Jlirnw (iïéttnmt Positief Christendom en S.D.AI ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2S (Beschikklngskosten f 0 15.) Per week n 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Oarceïüks verschijnend N -üwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58938 NO. 3416 WOENSDAG 29 JULI 1931 ADVCRTCNTIEN: Van 1 tot 5 regels...—............... 1.17Vi Elke regel meer0.22% Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargar.r Dit nummer bestaat uit TWEE bladen ^^bs2K^52S.IMli,od" Nog een andere karakteristieke fouth E/zijn^k^'dBtaizen^T'commu- EERSTEBLAD. Een merkwaardig debat op de Ethische Zomerconferentie We meenden waarlijk, dat de grens lijn tusschen positief Christendom en sociaal-democratie nu voldoende gemar keerd was. De geesten zijn in de laatste jaren wel zoo duidelijk openbaar gewor den, dat niemand behoeft te dwalen. De vooraanstaande en leidinggevende personen in de S.D.A.P. toonen zóó on bewimpeld hun afkeer van het Christe lijk geloof, dat het meermalen party- genooten te bar wordt; doch de dood doener is immer weer, dat men alleen het „officieele" en dus huichelachtige Christendom aanvalt en de ware Chris telijke religie onaangetast laat. En zij, die zich vergenoegen met een religieuse inslag, zij werpen zoo ver mo gelijk de gedachte weg, als zou men in zijn politiek belijden gebonden kunnen zijn aan de positieve waarheid der Schrift; het is in alles een eigenwillige Godsdienst. Voorts neemt dit deel zonder verzet aan, dat het Christelijk geloof slechts beteekenis heeft voor het persoonlijke leven en dat Schriftgeloovigen en ver werpers van den Bijbel over de belang rijkste maatschappelijke vragen gelijk kunnen denkenzooals dan ook de S. D. A. P. immer beweert, dat men in die partij niet vraagt, wat iemand gelooft of niet gelooft, wijl zulks voor de actie volmaakt onverschillig is. Zij, die. zich hierdoor laten gerust stellen, vervallen dus onmiddellijk in de kardinale fout, dat zij sojciale rechtvaar digheid verlagen tot iets van deze we reld en waaroyer de- Schrift geen licht Werpt. Immers, men beroept zich niet op de Schrift als gezaghebbend Woord men gebruikt haar slechts om eigen op vatting tegenover hen, die de Bijbel eeren, kracht bij te zetten. Met verbazing en teleurstelling na men w\j dan ook kennis van een verslag in Het Volk, dat aldus begon In de Ethische Zomerconferentie te Lunteren sprak pg. mr. Stufkens over „Positief christendom binnen de S.D.A.P." Hij zegt, dat de christen een mensch is niet met een specifieke wereldbeschou wing, maar iemand, die Gods woord van oordeel hoort en de belofte der vergeving in Christus en de werkelijkheid der ver zoening, die hoopt op verlossing van mensch en wereld, terwijl hij in dagelijks nieuwe gehporzaamheid Gods liefdewil aan den naaste zoekt te vervullen, van wie hij niet gescheiden is, maar waar hij vlak bij staat Zoo ontmoet hij het moderne socialisme, dat is naar zijn wezen het wereld-histo risch protest tegen het onrecht en het ziel en lichaam verwoestend karakter der huidige economische orde. Het is een be weging, die groeit en verandert. Zoowel het Marxisme als de Engelsche Arbeiders partij behooren er toe en erkennen elkaar. Het is de internationale machtsorganisa tie van de arbeidersklasse, waardoor zij den zakelijken strijd voor een radicale verandering der individualistische pro ductiewijze voert, die geboren is uit den directen nood van haar leven en gericht naar een nieuwe maatschappelijke orde ning uit de gemeenschapsgedachte. Dat de christelijke gemeente deze bewe ging niet naar haar wezen heeft verstaan, moge verklaarbaar zijn, het blijft haar groote schuld. Wij dragen deze schuld al leen met de daad, wanneer wij onzerzijds deze vicieuze gescheidenheid, met al haar erbarmelijke gevolgen, doorbreken en ons stellen in de rijen der moderne arbeiders- beweging. Waar partij en vakbeweging principieel strijd- en arbeidsgemeenschap voor concrete doeleinden zijn willen, wordt het ons mogelijk gemaakt aldus in toegewijde samenwerking iets van het levensverband terug te winnen tusschen christelijke gemeente en proletariaat, dat zoo jammerlijk verloren ging. „Partijgenoot" Mr. N. Stufkens was vele jaren secretaris van de Ned. Chris telijke Studentenvereeniging en hij pro- pagandeert dus de stelling, dat „positief Christendom binnen de S. D. A. P." zeer wel mogelijk is. De verklaring is, dat roode party en moderne vakbeweging de principieele strijdorganisaties zijn voor concrete doeleinden; zij strijden voor de komst van een nieuwe maatschappij vorm op dezelfde zakelijke wijze alsof het b.v. de droogmaking van de Zuiderzee geldt, waardoor nieuwe cultuurgronden aan het land worden toegevoegd; ongeacht de vraag, of in de drooggelegde polder straks kerken of bioscopen zullen wor den gebouwd. Hierbij wordt geheel en al ver; dat niet de tegenstanders, maar de standers van de sociaal-democratie levensbeschouwing vaak en gaarne rieele belangen najagen. Nog een andere karakt schuilt er in dit betoog. Ze is op zich I nistcn'weer enkele borden en plakkaten be zelf niet zoo gewichtig, doch ze wijst er vestigd. op, dat de referent de sociaal-democra- wii hebben eens gemformeerd, hoe nu -tilverder tegen de huurstakers zal woiden op tie blijkbaar alleen uit boeken kent en getreden. Daarbij werd ons medegedeeld, niet in haar ontwikkelingsgang van de 1 dat de huiseigenaar geen uitzettingen wil laatste jaren. Het verband tusschen Christelijke meente 'en proletariaat ging verloren, aldus heet het en de sociaal-democratie kan dat weer herstellen. Doch hierbij wordt vergeten, S. D. A. P. het proletariaat op veel grooter afstand houdt dan de Christe lijke Kerk en onderscheiden Christelijke organisaties als b.v. Evangelisatie en Leger des Heils, welke juist het prole tariaat opzoeken. Het proletariaat, in de ware zin des woords, vindt men niet bij de S.D.A.P. en het groepsegoïsme, dat daar al meer aan de dag treedt, bewijst voldoende, dat men slechts het welzijn van een be paalde stand najaagt. De S. D. A. P. komt niet voor de paupers op, doch slechts voor de georganiseerde arbei ders en als zij spreekt van „wij prole tariërs", dan kan een verstandig mensch een glimlach nauwlijks terug houden. Dat Mr. Stufkens deze fout maakt, verklaart veel in zijn optreden. Aan hem wordt bewaarheid het eerste deel van de uitspraak, waarin wijlen Mr. Treub een bewijs van groote zelfkennis gaf: „Wie op twintigjarigen leeftijd geen socialist is, heeft geen hart; en wie twintig jaar later geen liberaal is, heeft geen verstand". Dit is trouwens voor ons een reden te meer, om aan de oprechtheid der over tuiging niet te twijfelen; een overtui ging echter, welke naar wij hopen zich wijzigen zal voor de teleurstelling tot bitterheid leidt. En dat de referent de waarheid zal inzien van de stellingen, welke Prof. Slotemaker de Bruine in zijn weerlegging poneerde, dat de we reldbeschouwing altijd primair is en dus gewichtiger, dan welk program punt ook. Zeer juist merkte deze opponent op „Ongetwijfeld kan de keus zeer zwaar zijn, wanneer in een kring het sociale afstoot.èn het christelijke aantrekt of omgekeerd. Maar onzeker is de keus ook dan niet. Het geestelijke gaat voor. Bovendien behoort de christen daar, waar zijn overtuiging mag heerschen, en niet daar, waar zy hoogstens geduld wordt." Het Christendom, vooral het positieve Christendom hoogstens geduld in de S. D. A. P. Het is eigenlijk nog te mooi gezegd. Men vrage het slechts aan hen, die het in heilig idealisme meenden, doch door de praktijk tot bittere ontgooche ling kwamen. förceeren, nu gebleken is, dat dit voor roerige elementen in en buiten de Tuin dér- straat aanleiding geeft tot het veroorzaken van ongeregeldheden. Anderzijds kan de heer Kopmels er niet in berusten, dat d'oor vele huurders con stant geweigerd wordt de huur te voldoen. 'In overleg met zijn rechtsgeleerden ..raads man mr. Oskam, heeft de eigenaar van de huizen zich thans bot den burgemeester ge wend met het verzoek een bemiddelaar aan te wijzen. Mocht deze bemiddelings poging geen resultaat opleveren, dan zou echter onverbiddelijk tot uitzetting van het huisraad der weigerachtige huurders wor den overgegaan. Een commrmis'Jsch Mekka De ongeregeldheden in de omgeving van de Tuindersstraat mogen thans geëindigd zijn, het blijft nog iederen avond zeer druk in de omgeving. Nu de afzetting van de Tuindersstraat zelf is opgeheven concen treert de belangstelling zich weer in deze straat. De communisten schijnen hier een soort pelgrimsoord te willen stichten: een gansch corps van colporteurs met vlugschriften en couranten is er aan het werk, teekeniri- gen en propaganda-doeken zijn opgesteld en bij het poortje in het midden van de straat wordt ieder uitgenoodigd om in het hofje te komen zien naar het kogelgaatje dat in der huisdeuren is veroorzaakt door mi verdwaalde politiekogel. Het is hier zeer druk en de communisten maken van de belangstelling gebruik redevoeringen af te steken en voor hun ideeën te pleiten. BEGRAFENIS PROF. TREUB Gistermorgen had tc Voorschoten de teraardebestelling plaats van 't stoffelijk overschot van Prof. Mr. M. IV. F. Treub. Mr. Takde eenige spreker, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. BINNENLAND. AMSTERDAM HET COMITÉ „ORANJE GETROUW" Hier ter stede heeft zich gevormd een Comité „Oranje Getrouw", samengesteld uit onderscheiden personen van verschil lende godsdienstige en politieke richting, met het doel aan de liefde, die in onze stad voor Koningin en Vaderland leeft, op verschillende manieren meer uiting te geven. Het Comité heeft zich in eenige commissies gesplitst, zooals uinnenkoit blijken zal. Uit de verschillende personen is een werk-Comité gevormd, waarin zitting hebben de dames en heeren: J. ter Haar Jr., Dr. W. G. Harrenstein, Mevr. A. C. E. Schut-Buré, Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze A. W. Abspoel, H. R. Boeree, L. J. P. N. A. Bouwman, J. Douwes Jr., Dr. J. Gajentaan. Ed. Gerzon, C. de Graaf, Mevr. A. O. W. D. Grosheide-Schut, Mr. A. J. M. Hendrik, Mej. Dr. J. Hillen, Ds. A. Klinkenberg J.Azn., Mevr. A. Knoppers-Valkenier, B. Lahnstein, Mevr. S. Levison-Asscher, J. J. Baronesse Mackay, W. M. M. Moonen, H. H. Timmer mans. A. Wellensiek, Mr. J. W. te Winkel, H. R. Zijlstra. BOUW- EN HANDELMIJ. GERAN I De Staatscourant bevat de statuten der N.V. Bouw- en Handelmaatschappij Geran I, alhier, opgericht door de heeren G. van Voskuylen en A. van Voslcuylen beiden bouwkundige en beiden wonende te Maar tensdijk. Zij heeft ten doel heit uitvoeren van bouwkundige werken, alsmede het ex- ploiteeren, administreeren. koopen en ver- koopen van onroerende zaken en al het geen daarmede in verband staat. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 5000,—, verdeeld in 20 aandeelen, elk no minaal groot f 250.-. Van het maatschappelijk kapitaal zijn 4 aandeelen, elk nominaal groot f 250,—, bij 1 de oprichters geplaatst en in contanten vol gestort en wel bij den heer G. van Voskuy len 2 aandeelen en bij den heer A. van kuvlen eveneens 2 aandeelen. Benoemd is tot directeur de heer G. Voskuylen. DEN HAAG DE WETHOUDERSKWESTIS Een uitnoodiging tot een bespreking Naar de Resb. weet te vertellen, is thans door de Kath. raadsfractie, als zijnde de grootste fractie, buiten de s.d.a.p., die gert aan de wethoudersverkiezingen dpi nemen, een uitnoodiging gericht tot de an dere fracties, met verzoek bijeen te komen- teneinde nader te bespreken, welke houding moet wif.-den aangenomen, voor het geval de sociaal-democratische raadsfractie straks in September bij de wethoudersverkiezingen weigert twee hirer leden toestemming te géven een wethoudersfunctie te aanvaarden. Als 't maar geen grossieren in uitnoodi- gingen wordt!. Mr. Marchant heeft ook al uitgenoodigd. ARNHEM GEMEENTERAAD ROTTERDAM De huurstaking in de Tuinderstraat duurt De laatste dagen gaat catie van zich werpen als zouden zy lmeer naar d"eze staking uit, nu de relletjes De reeds eerder door ons gepubliceerde plannen voor overbrugging van den Ri|n bij Arnhem zijn door de Arnhemsche ge meenteraad behandeld, gelijk we reeds gis teren berichtten. Over de eigenlijke plannn werd niet veel gediscusieerd, doch wel vond het z.g. polderplan van Burg. en Weih. bij enkele leden, voornamelijk bij de nee- ren IJsselmuiden (R. K.) en Ozinga (V. D.) eenige bestrijding. Burg. en Weth. stel len •oor de aan de overzijde der Rijn gelegen polder Malburgen in te dijken en d :ze daardoor geschikt te maken voor woonwijk Genoemde leden vreesden echter of men vel in dezen wijk zou willen wonen, en •oorts achtte de heer IJsselmuiden stads uitbreiding in deze richting niet gewenscht, eerste plaats omdat de Rijn steeds erkeersobstakel tusschen de beide stadsgedeelten zou vormen, verder omdat twee gescheiden stadsgedeelten hnösrere kosten vragen voor gas, waterleidi enz. en tenslotte vreesde spreker er voor, of een Arnhemmer wel in een polder wenschte te wonen. Om deze reden vroeg spreker ieder geval gescheiden stemming over het brug- en over het polderplan. Meerdere leden bleken nog ietwat huive rig voor de groote bedragen die gevraagd werden; de heer Goedhart (v.d.) om deze reden het polderplan voorlooptg onbeslist laten. Het was echter zoon!- door den heer Van Munster (a.r.) werr opgemerkt een quaestie van: „nu 0 nooit". In overtuigende woorden nebben zoowel de voorzitter, als wethouder Sm een k (a.r.) de noodzakelijkheid van een. beslissing ten gunste van het polder plan, gelijktijdig met de overbrugging be pleit. Wordt het plan n u''aanvaard, dan scheelt dit door de bijdragen van het Rijk f 125,000 aan de gemeente, die bij een uit voering over b.v. 30 jaren onherroepelijk weg zijn. Bovendien zal dan de nieuwe wijk voor woonwijk verknoeid zijn. Door Burg. en Weth. werd in hun rap port toegezegl dat zij al hun invloed zouden aanwenden om de bij de uitvoering de Col lectieve Arbeidsovereenkomsten te zien toegepast. Dit was den heer IJ s s e 1 m u 1- den (r.k.) echter niet voldoende, die een amendement indiende om zulks als voor waarde te stellen, welk amendement aange nomen werd met 2111 stemmen. De punten a.b.c. van het voorstel van Burg. en Weth. werden hierop z.h.s. a a 11- genomen. Punt a (polder-plan) werd afzonderlijk in stemming gebracht en even eens aangenomen met 22—10 stem men. De vrijheidsbonders, met uitzonde ring van mr. Everts, en de roomsch-katho- licken, behalve de heer Van de Sand en mevr. Janzen-Hemmelder, stemden tegen. De slechte bestrating tusschen en naast de tramrails van Nieuwe Plein en Willems plein evenals trouwens van meerdere en voorstel tot het verleenen van meftf- •erking aan het bestuur van de vereeni- ging tot bevordering van Chr. onderwijs te Arnhem, voor een school aan den Dalweg, erd met 19 stemmen tegen S stemmen aangenomen. Tegen stemden 3 s.d.a.p.-ers, 1 comm. en 4 vrijheidsbonders. Voorts werd langen lijd gepraat naar aanleiding van een interpellatie van Jen heer Njjenhuis (r.k.) inzake ontslag van tewerksestelden aan den Berkel en in net Arnhemsche Broek. 1)-- 1. Brugman 7ag hier \ve°r een gunstige gelegenheid in zijn critiek op alles en allen uit te oefenen, waarmede drie kostelijke uren waren gemoeid. ENSCHEDE VLIEGWEER Gisteren werd een vergadering gehouden van den Bond voor Vreemdelingenverkeer in Twente met een vertegenwoordiger der K. L. M. ter bespreking van een vliegweek te Enschede te houden ter gelegenheid de opening van de vlieghaven aldaar.- De Vereenigingen voor Vreemdelingen verkeer zullen terwille van de propaganda voor het Twentsche natuurschoon aan de organisatie van de te houden romVuchtèn boven Twente hun moreele medewerking erleenen. HET PETITIONNEMENT Het aantal onderteekeningen van het Pe- titionnemet voor Internationale ontwape ning bedroeg gisteren 2.122.400. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE EXECUTIES IN MAAS EN WAAL Het lid der Tweede Kamer, de heer Th. M. Ketelaar heeft, naar de „Tel." meldt, aan de ministère van financiën en van justitie eenige vragen gericht inzake bedoelde exe cuties en wenscht ten slotte te vernemen of de ministers niet van mcening zijn, dat de opmerking van de stichting Maas en Waal, dat staking van de voorgenomen maatrege len (het wegens hypotheek-schuld verkoo- pen van huizen) in strijd zru zijn met het „gelijk recht voor allen", getuigt van ge brek aan werkelijkheidszin, gezien het feit, dat talrijke andere watersnoodslachtoffers, waaronder ook boter gesitueerden dan de schuldenaren der stichting, geholpen zijn, zonder dat hun eenige last is opgelegd? DE KOLONIALE TENTOONSTELLING GEEN NIEUWE BRAND. Inzake de geruchten, als zou opnieuw op de Nederlandsche afdeeling, die thans her bouwd wordt, van de Koloniale Tentoonstel ling te Parijs brand' zijn uitgebroken, kan worden medegedeeld, dat deze geruchten ten zeerste zijn overdreven. De toedracht was als volgt: Door nog on bekende oorzaak ontstond om ongeveer 1 uur des middags een klein brandje op een afstand van ruim 50 M. van het Neder landsche paviljoen. De brandweer was even wel oogenblikkelijk ter plaatsa; zoodat slechts enkele palmbladeren verbrandden. Het Nederlandsche paviljoen heeft geen oogenblik gevaar geloopen, nog een andere expositieruimte. TIENDAAGSCHE VELDTOCHT HERDENKING BEGRAFENIS PROF. MR. M. W. F. TREUB Op de algemeene begraafplaats, in zijn geboortedorp Voorschoten, is gisterenmorgen in grooten eenvoud het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den oud-minister Prof. Mr. M. W. F. Treub. Aan de achterzijde van het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente was een der gra ven geopend om het stoffelijk hulsel van den overleden staatsman te ontvangen. Van bin nen was het bekleed met een witte stof, ter wijl rondom de grafopening dennetakken waren aangebracht Op dit plekje van rust, te midden van de onrust der Voorechotcnsche paardenmarkt wachtte een breede schare van belangstel lenden, te veel om ze allen met name te noemen. Daaronder waren vele vertegen woordigers van Cultuurmaatschappijen en financieele instellingen De gemeente-secre taris van Voorschoten wachtte met een krans. De juridische faculteit van de Am- sterdamsche Universiteit had de heeren Prof. Bonger en Prof. Scholten afgevaar digd. De gemeente Amsterdam was vertegen woordigd door den heer Roovere, gemeente secretaris. Voorts merkten we onder de aan wezigen op: graaf v. Lynden v. Sanden- burg, vice-president van den Raad v. State, Dr. H. Colijn. den president der Eerste Ka mer- de oud-Kamerleden Abr. Staalman. W. O. A. Koster en L. de Groot, de oud-minis ters Dr. de Visser. Kooien en Weiter en Prof. v. Gijn. minister Reymer, generaal v. Tenvisga, oud-commandant van het Veld leger en generaal Swart, oud-Indisch leger commandant. den heer Damme, directeur- generaal van den P.T.T.-dienst, verschillen de oud-afdeelingschefs van het departement van Financiën,, den heer G. F. Bomogne, namens de Nat.'Landstormcomniissie. staats raad Mr. J. Limburg, de oud-gezant te Washington Mr. Everwijn- Mr. Vissering, president-directeur van de Nederlandsche Bank. den Franschen gezant, het Eerste Kamerlid S. v. d. Bergh, Prof. Gerrétson Prol. Kernkamp van de Utrechtschc Uni versiteit, den heer Goedhart, oud-directeur van den Stenografisch» n Dienst der Staten- Generaal en vele anderen. Toen de stoet de begraafplaats naderde kondigde plechtig klokgelui aan, hetgeen stond te geschieden. Een groot aantal bloemstukken was te voren rondom het graf geplaatst. Met den stoet kwamen o.a. mee Jhr. de Beaufort, secretaris van den Raad van State, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, die ook een krans had gezonden, de ministers Ruys de Beerenbrouck, de Geer en de Graaft, de oud-ministere Loudon en Bosboom uit het Kabinet, waarvan Treub deel had uitgemaakt en vertegenwoordigers ~ran den Indischen Ondernemersraad. Nadat de zware zwarte kist- waarop een zilveren plaat, boven het graf was geplaatst werden daarop drie tuilen rozen neergelegd. Daarna volgde de neerlating in de groeve. Mr. A. Tak, procureur-generaal bij den Hoogen Raad, trad vervolgens naar voren om een kort woord te spreken, maar was doordat hij met het gezicht naar den muur sprak en met den rug naar de omstanders stond, bijna onverstaanbaar. Hii herinnerde er aan, dat het de wensch •an Prof. Treub was, dat aan zijn graf niet gesproken zou worden. Het is niet te zeggen in korte woorden, wat in hem verloren wordt. Treub was een man van de practijk, van krachtige activi teit. Meesterlijk in zijn persoonlijkheid ge- schetsl door Dr. J. Th. de Visser in een artikel in het H.bld. Ook anderen bobben bij vroegere gelegenheden zulks gedaan. Spr. bracht dank aan den vertegenwoor- Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Begrafenis van Prof. Mr. M. W. F. Treub. Begrafenis van generaal W. F. Pop. Het aantal handteekeningen op het peti tionnement van de Nederl. Dagbladpers is de 2 millioen overschreden. (blz. 2) Een Fransch crediet aan Engeland wekt groote ontstemming te Londen. In het begin van de volgende week vindt het herstel van het vrije ruilverkeer in Duitschland plaats. Mac Donald moet bij zijn bezoek aan Ber- n opgemerkt hebben, dat er reeds een al gemeene psychologische verandering zicht- De onlusten in Spanje duren voort De burgeroorlog in China eindigt niet Ontzaglijke aardverschuiving in Albanië. Een hittegolf in Californië. De Pooltocht van de „Graf Zeppelir (blz. 5) Een artikel van den heer J. C. Wirtz Czn. •ver „Opvoeding tot de gezinstaak". Streekplan voor het 'eiland IJselmonde. Ill &AM FIETSBANDENl /ichtloopend Êtmsrrwm Gemengd Nieuws. TRAGISCH EINDE VAN EEN VECHTPARTIJ JONGEMAN DOODGESLAGEN De dader gearresteerd Te Utrecht is gearresteerd de 23-jarige werk man v. d. W. die verdacht worm van mis handeling, den dood tengevolge hebbende, gepleegd te Maartensdijk." De aanhouding geschiedde door de Utrechtsche politie op verzoek \un den burgemeester van Maartensdijk. De jonge man werd in z'n woning gearresteerd en opgesloten in het politiebureau aan het Paardenveld. waar hem een verhoor van daag is afgenomen door don burgemeester •an Maartensdijk, dit vergezeld was van gemeentepolitie dier gemeente. Dc mishandeling is gepleegd Zondag- rond in een café te Maartensdijk. Om streeks acht uur was de verslagene, de 23- jarigc steenzetter de G. van zijn woning het café van Barreveld aan den Ho«»- gendijk gegaan om er een glaasje hier te gaan drinken. Toen hij zou vertrekken heeft bij buiten het café twist gekregen met v. d. \V. en diens zwager. Deze twist liep over het gebruik van een fietspomp. 13-jarige v. d. W. heeft dé G. met de fietspomp op het hoofd geslagen en schopte daarna hem ook nog tegen het hoQfd. De G. werd onmiddellijk .vervoerd na^r de Rijksklinieken te Utrecht, maar is daar Maandagavond overleden. diger van H. M. dë Koningin, aan de ver tegenwoordigers van de Regeering en aan de heeren Loudon en Bosboom, die het leden vertegenwoordigen en voorts aan alle aanwezigen en besloot niet te zeggen, dat Treub een man geweest is. die niet te ver geefs heeft geleefd. Hiermede was de plechtigheid ten einde. VAARWEGEN IN HET NOORDEN GOEDGEKEURDE PLANNEN Naar wij vernemen, hebben de vereenigin gen „Ons Leger", ,»Onze Vloot", de „Bond Christelijke Oranjeverenigingen in Ne derland", „Volksweerbaarheid", de „Nationa le Bond Het Mobilisatiekruis'' en het „Na tionaal Jongeren Verbond" het voornemen nu de Regeering van een herdenking van de Provinciale Staten van Groningen heh krijgsverrichtingen in 1S31 heeft afgezien ^en goedgekeurd de plannen tot verbetering op eenvoudige wijze een herdenking te organi- van de vaarwegen Noordhornerga-Stavoren seeren, in het bijzonder ter nagedachtenis vanen Eonejacht-IIarlingen en hebben Gedepu- hen, die toen voor het vaderland zijrt geval-j teef. Staten gemachtigd voor bot kanaal len. Die herdenking zal dan plaats hebben in Noordhornerga-Friesch-Groning- de eerste helft van September en bestaan jn sche grens met bijbchoorende werken het kransleggingen bij het standbeeld van Koning n v vei nc',,cn- Willem II te Tilburg, btf het Citadel-gedenk- 1 -wmem u ie niouig, dij nev vaiauei-geueim--Hariingen blijft heU.cn al meerdere malen reden tot klacht k in Ginneken en op enkcl, andere plaat- 51'.bepaald op ,le knsinn gegeven en het voorstel \an P.. en W. een ra» grondaankoop plus twee-derde der ui gegeven en het voorstel crediet van rogstens f 116.000 bpschikbaa te stellen voor verbetering, waarbij inb. grepen was een bedrag voor het aanbrei gen van een vluchtheuvel op het Willem plein en het Stationsplein, werd dan o na eenige bespreking z.h.s. aangenomen. Het in de vorige vergadering aangehou-1 gezonden. waar de herinnering aan de gevallenen vordt bewaard, een en ander gepaard gaande :t een korte plechtigheid. Tevens zal dan i herinneringsgeschrift het licht zien. Uitnocdiginger. tot het byw e-derde der uitvoe- gesteld ringswerken. het aandeel dor provincie Gr., lingen op 1/15 en Friesland op 4/15 dor uit •oeringswerken. Voor de verbetering van den vaarweg .j -,j Friesch-Groningsche-grens-Stavoren draatrt t plechtigheid zullen te zgner tud worden uit-,het Rijk on de provincies Groninge^Tn Friesland by. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. Behandeling vertraagd. Naar de „Avpst" verneemt, is na het over lijden van Mr. J. A. Rijkens, dan sural off. van Justitie- die den gruwelijkon moord op den heer Eschauzier in behandeling had, deze zaak in handen gesteld van den bij do Rechtbank te Den Haag. thans nieuw be noemden substituut-officier van Justitie, Jhr. Mr. v. Asch v. VVijck, die zich thans in de zaak moet inwerken. Dientengevolge kan er geen sprake van zijn, dat deze zaak de eorate weken naai de openbare terechtzitting kan worden ver wezen. Dit zal in elk geval eerst na do vaeantie plaats hebben. De hoofdbeklaagdc K. blijft volhouden, dat geen oogenblik bij hem de bedoeling heeft voorgestaan, den heer E, te doodrn. Hij hoopte door een tijdelijke bewusteloos heid diens bewilliging te kunnen krim.-n tot het teekenen van cheques. K. verkeerde in groote geldverlegenheid, zag peen ande ren weg en geeft volkomon toe, dat hii zich schuldig heeft willen maken aan geldafper sing. Zijn opzet heeft een nonünitigeii af loop gehad, dien hij beweert niet voorzien, maar ook niet gewild te -hebben. Het was allerminst in zijn belang, dat zijn weldoc- ~|dood zou gaan. overtuigd dat de heer E. die niet ras op publiciteit, geen molding zou hebben g-maakt ziin overkomea Ten aanzien van den jengdfpfn F' - K volkomen toe. dat deze van don' or r *ts afwist Hij ho ft het jDDgmen>rh toe geprest om te helpen, hetgeen echter gen diens zin gebeurde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1