Ilirumr CrWisdjr (ïoarant FONGERS BINNENLAND. ABONNEMENT: (Beschikkingskosten 0 15.) Per week Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar e :*s verschijnend N -suwsbfad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3417 DONDERDAG 30 JULI 1931 AD VERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.1'Va Elke regel meerD 0.22Y" Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke tegel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. DE ROODE LANDSTORM. Wie had dat ooit kunnen denken, dat in de kring der S.D.A.P. het zoozeer gesmade instituut van de Bizondere Landstorm na volging zou vinden? Er was immers nievs, waartegen deze partij, bij elke begroeting zóó te keer ging als tegen deze veiligheidswacht. Eilacie. Er is geen enkele narigheid tegen woordig, of de S.D.A.P. krijgt er haar deel van. Eenige maanden geleden verscheen er een brochure van E. Smedes, getiteld: „De groote schoonmaak in de partij", waarin betoogd werd, dat de leiding van de S.D.A.P. feitelijk een regentenkliek is en een groote schoon maak dus noodzakelijk. De roode pers stelde den schrijver als een onbelangrijk personaadje voor, met wien men geen rekening behoefde te houden en het partijbestuur decreteerde, dat een roode veiligheidswacht, welke deze opposant wilde oprichten geen recht van bestaan had en niet geduld zou worden. Helaas, moest Het Volk met een sober heid, welke in dit blad frappeert, dezer da gen berichten, dat het er toch van gekomen is. Aanvankelijk scheen het, dat er na redactioneele critiek van de vorming niets zou komen, doch met droefheid in- het hart, deelde het blad thans mee, dat te Amster dam de Ned. Arbeidersvredewacht is opge richt, wier eerste doei in art. 1 en 2 aldus is omschreven: Nauwe samenwerking met verwante or ganisaties in andere Europeesche landen tot vorming van de kern van een internationaalEuropeesch Volkenbondslege r. Het beschermen en bewaken van verga deringen, demonstraties, eigendommen, enz. der moderne arbeidersbeweging tegen aanvallen van kwaadwilligen. En tragisch volgt op deze medede'eling van 'het doel de bekendmaking: „De oefeningen zijn reeds begonnen". „'t Is een ernstige disciplinebi'euk", zucht H e t V o 1 k en doet er dan verder het zwij- gejl toe. Alsof discipline-breuken in de S. D. A. P., juist omdat de bewegingsvrijheid zoo sterk beknot wordt, geen dagelijksch ver schijnsel zijn. En waartegen men nu niet zoo bar heftig te keer gaat, wanneer het b.v. maar niet het bezetten van een raadszetel betreft. We wachten nu, zij het niet met groote spanning af, welke disciplinaire tuchtmidde len op deze „militairisten" zullen worden toegepast En zeer tereoht brengt d e V r ij- h e i d in herinnering, hoe niet alleen Mr. Marchant (dat spreekt!) maar ook de heer Albarda weinige maanden geleden tekeer ging tegen de dwaze militie van onze fascis ten en de laatste in de Tweede Kamer als zijn meening uitsprak „dat de Regeering minder onaandoenlijk zou zijn, „indien eens in socialistische kringen of in communisti sche groepen iets van dien aard zou bestaan, indien eens een courant kon mededeelen, dat in socialistische of communistische groepen besloten was, een korps op te rkhten, dat oefeningen houdt in den wapenhandel en zich voorbereidt op gewapenden strijd." Dat roode corps is er nu. De roode krant deelt het mee. We hebben een roode Landstorm. Alleen met dit allesbeheerschende verschil, dat de Nationale Landstorm niets doet op eigen verantwoordelijkheid, doch zich geheel .ter beschikking van de Regee ring en dus in dienst van het vaderland stelt; terwijl de roode vredeswacht een par ticulier legertje is, uitermate geschikt om de vrede, zoo hier als elders, te verstoren. z GEVAARLIJKE SCHERTS. Een zoogenaamd neutraal Dagblad te Rot terdam, dat blij lebaar politiek dakloos is en nu huisvesting zoekt, schrijft een geestig ar tikeltje onder een foto, genomen bij de be grafenis van het slachtoffer dei- huurders- stakingsrelletjes. Dat is op zich zelf reeds niet fijn gevoeld, maar de zaak krijgt een algemeen karakter en een gevaarlijke kant, als men op de zon derlinge tendens van het artikeltje let. De hoofdgedachte is, dat de Roode Front- organisatie zoo prachtig voor de orde zorgde, dat de politie rustig kon toekijken. In wel levendheid winnen deze revolutionaire orde bewaarders het ook verre van de officieele politie en barbaren zijn het heelemaal niet. „Werkelijk, de rrrrevolutie, waarover in het Verkooplokaal altijd zoo ontzaglijk zwaar gedaasd wordt, ziet er met deze jonge lui niet eens zoo heel griezelig uit." Dit alles moet blijkbaar voor humor door gaan, zooals ook de verklaring, dat de schrij ver aJ iets voor deze revolutionairen gaat voelen, immers, in de komende Heilstaat vindt hij evengoed nieuws als in deze „ver foeilijke kapitalistische maatschappij". Wij achten deze scherts gevaarlijk; niet het minst ook, omdat de eenvoudige lezers niet direct zullen weten, waar hier de grens ligt tusschen ernst en humor. Want ten aan- zien van de politie schijnt de redactie zoo ver mogelijk over te buigen naar de opinie der roode critici. Dit blijkt ook voldoende uit het werkelijke verslag van de begrafenis, waar men aan het slot leest, dat de communisten in de Tuindersstraat nog eenige redevoeringen hielden. „De politie heeft hen rustig hun gang laten gaan, z o o d a t er geen enkel incident heeft plaats gevonden." We hebben één woordje onderstreept. Er staat: als de politie de communisten maar rustig Iaat begaan, dan komen er geen in cidenten. Anders gezegd: als de politie er zich mee bemoeit, gaat het mis. De mentaliteit, welke uit deze beschou wing spreekt, is allergevaarlijkst. Deze „neu trale" vooi lichting voedt het volk in de ver keerde richting op. Als de politie de leiding uit handen geeft, dan staat de bevolking onbeveiligd tegenover terrorisme en dicta- Wij dachten, dat het Dagblad, waarir deze dingen lazen, in politiek opzicht niet ver af stond van D e V r ij h e i d, het orgaan der liberale partij. Het kan daar ter schole i. Want dit blad herinnert er aan, dat communist aan de weduwe van het slachtoffer verklaarde: „Er zal voor een schitterende begrafenis worden gezorgd. Het zal een demonstratie worden." En dan vraagt het terecht: „Is het niel gruwelijk? Het zal een demonstratie wor den...... HET DORUS RIJKERSFONDS Een demonstratie tegen de onverantwoor delijke ophitserij van communistische zijde? En tegen de droevige gevolgen daarvan?" Zooals men zich herinnert was er tusschen den heer TIenri Ter Hall als voorzitter van het Hplden der Zee-fonds „Dorus Rijkers" er. eenige zijner medebestuursleden in 1928 een ernstig geschil ontstaan. De algemeene vergadering van het „Dorus Rijkers" fonds besloot een commissie te benoemen van vijf loden ter bestudeering der meeningsversctüt- Icn, die thans in het Fonds gerezen zijn. In deze commissie namen zitting de heeren L. Hoeyenbos, Mr. K. F. Katz, Mr. J. E. W. Duys en C. D. Wesseiing, terwiji Mr. A. Tak als voorzitter werd benoemd. Mr.Katz is later uit de commissie getreden. Dezer dagcu is het rapport gereed gekomen - en door de Commissie aan de algemeene vergadering van het Fonds toegezonden. Het accountantsonderzoek heeft niet uitge wezen, dat op lichtvaardige wijze met de gelden van het Dorus Rijkers-fonds is omge Niet heden, doch morgen, zal ons MAC DONALD OP WAALHAVEN Bijvoegsel „Land- en Tuinbouw" worden opgenomen OFFICIEELE BERICHTEN OPLEIDING TOT VERKEERSVLIEGER De minister van Waterstaat heeft thans bepaald, dat de gelegenheid om te worden op geleid tot bestuurder van verkeersvliegtuigen in September a.s. zal worden opengesteld en wel voor drie jongelieden. De opleiding zal geschieden door de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam met medewerking van de K.L.M. en van de N.V Nationale Luchtvaart School. Nadere gegevens omtrent deze opleiding zijn dezer dagen reeds gepubliceerd. De directeur van den Luchtva; Heerengracht 2 te 's-Gravenhage, verstrekt de noodige inlichtingen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 tot en met 25 Juli zijn ons land aangegeven 15 gevallen van buik- typhus (Rotterdam 3), 6 van paratyphus, 2 van dysenteria bacillaris, 124 van roodvonk. (Rotterdam 14, Vianen 7, Amsterdam 23), 71 diphtherie (Rotterdam 10), 3 van nek kramp, 3 gevallen van polimyelitis anterior acuta en 1 geval van encephalitis lethargica. In de week van 19 tot en met 25 Juli zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. RIJ K SW ATER ST A AT By Kon. Besluit zijn de ingenieurs van den Rijkswaterstaat ir. F. I. J. Kanstein te Arn hem, ir. F. S. Langemeyer te Zwolle, ir. L. Swart te Arnhem en ir C. Wolter- beek te Dordrecht, bevorderd tot hoofd ingenieur. VISSCHERSHAVENBEDRIJF TE IJMUIDEN Bij Kon. Besluit is aan den directeur van het Staatsvisschershavenbedryf te IJmuiden F. J. H. Schneiders op zijn verzoek eervol ont slag verleend met dankbetuiging voor de langdurige aan den lande bewezen dien-sten en is aan den technisch-hoofd-ambtenaar van den Rijkswaterstaat A. Nieuwland te Haar lem op verzoek eervol ontslag verleend. AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den -minister van Defensie zal tot nadere aankondiging 'niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST. De consul der Nederlanden te Nice, de heer E. A. J. de Kuyper, is met verlof van zijn post vertrokken. De heer W. J. Coenen is belast met de waarneming van het consulaat De consul der Nederlanden te Dortmund, de heer F. O. Lampe, is met verlof van zijn post vertrokken. De heer J. C. C. Schmidt belast met de waarneming van het con- VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. Besluit is aan den luitenant ter zee le kl. E. J- Borgesius vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der^ ver- ierselen van officier der orde van de Kroon an België, hem geschonken door Zyne Ma jesteit den Koning der Belgen. Bij K. B. is aan Jhr. I. L. van den Bergh van Heemstede te 's-Gravenhage verlof ver leend tot het aannemèn van het ordeteeken van commandeur in de orde van de Ster van Roemenië, hem door Z. M. den Koning van Roemenië verleend. ORANJEBOND VAN ORDE HET RAPPORT OVER DE PRIJSVRAAG De commissie van uitvoering voor het prijsvrageninslituut, bestaande uit de hee ren I. G. J.-NKakebeeke, inspecteur van landbouw, vobrzitter, te 's-Gravenhage; nrof H. W. C. Bordenvijk, hoogleeraar te Gro ningen, en Jr. V. R. IJ. Croesen, secretaris penningmeester, te 's-Gravenhage, die te vens als commissie van beoordeeling optrad, schrijft in haar rapport: Het aantal antwoo-den, dat voor beoor deeling in aanmerking kwam, bedroeg 32; 4 antwoorden moesten dadelijk ter zijde gelegd worden, omdat zij onderteekenu waren en het nadere adres van den schrij ver vermeldden. Voorts kwamen nog onkele brieven in, waarin de schrijvers, onder mededeeling, dat zij niet aan de prijsvraag wenschten deel te nemen, hun meening over de crisis kenbaar maakten In vele gevallen voldeden de ingekomen antwoorden niet aan het gestelde doel. Meermalen werd te veel uit het oog ver loren, dat zulks was: De Nederlandsehe be volking, voor zoover die minder kan oordee len over dagene wat op het platteland en in den land- en tuinbouw omgaat, te over tuigen van den ernst en de groote alge meene beteekenis van een crisis in het land- en tuinbouwbedrijf. Vele inzenders hadden zich ook bezigge houden met de vermoedelijke oorzaken van de crisis en met de middelen, die daar tegen kunnen worden aangewend. In de uitgeschreven prijsvraag waren deze pun ten niet opgenomen. Inmiddels heeft de commissie van beoor deeling haar taak aldus opgevat, dat zij niet van meening was, dat antwoord? vaarin ook die punten behandeld zijn, dao m minder geschikt geacht moesten wo elen, mits zij overigens aan het gestelde doel beantwoordden. De commissie meende, dat er geen aan leiding was een eersten prijs van f 500 toe z.,, I te kennen. Niettemin oordeelde zij, dat V3r- ij' n.1a^ pen "er ho~tdbe-1 schillende antwoorden veel verdienstelijks sprongen. De vereeniging is uitgegroeid lot een na tionale vereeniging van steeds grooteren omvang, maar de bestuurderen zyn gebleven min of meer in hun sfeer van gemoedelijk heid, in plaats zich bewust te zijn, dat zy geheel onafhankelijke beheerders waren van een sterk gegroeid nationaal fonds. Hoofdschuldige aan en oorzaak van hét geschil is ongetwijfeld het onderling gerezen wantrouwen, dat steeds groeiende lang zamerhand in een mug een olifant ging zien en zoo elke vruchtbare samenwerking onmo gelijk maakte. De wensche» der commissie ^yn ten eer ste, dat elk lid van het bestuur zich angst vallig afvrage na het rapport gelezen te hebben of hij wel steeds naar eer en geweten zijn plicht deed en of zijn aanblijven wen- sckelyk is. Bovendien toetse hij zich op de vraag of hy altijd eigen belang achter stelde bij dat van het fonds. Wie beide vragen niet volledig bevestigend beantwoordt, neme ont- 'ag. In de tweede plaats moet de bezoldigde secretaris-penningmeester evenals andere bg- ildigde bestuursleden nu en voor- da» toe komst niet langer lid zijn van het hoofdbe stuur. Dit geeft een scheeve en onvrij# hou ding, onderling zoowel als naar buitel, die De Engelsche minister-president Ramsay Mac Donald maakte gisterenmiddag, op zijn terugreis van Berlijn naar Londen, een tusschenlanding op het vliegveld „Waalha- en" te Rotterdam. Op onze foto ziet men Jac Donald (links) met den heer Kolff, voorzitter van de Rotterd. Aëro-club. ^oordeel trekken, opójvelke hadden, zoodat zij besloot, het uitgeloofde - Jn optreden in byzqpdere j hedrag van f 750 tocl in zijn geheel te ver hoedanigheid. j deelen over drie inzenders. De wijze, waar- BROODPRfJS EN TARWEWET ONGERECHTVAARDIGDE VERHOOGING De op Zuid-Beveland woonachtige brood bakkers hebben, zoo meldt Het Volk, dezer dagen door middel van advertenties in diverse plaatselijke bladen bekend laten maken, „dat zij, wegens uitvoering van de Tarwewet, genoodzaakt zijn den broodprijs met 1 cent per 8 ons te verhocgen". De regeeringscommissaris, belast met de uitvoering van de Tarwewet, heeft thans aan de burgemeesters van de gemeenten op Zuid-Beveland bericht, dat de bloem, velke de bakkers, op een enkele uitzon, •ing na, thans nog voor de broodbereiding bezigen, dezelfde is, welke tot nu toe steeds door hen werd gebruikt. Bloem, waarin ingevolge de Tarwewet 20 pot. bloem van inheemsohe tarwe is ver- ":t werd aan deze bakkers nog niet ver strekt zoodat er van een broodprijsverhoo- ging als gevolg van de in werking getreden Tarwewet hier geen sprake is en er daar ook geen enkele aanleiding bestond om tot ihroodprijsverhooging over te- gaan. kamen zai: de Zwijgende zwoegers. ONZE KONINGIN Uit Weenen wordt gemeld: Koningin Wilhelmina met gevolg heeft na haar vertrek van Nikolsdorf aan de Weisse Sec in Karinthië vertoefd en is van daar naar München vertrokken. Het is goed, zelfs den schijn te vermijden j op genoemd bedrag verdeeld zal word: en deze zou aldus terecht ut het gedrangza] nadtl. bekend gemaakt gorden, kunnen komen. mogelijk met vermelding van de namen >n de vierde plaats worde een vaste coiïl- I f!er schrijvers. De motto's van de antwonr- nussie ingesteld van drie leden, die telken- den. die voor een bekroning iu aanmerking >are worden benoemd, bestaande uit hoog-1 komen, luiden: Oh, edel air, laet treffen slaande mannen m oen lande, met als tark j wa,[ kan treffen, Ghij neight 't hoofd, om 't de regelmatige en de gewone jaarlyksche j hoeft omhoogh te heffen; Pauvres paysans, W(1W5ill, controle der geldmiddelen en van de gevoerde i pauvre pays (ter voorkoming van" mis- Luchtvaartdienst, Sestie en tot het uitbrengen van een rapportverstand zij hier vermeld, dat er drie in- - van bevinding. mendingen waren met ditzelfde motto); In En eintjelyk in de vyfde plaats worde d»tt, heden ligt 't verleden, in het nu wat rapport van bevinding door miudel van de dagbladen in zijn geheel bekend gemaakt. Openbaarheid toch ïs een waarborg voor ge daagd vertrouwen. De Commissie beschouwt hiermede haar taak ah geëindigd. AUTOSNELWEGEN VERGADERING DER VEREENIGING IN DEN HAAG. De Nederlandsehe Vereeniging voor Auto snelwegen (Nevas) hield gisteren een alge meene vergadering in het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs, onder leiding van den heer S. ten Bokkel Huinink uil Haarlem, waarnemend voorzitter, die o. m mededeeling deed van de adliaesicbetuiging van het bestuur van Nevas aan het adres, dd. 25 Juni j.l. door elf Kamers van Koop handel en Fabrieken tot den Ministerraad gericht in zake spoedige overbrugging van het Hollandsch Diep. In de .vacature van voorzitter, ontstaan door het bedanken van den heer J. v. d. Mo len Tzn. werd voorzien door de benoeming, met algemeene stemmen, van mr. dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello te Loenen a. d. Vecht, vice-voorzitter van het Interna tionaal Comité voor den bouw van speciale autowegen. De heer Ten Bokkel Huinink hield vervol gens een rede o\ er autosnelwegen. Spr. con stateerde, dat thans over vrijwel geheel Europa is doorgedrongen, dat de gewone we gen niet meer voldoen aan redelijke eisohen welke voor een ongestoord, veilig en econo misch verkeer gesteld moeten worden. Nevas heeft zich tot taak gesteld, den spoedigen aanleg van speciale autowegen, zonder althans met zoo weinig mogelijk kruisingen niveau, te bevorderen. Spr. herinnerde eraan, dat hij bijna 9 jaren ge leden met enkele anderen het project voor een specialen autoweg op viaduct van Am sterdam naar Den Haag en Rotterdam naai foren heeft gebracht voordat in eenig ander land over groote afstanden aan deze practi- sche constructie werd gedacht, doch waar- egens bezwaren van de zijde der Ne derlandsehe Spoorwegen de gevraagde con cessie niet werd verleend. Vooral in drassigen bodem als in de om geving van Amsterdam en Rotterdam, is de gewone aanleg niveau, zooals thans van Den Haag naar Rotterdam een weg voor ge mengd verkeer in aanleg is, buitengewoon kostbaar; de kosten komen hier op f 800.00U a f 1.000.000 per kilometer. Hier had een prachtige autobaan voor f 500.000 per K.M. op viaduct gebouwd kun nen worden, waarbij nog een groote bespa ring aan onteigeningskosten zou zijn verkre gen. Wielrijders en door paarden getrokken oertuigen hebben geen behoefte aan nieuwe banen voor lange afstanden; in elk geval behooren zij niet thuis op den specialen autoweg, die een absoluut veilig verkeer voor en vrachtauto's en motorwielrijders moet waarborgen. Rijwielpaden behooren, waar noodig, langs de gewone wegen te wor den aangelegd. Ondanks alle voordeel en van den specialen autoweg bleef men in Nederland blind voor Hollandsche vinding, welke in Italië door den vooruitzienden Mussolini gretig werd toegepast. Van tolheffing is hier geen sprake; GOUDEN JUBILEUM W.S.M. NED. PAVILJOEN TE PARIJS DE BRAND IN HET NEBERLANBSCH PAVILJOEN AAN KWAADWILLIGHEID TE WIJTEN. Naar aanleiding van het brandje, dat op hét terrein van de Nederlandsehe afdeeling op de Koloniale Tentoonstelling tc Vin cennes heeft gewoed, komt de „Paris Midi' nog eens terug op den noodlottigen brand, die het eerste Nederlandsehe Paviljoen heeft vernield. Het blad herinnert nog eens aan de geruchten, die kort na den brand de ronde deden, dat de brand niet zou zijn ver oorzaakt door kortsluiting, maar door kwaadwilligheid: Het gerucht, dat het blad toen voor het eerst hoorde en waarvan het thans melding maakt luidt dat de archi tect, de heer Moojen streng optrad tegen over de arbeiders en verscheiden hunner had ontslagen. Uit wraak zou door een de zer ontslagen arbeiders de brand zijn aange stoken. De „Paris Midi", die bij de Nederlandsehe legatie- te Parijs om inlichtingen verzocht en vroeg, wat men daar van deze geruchten dacht, kreeg ten antwoord, dat men op de Nederlandsehe legatie onbekend was met het bestaan van deze geruchten. De gedelegeerd-commissaris der Nederland sche afdeeling, de heer Moojen, verklaarde dat men geen detectives noodig had om het onderzoek te leiden. De „Pjft-is Midi" komt tot de conclusie, dat de brand in elk geval door kwaad willigheid moet zijn ontstaan, al is het on juist, dat men op den grond tusschen de verbrande resten van het Nederlandsch Pa viljoen overblijfselen van brandbommen zou hebben gevonden, zooals ook al reeds beweerd werd. Ondanks het ingestelde on derzoek blijft echter elk bewijs ontbreken. Het Parijsche blad neemt echter als zeker aan, dat kortsluiting niet de oorzaak van den brand is geweest. HET PETITIONNEMENT Ter gelegenheid van het gouden jubileum der Westlandsclie Stoomtram-Maatschappij te Loosduinen, zal door het geheele per sorted ning van de Nederlandsehe Dagbladpers is|ee?l gedenkteeken worden aangeboden. Dit Dinsdag 28 Juli gestegen met 171.630 tol gedenkteeken, een fontein, is voor het 2.122.-100. I gebouw der W.S.M. geplaatst DE ROODE ARBEIDSWEER EEN PROTEST De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten te Amsterdam, zond heden het volgende protest aan den Minister van Defensie: „Volgens berichten in de pers, is opge richt de „Nederlandsehe Arbeiders Vredes wacht", met als zetel Amsterdam. Doel is, het houden van militaire oefeningen, welke naar het heet reeds zijn begonnen. Deze „vredeswacht" heeft ten doel de eigen dommen van de arbeiders te beschermen tegen kwaadwilligen; liet een en ander zijn uiterst rekbare termen en naar ons ter oore is gekomen, geschieden de oefeningen onder leiding van militairen. Het Verbond van Nationalisten, dat reeds meermalen de overtuiging kreeg, dat alles wat „nationaal" getint is hier te lande, stel selmatig wordt tegengewerkt en anderzijds alles wat „revolutionnair" is, wordt begun stigd, vraagt zich af of Uwe Excellentie tregelen zal nemen tegen militaire lei ders van deze „roode Militie". Wij zouden hiertoe niet overgaan, wan neer er niet eenigen tijd geleden een leger order was uitgevaardigd, waarbij het aan be roeps militairen werd verboden, deel uit te maken van de door ons geformeerde natio nalistische militie, die n.b. niets andere ten doel heeft dan schraging van ons Konings huis en handhaving der bestaande orde bij entueele pogingen van socialisten en com munisten om het gezag omver te werpen". Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Het rapport inzake de meeningsverschillen Dorus Rijkersfonds. De-brand in-het Nederl. paviljoen, volgens de „Paris Midi" aan kwaadwilligheid te wijten. (biz. 2) - de Duitsch- Mac Donald en Henderson weer thuis. Het heet, dat een operatie, door Lloyd George ondergaan, goed geslaagd is. Noren en Denen zitten in het Groenland-ijs vastgevroren. Aardbeving in Midden-Italië. Aardbeving in Chili (Zuid-Amerika). De vlierers Pangborn en Hemdon ver brachten hun Oceaanvhicht Xew-York-Wale» in ruim een etmaal. (bldz. 3). Groote fabrieksbrand te Medemblik. (blz. 5) A Derde artikel over de Reformatie in Twenthe. Een stap vooruit op het gebied der kanker bestrijding. Onze Berlijnsche correspondent geeft inte ressante gegevens over de Duitsch-Engelsche besprekingen. (blz. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 23ste postvliegtuig is gisterochtend ie exploitatiemiddelen worden gevond'en uit fhl'Iiu.^er ka oia jen eigen dienst van luxe-autobussen, even- juf» Alahabad geland. Het is daar AMSTERDAM LEVEN SMIDDEL EN K AA D De Kamer van Koophandel heeft aan den Raad geadresseerd, in verband met de aan hangige voorstellen tot instelling van een levensmiddelenraad. Ook de Kamer acht geregeld overlég in zake .de levensmiddelenvoorziening tusscnen gemeer.telyke overheid en de onderschei dene groepen van belanghebbenden wel gc- venscht, mits men bedoelt een overleg van informatorischen aard. Zy meent echter, dat de opzet van den levensmiddelenraad, zoowel als van de sub commissies aanleiding geeft te veronderstel len, dat men deze lichamen een breedere taak heeft toegedacht. In dat geval meent zy, zal de geneigdheid in het bedrijfsleven, om aan 't overleg deel te nemen, niet al te groot zyn, en dit te meer niet, wijl het particuliere bedrijfsleven in niet gunstige verhouding in den Raad verte genwoordigd is, althans naar de voorstellen i luiden. De Kamer meent, dat in elk geval de helft van de stemhebbende leden van den levens middelenraad, uit de kringen van liet parti culiere bedrijfsleven moet komen. Bovendien acht men gewenscht, dat ook aan dén grossier ?n plaats wordt gegeven. Naast deze algemeene opmerkingen, wordt door de Kamer bepleit, dat in elk géval over de beraadslagingen in de commissies en in den Raad geheimhouding wordt opgelegd, wan neer de vergaderingen niet openbaar zyn. De voorzitter zou, evenals hy het rè<-ht nu heeft geheimhouding op te leggen; ook ge rechtigd moeten zyn de verplichting tot ge heimhouding op te heffen. DEN HAAG HET NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W, Geruchten De N.R.Ct schreef ongeveer een halve kolom vol over geruchten omtrent do wet- houdereverkiezing en noemt daarbij ook do poging van mr Marchant om te bemiddelen maar zóó, dat de liberalen buiten 't college van B. en \V. zouden blijven en de vrijz. dem. hun plaats zouden innemen. Het heeft weinig zin om op die geruchten in te gaan. Onze lezers hebben een getrouw angen van wat tot nog toe is volgens het Nederlandsehe recept van Spr. uitte don wensch, dat thans voor den j 11.28 weer opgestegen utta aangekomen. Het 21ste postvliegtuig op de terugrei: gisterochtend 4.55 uit Djask gepasseerd. Intusschen willen we niet onvermeld laten, dat al is de aanvankelijke poging van den heer Marchant niet zonder juist heid omschreven, dit toch niet de eeniga pijl schijnt te zijn, die hij op zijn boog heelt Naar verluidt zijn zijn erfpacht-punten 'ij soepel geredigeerd. De soc.-dem. zouden er mee kunnen instemmen, maar ook ande ren zouden er zich na misschien nog wat bijpleisteren in kunnen vinden. Mochten de soc.-dem. ondanks alles wei gerachtig blijven dan zoo zegt men is de heer Marchant ook wel bereid om deel te nemen aan een zg. burgerlijk blok. Als hij maar een wethouderszetel krijgt. Boxen dien zou op deze wijze het linksche element' college zonder soc.-dem. worden ver sterkt We laten dit gerucht echter voor wat het is- De mededeeling er van geschiedt slechts om 16.29 te Cal ter completeering van anderer collectie en om tc doen zien. dat velen mcenen. dat do heer Marchant ook anders kan dan 1 tia.ra geaaaia. dan zuueil we er gaarne melding van maken

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1