R° DONDERDAG 23 JULI 1931 DERDE BLAD PAG. 9 E DUITSCHE CRISIS EN DE GEVOLGEN VOOR ONS BEDRIJFSLEVEN iïï* i.'" J5J Wij zien, wat de directe gevolgen van de litsche financieele moeilijkheden betreft, naaste toekomst niet somber in. De >ote mogendheden en daaronder voorna- 2 ilijk Amerika en Engeland, hebben er te el belang bij om 't Duitsche bedrijfsleven 35 het goede spoor terug te brengen; niet 3'! een zijn daarmede de groote beleggingen Soeid, maar ook hunne handelsbeweging, t Duitschland behoort nog altijd tot de 1 afzetgebieden. Trouwens de achter- v" rad van den strijd is per saldo niet itschland zelf; het is de titanenkamp 43: jschen het stuiptrekkende Frankrijk en U Angelsaksische rijken, welke op Duitsch 2?" indgebiect wordt afgespeeld en waarvan .7 itschland de directe financieele lasten, Ju iar Frankrijk ten slotte de aantasting van ar prestige ondervindt. )e laatste weken zijn kolommen vol over vraagstuk geschreven; wij behoeven dus de algemeen bekende feiten niet lang te staan en wij kunnen volstaan met de ï-Tj jfdzaken van het conflict als bekend aan 'is nemen. Vandaar, d-at vrij slechts die >un- 1 zullen belichten, die nog grootendeels Jol Ier de oppervlakte verbolgen liggen. 12.0 l>i de vrede van Versailles werd het eruitziende ethische element, belichaamd wijlen den Amerikaanschen president '•^iicKlrich Wilson in een hoek gedrukt en irvleugeld door de mannen van bet iroffe kortzichtige eigenbelang. Dit is 6as#n typisch verschijnsel van Versailles «03 een, want bijna elk vredesverdrag had 66.2 kiemen van ontbinding in zich. omdat •23.3 voonlijk wraak en hebzucht den boven- "4-9 q vierden. Frankrijk gebruikte het mot- kl van Duitschlands agressiviteit en revan- ideeën om zooveel mogelijk strategische nten in bezit te nemen (annexatie van as-Lotharingenbezetting van den n en later van den Roer) en om de zoo- laamde Kleine Entente in het leven te pen, zijmte een ring van Staten om itschland heen, die door Frankrijk van noodige kapitaal werden voorzien in voor politieke concessies. Tevens werd J henrijk in zooveel mogelijk kleine stuk- .„.ii verdeeld, terwijl het verminkte land s.nm Weencn als hoofdstad, verboden werd idwerkelijke stappen te nemen tot aan- ting bij Duitschland'. Deze eigengerech- lheid werd nog eens herhaald ten tijde de Volkerenbond-leening aaji Oosten toen Seypel in bitteren nood de ver- lillende hoven afreisde en tenslotte ge- )r vond in Genève. Doch daarmede was <fruk op Duitschland niet beëindigd, «te sommen had het voor ooriogsschat- r gen op te brengen, eerst volgens zeer t> e lijnen, in Versailles ondoelmatig uit- lippeld, daarna volgens de Dawes-rege- om tenslotte in het huidige Youpgstel- te resulteeren; Parker Gilbert, de Ame- lansohe financier werd belast met de te gaan. of Berlijn de beloften op de mi- iU' I ire uitgaven nakwam. Kortom, Duitsch- r4^ werd in een positie van groote af- kelijkheid gebrachtwerd als staat beteekenis gekortwiekt en daarmede kerde het haatgevoel tegenover Frank- zoo sterk, aan, dat wij niet te boud ver- Lfdecfenen te spreken om daarvan t.z.L de na- consequenties te mogen yerwach- tankrijk voelde, dat het in vele opzichten ik stond. Zijn erkend knappe financiers den een plan op om d"oor de financieele f] emonie ook de politieke overheersching :unnen verkrijgen en te behouden en uit- ii (1 nde van de leuze, dat het land, dat de )tste goudvoorraad bezat, ook den groot- 1 invloed kon uitoefenen, begon het goud verzamelen en in de kelders van de ique de France op te stapelen. De om- ■k«i tdigheden waren daartoe gunstig; de prisatie van de franc op 10 centhet eken van buitenlandsche saldi, die ge- ielijk in goud konden worden omgezet... *wat herstelbetalingen en nog andtere factoren 1 Zuspoedigden het proces en de wereld-goud- sche rraad verdween geleidelijk naar Ame- l en naar Parijs. Hoe meer goud het land lenkwam, hoe meer de Frapsche zelf- rschatting toenam en hoe meer druk het on uit te oefenen om haar oogmerken te nen bereiken. Menigmaal ondervond dten er den invloed van; het is dus niet veavonderen, dat Engeland zich hoe over ;er hoe meer van zijp vroegere bondge- t ging verwijderen, vooral nu de goud- raad van de Bank of England angst- kend begon te dalen en telkenmale het densche disconto moest worden ver- gd. De onevenredige goud-verdeeling scherpte de crisis, terwijl economen als prof. Keynes en Cassel de depressie geheel aan een goudtckort en onoordeelkundige verdeeling van het gele metaal toeschre ven. Frankrijk had in den beginne weinig nadeel van de crisis, want het is grooten deels een agrarisch land met tal van klei ne boeren en een sterk verdeeld grondbe zit, terwijl het industrialisatie-proces nog niet zoo ver gevorderd is als in de andere Europe es che groot-staten. Door haar goud schat en door het nog imuun zijn voor de economische ellende, steeg de Fransche macht, zij het ook in schijn, en daarmede vermeende het tot daden in staat te zijn, die tenslotte in eigen vlecsch zullen snijden. Hier zijn wij aangeland aan het jongste Duitsche drama, dat zooals gezegd in wer kelijkheid een Amerikaansch-Engelsch- Fransch conflict geworden is. Duitschland leed dubbel onder de crisis; gebrek aan kapitaal aan de eene zijde en stijgende onwil der massa tegen de oor logsbetalingen aan den anderen kant, ter wijl het bedrijfsleven stagneerde met ge volg toename der werkeloosheid, dalend prijsniveau en een evenredige toename der intrinsieke waarde der te effectueeren hcr- slel-schuld. Doordat het beleggend publiek weinig voor Duitsche leeningen begon te voelen, pa in de laatste jaren met deze waar den te' zijn volgezogen, en doordat de kapi taalverliezen, in de jongste depressie gele den, tot voorzichtigheid aanmaanden, wer den slechts korte credieten beschikbaar ge steld en daarmede de noodige financierin gen op langen termijn bewerkstelligd. Wij kunnen niet veronderstellen, dat deze afwij king van erkend gezond bapkbeleid zonder medeweten en toestemming van credietge- vers is geschiedwij gelooven, dat de hooge rente die door Duitschland werd be taald, een renumeratie was voor het benut ten van deze gelden voor langdurig crediet in de wetenschap, dat de credieten telkens zouden worden verlengd. Intusschen vorderden verschillende cre- dietgevers de geleende gelden terug en groote bedragen vloeiden de grenzen over. Toen deze terugbetalingen dergelijke afme tingen gingen aannemen, dat de kans op vastloopen bestopd, wendden de Duitsche belanghebbenden zich tot President Hoover; na ampele besprekingen besloot deze tot het bekende moratorium-verzoek, dat Duitsch land steun moest verleenen en dat paal en perk moest stellen aan de geld-onttrekkin- gen, die het Duitsche bedrijfsleven onder mijnden en de in Duitschland belegde vreemde gelden In gevaar brachten. Had men Hoover's voorstel direct aan vaard zonder verschillende garanties, be perkingen en concessies te eischen, dap was er tenslotte niets gebeurd; men had Duitsch land lucht gegeven en het economische le ven was een rustige gang gegaan. Frank rijk echter had groote bedenkingen, geheel in de lijn van zijn nationalistische politiek, die in wezen echter anti-internatiopaal en tegelijkertijd anti-sociaal is. De pourparlers, welke hieruit ontstonden, hadden juist een tegengestelden invloed dan Hoover met zijn kreet had beoogd. De spanning, welke uit de aarzeling en Frankrijks eischen ontstond, deed de kapitaalsvlucht toenemen, terwijl ook Duitschers zich daaraan gingen schul dig maken. Men kan hun dat niet euvel duiden, indachtig aan de inflatie-beweging van enkele jaren geleden. Doch evenmin mag men de individueele buitenlpidsohe beleggers beschuldigen, want het is plau sibel. dat ook zij het zekere voor het onze kere'namen en hunne gelden terughaalden. Do consequenties, welke aap deze actie vastzaten, noopten de Duitsche verantwoor delijke ministers om voortdurend contact met Washington, Londen en Parijs te hou den; deze onderhandelingen vlotten echter niet, terwijl de Angelsaksische landen aan raadden om eerst schoonschip in eigen huis te gaan maken. Dit geschiedde de Duit sche beurzen werden gesloten poodveror- deningen werden afgekondigd en de ban ken werden tijdelijk gesloten, nadat de Darmstadter und National Bank gedwon gen moest voorgaan door illiquiditeit. Intusschen had de daaruit ontstane nood toestand internationale hulp nog poodza- kelijker gemaakt dan eenigen tijd geleden, reden waarom besloten werd, dat de Duit sche ministers eerst naar Parijs zouden gaan om te trachten een betere verstand houding te scheppen met de Franschen; daarna met de aanwezige Engelsche, Ita liaans ohe en Belgische ministers te confe- reeren om tenslotte gezamenlijk naar Lon den over te steken om aldaar een mogelijke eind-conclusie te formuleeren en de noodige voorbereidingen voor een leening van circa twee milliard mark te treffen. Terwij wij dit schrijven zijn de onderhan delingen in Londen in vollen gang en wij hebben nog wel eenige hoop op den afloop. Tot zoover die voorgeschiedenis en de ont wikkeling van hetgeen men een ernstige situatie vermeent te noemen, doch wat ons slechts 'n bijzonder belangwekkend schaak- tournooi toeschijnt Wij willen deze begin-beschouwing be ëindigen met de rechtzetting vaneen denk beeld, dat het eerst in Parijs gesuggereerd is, in breede kringen aaphang heeft gevon den en dat o.L toch op een denkfout berust Frankrijk toch trok een lijn tusschen de huidige Duitsche impasse en cte Fransche valuta-moeilijkheden van enkele jaren te rug. Frankrijk verwijst daarnaar met de mededeeling, dat ook Duitschland maar moest zorgen voor zelf-steun en niet moet aanleunen op buitenlandsche hulp. evenals Frankrijk dat destijds heeft getracht en waarin het geslaagd is. Er is echter een fundamenteel verschil. Frankrijk had zoo goed als geen buitenlandsche schulden, uit den oorlog ontstaan. Op dat moment immers had zij de verplichtingen aan Amerika nog niet geratificeerd; wel had zij groote bedra gen elk jaar uit Duitschland te ontvangen, die tot verlichting van de begrooting konden strekken. Verder had zij geen vijanden, die erop uit waren om haar geste te doen mis lukken buiten de baissiers, waarvoor een buitenlandsch crediet beschikbaar was om deze eventueel hun ontwrichtend werk on mogelijk te maken. Zij had geen run op haar banken te vreezen. Haar bedrijfsleven was niet dermate door een algemeene we reldcrisis geknakt. Kortom cte omstandig heden waren voor haar heel wat gunstiger dan momenteel voor Duitschland. En toch leefde men destijds in Parijs ook in een zeer angstwekende en precaire situatie; dat de Fransche regeering het moeilijke pro bleem meesterlijk heeft opgelost, kan niet worden ontkend al verkleinen wij dfe pres tatie niet door te beweren, dat de huidige Duitsche toestand daarmede niet te vergelij ken is. Bovendien zou het wel eens kunnen blijken, dat als eenmaal de groote credieten aan Duitschland zijn verleend, terugvallen daarop niet tot die bedragen noodig zal zijn als momenteel wordt verondersteld. Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Leeuwarden (vac.-T. Kloos terman), C. M. Luteijn te Apeldoorn, D. Siemelink te Roswinkel en G. Tichelaar te Groningen. Aangenomen: Naar Kuinre (toez.), cand. W. F. Dankbaar te Bloemendaal. Bed an kit: Voor Den Hoorn (op Texel) en Welsum. cand. W. F. Dankbaar te Bloe mendaal. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Rijnsburg en Nieuw- poort, cand. N. de Jong te Vlaardingen. Te Harlingen, cand. W. Ramaker te Gro ningen. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Bols werd, D. Zwart te GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Giessendam, W. C. Lamain te Leiden en M. Heikoop te Utrecht. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De heer W. S c fa e e 1 e, Theol. cand. te Schoondijke, beroepen predikant bij de Geref Kerk te Hooger-Smilde, is door de Classis Assen peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. De intrede te Hooger- Smilde is bepaald op Zondag 16 Augustus a.s., na bevestiging door Ds. C. M. van der Loo, van Appelscha. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Oand. J. R. Cuperus, van Utrecht, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Mastenbroek door Ds. J. Goslinga, van Utrecht, met Jozua 3 vs. 17, en deed des namiddags zijn intrede met een predikatie over Jeremia 1 7b. Aan het einde werd Ds. Couperus toegesproken door den consulent, Ds. J. Keiler, van IJs- selmuiden, en door den lieer J. de Lange. Theol. student te Utrecht AI.GEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK Vilde zitting. Dr. P. Smit doet voorlezing der door hem opgestelde circulaire ten behoeve der Gene rale Kas. die met dank rwordt aangenomen. In behandeling wordt genomen het ver slag der hoogleeraren vanwege de Ned. Herv. Kerk te Leiden, Utrecht en Groningen over den staat van het Hooger Onderwijs in de Godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk 1930-1931 en lijsten der lessen voor den cursus 1931-1932. Aandacht werd gewijd aan de sociale op leiding der a,s. predikanten. In Leiden werd college gegeven over de sociale beteekenis van het Evangelie, de figuur van Maurice, het Christen-socialisme en allerlei vraag stukken in verband daarmede. Een college over Kinderverzorging was de inleiding voor een bezoek aan de Martha-S'tichting te Alphen aan den Rijn. In Utrecht werd een reeks colleges gegeven door Mr. A. de Graaf te Zeist over de Kinderwetten, de be strijding der prostitutie, vraagstukken over de reclasseering en verpleging van psycho- pathen. De directeur van „Valkenheide", de heer A. Noordam, vertelde over de ervarin gen in zijn arbeid. Prof. Dr. A. v. Veldhui zen te Groningen hield op verzoek der stu denten een excursie naar N.-Drente, met het oog op het toekomstige dorpsambt. Ds. Addink brengt rapport uit namens 1 commissie over de tabellarische versla gen. Van Sept.Mei werden afgenomen 45 examens en -il candidaten toegelaten, on der wie 3 voor de tweede maal examen af legden. In den cursus 1930-1931 zijn volgens op gaven der kerkhoogleeraren ingeschreven in het Album: te Leiden 96 studenten, van wie 19 voor de eerste maal, Utrecht 1S6 stu denten, van wie 15 voor de eerste maal. Groningen 507 studenten, van wie 9 voor de eerste maal. in B. en W. van Amsterdam is ter ken nisgeving ontvangen een exemplaar van hun nota aan den Raad inzake de Kerke lijke hoogleeraren aan de Universiteit, als mede een exemplaar van dat gedeelte van afd. II van het Gemeenteblad, waarin de n den Raad over deze nota gevoerde be prekingen zijn opgenomen. De Syn. Comm. heeft hierdoor dank betuigd met de mede deeling, dat de Synode zich in 1927 heeft uitgesproken, waarvan destijds bericht/ is gezonden aan de Faculteit der Godgeleerd heid, dat zij alle pogingen wilde steunen om tot een herstel der aanwezigheid ven kerkelijke hoogleeraren aan de Amsterdam- sche Universiteit te komen. B. en W. vroe gen daarop om toelichting bij dit schrijven, hoe de Syn. Comm. zich dezen steun voor stelt Aan het Moderamen wordt opgedra gen zich rechtstreeks met één der hoog leeraren praeadviseurs, met B. en W. van Amsterdam in verbinding te stellen. Van 2 studentengezelsohapnen te Leiden zijn brieven ingekomen inzake de opleiding van evangeliedienaren wat betreft de voor dracht der spraaktechniek. Over deze brie ven (zijn de adviezen der Kerkelijke hoog leeraren gevraagd en besloot de Syn. Comm. de Synode in overweging te geven een be drag uit hert Fonds voor het H. O. ter ne- schildcing der kerkel. hoogleeraren te stellen, teneinde aan enkele studenten, voor wie het noodig is spraaklessen te doen geven en voor de studenten voordrachten met be trekking tot uitspraak en voordracht te doen houden. Op voorstel van Prof. <v, Rhijn wordt be sloten, de mogelijkheid te openen voor een algemeene voordracht over spraakmethode, tjrwijl de individugele lessen voor rekening der studenten hlijven, voor de hoogleeraren, die de praktische theologie onderwijzen, zullen hiervoor de middelen beschikbaar worden gesteld. Prof. van Rhijn legt er den nadruk op, dat er een wijziging moet komen in de op leiding der aa. predikanten door een col lége over de moderne psychologie en andere /vakken, die in verband staan met de prak tijk. De Syn. Comm. wordt gemachtigd in overleg met den Quaestor-Generaal de ker kelijke hoogleeraren de middelen toe te staan voor cursussen over speciale onder werpen. Van de beide hoogleeraren praeadviseurs, Prof. v. Rhijn en Prof. v. Veldhuizen, is een voorstel ingekomen om een commissie te benoemen ter bestudeering van het vraag stuk, op welke wijze in de opleiding van wege de Ned. Herv. Kerk tot vorming van hare a.s. evangeliedienaren verbete ring kan worden gebracht. Prof. v. Rhijn licht dit toe met vier pun ten: le. is er te weinig rechtstreeksch con tact met de praktijk; 2e. ontbreken be- standdeelen, die, gezien de eischen van den tegenwoordigen tijd, niet mogen ont breken; 80. is het aantal vakken te talrijk en te omvangrijk; 4o. is het bezoek der testimonium-colleges niet tel controleeren. Besloten wordt, aanvankelijk het advies der zes kerkelijke hoogleeraren te Leiden, Utrecht en Groningen over deze aangelegen heid in te winnen. Ds. Boonstra rapporteert namens de com missie voor de nieuwe wetsvoorstellen over een voorstel van den quaestor der Classis 's-Gravenhage tot wijziging der artL 8 en 9 van het Regl. op de Alg. Wed. en Wee- zenbeurs, bedoelende de betaling der ge wone contributie voor de beurs recht streeks te doen plaats hebben bij d;n Quaestor-Generaal, zooals dit met de con tributie voor de hulpbeurs al lang het ge val is. Daar de®e zaak reeds door de Quaestor- Generaal is aanhangig gemaakt, wordt, over eenkomstig de conclusie van het rapport, besloten, hierop niet in te gaan. Hierna komt een Synodus contracta sa men over het hooger beroep van een uit zijn bediening ontzet diaken. GENERALE SYNODE DER CHR. GEREF. KERK ZITTING VAN WOENSDAG. Morgenvergaderin g. De praeses laat zingen Ps. 72 6, leest Filipp. 2 1-11 en gaat voor in gebed. Ds. P. de Groot, van Amersfoort, nu wezig als primus en Ds. D. J. van Brummen, van Driebergen, als secundus van Ds. J. L. de Vries. Zy betuigen door opstaan instem ming met de belijdenis. De notulen der vorige zittingen worden Voorgelezen wordt een schrijven van Ds. H. Janssen, 'leger- en •vlootpredikant in alge- meenen dienst, waarin hij meedeelt niet aan wezig te kui men zijn en de Synode het licht des Geestes "l oebidt. De deputal en voor correspondentie met de Kooge Overheid enz. worden herbenoemd, eveneens de» deputaten voor correspondentie met de buitenlandsche Kerken. Middagvergadering. Op het veltsoek van het bestuur der Ned. Afd. van d«*i Wereldbond van Kerken om instemming b betuigen met de resoluties, die gezonden weiden aan de Ontwapeningsconfe- rentie van dim Volkenbond, welke gehouden zal worden ba Genève in Febr. 1932, besluit de Gen. Sj/node, dat zij de resolutie niet onderteekent. Op het ver zoek van den Raad van Kerken voor Practiscih Christendom, besluit de Gen. Synode niet ia te gaan. Inwendige Zending. De Generale Synode dringtf. er op aan, dat de arbeid der Evangelisatie meer ter hand genomen wordt. De Classis geve hier allereerst leiding De deputateix der verschillende Part. Syn. moeten zich zoet elkander verstaan, opdat de krachten niefc versnipperd worden. Zoo dig kunnen de deputaten van de Gemeenten een collecte vragen. De aandacht wordt erop gevestigd om ten hunnen bate van Eind hoven uit in Brabant te werken. De Gen. Syn. benoemt deputaten om der arbeid der Zending onder de Joden onder de te zien. Als deputaten worden be noemd Ds. W. Kremer van Komhorn, Ds. J. Reesink van KFoordeloos en Ds. N. Branósma van Bunschoten. De Gen. Syn. besluit, dat de Gemeente Meerkerk voce taan zal behooren onder de Part. Synode yan het Midden. IF Avondvergadering. Om 7 uur des avonds kwam de Synode weer bijeen. Speciaal kwamen nu ter sprake de zaken der .Buitenlandsche Zending, waar over breedvoerige besprekingen werden ge voerd. Het manen van besluiten dienaan- ide werd uitgesteld tot de zitting van heden. n- Radio Nieuws. TUdseln. 10.3011 Korte xiekendlenst te leiden door Ds. L Kievit. Ned. Herv. Predikaat te Baart). 1112.30 Gramofoon. 11—12 Gevariëerd tiogramma. 1212.30 Half uur Mosartiana. 12.30 Tijdsein. 12.302 Middagconcert: A. Nooteboom viool. H. v. d. Horst Jr. cello. Mevr. R A v d HorstBleekrode, plano. W j Hendrix harmo nium. 2 Tddseln. 2—3 Klassiek concert. 3 Tijd- sein. 34.30 Concert. Mevr. C van Ravcnawaay —Mö 11 en kamp. alt-mezzo. Joh. Lammen, bas. Mevr. Annie Moret cello. H Erugman. piano. 4.30 5.-306.30 Orgel- J Stein' concert vanuit de Xoorderkerk 1 door den orgelist P Meyer. 6.30—7 Bezoek van den radio-dokter. 7 Tijdsein. 77J0 Causerie over: ..Nazornerplanten in den uitgebloelden lotstuin", door den heer A. J. Herwig. te Bus- sum. 7.308 Gramofoon. 8 TUdseln 810/30 Concert, te geven door de Arnhetnsche Orkest vereniging, onder leiding van H. J. Manks. HILVERSUM (1875 M.) VARA. 6.45—7 en 7.30 7.45 Ochtendgymnastiek. 8 Tijdsein. 8.01 Gra mofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA 10.15 Voordracht 10.30 Voor de zieken. 11.30 Gra mofoon. 12 Einde Programma (Eerste deel). AVRp. 12 Tijdsein. 12.15 Het Omroeporkest. 2.15 Na i 6.30 Ac- ieel allerlei uit de Arbeldcrsbew Vcrvolg en slot ConcerL 7 Uitzending vanuit -r 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoon. 8 Einde ProgTazmna (Tweede deel) VPRO. 8 Tijdsein 8.0l Lezing Spreker Da- W. Eannlm (Barchem). 8.30 Com 10 lofoon. 12 Tijdsei GEREF. BSRK VAN WIERINGEN. Met ingang van heden is het adres v bovengenoemde Kerk bij den heer P. Rob bers, hulpprediker, Gasthuisweg la. te Den Oever (Wielingen). Aan kerkeraden van Geref. Kerken wordt verzocht, gemeld adres geregeld en nauwkeurig mededeeling te doen van de namen flei' leden, die met of zonder attestatie of dcopattest naar de Zuiderzee werken vertrekken. GRAFSTEtEN-Ds. J. SIJBESMA. Te Dedemsvaart worden door den Kcrkeraad der Geref. Kerk bij de leden dezer Kerk pogingen aangewend om te komen tot het oprichten wan een gedenkteeken op het graf van wijlen Ds. J. Sqbesma. DIACONAAL CORRESPONDENTIEBLAD. In het Juli-nummer van het „Diaconaal Correspondentieblad voor de Geref. Karlcen in Nederland" verdedigt Dr. J. Hoek van 's-Gravenhage Tiaar aanleiding van het rap port der liturgie-commissie voor de Generale Synode der Geref. Kerken te Arnhem, de op vatting die bet diaken ambt afleidt uit Christus' hoogepriesterlijk ambt, in dien zin, dat in het diiikonale ambt het priesterlijke overweegt tea wijl de diakonale taak z. i. uit de rechtstreeksche diakonale gegevens in he Nieuwe Tesament moet worden opgebouwd In genoemd jmimmer is verder opgenomen het eerste deel van het referaat, door Mr. J. W. Noteboom, gehouden voor de Prov. Diae. Conferentie te Seheveningen, 3 Juni 1.1. Ook bevat het de notulen van de 11e Zeeuwsehe Diac. Conferentie 12 Juni 1.1. te Goes gehouden LEC'ER DES HEILS. In een feestelijke afscheidsbijeenkomst is den aftredenden commandant van het Le ger des Heils in .Ned.-Indië, A. Palstra, djor den gouverneur van West-Java, den heer Hartelust, het officierskruis van de Orde van Oranje-Nasaau op de borst gespeld. „DE MACEDONIËR". Tn de redactie van het zendingstydschrift „De Macedoniër" is weer een verandering gekomen. De ljjst der redactieleden is uitge breid met Dr. J. H. Bafvinok te Solo, terwijl Ds. A. Pos van Djocja, benoemd tot tweeden docent aan de Tbeol. School aldaar, bijdragen toezegde, hoeweï hij geen redacteursplaats kon aanvaarddn. Verder werd teruggekeerd tot de aloude traditie van maar één redactie lid in Nederiamd. Voortaan zal n.1. het redactie-adres zijn bij Ds. D. Pol van Rijs- oord. Dit zal. echter niet verhinderen dat er nog wel eeos bijdragen zullen verschijnen van Dr. D. Baï/ker, Ds. D. K. Wielenga, Ds. Jac. van Nes,.Ds. Velders en Ds. Alkema, wat ongetwijfeld den lezers welkom is. Het Juli-nummer bevat verder een artikel van Dr. F. L. Bakker over „De hemelvaart van Mohammed". Mevr. van Andel-Rutgers geeft haar vervolgstuk over de colportage-arbeid, vooral op Midden-Java en Ds. Pol zijn slot artikel over de vergelijking die hij bezig is te maken tusschen de zending der Geref. Kerken op Midden-Java en op Soemba. Ds. Alkema zet zijn verhandeling voort over magie en Ds. Velders over Jodendom en Jodenhnid. Het geed verzorgde nummer ein digt met wat Ds. Pol in de verloopen maand zag van zijn uitkijktoren. ZENDING. Zendingsdag te Gorinchem. Woens dag 22 Juli werd in de Geref. Keric te Gorin chem onder flinke belangstelling de tweede Zendingsdag gehouden van de Classis Gorin chem der Ireref. Kerken. Om half elf opende Ds. S. O. Los, van Giessendam, deze vergadering. Spreker wees er op, dat de Zending moet uitgaan van de Kerken en wees daartoe op het voorbeeld van de Gemeente te Artiochië, die Bamabas en Paulus uitzond. Spreker memoreerde hierby de uitzending van de missionaire die naren des Woords L'sser en Rullmann, door de Geref. Kerken van Zuid Holland ten Zuiden uitgezonden. Ds. D. Pol, van Rijsoord, sprak over „De opbloei van het kerkelijk leven op Midden- Java". Hij ging na dc geschiedenis der Zen ding op Midden-Java veutirende de laatste 30 jaar, sedert welken tijd de Zending is geleid in kerkelijk spoor. Lang '.uurde het voor het evangelie ingang voud. P Esser kon er van verhalen met welk een antrouwen hy den I eersten tijd te kampen had. De laatste 10 jaren is er een gunstige omkeer merkbaar, j De laatste spreker voer de morgenverga dering was Ds. J. van Nes, van Den Haag. Hij schetste de Jodun als een oud en afzon derlijk volk. Ze htb-ien een lange geschie denis ook in ons land. Nederland staat bekend het volk der Joden goed te behandelen, zoo zelfs dat Amsterdam genoemd wordt „het Jeruzalem van het Noorden". Toch is er in ons land Joodsch bi ed gevloeid. Spr. herin nerde aan de beschuldiging, dat de Joden in de 14de eeuw de pest hadden veroorzaakt. Er hadden toen vervo'gingen plaats. De Joden zyr. steeds van veel invloed gebleven. Bij de laatst gehouden volkstelling waren er in ons land 115.000 Joden. Na het zingen van Ps. 105 4-5 was de morgenvergadering afgeloopen. Tn de namiddagvergadering spraken nog Ds. W. Breukelaar, van Santpoort, over: „Eén Herder en één kudde''; Ds. W. van Dijk, missionair predikant van Karoeni (Soemba) over: „Een heerlijk ding van de stad Gods"; en Dr. C. Bouma, van Den Haag, over: „Alzoo lief". Het slotwoord werd ge sproken door Ds. 1 Tholen, van Leerdam. GIFTEN EN LEGATEN. Te Go r in che m ontving de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente van eenoud- stadgenoote, te Den Haag woonachtig, een gift van f 2000. DEN STORM Door WJERNY /ft XXI v&tTE INHOUD VOOR NIEUWE LEZERS treffend© wijze wordt la dit verhaal het duizenden In Het anf&ditk(lo la ir maakte gebruik van verschl bronnen: beschrijvingen. hebben ondergaan, van verschillende r tegen Polen bracht nieuwe ellende, gaf Rusland op eoonomisch terrein de gena- ag. De resultaten van de gevolgde Nleu' „Nep' jenaamde _.w nders dan een her van het kapitalistische stelsel. De tegen- id en spot tegen de communistische madht- bers werd van alle zijden waargenomen, het hoofdstuk, dat hier onder vervolgd Politiek, ,nj„ rheon Grlsha plotseling gecomma hat, t 'Woningnood in de groote stad e laarom werd van een ..staatsgreep" gebruik, laakt: het huls van het partijlid Stopka. die een inspectietocht naar den Kaukasus was, d betrokken. derd Me schreef woedende brieven aan de nleu- ewoners. maar was nochtans uiterst min- en vriendelijk, toen hij persoonlijk mot hard werken, vaak, dat Grlsha 'T hebben dan dal lannB kinderzegen zou 'erstori4 besloot ik den volgenden dag i dokter te bedoeken. De verbaasde blik rmede hij me in het begin aankeek, was ilijk. Neemt u me niet kwalijk, ftvurgeres", zei beleefd, „maar uw soort menschen zijn een uitzondering in den tegenwoordi- 1 tijd. Wij worden hier overstroomd met ivragen voor het tegenovergestelde. ,jik eet het, dokter", gaf ik ten antwoord, onze bureaux hooren wij genoeg ervan. En als dit niet het geval zou zijn, hadden de andere bezoekers in de wacthkamer mij wel ingelichit. Die praten over niets anders en begonnen mij terstond tè vragen of ik daarvoor kwam en de hoeveelste het al was. Ze maken er heusch geen geheim van". „Er zijn vrouwen, die bijna maandelijks terugkomen voor hetzelfde", zuchtte de dok- 'er, „en ik ben daarom des te meer ver- ieugd eens een ander geval te kunnen be handelen". Helaas kon de dokter mij-weinig hoop ge ven. Hij vreesde dat een operatie noodig zou zijn en kon dan niet eens voor het succes instaan. Het was een somber bericht dat ik Grisha bracht, maar deze liet weer zijn groote liefde voor mij blijken in de warmte en teederheid, waarmee hij me moed in sprak. Voorloopig zou ik een behandeling ondergaan, waarvan het resultaat moest worden afgewacht. Dit gesprek bracht echter toch wijziging t onze huishoudelijke verhoudingen. Nu ik gezien had, hoe mijn man reageerde op dc poging tot het scheppen van huiselijke ban den, besloot ik bet ellendige eten buitens huis in lugubere gaarkeukens op te geven ien, die ons ten- nigszins aan een eigen huishou- helpen. Ja, de Nep had doorge werkt, na een paar jaar van herleefden haudel en geld uitgeven waren de dienst meisjes weer een normale verschijning ge worden, ook in de huisgezinnen der com munisten. Zooals verreweg de meesten der Moskou- sch© beambten kwamen wij met de eigen lijke arbeiders nagenoeg niet in aanraking. In onzen werkkring, in de reusachtige bu reaux, waren we door tallooze raderen van de arbeiders gescheiden. De partij-organi- satie was verdeeld in afdeelingen, overeen komstig de plaats waar men werkte. Grisha was lid van de partijcel der Tsentrosojoez, ik van di© van Narkompres ons volks commissariaat, beide celle®, waarvan na genoeg uitsluitend beambten lid waren, in tellectueel geschoolden. Zeker, wij spraken vaak op arbeidersvergaderingen, maar als spreker komt men met de massa niet in aan raking. Daarvoor is de partij te goed geor en een dienstbode te ganiseerd; die vergaderingen worden voor bereid. doordat één of twee dagen tevoren met de partijleden dezelfde punten worden behandeld. Dan wordt hun verteld, hoe ze moeten spreken en stemmen, wie ze als voorzitter candidaat moeten stellen. Zoo doende heeft de georganiseerde partijcel op dergelijke openbare vergaderingen een groot overwicht; zij treedt als eenheid op en weet precies wat zij wenscht en wat besloten zal worden. De buiten de partij staanden voe len dit overwicht en als spreker wordt men steeds beschoulwd tot de leiders dier geslo ten, actieve groep te behooren en staat men ver van de massa af. Wij kwamen in aan raking met partij- en sowjet-lbeambten, ge deeltelijk vroegere arbeiders, maar nu ver anderd in menschen die van achter hun schrijftafels of vanaf het podium huil werk verichtten, menschen met soortgelijken ge- dachtcngang als wijzelf, die de directe ar beidersbelangen zooals loonen, werkloos heid en arbeidstijden niet vanaf het standpunt van aan den lijve gevoelen be schouwden, doch van een hooger plan, van af de algemeene belangen der industrie er op neerkeken. Wij waren het in vele opzichten niet eens met de meeningen, die in deze kringen wer den verkondigd, en vooral niet met den ru we manier waarop over hen geoordeeld werd. Zij werden praatjesmakers, luilakken genoemd, menschen, die op de staatskas dachten te teren, terwijl de arme boeren voor deugnieten werden uitgemaakt. Na- turlijk werd in het openbaar anders gespro ken. maar dit was het oordeel van vele par tijgenooten binnenkamers. Als wij daarte gen aanvoerden, dat de arbeiders het aller ellendigst hadden, na de wederinvoering van het geld, dat de werkloosheid schrik barend was, kregen we steeds te hooren: „Hun eigen schuld, dan moeien ze maar beter werken!" Wij beiden hadden dra den naam tot de aTbeiders-oppositie te behoo ren, doch trokken ons in het begin weinig aan van de spottende opmerkingen daar over. Na Lenin's dood werd de toestand echter veel erger. Een oogenblik scheen het, alsof allen eendrachtig waren in den rouw om den gestorven leider. Het eindelooze, dagen lang durende défilé van de geheele bevol king langs het gebalsemde lijk, dat in het paleis der vakvereenigingen stond opge steld, en waarnaast de partijleiders om beurten wacht bielden, was adembenemend van plechtigheid. Op den bar kouden dag waarop de begrafenis plaats vond, was ieder met stomheid geslagen en men voelde de vraag op aller lippen: „wat nu? Wie zal Lenin kunnen vervangen, wie heeft de autoriteit om alle tegenstrijdige meeningen in één enkele richting te dwingen?" Het smadelijke antwoord) op die vraag werd gegeven door een feilen, persoonlijken strijd van verschillende vooraanstaanden, die ten slotte Lenin's diverse functies on der elkaar verdeelden. Stalin, Zinowjef, Ka- menjef, moesten de lijn doortrekken en al spoedig bleek het, dat zij gezamenlijk ten minste daartoe in het geheel niet in staat waren. Het eenige, dat hun verbond, was hun haat tegen Trotski, den man die om zijn autoriteit en persoonlijke eigen schappen feitelijk was aangewezen om Le nin's plaats in te nemen. Het driemanschap dat de leiding overnam, begon dan ook een niets ontziende campagne om Trotski's gezag te breken. Dit persoonlijk element doodde in de par tij alles wat aan revolutionair gevoelen en opoffering was overgebleven. De intrigue vierde hoogtij, en eenmaal binnenge haald is zij dit blijven doen tot nu toe. De kunst van het partijlidma&tschap be stond voortaan in het gissen, welk optreden de leiding het meest welgevallig was. Deze kunst heeft zich in latere jaren zoozeer ont wikkeld, dat een goed partijman nu gewa pend is tegen alle toevalligheden en van daag met de leiding meeschreeuwt: breng het boerenbedrijf tot ontwikkeling, steunt den individueelen boer! om morgen zonder blikken of blozen de uitroeiing der indivi dueele boeren te verkondigen en te bewe ren, dat men dat altijd bedoeld heeft. Elk spoor van zelfstandig denken word ver trapt, het geheele partij-apparaat doordron gen van den lakeigeest, minstens even erg als zulks in het Tsaristische beambten-appa raat het geval was geweest. t,,^aar. 1°°P °P mijn verhaal vooruit! Wij wisten na Lenin's dood, in 1924, na tuurlijk niet, dat de ontwikkeling zich zoo zou doorzetten. Wij bemerkten alleen met smart en afkeer, hoe de partijvergaderiu- gen en besprekingen meer en meer werder gedrongen in de richting van persoonsbe- stnjding en persoonsverheerlijking. Het werd zoo sterk, dat zoowel Grisha als ik herhaaldelijk wegbleven van vergaderingen, hetgeen als een afkeurenswaardige disci pline breuk wordt beschouwd, waardoor men zelfs uit de partij kan worden uitgeslo ten. Na eenige keeren hierop aanmerkingen gekregen te hebben, moesten we dan ook ™er overgaaji tot geregeld vergadcringbe- Op één dier .vergaderingen, waarin'de spre ker wa& de secretaris van 't districtsbestuur der jeugdor<mnisatie, een ruwe, onintelli gente jongen, zonder eenige beschaving, t type van den parasiteerenden ambtenaar' die zijn dag vult met oppervlakkige rede voeringen te houden en daar tusschen met allerlei partij beambten confereert over de zelfde oppervlakkigheden, op platte wijze tegen Trotski te velde trok met kletspraat jes, dat Trotski altijd een mensjewiek M .vas geweest en dat hij nu hetzelfde stand- punt innam als de Engelsche conservatie ven, kon ik me niet langer bedwingen en zette het jonf-mensch onzacht op zijn plaats. Ik wees hem erop. dat hij toch slechts door het revolutianaire werk van Trotski in 1917 die met Lenin samen de October-revolutiè ten krachtigste had voorbereid, in staat was in een vergadering als die gehouden werd, te spreken. Dut hij zonder Trotski, dien hij nu zoo minachtend behandelde, allicht een gewoon, ongeschoold arbeider zou zijn, die wellicht niet eens zou weten wat socialisme was. „Als Trotski fouten maakt, moeten we die bestrijden", aldus eindigde ik, „maar laten jonge menschen, die wat karakter en kennis betreft, niet in de verste verte in Trotskfs schaduw kunnen staan, ophouden x) De groep socialisten, die in overeen stemming met de Wcstersche socialistische partijen, niots van Lenin's optreden wilden weten, ook voor 1917 niet. onbegrepen lasterpraatjes over hem rond te strooien". Een warm applaus van verschillende zij den weerklonk na mijn uitval, en van de bestuurstafel keek men naar mij, alsof men me op staanden voet wilde doodschieten. Werkelijk zou ik niet verwonderd zijn ge weest als ik bij het uitgaan door de G. P. zou zijn aangehouden, hetgeen evenwel niet gebeurde. Mijn uitval was buitengewoon heftig ge weest. dat voelde ik, maar dat komt ervan als men maandenlang zijn gevoelens moet opkroppen en zich niet kan uitspreken. Het was mij dien avond -terstond duidelijk, dat ik hiervoor ter verantwoording zou vyorden geroepen en na overleg met Grisha, die zeer hierover ontstemd was en mij ver weet, dat ik als intellectueel minachtend -tegenover de arbeiders was opgetreden, be sloot ik zelf de zaak bij het jiart ij bestuur voor te brengen. Ik leerde toen voor het eerst Grisha ken nen als partij-doctrinair en als oud-arbei der. In dit opzicht had hij gevoelens die :k niet kon deelen, niet begreep zelfs. De min achting en haat die hij legde in het woon! „intellectueel" deden mij ontstellen. „Maar Grisha. liove", waagde ik aan (e voeren, „je hebt toch zelf hooger onderwijs gehad en dat neemt toch niet weg. dat je je heele- maal één voelt met de arbeiders". „In de jaren van hnndenar!»eid heb ik de haat der werkers tegen de intellectueelcn, die hen met minachting behandelen, leeren begrijpen. Die persoonsverheerlijking is e?n typische uiting van intellectualisme, een die ik niet kan uitstaan. Als Trotski thans kwaad sticht in de partij moet zelfs de her innering aan hem met wortel en tak wor den uitgeroeid!" Het was een koude, harde stem, die mij dit toesnauwde, niet de stem van Grisha. Hoe was hij plotseling zoo omgedraaid waar hij tot voor kort, evenals ik, walgde van dien persoonlijken strijd? Hij scheen mijn gedachten te raden en vulde zijn be toog aan met de korte mededeeling: „Het partijbestuur heeft mij aan het verstand gebracht, dat ik op den verkeerden weg was en ik heb het ingezien".

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9