Jliniter rih5il) t(L'oumuf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Ometreken EERSTE BLAD. lil ;oo EN BINNENLAND. VAGANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2b (Beschikkingskosten f 015.) Per week 0-25 Buitenland bij Weke- 6- Bij dagelijksche zending r. 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3411 DONDERDAG 23 JULI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsItfYi Elke regel meer0.22% Ir.gez, Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargarr Nog drie dagen zal het Formulier voor Ontwapening in ons blad voorkomen. Op heden zijn ongeveer anderhalf millioen handteeke- ningen binnengekomen bij de verschillende dagbladen. Er is afgesproken, dat niet één dagblad zijn eigen cijfer mag publiceeren, om eiken vorm van concurrentie te voorkomen. Wij doen dat dus ook niet. Wel willen wij vertellen, dat het bij ons een respectabel getal uitmaakt. Eerst waren onze lezers wat onwennig. Best te begrijpen. Maar toen hun werd uiteengezet, dat het hier betrof een schoone uiting van Nederland's vredelievendheid en dit indruk moet maken, ook op de groote mogendheden, brak de stroom los. En zoo was onze bus ten post kantore soms verstopt van de 'enveloppen. Lezers, uw christelijk dagblad maakt een goed figuur tusschen de andere bladen! Natuurlijk is alles nog lang niet binnen. Als wij een schuchtere opmerking mogen maken, is het deze, dat, naar het ons voorkomt, het alledaagsche volk, men begrijpt ons wel, in dezen ietwat trouwer is, dan de meer vooraanstaanden. Maar ook dat kan nog in het gelijk gebreid worden. God zegene deze nationale, in den grond Ser zaak, echt christélijka actie Wie nóg niet.teekende, stelle nu niet meer uit! Als drukwerk kan men de enveloppe naar ons bureau verzenden of wel de formulieren aan onze Agenten afgeven. moge. zijn. De leden hoorden de rede staande aan. De Voorzitter deelde mee, dat de Cen trale Afdeeling heeft besloten in de afdee- lingen te doen onderzoeken het ontw.erp- ürankwet. vergadering werd daarop verdaagd tot heden 11 uur. Dit nummer bestaat uit DRIE blader e Roi m SB W E" EINDELIJK. Eenige weken geleden heeft de Amster- damsche wethouder de Miranda zich op zeldzaam onbehoorlijke wijze uitgelaten over de Regeering. Deze was, omdat zij zoo goed als niets doet voor de werkloozen (aldus deze wethouder, die beter weet) niet anders waard dan „hel en verdoemenis". Van alle kanten is tegen deze grove, schandelijke taal geprotesteerd. En naar verluidt was er ook in de kringen der S. D. A. P. verontwaardiging. In ieder geval staat vast, dat nagenoeg alle roode voormannen zich voor zoo iets zouden schamen. Maar de heer de Miranda voelde het blijk baar niet. Hij zweeg en dacht waarschijnlijk dat men het wel spoedig vergeten zou. Tijdens de onderhandelingen over de wet houderskeuze schijnt het echter aan de Roomsch-Kath. fractie gelukt te zijn om den rooden wethouder tot pen peccavi te bren gen. Want in de laatste federatievergade ring heeft hij, volgens Het Volk gezegd- „Alles wat wij gezegd en geschreven heb ben, kan woord voor woord worden her haald. Er is slechts één uitzondering, n.l., toen spreker in volle verontwaardiging over de houding der regeering inzake de werk- loozen-regeling de uitdrukking „hel en ver doemenis" gebruikte. „Met volledige handhaving van zijn critiek op de regeering neemt spreker deze wo orden terug." Voor de duidelijkheid spatieeren wij het laatste. En we voegen er alleen aan toe: de verklaring zou meer waarde hebben, wan neer ze eenige weken eerder en geheel vrij willig ware afgelegd. Al bleef het dan nog een raadsel, hoe een wethouder, die zijn woorden behoort te wegen, zich zoo ver- ge,ten kon. er POLITIEKE SLIMMELINGEN. De lauweren, door den vrijzinnigen loco- Burgemeester van Franekeradeel geplukt bij de installatie van den nieuwen Burge- meeste'., hebben blijkbaar de wangunst op- ïewekt van andere vertegenwoordigers in »"'.blieke lichamen in Friesland. Na Franekeradeel komt thans Smallinger- land den volke kond doen van de ruimhar tigheid, waardoor zich het vrijzinnig begin sel weet te kenmerken. De gemeente Smallingerland had lange jaren, hoewel de Raad een geringe linksche meerderheid aanwees, een rechtsch burge meester in den bekenden anti-revolutionair Bruins Slot. Zulk een anti-revolutionair de normale be wegingsvrijheid laten scheen wat erg ge waagd en daarom besloot de Raad destijds maar bij voorbaat den man van rechts te muilkorven door den Burgemeester in een deel zijner bevoegdheden te beknotten en die in handen te leggen van het college van Burgemeester en Wethouders. Eenigen tijd geleden kwam echter de heer Bruins Slot te overlijden en werd opgevolgd door een functionaris van vrijzinnige begin selen. Hiermede was tusschen de meerderheid van den Raad en den Voorzitter politieke samenwerking bereikt. Deze homogeniteit zou echter slechts yan korten duur zijn, want bij de laatstelijk ge houden Raadsvérkiezing moest do meerder heid van links plaats maken voor een rccht- sche meerderheid. En wat doet nu de linksche meerderbe'd. die nog aan het bewind is? Hals over kop wordt een voorstel inge diend om den thans linkschen Burgemeester de volledige bevoegdheden te hergeven, die de linksche Raad aan den rechtsclien voor ganger uit argwaan ontnam. En dit bedrijf moest gauw in zijn werk gaan, omdat op den eersten September de nieuwe Raad optreedt en de gelegenheid voordien moest worden tebaat genomen. Is het wonder, dat de Anti-Revolutionaire fractie bij dit onwaardig gedoe niet wenschte tegenwoordig te zijn en onder protest de ver gadering verliet? Mr. Treub heeft eens gesproken van „poli tieke slimmelingen". Welnu, tot zulke „politieke slimmelingen" stempelden zich de aanhangers van dit be drijf te Sinallinge'rland, die de afscheiding van bevoegdheden niet aanbrengen op grond van objectieve overwegingen, maar naar politieke voorkeur en in de gauwigheid den nieuwen Raad trachten te zetten voor een voldongen feit. Intusschen mag worden verwacht, dat deze nieuwe Raad zijn eigen weg zal be wandelen. Beter dan door Smallingerlands huidige regenten zullen de Raadsleden, die eens 's Burgemeesters macht inperkten, worden geëerd door den nieuwen Raad, wanneer deze straks door diepgevoelde reverentie voor het oude besluit den toestand herstelt, waaronder wijlen de heer Bruins Slot lange jaren zijn ambt uitoefende. EERSTE KAMER DE HEER HENDRIX HERDACHT. Gistel-middag hield de Eerste Kamer een korte bijeenkomst. Ingekomen was o. a. een brief van de fa milie van wijlen den heer Hendrix, lid der Kamer, meldende zijn overlijden. De Voorzitter hield de volgende toe spraak: Wederom kwam de sprake tot ons, dat de mensch hier op aarde geen blijvende woonstede heeft. 11 Juli j.l. ontsliep ons medelid de h. Hendrix. Een werkzaam leven heeft met zijn heengaan een einde genomen. Eerst op 28 September 1929 dit Staatscol lege binnengetreden, werd hij reeds enkele maanden later door krankheid bezocht, wel ke, na wijken, opnieuw over hem kwam. Zoo dierf hij de gelegenheid, om groote- lijks deel te nemen in de besognes dezer Kamer. Zijn arbeidsveld heeft elders gelegen. Wat het publieke leven betreft gedurende geruim en tijd in den Rade van de hoofdstad des Rijks en in de Staten van Noord-Hol land, een der twee gewesten, die hem tot "s lands vergadering afvaardigde. Daarnevens heeft de afgestorvene in verecnigingslevon op yarieerend gebied, bizonderlijk dat van handel en industrie, zijne kennis en zijne krachten met vrucht gegeven. Deelnemende in het door hen geleden ver lies, bidden wij den nabestaanden toe, dat de God aller vertroosting hun zeer nabij ONZE STEENKOOL IN FRANKRIJK 20 PCT. REDUCTIE. De Fransche regeering heeft aan de-Neder- landsclie regeering doen mededeelen,. dat de Fransche adviescommissie op 21 Juli de re ductie voor den invoer van steenkolen in Frankrijk definitief heeft vastgesteld met ingang van 27 Juli op 20 pet. van het ge middelde der jaren 1928, 1929 en 1930. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND In de gisteren voortgezette zitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland werden de besprekingen voortgezet over -het verstrek ken van kapitaal aan de vereeniging Ned Herv. stichtingen voor Zenuw- en Geestes zieken, gevestigd te Amersfoort, waarbij tevens ter sprake kwam het voorstel.-Dins dag ingediend door mevr. DE VRIES— BRUINS (S.D.) om Gedep. Staten te verzoe ken het voorstel terug te nemen en een commissie in te stellen, die de kwestie der centralisatie op dit gebied zal hebben te onderzoeken. De heer VAN BAREN (A.R.) wilde de ge schiedenis en d'e ervaring laten spreken. De Christelijke vereeniging tot verzorging an krankzinnigen verzorgt 3500 patiënten n heeft op het gebied der krankzinnigen verzorging baanbrekend werk verricht, In die inrichtingen kreeg de verpleging een- eigen sfeer, krachtens 't principe, waarvan de vereeniging uitgaat. Aanvankelijk stond de vereeniging daar mee alleen. Thans wordt algemeen de be teeken is van de sfeer erkend voor. de ge- ;zing der geesteskranken. Gebroken werd' ook met "het blok- en ka zerne-systeem. Ingevoerd is het zg. pavil joenstelsel. De gestichtskleeding werd afge schaft en de gezinsverpleging ter hand ge nomen. De vereeniging begon met een eigen oplei ding en gaf diploma's uit eer nog het staats diploma bestond. Men kan dus allerminst met grond be- ■eren zooals Mevr. de Vries deed, dat overheidsbeheer „toonaangevend1" is, „aan de spits staat", „nieer waarborgen biedt" i „de leiding heeft". Juist is van particuliere zijde vaak een prikkel op dé overheid uitgegaan om een betere sfeer voor de - verpleging der arme patiënten te schapen. Wat bedoelde Mevr. de Vries met haar overheidsbeheer? Staatsbeheer? Maar laten we dan eens zien riaar het gesticht te Woenselj waar geheel in haar geest' gehan deld is. Daar zijn niet zooveel patiënten en daar bestaat een sfeer van wetenschappe- lijken arbeid. Zoo althans is men er begonnen. Maar er is niets van terecht gekomen. Woensel is een overheidsgesticht, maar overigens een doodgewoon gesticht, dat zich van andere in niets onderscheidt. Mevr. de Vries wees ook op de Noord-Hol landsche gestichten. Maar de verpleging is ook daar niets wetenschappelijker, niets beter dan elders. Maar er is daar een wetenschappelijk laboratorium, zoo is gezegd. Maar de chris telijke vereeniging heeft eveneens een we tenschappelijke vooropleiding en zij is het die, na eerst 'n kleine kliniek in Groningen te hebben gehad, de eerste kliniek in ons vaderland heeft opgericht: de bekende Vale- riuskliniek te Amsterdam. Daarna pas is de kliniek van Prof. Heilbron gekomen. Prof. Bouman, de latere opvolger van Winkler, was het hoofd dier Valeriuskliniek Hij heeft er wetenschappelijk werk gedaan met doctoren en assistenten en toen hij ver trok is dat doo. gezet en misschien nog in tensiever gemaakt. Er is nu een directeur en een apart wetenschappelijk leider. Een wetenschappelijk centrum is deze kliniek geworden voor de gëhe.ele christelijke krank zinnigenverpleging in Nederland. Geen dok ter gaat naar een der christelijke.gestichten dan na wetenschappelijke vooropleiding en wetenschappelijke inleiding in de psychia trische neurologie. Deze vorming staat onder leiding van prof. v. d. Horst, een man, die op weg is om naam te maken. Mevrouw de Vries moet dit alles niet negeeren. Of is zij soms blind voor de feiten van wege haar groote sympathie voor over heidsbeheer? Spr. bestrijdt voorts dat er te weinig dok ters zijn in de particuliere gestichten. Het is niet altijd gemakkelijk de artsen voor dit werk te krijgen maar dat komt evenzeer voor bij de overheidsgestichten. Er zijn nu eenmaal niet zooveel psychia trische doctoren. Intusschen wordt van par ticuliere zijde door subsidieering de oplei ding in psychiatrische richting zooveel mogelijk gestimuleerd. Ook de opleiding van het verplegend personeel is in de particuliere gestichten voldoende. De actieve arbeidstherapie is zoo mooi Santpoort, zeide Mevr. de Vries; Maar dat heeft met de principieele vraag niets te maken. Die arbeidstherapie is niet iets spe ciaals van Santpoort, maar stamt uit Duitschland. Voorts valt omtrent de overheidsgestich ten nog op te merken, dat ze economisch allerminst een voorbeeld zijn. In Noord- Holland liep het beheer zelfs Volkomen vast. Daar moest een ingrijpende loonsver laging worden ingevoerd. De toestand was heel erg, zoo erg zelfs, dat het personeel inzag geen bezwaar te moeten maken tegen de aantasting der arbeidsvoorwaarden door de „democratische" Noord-Hollandsche Sta ten. Het overheidsgesticht in Noord-Holland heeft zich toen aangepast aan de particulie re gestichten. Mevr. de Vries vraagt een onderzoek na- centralisatie. Wat bedoelt zij daarmee? is met het aangeven van haar bedoeling zeer vaag gebleven. Van een provinciaal ge sticht sprak zij niet meer, maar wel gaan haar bedoelingen in die richting. Merkwaardig is echter dat in Noord-Hol land, waar een provincin .i gesticht bestaat, ook van soc.-dem. zijde een onderzoek is ge vraagd naar centralisatie in .verband met De llott er dams che Brandweer hield op de Feyenoordkade haar jaarlijksche demonstra tie, die in le eerste plaats bedoelde na te paan in hoeverre samenwerking tusschen drijvende stoomer en motorspuit mogelijk is. Dit is van beteekenis in dezen tijd met zijn enorm hooge gebouwen. BRANDWEER-DEMONSTRATIE meer eenheid van verzorging, enz. Wat heb- m we dan aan prov. gestichten? Wil men adviezen over dergelijke onder werpen, welnu er bestaat een vereeniging van directeuren van gestichten; misschien is die te raadplegen. Zij bespreekt regel matig het vraagstuk der krankzinnigenver pleging. technisch eri ook wat de verple ging betieft. Spr. acht de motie van Mevr. De Vries volkomen overbodig en zal er daarom tegen steramen. Intusschen dringt spr. er op aan, dat Gedep. Staten zorgen voor voldoende ruimte. De heer BERGMEYER (S.D.) heeft als bezwaar tegen het huidige systeem, dat de armlastige familie niet vrij is om het ge sticht voor. een .patiënt te kiezen. Dr. SCHOKKING (C.H.) zag in de rede in Mevr. De Vries een krachtig pleidooi voor het huidige stelsel. Veel van wat zij zeide behoort bij het Rijk thuis. Een ander stelsel is niet noodig. Nadat de heer BORGHOLS (Gedep.) op grond van de uitstekende jarenlange erva ring het voorstel verdedigd heeft, werd dit aangenomen z. h. s. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE SMILDE. De stemming voor de gemeenteraad te Boven-Smilde, noodig doordat de uitslag on geldig werd verklaard, wordt gehouden op Maandag 3 Augustus a.s. BOND VAN CHR. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN Te Rotterdam zal Dinsdag 4 Augustus e.k. gehouden worden de eerste jaarvergadering van den Bond van Chr. Geref. Mannenver- eenigingenin Nederland, verleden jaar te Utrecht opgericht. Aan den avond van dien dag zal in het kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk te Rotterdam, Jonker Fransstraat 51. om 8 uur een openbare samenkomst worden gehouden, voor ieder vrij toegankelijk, waar zal optreden Prof. G. Wisse, van Apel doorn, met een rede over Tempelontwijding en Tempelheiliging.. BOND VAN CHR. GEREF. J. V. DE A.S. BONDSDAG. Woensdag 12 Augustus a.s. zal te Gronin gen in het kerkgebouw aan de W. A. Schol- tenstraat de 27e bondsdag gehouden worden van bovengenoerriden bond. In de morgen vergadering komen verschil lende huishoudelijke zaken aan de orde, o. m. een voorstel om de bondsdagen in 't vervolg, evenals die van andere bonden, op christelijke feestdagen te houden. Voor de bestuursverkiezing zijn door het hoofdbestuur gecandidateerd: voor vice-voor- zitter Ds. A. M. Berkhoff (aftr.) en Ds. H. Visser,Thans nog te Leeuwarden; voor pen ningmeester K. van Dongen te Rotterdam (aftr.) en M. C. Schouten te Apeldoorn en voorts Ds. L. H. van der Meiden van Den Haag (aftr.) en Ds. G. Salomons van 's-Gra- endeel. In de middagvergadering zal de heer B. A. Schotel van Dordrecht refereeren overeen nader bekend te maken onderwerp, terwijl in de avondvergadering een opwekkende rede zal worden uitgesproken. Deze bods dag is de eerste, die ingevolge besluit den bondsdag 1930 elders dan te Utrecht houden zal worden. NIEUWS UIT ONZE BLINDEN- WERELD Het Bestuur van het Chr. Blindeninstituut „Bartiméus" schrijft ons: Hendrik Punt, leerling van het Chr. Blindeninstituut „Bartiméus" te Zeist, db: zijn opleiding ontving van Mevrouw G. O. ie Reeders, slaagde voor het theoretisch ge deelte Piano van het examen der Konink lijke Vereeniging van Toonkunstenaars te Den Haag. Een and ere leerling, Jacob de Roer, ontving na een proeftijd van een aai maan den een vaste aanstelling als >>»eno t> pist bij d> R. E T. Houthandel te Utrecht iaan v. d. Assem hoopt als he limandenmaker nog dit jaar zeil. tan- dig den strijd om het bestaan in zijn \v plaats te beginnen, Nu de vacantietijd is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken w\j dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vucantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de Pïzers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Voornaamste Nieuws. UITVOERING TARWEWET De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft het arbeidsgebied van de Gewestelijke Tarwe-organisaties voor Gelderland, Utrecht en Overijssel en voor Nnord-Brabnnt nader bepaald als volgt: 1. Het arbeidsgebied van de Gewestelijke Tarweorganisatie voor Gelderland, Utrecht en Overijssel zal zich uitstrekken over do provinciën Gelderland, met uitzondering van het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen, Utrecht, met uitzonde ring van het gedeelte ten Westen van spoorweg Amsterdam-Woerden en Overijssel benevens het gedeelte van de provincie Noord-Holland ten Oosten van genoemden spoorweg. 2. Het arbeidsgebied van de Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Noord-Brabant zal zich uitstrekken over de provincie Noord- Brabant, benevens het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Vervoer van meel en bloem, Het *Rcgéeringebureau voor de uitvoering i<n de Tarwewet vestigt er nogmaals ern stig de aandacht op, dat het vervoeren en opslaan van ongemengde tarwemeel of tar- vVebloem (zoogenaamd tarwemeel of tarwe bloem B) i6 verboden', doch dat in bepaal'e gevallen en onder bepaalde voorwaarden vergunning tot vervoer en afslag kan wor den verleend, waarvoor belanghebbenden zich zullen moeten wenden tot de ve -eeni- ging Nedierlandrche Meelcentrale, voorloo- pig gevestigd Trompstraat 73, den Haag. Vervoer of opslag zonder vergunning kan ernstise bestraffing ten gevolge h bben. Handelaren in tarwemeel of tarwebloem B mogen d-us van de bij hen aanwezige voor raden niet afleveren zonder vooraf verkre gen vergunning van de Meelcentrale. Zij moeten er daarbij echter op rekenen, dat vergunning tot aflevering van tarwe meel of tarwebloem B in geen geval wordt verleend voor aflevering aan bakkers en banketbakkers, die nog van dat meel of bloem in voorraad hebben. Het is dos noodzakelijk, dat handelaren, die vergunning wenschen tot het vervoer van dat meel of die bloem naar afnemers bii hun aanvraag om die vergunning opge ven, voor wie de te leveren tarwemeel of tarwebloem B bestemd is. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat zij die geen lid zijn van een organisatie, zich ze licn moeten aansluiten bij de Meelcen- (blz. 1) Vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland. (blz. 2.) De commissie van ministers van financiën te Londen moet tot een accoord zijn geko men inzake de hulpverleening aan Duitsch- De Duitsch-Oostenrijksche tolunie. De onrust in Spanje blijft voortduren. (blz. 5) Onze Duitsche correspondent over den pas overleden Nathan Söderblom, aartsbisschop van Zweden. (blz. 7) Relletjes te Rotterdam. Een onschuldige man valt als slachtoffer. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk". Generale Synode der Chr. Geref. Kerk. Leger en Vloot. BEVORDERING VAN RESERVE OFFICIEREN Men meldt uit Den Haag aan het „Hbd": Men had. er onze aandacht op gevestigd, dat sinds geruimen tyd de bevordering van reser ve-officieren geheel stop staat Naar de juistheid van deze opmerking in formeerend, vernamen wy van bevoegde zijde, dat deze in haar algemeenheid wel juist is. Dat in den laatsten tijd geen reserve-officie- ren zijn bevorderd, houdt verband met de over gangsperiode, welke Ontstaan is door het be- siuit van den tegenwoordigen minister van Defensie, waarby het stelsel der z.g. dubbel- rangen, ingesteld door minister Lambooy, weer is verlaten. Op het oogenblik nemen b~v ea acht majoors by de infanterie nog de plaats in van kapiteins. Men verwacht, dat hieraan nog dit jaar een einde komt. Hiervan zal dan als het ware automatisch het gevolg zyn, dat de bevordering van de reserve-off'cieren weer voortgang krygt, om dat de bevordering van reserve-officieren nu eenmaal nauw verband houdt met die van de beroepsofficieren Gemengd Nieuws. ALS TWEE STOEIEN Twee arbeiders,, werkzaam aan den Rijks straatweg te Castricum waren Woensdagmor gen aan het stoeien. Een derde arbeiders mengde zich daartusschen en sloeg om tot nu toe onbekende redenen den arbeider A. Phi- lipsen, van Halfweg, met een schop dusdanig Op het hoofd, dat spoedige overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk bleek. De toestand van P. is niet van levensgevaar ontbloot De dader is door de politie aange houden. Een onderzoek wordt ingesteld. HET GEVAARLIJKE BADEN IN ZEE De zee heeft in de enkele zomerdagen waarop het strandbezoek van belang was reeds vele offers gevraagd. Te Wassenaar vielen slachtoffers, terwijl ook aan de kust strook tusschen Scheveningen en Hoek a au Holland zich verdrinkingsgevallen voor- De meeste dezer verdrinkingsgevallen zijn het moet helaas geconstateerd worden veroorzaakt door eigen schuld. De zee '.och is nimmer een vertrouwenswaardig element geweest en juist de onkunde met de gevaar lijke onder- en bovenstroomingen heeft me nigeen reeds het leven ontnomen. Dit is te meer te betreuren, omdat bij oplettendheid en voorzichtigheid zich slechts enkele ge vallen van verdrinking in zeé per seizoen behoefden voor te doen en dat zouden dan de gevallen zijn, welke los staan van het door den stroom meegesleurd te zijn. Die gevallen doen zich slechts zelden voor en practisch zullen 90 pet. van dergelijke on ge? vallen te wijten zijn aan voornoemde oor- Gewoonlijk zijn het de stedelingen, doch ook wel de bewoners der kustplaatsen, die zich bezondigen aan zich te ver in zee wa gen. Het staat goed en de vrienden en ken nissen zullen eerbied voor een dergelijkcn zwemmer krijgen, zoo meent menigeen. In werkelijkheid zal echter de kenner van de zee en hij, die op de hoogte is van de ge vaarlijke zeestroomingen langs de Hol land sche kust, met weinig achting over een der- gelijken waaghals denken en zich bezorgd maken over den man zelf en over degenen, die hij mede in gevaar brengt, in casu de mogelijke redders. Vooral tusschen de Delflandsche hoofden valt er langs de kuststrook tusschen Hoek van Holland en Scheveningen een gevaar lijke strooming te constateeren. De zuigende deining van de zee vormt een trek naar da zee, welke voor de zwemmers funest kan worden. De stedeling en de sporadische zee- zwemmer onderschatten die trek gewoonlijk en juist daardoor verdrinken er jaarlijks tientallen, waar het in het geheel niet noo dig zou zijn. Zij, die de zee kennen en meer nauwlettend nagaan op welke wij7b de stroom zijn weg kiest, zij zullen met de noo- dige aandacht gaan zwemmen en zicli niet verder tusschen de dammen of langs de kust wagen als noodig is. Nimmer zal een ge oefend zwemmer zonder gevaar voor het leven te loópcn zich. verder kunnen of mogen wagen dan daar, waar hij staande voor een groot deel het lichaam boven wa ter kan houden. Dat de richting van den stroom, het aanwezig zijn van z.g. muien en zeedammen, en de toestand van eb of vloed, gewicht in de schaal leggen, is be grijpelijk. De grootste zekerheid heeft de stedeling echter door steeds zoover in z le baden, dat hij staande k»n blijven en de macht over zijn lichaam niet tegen den sterken stroom behoeft in te boeten. Nu er de laatste dagen weder zooveel verdrinkingsongevallen voorkomen, is het zeker vvenscheiijk dat een en ander nogmaals in wijden kring onder de aandacht gebracht wy-'t

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1