BINNENLAND. nn /ernaa A^m\4ncl WOENSDAG 29 JULI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 OPVOEDING TOT DE GEZINSTAAK krijgt men de indruk, dat het gezin en het j gezinsleven althans bij velen nog hoog staat aangeschreven. Het kostelijke boek van Dr. H. Bavinck: „Het Christelijk Huisgezin'' werd pas nog weer herdrukt. Ook de brochure „Antirevo lutionair, ook in uw huisgezin" van Dr. A. Ivuyper wordt nog al eens genoemd zonder behoorlike leiding praten over de art. van onze belijdenis en komen dan soms tot een conclusie, waarbij Bogerman zich in zijn graf zou omkeren, als hij ze horen kon. Daar worden ze duchtig knap in de antirevolutio- beginselen en in de verkiezingsdagen ze by u aan huis om u te zeggen, vrouw ook naar de stembus moet en dat ze anders Gods ordinantiën overtreedt, hoewel het nog maar enkele jaren geleden is, dat ons geleerd werd, dat het vrouwen kiesrecht met Gods ordinantiën in strijd is! Maar over zuigelingenzorg, over koken, bakken, inmaken en allerlei andere huiselike BEZOEK AAN KOPENHAGEN mag niet gerept worden op de preien; volkomen" terecht. En to juist heb van~een G"erefirmeerde meisjes- daar zijn immers de dienst- ik de lezing volbracht van een nieuw werk, j dat ik ook gaarne aanbeveel, n.l. „Het Gere formeerde Zondagschoolwerk" door J. P. Tazelaar, een jubileum-uitgaAre van Jachin. Ook daarin wordt herhaalde malen gewezen I op de grote betekenis van ons gezinsleven. Dat is alles heel mooi en 't is goed, dat er 1 over geschreven wordt; maar nu komt de f vraag: „En wat doen we nu om dat gezin I te bewaren en in goede stand te houden? De communisten doen him uiterste best om het gezin te verwoesten en van liberale zijde wordt heel wat gedaan en voorgesteld, waar door het gezin zijn betekenis verliest. Im mers, niet alleen de verstandelike opvoeding, I ook de lichamelike wil men stukje voor beetje uit het gezin naar de school over brengen. Daarom nog eens: Wat d o vereenigmg; meisjes voor t zondering lid i die worden slechts bij uit- i de vereniging!! wij voort met het schrijven van mooie boeken en roerende artikelen over de grote betekenis van het gezin; over het heilige gezinsleven en dan eindigen we met te zeggen of te denken: doe naar mijn woorden en niet naar mijn daden. Een der wijzen van Griekenland wikkelde zich in zyn mantel en maakte zich gereed om van honger te sterven. Toen kwam de machthebber tot hem en zei: „Niet sterven, wij kunnen u niet missen". De wijsgeer antwoordde: „Als men een lamp nodig heeft, moet men zorgen voor voldoende olie". Dit zcu ik ook willen toeschreeuwen aan allen, innig kunnen praten en schryven het tegengestelde te bereiken? En het jz® wnovd luidt:. mnpt. n Items luiden? Niets 11 et Chnstellk huisgezin, dan ongeveer ii deze woorden: „Als u het huisgezin ii stand wil houden, voedt dan de meisjes op tot de gezinstaak, want een gezin zonder een /echlte huisvrouw, zonder een echte moeder is ondenkbaar." J. C. WIRTZ Cz, antwoord luidt, moet al tans luiden: Niets dan praten; woorden, woorden, woorden, maar geen daden. In „De vrouw en haar huis", April 1931, kan men een artikel vinden van mevr. Wynaendts Francken-Dyserink, waar boven staat: „De opvoeding tot de gezinstaak". Zij vertelt daarin o.a. over scholen in Scandi navië, waar koókonderricht gegeven wordt en ook van scholen in Zwitserland, waar onderricht in zuigelingenzorg in de rooster voor het zevende leerjaar is opgenomen. Zy is ook geweest in België en in Antwerpen bezocht zij een school voor gewoon lager onderwijs. Daar vond ze meisjes van 13 jaar bezig in een keuken met het bereiden vaneeremedaiLLE oranje-nassau-orde. een middagmaal. Anderen kregen onderricht in tafelmanieren van Belgen en Engelsen. B') K°nj,beïlul' 15 T "a Zö woonde een les bij, wafrin nertienjarigen I eeremedaille tler Oranje-Nassau-orde aan M. werden voorbereid voor zuigelingenzorg. Ja, d™ Bra*. wonentle te Neder- rü vond ook een paar meisjes bezig met het i ueeE', edelsmid bij de Koninklijke Kunst- dweilen van de vloer in een zaaltje! OFFICIEELE BERICHTEN j werkplaatsen te Weert, Wy hebben nu ook het zevende leerjaar en wat leren wy onze meisjes? Dat ze moeten schrijven: „in den haard" en daarnaast „in kachel". Zelfs in 1931 zitten meisjes L3 en 14 jaar 's avonds thuis te blokken ;e tobben over sommen, waarin twee fietsrijders elkaar moeten ontmoeten. Ze leren op een uloschool zoveel wiskunde als gevraagd wordt voor de akte wiskunde l.o., maar als er in school een ongelukje gebeurt DIJKGRAAF. inktfles of met wat anders, dan Bij Kon. besluit is aan mr. A. v. d. De\r wordt de concierge gebeld om met dweil, te Bennekom, gemeente Ede, eervol ontslag spons en zeem de zaak weer in orde te bren- I verleend als dijkgraaf van het polderdistrict gen: voor schoolmeisjes is dat bij ons geen W'ageningen en Bennekom. werk. consulaire dienst. De consul-generaal der Nederlanden te Boekarest, de heer Ch. M. Dozy, is met ver lof van zijn post vertrokken. De vice-consul aldaar, de heer B. Lange- veld, is belast met de waarneming van het consulaat. En de gevolgen? Nog kort geleden werd in de eerste koopstad van ons land een fabriek stil gezet, waar veel meisjes werk vonden en die nu op straat kwamen te staan. Velen zoeken een dienst als dagmeisje, maar och arme: de handen stonden verkeerd! Huishoudelike zaken kenden ze niet; met kinderen omgaan hadden ze nooit geleerd. Do school bemoeit zich niet met zulke nie tigheden: de Buiten-A, de Mussel-A en der gelijke wateren in Nederland, waar je met _ecn polsstok overheen kunt springen: dat zijn belangrijke zaken voor een dertienjarig meisje in de steden van Holland; die moeten H ze weten, maar dat zorgen voor een nietig .rezentje als een zuigeling! daai-boven zyn ze lang verheven! Komen die tyden, dan komen die plagen! Maar in de vakantie kunnen ze moeder toch helpen? 't Mocht wat: in de pinkster vakantie van het jaar 1931 moesten heel wat jongens en ook meisjes op de uloscholen iedere morgen op school komen om nog eens duchtig gedrild te worden voor het naderend ulo-examen! En als ze dan zenuwpatiënten worden? Geen nood: ze gebruiken de zenuw- ibletten van Mynhardt, zorgen dat die vennootschap een hoog dividend kan uit- keien en komen thuis met een mooi papier tje, waar je een lijstje om kan maken en an de meisjeskamer kan versieren! Zo kweken wij huismoeders; zo zorgen wy oor het huisgezin, ook voor het Christelik huisgezin. Maar we hebben toch onze meisjesveree- ïigingen, waar we onze jongedochters op leiden tot de gezinstaak! Inderdaad meent u dat? Daar komen ze met elkaar, heel vaak zeedienst. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee der le klasse P. J. Feteris belast met het bevel voor Hr. Ms. Medusa en de luitenant ter zee der le klasse W. II. C. Hoog, eervol van dat bevel ont heven en geplaatst te Rotterdam. De hoofdofficier van den marine-stoom vaartdienst der 2e klasse W. J. Mantz, chef der afdeeling Werktuigbouw bij de Rijkswerf te Willemsoord, is ter beschikking gesteld en de officier van den marine-stoomvaart dienst der le klasse J. H. Klingen met ge noemde betrekking belast; de officier van den marine-stoomvaartdienst der le klasse K. J. Metz wordt te 's-Gravenhage geplaatst bij het Departement van Defensie. NAT. STEUNCOMITÉ PARIJS nieuwe leden. Men deelt ons mede, dat de volgende hee- ren zich alsnog bereid verklaard hebben in bovengenoemd comité zitting te nemen: W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, oud- gouverneur van Curasao; W. H. van Ter- wisga, luit.-generaal b. d., voorzitter van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" en ir. J. E. F. de Kok, directeur der Kon. Pe troleum Maatschappij. Giften kunnen worden afgedragen aan de Vereeniging „Oost en West": Korte Voorhout 6, Giro 14574. BEGRAFENIS GENERAAL W. F. POP Onder zeer groote belangstelling is gister middag op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van den Oud- Minister van Oorlog luit. generaal W. F. Pop voorzitter van dc Bczuinigingscommissie. Op de begraafplaats waren o.a. aam zig o.m. de minister-presid<ent jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, dr. L. N. Deckers, minister van defensie; de oud-minister dr. Colijn, J. J. C. van Dijk, H. A. van IJssel- steijn, dr. J. Th. de Visser en E. P. Wester- veld. Verder waren tegenwoordig: een deputa tie van den generalen staf, d'eputaties van de Hoogere Krijgsschool, van de le artille riebrigade en het 2e regiment Veld artillerie, verder de commandant Veldleger, de com mandant van de le devisie, en voorts tal van militaire autoriteiten, actieve en gepension- neerde officieren, ambtenaren en andere be langstellenden. I(n d'e rouwkapel voerde fret eerst het 'oord de kolonel Winkelman, namens den chef van den Generalen Staf, die in het 'buitenland vertoeft. Spr. gedacht den belangrijken arbeid door generaal Pop, in tal van hooge ambten yer- •ioht en getuigde van den grooten eerbied, die allen voor generaal Pop koesterden, die ondier zijn bevelen hadden gestaan. Spr. bracht in herinnering den moeilijken tijd van het najaar 1918. Vervolgens trad als Spr. naar voren mr. dr. Snij der van Wissekerke, die de 'diensten schetste van den thans ont slapene, als bestuurslid van den Volksbond tegen Drankmisbruik. De volgende spr. Prof. de V o o y s wees op d'e vele cn moeilijke werkzaamheden, die de heer Pop verrichtte als voorzitter van de bezuinigingscommissie. In de kapel speelde de heer J. C. Littooy op het orgel de Marche funèbre van Ghopin liet. koraal Wiènn ioh einmal soil schei dein uit de Mattheus Passion. Onder de to nen van het Oude Wilhelmus werd dc baar uitgedragen. Aan de groeve werd; namens de familie dank gezegd voor de groote belangstelling. NEDERLANDSCHE STEENKOOL DE UITVOER NAAR FRANKRIJK. Naar de Limb. Koorier uit betrouwbare bron verneemt, schijnt het gevaar, dat ook België beperking van den koleninvoer zal plaats hebben, iets waarop in verband met de Fransche invoerbperking herhaaldelijk is gewezen, zoo goed als verdwenen te zijn. De Limburgsche mijnen zijn intusschen- begonnen met het wegsturen van wagons kolen naar Frankrijk onder de nieuwe be palingen, geschapen door de Fransche in- oerbeporkingsmaatregelen; aan de Limburg sclie mijnen zijn licenties voor den invoer erleeni DRANKBESTRIJDING Jaarvergadering der Geref. Vereeniging. Het agendum van de 31e Jaarvergadering der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding, te houden 26 Augustus 1931 te Utrecht, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschan- pen, Mariaplaats, luidt als volgt: Aanvang 10*4 uur. Opening door den Voorzitter, Ds. W. H. Gispen. Ingekomen stukken. Verkie zing van een lid van het Moderamen. Be spreking Jaarverslag van den Admin.-Pen- ningmecster. Behandeling van Voorstellen en Vraagpunten. En op die van de afd. Bussum: a. Het Hoofdbestuur richte een circulaire met een korte vragenlijst aan de Kerkeraden der Gereformeerde Kerken in Nederland, der Christel. Geref. Gemeenten en der Geref. Kerken (H.V.) waarvan de bedoeling en de strekking is. dat de Kerkeraden zich zullen afvragen of de kerk aan de bestrijding der drankzonde niet meer dan tot dusver steun heeft te bieden. De jaarrekening over 1930 geeft een eind cijfer van f 6930— met een nadeelig saldo van bijna f 5. De 123 afdeelingen tellen te samen 3937 leden, terwijl er 768 verspreide leden zijn, totaal Oj705. SPOOR. TRAM EN BUS De Nederlandsche Spoorwegen willen met ingang van 1 September de exploitatie van den tramjvveg NunspeetHattemenbroek, met zijtak Wezepde Zande, staken. De Algemeene Transport-Onderneming zal van 1 September af auto-diensten vooi reizigers- en goederenvervoer gaan onder houden op genoemde lijnen. De dienst Purmerend-Alkmaar De directie der Tweede Noord-Holland- sohe Tramweg-Maatschappij deelt ons mede, dat met ingang van Zondag 6 Sep tember a.s. de tramdienst op de lijn Pur- merend—Alkmaar zal gestaakt worden en dat op denzelfden dag de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij haar autobusdienst Purmerend-MiddentBeemstei Rijp-Graft zal openen. Autobusdiensten. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben p verzoek van de N.V. De Veluwsclie Auto-Dienst, te Ermelo, om vergunning voor een autobusdienst van Amsterdam Ermelo en terug, voor zooveel het tra ject in de proiincie Noord-Holland is ge legen afwijzend beschikt; en de aan de fir ma Spreeuw en Middelbeek, te Edam, de ergunning, voor zooveel deze betreft een autobusdienst van Edam over Purmerend naar Alkmaar en terug (op Vrijdag), inge trokken. -yn\ Eich wat W1I5. Jossie heette eigenlijk Ad'rianus. doch de volksmond had dezen naam verbasterd tot Jos, en omdat Jos klein van gestalte was, moest Jos Jossie zijn. Jossie dan won zijn dagelijksch brood door 's morgens vroeg reeds met kar en paard naar de stad te trekken om daar aardappels aan den man te brengen. En daar had hij slag van. Tintelende hu mor wist hij te plaatsen als geen ander, doch ontmoette hij smartelijke omstandig heden, dan wist hij op zeer innemende wij ze zijn deelneming te betuigen, en (hij was ouderling) ontbrak het ook niet aan troos tende woorden. Hij nam er- dan den tijd voor om ook bij het uitoefenen van zijn be roep te toonen, d'at hij ernst maakte met zijn Christendom. Hoewel gewoonlijk blijmoedig gestemd, stond dezen morgen zijn oog strak. Hij was in gepeins en had het hitje niet zelf bijster goed den weg geweten, dan was zijn vrachtje nooit in de stad gekomen. Wat was er aan de hand? Bij een bejaarde (tame, waar hij reeds tal van jaren winterprovisie leverde, had hij uit den mond laten vallen, dat hij op dien en dien datum zijn 25-jarige bruiloft zou Deze gedenkwaardige dag was nu achter den rug. Den d'ag echter vóór het feest had de bode voor zijn woning gestopt en een groote ronde doos afgegeven, afkomstig van een bekende banketbakkerij. Bij opening van dezelve had het echtpaar een ware ruïne gevonden van gebak, slag room, suiker, kortom alle ingrediënten, waaruit een fijne taart met toepasselijk op schrift had bestaan. Uit dien chaos stak de punt van een kaartje, dat na reiniging als schenkster van het gebak de bewuste mevrouw aanwees. Jossie had met het mengelmoes raad ge weten. Heel opeten ging toch niet, dus was er niets verloren dan het schoone gezicht. Ieder bezoeker kreeg een flinke schep uit de doos en er werd hartelijk om gelachen. Doch vandaag was de oplossing moeilijker Mevrouw zou heslist vragen hoe de taart bevallen was. Liegen wilde hij niet en de ronde waarheid zeggen was wel wat hard, vandaar dat hij in gepeins ves om deze te genstrijdigheden ot) te lossen. De hit draafde lustig verder, doch Jossie kwam niet nader tot de oplossing. Weldra stond hij vóór mevrouws woning en schelde aan. Zijn eenige hoop, dat de meid zou openen, vervloog als rook. toen hij mevrouws stap i;. de gang hoorde. Ha telijk werd Jossie gefeliciteerd' en toen kwam het groote moment. „Wel Jossie, heb je mijn taart ontvangen? 't i En resoluut klonk het uit Jossie's mond: „Hij was in één woord, fijn. mevrouw!" „Ja, ja," zei mevrouw, „maar hij was ook van de beste banketbakker." Niet noodig te vertellen, dat op den terug weg menigmaal een glimlach om Jossie's mond speelde R. A v. d. B. STREEKPLAN EILAND IJSELMONDE Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben zoo meldt de N.R.Ct. aan (le ge meentebesturen op het eiland IJselmonde geschreven, dat het in studie nemen van een schematisch streekplan voor sommige d'eelen van Zuid-Holland en wel allereerst voor het eiland IJselmonde zeer urgent is. Als resultaat van de voorbesprekingen, die eenigen tijd geleden de commissaris der Koningin heeft gevoerd met de burgemees ters op het eiland IJselmonde, berichten Ge deputeerde Staten thans, dat zij het in studie nemen van het bedóelde streekplan liefst volbracht zouden zien in overleg met door de betrokken gemeentebesturen aange wezen twee deskundigen en onder leiding van de reeds thans bestaande commissie van advies voor de uitbreidingsplannen. De te benoemen studie- -ommissic zou moeten bestaan uit een vertegenwoordiger uit d'e commissie van advies voor de ge westelijke uitbreidingsplannen, tevens voor zitter, een of twee leden van die commissie een vertegenwoordiger van den rijkswater staat; een vertegenwoordiger van de spoor egen; een vertegenwoordiger door het ge meentebestuur van Rotterdam aan te wij een lid aen te wijzen door het ge meentebestuur van Dordrecht, en ten slotte zouden de zeven plattelandsgemeenten Rid derkerk, IJselmonde, Barendrecht, Heer- jansdam. Zwijndrecht, Poortugaal en Rhoon gezamenlijk twee deskundigen aanwijzen. Het zal volgens het oordeel van Gedep. Staten inzonderheid een commissie zijn, die de verschillende problemen van dien techni- schen kant beoordeelt. Volgens de bedoe ling van Gedep. Staten zullen de eventueel door de zeven gemeentebesturen aan te wijzen twee leden in de commissie zitting nemen niet als vertegenwoordiger, doch •el als vertrouwensmannen van de ge meenten. Zij hebben dus de taak zorg te aTagen, dat met de belangen van de ge meenten, die hen afvaardigen, voldoende rekening wordt gehouden, waarom de dage lij ksche besturen zelfstandig hebben te be palen, op welke wijze voldoende contact met de betrokken leden blijft "bewaard, en hoe dat zal worden ingericht. Daarom zul len zij ook hebben zorg te oT-agen, dat aan die vertegenwoordigers al de gegevens ver strekt worden, die voor een juist oordeel en juiste waardeering van de belangen noodig zijn. Anderzijds zal niet uit het oog mogen worden verloren, dat de in het leven te roepen sub-commissie een studie-commis sie behoort te zijn. en (lat, wil men van een vruchtbaar samenwerken tusschen (te leden der commissie verzekerd zijn. het noodig is dat de leden niet dermate in hun oordeel gebonden worden, dat het vrije onderzoek wordt belemmerd. De mogelijkheid, dat na waariteering van alle factoren, die 't vraagstuk besheerschen de in totaal meest juiste oplossing kan worden voorgedragen, dient van den be ginne aan vast te staan. Deze laatste omstandigheid, zoo schrijven Gedep. Staten, eischt intusschen, dat de ge meentebesturen, ook al hebben hun afge vaardigden in de commissie aan een be paalde oplossing medegewerkt, volkomen vrij blijven in hun oordeel over de resul taten van de gemaakte studie. Ten slotte wordt verzocht, in gemeen overleg twee personen ter benoeming door Gedep. Staten voor te dragen. DE INDIE-POSTVLUCHTEN I-Iet 23ste postvliegtuig is gisterochtend om 5.23 uit Jash vertrokken en om 12.50 te Ivaratsji geland. Het vertrok van daar om 14.30 en is om 1S.28 te Johdpoer aange komen. Het 21ste postvliegtuig op de terugreis is gisterochtend 5.20 uit Jodhpoer vertrokken, om 9.55 te Karatsji geland, aldaar weer op gestegen om 11.30 en om 16.30 te Djask aan gekomen. Uit het Sociale Leven CHR. NAT. WERKMANSBOND De Chr. Nat. Werkmansbond houdt zijn 36ste jaarvergadering op 12 en 13 Augustus in het gebouw „Volkspark" te Enschede. UPPSALA DE BEGRAFENIS VAN AARTS BISSCHOP SODERBLOM Particuliere correspondentie) Bij prachtig weer weren we door de Sont, toen de marconist het bericht opving Van het ovenlijden van één van Zwedens grootste mannen. Söderhlom en dat zijn be- gafenis te Uppsala zou plaats vindein. Over 36 uur zouden we te Stockholm we zen en daar ilc toch al van plan was deze oudste universiteitsstad van Zweden van daaruit te bezoeken, nam ik mij voor te rachten de begrafenis van den aartsbis schop bij te wonen. Groot was dan ook mijn teleurstelling, oen de kapitein mij even voor Stockholm vertelde, dat hij van den loods gehoord had, lat de aartsbisschop die dag, Dond'erdag 16 Juli, zou begraven worden. Daar ik niet op do hoogte was van de gewoonten in Zweden L 0. v. begraven, dacht ik er niet verder Dver na: hoewel ik het wel zeer gauw vojnd. Te Uppsala. Daar ik echter toch Uppsala wou zien, ling ik Zaterdagmorgen met de tram naar te stad, onze boot, een tanker, waarop ik ;en plezierreisje naar Amerika had gemaakt ag namelijk een eindje buiten de stad. Alle laggen in de stad hingen halfstok en ik logon reeds te \ermoeden dat de kapitein ich vergist had. zekerheid daarvan kreeg k toen ik de geweldige drukte op het sta- ion zag. Een onafzienbare menschenmassa en ve en in het zwart gekleed met hooge hoed en ritte das. Kwart voor tien en om tien uur zou de trein vertrekken; het was me ten lenen male een raadsel hoe ik nog met die rein mee zou kunnen. Dat was echter buiten de voortreffelijkheid van de Zweedsche spoorwegen gerekend. )m tien uur precies vertrokken we met een ange trein, die echter alle menschen mee- im naar Uppsala. De verbinding tusschen Stockholm en Uppsala is nog niet geëlectrificeerd zooals t>ijna alle andere trajecten in Zweden, en det landschap waar men doorrijdt is voor Zweden tamelijk vlak, doch uit historisch oogpunt buitengewoon belangrijk. I11 deze streek wérd voor meer dan 1200 jaren het Zweedsche rijk gesticht en reeds vóór onze jaartelling stond er een in het geheele Noorden beroemde heidentempel. Ook uit geografisch oogpunt is deze streek zeer in teressant, doch om daarover iets te vertellen, De Domkerk van Uppsala zou me te ver van mijn eigenlijke onder werp voeren. Zonder stoppen reden we in een goed uur naar Uppsala; aan het station niemand om kaartjes in ontvangst te nemen, allen die men maar eenigszins kon missen had men schijnbaar vrij gegeven. Uppsala zelf is een klein, leelijk plaatsje, d'at zich er echter op kan beroemen de grootste dom en oudste universiteit van Zweden binnen zijn muren te bergen. De studenten die in Zweden aan hun witte petten zijn te herkennen, hadden de regeling van alles in handen. Zij ontvingen de afgevaardigden, de buitenlanders en ga ven alle mogelijk inlichtingen. Met de stroom meeloopende kwam ik bij de Dom die met zijn machtige torens het ge heele beeld van het stadje beheerscht Voor de ingang stond een vriendelijke agent, die ik in mijn vriendelijkste Duitsch vroeg of hij er geen bezwaar tegen had. dat ik maar naar binnen ging. Hij sloeg aan, lachte en haalde z'n schouders op, een venschijnsel dat me ook reeds in Stockholm was opge vallen, mon verstaat hier geen woord Duitsch. Fransch of Engelsch. Ik besloot dan maar naar binnen te gaan, de lach van den agent verstijfde nu echter en zijn arm beweging was duidelijk genoeg; ik mocht er niet in. V'ik bij stond gelukkig een student, die ik yertelde hoe de zaken, stonden, dat ik als Hollandsch student hier toevallig was ge komen en ik vroeg of er nu voor mij geen kans zou wezen een toegangskaart te krijgen Kaarten bleken er niet uitgegeven te zijn en d'e dom was vol, hij beloofde me echter te zullen zien wat hij voor me doen kon. Toch in den Dom. Even later kwam hij terug met een ander persoon, die waarschijnlijk meer te vertel len had dan hij, en die, na mij op uiterst beleefde, voor ons Hollanders zelfs een beetje overdreven aandoende manier ge groet te hebben, mij verzocht hem te vol gen. Ik kreeg een plaatsje vlak bij de ze tels, die voor de koninklijke familie be stemd1 waren en kon alles schitterend zien. Het was half twaalf en eerst om twaalf uur zou de begrafenis plaats vinden had ik gehoord. Het orgel speelde zacht koralen van Bacli en bij het altaar waren ontelbare kransen opgesteld. De preekstoel was met rouw floers omhangen en ook bij het altaar en het orgel hingen zwarte kleeden. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik niet veel begreep van wat er eigenlijk op dat oogen- blik gebeurde omdat ik meende dat dit een rouwdienst was en dat om twaalf uur zich allen naar d'e begraafplaats zouden begeven eerst later werd het me duidelijk dat de aartsbisschop in de kerk zelf begraven zou worden. Kwart voor twaalf kwam de koninklijke familie binnen, waarbij zich ook kroon prinses Astrid van België bevond, en zwij gend namen ze hun plaats in. Even over twaalf klonk gezang buiten en begonnen de klokken te luiden, terwijl allen opstonden. Ik maakte van de gelegenheid gebruik om dichter bij de uitgang te komen om ook op de begraafplaats iets te kunnen zien. Vlak hij den zijuitgang keek ik nog 1 de kerk rond en nu zag ik dat men geen aanstalten maakte om de kerk uit te gaan, maai* dat er juist een lange stoet studenten met omfloerste vaandels door de hoofdin gang binnen kwam en daarachter, gedragen door 8 studenten, zooals ik later hoord'e af komstig uit de provincie waar Söderhlom ge/boren. was, de eikenhouten kist met zijn stoffelijk overschot. Ik begreep, dat ik mij vergist had en dat de eigenlijke rouwdienst eerst nu begon, mijn mooie plaats was ik echter kwijt want ik zag geen kans om zon der stoornis daar weer te komen en ik moest dus achteraan blijven staan. Het orgel speelde een fuga van Bach en onder d'e diepste stilte kwam de stoet, die (le kist volgde binnen. Vlok er achter de familieleden, dan afgevaardigden uit bin nen en buitenland, geestelijken, waarvan sommige schilderachtige gewaden droegen en tenslotte weer studenten, die den stoet sloten. De klokken luidd'en onafgebroken, niet alleen de klokken van deze kerk, maar van alle kerken in Zweden. Zweden begroef één van zijn groote mannen en men behoeft het niet ten volle met de gedachten en het streven van den aartsbisschop eens te zijn, om te erkennen dat hem deze eenvoudige hulde toekwam. De studenten droegen de kist tot voor het altaar waar een soort katafalk was opge dicht, terwijl allen de voor hen bestemde plaatsen innamen. en stilte en toen zong men een gezang rvan de melodie zooals ik ook later hoorde door Söderblom zelf gecomponeerd Een hooge geestelijke las daarna een gedeelte uit den Bijbel, waarna de gemeente een gehang zong, gevolgd door het Onze Vader. Een jongenskoor zette nu een lied in. over 't algemeen is het zingen van knapen iets wonderschoons, zehten zal het echter zoo ontroerend geklonken hebben a.s in deze Dom. Onder bet zingen nam men de kist van de katafalk en werd deze in het graf neergelaten. Het orgel speelde zacht door toen het zingen opgehouden was en de stilte werd alleen verbroken door het on derdrukt snikken van velen. Aartsbisschop Söderblom was begraven. Even later trad een student naar voren en legde de eerste krans neer, hij werd ge volgd door ontelbare afgevaardigden die alle hulde brachten aan den overledene. Zooveel waren het er, dat de diepe indruk die de eenvoudige plechtigheid gemaakt had voor een goed deel verloren ging, voor mij nog des te meer omdat ik van de Zweedsche sprekers zoo goed als niets verstond. De dom van Uppsala. Ik begon daarom d'e kerk maar eens rond te kijken, die doordat ze, zooals ik reeds zeide, tamelijk smal is, lang niet zoo'n groo te indruk maakt als de Dom vaai Keulen cn Milaan. Het is een Gotisch bouwwerk, waar mee men aan het einde der 13e eeuw be gonnen is. Men vorderde slechts langzaam en eerst na 150 jaar werd de kerk in 1435 feestelijk ingewijd. In 1702 werd' ze echter door brand half verwoest en eerst in 1S85 is men met een grondige restauratie begonnen. Langs beide zijden bevinden zich, in groote nissen de graven van vele bekende Zweden. Achter het altaar bevindt zich de kapel met de graftombe van Gustav Vasa. I11 deze Dom den ook de koningen van Zweden stee'ds gekroond. Nog steeds werd er gesproken, hoewel het reeds over drie was. Eindelijk werd dc laat ste krans aangedragen en zette het koor r een lied in terwijl de studenten met hun vaandels den doode groetten. Langzaam verliet men de kerk, eerst de familie, daarna de vorstelijke personen, de genoodigden en tenslotte de belangstellenden. De student die mij geholpen had wachtte buiten on mij, om mij de universiteit te la ten zien. Dit is een zeer groot gebouw en ze deed sterk denken aan de universiteit van Leipzig. Als men dergelijke gebouwen ziet en daarmee het oude nonnenklooster op het Rapenburg vergelijkt dan denkt men ik zou er niet graag mee ruilen. Er is geen volgekrast zweetkamertje, doch een offii i- eele wachtkamer, geen uitgesleten trap die de levensloop van een student ondier het opklimmen doet voorbijgaan enz. Uppsala heeft verder nog een oud slot waarvan men een schitterend gezicht over de omgeving heeft. Het weer, dat zich de geheele dag prachtig gehouden had, werd nu minder en toen we weer bij de Dom kwamen, stortregende het. We gingen daarom (te Dom weer binnen waar nu een onafgebroken rij langs liet ge opende graf, waarom heen de bloemen wa ren gelegd, trok. Er waren zooveel bloemen, dat men reeds in het portaal de doordrin gende geur rook. Nog even hebben we rustig in een bank gezeten om een laatste indruk van deze kerk moe te nemen, die toch wanneer men haar door de hoofdingang binnen komt door cte lajige rij pilaren een achoonere in druk maakt dan dat ik er eerst van ge kregen had. Studenten dragen het stoffelijk overschot van "Aartsbisschop Söderblom grafwaarts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5