DONDERDAG 30 JULI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 INTERNATIONALE ONTWAPENING (Val Duitschen correspondent). De vredesgedachte en een op recht geha- jeerde vredespolitiek lijden sedert jaren aan rijkdom van gedachte en leidende persoon lijkheden. Met Henderson, die als voorzitter eener conferentie tot wereldontwapening in alle Europeesche hoofdsteden een bezoek aflegt en te Parijs juist dezer dagen een warm pleidooi hield voor de Duitsch-Fran- sche toenadering, treedt eindelijk weer eens een staatsman op den voorgrond, die aan het vruchtbaar werk van Stresemann herinnert. Henderson's benoeming tot president te Genève was het verdiende loon voor zijn doel bewust streven naar internationale ontwape ning. Toen Mac Donald achtereenvolgens het voorzitterschap in de conferentie tot vloot- afbouw, de~ leiding der speciale onderhande lingen met Amerika en de eerste rol op het Britsch-Indische congres aan de „ronae tafel" voor zich reserveerde, vroeg men aan Henderson, of hij zich als minister van bui- tenlandsche zaken door zijn representatieven chef zoozeer op den achtergrond liet schui ven? Fijn glimlachend gaf hij op deze nete lige vraag ten antwoord: „Het moeilijkste werk in dienst van de algemeene ontwape ning zal door mij verricht worden als arbei der der gToot-industrie". Alle stappen van Henderson in het gecompliceerde ontwape- ningsvraagstuk bij voorbeeld zijn verschui- ven= van° het Duitsch-Oostenrijksche tolpro- bleem naar den Haag waren er op bere kend, zijn positie, te verbeteren. Spraken met nog veertien dagen geleden in de Alberthall trior tienduizend menschen Baldwin, Mac Donald en Lloyd George in opdracht van zestig Engelsche pacifistische organisaties ten gunste van Henderson's werkprogram? Deze 67-jarige Engelschman is door zijn loopbaan en persoonlijkheid voor dit baan brekend werk „the right man on the right place Hij bezocht slechts de volksschool, is autodidact, heeft het kalme tempo van den Noord-Brit, ontpopte zijn redenaarstalent in dienst van het methodisme langs den pu'olie- ken weg en kent zijn Engelschen Bijbel door tn door. Twee zijner zoons bracht hij tijdens don oorlog ten offer aan zijn vaderland. Of dit wellicht den stoot gaf tot zijn werk ter. gunste van den vrede Men kan begrypen, met hoeveel ingenomen beid Beriijn na de teleurstelling der confe renties in Parijs en Londen juist dezen man begroet. De belangrijkheid van dit offi cieel bezoek wordt niet weinig verhoogd door de aanwezigheid van Henderson's directen chef en partijgenoot Mac Donald. Men krijgt den indruk, dat beiden het Duitsche volk willen zeggen: „Ook al brachten de bespre kingen om de ronde tafel u niet het gehoopte resultaat, wij laten u in uw nood niet geïso leerd, wij zijn beiden hierheen gekomen, om u-een bewijs te geven van ons medeleven!" Herlijn schijnt dit begrepen te hebben, want zelden zag men de laatste jaren bij een offi cieel bezoek zooveel menschen geduldig staan wachten. Duizenden hadden zich opgemaakt, BIJ HINDENBURG 'OP. BEZOEK Tijdens zijn verblijf in Duitschland bracht de Enqelsche Minirterpresident ook een bezoek Rijkspresident Von Hindenburg. Op «naë foto ziet men van links naar rechts: de ministers Macdonald en Henderson, en Sir Horace Rumbold, Engelsch gezant gezant te Berlijn. om Mac Donald en Henderson te begroeten en beide staatslieden waren verbaasd over zulk een onverwachte hartelijkheid. Dat komt stellig, wijl ook deze Ramsay Mac Donald in de kringen der arbeidende bevol king een voortreffelijken roep geniet. Want ook deze vooraanstaande staatsman is im mers een self-made man! Zijn wieg stond in Noord-Schotland, in het visschersdorp Los siemouth. Daar heet hij nog steeds Ramsay Mac. Hij genoot een streng godsdienstige opvoeding, kwam als knaap van 15 jaar naar Londen, werd eerst loopjongen en zocht in den handel zijn heil. Pas in het kranten- bedrijf begon hij zich op zijn gemak te voe len. Als reporter kwam hij in aanraking met de socialistische pers. Zijn carrière werd be vorderd door zijn natuurlijk redenaarstalent. Met zijn slanke gestalte, zijn blauwe oogen en zijn tactvol optreden maakte de jonge Schot overal een gunstigen indruk. In zijn vrijen tijd bestudeerde hij alle sociale vraag stukken. Reeds vóór den oorlog gold hij als de geschiedschrijver van het socialisme. Zijn oprecht geloof heeft hij hierbij nimmer onder stoelen of banken gestoken. Hy vocht tegen verlenging van den oorlog en het sluiten van. een op dictatuur gebaseerden vrede. Hierdoor verspeelde hij een tijdlang zijn man- i daat voor de volksvertegenwoordiging. Ver I buiten Engeland keek men verbaasd, toen de socialisten, mede door Henderson's vlijt 1922 tot de grootste oppositie-partij groeiden en Mac Donald voor Henderson als fractie voorzitter werd gekozen. Koning George hield zich aan de traditie en benoemde Mac Donald tot premier der nieuwe regeering. Hij erkende hiermede de „loyale oppositie Zijner Majesteit". Voor Duitsche begrippen (wellicht rok voor Nederlandsche zou het ondenk baar zijn, dat een socialist in voorgeschreven frac in zijn hooge kwaliteit ten hóve zijn opwachting komt maken. In Engeland weet men ook zijn politieken tegenstander de hem toekomende eer te geven. Als voorzitter van de commissie tot herstel bereidde Mac Donald met voorbeeldige han digheid 1924, het werk van Stresemann, Marx jen Luther voor, waardoor later de ontruiming j van het Roergebied mogelijk werd gemaakt, j In de kritieke maand Juli 1924 waren Kellog en hy de bemiddelaars achter de politieke j coulissen en wisten zij Herriot aan 't Dawes j pi an te binden. By de vlootconferentie moest hij Stimson voor het ontwapenings- en af- souwvraagstuk winnen, om te voorkomen, dat Frankrijk en Italië met geheel andere voor- stellen de conferentiezaal zouden betreden. Van zijn veelomvattenden en vermoeienden arbeid zoekt hij ontspanning in zijn waarde- i volle bibliotheek in Hampstead of in het nark van Chequers, waar kort geleden Cur- i tius en Briining hartelijk ontvangen werden. Kindenburg heeft de beteekenis van zulk *en visite niet onderschat. Hij ontving beide hoog? gasten in gezelschap van den gezant, i Sir Horace Rumbold en liet het toe, dat. de bevolking van Berlijn tot vlak voor het paleis kwam te staan. Zulk een vrijheid van bewe- ging werd bij andere officieele ontvangsten zelden aan het publiek toegestaan. De politie had niettemin opvallend weinig moeite om de orde te handhaven. Rijkskanselier Dr. Brüning en Dr. Curtius zetten in de rijks kanselarij de besprekingen voort, welke in Chequers werden begonnen en te Parijs en Londen voortgezet konden worden. Het voor naamste thema was de algemeene toestand in Duitschland, de middelen, om een nieuwe crisis te verhinderen en voorts de algemeene ontwapening in alle landen. Als journalist van huis-uit gaf Mac Donald aan de pers ook de haar toekomende eer er. werden wij in Hotel Kaiserhof door hem ontvangen. Aan Mac Donald's uiteenzettingen moge het volgende ontleend zijn: „Zoo lang de besprekingen nog in vollen gang zijn, kunnen uiteraard geen bijzonder heden meegedeeld worden, wij verheugen ons over dit bezoek aan Berlijn ter beant woording van het bezoek der Duitsche mi nisters aan Londen. Wii stellen met bevre diging vast, dat wy nader tot elkaar zijn ge komen. Tijdens ons oponthoud van twee dagen hebben wy den indruk gekregen, dat het Duitsche volk, dank zyn energie, ook door deze moeilijkheden zal komen. Wy geven onomwonden toe, dat er nog vele moeilijk heden overwonnen moeten worden. Wij kregen echter de overtuiging, dat het Duitsche volk zijn eigen natie niet in den steek zal laten. De Duitsche staatsburger bezit moed en vertrouwen. „De verschillende conferenties dienen tot samenwerking der volken en moeten de in ternationale atmospheer begunstigen De gelijktijdigheid van het bezoek, dat door den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson aan Berlijn werd gebracht en de aanwezig heid der Engelsche ministers wordt algemeen opgevat als voorbereidend werk tot de toe nadering tusschen Duitschland en Frankrijk. Engeland en Amerika hebben het voorbeeld gegeven, dat door Duitschland ten opzichte van Frankrijk navolging verdient. Mochten Briand en Laval naar Berlyn komen, dan is het van harte te hopen, dat zy met eenzelfde respect begroet worden als Mac Donald en Henderson. Duitschland is aangewezen op de hulp van alle grootmogend heden en mag onder deze precaire omstandigheden de be teekenis van Frankrijk niet onderschatten. De gedachte eener internationale ontwape ning zal eerst aan waarde winnen, wanneer Duitschland en Frankrijk tot een vergelijk van blijvende beteekenis komen. Berlyn, 29 Juli 1931. Kerknieuws. MET DE ..GRAF ZEPPELIN" MEE GEWEEST /jjit JL'; N "pO L AH FA ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK 13de ZITTING. De heer Wolffensberger rapporteert namens de commissie voor de consideratie over een voorloopig aangenomen wijziging van art. 16 al. 2 van het Regl. o. h. H. 0., be doelende duidelijker te doen uitkomen, dat be langstellenden in de lessen der Iverkhoog- leeraren, die geen predikant wenschen te wor den en overigens tot alle academische lessen vrijen toegang hebben, voor die kerkelijke colleges niet nog afzonderlijk hebben te beta len. Conform het advies van het rapport wordt tot vaststelling overgegaan. Behandeld wordt het jaarverslag van het Zuiderzeefonds over 1930. 31 Dec. was het kapitaal f 41.228,15, grootendeels uit col lecten. 1930 was een jaar van voorbereiding. Het verslag spreekt de wensch uit, dat 1931 organisatorisch en finantieel een belangrijken stap voorwaarts brengen moge. In 30 der 44 dassen zyn class, commissies gevormd. Van 't propaganda-geschriftje zijn 80.000 exempla ren verspreid. In de overige 14 dassen is nog geen resultaat verkregen .Menigmaal werd de Zuiderzeefilm vertoond en een Zuiderzee-ex- cursie ondernomen. De gevraagde kerkcollec- te had de noodige aandacht niet. De heer Bolt rapporteert namens de com missie voor nieuwe wetsvoorstellen over een voorstel van den Raad van Beheer tot wijzi ging van art. 2 Regl. Pred. Traktementen, be doelende het bedrag der ontheffing van het min. pred. trakt. in de dispensatie-gemeenten, behoudens in geval van vacature, éénmaal in de 5 jaren t.e verleenen. Conform het rapport wordt deze wijziging, die een vereenvoudi ging bedoelt, voorloopig vastgesteld. De heer P. a r b a s rapporteert namens de zelfde commissie over een voorstel van den heer Wolffensperger tot wijziging van art. 23 van het Alg. Regl., bedoelende te komen tot i afschaffing der Kiescolleges, de benoeming l van ouderlingen en diakenen te doen geschie- den door de Gemeente met toepassing van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging en Uit Engeland werd dezer dagen gemeld j de beroeping van predikanten door den Kerke-dat de British Empire Cancer Campaign of- raad. Het rapport adviseert éénparig tot af- ficieel heeft verklaard, dat zij de proeven wijzing van dit voorstel, op grond van het op van den Nederlandse lieu genees- verschillende wijze benoemen van ouderlin-1 h e e r Dr. S. G. T. B e n d i e n te Zeist van gen en diakenen eenerzijds en van predikan- j oe grootste beteekenis acht voor het kanker ten anderzijds, het bezwaar, dat het bestaan- j onderzoek en een deiinitieven stap vooruit de recht van beroepen van predikanten in ge- j op het gebied der kankerbestrijding. We geven hier de reproductie van den omslag van een brief, die de Poolvaart van de „Graf Zeppelin" gedeeltelijk heeft meegemaakt. De poststempels vermelden: Fnedrichs- hafen 24, Leningrad 25 en Berlijn £7 Juli. In den rechter-bovenhoek de fraaie Poolvaart- zegel 1931; beneden links het Zeppelin-stempel. Voor postzegelverzamelaars om te watertanden. rapport adviseert het verzoek der commissie toe te staan, hetgeen een bespreking uitlokt. In den namiddag is er een Synodus <2on- tracta. Wetenschap. KANKERBESTRIJDING BELANGRIJKE STAP VOORWAARTS? Een onderhoud met Dr. Bendien te Zeist. meenten, die dit recht aan zich behielden, ver kort zon worden en bij kleine Kerkeraden het recht tot beroepen van predikanten olichar- gisch bij enkelen zouden berusten, terwijl ten slotte het feit, dat de 10-jaarlijksche stem ming over Kerkeraad-Kiescollege, die aanlei ding tot dit voorstel gaf, dit jaar juist gehou den, een bezwaar oplevert, om nu in deze ma terie in te grijpen. De secretaris spreekt zich uit tegen de bestaande Kiescolleges. De heer Wolffensperger dringt aan op 't benoe men eener commissie om deze materie te on derzoeken. De conclusie van het rapport wordt met 17 'i tegen 2 stemmen aangenomen. Naar aanleiding der wenschen van den i heer Wolffensperger stelt de pres. voor, een commissie te benoemen om te overwegen, in hoeverre na de partiëëele herziening van het Reglement op de benoeming enz. tot een alge- heele herziening van dit Regl. gekomen moet v/orden. Hiertoe wordt besloten. De heer Barbas rapporteert name zelfde commissie over een voorstel va j schillende classicale vergaderingen tot wijzi- j ging van het Regl. op de Vacaturen teneinde het op beroep prediken van predikanten moge- lyk te maken en door de Synode een advies commissie in beroepszaken te benoemen om I gemeenten en predikanten met elkaar in con- i tact te brengen ingeval van vacature en ge- I wenschte standplaats-verwisseling. De com- I missie adviseert tot afwijzing dezer voorstel len. Slechts één lid der commissie verklaart zich vóór wijziging van art. 43 Regl. Vac.- Prof. van Rhijn is er vóór, Prof. van Veldhui zen tegen. De conclusie van het rapport wordt met 14 tegen 5 stemmen aangenomen. De heer Van Z w e t rapporteert namens de commissie ter aanvulling van den Gezan genbundel om een toelage voor de kosten nu haar arbeid tot samenstelling van een nieuwen Gezangenbundel heeft geleid, waardoor zij meent, dat een wijziging in haar opdracht dient te komen. Er liggen bundels van 1910 en 1911, maar deze dienen te worden herzien; men hoopt de Gezangenbundelkwestie opge lost te zien door een samengaan van vertegen woordigers van verschillende richtingen. Het Deze organisatie, de grootste op dit gebied ter wereld, die liaar vertakkingen heeft in het gelveele Britsche Rijk, werd in 1923 op initiatief van het Britsche Roode Kruis op gericht en staat onder bescherming van den Engelschen Koning. Tot de wetenschappe lijke leiding van het Instituut behooren de bekende Britsche medici Lord Dawson of Benn, Sir John Bland Sutton^ Sir Thomas Homer, Lord Moynilian, Sir Bernard Spils- bury en Sir Hunphrey Rol les ton. Dr. Bendien, die reeds bijna 30 jaar ta Zeist zijn practijk uitoefent hij is daar o. a. reeds 18 jaar lid van den Gemeenteraad, terwijl hij tevens arts van de militaire lucht- vaartafdeeling te Soesterberg is was be reid, de pel's nader in te lichten. De noodige steun en belangstelling voor zijn werk heeft in Nederland ontbroken, zoo dat er weinig van naar buiten uitlekte. Op deze manier was liet voortzetten van de proefnemingen niet bemoedigend. Het moest ^e_geschieden tijdens een drukke practijk, zon der instemming, zonder moreelen en finan- eieelen steun, zoodat Dr. Bendien overwoog, liet verder werken aan zijn methode te sta ken. Bijna twaalf jaar had hij eraan ge werkt. en de resultaten legde hij neer in een boekje, dat na lang uitstel in Mei 1931 bij het Gustav Fischer Verlag te Jena ver- scheen: „Spezilische Veriinderungen des Blutscrums", ein Beitrag zur sereologischen Diagnose von Krebs und Tuberkulose. Het boekje werd ook aan de Nederlandsche pers gezonden. Slechts een enkel dagblad en een onkel tijdschrift wijdden er eenige aandacht aan. Het werd, op de meest onwetenschap- pelijke wijze „afgemaakt", aldus Dr. Bendien J De vakpers zweeg erover, iHet verschijnen van deze studie was echter aanleiding voor de British Empire Cancer Campaign om zich met Dr. Bendien in verbinding te stellen. Er werden nadere mededeelingen uitgewis seld en het resultaat was, dat uit Engeland het verzoek kwam, of men de methode van Dr. Bendien aan een proef zou mogen onder werpen, door hem een twintigtal bloedmon sters te zenden, waarvan hij de diagnose zou stellen. Op verzoek van Dr. Bendien werd de proef eenigszins verzwaard en ROFFEL-RIJMEN kwam, op het einde der vorige week, de se cretaris van de wetenschappelijke afdeeling van de Cancer Campaign, de Engelsche pa tholoog Dr. Alfred Piney, naar Zeist met 3£ buisjes met bloed. De inhoud der buisjes was ook Dr. Piney onbekend, doch hij was in het bezit van een verzegelde brief, die nadere gegevens bevatte omtrent de patiënten, wier bloedmonsters naar Holland waren gezon den. In 48 uur tijds stelde Dr. Bendien de diagnose van de 38 patiënten. In aanwezig heid van een vertegenwoordiger der Cancer Campaign, den heer Douglas, werd de ver zegelde brief geopend, en de diagnosen ble ken voor 100 percent juist. Er waren niet alleen serums bij geweest van kankerpatiën ten, maar ook van Lb.c.-lijders, gevallen van kanker-achtigen aard, van genezen kanker patiënten en van volkomen gezonden. Dr. Bendien had alle gevallen juist aangewezen, door toepassing van zijn methode van spec- tro-phomometrische analyse, waai'door hij uit serum de diagnose vaststelt en hoopt, bij verdere uitwerking van zijn methode, door het veroorzaken van veranderingen in het serum de ziekte ook daadwerkelijk te kunnen testrijden. Van vele kanten ontvangt Dr. Bendien in de laatste dagen gelukwenschen, voorname lijk van Engelsche zijde, maar ook uit Duitschland, uit Scandinavië en uit Neder land zelf. De British Empire Cancer Campaign heeft Dr. Bendien thans steun toegezegd voor de voortzetting van zijn werk. Hij heeft eenige uitnoodigingen gekregen om ten spoedigste naar Engeland over te komen, teneinde de verschillende plannen te bespreken. Een kli niek met laboratorium, waarin een aantal patiënten, die volgens zijn methode behan deld worden, kunnen worden opgenomen en geobserveerd, behoort tot de wenschen, die Dr. Bendien koestert. Dinsdag 1.1. ontving hij telefonisch een dringende uitnoodiging van eenige biochemists-physicists van een aantal Londensche ziekenhuizen, om naar Londen te komen, teneinde zijn methode in deze ziekenhuizen geheel toe te passen. Zoo spoedig mogelijk, wanneer zijn drukke practijk en zijn patiënten te Zeist het even toelaten, zal Dr. Bendien zich voor eenige dagen naar Londen begeven tot het voeren van besprekingen en het vaststellen van definitieve plannen in overleg met de Bri tish Empire Cancer Campaign. BRONNEN VAN DE ORINOCO ONTDEKT. Een wetenschappelijke expeditie onder lei ding van den Amerikaan Dickey is er in geslaagd de bronnen van de Orinoco in N. Brazilië op te sporen. LANDVERHUIZING-NEDERLAND Onder de auspiciën van het departement van Arbeid is opgericht de stichting „Land verhuizing-Nederland" met liet doel de werk zaamheden van de Emigratie-Centrale Hol land en de Ned. Ver. „Landverhuizing" over te nemen en aldus te komen tot centralisatie der scmi-officieele bemoeiingen te onze lande inzake landverhuizing. VERLOOP Avro wordt aanmerkt ijk kalmer En beraden in zijn doen; Vroeger schoof hij alle stoutheid Den Minister in de schoen; Vroeger moest Minister Reymer Onder Avro's toren door, Nu de kalmte weer weeromkomt Gaat die stoute eisch teloor; Vroeger was het lot van ieder Die niet „Avro!" riep, beslist, Was hij, die niet luistervinkte, Onv oho aardigsectartst; Vroeger steeg bij elke rede Het ontelbaar ledental. Nu gelijkt het wassend water Meer een Avro-waterval. Vogt mocht ditmaal constateeren Op zijn Avro-woord-van-eer 't Ledental stijgt goedbekeken Zoo geweldig sterk niet meer Toen ik deze matte woorden In het Holdert-dagblad las. Viel een sectaristisch traantje Op m'n linkerbrilleglas Nee, dacht ik, dat zal wél kloppen, 't Staat hier ook zoo in mijn krantt Stérke stijging constateer ik Niet, met cijfers in de hand; Vogt gebruikte in zijn rede Rekbare welsprekendheid: Avro raaktin negen maanden Ruim drieduizend leden kwijt. (Nadruk verboden) LEO LENS Radio Nieuws. VRIJDAG 31 JULI HUIZEN (298. 1011.30 Gram KRO. 8—9.15 Concc 11.30—12 Halfuur v. L— Tijdse ..302 Grj lofoon. 25 Concei •Ichten. Vervolger V.P.R.O. 10.— Morgenwijding. VjUR-A. 1015 Voordracht. 10.30 Voor de zieken. 11.30 Gramofoon. 12.Einde. A.V.R.O. 12.Tijdsein 12.15—2.16 Concert. 2.162.45 Lezing. 2.45I Kwartet. 4.— Sluiting. VA..R.A. 4.— Tijdsein. 4.01 Orgelspel. 4.30 Na schooltijd. 5.15 Concert 6.— Tijdsein. 6.01 Causerie. 6 20 Concert, 6.46 Actueel allerlei! uit de arbeidersbeweging, 7. Concert. 7.30 Politieberichten. 7.45 Graniofoon. 8.— Einde. V.P.R.O. 8.— Tijdsein. 8.01 Lezing. 8.30 Concert. 9.Reisverhaal. 9.30 Concert. 10. Persberichten. 10.05 Nieuwsberichten. 10.15 Con cert. V.A.R.A, 11.Gramofoon. 12.Tijdsein PROF. AUGUST FOREL1 In den ouderdom van S3 jaren is overleden de Zwitsersche psychiater en socioloog Prof. August Forel. Verschillende werken van zijn hand zijn van groote vermaardheid. HOE DE REFORMATIE IN TWENTE WERD INGEVOERD TWENTE: LAND VAN ARBEID EN NATUURSCHOON Door Ds. A. H. HILBERS, Enschedé. III*) Langzame doorwerking. Dat aan de invoering der reformatie der kerk groote moeilijkheden verbonden waren, laat zich 'terstond indenken. Geheel Twente's kerk stond nog onder leiding van Roomsche geestelijken. En het bleek al heel spoedig, dat zeer weinigen van hen genegen waren de Roomsche leer los te laten en de Gereformeerde leer te aanvaar den, waarbij bovendien nog kwam, dat velen van hen in concubinaat leefden. Verdreef men echter met de macht van de Overheid al deze pastoors met hun ge meenten, dan was men niet in staat ter stond hun plaatsen door Gereformeerde predikanten te doen innemen. Daarbij hing zoo goed als een geheele plattelands bevol king aan de Roomsche kerk, zoodat men van uit liet volk weinig steun tot reforma tie der kerk ontving en op zeer vele plaat sen geen kring van Gereformeerde belijders kon gevormd worden, waaruit ambtsdra gers als ouderlingen en diakenen konden gekozen worden. Enschede en een enkele andere plaats meer maakten hierop een gunstige uitzon dering. In genoemde gemeente Enschede was de heftige pastoor Bruns, na de vrij making, spoedig verdwenen en op verzoek aan de Classis Deventer, werd den 16en Jan. 159S door den Magistraat van Deven ter Pibo Ovitius gezonden, „om bij Het tweede artikel werd opgenomen in ons blad van 27 Juli, provisie te preeken." Na hem eenige malen gehoord te hebben voldeed den toegezon den predikant en werd als wettig dienaar aanvaard. Om nu te weten, hoe Classis Deventer in deze algemeene toestanden njoest handelen tot reformatie der kerk, had de Overijsel- sohe Synode in Mei 1598 onderscheidene bepalingen gemaakt, waarqnder ook de volgende behooren: „Aangaande de Papen (pastoors), wier 'hart van God geroerd wordt,, om zich in de Gereformeerde kerk tot den kerkendienst te begeven, daarvan is besloten: dat men hen niet tot den kerkendienst zal toelaten, voor zij" eerst hun concubinen of onechte vrouwen zullen getrouwd hebben; en ten tweede door belijdenis des geloofs te doen zich tot de Gemeente en tot het gebruik des heiligen Avondmaals begeven hebben, wel verstaande, dat zij te voren een wijle tijds in een plaats zullen verkceren, daar een gereformeerde gemeente is, en zich in die gemeente zullen begeven; zij zullen ten derde het Pausdom herroepen en zich aan een examen onderwierpen en bekwaam in leer en leven bevonden wordende, naai de leer des H. Geestes, door Paulus beschre ven zijnde, mitsgaders de Neder landsche Belijdenis des geloofs en de Kerkenordening onder teekend hebbende, enllen alsdan tot den dienst des Woords toegelaten en op een eendere plaats overgeplaatst worden. Even zij hier opgemerkt, dat hieruit dui delijk blijkt, dat de Gereformeerde leer en niet de Luthersche reeds terstond in 1598 als eisch gesteld werd en dat de meening alsof deze eisch eerst na 1618 werd inge voerd, niet juist is. Dominé's naar Twente. Men kan niet ontkennen, dat de kerke- raad van Deventer zich zeer ijverig be toonde. Reeds in Januari van 1598 werd Ds Franciscus Schurkman van Deventer naar Twente gezonden om hier een maand lang te prediken. En een tijd laiter deed Ds Michaël Keckius met een ouderling een iv»-''-"is door de Twentsche gemeenten ook maand lang. Te Ootmarsum kreeg men Adolf van Besten tot leeraar; die Dr. MAARTEN LUTHER vroeger in Friesland dienst gedaan had en 'te Oldenzaal bad men Luderus Vogelsang tot predikant Aan deze beiden met Ds. Pybo Ovitius werd opgedragen om tevens in d© omliggende dorpen in de week te gaan prediken. (Besloten 12 Juni 1598). Had de Provinciale Synode reeds in 1598 naast de Classis Deventer ook een Classis Oldenzaal geïnstitueerd, bet bleek op de Een classicale vergadering. Synode van 1601, dus drie jaar later, dat de classis Oldenzaal veel te zwak was, waarom deze weder met die van Deventer werd samengevoegd. Deze gecombineerde classis vergaderde den 13den en Hden October van hetzelfde jaar 1601 te OdenEanl, alleen om de zaak der reformatie op het platteland ernstig te bespreken en krachtig ter hand te nemen. Uit d.e gedane handelingen blijkt tevens, dat sinds de vrijmaking van 1597 de reformatie nog zeer weinig gevorderd was. Op deze Classicale vergadering versche nen de volgende heeren. Allereerst, de Drost van Twente, Jonker Ernst van Ittersum, vervolgens Ds. Michaël Keckuis met den burgemeester, tevens ouderling Marten Luderus Vogelsang met zijn ouderlingen Jonker Johan Reyneraz en Doctor Arnol- dus Limbergen. Ds. Keckius was praeses en Ds. Vogelsang scriba der vergadering. Aldus slechts twee gemeenten vertegen woordigd met den Staatsdienaar, den Drost. De gemeente Enschede was toen vacant, daar Ds, Oviltius in 1599 reeds vertrokken was, uit vrees voor het gerucht, dat de vijand wederom over den Rijn ge komen was. Bijzonder heldhaftig kunnen wij dat niet noemen. Op deze genoemde Classisve'-gadering werden enkele antikelen vastgesteld, waar naar gehandeld zou worden. 1. Pastoors of Papen, die geen wettelijk bewijs hebben of weten te toonen van hun suceesieve zending of beroep, hetzij uit het pausdom of andere kerken, behooren dade lijk van den dienst gesuspendeerd (ge schorst) te worden. 2. Die het vorige bewijs hebben en in het pauselijk beroep en leer willen volharden, behooren insgelijks uit het ambt ontzet worden en moeten vertrekken, hetzij het landzaten zijn en zij in loco ministerie of elders middelen bezitten. Alsdan zal hen ernstig bij bepaalde straf opgelegd worden, zich stil 1e houden. 3. Voor oude papen en wie geen middelen hebben om te leven, zal aan de heeren der Landschap alimentatie (onderhoud) ver zocht worden. 4. Wie niet beslist hij het Pausdom blij ven. maar zich een tijdlang willen beden ken, zal gevraagd worden over welke pun ten der religie zij zich bezwaard vinden: dan zal men aan hen uit Gods Woord een korte oplossing geven. Zij zullen dan be denktijd krijgen tot de volgende classis, maar intusschen moeten zij in hun diensi het volgende nakomen: a. Wie geen echte vrouwen hebben, maar nochtans met dezelve verloofd en kin deren daarbij gewonnen hebben, moeten openlijk na voorgaande afkondiging, in de kerk trouwen. b. Zij moeten alleen op Zondagen en, in plaats van op de Pauselijke heilige dagen, op een dag in de week prediken en de vast en bededagen onderhouden. c. Zij moeten hun hoorders alleen wijzen op en God en Christus, niet op heiligen en verdienstelijke werken. d. Zij zullen die hoofdstukken der religie, als de tiengeboden (in zulk een volgorde als ze in den Bijbel, Exodus 20 staan) de artikelen des apostolischen geloofs. de in zetting der twee sacramenten van H. Doop en Avondmaal en het gebed van Christus, na de predikatie het volk voorstellen. e. Vóór de predikatie en daarna zullen zij iets in het Nederlandsch zingen, als het Onze Vader, de Artikelen des geloofs, de Tien Geboden en de Lofzang van den H. Geest en wait men door hulp van anderen uit het psalmboek zingen mocht. f. Dergelijks vóór en na de predikatie de gebeden gebruiken welke achter in onzen Catechismus staan. g. Zij moeten voor geen dooden bidden, geen lijkpredikaties houden, noch bij he: gebed van Christus, de groettnis Ave Maria toevoegen. h. het zegenen des Kruises met de hand nalaten, maar den zegen uit Numeri 6 spreken. i. Den doop bedienen na de predikatie en vóór het gebod en de volle gemeente en niet in de huizen en daarbij zullen zij het doopformulier achter den Catechismus ge bruiken. f. Kranke kinderen eullen zij, zoo noodig, bij provisie in de week mogen doopen. maar in de kerk, en bijwezen van ouders en getuigen, met een korte vermaning over den doop. k. het Sacrament des Avondmaals zullen zij nalaten, ot zij geheel met de Gerefor meerde Kerk vereenigd zijn, lidmaten der kerk geworden en geëxamineerd zijn. I. De Huwelijksafkondiging moet op 3 achtereenvolgende Zondagen geschieden en de Huwelijksverbinding (copulatie) in geen huizen, maar in de Kerk. na de predikatie en doopsbediening, volgens het formulier achter den Catechismus. m. De potfistisch* schoolmeesters, 'zor zj> die hebben, moeten zij tot éénzelfden zin en verstand helpen brengen. Deze moeten de kinderen de hoofdstukken der religie, de avond- en morgengebeden en die vóór en na het eten van buiten laten leere-i: ook moeten de papistische kosters worden vermaand. n. Zij hebben zich en hun schoolmeesters eerlijk en stichtelijk te gedragen in leven en wandel en alzoo hun leer met hun voor beeld ibetoonen en uitdrukken. Nog werden de volgende artikelen vast gesteld: Aanvullende bepalingen. 5. Aangaande de pastoors, die zich mei de Gereformeerde kerken dadelijk willen vereenigen, zal men handelen, volgens het geen in art. XI en XII der laatste Synode van Deventer besloten is. terwijl do pas toors van Almelo en Borne zullen worden aangesproken tot nakoming van wat zij 1h> loofd en bekend hebben. 6. De gemeenten zullen, die geen die- naar hebben maar er een begeeivn, vrij heid hebben' er zelf een te beroepen en hem aan de classis voorstellen. Dies nnMi.i- vende zal de classis doen. naar inhoud van het 10de artikel. Synode Deventer. (To m ten, dan zoude de Classis iemand zenden en de Drost hem invoeren en den huislie den voorstellen, opdat de inwoners hooien mochten, of zij van hem gediend konden worden. Indien bevonden mocht worden, dat de huislieden „blauwe uitvluchten" zochten tegen zoodanigen gezonden predi kant. zoo zal de Drost en Classis voort varen in de zaak.) 7. De Drost zal verzocht worden toe te zien of er ergens opnieuw beelden, afgo den en altaren zijn opgericht en die te la ten verwijderen volgens do resolutie \nn Ridderschap en Steden in 1598 genomen 8. Dat verboden zal worden kinderen naar Jesuiten-scholen te zenden, terwijl door middel van eenige inkomsten van vicariën het onderwijs hezoldicd zal worden. 9. Dat de Drost zorge \onr he* bijeen houden van het kerkencoed in zijn ambt. opdat het onderhoud der nieuw be roepen dienaars verzekerd worde en dezo den diena» daardoc'-te Lrewilliger rurrhten aanname»' (Wordt vr-volgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5