HET ROSARIUM OP PLASWIJCK - 1 IM H. P. BENDIEN - Haarden LAM) EN 2 ÜINBOL W, No 97 HAHDEl IN RUIGE PAARDEHMESi FLURAGE EN I VRIJDAG 31 JLL1 1931 BENZO Rijwielen Waer dat men sich int Schoon der Roosen can vermeyen daer sullen yversacht of wrevel niet gedeyen. In onze dagelijksche rubrieken „Land- en Tuinbouw" hebben wij kort geled'en een en ander medegedeeld over de totstandkoming van het „F. A. des Tombe-rosarium", dat de heer C. N. A. Loos Sr., in het bij ieder Rot terdammer en bij duizenden buiten Rotter dam bekende Piaswijck heeft laten aan leggen. Wij meenden goed te doen iets uitvoeriger dit groote voor zoover wij weten het grootste rosarium in ons land en waar van we hieronder een piattegrondteekening plaatsen, te beschrijven. Dit lijkt ons wel de moeite waard, want inderdaad is hier wat goeds, wat moois tot stand gekomen. Alle lof komt dan ook toe aan den emi- figuur staat met een schildpad, die als fontein kan dienen. Dit is een ontwerp van den beeldhouwer Edema van der Tuuk. Om deze vijver staan langs de paden in rechthoekige perken de struikrozen afge wisseld met stam- en treurrozen. Alle rozen-groepen ook de botanische zijn voorzien van een duidelijk naamplaatje. Dat is voor particulieren een groot gemak. Men kan hier noteeren welke rozen men het mooist vindt om deze voor hun tuin te be stellen. 'k Heb het meerderen zien doen. Daarom moet een enkele fout ook spoedig hersteld worden en z.g. „valsche" d'ie een enkele maal voorkomen, verwijderd. In het geheel zijn 3068 rozen geplant, waar nenten heer Loos, die reeds door zijn onge veer 20 H.A. groot Plas wij ck, niet alleen den Bergenaren, dooh ook de Rotterdam mers, deze laatsten misschien wel 't meest aan zich verplichtte, door hen voor zoo goed als geen geld (wat beteeikent 10 ent. entree?) uren van natuurgenot te laten ver schaffen. Maar als uitspanning wilden wij 't thans niet in de eerste plaats beschouwen, al kunnen wij ons ook wel, alle vakkundig heid. voor zoover we daarover beschikken, vergetend, de uren van intens genot der particulieren indenken. Wij zagen 1.1. Zater dagavond, bij ons bezoek bij ondergaande zon, een jong paartje te midden der rozen weelde op een der banken elkander zoete woordekens influisteren, in wellicht bloem rijke taal, te midden van rozenkleur en •geur en droomend van een toekomst zoo 6choon als de schoonheid van de schoone roos Else Poulsen, die tegenover ze bloeide en vergetend, dat het leven, evenals de schoonste rozen, ook doornen, vaak verbor gen doornen, heeft Wat een schoonheid biedt zoo'n rosarium wat een kostelijk samenspel van kleur en geur van gratie en coquetterie. Maar dan moet het goed aangelegd zijn. En daar heeft de Haagsche architect Th. J. Dinn voor gezorgd. Die heeft iets moois van deze IV2 H.A. grond, tot voor ruim 'n jaar nog weiland, gemaakt De Hillegerbergsche bloemist, Arnold Roo- zenbeek, aan wien, na inschrijving van een vijftal uitgenoodigden, de uitvoering van 't werk opgedragen werd, heeft mede in niet geringe mate bijgedragen tot de schoonheid van dit rosarium. Mannen met een bekenden, goeden naam hebben dus samengewerkt. Het bijna rechthoekig terrein, waarvan de eene korte zijde onderbroken wordt door de erven van twee woningen, is aan den omtrek aangelegd in landschapsstijl. Groote vakken met licht gebogen paden omgeven een centrum, dat zuiver symetrisch in strakke lijn is gehouden. De entree, bij een der hoekpunten van den rechthoek, is door een Pergolla, die over een paar jaar met de geplante kleine rozen begroeid een schoone aanblik zal opleveren Achter deze Pergolla is een cirkelvormig perk, dat met de Pergolla in koor d'en be zoekers toezingt: Hier viert de Bloemen- koningin haar zomerhooggetij. Helaas blijkt de des Tombe-plaquette eenigszins hinderlijk te zijn voor den door- blik. Dit is jammer, want hij, die zoo'n open oog had voor der Rozen schoonheid, ontneemt hier den velen bezoekers de eer ste, vaak beheerschende aanblik op de rozen van d!it Rosarium. Een lagere stand bv. lessenaar-vorm, zou veel verbeteren en de blik der bezoekers, die eerst op de rozen- moet vallen, zou dan als vanzelf ook even blijven rusten op de beeltenis van den grooten rozenminnaar naar wie dit Rosa- rium is genoemd. Wandelende door de buitenpaden ziet men overal in schoone afwisseling groepen heesters en vaste planten met groepen bo tanische rozen, telkens soort bij soort, totaal een 18-tal soorten zooals: Rosa Geraphinii; R. Saturata, R. macrophylla. R. rubrifolia (roodachtig blad), R. Hugonis, R. blanc double de Coubert, enz. Deze botanische rozen komen, gelukkig, hoe langer hoe meer de tuinen veroveren. Enkele jaren geleden hadden we heel wat moeite om enkele, thans al weer goed bekende rozen, te kun nen bemachtigen. Aan de zijde van de plas heeft de heer Dinn opgaande heesters aangewend. De rozen worden zóó beschermd tegen de vaak ruwe winden, die vanover de plas kunnen komen. Maar ook de plas heeft voor de bezoekers bekoorlijkheden. Om nu het ge zicht op de plas te kunnen behouden en het rosarium toch tegen de wind te be schutten is de heesterbeplanting in coulise vorm aangebracht Langs de plas een onder breking in de beplanting, waar tegenover langs het pad een drietal banken en deze onderbreking wordt weer achter deze ban ken dicht gemaakt met heesters. Goed ge dacht. goed uitgevoerd. Dat belooft daar over eenigen tijd een mooi punt te worden Het centrum is zooals gezegd, en zooals op de bovenstaande teekening te zien is in strakke lijn gehouden. Dwars door het rosarium loopt een sloot die in het midden tot een rechthoekige vijver is uitgegraven. In deze sloot zijn waterplanten gezet. In de yüver eveneens, terwijl daar middenin een bronzen jongens onder 160 botanische. Velen staan thans nog volop in bloei. Al heeft de regenperiode in vloed op de conditie waarin ze verkeeren, toch is het een genot ook nu reeds dit dit schoone rosarium door te wandelen. Hiertoe draagt ook bij het prachtmateri aal dat voor de padejn aangewend is. Vele malen is ons nu reeds gevraagd „wat dat voor goed was". Dat is Rodek. Zij die de Prima Vera op het Nenijtoterrein hebben bezocht herinne ren zich nog wel de mooie roode paden, die zoo aangenaam liepen. Hier heieft het nu eenige weken praktijk achter de rug. 'lc Kwam er na stortbuien: de paden waren droog en toch dicht. Lekker loopt het over die Rodek-paden. 't Materiaal loopt al vaster en vaster. Harken is niet meer noodig, 't geeft een mooi aanzien aan den tuin, is onkruidvrij, in een woord: 't is een ideaal materiaal voor de tuinpaden. Het des-Tombe-rosarium op Piaswij ck te Hillegersberg is een zeer schoone rozentuin. Alle hulde voor hem, die het liet aanleggen, voor den bekwamen architect, die het ont wierp en voor den uitvoerder, die ruim een jaar lang er aan werkte met zijn personeel. Die van rozen houdt en wil genieten ga eens een uurtje of langer naar dit rosarium 'de tarnden waar de prijeontwaikketing met door bcsohermtngemaatregeiten dier regee- ringen kunstmatig gestoord weird. De rentaibiiliiiteiit, uitgedrukt in de ver houding vleescihprij6 voederprijs, daalde aanvankelijk vrij sterk, doch deze dating schijnt thans tot staan te zijn gekomen en is zelfs iin sommige landen in een stijging overgegaan. In hoeverre deze stijging der vleeeoh-voederprijsvehhioudiinig duurzaam zal zijn, ie moeilijk uit te maken, doch ge- ziien de o<Yier het algemeen gunstige voor uitzichten van de oogsten, mag man ver wachten, dat de voederprijzon voorloopfg wal op een laag niveau zulllicn blijven. Een inkrimping van het aamibod van var kens eobijinit tegen het eind van het jaar, althans voor Nederland, vrij zeker, zoodat alsdan een kleine opleving in de vleesoh- prijzen, gesteund door den seizoen!nvloed, waarschijnlijk is. Minder goed gemotiveerd ie echter het optimisme, dat zich uit in de sterke v«r- haogiing dien* bigigenprijzen en zich baseert op de varkensprijevaiihoogimg d,er laat6te weken. Vermoedelijk zal deze sterkere vraag naar biggen slechts van tijdelijken aard zijn Men zal goed doen, met tot half Novem ber weinig zeugen te laten dekken, opdat niet te veetl biggen aanwezig zullen zijn in de voor hen gevaarlijke wintermaanden, terwijl alsdan ook^het aanbod in den zomer van 1932 nog iets verder zal inkrimpen. den Plantenziektenkundigen Dienst te I TTrtnv TTnrnpr Ti/in geningen en Ir. J. M. Riemcns, Rijkstuin I W' t/l UlTl F)e vooruitzichten van de varkenshouderij De Directie van den Landbouw deelt in „Handelsberichten" het volgende mede: Op grond van de verzamelde gegevens en het ter zake ingewonnen advies an de commissie van deskundigen, kan omtrent de vooruitzichten van de varkenshouderij het volgende worden medegedeeld: De verwachting, uitgesproken aan het slot van het artikel over bovenstaand on derwerp m „Handeleberiohten" van 23 April 1931, dat er weinig uitzicht bestond, dat de toestand zioh gunstiger zou ontwikkelen, is helaas bewaarheid geworden. De prijzen van varkens zijn in de maan den April, M-ea en Juni, tengevolge van de groote aanvoeren en de door het eedzoen kileiiiniere vraag, nog gedaald. De aanvoeren van varkens stegen ter maakt in deze drie maanden met resp. 20, 16 en 17%, vergeleken met dezelfde maan den van het vorige -jaar. De aanvoer van biggen ging in April met 2, en iin Mei met 10% achteruit, doch steeg iin Juni weer met 13%. In Duiitschllamd en Engeland stegen de aanvoeren van varkens ter markt even eens aainiaienllijk, en ook daar, evenals in Frankrijk, konden de prijzen zich niet handhaven. In overee nstemmmng met deze ontwikke ling was het aantal gedekte zeugen in Juni 1931 aanmerkelijk kleiner dan in Juni 1930, in wellke maand echter het aantal gedokte zeugen belangrijk grooter was dan in het voorafgaande jaar. Dat bij de thans heersdhende lage prij zen het gebruik van vaikensvleesch wal zeer moet toenemen, Ligt voor de hand, vooral waaa- het runidvleeedh relatief duur blijft. Deze vermeerde ring van de consump tie blijkt ook wel uit de toeneming van het aantal slachtingen voor biunenlandsch g ibruik, dat in de eerste helft van 1931 zelfs meer dan 50% hooger was dan in de overeenkomstige periode van 1930. Wat de bacanmankt betreft, door de sterke vermeerdering van het aanbod moes ten ook hier de prijzen wel stark dalen. Aaaiw ij zingen dat de aanvoer op de bocon- rnarkt in de eerstvolgende maanden zal af nemen, zijn er nog slechts weinig, zoodat een gunstige prijsopleving nog niiet te ver wachten is. De uitvoer van levende varkens en ersoh en gezouten vaikensvleesch was in de maanden Januari tot en met Mei onge veer 15% hogoer dan het vorige jaar. Uit het feit, dat deze vermeerderiaig van ex port, gecombineerd met die van den bacon- urtvoer en die van het binneinlandsch ge bruik, niiet hebben kunnen verhinder-n, dat de vaikenaprijs bij voortduring daalde, blijkt wel, hoezeer men, afgaande op de guusliige prijsverhoudingen varn ongeveer een jaar geleden, de teelt te veed heeft uit breid. Na een opleving in Maart en April da len thans de voederprijzen weer, althans in F)e Polvosolbespuitingen in het Westland Goed gelukte proeven. Tot heden had men practisch nog geen goed middel tegen spint in de druiven. Met name niet in den tijd, dat de vruchten zich zetten. En het kleine, nietige, doch zeer schadelijke diertje trok van die onwetend heid, van die onmacht des kweekers partij en hield soms ergelijk huis in de druiven- kassen. Zóó ergerlijk, dat soms een geheel gewas totaal naar de maan was. Men zocht naar allerlei doodende midde len. Die waren er wel. Doch het middel kan ook wel eens erger dan de kwaal zijn. Het gewas, dat men tegen het ongedierte te hulp wil*komen moet er niet onder lijden of zoo weinig, dat het niet merkbaar is of dat het later gemakkelijk te boven komt Nu is het artikel druiven wel een zeer lastig artikel dat bij de hulp, die hen tegen hun belagers, de parasieten, geboden wordt, heel niet medewerkt. Aan al de middelen die tot dusver bekend waren kleefden groote bezwaren, omdat het produkt zoo teer is. En als de dauw van de korrel af is of ge schonden is dan is „het oog" er af en dus ook de prijs. Bij ons artikel over het „krenten" wezen we er al op, dat een enkel drupje zweet van de handen der krentsters op de nog heel kleine korrel een bruine vlek voor later doet ontstaan, die de waarde van de tros sterk verlaagd. Bespuitingen en bestuivingsmiddelen te gen parasieten en ziekten bedierven de tros. Het middel was dus erger dan de kwaal. De firma Gebr. de Kroes, generaalagenten van Cooper, Mc. Dougall Robe/son Ltd. te Bërkhamstad hadden al eenigen tijd een probaat insectenbestrijdingsmiddel „Polvo- sol" genoemd, in den handel. Dit bleek een goed middel tegen allerlei parasieten en bij de toepassing daarvan in komkommerbak- ken bleek, dat spint anders niet gemakkelijk te bestrijden, ook niet tegen deze stof kon. Vanzelf beproefde men het toen ook in druivenkassen en wendde daarvoor een ge wone pulverisator aan. Het gevolg was dat wel de spint dood ging, doch de druiven zeer beschadigd werden. Na veel proefnemingen gelukte het de firma Gcbrs. de Kroes te Overschie een pomp te construeeren, die lucht en een Pol- vosoloplossing vermengt. Maar het voornaamste van deze inrichting is wel het z.g. pistool, waardoor de oplos sing naar buiten treedt als een heele fijne nevel, die overal in doordringt en lang blijft hangen. Alles wordt dus door deze op lossing geraakt. Wij hebben ons daarvan overtuigd in de druivenkassen op den proeftuin van het Z. H. Glasdistrict te Naaldwijk, waar een demonstratie gehouden werd. Deze demon stratie werd door vele belangstellende kweekers uit het Westland in de omgeving van Rotterdam bijgewoond. Ook waren aan wez\g de heer Ir. T. A. C. Schoevers, Hoofd Wageningen en Ir. J. M. Riemcns, Rijkstui: bouwconsulent en Directeur van den proef tuin. Wij konden ons overtuigen van de aanwe zigheid van spint op de bladeren der drui- Men bespoot met een Polvosol-oplossing van 1 200. Er ontstond in de kas een zware nevel. De bladeren ook de druiven, die al vrij groot waren, werden geheel be dekt met een laagje van de oplossing. Nu ging het er om of de druiven ook be schadigd zouden worden. Eerlijk gezegd. Wij hadden er een kwaad hoofd in. We za gen de oplossing als een droppeltje onc^r aan de druiven hangen en vreesden zeer dat een blijvende plek zou ontstaan. Maar toen wij eenige dagen later den directeur van de proeftuin opbelden, deelde die ons mede, dat van beschadiging geen spoor was te bemerken. Dat de spint dood ging met Polvosol wis ten we, daar ging het niet om, doch dat de druif onbeschadigd het bespuiten met deze oplossing zou verdragen was bij ons het Met de inrichting, die de Gebr. de Kroes voor het bespuiten construeerde, behoeft rnen niet voor beschadiging te vreezen, bleek nu. Natuurlijk moet niet bespoten worden als de druiven al snijrijp zijn. Dan heeft het trouwens ook geen zin. Maar tot in vergevorderd stadium groei kan ongehinderd op deze wijze de spint en dat afdoende bestreden worden. Indien nadat de druiven weggesneden zijn nog spint iin de kassen aanwezig is, kan men deze zelf bestrijden, hetgeen zeer aan bevelenswaardig is, daar het gewas dan sterker staat den winter tegemoet gaat, het geen ook in het komende jaar waarschijn lijk een geringer aantal spint tengevolge zal hebben. Het bestrijden in dit stadium kan geschie den door zelf te spuiten met een Pulverisa- teur- of ander sproeiapparaat, meteen oplos sing Potroleum-Emulsic 1 100 of Polvosol 1 op 250. Dit is voor de druivenkweekers van zéér veel beteekenis. Waar men op moet letten Stand van het fruit en dé warmoezerijgewassen op 22 Juli 1931 Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerijge wassen op 22 Juli 1931 is, onder medewer king der Rijkstuinbouwconsulenten, samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Land bouw. HET FRUIT. Ten gevolge van de sterke aantasting door bladluizen zijn de appels slecht ge- g'rtielid, zoodat de vruchten klein blijven, terivijl nog vele hoornen ruien. De stand is dientengevolge slechts matig tot vrij goed. Zooals reeds in het vorige bericht werd op gemerkt. onderscheiden de met carbolineum bespoten boomen zich in dit opzicht gunstig De peren staan iets beter, namelijk vrij goed. Ook dit gewas heeft door de luisaan- tasting gel-den. De oogst van de pruimen zal in sterke mate de nadeelige gevolgen van de insecten aantasting ondervinden. Het gewas vertoont een vrij slechten stand. De stand van de druiven varieert van goed tot zeer goed. De perziken onder glas staan goed tot vrij goed, de natuurperziken matig. De frambozen, welke tijdens den bloei van de vorst geleden hebben, vertoonen matigen stand. DE WARMOEZERIJGEWASSEN. Voor de kool gewassen is het koele en natte weer in den laatsten tijd gunstig geweest. Aan d'en Langedijk begint echter draaihar- tigheid op sommige plaatsen vrij hevig op te treden. Roode en witte kool staan goed tot vrij goed. Savoyekool en bloemkool staan vrij goed. Pootuien vertoonen een matigen stand. De augurken staan goed. De stand van erwten wisselt van. goed tot vrij goed. In verband met den sterken regenval zijn vele perceelen boonen achterlijk. Bovendien hebben vooral de tuinboonen in verschil lende streken van bladluizen geleden. De stand is gemiddeld vrij goed. De tomaten staan goed tot zeer goed. (St. CL) DE OOGSTTIJD BREEKT AAN Binnenkort is de oogsttijd weer daar. Zoowel op de oude wijze met de sikkel als machi naal met de nieuwste graanmaaier-sehovenbinder wordt het rijpe graan geoogst. Maar de tijden zijn er niet naar, dat vroolijke oogstliederen zullen klinken over de ontbloote velden. Kamerplanten in de vacantie. Het is een feit, dat de vacantietijd voor de kamerplanten in vele huizen een zeer slecnte tijd is. Zoo slecht, dat menige plant voorheen de vreugde van haar bezitster of bezitter, of totaal naar de maan is of een zoo kwijnende kwaal „onder de leden" heeft gekregen, dat ze langzaam maar zeker te gronde gaat. Als de deur gesloten moet worden en er niemand achter blijft om voor de planlen te zorgen, dan kan men zulke gevallen ver wachten. Om de planten thuis blijven gaat ook niet, 'hé! Men neemt tot allerlei drastische midde len zijn toevlucht. Zet b.v. de potten tot de helft in pannen, borden en schalen (de hee le keukeninventaris komt er soms aan te pas) met water. Als men na een paar weken terugkomt is de grond vaak zoo verzuurd, dat er geen dokteren meer aan helpt, tenrij men dan dadelijk nieuwe aarde kan geven, wat wel zal kunnen verhelpen, hoewel ook dit vaak te laat zal komen. Anderen redeneeren, nonchalant weg en zeggen: 'k heb ze 50 weken in het jaar trouw en goed verzorgd, 't zou al gek zijn als ze het niet een paar weken zonder mijn hulp kunnen doen. 'k Zal ze nog eens goed afne men en extra water geven en dan moeten ze zich maar redden, hoor! Soms gaat het goed, soms ook niet. Weer anderen zetten ze in een donkere kelder en na twee of drie weken hebben ze vele lange kleurlooze uit de kracht gescho ten takken aan hun planten, hioewel enkele het wel verdragen. Maar om al deze ellende te voorkomen geven we U den dringenden raad: geef Uw planten in den vacantietijd over aan de zor gen van vriendelijke buren, familie of ken nissen. Breng ze daar onderdak of laat ze tihuis. Zet ze b.v. in de keuken op het recht en geef de(n) verzorger of verzorgster de sleutel en laat deze een of als het heel warm is tweemaal per week Uw planten verzorgen door ze een flinke gift water te geven. Doe gij het <>P Uw beurt voor anderen. Zoo zal het tioch niet treffen, dat ge allen tegelijk er van tussdhen uit gaat. Het gazon. Ge hebt zeker wel opgemerkt, dat het gras nu niet meer zoo hard groeit Maar de onkruiden, madeliefjes, paardebloemen, e.a. groeien, nu ge niet zoo veel meer knipt, veel meer dan anders. Houdt ze in de gaten, want ze beslaan straks je heele gazon en ontsieren je ge- heele grasbanden. Steek ze er uit. Als 't erg droog is bij het knippen, giet dan na deze operatie en blijft het droog herhaal het gieten dan. Sommi- meenen zeker, dat gras geen water noodig heeft. Ze gieten wel de bloemen perken, doch het gras moet zioh maar red den. Vrnchtboomen. Het is nu de tijd om de zomersnoei toe te passen. De jonge loten dient men nu op et vijfde blad in te nijpen. Heeft men leiboomen, dan moeten de nieuw, gevormde takken, die moeten blij ven bestaan thans aangebonden worden en de andere weggenomen als ze niet voor eventueele reserve-takken kunnen dienen. Bedenk wel, dat de vruchten die afval len veel vreterij herbergen. De larven gaan in den grond verpoppen en zorgen zoo voor een volgende generatie. Wees ze voor en erzamel regelmatig en nauwkeurig al het afgevallen fruit en vernietig dat. Let ook op de overbeladen takken. Thans kunnen die de vracht nog wel dragen, doch de vruchten worden hoe langer hoe zwaar der. Ga op tijd de takken doelmatig stut ten. Doelmatig stutten, ik herhaal het, want alle stutten is heel niet doelmatig. Er zijn mensohen, die altijd zoo pienter en vlug zijn en bij hun tuinwerk zoo vlug en on benullig kunnen doen. Dus vóór het te laat is, de zwaar met rucht bezette takken stutten. De heggen. De heggen kunnen nu nog wel eens in- geknipt worden. Dit is dan de laatste keer dit seizoen, daar ze zoo goed als zeker geen schot meer zullen maken. Vele heggen worden door leeken radicaal bedorven wegens onkunde. Menigeen heeft ook neiging om ze boven, waar het „zoo lekker groen" is, breeder te laten als bene den. Dit is glad verkeerd. De meeste heg gen verdragen dit niet. Vele zelfs niet een zuiver verticaal knippen, doch willen van onderen iets breeder zijn. Let hierop! BENZO RiJWIELFABRIEK VL AARDING EN. ARNOLD R00ZENBEEK Wzn. LINKER ROTTEKADE 12 Hillegersberg Telef. 55075 TUINAANLEG en ONDERHOUD Clichéfabriek „Het Oosten" 111 Gedempte Slaak No. 120 ||1 Teieioon No. 29425 ROTTERDAM VEEHOUDERS! SPENENZALF Vraagt gratis monster en handleiding LABORATORIUM ..DE ESCULAAP" HILLEGERSBERG Gaat U.... D.T seizoen tot kassenbouw en verwarming over??? Vraag eens prijs en conditie aan bij: H. BCOGERTMAN HILLEGERSBERG. Kleiweg 9, Tel. 40054 BERKEL, Rodenrijscheweg, Tele'oon No. 70 AUTOGEEN LASCHWERKEN Kunstmest voor KAMERPLANTEN Verkrijgbair in de Bloem- en Zaad winkels h 40 cent per flesch (voldoende voor 400 groote planten). Een beproefde mest voor Cactussen POSTREKENING 55445. Nieuwe voenhaning Wij kunnen weder aanbieden VETTE MAATJESHARING voor VARKENS, levering franco boot of spoor Vlaardingen, in vaten van circa 100 K.G.: Bij 1 vat tegelijk2.50 per vat Bij 5 vaten tegelijk 2.— Bij 10 vaten tegelijk 1.75 Bij 35 vaten tegelijk 1.50 Afval van Haring0.75 Statiegeld per vat nu slechts 1.50, welk bedrag na franco retour-zending binnen 30 dagen terug wordt betaald. Betaling rem bours of vooruit op postgiro No. 44169, Post- blik haring voor eigen gebruik 1.50 franco, circa 15 stuks. Ifan Toor, Oosthavenkade 89 Vlaardingen Beschermt uw bloemen en I planten met REOL-<-' Het volmaaktste insectenbestrijdingsmiddel voor groente- en fruitteelt en bloemisterij- gewassen. Beproef i door phyiopatoiogen en eerste kweekers, o.a. door Gebr de Man te Aalsmeer, tegen thrips op Cvclameafdoend op alle Kamer planten, Orchideeën, C'-ry- santhen, Adianthum, enz. Voor particulieren verbrijRbaar bij den drogist voor 2 L. onloss ng 1 O.SO voor 6 L. oplo ing .1 *.60 Voor grootverbruikers: 10 (1. voor 201 L. oplossing I 4.25 6 fl. voor 600 L. oplossing t t'.B j Waar niet vei krilghaar wende men zien tol den alléln- mporte r voor Nederland: VAN DER HAAR's COMMI SSIEHANDEL I ROTTERDAM VEILINGEN Lalsmeer (Bloemenlust) dagelijks 10 uur v.m. Lalsmeer (Centrale), Snij bloemen dagelijks vanaf 71/? uur v.m. Potplanten: Dins dag, Donderdag, Zaterdag 8i/2 uur v.m. imersfoort, Dinsdag, Donderdag, Zaterdag 9 uur ïerkel, dagelijks 9y2 uur v.m. o s k o o p, Maandag, Woens dag, Vrijdag, Zaterdag uur v.m. o n s e 1 e r s d ij k. dagelijks Sy2 uur v.m. (Woensdag. Vrijdag 8 uur), roningen, Snijbloemen en potplanten: Maandag, Woensdag, 2 uur, Vrijdae 10 uur v.m. N ij m e g e n, Groenten en Fruit: Dinsdag, Vrijdag 1 uur n.m. Bloemen: Woens dag 10y2 uur v.m. Rotterdam (Fabrieks- kade), dagelijks 9 uur v.m. Rijnsburg (Flora), dage lijks 8V2 uur v.m. Tilburg, dagelijks 10 uur H.H. Kweekers, „R O O K D O O D' ASEP TAFABRIEK (Fa. Gebrs Manger), DELFT, Tal. 532 MOND- EN KLAUWZEER Twee varkens, welke op 1 December 19S0 7 weken oud spek smaakten zee 1 Uwe dieren tegen W» JOOD VISCHMEEL eer gekresen, nadat itJ a verwonding der huid. rkens opnieuw met veei netstof In de bloedbaan 7 April J.L vertoonden uwieer of eenlg ander 10% HENNEKAMs JOOD VISCHMEEL Prös ri.n;i..%o perfl00 af Rotterdam N.V. HENNEKAM's VISCHMEELHANDEL IfOORDVEST 42/44, SCHIEDAM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9