOMEN BRUG. Ged. Staten van Gelderland hebben we gens bezuiniging de Tijdhuizerbrug over het Apeldoornsohe kanaal te Epe doen wegnemen echter zonder daarvan kennis te geven aan gemeentebestuur en belangheb benden. Het gevolg is, dat boeren, die aan de overzijde van het kanaal land hebben, en het vee moeten verzorgen, een omweg moe ten maken van een uur gaans. B. en W. van Epe hebben den minister van Waterstaat telegrafisch met den toe stand in kennis gesteld. Het kamerlid Snoeck Hcnkemans heeft ter plaatse 'n on derzoek ingesteld en de boerenbevolking zelf heeft het lid van de Tweede Kamer Mr. van Rappard tevens voorzitter van de Gel- dersch-Cverijsselsche Mij. van landbouw om hulp verzocht BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Op verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie „Zuid-Holland-West" heeft zich, onder eerevoorzitterschap van Dr. H. J. Lovink, burgemeester van Alphen aan den Rijn, een werkcomité gevormd, ter voorbe reiding van een Gewcslelijken Landstorm- uvond, die op Donderdagax ond 20 Augustus a.s. gehouden zal worden op de terreinen van de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn. De terreinen van de Martha-stichting zul len met z.g. vetpotjes en niet lampions ver licht worden, riani gerekend wordt op een Toeloop van 2000 n 3000 bezoekers. Voor de auto's en autobussen uit het Ge west zal een parkeerterein worden ingericht SCHIPBRUG BIJ DOESBURG STOPZETTING VERKEER. Wegens werkzaamheden aan do Schipbrug te Doesburg wordt het verkeer (met uitzon dering van voetgangers) van Dinsdag i Aug. 22 uur tot Woensdag 5 Aug. 5 uur stopgezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1