|liruu"r ft i ïtódjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. HEVEA ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0 15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijkache zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3410 WOENSDAG 22 JULI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.171 Elke regel meer0.22 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargarv Dit nummer bestaat uit DRIE bladen JOODSCHE BOEREN. Wie Jood zegt, zegt sjachelaar en hande laar; een landbouwende zoon van Abra ham lijkt ons iets buitengewoons. Toch is dit een gansch onjuiste gedachte, want een volk verloochent zijn afkomst nooit en waren de aartsvaders geen herdersvorsten met een wereldreputatie? Daarom konden wij ook onlangs schrijven in de driestar „De opbouw van Palestina": „In de kolonies is de vrees beschaamd, als zouden Joden nooit goede landbouwers kunnen worden". Wij komen daar op terug, omdat men ons naar aanleiding van deze stelling een knip sel zond uit de Zwolsche Crt., waarin verhaald wordt, hoe Joden uit alle deelen der wereld, rijken en armen, bij Twentsche boeren worden opgeleid tot degelijke land bouwers, die straks aan de opbouw van Palestina meewerken. Er bestaat, aldus de. schrijver in de Zwolsche Crt., in Overijsel een afdee- ling van de Zionistische Federatie, met een centraal punt in Deventer. Van daaruit worden jongelieden, die voorbestemd zijn naar Palestina te gaan, uitgezonden naar verschillende deelen van de provincie, ze worden bij landbouwers geplaatst en leercn daar het boerenbedrijf. Ook in Twente, en wel speciaal in de omgeving van Enschede en Hengelo, is een aantal van deze jongens aan het werk; ze leven er als boer met de boeren mee, leeren grondig de praktijk van het boerenbedrijf kennen, en dank zij de medewerking van de Nederlandsche regeering, is het moge lijk, dat deze jongens ook theoretisch wor den opgeleid; voor wat Twente betreft aan de Rijkslandbouwwinterschool te Hengelo." De Kolonisten in Palestina zijn wat blij m'et deze in Nederland gevormde landbouw- leiders. En ook in Twente zijn ze welkom, want van een landbouwer mocht de schrij- ver „dat men graag deze jongelieden op de boerderij heeft, omdat ze van aanpakken weten, en omdat het „boeren" hun aan geboren schijnt. De heer ir. W. C. v. d. Meer, directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Hengelo, vertelde, dat zij de beste leer lingen zijn, die de school aflevert. Zij zijn in staat, de leerstof, waarover de anderen rl twee jaar doen, in één wintercursus te üer f] verwerken. iidenl 1 Is trouwens ook niet weinig, wat in ri de toekomst van hen zal worden gevraagd Straks, als ze in Palestina zijn Bange te? komen, zullen ze de leiding op zich heb- 'meti ben te nemen van boerenbedrijven of van J heele landibouwdorpen. Reeds hebben velen, die hier hun opleiding hebben ge- had, zich in het aartsvaderlijk land ver- H dienstelijk kunnen maken. En het doet ner B goed, zoo vertelde iemand, die er een zijn 1 reis had heengemaakt, in Palestina op le on ve,e plaatsen Hollandsch ingerichte boer aat h4 derijen te zien, met Hollandsche vee, waar men in de Hollandsche taal, zij het met Twentsch-Poolsch accent wórdt begroet. Het is streelend voor ons te weten, dat Twente bijdraagt in den opbouw van Pa- r ae lestina en in het herscheppen van een leschel vroeger verwaarloosd land, waar de van ihand jluig en hof verjaagde Joden een veilige toevlucht kunnen vinden." j Terecht mochten we dus schrijven, dat Joden zeer wel goede landbouwers kunnen W-worden. Wie zou van een volk met zooveel gaven ook anders verwachten? ford* Com fl ide cn York ONJUIST ARGUMENT. De Remonstrantsche Broederschap heeft eden^aar ernstige bezwaren aan de Staten-Gene DuitJraal kenbaar gemaakt inzake het wetsont- oorkcj\verp van Minister Donner. Het is jammer, dat zij daarbij afgegeleden is op een pad, waar een godsdienstige vereeniging als deze zeker niet behoorde te komen. Dat de Broederschap de wijze, waarop de Minister het ook door haar erkende kwaad MtjIne wil bestrijden, afkeurt, is haar volste recht. Men kan het er niet mee eens zijn, doch men is geroepen de argumenten te wegen. Echter komt deze organisatie op een ge heel ander terrein, wanneer ze betoogt, dat de Godslastering toeneemt, niet het minst door de wijze, „waarop door vele godsdien- Btigen over God wordt gedacht en gespro ken". Met dit betoog kan men misschien propa ganda maken voor eigen kring; een argu ment tegen Donner's voorstel is het in geen geval. In een bezwaarschrift tegen een wet telijke maatregel, gericht aan een politiek college, is het gansch en al misplaatst. Het wordt echter nog veel erger, als men bedenkt, dat het bewijs voor de boven geci teerde stelling absoluut ondeugdelijk is. Wat bedoelt de Broederschap met deze beschul diging? Dat blijkt uit de toelichting. Na de woorden van Goethe geciteerd te hebben: „So wie der Mcnsch, so ist sein Gott: Darum wirt Gott so oft zur Spott"; Zegt hef adres: „Dit woord van Goethe wordt telkens be waarheid. Met name zij hier gedacht aan de wijze, waarop soms van godsdienstige zijde de meest stuitende vorm van oorlogs 10.00 ikkinj laatst ihlllen bedrijf met een beroep óp den wil van God wordt verdedigd en met een beroep op Zijn Naam wordt gesanctioneerd." Nu mag men toch veronderstellen, dat in een kort adres aan de Staten-Generaal elk woord ernstig overwogen is en dat men het met de redactie zeer nauw mag nemen. Let er dus wel'op, wat er staat: van godsdien- 5 zijde wordt soms de meest stui tende vorm van oorlogsbedrijf met een beroep op de wil van God verdedigd. Er staat niet, dat een vrijheids- of ver dedigingsoorlog met een beroep op Gods wit wordt verdedigd; neen, oneindig veel erger: de meest stuitende vorm van oorlogs b e d r ij f wordt goedgekeurd. Nu zouden we toch willen vragen: waar ter wereld is dat ooit gebeurd? Wij ontken nen het met beslistheid. Het Christendom (want dat zal met „godsdienstige zijde" toch wel bedoeld zijn), erkennend, dat oorlogvoeren onder bepaalde omstandigheden geoorloofd is, heeft zich im- beijverd om elke stuitende vorm tegen te gaan en elk schrijnend oorlogsleed te ver zachten. Daarom doet de Remonstrantsche Broeder schap hét Christendom onrecht aan, als ze ter plaatse, waar het niet behoort, blijk geeft van haar eenzijdige ontwapeningsopvatting. BINNENLAND. HET NED. PAVILJOEN TE PARIJS Met medewerking van de Vereeniging „Oost en West" zal binnenkort het licht zien een aan de Nederlandsche vertegenwoordi ging ter Parijsche tentoonstelling, gewijd Gedenkboek, een uitgave, welke mede strek ken zal aan de bevordering van het doel, dat het Nationaal Steuncomité Parijs zich ;esteld heeft. DE RIJKSWEG ROTTERDAM- RIJSWIJK HET GEDEELTE ONDER OVERSCHIE. De minister van Waterstaat maakt bekend, dat het gedeelte van den nieuwen Rijksweg van Rijswijk naar Rotterdam onder de gemeente Overschie tusschen K.M. 17.700 en KjM. 19.210 hedenmorgen 10 uur voor het verkeer in de richting RotterdamOverschie zal worden opengesteld. Dit gedeelte van den nieuwen Rijksweg is ingedeeld in-de eerste klasse; het is gesloten verklaard voor alle vervoer in de richting OverschieRotterdam. NEDERLANDSCH-BELGISCHE KAMER VAN KOOPHANDEL Te Amsterdam is opgericht een Nederlandsch Belgische Kamer van Koophandel, welke al daar zal gevestigd zijn. President dezer Kamer is de heer Emile de Pooter. industrieel te Antwerpen; vice-presi dent is de heer Edgard Dupont. lid van den I voor de Scheepvart te Antwerpen; als secretaris treedt op de heer Mr. J. L. Bakhuij- Schuld te Amsterdam. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND De Provinciale Staten van Zuid-Holland vergaderden gisteren onder presidium van Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek. Het ver slag omtrent den toestand der provincie in 1930 werd na enkele opmerkingen z. h. s. goedgekeurd. De heer C. Warn aar (a.r.) maakte eeni- ge bemerkingen over het verslag omtrent het'toezicht op de waterkeeringen. De heer v. Duin (r.k.) betreurde, dat af wijzend is beschikt op het verzoek om sub sidie van den Ned. R.K. Politiebond St Mi- haël voor de te 's-HertogenLvsch gevestigde politipvakschool. De heer H e u k e 1 s (a.r.) antwoordde, dat Gedeputeerden op het standpunt blijven daan, dat hier geen taak ligt voor de pro vincie. In 1923 is op denzelfden grond een verzoek om subsidie afgewezen van den Alp. Ned. Politiebond. De provincie immers heeft geen eigen politie. Ware dit wel zoo, dan ou wijziging van het standpunt overweging erdienen. De heer v. Zadelhoff (s.d.) verdedigde een prae-advies om 300 gulden subsidie te verleenen aan het te 's-Gravenhage te hou den congres voor de behandeling van vak- opleidingscursussen. Voor het vakonderwijs achtte spr. dit con gres van veel nut. Bij het vakonderwijs is de provincie nauw betrokken. Tot aan de in werkingtreding der nieuwe nijverheidsonder wijswet gaf de Provincie steeds subsidie. Daarmede is erkend het belang, dat de Pro- incie heeft bij dit onderwijs. De heer De Bra uw (a.r.) ontkende het belang der provincie bij dit congres. Door de regeling, die bij de Nijverheidsonderwijs wet is gegeven, is het vakonderwijs gestem peld tot een belang van rijk en gemeenten. De heer H e u k e 1 s (a.r.) verdedigde na mens Ged. Staten het prae-advies. Het voor stel werd z. h. s. aangenomen. Mevr. De Vries-Bruins (s.d.) deed het •oorstel aan Ged. Staten te verzoeken een commissie te benoemen om de mogelijkheid en wenschelijkheid te onderzoeken van groo tere centralisatie op het gebied van de ver zorging van zenuw- en geesteszieken. WINTERDIENSTREGELING SPOORWEGEN AVONDTREIN EINDHOVEN—VENLO. Naar wij vernemen bestaat het voornemen met de a.s. Winterdienstregeling een avond- trein Eindhoven—Venlo in te leggen, aan sluitende op trein 189. Vertrekkende van Rotterdam te 16.35. EEN ZEVENTIGJARIGE ROTTERDAMMER EEN LOSSE BIJERAGE Een Rotterdammer schrijft ons: De oud--Gouverneur-Generaal Idenburg, die den heros Dr. Kuyper gedurende zijn geheele ziekte zoo trouw bezocht en aan 't sterfbed mocht staan van dezen zeer sterke hoopt morgen zelf den leeftijd van den sterke te bereiken. Oud Gouverneur-Generaal Idenburg een zeventigjarige Rotterdammer? Ja. de heer Idenburg is een Rotterdammer van geboorte Hoewel hij er slechts een zestal jaren ver bleef is toch Rotterdam zijn vaderstad. De heer Idenburg mag op een welbesteed leven terug zien en hijzelf zal de eerste zijn die zijn God dankt, voor 't geen hij heeft mogen verrichten tot eere Gods. De zeventigjarige heeft getoond, dat men voor de wereld groot kan zijn, in eigen oog klein kan blijven en ook klein voor 't oog van God. Evenals Dr. Colijn is de heer Idenburg als militair naar Indië gegaan, terwijl hij er naderhand als Gouverneur-Generaal heen mocht trekken. Ook is de jubilaris Gouverneur geweest van Suriname. In Oost- en West-Indië heeft hij dus geregeerd. Niet het minst in Patria heeft de oud- minister zich in de politiek begeven. Welke post hij bekleedde, altijd kwam hij op voor de A.R.-béginselen. In 1894 bij zijn eerste verlof kwam de heer Idenburg in aanraking met Dr. Kuyper en enkele jaren daarna deed hij zijn intrede in 's lands raadszaal. Op reis zijnde van Indië naar Nederland werd de heer Iden burg o.a. in Gouda en Utrecht candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Eerst bij aankomst in het vaderland vernam hij. wat onze partij van hem verwachtte. Deze verwachtingen zijn niet beschaamd uitge komen. In onze volksvertegenwoordiging maakte hij een sympathieke indruk door het vrien delijke en rustige van zijn voorkomen, maar ook toonde hij zich iemand van wils kracht en stevig karakter. Door dit op treden werd hij de aangewezen persoon om, als Minister van Koloniën in het kabinet Kuyper a:.n de groene tafel plaats te nemen, na het overlijden van den heer van Asch van Wijck in 1902. De heer Idenburg besefte d'iep, welke een zware taak hem op de schouders werd ge legd en het is niet anders dan onder bid dend opzien tot God, dat hij haar aan vaardde. Evenzoo was het toen de oud-Minister in 1909 naar Oost-Indië vertrok om daar als Landvoogd den scepter te voeren. Bij zijn vertrek hebben toen vele 's landsgrooten hem uitgeleide gedaan en hun heilwen- schen vergezelden hem naar ons Insulinde In het Ministerie Ruys de Beerenbrouck, het vierde Christelijke Ministerie, trad hij in 1918 voor de derde maal op als Minister van Koloniën en d'e schat der kennis van Indische zaken in zijn ijzensterk geheugen heeft toen weer velen verbaasd. Zijn keurig verzorgde redevoeringen niet alleen in de Kamer, maar ook op ander terrein werden steeds met groote aandacht gevolgd waren fraai van stijl en toonden de groote belezenheid van den heer Idenburg. Slechts kort heeft hij toen den zetel bezet in het Ministerie op het Haagsche Plein; om gezondheidsredenen moest hij aftreden Nog tijdens het leven van Dr. Kuyper werd de heer Idenburg in zijn ïlaats tot lid van de Eerste Kamer gekozen, waar Dr Kuyper zeer verblijd over was, want wat Prof. Dr. F. L. Rutgers voor Dr. Kuyper geweest is in de belangrijkste perioden- van Dr. Kuyper's leven is de heer Idenburg ge weest in den levensavond van Dr. Kuyper. De heer Idenburg leerde Dr. Kuyper wel reeds eerder kennen en waardeeren, maar toen deze aan het einde van zijn leven was gekomen is de oud-Minister 't geweest, die Dr. Kuyper steeds heeft bezocht In het boekje „Het Kuyperhuis" zegt de heer Idenburg zelf in een inleidend woord met betrekking tot Dr. Kuyper: „In het huis op de Prins Hendrikkade te Amsterdam bezocht ik Dr. Kuyper één maal slechts; in zijn woning aan de Kei zersgracht mocht ik eenige dagen verblijven maar verreweg het veelvuldigst en het in tiemst zag ik hem in de Kanaalstraat" en verder als hij over een van Dr. Kuy per's kamers spreekt waar deze het laatst van zijn leven in verkeerde: „Aan die plaats bij het raam behoud ik dierbare herinneringen. Naarmate zijn levenszon meer ter kimme neigde, ontsloot hij meer zijn hart. Dat hart, <tat zoo warm klopte; dat zoo diep voelde; dat zoo teeder met God leefde." Uit verschillende dingen blijkt wel hoe nauw de heer Idenburg zioh aan Dr. Kuyper verbonden gevoelde. Deze geloovige staatsman is er van over tuigd, dat God alle dingen bestiert en op zijn zeventigsten geboortedag mag ons volk den Heere danken voor 't geen Hij ons in Idenburg schonk en van hoeveel belang het advies van Dr. Kuyper aan de betrokken districten, om den lieer Idenburg te candi- deeren, voor Nederland en voor Indië ge weest is, dat heeft de historie van de laat ste dertig jaar wel bewezen. Moge God aan den heer Idenburg op zijn levensavond nog kracht geven om ons volk tot zegen te zijn. HET PETITIONNEMENT Het bestuur der Vereeniging de Neder landsche Dagbladpers deelt mede, dat gister (Din sdag 21 Juli) 212.502 onderteekeningen A-oor het petitionnement voor International? Ontwapening binnen kwamen. Dit is het hoogste totaal van één dag, dat op heden werd bereikt. Het totaal-generaal over schreed thans aanzienlijk 1.300.000. NEDERLANDSCH FABRIKAAT JUNI-AFLEVERING In de Juli-aflevering van het maandblad der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" trekt de aandacht een beschrijving van een nieuw fabrikaat van de N. V. Gebr. Stork «fc Co., Fabriek van Hijschwerktuigen te Henge lo (O.), nl. een eiersorteermachine (een vin ding van Nederlandschen oorsprong), die zeer practisch en volledig haar werk doet, terwijl verschillende afbeeldingen bij dit ar tikel opgenomen, het geschrevene zeer ver duidelijken. „Nieuwtjes u.t de Nederlandsche Industrie" bevat als naar gewoonte tal van korte, be langwekkende mededeelingen. Vervolgens trekt onze aandacht een uit eenzetting over het onderwerp „Een drill ende Nederlandsche Jaarbeurs voor het NIEUWE WEG ROTTERDAM-UTRECHT Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De Rijksweg RotterdamRijswijk heden ;edeeltelijk in gebruik genomen. I Het totaal aantal handteekeningen op het j Petitionnement der Ned. Dagbladpers is de 1.300.000 reeds overschreden. (blz. 2.) i De Londensche conferentie staat op het punt om te mislukken, i Hoover heeft een tweede plan overhandigd, i De Duitsch-Oostenrijksche tolunie-kwestie voor het intern, hof te Den Haag. I Geweldige wervelstorm boven Lublin j (Polen). Te Sevilla (Spanje) is de toestand zeer gec pannen. De financieele toestand van Duitschland. (blz. 5) Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Generale Synode der Chr. Geref. Kerk. De nieuwe internationale weg RotterdamUtrecht, waarvan het gedeelte Rotterdam— Nieuwerkerk reeds gereed is, terwijl men nu met man en macht bezig is het gedeelte NieuigerkerkGouda aan te leggen. RAADSVERKIEZINGEN DE UITSLAG IN STOLWIJK. Een belangstellend lezer uit Stolwijk meldt ons, dat ons bericht inzake de gemeente raadsverkiezing aldaar onjuist was. De sa menstelling heeft wel verandering onder gaan. Tot heden had slechts één anti-rev. zitting in de Raad, en thans zijn er twee gekozen. Voorwaar een succes in 't vrijzinnige Stol wijk. De S. G. P. behaalde geen zetel. Bij de Statenverkiezing behaalde zij 180 en bij de Gemèénteraad .81 stemmen. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS- VREDESWACHT TEGEN KWAADWILLIGEN. Opgericht is te Amsterdam de Nederland sche Arbeiders Vredeswacht. Art. 2 der Statuten luidt: Het doel bestaat uit: le. Nauwe samenwer king met verwante organisaties in andere Europeesehe landen tot vorming van de kern een internationaal Europeesch Volken- bondgleger. 2e. Het beschermen en bewaken van verga deringen. demonstraties, eigendommen, der moderne arbeidersbeweging tegen aanval len van kwaadwilligen. 3. Het bestudeeren van alle vraagstukken die betrekking hebben op de organisatie van den Europeeschen vrede. 4e. De opvoeding harer leden tot interna tionaal voelen, denken en handelen. Art. 3 van de grondslagen zegt o.m.: De vredeswacht stelt zich op het standpunt der moderne arbeidersbeweging, zooals dit is be lichaamd in S.A.I, en I.V.V. en laat zich in haar gedragslijn leiden door het belang der Europeesehe moderne arbeidersbeweging. Zy voelt zich verbonden met de arbeidersklasse de geheele wereld. De organisatie geeft een wekelijksch orgaan uit, onder den titel „Kameraadschap". De oefeningen zijn reeds begonnen. JENT00NSTELLINGSBERICHTEN" DE JUNI-AFLEVERING. In de Juli-aflevering van het maandblad „Tentoonstellingsberichten" het offficieele tijdschrift van de Nederlandsche Vereeni ging voor Tentoonstellingsbei angen wordt een en ander medegedeeld omtrent de a.s. 25ste Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht, het resultaat van de „Zevenmij^"-tentoon stelling het vorige jaar te Enschedé gehou den, omtrent de a.s. Leipziger Najaarsbeurs, de '19de Duitsche Oostbeurs, die te Konings bergen <zal plaats vinden en omtrent de a.s. Radio- en Gramofoontentoonstelling te Ber lijn te houden. DE MAGISTRATUUR ORGAAN VAN „GROEN VAN PRINSTERER" erscheen een prachtnummer van De Magistratuur, het orgaan van de Vereeniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen „Groen van Prinsterer" Waarlijk, wanneer alle magistraten hun ge meente zóó verzorgen, als de Magistra tuur verzorgd wordt, dan kunnen de ge meentenaren rustig zijn. Het Juli-nummer opent met een foto van r. J. de Lange, secretaris der gemeente Utrecht, die onlangs herkozen werd tot be stuurslid der vereeniging. De „Rondblik" neemt o.a. den loco-burge meester van Franekeradeel onder handen, zich zelf zoo hopeloos blameerde en be spreekt voorts de brand te Parijs en het tadhuisvraagstuk te Amsterdam. Voorts 'ok' een mooi artikel over staatsraad Iden- bi g en andere rubrieken. De uitvoering laat, als gezegd, niets te enschcn over; waarbij w on slotte ver melden. dat de Magistra uur aan alle i gemeentebesturen wordt toegezondi tenland", waarin gewaarschuwd wordt tegen wijl men zich abonneeren kan bh' NV lichtvaardigen opzet van dergelijke plannen. I Drukkerij E. de Bont en Zoon, Rotterdam NEDERL. SPOORWEGEN Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn be noemd- tot onderstationschef le kl. de on derstationschef 2e kl. G. Hartink te Venlo; tot onderstatinnschef le kl. de onderstations chef 2e kl. J. Wunderink te Amsterdam Obgr. ROTT. LLOYD RAP1DE De Firma Ruys Co., hoofdagenten der N. V. Rotterdamsche Llovd meldt, dat de boottrein van het mailschip „Patria", dat Donderdag 23 Juli a.s. des morgens om S uur te Marseijle zal aankomen. Vrijdag 24 Juli te 7.16 uur voorm. te Roosendaal, te S.51 uur te Rotterdam D.P. en te 9.29 uur to Den Haag H.S.M. zal arriveeren. De boottrein aansluiting gevend op het motorschip „Indrapoera", hetwelk 24 Juli a.s. van Marseille vertrekt, zal Donderdag 23 Juli a.s. te 12 uur van Den Haag H.S.M., te 12.30 uur van Rotterdam D.P. en te 13.30 uur van Roosendaal vertrekken. DEN HAAG DE INBRAAK BIJ DE ZILVERVOS Nadere berichten omtrent de daders Omtrent de inbraak op 11 Juli bij de N.V De Zilvervos, Lange Poten, 25, waarbij (ïe dieven zich door insnijding van een ruitje aan de achterzijde van het perceel toegang hadden verschaft en waarbij voor een be drag van f 15 a f 16000 aan bont werd ge stolen, kan thans nog het volgende worden medegedeeld: Na de inbraak kreeg de Haagsche cherche verschillende aanwijzingen in zake personen, die hierbij betrokken konden zijn geweest, terwijl die aanwijzingen er mede op wezen, dat ook een met name genoemde juffrouw in Rotterdam in het complot be trokken was. Vrijdag jl. werd daarop gelijktijdig in Den Haag en in Rotterdam een onderzoek ingesteld, waarbij de Haagsche recherche in laatstgenoemde plaats door de Rotter damsche werd bijgestaan. In Den Haag leidde dit onderzoek tot de arrestatie van 3 personen, waarvan echter weder één op vrije voeten werd gesteld. De aangehoudenen zijn de 31-jarige hakker R. v. A. en de 30-jarige bontwerker J. G. G., beiden wonende in don Haag. In hun wo ningen werd evenwel niets van de gestolen buit aangetroffen. Anders was dit in Rotterdam. Daar stelde men allereerst een onderzoek in naar de verblijfplaats van de aangeduide juffrouw. De genoemde naam en het opgegeven adres bleken echter niet juist te zijn, doch de vergezellende Rotterdamsche rechercheur kwam, nadat men ook in een café in dc buurt van het opgegeven adres tevergeefs inlichtingen had trachten in te winnen, op het denkbeeld, eens een onderzoek in tc stellen, bij een juffrouw, van wie hij ver moedde, dat zij wel bij deze inbraak be trokken kon zijn. Tegelijkertijd werd echter ook een politiepost geplaatst bij de woning van den vadér van den man, met wien deze juffrouw in concubinaat leefde. Nadat de huiszoeking bij deze juffrouw geen resultaat had opgeleverd, is deze ver dachte onmiddellijk genoemden vader gaan waarschuwen. Deze trachtte daarop een ge deelte van den buit in een zak in veilig heid te brengen, doch toen hij met een ge ulden zak buiten zijn woning kwam, viel hij in handen van den daar staanden politiepost Voor een bedrag van f 8000 van het ge stolen bont werd daarbij in beslag genomen In verband hiermede zijn in Rotterdam aan gehouden de bedoelde juffrouw, de 39-jarige B., de met haar in concubinaat levende 28-jarige D. B. en diens vader, de "12-jarige sigarenwinkelier J. B. Deze personen zijn daarop naar den Haag getransporteerd, doch zullen heden weer naar Rotterdam worden teruggebracht, om oor den officier van Justitie aldaar geleid e worden. De twee in den 1-Iaag aangehouden perso- icn zijn gistermiddag voor den Haegschen officier van Justitie geleid. Z/cA f/oo/oenct Luchtvaart OPLEIDING TOT VERKEERSVLIEGER. In Amsterdam. Kaar wy vernemen zal de proef, welke de Regeering wenschelyk acht met betrekking tot het opleiden van bestuurders van verkeers vliegtuigen van enkele jongelieden aan een der zeevaartscholen, nog in dit jaar worden genomen, aanvangende met September a.s. Het onderwijs zal dan worden gegevendoor de Kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam, waar de candidaten, die tevens aan deze school den tweejarigen cursus ter opleiding van derden stuurman by de groote vaart zul len v ti. als kweekeling zullen worden aan- k De dan ten dragen. iingstyd voor hen, die voor ver- ügen zullen worden opgeleid, zal vunste 2% en ten hoogste 3 jaar be- Leger en Vloot. H. M.'s gehouden gekeerd. DE „GELDERLAND". „Gelderland" is gisteren van de te Nieuwediep terug- LUCHTHAVEN HAAMSTEDE. Aangezien het vliegtuig van de K.L.M. van Rotterdam naar Haamstede en terug op a.s. Zaterdag 27 Juli volgeboekt is. zal wederom een tweede dienst in beide richtingen worden ingelegd. Rechtzaken. OVERVAL OP EEN SIGARENWINKELIER. Op 12 Juni j.l., te ongeveer 7 uur, pleegde de Duitscher H. E. J. B. een overval op een sigarenwinkelier aan den Overtoom. Hij kwam den winkel binnen z.g. om een pijp te koopen, doch plotseling trok hij een gummi knuppel en gaf daarmee den winkelier een harden slag op het hoofd. Deze verloor ech ter zijn bewustzijn niet, doch riep om hulp. De Duitscher maakte zich uit de voeten, doch kon op straat gegrepen worden. Wegens poging tot diefstal, voorafgegaan door geweldpleging, eischte liet O.M. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan den. De Vacantie-Kamer der rechtbank ver oordeelde hem tot écn jaar en drie maanden gevangenisstraf. KINDERSPAARGELD VERDUISTERD. Gisteren stond voor de Arnhemsche recht bank terecht een Arnhemsch onderwijzer, rd van verduistering van die verdacht spaargeld der kinderen eener volksschool. In totaal had 1 rdachte f 185 verduisterd. Het O. M. eischte twee jaar gevangenis- NACHTELIJKE VECHTPARTIJ. In en om een woonschuit. In den nacht van 19 op 20 April j.l. wildo te Amsterdam de Weesper arbeider N. M. M. binnendringen in de woonschuit van Van Dam; het schip lag in de Muidertrek- vaart. M. had een bezoek willen brengen aan de dochter van Van D. Een hevige veem- partij tusschen Van Dam en M. volgde, waarbij deze laatste een drietal revolver schoten op Van D. loste. M. stond gister voor de vacantiekamer te Amsterdam terecht, terzake van poging tot doodslag. De Officier van Justitie nam aan, dat verd. schoot vóór hij door Van Dam wjs mishandeld. De opzet tot doodslag is z.i. wettig en overtuigend bewezen. Van Dam was, gezien de houding van verd., gerech tigd handelend op te treden, hij zou zich, ■tidien hij eerst geslagen had, op noodweer icces kunnen beroepen. Spr. eischte tenslotte een gevangenisstraf an één jaar. verminderd met den tijd, in voorarrest doorgebracht. Uitspraak bepaald op 2S Juli. DE MOORD OP MEVR. ADRIANI- SPOELSTRA. Psychiatrisch onderzoek. De Rechtbank te Leeuwarden heeft aan de deskundigen Prof. E. D. Wiersma te. Groningen en Dr. P. R. Westerhuis te I.e.-u- arden opgedragen een onderzoek in 'o stellen naar de geestvermogens van Ik. ani, die eenige dagen geletl mi op Ame land met ziin vrouw in zee ging I eden en haar daarbij opzettelijk onder water hield tot de levensgeesten geweken waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1