JUktuw JTriJt5djr CTmtmttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ÏACANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Bfischikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- iijksche zending a 6.— Bij dagelijksche zending D Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3412 VRIJDAG 24 JULI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.1*% Elke regel meer0.22Yt Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels D 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen In ons artikel over het jubileum van Staatsraad Idenburg brachten we een pas sage uit een interview in herinnering, waar in de oud-gouverneur-generaal zegt: „als men mij tot Zondagsarbeid zou willen dwin gen, zou ik dienstweigeraar worden". Van geachte zijde reageerde men hierop, dat een officier toch wel eens verplicht kan worden om op Zondag arbeid te verrichten. Ons antwoord is, dat het woord van Iden burg in onze kringen zeer wel verstaan wordt. Het is ondenkbaar, dat hij als genie officier op Zondag werkeloos zou blijven, in dien b.v. gevaar door overstrooming dreigde of wanneer zijn korps onverhoeds werd aan gevallen. De beperking „ik wensch den Zondag vrij te houden", beteekent niets anders dan: ik weiger niet-noodzakelijke arbeid op Zondag te verrichten. Echter, men' meene nu weer niet, dat dit begrip zoo ruim mogelijk genomen mag wor den en dat Idenburg als gouverneur-gene raal b.v. zoo gemakkelijk de Zondagsrust aan heerschcnde gebruiken en gewoonten ten offer bracht. Uit het waardeerend artikel dat het Han delsblad over den zeventigjarige schreef, blijkt dat wel anders. Daarin wordt o. a. ge zegd: In 1911 werd de Sareket Islam opgericht en begonnen de politieke moeilijkheden, die leidden tot het weigeren van rechts- p -i-S'ionlijkheid aan de Centrale S. I. Maar ook in andere opzichten ging de G.-G. niet op rozen, zijn circulaire bijv. be treffende het niet houden van pasar op Zondag verwekte in de bladen een storm van verontwaardiging. Vooral te Soera- baja werd'de heer Idenburg steeds fel aan gevallen, doch toen hij ter gelegenheid van de opening der havenwerken aldaar drie dagen toefde, sloeg de stemming om. De man, die „het pasarwezen wilde kerste nen", en „Mekka wilde sluiten", kwam, zag en overwon. Hoewel we meenden te kunnen volstaan met een persoonlijk antwoord aan onzen briefschrijver, vonden we bovenstaand citaat te interessant om niet even op de kwestie terug te komen. Immers, hieruit blijkt tweeërleL In de eerste plaats, dat zeer hooge prijs op de Zondagsrust gesteld werd en dat de heer Idenburg het begrip „noodzakelijk" zoo beperkt mogelijk wenschte op te vatten Doch ook in de Tweede plaats en dat is een leering voor ons allen dat men bij de toepassing niet overvoorzichtig be hoeft te zijn. Ook oprechte voorstanders van Zondags rust zullen het hoofd geschud hebben over het waagstuk om de Zondagsmarkt te ver bieden. Dat was immers een schending van de adat, een ernstige inbreuk op een diep gewortelde volksgewoonte. Die overwegingen hadden eóhter voor den G.G. geen waarde: Pasar houden op Zon dag was in strijd met ware Zondagsrust en behoorde niet tot de onontwijkbare nood zakelijkheden. Vandaar het verbod. De gevreesde revolutie bleef echter uit. Idenburg kwam, zag en overwon; zegt het Handelsblad. Een reden voor ons, om voet bij stuk te houden; ook als het strijd mocht kosten. Zondagsrust, onmisbare voorwaarde voor Zondagsheiliging, is heilige strijd waard. EERSTE KAMER DAGERAADSPROPAGANDA. Gelijk men weet drijft de Vrijdenkers- vereeniging „De Dageraad" in de laatste tijd een hardnekkige en niet steeds behoor lijke propaganda in Limburg. De roomschkatholieke bladen hebben zich gelijk van zelf spreekt, fel tégen deze actie gekeerd, doch tevens (behoudens mis schien een enkele onbeduidende uitzonde ring) de geloofsgenooten gewaarschuwd om bij elke tegenbetooging waardig en rustig te zijn. De Vrijdenkers aanvaarden ook deze me thode en in hun oragan verklaren zij na drukkelijk: „De e e n i g e wijze, waarop wij respekt kunnen afdwingen is onze houding. Die moet waardig en ernstig zijn van begin tot einde. Zwijgend en met opgerichte hoofde doe ieder z'n verspreiderswerk. Geen kenteekenen of opschriften aan de auto's. Geen twistgesprekken. Respekt voor den medemensch. Wij bestrijden slechts ideeën." Dat is dus in orde. Dit is de eenige juiste methode in de strijd over geestelijke vraag stukken. Doch, wanneer „De Dageraad" een strijd met open vizier begeert, dan begrijpen wij niet, waarom men zóó de duisternis en de geheimzinnigheid mint. Immers, Zaterdag a.s. zal men in Lim burg propaganda-lectuur verspreid de nacht van Vrijdag op Zaterdag men er heen. En dan, zoo schrijft het or- VERSCHILLENDE WETS- ONTWERPEN Een twintigtal wetsontwerpen kwamen in de gistermorgen begonnen vergadering der Eerste Kamer aan de orde. De wet op de Strandvonderij ging er zon der debat en zonder stemming door. Even eens de vereeniging van Driebergen en Hij senburg, een wijziging der Landarbeiders wet en de uitbreiding van de inspectie van het Nijverheidsonderwijs. Bij de aanvulling van de Leerplichtwet drong de heer Sm een ge (Lib.) aan op verkorting van de procedure bij overtreding der wet Voorts wild"e hij strafbaarstelling van werkgevers bij schoolverzuim van in hun bedrijf werkzame kinderen. Minister Terpstra betoogde, dat daar voor een ingewikkelde herziening noorlig zou zijn, welke thans niet noodig is, daar de procedure reeds aanmerkelijk verkoi t is Met de strafbaarstelling wil hij niet ver der gaan dan thans is voorgeschreven. Z. h. s. werd' het wetsontwerp goedge keurd, gelijk ook de heffing van het Statis- tiekrecht. Bij een suppletoire begrooting van Finan ciën stelde de heer De Jong (R.K.) de vraag of de Beurscommissie iets gedaan heeft om de gevolgen van de crisis voor de bonafide beleggers minder ernstig te ma ken door het tegengaan van misbruiken als het uitleenen van fondsen, waardoor de baissespeculatie wordt bevorderd. De Minister van Financiën zal overleg plegen met zijn ambtgenoot van Justitie. Het ontwerp werd aangenomen z. h. .s.; eveneens de wijziging der dividend- en tan tièmebelasting. Daarover sprak de heer Dobbelman (R.K.). Deze bepleitte, dat vroegere afschrij vingen wegens verliezen in mindering wor den gebracht bij de heffing der dividend- en tantiémebelasting. In het algemeen klaag de hij over te groote fiscaliteit, waardoor kapitaal het land wordt uitgejaagd. Minister De Geer verklaarde, dat hij niet verder kon gaan dan nu is voorgesteld. And'ers zou het mogelijk worden dat af schrijvingen uit 1850 nu nog in mindering werden gebracht Zeis heeft iemand zich reeds beroepen op een uitspraak van IS23! Bij de wijziging van de Stuwadoorswet verklaarde de heer De Bruyn (R.K.) van stre 'baai-stelling van het niet-gebruiken van veiligheidsmiddelen door havenarbei ders niet veel te verwachten. Hij aanvaard de het beginsel evenwel en vreesde gevaar in de steeds snellcré arbeidsméthode. De Minister van Arbeid betoogde, dat de verantwoordelijkheid op den arbei der moet rusten, doch meent, dat steeds re kening zal moeten worden gehouden met zijn positie en met de verontschuldigin gen die hij daaraan, kan ontleenen. Het ontwerp werd aangenomen z. h. s. Bij een aantal wetsontwerpen tot wijzi ging der Indische begrooting bracht Mevr. Pothui sm i t (S.D.) de behandeling van ir. Soekarno, die veroordeeld is in het bekende P.N.I.-proces, in de gevangenis. Deze politieke gevangene moet humaner behandeld worden, meende zij. Hij moet niet op één lijn gesteld worden met gewone gevangenen. i nister De Graaf f meende, dat in den brief van ir. Soekarno niets te vinden is, dat op een onwaardige behandeling wijst Soekarno is een gewoon gevangene in een model-gevangenis. Politieke gevange nen kennen wij niet Uitzonderingen op het gevangenisreglement kunnen ten behoeve van Soekarno niet gemaakt worden. Intus- schen is de Minister bereid enkele opmer kingen onder de aandacht der Indische Regeering te brengen. Z. h. s. gingen de wetsontwerpen door, nadat was gerepliceerd. Bij het wetsontwerp Onteigening van per- ceelen, erfdienstbaarheden en andere zake lijke rechten, noodig voor verbetering van den Rijksweg RenswoudeArnhem bij de Klomp en om Ede, verzette de heer Van Citters (A.R.) zich tegen het maken van een gelijkvloersche, onbewaakte spoorweg- kruising bij de voorgenomen wegomlegging om Ede heen. Hij wijst op het ontstellend aantal ongelukken op onbewaakte overwe gen. Men heet wel eens gezegd, dat onbe waakte overwegen opvoedend' werken. In de praktijk komt daar niets van. Men zal toch tot viaductkruising moeten komen, waarom dan niet dadelijk daartoe overge gaan. De Minister van Waterstaat merkte op, dat de kosten van een viaduct 100.000 zullen bedragen. Bewaakte over wegen geven geen waarborg tegen ongeluk ken. Een debat daarover is evenwel nu niet aan de orde. Hij is bereid de zaak, door den heer v. Citters ter sprake gebracht, nog eens te overwegen. Het ontwerp werd na re- en dupliek, aan genomen z. h. s. Na de pauze was aan de orde het wetsont- erp in zake verlaging van de dividend garantie der Ned. Spoorwegen. De heer v. Citters (a.r.) stelde de vraag of de Regeering moreel bevoegd is wijziging te brengen in de overeenkomsten yan 1920. De minister heeft in de Tweede Kamer be toogd, dat de Regeering deze bevoegdheid bezit en zich beroepen op art 14 van de overeenkomst van 1920, maar dit heeft met deze zaak niets te maken. Dit artikel zegt, dat niets mag worden gewijzigd dan met goedvinden van de aandeelhouders en daar over ging het niet Men kan over de moreele bevoegdheid ver schillend denken, doch tegen de wijze van uitvoering zijn verschillende bezwaren ge* opperd. Men heeft de aandeelhouders zeer onvolledig ingelicht en het ware beter ge weest als men hun tijdig volledig had inge licht Eigenlijk is deze wijziging een reuze- sprong in de richting, van naasting, niet olgens de bepalingen, niet formeel, maar vél inderdaad, omdat er niets kan gebeuren zonder den wil der aandeelhoudersvergade ring, waar de Regeering de meerderheid heeft De Minister van Watérstaat be toogde, dat over de kwestie van de moralF teit, waarover de heer v. Citters zich ook zeer gematigd heeft uitgelaten, niet meer gesproken behoeft te worden. Wat de uit voering betreft, merkte hij op, dat het initia tief is uitgegaan van de directie, niet van de regeering en dat de termijnen behoorlijk zijn in acht genomen, terwijl tijdig mede- dpelingen zijn gedaan, o. a. aan de pers. Voor een behoorlijke oriëntatie is zorg ge dragen. Betwist werd, dat hier een stap tot naasting wordt gedaan; daarvan is geen sprake. Men vraagt hier niet anders dan de bekrachtiging van een overeenkomst door de directie en de aandeelhouders aangegaan. De Minister van Financiën, de heer D e Geer, antwoordde op een opmer king in repliek gemaakt als zou het zonder ling zijn, dat in de circulaire van de directie staat, dat de wijziging een prikkel voor de Regeering tot naasting weg zou nemen. Dit beteekende niets andere dan dat de directie een prikkel tot naasting zag in de 5 pCt. dividend-garantie, terwijl de Staat geld voor 4 pCt. zou kunnen krijgen en dat deze prik kel zou vervallen door de wijziging. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. s. De vergadering wordt daarna gesloten en gaat in comité-generaal. BINNENLAND. gaan der vereeniging, vindt men elkaar op het concentratiepunt, „dat aan eiken vertrouwensman bekend is". Dat laatste doet wel erg vreemd aan: alleen vertrouwensmannen zijn op de hoogte met 't g eh e i m e samentrekkings- punt. 't Lijkt dus veel op een geheime, diep verborgen gehouden samenscholing, zoodat ook de poltie niet kan zorgen voor nood zakelijke ordemaatregelen. Mogelijk zullen de Vrijdenkers aanvoeren dat dit alles geschiedt om conflicten te voorkomen; maar waneer „De Dageraad" het licht schuwt, dan kan men zijn propa gandisten moeilijk als toortsdragers be- i schouwen. OFF1CIEELE BERICHTEN STATISTIEK CONGRES. Onze gedelegeerden.. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vertegen woordiging der Nederlandsche regeering óp 't in de maand September 1931 te Madrid te hou den 20ste congres van het Instituut Interna tional de Statistique mr. H. W. Methorst, di recteur-generaal van de Statistiek, te 's-Gra- venhage, en dr. C. A Verrijn Stuart, hoog. leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd: tot burgemeester der gemeente: .Schoonhoven mr. F. L. J. E Rambonnet; Voorschoten E. Vernè- de, secretaris dier gemeente; Bergambacht J A, A. Uilkens; Bennebroek mr K. J. G. baron van Hardenbroek; Texel W. B. Oort; West woud G. P. Haverkamp, secrearis dier gemeen te; Tienhoven (U.) A. A. van den Hoorn, sec retaris dier gemeente; den Ham J. J. Beuken- Bij Kon. besluit is aan jhr .mr. J. Th. M. Smits van Oijen, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Nunen, Gerwen en Ned^nwetten, aan T. Krol op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Uithuizermeeden. NOTARISBENOEMING. By Kon. besluit is benoemd tot notaris in het arrondissement Rotterdam ter standülaats Rotterdam P. W. M. Esser, cand.-notaris te Rotterdam. RADEN VAN BEROEP. By Kon. besluit is benoemd tot plaatsver vangend griffier van den Raad van BeroeD (O.) te 's-Gravenhage mr. Tj. D. Schaper, ad vocaat en procureur te Leiden. REGENTEN GEVANGENISSEN. Bij Kon. besl. is, op zyn verzoek, aan mr. G. J. Sprenger eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de ge vangenis te Middelburg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, is be noemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Breda ir. A. F. -T- Beukers, directeur eener machinefabriek te Breda, wonende aldaar. VOOGDIJRADEN Bij Kon. best zijn benoemd tot lid van den voogdijraad Amsterdam II P. Dekema, be stuurslid der vereeniging Pro Juventute Gooi land, wonende te Hilversum, en P. Hoogland, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, wo nende te Amsterdam. LANDBOUW-INSPECTIE Bij Kon. besluit is aan G. J. Kakebceke te Den Haag, eervol ontslag verleend a'1 inspecteur van den landbouw, en is al: zoodanig benoemd mr. J. J. Winterman, te Den Haag. Bij gelijktijdig besluit is i S. Huizinga te Roermond, benoemd tot inspecteur van het landbouwonderwijs, t vens hoofd van den binnenlandschon land bouwvoorlichtingsdienst PROV. STATEN VAN Z. HOLLAND VERBINDING DER Z.-HOLL. EILANDEN De vergadering van Prov. Staten van Zuid-Holland heeft gisteren voortgezet de be handeling 'van het voorstel inzake de verbin dingen van de Zuid-Hollandsche eilanden met liet'vaste land. De heer C. W arnaer (a.r.) herinnert er in dat van de 13 gemeenten op Flakkee er slechts 2, n.l. Goedereede en Stellendam, 'olledig medegingen 'met de voorstellen der commissie-van Rijckevorsel. De overige 11 gemeenten stelden eischen ten opzichte van deh Zondagsdienst. Spr. is het niet eens met den heer Gardenier, als zou de locali- teit hier niet eén woordje mee mogen spre ken. Voorts wenscht hij o.m. dat d'e R.T.M bij de nieuwe overeenkomst gedwongen wordt meer rekening te hóuden met recht matige wenschen. De heer Jansen Man en schijn (a.r.) juicht -het toe, dat de localiteit heeft rillen voldoen aan de eischen, die Gedeputeerde Staten hebben gesteld. Den heer Gardenier kan spr. geen gelijk geven. Daarbij kom!, dat men -niet mag overvragen, om de hecle zaak niet in gevaar te brengen. Veilegging van het veer Ooltgensplaat-Dintelsas naar het zuiden, zooals de heer v. Houdt wil, be rust op groote technische bezwaren. Voor verzanding bij Ooltgensplaat vreest spr. niet op grond van deskundigen-verkla ringen. Verlegging van den steiger zal zepi zeker groote kosten met zich brengen. Er is nu eenmaal overeenstemming, laat men zich daar nu bij neerleggen. De heer Van Houdt wil de veren op Zondag stiileggen behoudens voor noodgevallen. Wat ver staat de heer v. Houdt onder noodgevallen en wie moet in een concreet geval beslis sen? Wanneer men de Rott. Tram zou wil len dwingen de diensten op Zondag at te schaffen, zou de R.T.M. op de heele zaak niet meer ingaan. Men bereikt met de notie dus niets. Aan den anderen kant is spr ook tegen uitbreiding van den Zondagsdienst Trouwens is de localiteit daar ook tegen en van een behoefte tot uitbreiding is niets ge bleken. De heer v. Boeyen (c.h.) antwoordde üamens Ged. Staten, dat deze de verant woordelijkheid niet aandurven, deze zaak te laten stranden op de kwestie van den Zondagsdienst. Zij hadden de localiteit ge adviseerd, d'e voorwaarde van een beperk ten Zondagsdienst niet te stellen, maar dit advies is genegeerd. Wat de heer Gardenier wil, is het scheppen van behoeften, hetgeen de overheid niet mag doen. Spr. bestrijdt i motie-v. Houdt D,e motie-v. Hpudt wordt verworpen met 61 tegen „3 stemmen. Het prae-advies wordt z. h- st... aangeno men. PETITIONNEMENT NEDERL. DAGBLADPERS OVER DE ANDERHALF MILLIOEN Het Bestuur der Vereeniging De Neder landsche Dagbladpers maakt bekend, dat '1 aantal onderteekeningen van het Petition nement voor Internationale Ontwapening heden de anderhalf millioen schreed. Allen, die nog niet hebben getee kend wordt met aandrang verzocht zulks ten spoedigste te doen. DE INDIE POSTVLUCHTEN TEGEN SMOKKELEN VAN TABAK ENZ. IN DUITSCHLAND Aangezien véie langenooten, hetzij per trein dan wel per automobiel of motorrijwiel in deze vacantietyd naar Duitschland reizen komt het aan het bestuur van de Koninklijke Nederland sche Automobiel Club gewenscht voor de aan dacht te vestigen op een waarschuwing, welke het heeft ontvangen van den secretaris der Duitsche Automobiel Club. Tengevolge van den economischen toestand heeft ni. de smokkelhandel aan de Duitsche grens zulk een omvang aangenomen, dat Duitsche zijde strenge bepalingen noodig zyn geacht om daaraan paal en perk te stellen. In verband daarmede is met ingang van 16 Juli jl. een verordening in werking getreden, waar- by de hoeveelheid tabak, sigaren enz., welke tolvrij door reizigers mag worden ingevoerd is verminderd. Sedert dien datum mag men voor eigen ge bruik slechts meenemen hoogstens 50 gram rook- of pijptabak, 10 sij*aren of 25 sigaretten of indien deze verpakt zijn, hoogstens 30 sigaren, sigaretten of pruimtabak. Op de naleving dezer bepa.ingen zal door de douane-beambten streng worden geiet. MALAISE IN DEN TUINBOUW EN DE SOCIALE WETTEN In. verband met de malaise in den tuin bouw had de algemeene vergadering van de Langendijker groentencentrale besloten tot den minister van Arbeid het verzoek te richten voor vrystelling van premiebetaling voor de sociale verzekeringswetten tuinders met een" inkomen van minder 1200 's jaars. De minister heeft thans bericht dat hij zijn medewerking voor de daarvoor noodige wetswijziging niet kan verleenen. VERDEELING OVERSCHOTZETELS De raadscommissie belast met het onder zoek van de geloofsbrieven voor den nit'u wen gemeenteraad te Culemborg besloot den raad te adviseeren het door het Cen traal Stembureau benoemd verklaarde lid J. A. Klein (V.D.) niet toe te laten en aan den Vrijheidsbond in plaats van twee drie zetels toe te kennen. De commissie is van oordeel, dat deze be noeming onjuist is geweest en in strijd met den letterlijken tekst van art. 100 der Kies wet Het Centraal Stembureau heeft, nadat 't bij de eerste verdeeling der zetels acht zetels had toegewezen, aan de lijsten, die meermalen den vollen kiesdeeler hadden bereikt, de overige 5 zetels verdeeld aan de lijsten met do grootste overscholt-n. waarbij zij ook in aanmerking' liet komen die lijsten, die wél van den kie.-dee.'ei doch niet den vollen kiesdeeler hadden gehaald. Dit acht nu de raadscommissie een on juiste toepassing van art. 100, 2e lid, waai dit zegt, dat na de eerste toewijzing van dé zetels, verkregen met den vollen kies deeler eerst een zetel moet worden loege- kend aan de lijsten die de grootste over schotten hebben gelaten. Hierbij stilstaande meent de raadscommissie, dat lijsten, die den kiesdeeler niet ten volle hebnen ge haald, geen overschot kunnen hebben, doch slechts een tekort aangeven. Deze lijsten kunnen volgens de raadscommissie slechts bij een derde verdeeling voor een zetel in aanmerking komen. Het is vrijwel zeker, dat in welken zin de raad van Culemborg ook besluit, een "f meer der betrokken partijen in beroep -ui len komen bij Gedep. Staten, die dan in deze kwestie zullen hebben te beslissen. De Vinding van de Culemborgsche raads commissie is niet onaardig, maar toch go heel in strijd met de tot heden gevolgde praktijk en met alle toelichtingen, welke er in de Staten-Generaal zijn gegeven. Immers, in de wet is verandering ge bracht, omdat het mogelijk was, dat par tijtjes, die nog geen 50 pet. van de kies deeler halen, een zetel kregen. Om dit te oorkomen, is 't percentage op 75 gebracht Onweersprekelijk blijkt uit heel Je be handeling,dat men partijen, die minder dan de volle, doch meer dan 75 pet. van de kiesdeeler halen, bij de tweede verdee- ling wil tolaten. Daarom zal d'e raads-com missie te Culemborg in 't ongelijk worden HEVEA FIETSBANDEN //cM/oopend-r/z ers/erA. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Het aantal handteekeningen op het peti tionnement der Ned. Dagbladpers is reeds do 1.500.000 overschreden. (blz. 2.) De slotzitting van de Londensche conferen» tie, welke volgens Dr. Brüning een tusscheu- tijdsche oplossing bracht Bloedige straatgevechten in Sevilla (Span je), waar onder vrouwelijke leiding de ka zerne werd aangevallen. In Sevilla is de staat van beleg afgekon digd en woi'den troepen saamgetrokken tegen de communistische benden. In geheel Spanje worden troepen gemobi liseerd en te Sevilla is de communistisch© „citadel" platgeschoten. Overstroomingen en lawines in Tirol. NEDERL. PAVILJOEN TE PARIJS Uit Den Haag zal «en detachement pohtie- troepen van 21 man, onder bevel van den len luitenant H: de Stoppelaar naar Parijs vertrekken, voor "het verrichten "an bewa kingsdiensten óp de terreinen van het N^o. paviljoen op de Int Koloniale Tentoonstel ling- te Vincennes. AANBESTEDING Van wege den Rijksgebouwendienst werd gisteren aanbesteed het stichten van een ge bouw voor telefooncentrale op een terrein achter het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Sneek, benevens het aan- en verbouwen van het post-, telegraaf- en telefoongebouw aldaar met uitvoering van daarmede in verband staan de werken. Laagste inschryver was S de Wolf te Sneek BOEKENWEEK IN NEDERLAND Wij vernemen, dat de Ver. tot bevorde ring van de belangen des. Boekhandels te Amsterdam in verband met het groote suc ces van den op initiatief van den Neder!. Uitgeversbond op 15 Nov. 1930 gehouden Boekendag, besloten heeft tot het voeren van een soortgelijke propaganda, uitge breid tot een Boekenweek in of omstreeks de maand Mei van het jaar 1932. De met de uitvoering belaste com missie is reeds met de voorbereidende werk zaamheden begonnen. Het ligt in de bedoe ling in het bijzonder door humoristische, origineele uitstallingen bij de boekverkoo- pers de aandacht van het publiek op het boek, als middel tot ontwikkeling en ont spanning te vestigen. UITSTAPJES DOOR NEDERLAND VEERTIENDE JAARGANG 1931 De Reisgids: Uitstapjes door Nederland, per spoor, tram. boot, auto of rijwiel ver scheen voor de veertiende maal bij de N. V. C. J. van Doorne, Delft. Medewer king werd verleend door de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Men kan zoo'n boek, prettig geschreven en rijk geïllustreerd, op twee manieren le zen: in de eerste plaats om een verrukkelijk plekje in mooi Nederland uit te zoeken voor vacantie-genoegens; in de tweede plaats om oude herinneringen op te wekken aan heerlijke natuurgenieting in streken, welke men lief heeft: „een landstreek of een gaafdc, een dorpje of een dal". We weten niet, in welk geval men met het meeste genot in dit boek leest..Blijkbaar is het hoofdzakelijk bedoeld voor het eerste geval: het maken van een reisplan, en daar voor kan het uitstekend dienst doen; want het programmatige heeft onder het beschrij vende niet geleden. Doch we voegen er gaarne aan toe, dat wie zoo gelukkig was „op dierbare plekjes Ie mogen ronddolen", die ervaart ook bij de le zing van dit boek, dat de Génestet gelijk had toen hij zong: 't Zijn plekjes, waar ik blijven, en vrede zoeken wou; waarheen mijn droo- men drijven, met stille liefde en trouw". Hadde de zomer ten onzent niet de gewoon te om Iaat of in 't geheel niet te komen, dan ware dit reisboek te laat verschenen voor dit seizoen; het is nu echter nog wèl op tijd en bovendien: het verjaart ook bijna piet. DEN HAAG HET NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W. De Anti-Raadsclub bijeen Woensdag heeft de anti-rev. raadsclub vergaderd ter bespreking van de, tengevolge van de èoor de S.D.A.P. jl. Maandagavond aangenomen houding, ontstane politieke situatie. Zijn we wel ingelicht, dan is het resultaat der gevoerde besprekingen geweest, dat de fractie het in den aanhef van het gepubli ceerde schema ingenomen standpunt hand haaft. Haar oordeel schijnt te zijn, dat, na het gebeurde van Maandagavond, zou kun nen worden volstaan met het door de frac ties of groepen meedeelen van de door haar voor het wethouderschap aangewezen didaten. Daarbij wordt uitgegaan vat gedachte, dat het nieuwe college van B. en W. politiek zal zijn samengesteld als het tegenwoordige. Naar onze opvatting beteekent een en ander, dat een program niet als absoluut onmisbaar is te beschouwen en thans on- noodig wordt geacht. Ons bedoelen is be kend: het nieuwe college van B. en W. moet in politieke samenwerking overeen komen met het huidige college (waarin zit ting hebben 2 soc.-dém., 1 A.R., 1 R.K. en 1 liberaal). Welnu, dan is 't thans voldoende dat dezelfde groepen of fracties mededeelcn wie voor de a.s. periode als candidoten voor het wethouderschap zijn aangewezen. In September kan dan Op den ouden vnet nor maal worden voortgewerkt zonder bedreigd te wordon door de miscre van programs, waarmee men elders heeft kennis gemaakt Roekeloos auto-rijden bij Windesheim /raagt twee dooden. (blz. 5) Achtste zitting der Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk. Brieven uit Amerika: De Amerikanisatie der Nederlanders. (blz. 9). Tweede artikel over de Duitsche crisis en de gevolgen voor ons bedrijfsleven. Nu de vacantietjjd is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wjj dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de hzers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Oefeningen gaan voor traditie. Sinds enkele dagen worden de Koninklijke Paleizen hier ter stede die thans niet be woond worden door de Koninklijke Familie niet meer door militairen bewaakt Het Vad. vernam op het Ministerie van Defensie, dat deze maatregel doorgevoerd is in het belang der oefening van den troep. Hoe langer hoe dringender werden de klachten van troepencommandanten over het verlies aan oefeningsmogelijkheid, door het vervullen van wachtdiensten. De minis ter van Defensie heeft tenslotte deze opmer kingen van troepencommandaiiten aan HM. de Koningin overgebracht Met Haar instem ming is nu bepaald, dat alleen bewaking der paleizen door militairen zal plaats heb ben wanneer zij bewoond worden door een der leden van het Koninklijk gezin. Deze bepaling is reeds ingegaan. Nu geen der leden van de Koninklijke Familie li iet- ter stede vertoeft, heeft de gemeentelijke politie de bewoking overgenomen. Ds. REDDINGIUS BLIJFT. Naar liet Vad. verneemt, heeft de heer dr. W. Reddingius, na zijn verblijf in liet bui tenland een brief aan het bestuur der Haag sche afdeeling der Vrijz. Hervormden ge richt waarin hij te kennen geeft besloten tc hebben als voorganger in Den Haag te blij ven. Hij verklaart daarbij het aanbod \nn liet bestuur om „af te treden, ten einde hem net blijven gemakkelijk te maken", te ac cepteeren en te waardcercn. evenals de wij ze waarop dat voorstel door het bestuur werd gedaan. In de komende ledenvergadering hoopt Ds. Reddingius mede tc deelen hoe bij zich zijn blijven in de gemeente voorstelt, opdat herhaling van liet thans bijgelegde <nn- flict in de toekomst zoo veel mogelijk zal kunnen worden vermeden. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAK HET BEHOOBT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1