Jlimun* $ti Jtëdjr dümmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal ....v........3.29 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.- Bij dagelijksche zending i.... 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7y2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3415 DINSDAG 28 JULI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17V» Elke regel meer0.22Va Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dil nummer bestaat uit VIER bladen GEVAARLIJK GESCHRIJF Op grove wijze gaat de roode pers tegen de Rotterdamsche politie te keer, welke naar haar oordeel bij de relletjes tijdens de Rotterdamsche huurdersstaking „grof en dom" is opgetreden. De roode bladen schrij ven: Als gekken holden de agenten over de straat en wie maar even onder hun be reik kwam kreeg er flink van langs. Nimmer zagen wij de politie zoo provo- ceerend optreden als hier. Het was of de agenten op hetzelfde oogenblik dat hun chef de kluts kwijtraakte, ook alle be zinning hadden verloren. Het optreden van den wilden troep po litiemannen deed menigen wandelaar den schrik om 't hart slaan. Dames, die niets kwaad vermoedden, waren een flauwte nabij en moesten door voorbijgangers te gen flauw vallen behoed worden. Onge looflijk ruw en bruut ging de politie te keer. In minder dan geen tijd was na tuurlijk de menschenstoet uiteengejaagd of liever -geranseld. Wij meenen, zooals onze lezers weten,-dat dit oordeel over de politie, onbillijk en on juist is. En wanneer deze zaak straks in den Rotterdamschen raad komt, dan zal geen enkel raadslid zich uitdrukkingen ver oorloven als in de roode pers gebezigd zijn. Een gewoon verschijnsel, dat reeds hon derdmaal geconstateerd is. Roode critiek is in colleges, waar men .bewijzen moet aan voeren altijd yeel gematigder dan in de pers. Terwijl we nu over de zaak zelf zwijgen, zouden we hierover een opmerking willen maken. Natuurlijk nemen wij direct aan, dat een politieman fouten kan maken. Vooral in da gen van herrie en wanorde. Want juist dan worden zijn zenuwen zóó sterk gespannen, dat buitengewone voorzichtige doortastend heid noodig is om het juiste midden te hou den. De politie staat in zulke niet te voorziene omstandigheden midden in de moeilijkhe den: zij wordt verantwoordelijk gesteld voor de orde en zij moet tevens geen krasser [maatregelen nemen, dan beslist noodig is. Achteraf valt dat heel gemakkelijk liit te maken: in dit geval is men te slap, in dat geval te overhaast opgetreden. De politie techter moet een beslissing nemen op het kritieke oogenblik; zij weet niet of de dei ning onder het publiek slechts een rimpeltje is op het watervlak, dan wel het begin van jieen storm, welke niets ontziet, omdat de fel- 'hewogen massa optreedt zonder verstand. Willen we hiermee zeggen, dat men het «optreden der politie critiekloos heeft te aan vaarden? Natuurlijk niet. Er kan roekeloos heid en onvoorzichtigheid in 't spel zijn. Een politieman, hij zij chef of gewoon agent, Skan zoo weinig zelfbeh'eersching hebben, (dat hij niet gehandhaafd kan blijven, Doch we achten het onverantwoordelijk in de krant te schrijven, dat d e politie pro- kvoceerend, bruut en ruw1 optrad; dat zij (eigenlijk moedwillig en welbewust slacht offers uitzoekt en bloed doet stroomen;, dat zij de oorzaak van de misère is en niet an deren. En hoe betreurenswaardig het is, wanneer een onschuldige als slachtoffer .Valt; we denken er niet aan om te eischen, dat de politie, nagenoeg ongewapend, zich maar wagen moet in de opstandige bran ding. Het Teven yan een politieman heeft ook .Waarde. De pers kan veel schrijven; maar zij mag niet alles schrijven. Er zijn ook dingen waarbij het beter is een ernstig onderzoek af te wachten, dan reeds bij .voorbaat een iyeroordeelend vonnis te geven. STUITENDE RECLAME. Toen wij voor ecnige i jaren in de huurt yan Ommen vertoefden (indien wij ons niet vergissen het eerste jaar, dat het tenten kamp der Theosofen zich op het fraaie land goed bevond) gelukte het ons nauwlijks om iets van de interne aangelegenheden te zien. De hoofdpersonen, Krishnarnurtie en zijn promotrice Anny Bésant hulden zich in een waas van Oostersche geheimzinnigheid; en ook de „pelgrims" konden bij het groote kampvuur veel minder van de levenswijs heid van den leider hooren, dan algemeen verwacht werd. Krishnamurti sprak weinig fin dan nog in weinig-klare taal. Een en ander leek ons de juiste methode om de nieuwsgierigheid op te wekken van frelen, die hang naar het mystieke en boven natuurlijke hebben, doch de eenvoudige Schriftwaarheid versmaden. Menschen voe len in de regel meer voor menschelijke wijs heid dan voor Goddelijke klaarheid. Het schijnt echter, dat de belangstelling niet zoo groot is, als njpn gehoopt had. Want 'er wordt vanwege het Kampbestuur thans alle moeite gedaan, om vooral de pers voor de onderneming te interesseeren. Jour nalisten hebben „vrijen toegang", er wordt een pers-bureau ingericht, er wordt nacht- logies aangeboden in een pers-tent, ,/er zal 8RIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DE STEUNREGELING Een van de moeilijkste problemen waar men in de groote steden mee worstelt is het vraagstuk van de steunverleening bij crisiswerkloosheid. Dat is natuurlijk ook een vraag die voor een wethouder van Financiën beteekenis heeft want de uitgaven op dit hoofd betee- lcenen in den regel vermindering van de inkomsten uit andere posten. We kunnen dus hegrijpen dat de wethou ders der 4 groote steden hebben getracht voor deze geheel bijzondere uitgaven steur te krijgen van de Regceririig. Maar hier ligt toch naar onze meening niet de .moeilijkhei 1 al kunnen we ook de zorgen van deze schatkistbeheerders ver staan. Veeleer lijkt ons de moeilijkheid deze, hoe kan voorkomen worden, dat men meer en meer op de „steun" gaat leunen, en tegelijk zorgen dat de gezinnen niet onder gaan, doch veeleer eenigszins op peil blij ven. Dat is wel een zaak die met de finan- tiën samenhangt., maar het is er eene van veel diepere beteekenis en eischit veel meer zong. Op de „steun" gaan leunen, heteekent de werklust verliezen en naar het paupe risme afzakken. Dat deze gevallen voorko men is zeker. Op minder groote schaal meenen wij, dan het publiek wel eens denkt maar tocli genoeg om er ernst mee te maken. Dit ligt zoowel aan de menschen, als aan het systeem. Wie met de regeling van cri- sissteun en maatschappelijke steun van nabij bekend is, die leert opnieuw van hoe groote geestelijke beteekenis de diaconale zorg is en hoe veel meer opheffend deze werken kan. Hier, mits waarlijk diaconale zorg wordt uitgeoefend, geen werken naar een bepaalde schab'lone, maar een bezieh van elk geval naar de eigen omstandig heden. Hier geen gevaar dat de politiek zich meester maakt van het geval, en de ordo eenvoudig omkeert. Hier evenmin het ge vaar, dat men als recht eischt voor allen, wat juist om der gerechtigheid wil niet allen kan worden gegeven. Hier ook de mogelijkheid, om meer te doen, dan de regel hij Maatschappelijke steun toelaat. De regeling die de Overheid moet stellen is een zoodanige dat de prikkel om werk te zoeken, moet blijven. De goeden die dezen prikkel niet behoeven, lijden dus om hen.voor wie het noodig is.. En als bij langdurige werkloosheid de zorgen vermeerderen en de toestand nijpen der wordt, als in een tijdsverloop van 1 jaar geen 36 dagen is gewerkt, als dus meer steun feitelijk noodig is, dan gaat de Over heid die steun nog beperken om sterker drang te oefenen, toch eenigen arbeid aan te pakken of te zoeken. Wij weten ook bij ervaring dat men voor velen dit noodig heeft. Dat bij een massale steunverleening, uniformiteit moet worden betracht om willekeur uit te sluiten. Maar wij mogen niet nalaten op de schaduw zijden te wijzen. Daar komt de kwestie dat de vrouw, dat een van de kinderen, een lichte betrekking kan krijgen. Een meisje of jongen kan naar het kantoor, een kind kan een loop- dienstje krijgen of iets anders. Volgens de bestaande regeling moet 2/3 van deze verdiensten worden afgetrokken van het steunbedrag. Een werkkring die f 6 per week gaf leverde dus materieel f 2 voordeel. Maar dit was het bruto voordeel. Daar moest een trammetje, af, een nieuw japonnetje of schort, een paar schoenen om buiten op te kunnen loopen, eraz. Een werkend kind werd weieens een schadeipostje. Dat hebben de Amsterdam- sche Vakcentrales getracht te ondervangen, door het aanbevelen van een regeling, om de eerste f 5 inkomsten uit arbeid, van de vrouw of kinderen vrij te laten. Het Am- sterdamsche gemeentebestuur voerde deze regeling in. Misschien wel op een heel on gelukkig Tijdstip, maar in elk geval zonder goede motieven. Het meende daarmee waar lijk iets van de sdliablone af te wijken en de goeden tegemoet te komen. Maar de Regeering die voor de 4 groote steden, zooveel mógelijk gelijke regeling wil, heeft op dezen grond Amsterdam steun in de crisisregeling geweigerd. Ook al zou de Hoofdstad voor eigen rekening nemen, deze bijzondere maatregel, dan is van den Haag geen hulp te wachten. De Amsterdam mers begrijpen wel, dat het niet gemakke lijk is een heel aparte regeling te hebben, als andere groote stecten daarvoor niet voe len. Maar dat de andere steden niet met een zelfde regeling zijn gekomen, dat be grijpt men hier niet best. En dat er na zoo heel veel onderhandelen geen mouw aan te passen bleek, is ons nog niet geheel duidelijk. Juist in de afgeloopen week heeft Am- stérdam het hoofd gebogen en de regeling van de andere steden aanvaard. Die rege ling komt het zij toegestemd, eenigermate ten goede aan de wenschen die bij ons leefden, want de kindertoeslag wordt voor de kinderen die werken iets verhoogd. Maar ons leek de Amsterdamsche rege ling beter. Dat wij toch de minder goede hebben,, aanvaard, ligt er aan, dat de steun regeling ook een finantieelen kant heeft. Maar de andere blijft de moeilijkste, I-Ioo houden wij de werklust er in en behouden wij tegelijk het gezin en sterken het. Deze opgave lijkt ons voor het ambte lijk apparaat te zwaar, hoezeer wij waar deering hebben voor het werk van. vele ambtenaren, die hier doen wat ze kunnen. Dat li-git- niet alleen aan het massale van tevens gelegenheid zijn tot het houden van interviews". Krishnamurti geeft interviews. Een stui tende manier van reclame maken voor de zen nieuwen profeet en wereldleeraar. Of het veel zal helpen? De neutrale pers is niet ongenegen om deze reclamecampagne te steunen; men kan er hoogst sympathieke artikelen in vinden. Maar tusschen de regels door meenen wij gelezen te hebben, dat de opkomst zeer te leur stelt. Deze „godsdienstige" beweging schijnt niet opgewassen te zijn tegen maat schappelijke malaise. Is het te .verwonderen? het verschijnsel,, het ligt ook aan hst systeem. En de remedie der werkverschaffing, brengt ons niet verder tot heden, al erken nen wij dat ze voor velen noodig is ei voor enkelen goed. Bij de doorgaande rationalisatie en d verscherping van de crisis, zal men aan deze dingen alle aandacht moeten schen ken. Want hier gaat het ook om het be houd, lichamelijk en geestelijk van niet klein deel aan 0112e arbeidersbevolking. Is hier niet een breedere taak nog voor de Kerk des Heeren? Men wil zoo gaarne meer invloed op het leven van de volken, men spreekt zoo graag van practisch chris tendom, men houdt zoovele en zoo belang rijke congressen. Men betrekt de. Kerk graag in de vredes- en ontwapenenings- actie. Ik zeg daar geen kwaad van. Maar ik denk ook wel eens aan die man die den weg lag, half dood geslagen, en den Priester en Leviet die wellicht ook met groote problemen worstelden, maai* die mis sohien juist daarom van tegenover hem voorbijgingen. O die internationale verbroedering is zoo mooi en moet zoo gezocht. Ze ligt in de lijn van ons geloof en ons hopen. En toch wie is mijn naaste? AREND .VAN AMSTEL. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is benoemd tot officier de Orde van Oranje Nassau D. L. Jonker te 's-Hertogenbosch, directeur van de N.V. Pro vinciale Noord-Brabantsche Eleitririteits-Mij. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is eervol uit den militairen dienst ontslagen de majoortitulair W. A. Slicher van het 12e regiment infanterie; is verleend de titulaire rang van luitenant kolonel aan den majoorintendant A. Jan sen, intendant bij den staf van de lie divisie; is eervol uit den militairen, dienst ontslagen de dirigeerend officier van gezondheid 3e klas se J. Pluim, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht; is eervol ontslagen de officier van gezond heid 2e klasse G. T. H. van Hellemondt en is hij benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht; zijn bevorder tot officiervlieger 2e klasse die der 3e klasse W. Grandia, L. F Hesselink, L A. H. Rombeek, T. H. J. Coppers, E. Martar en J. Pleij is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassauorde aan den rijkswerkman J. Willemse van het Staatsbedrijf der Artillerie- inrichtingen; zijn eervol uit den militairen dienst ontsla gen de reserve eerste-luitenants H. M. Brandt van de Luchtvaartafdeelingen, mr. P. J. Myk- senaar van het korps luchtdoelartillerie; zijn eervol uit den militairen dienst ontsla^ gen de reserve eerste-luitenants K. R. Tho massen van het 13e regiment, R. Kuperus var het 9e regiment, L. Hofman van het 9e regi ment infanterie en J. B. V. J. H. van de Mor tel van het He regiment huzaren; is eervol ontslagen de officier van gezond heid 2e klasse J. G. Siestrop van het perso neel van den geneeskundigen dienst der landmacht en is hij benoemd tot reserve offi cier van gezondheid 2e klas; is benoemd tot reserve 1ste luitenant bij het 11e regiment infanterie de reserve luitenant A. Ringeling van dat- korps; is benoemd tot reserve luitenant-kolonel bij He regiment huzaren de reserve majoor A. P. M. A. Storm de Grave, van dat korps; zijn benoemd tot reserve officier van gezondheid 2de klas bij den geneeskundigen dienst der landmacht J. J. G. A. Pluim, E. F. J. H. Falger en G. van Dam, artsen. POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE Bij Kon. besluit zijn eervol ontslagen de adjunct referendaris D, L. Büchli Fest, directeur P.T.T.-kantoor te Lisse; de refe rendaris C. Evenblij, directeur P.T.T.-kantoor te Arnhem en de referendaris 2e ld. Poste ryen, Telegrafie en Telefonie J. Anthonisse. MAAS EN WAAL. Bij beschikking van den minister van Aibeid is aan Ir. A. M. Kuysten, inspecteur van de Volksgezondheid te Arnhem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der stichting Maas en Waal, gevestigd te Druten, zulks onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hem terzake van herstel en opbouw bewezen. ZEEDIENST. Bij beschikking* van den minister van Defensie is de kapitein der mariniers F. Lugt, le officier bij de afdeeling mariniers te Rotterdam, ter beschikking gesteld. AUDIËNTIES. De gewone audiënties van de ministers van Koloniën en Justitie zullen op Vrijdag 31 Juli niet plaats hebben. Die van den minister van Koloniën zullen gedurende de geheele maand Augustus niet gehouden worden. GEWESTELIJKE LANDSTORMDAG Het plain bestaat vanwege het landstorm- verband Gouda, dezen zomer nog een ge westelijken landdag te houden in Reen wijk, De bedoeling is, dat behalve de echietwed strijden, ook eendge sprekers zullen optre den en velschillende demonstraties op da plassen gegeven zulllen worden, o.a. met wa tervliegtuigen. Vermoedelijk, zall de landdag bij vol doende deelname, ook van de zijde van het gemeentebestuur van Reen wijk gehou den worden op 5 September a.s. HET PETITIONNEMENT Het aantal onderteekeningen van het Pe titionnement voor Internationale Ontwape ning bedroeg gisteravond 1.950.770. Het aan tal onderteekeningen nadert snel de twee millioen. HET PAVILJOEN TE VINCENNES UITEENZETTING VAN PROF. J. C. VAN EERDE OVER DE INZENDING VAN HET KOLONIAAL INSTITUUT Prof. J. C. van Eerde, directeur var afdeeling Volkenkunde van het Koloniaal Instituut deelde ons in een persconferentie het volgende - ede naai* aanleiding van de nieuwe inzending op Volkenkundig gebied naar de Koloniale Tentoonstelling te Parijs Toen bleek, dat besloten was tot den wederopbouw van het Neder1 mdsche Pavil joen te Vincennes en onder len indruk van de nationale ramp, die op de tentoonstelling daar ter plaatse ons liad getroffen, bood 't Koloniaal Instituut aan de zelfstandige richting van het Volkenkundig gedeelte van het nieuwe gebouw te verzorgen over een oppervlakte van 400 M2. Het Koloniaal Instituut verbond aan die bereidverklaring de gewone voorwaar die het ook bij vorige tentoonstellingen .te Madrid, te Kopenhagen en te Brussel voor zijn medewerking had gesteld, nl. de eigen inrichting, de eigen financiering ten koste van het Comité en de eigen bewaking van het te zijner beschikking gestelde gedeelte van het gebouw en het daarin tentoonge stelde. Nadat terzake de noodige besprekingen zoowel te Parijs als bij de afdeeling Vol kenkunde van het Koloniaal Instituut waren gevoerd, bleek midden Juli, dat het comité voor de tentoonstelling zeer erken telijk 'was voor de bereidwilligheid van het Instituut en dat de gestelde voorwaarden werden aanvaard. Achter de in de nieuwe ontworpen ont vangstzaal wordt nu een afzonderlijke zaal gebouwd voor de inzending van de Volken kundige afdeeling van het Koloniaal Insti tuut. Nadat het comité het aanbod van het Koloniaal Instituut'had aanvaard, werd on middellijk met de voorbereiding van de in zending begonnen en een week latei* op 23 Juli werd reeds een groote tapissièr< naar Parijs verzonden met de groote stuk ken, die in de omwanding van het nieuwe paviljoen een plaats zullen vinden. Door intrekking van de verloven van het personeel, door het in dienst niemen van hulpkrachten en door het elders doen ver vaardigen van expositie-materiaal, slaagde men er in thans zoo goed als de geheele inzending gereed te hebben. En zoodra be richt wordt ontvangen dat de daarvoor be stemde zaal voor de opstelling klaar is, kan onmiddellijk met de inrichting daarvan be gonnen worden. Wij kunnen dus zeggen in twee weken gereed te zijn om tot de inrich ting van de genoemde tentoonstellingsruim te over te gaan, dank zij het voor het ma ken van dergelijke tentoonstellingen in het buitenland geschoolde personeel, dat tevens met het toezicht over de bewaking van onze inzending zal worden heiast. Dat die ruim te niet. voldoende is om e'en volledig weten schappelijk overzicht van alle volken van Nederlandsch Indië te geven, is duidelijk, maar wij hopen,een aantrekkelijk geheel te maken van sommige der meest typeerende beschavingsuitingen van de bevolking van ons overzeesche gebied in den Indischen Archipel. De rijke reserveverzamelingen van het Koloniaal Instituut stellen daartoe in staat en aan het museum zal geen enkel stuk worden onttrokken zoodat dit geheel onge rept aan het publiek kan blijven, vertoond worden. De zaal, 400 M2. groot, ie aan zal sluiten bij de groote ontvangzaal, zal langs die wanden omkleed worden met reliefs van de bora boedtoer langs ieder er twee lengte wanden zullen drie dubbele stands van den wand uit worden ingericht. Deze stands worden versierd met weefsels en ethnogra- fica uit verschillende deelen van den Archi pel. Op de uiteinden van de stands in het middengedeelte van de zaal dus worden mediteerende boeddha's geplaatst, terwijl in 't midden van de gang aangekleede poppen- dajaks en papoeas worden geplaatst. Voorts zullen worden ingezonden een volledige jang, veel voorwerpen uit Nieuw Guinea, de Bataklanden en Dajak. Boven de reliefs wor den schilderstukken van de Baliërs ge plaatst. Aan het einde van de zaal zal een boog vorm een diorama van een gedeelte van de vlakte van Bandoeng geschilderd door Eland een plaats vinden. AANBESTEDINGEN Gister is door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland aanbee' id het aanbrengen van deklagen op een gedeelte van den ver keersweg Den Hoorn-Orajijesluis in de ge meente Schipluiden. Laagste inschrijfster was de N.V. „Dc Ge- ruischlooze weg" te Heemstede voor 49.840 Voorts is aanbesteed: le het aanbrengen van een deklaag van asfaltbeton op het wegvale tusschen Leiderdorp en Hoogmade om'or de gemeenten Leiderdorp en Wou- bragge on 2e. hel aanbrengen van een dek laag van teersteenslag o termac op het wegvak genaamd Van Valck Bouman- laan onder de gemeente Woerd'en. Laagste inschrijfster was voor het lc per ceel de N.V. „De Geruischlooze Weg" te Heemstede voor 41.390; voor het 2e per ceel de N.V. ,,'s Gravenhaagsche Asphalt Mij." Dien Haag voor 17.300. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 21e retourvliegtuig vertrok gister te 5.53 uit Calcutta en landde te 10 uur te Allahabad, vanwaar het te 10.35 naar Jodhpur vertrok. Aankomst aldaar te 16.30. Heden gaat de reis verder. Blijkens mededeeling van do Indische Ad ministratie heeft het retourvliegtuig van den Holland-Iudië dienst ruim 230 Kg. post aan boord. Hiervan is 143 K.G. 125 G. bestemd voor Amsterdam, (stad en verdere verzending), 71 K.G. C.50 G. voor 's Gravenhage en 10 K.G 450 Gr. voor Rotterdam. Bovendien is in Mb Jan nog ingeladen een zak Pcnong-Amsterdam, wegende 1 K.G. 300 G. en een zak Singapore-Amsterdam, wegende 8 K.G. 504 gr. STIMSON IN DEN HAAG VANDAAG NAAR LONDEN De Amerikaaneche staatssecretaris, de heer Stimson, is gistermiddag per vliegtuig van Berlijn naar Amsterdam gereisd. On geveer half zeven kwam hij op Schiphol aan, waar de consul-generaal van Amerika te Amsterdam, de heer Charles Hoover, hem ontvang, om hem onmiddellijk in zijn auto naar den AmerLkaanschcn gezant Den Haag te brengen. De pers wilde bij wel even te woord staan Ia zeker, hij had een prachtige reis gehad, „a wonderful trip", zoowel zijn verblijf in Europa als te Berlijn en de reis rnet het Fokker-vliegtuig naar Amsterdam. Wat hij dacht over de moratorium-kwestie en de crisis? Daar dacht hij niet aan. Zijn p .i- tieke indrukken van Berlijn en lïuitsch- land? Hij had geen politieke indrukken; hij was met vacantia. Mededeelingen voor Amerika? Had hij niet. Maar de reis was buitengewoon aardig geweest, en de men schen ook. Ja, ja, hij ging nu eten bij den gezant in. Den Haag, en dan van 1-Ioek van Holland naar Londen. In Londen zou hij een paar dagen blijven, een beetje uitrus ten, en ook zou hij nog een paar dagen voor zijn plezier in Engeland blijven, waar, dat Icon bij nog niet zeggen. Èn. dan daarna naar Amerika terug, wanneer en met Ke boot, ook dat hield hij liever nog stil. Of de heeren nog meer wilden weten? Nog gieteravond vertrok hij per Harwich- boot naar Londen. NOORD-FRIESCHE LOKAAL SPOORWEGMAATSCHAPPIJ J.l. Zaterdag hacl in het Oranjehotel te Leeuwarden de aandeelhoudersvergadering van de Noord-Friesohe Locaalspoorweg-Mij plaats, die gepresideerd werd door Mr. J. D. van der Plaats. Het verslag van den raad van commi sarrissen over den toestand der vennootschap werd goedgekeurd. We outleenen daaraan, dat de opbrengst van het vervoer van land bouwproducten, indien het abnormale jaar 1921 uitgeschakeld wordt, grooter was dan eendg ander tijdens het bestaaai der maat 60ha.ppij. Het reizigers vervoer bleef echter zorg baren. Over het afgeloopen jaar was de opbrengst weer pl.m. f8500 lager. Pogin gen om in dezen onbevredigenden toestand verbetering te brengen hadden over het af geloopen jaar nog weinig succes. De aan dacht is nu gericht op een proef met motor- treinen. Ook werd goedgekeurd de door clen direc teur overgelegde balans en verlies- en winst rekening. De laatste sloot met. een nadeelig saldo van f2367, dat overeenkomstig art 43 dee* statuten, uit liet resrevefonds bestre den is. De heer P. Y. -"aai der Werf, die als com missaris had af te treden, werd met alge meen© stemmen herkozen. CATAPULT-VLIEGTUIG BOVEN SCHIPHOL SNELLE POSTVERBINDING MET AMERIKA Gister in den namiddag tegen half zes verscheen boven de Amsterdamsche lucht haven Schiphol een watervliegtuig, dat een maal zeer laag over het veld cirkelde, een postzak afwierp op het platform voor het stationsgebouw en toen in Oostelijke rich ting verdween. I-Iet was de D 1919, bij insiders bekend als het catapultviiegtuig van de Norddeut- eche Lloyd, dat gebruikt wordt om een snel lere postverbinding tot stand te brengen tusschen Europa en Amerika voor de mail, die aan boord van de „Bremen" of de „Europa" wordt vervoerd. De D 1919 was gistermorgen te 7.30 uur van boorcl vai „Europa" „afgeschoten", toen het schip zich 73 mijl ten Westen van Bishop ock, uiterste Zuid-Westelijke punt van Enge land, nabij Lands End, bevond. Het vlieg tuig, dat alle voor Europa bestemde post van de „Europa" aan boord had, landde tegen den middag te Southampton en diaar de voor Engeland bestemde mail "af. Te half zes werd boren Schiphol de voor Nederland bestemde mail afgeworpen, waarna de piloot zijn vludht voortzette om nog denzelfden avond Bremerhaven te be reiken met de voor Duitschland bestemde maill. De afgeworpen post. wend voor het over- groote deel hedenochtend in de eerste be stelling opgenomen. Het vervoer per cata- pultvliegtuigen beteekent een bespoediging van twee k drie dagen. AANKOMST INDISCHE MAIL De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip Christi- aan Huygens zal Woensdagmorgen 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Donder dagmorgen 8.50 te Zevenaar, 8.57 te Arn hem, 9.46 te Utrecht, 11 uur in Den Haag S.S., 10.24 te Amsterdam-W.P., 10.40 te Am sterdam C.S. en 11.27 Rotterdam-Maas. De boottrein, aansluiting gevend op hot motorschip Marnix van St. Aldegonde, hetwelk 31 Juli van Genua afvaart, zal Don derdagmorgen van Rotterdam (Maas) ver trekken om 9 uur. Vertrek van 's-Graven- hage (S.S.) om 9 u. 22. MUZ1EKAUTEURSRECHT EEN NOTA VAN DE FRANSCHE REGEERING De Fransche gezant in Den Haag, de heer Kammerer, beeft dezer dagen het ministerie van buitenlandsche zaken een nota doen toekomen van de Fransche regeering naar omleiding van de aanneming door da Tweede Kamer van bet wetsontwerp betref fende bemiddeling' inzake liet muziek- amteursrecht, waardoor de S.A.C.E.M. de verdere werkzaamheid hier te lande onmo gelijk zou worden gemaakt. In deze nota wordt de wenschelijkheid uitgesproken, om nog voordat het wetsont werp door de Eerste Kamer zal worden be handeld, de kwestie van de 'rechtmatigheid o.i billijkheid van bedoelde regeling te on derwerpen aan het ondeiv.oek van te Neder- Iand6ch-Fransche verzoeningscommissie. Voornaamste Nieuws. Slotartikel over een debat betreffende 't huidige productie-systeem. Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk. Het Duitsche bankroet en de Nederland-" sche belegger. Het Nederlandsche handelsverkeer met de verschillende landen. (blz. 7) Het bezoek van de Angclsaksers te Berlijn. Bij de onderhandelingen tusschen Enge land en Rusland spoort Henderson de Rus sen tot spoed aan. De minister van binnenlandsche zaken van Brunswijk afgetreden. Een Engelsch oritwapeningsprogram voor 1932. De Pooltocht van de „Graf Zeppelir Dn. h. MANNING'S %t 11# A tandpasta Bi I ¥M25&75cPiube reinigt mond en tanden BRANDSTAPELS Ze hebben gelijk, die beweren, dat Rome niet afkeerig van brandstapels is. We lazen het nu zelf in een Limburgs weekblad. Een comité van Verweer, opgericht in verband met de Dageraadspropaganda schreef nl. „Waarschijnlijk zullen er vele godslaste rend e pamfletten worden uitgeworpen. Men wordt verzocht, die mannen niet lastig te val len, maar ook niet den minsten dienst te be wijzen, geen enkel pamflet noch op te nemen nóch te lezen. Deze zullen op last van het Comité van Verweer verzameld en verbrand worden." Dus weer brandstapels in ons land; doch.t voor papier. AMSTERDAM BURGEMEESTER DE VLUGT VAN VACANTIE TERUG Burgemeester De Vlugt is van zijn verlof teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. DEN HAAG HET PANORAMA MESDAG 50 JAAR. Op 1 Augustus a.s. is het 50 jaar geleden, dat het welbekende Panorama van Scheve- ningen in de Zeestraat voor het eerst voor het publiek toegankelijk werd gesteld. Zoo als men weet is het Panorama eigendom van een N.V., gevormd door de erven van het echtpaar Mesdag—van Houten, die het lan den tijd zelf exploiteerde doch van Ï91S af verhuurde aan den Dienst voor Kunsten en Wetenschappen der Gemeente, die in de bij- behoorende tentoonstellingszalen het tijdelijk Museum voor Moderne Kunst inrichtte cn sindsdien ook de exploitatie vai het Pano rama ter hand nam. HET ZUIDERPARK GEHEEL OPENGESTELD. Gisteren is, zonder eenige plechtigheid het tot nu toe nog afgesloten deel van het Zuiderpark voor het publiek opengesteld, waarmee de toegang tot 40 H.A. van dit park is geoorloofd. De directie van de gemeenteplantsoenen roept de medewerking van alle parkbezoe kers in om de bloemen en heesters te be schermen. Met de beplanting zal worden voortgegaan, zoodra cle gemeen* craad daar voor de middelen beschikbaar zal hebben gesteld. ARNHEM DE OVERBRUGGING VAN DEN RIJN De gemeenteraad behandelde het voorstel van B. en W. om medewerking te verbe nen bij de overbrugging van den Rijn door een vaste brug ter vervanging var. de Schip brug bij Arnhem overeenkomstig liet voor stel der bruggencommissie en wel ter hoog te van de Lauwersgracht. Dit voorstel brengt mee, dat de gemeente in do kosten van de brug, uitgezonderd in die van liet eigenlijke bruglichaam, de som van 750.000 gulden zal hebben bij te dragen. Het voorstel werd aangenomen. Voorts is besloten om bij de Kroon dispensatie te vra gen voor de indijking van den polder Van Malburgen, waardoor uitgestrekte terreinen voor stadsuitbreiding ton Zuiden van den Rijn beschikbaar zouden kom-n Het voor stel is eveneens aangenomen. DE WETHOUDERSVERKIEZING De R.K. Raadsfractie heeft het initiatief genomen tot een samenspreking van de verschillende raadsgroepen over de a.s. wethoud* rsverkiezing. De Soc. Dem.. Communisten en H.G.S. na- ten niet aan de vergadering deel. Teneinde tot een vruchtdragende bespre king te komen, werd aan dc R. K. fractie verzocht, z: h vooraf met do sor. dem. frac tie te verstaan. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1