BINNENLAND. Gemengd Nieuws. VACANT1E-ADRESSEN MAANDAG 27 JULI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HOOVERS VERDERE PLANNEN „Evening Standard" meldt, dat president Hoover zijn moratoriumplannen voor de publicatie uitvoerig heeft besproken met do vooraanstaande Amerikaansche journalisten en wel in een geheime zitting, ten einde zich van hun medewerking te verzekeren. Hierbij heeft hij besloten zijn oorspronke lijke plannen voor een twee jarig morato rium te wijzigen en te beginnen met een voor den tijd van een jaar, ten einde na af loop hiervan het moratorium voor een twee de periode van twaalf maanden te verlen gen voor het geval de toestid een derge lijke maatregel noodzakelijk zal maken. Dit is geschied met et oog op de nood zaak de openbare meening in Amerika lang zaam te voeren in d'eze richting, om in ieder geval iederen terugslag te vermijden. Te Londen rekent men erop, dat reeds in den loop van deze week door de vergadering van directeuren der Bank voor Internatio nale Betalingen, de nieuwe bankierscom missie zal worden ingesteld. Deze commis sie zal tot taak hebben de buitenlandsche deposito's in Duitschland te controleeren en de mogelijkheid voor credietverstrekking en converteering te onderzoeken. Naar aanleiding van het bezoek van de Engelsche ministers aan Berlijn stelt de „Temps" vast, dat er van een Engelsch-Ame- rikaansche hulp voor Duitschland geen sprake kan zijn, de desbetreffende geruchten zijn uit de lucht gegrepen. De resultaten van de Londensche conferentie hebben iedere poging tot het brengen van nieuwe hulp aan Duitschland voor minstens 10 maanden ver daagd. De Duitsche regeering meldt het volgende: Ten einde zoo spoedig mogelijk de hui dige beperkingen in het betalingsverkeer te beëindigen heeft het Rijk en eenige Berlijn- sche credietinstellingen op initiatief van de Rijksbank en met medewerking van het Rijk besloten tot een gemeenschappelijke ac tie. Hierdoor zal het ook mogelijk worden de Darmstaedter National Bank, voor wier crediteuren het Rijk zich garant heeft gesteld, weer in het betalingsverkeer op te nemen. Ten einde zich van de vereischte middelen te verzekeren wordt onder de firma Accept- Garantiebank A. G. een maatschappij gesticht met een kapitaal van 200 millioen R. M. Deze maatschappij zal het ongeremd functionneercn van het Be talingsverkeer waarborgen door het ter be schikking stellen d'er vereischte middelen. De hiervoor noodzakelijke credipten zijn ge garandeerd. Verschillende banken deelen er aan mee. Vernomen wordt dat de onderhandelingen DE ..GRAF ZEPPELIN" OP ZIJN POOLTOCHT OVER DE NOORDELIJKE IJSZEE KOWNO, 25 Juli. Uit Leningrad wordt gemeld: Het luchtschip Graf Zepelin is Zaterdag avond om 7'uur 11 M.E.T. boven Leningrad waargenomen en na een groote vlucht bo ven de stad om 7 uur 41 op het vliegterrein vlot geland. Het vliegterrein was door politietroepen en militairen afgezet LENINGRAD, 26 Juli. Zondagmorgen om 10 uur 32 M.E.T. is Graf Zeppelin opgeste gen voor de voortzetting der vlucht naar het Poolgebied. De „Zepp" zette koers in de richting van Nova Zembla. De leider van het Russische radiostation en van het meteorologische ob servatorium op Franz Josefsland, Nikilorow stld zich onmiddellijk in radiografische ver binding met het luchtschip. Ook is een draadlooze verbinding tot stand gebracht tusschen de Graf Zeppelin en de ijsbreker Malygin. FR1EDRICHSHAFEN, 26 Juli. Volgens een alhier om 23 uur 45 ontvangen draad loos bericht van boord van den Graf Zeppe lin bevond het luchtschip zich op dat mo ment op 68 graden Noorderbreedte en 43 graden Oosterlengte, (boven het schier eiland Kanin in de Barendszee.) Het lucht schip is dus den poolcirkel gepasseerd. Het Bodendraadlooze station van den luchtr scheepswerf heeft hedenavond om 7 uur be richt ontvangen van boord van den Graf Zeppelin, waarin de volgende plaatsopgave vermeld werd: 80 mijl ten NO van Archan- gelsk. NEW-YORK, 26 Juli. Te Jaiapa, in Ten slaat Vera Cruz (Mexico) zijn twee roomsche prketens in de kerk La Doctrine voor hot altaar door onbekende daders beschoten Bij den aanslag worden bovendoen twee kerkbezoekers gewond. Eveneens werd een aanslag gepleegd op den gouverneur van den staat Tejeda, die echts een verwonding aan het oor opliep De dader werd door begeleiders van den itaatsgou vernour doodgesohoten. Het decreet, waarbij h t aantal roomsche priesters in den staat Vera Gruz wordt be perkt, beeft a-lgemeene onrust teweegge bracht. DE VROUWENHANDEL IN BELGIE Te Brussel reed een dezer avonden een automobilist twee meisjes aan. Een harer liep een hoofdwonde op en de automobilist a~ bereid ziekenhuiskosten e.d^g. te betalen. Een timmerman wees den automobilist twee straten verder een aptotheek aan, waar op de automobilist het meisje aanbood in de auto mee te gaan. Een vrouw wilde de beide meisjes vergezellen, doch zij achtten dit niet noodig. De automobilist zette de meisjes in zijn auto, doch in de apotheek is hij nooit ge weest en niemand heeft iets van de meisjes gehoord, die in handen van een vrouwen handelaar waren gevallen. PARIJS, 27 Juli. De staking in het Noord- Fransche textielgebied kan worden be schouwd als geëindigd. Zaterdag waren nog slechts 30.000 aah'iders in staking. Heden wordt verwaoht, dat aillle fabrieken weer normaal zullen werken. AMERIKA EN DE ONTWAPENING WASHINGTON, 25 Juli. President Hoover blijkt op het oogenblik, nu de Londensche conferentie achter den rug is, voornamelijk oog te richten op de komende ontwape- ningsfeonferenti®. Het is vrijwel zeker, dat President Hoover het vrijwel op alle pun ten oneens is met de Fransche wenschen en dat hij niet voornemen is aan deze wen schen tegemoet te komen. Wel gelooft men in Amerikaansche regeeringskringen, dat Hoover de Europeesche mogendheden zal wijzen op de verplichtingen, die zij hebben en dat hij ze voor de keus zal stellen, te ontwapenen of te betalen. In verband met het steeds groeiend te kort op de Amerikaansche begrooting heeft Hoover de hooiden der verschillende depar- tusschen den Rijksminister voor Voedings-tementen nogmaals aangemaand, om alle ezen en de leiders van het „groene front" uitgaven zooveel mogelijk te beperken. De - "b circulaire van den President heeft vooral bij het Departement van Marine verbazing deze week worden gehouden. Er zullen dan verdere maatregelen wor den overwogen ter vermijding van meerdere moeilijkheden in den landbouw. DE ONLUSTEN IN CHILI DE STAATSPRESIDENT AFGETREDEN NEW-YORK, 26 Julii. In vealbamd met de revolutionaire beweging hebben te 'San tiago de Chili relletjes plaats. Tot. nu toe zijn reeds 50 slachtoffers gevallen bij de vuurgevechten op straat Volgens te Buenos-Ayres binnengekomen berichten uit Chili is president Ibamez, naar aanleiding van de onlusten van de laaitste dagen afgetreden. NEW-YORK, 27 Juli Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de voorzitter van oen Chileenschs-n senaat, Pedro Opaao, is benoemd tot voorloopig president van Chili. Omtrent het aftreden van president Ibanez wordt nog nader geruid dat hij pas to taftreden besloot, nadat bloedige botsin gen hadden plaats gehad tusschen de revo lutionairen en do hem trouw gebleven sol daten. Toen van deze laatsten vijf soldaten werden gedood, vluohtte hij in een hospi taal-auto en besloot officieel ai te tteden. DE ONRUST IN SPANJE. MADRID, 25 Juli. Behalve eenige pogin gen der s.ndicalisten om in den afgeloopen nacht de orde te verstoren, is de toestand te Sevilla thans rustig. Elf vliegtuigen zijn ter versterking uit Madrid gerequireerd. Niette min heerscht in dc stad een zekere nervosi teit, terwijl d emilitairen op hun hoede zijn. Op instigatie van radicaal socialistische minister heeft de regeering afgezien van een standengericht tegen de opstandelingen en zullen ook geen doodstraffen worden uit gesproken. De minister van Binnenlandsche Zaken Maura is uit de rechtsliberale partij getre den, omdat eenige leden der partij bij de stemming met de socialisten stemden. CHINEESCHE BOYCOT TEGEN JAPAN SHANGHAI, 27 JuJd. In Shanghai ie een comité gevormd voor de organisatie van den boycot van Japatnsohe goederen in China, et comité heeft een oproep gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de Japansohe regeering nu et de noodiige maatregelen heeft genomen om de Chineesche bevolking in Korea te beschermen. Het Ohdneesche volk moet daarom zelf maatregelen voor zijn bescherming nemen. Alle Olulneeeohe bur- g re worden opgeroepen geen Japansche goederen te koopen, geen gebruik te maken van Japansche schepen, en geen Japansch geld te ontvangen. In verschillende steden van China zijn de Japansohe zaken geslo ten. Er hebben demonstraties plaats gevon den voor den buycot van Janansche goede ren. In de haven van Shanghai liggen ver scheidene Japansche schepen, welker lading 'niet wordt gelost. De Ohineesche autoritei ten hebben verklaard te zullen zorgen voor bescherming van Japansche wankels tegen vijandige demonstraties. PARIJS, 26 Juli Gistel-middag zijn in het Kanaal aan de Fransche ku6t, nabij Etretat ten Noorden van Le Havre, zes personen tengevolge van een scheepsongeval om het leven gekomen. Een motorbark met ze6 man aan boord werd op. den terugweg naar Etretat door 'n 6torm overvallen en als een notedop heen en weer geslingerd. Van de kust af werd de strijd xan het scheepje door belangstel lenden waaigenomen, maar men vermoed de geen direct gevaair, toen plotseling het lachte vaartuig door een stortzee werd be dolven en kenterde. Het vaartuig bevond zich op ongeveer een mijl afstands van de kust en men zag de opvarenden in doods strijd, zonder" dat men iets tot hun redding kon doen. Toen de dadelijk daarop uitge zonden reddingboot ter plaatse verscheen vond men slecht6 de drijvende wrakstuk ken van de motorboot, terwijl van de op varenden geen spoor meer te vdndien was. DE RAMP TE PITTSBURG Vijftig dooden en tweehonderd gewonden PITTSBURG, 26 Juli. Tijdens de grooto brand in het tehuis voor ouden van dagen speelden zich vreeselijke tooneelen af. Vele grijsaards- van wie eenigen blind waren, zag men waanzinnig heen en weer loopen, tot hun kleederen door het vuur aangetast werden. Weer anderen lagen geknield bidden, terwijl er ook waren, die van hooger liggende étages naar de benedenver diepingen te vluchten, waar zij echter even eens een prooi der vlammen werden. De geheele benedenverdieping was bij de komst van de brandweer reeds afgebrand. Alles hielp brandweer en politie bij het blusschingswerk. Vele ouden sprongen vertwijfeling uit de ramen. Het reddingswerk werd ten zeerste bemoei lijkt door den dichten rook, welke op het terrein der ramp bleef hangen. Volgens een bericht uit New York ont stond het vuur op de derde verdieping van het gebouw nadat de verpleegden zich reeds ter ruste hadden begeven. Meer dan 200 personen van de 600 ver pleegden verkeeren nog in levensgevaar. Vijftig zijn er levend verbrand LONDEN, 25 Juli. Vier arbeider en een voorman zijn door gasvorming bij den nieuwbouw der Fordfabrieken te Dagenham het leven verloren. De ongeveer 13 meter diepe cylinder zou de bais vormen voor het nieuwe kracht station. De voorman verloor het leven toen hij in de caisson stapte om te controleeren wat met de arbeiders was gebeurd van wie hij geen teekenen van leven mer had ge hoord. Het is gelukt met de medewerking van brandweerlieden en duikers de lijken te bergen. BEZUINIGING IN DUITSCHLAND BERLIJN, 24 Juli. Met het oog op den heerschenden financieelen toestand heeft het Rijksweerministerie besloten alle verdere oefeningen van de Rijksweer al te gelas ten. Voorts moeten alle dienstreizen tot de beslist noodzakelijke beperkt worden, ter wijl geen bestellingen vooi leveranties ge daan mogen worden die niet strikt nood zakelijk zijn. DE MUMMIE IN DE SALON DUSSELDORF, 24 Juli. Voor de rechtbank alhier staat heden terecht dc Italiaansche advocaat dr. Mancini, die zich te verant woorden heeft wegens vrijheidsberooving. De gebeurtenissen, dde tot dit delict leid den, hebben indertijd groot opzien gebaard. Dr. Mancini had het lijk van zijn in den zomer van 1928 overleden vrouw laten mum mificeeren en twee jaar lang in zijn woning to Genua bewaard. In den zomer van 1930 vestigde hij zich te Dusseldorf. De kist met het stoffelijk overschot bracht hij mee naar Duitschland en werd in de salon van de woning te Dus seldorf neergezet. Toen de overheid dr. Man cini bevel gaf, het lijk te doen bijzetten, antwoordde hij dat het gemummificeerde lijk geen lijk was in den zin van de Duit- scho wet Het provinciaal bestuur bemoeide zich met de zaak en de regeeringspresident stel de den Italiaan den eisch, op korten ter mijn het lijk te laten begraven. Bij een huiszoeking werd de kist onder een bed gevonden en bij deurwaardersexploit in be slag genomen. Toen de deurwaarders zich met de kist wiiden verwijderen bemerkten zij dat zij in de woning waren opgesloten. Pas een uur later werden zij bevrijd. Voor deze vrijheidsberooving staat dr. Man cini thans terecht, evenals de 22-jarige dienstbode Christine Kola, die van hetzelfde feit wordt beschuldigd. De rechtbank snrak Dr. Mancini vrij, doch de dienstbode v rd veroordeeld tot boete of tien dagen hechtenis. DE BANDOENGSCHE JAARBEURS Nog een kijkje op de Bandoengsche Jaarbeurs. PARIJS, 12 Juli. Zondag heeft het verkeer in Frankrijk niet minder dan 10 dooden ge- eisch terwijl bij verkeersongevallen 36 per sonen zwaar werden gewond. Het ergste ongeluk vond plaats bij Lyon, waar een autobus met 4 personen in een scherpe bocht begon te slingeren en van de helling langs den weg naar beneden dreigde te stor ten. Op het laagste oogenblik slaagde de chauffeur erin, hjl stuur om te gooien, waar door de wagen in botsing kwam met den rotswand ter andere zijde van den weg. Alle passagiers werden tegen de zoldering van den wagen geworpen. Velen liepen ern stige hersenschuddingen op en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. HENDERSON TE BERLIJN BERLIJN. 27 Juli. Arthur Henderson is hedenmorgen te Berlijn aangekomen. Hij werd begroet door Dr. Curtius, door den Britschen Ambassadeur te Berlijn, en door de leden der Britsche Ambassade. Namens de Rijksregeering was aanwezig staatssecre taris Von Bulow, de departementsdirecteur Dieckhof e.d. chef van het protocol Graaf Te Bremerhaven is men een groote zwen- delaffaire op het spoor gekomen. Eenigen tijd geleden werd te Wesenmünde-Geeste- mündc de firma Ludwig Tiede, levensmia1- delen-groothandel opgericht Bij politie onderzoek bleek deze iirma in opdracht van een zekeren Ludwig Tiedc uit Berlijn-Char- lottenburg te zijn opgericht door Theo Heuk- man en den oud-kapitein Sehr uit Berlijn- Neuköln. Thans blijkt, dat deze firma, die in verbinding is getreden met binnen- en buitenlandsche huizen, tot een groot zwen- del-consortium behoort, dat reeds allerlei ondernemingen heeft opgelicht. Vooral een expeditiefirma te Lubeck en een bank te Riga, zijn voor belangrijke bedrageji slacht- - offer van de oplichters geworden. Op 1 Juli iTattenbach. Op het perron stond een dele- jl. werd te Bremerhaven d!c Bank voor Han- gatie van de Reichsbanner opgesteld. Bij het del en Industrie opgericht. Deze oprichting verlaten van het station moest Henderson is blijkbaar alleen maar geschied om het poseeren voor een leger van fotografen de firma Tiede mogelijk te maken gunstige film-operateurs, bedrijfsuitkomsten te fingeeren. Op 20 Juli verdween de geheele firma met medeneinen van alle waarden. Tegelijkertijd verscheen in de bladen een advertentie die het over lijden meldde van den eigenaar Ludwig Tiede. BERLIJN. 26 Juili. (VD) Volgens Deze advertentie was slechts geplaatst om bericht in den Montag is bij het exercitie den oplichters tijd tot vluchten te geven. ve^ nabij Zossen (Duitschland) ligt een De politie tracht de dadera op te sporen ernstig ongeluk gebeurd. Toen het zeilvlieg - - tuig van ïr. Koel gen, zich op een hoogf.e 35 M. bevond stortte het plotseling en werd geheel verwoest. De zeilvlie gen, werd bewusteloos gevonden. Een ijlings groepen arts kon slechts den dood consi-a- Teeren. en heeft de zaak in onderzoek. VERMISTE ZEELIEDEN Op de nieuwe lijst van Missing Seamen, van hot New Yorksche Seamens Church Institute, komen voor de volgende zeelieden van Nederlandsche nationaliteit: Hendrik Bleekendaal, oud 33 jaar; Piet Hein, oud 27 jaar; Al. van der Rijk, oud 35 jaar en W. Hofwegen. Wie inlichtingen omtrent hun tegenwoor dig lot of verblijf kan geven, gelieve dit schriftelijk te doen aan den secretaris der Nederlandsche Zeemanscentrale, Palestrina- straat 9 huis, Amsterdam-Zuid. OVERSTROMINGEN IN CHINA LONDEN, 27 Juli. Uit Naking wordt ge meld dat tengevolge van de door den hevi- gen regenval ontstane overstrooming, meer dan 4000 huizen zijn ingestort, waardoor 10.000 menschen dakloos werden. De lagere stadwijken staan bijna een meter onder water. Uit de andere steden langs de Yangtsi worden ook overstroomingen vermeld. De hooge gouduitvoer uit Engeland naar Frankrijk staat op het oogenblik in verschil lende kringen te Londen in het middelpunt der belangsteling. De diplomatieke medewerker van de „Daiiy Telegraph" brengt in een uit voerig artikel dit feit in verband met de me- dedeelingen van Henderson aan de Franschen inzake de financieele en economische moeilijk heden van Engeiiand, waarbij Henderson ook terloops over de mogelijkheid van een 5-jarig moratorium zou hebben gesproken. Tengevolge van dieze me-ded'eeliirugen, zooi in Fnwas-ch-e banikienskiniangen groote onrust zijn ontstaan, d<ie een den- factoren was, die er aan mediewemkten dat de Fransche mi- wisters riaair Loonden besloten te komen. V-oiligerus den correspondent zou Henderson zelfs bereid zijn geweest de Fransche poli tieke eiisöhen te aanvaarden en zou hij hun van te voren hebben verzekerd, dat te Lon den noch de ontwapening, noch de kwestie der ooriogs- en heretelscbufid'cn ter sprake zo-u wonden gebracht. Ondier den indruk van dieze opzienbarende mededeeiliinigen van Hen- direson, hadden de Franschen tot kort voor d sluiting der Conference gelooft, dat En- geflend in het geheel niet in staat was aan een der leeningen en aan de cvred'ietactie voor Duiitsohiland deel te nemen. De gouverneur van de Bank van Engeland, Montague Norman, heeft reeds de vorige regeering op de hoogte gesteld van de nood zakelijkheid om, ingeval de gouduitvoer uit Engeland zou blijven voortduren, ingrijpende maatregelen te nemen om hierin verandering te brengen. De wissels, die zich in Fransch bezit be vinden, beliepen voor den crisis een bedrag van 75 millioen pond sterling, terwijl de latere deposito's in Frankrijk eveneens een bedrag van 75 millioen pond sterling belie pen, tot nogtoe is dit totaalbedrag van 150 millioen pond met 40 millioen pond ver minderd. De .-Daily Herald" wijst erop, dat het te rugtrekken van de Fransche deposito's uit Londen het resultaat van de Londensche conferentie ernstig in gevaar kan brengen. Wanneer de afvoer van goud blijft aanhou den, kunnen de Londensche banken hun credieten aan Duitschland slechts handha ven, wanneer zij zelf een hoogere rentevoet gaan berekenen. Frankrijk heeft het goud niet noodig en waarom de Fransche ban ken en de Fransche Centrale Bank zooveel geld naar Frankrijk terughalen, is een heim, dat men slechts kan verklaren door de ovei'groote nervositeit van Frankrijk. Volgens Britsche berichten heeft de goud reserve der Banque de France de som i 4.613. millioen overschreden. Uit Oost-lndie LICHTSCHIP LEK GESPRONGEN BELAWAN, 25 Jula (Anxeta). Het loods en lichtschip, gedegen bij den ingang van den Belawangeu'l sprong 1-eik, waarop het schip begon te zinken. De el-eepboot, tevens berg-ingsvaartU'ig, „Pief" voer iut ooi assis tentie te verkenen, waarna het lichtschip werd uitgepompt Het 1-ek kon worden stopt. MEDAN, 25 Juli. (Aneta). De Gouverneur van het gouvernement Oostkust van Suma tra, de heer H. E. K. Ezerman, de Inspec teur van den Dienst der Volksgezondheid voor Noord-Sumatra, de heer J. C. A. Ul- tée en de geneesheer-directeur van het ge meenteziekenhuis te Medan, de heer Dr. W. J. ais, hadden een conferentie waarin besproken werd da bestrijding van de tuber culose. Voor deze bestrijding zijn groote plannen in voorbereiding en wel op voor Indië geheel nieuwe basi6, welke het ka-rakter dragen van een belangrijk sociaal experiment» BATAVIA, 27 Julii (Aneta). In een gister gehouden protestvergaideriinig, georganiseerd door het AMJsLam C-omd-té, werd d-o-or ver schillende sprekers met -nadruk beweerd, dat da Mofoarpedamen in Palestina; Tripolis en B-erbez worden gemolesteerd en v derde, terwijl jegens den Mohaimedaanschen godsdienst oneerbiedigheid wordt betoond. Door die sprekers werd a-angedirongen op een boycot van Italia-arische goederen. Het ItaLiaainsche consulaat te Batavia is onder speciale politiebewaking gesteld. Na een telegrafisch, verzoek om opheldering af ge zonden woor den taliaahschen consul, hoeft die Italiaansohe regeering medegedeeld, dat alle berichten omtrent een oneerbiedige houding jegens Jen Mohamedaansahen gods dienst in de Italiaansohe kolonies onjuist en ongegrond zijn. Weerbericht. Het dunne pültje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te Ingö 762.9. Laagste stand te Stornoway 745.0. Stand vanmorgen halftwaalf 752.4. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind, afwisselende bewol king .waarschijnlijk nog enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. ST0RMWAAÏWC.HU9/INGSDIENST Geseind van De Bilt 26 Juli 9.45 v.m. aah alle posten: Weest op uw hoede. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 15.0 C. 28 JULI Zonsopgang 5.14 u.; Zonsondergang 8.58 u, Maansopgang 9.13 u.; Maansonderg. 3.06 u, Volle Maan 29 Juli 2.0S uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.28 u. tot 's morgens 4.46 u< WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz Huningen Kehl Mannheim t Hingen CobPenz' Keulen Duisburg Ruhrort Maastricht Yenlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS .(Uudo Amsterdamsche ttd). 28 Juli Delfzijl 1 hSS 23.04 HeUevoetsl. Ï.58 14 29 Terschelling 7JO 20.18 Willemstad 2.52 15.23 Harlingen 8.37 21.07 Brouwersh. 1.10 13.41 Heider ïe 3.12 6.23 Zierikzee 1.44 14.13 Idem Du 15.33 1856 Wemelelngt 2.U4 14.35 IJmuiden2 00 14.32 Vlisaingen 0.2U 12.44 H. v. Holland 1.18 13.49 Terneuzen 0.51 13.18 Rotterdam 3.14 15.42 Hansweert 1.30 13.59 HET PETITIONNEMENT Zaterdagavond wa6 het totaail aantal on- derteekendngen vam het Petitionnement voor International e Ontwapening gestegen tot 1.780.460. No- steeds blijft de dageiLijk- eohe stijging krachtig. HAVEN VOOR OOSTMAHORN In de a.s. Dinsdag te houden zitting van de Provinciale Staten van Friesland komt de navolgende motie, gesteld door de Com missie van Rapporteurs inzake de haven plannen voor Oostmahorn aan de orde: De Staten van Friesland, waardeerende het werk van de „Havencommissie Oostma horn" en met belangstelling de plannen be treffende een Rijkshavengelegenheid tege moet ziend, dringen er bij de Regeering op aan, met de uitwerking dier plannen zooveel mogelijk spoed te betrachten. HILVERSUM GESCHENKEN RAADHUIS Uit de officieele lijst blijkt, dat de stoffe lijke blijken van belangstelling dertig in getal zijn. Bijzonder sympathiek is hierbij het cadehu der kinderen, zijnde 35.50 in centen, met verzoek dit bedrag naar goed dunken te besteden. Een nuttige bestem ming hebben ook de 100 uit een dames- bridgepot, alsmede de 15 der voetbalver- eeniging Donar, zijnde bijdragen voor een te plaatsen carillon. De raadsleden bieden het gemeentewapen in zilver, emaillo en goud aan. Gelijk beleend, was een voorloo pig wapen plotseling van de voordeur van het raadhuis verdwenen. Later is het ge weten van den boosdoener gaan spreken en heeft de man getelefoneerd, dat hij de „ontwapening" niet bestendigd wenschte en daarom de plaats opgaf, waar het wa pen was opgeborgen, n.l. een nis achter het struikgewas vande burgerkamer. Hier is het verloren gewaand geschenk dan ook teruggevonden. Verder zijn er twee voorzittershamers. Het is te hopen, dat de burgemeester ze ter besnoeiing van wijdloopige debatten en niets ter zake doende woorden-praal zal hanteeren. In dit venband wordt noode als geschenk gemist een wandbordje met de vermaning: „Mi^l rederijkerssport, wees zakelijk en kort". Uit de Antirev* Partij* ANTI-REV. RAADSLEDEN-rLAKKEE Opgericht is eer. Vereeniging van A.R. Raadsleden voor het eiland Gocree-O'.er- flakkee. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. N."Dijken te Sommclsdijke als voorzitter, W. P. Vogelaar, Melissant, C. Soeteman, Dirksland. „SPELEVAREN" Hedennacht werd door de Hoomsche boot te Amsterdam binnengebracht het zeiljacht „Manji", dat hulpeloos nabij Hoorn rond dreef. Aan boord bevonden zich man en vrouw benevens de schipper. Zondag strandde bij Durgendom een zeiljacht. De opvarende kon naar den wal zwemmen, waar hij door de inwoners van droge kleeren werd voorzien. ARM IN SCHAAFMACHINE Op de meubelfabriek der firma Van Kuyk en Co. te Amersfoort is Vrijdagmiddag de 15-jarige meubelmaker A. met den arm in de schaafmachine gekomen. De geheele be- nedenarm werd afgesneden. De jongen is per auto naar het St, Elisabethsgasthuis ge bracht. Zijn toestand is niet levensgevaar lijk. Vrijdagmiddag is het huis van den koop man R. E. Boonstra te Aklcerwoude afge brand. Verzekering dekt de schade. Te Anner is Vrijdagnacht waarschijn lijk tengevolge van hooibroei, de boerderij van den landbouwer A. Oyborg tot den grond toe afgebrand. De verzekering dekt de schade. DOOR ROEKELOOSHEID VERDRONKEN. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur was de 17-jarige jongeman C. S., wonende te IJmui den (Oost) in een kano gaan varen op hel Noorder Buiten Spaarne bij Spaarndam hoewel hij niet kon zwemmen. Door den sterken wind liep de kano vol en zonk. S. verdween in dé diepte, en werd 10 minu ten later door opvarenden van een passer- Nu de vacantietijd is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lazers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. renden motorboot gevonden. Deze brachten hem over naar Spaarndam, waar leden van een reddingsbrigade en een dokter gerui- men tijd kunstmatige ademhaling toepas ten. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Het lijk is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Haarlem overge bracht. BLIKSEM INGESLAGEN Tijdens een kort, maar hevig onweer sloeg Zaterdag de bliksem in de hooiJberg van den veehouder Van Eyk te Wilnis. De brandweer van Wilnis, die vrij spoedig ter plaatse was, slaagde erin de belendondei boerderij te behouden. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur sloeg de bliksem in een hooiberg bij de boerderij van den heer Reinierse, Sloterstraatweg 720. De vlammen tastten, aangewakkerd door den wind snel om zich heen. De brandweer wi^i spoedig ter plaatse onder leiding van den hoofd-brandmeester Brunet de Roche- brune. Met vier slangen werd bet vuur be streden. Dank zij heit vlugge optreden en dc gunstige windrichting konden de nabijgele gen gebouwen worden behouden. De hooiberg ging grootendeels verloren. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genevè te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, In naam der menscheliik ïeid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:Naam: Adres: Adres: Als Drukwerk op te zenden aan het Bu peau van ons blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2