VAGANTIE-ADRESSEN ZATERDAG 18 JULI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Nijmegen (als hulpprediker voor Evangelisaitiearbeid), cand. J. A. Ticmens te Arnhem. Bedankt: Voor Marum, A. Adema te Opende (Gr.). NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hurwenen, D. B. Kage- naar te Vuren. Bedankt: Voor Waarder ('hij Woerden), !W Rijnghurger te Polsbroek. Voor Zwart sluis (toez.). J. H. Ch. Israël te Vleuten (U Voor IJlst, O. S. Casemier te Stavoren. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Soestdijk, J. W. van Ree te Barendrecht. Te Aalten, rand. P. W Dam te Lutten a. d. Dedemsvaart. Te Opperdoes, cand. L .S. den Boer te Apel doorn. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. H. W. H. van A n d e 1 hoopt Zondag '6 September a.s. van de Geref. Kerk te Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn) afscheid te nemen en Zondag 13 September d.a.y. te Rotterdam-Zuid (Katendrecht) ter vervul ling van de vac.-Ds. C. B. Schoemakers be vestigd te worden door Ds. H. Popma aldaar, en Donderdag 17 September intrede te doen. Bevestiging en intrede zullen plaats heb ben in het kerkgebouw Putscheplein. Cand. A. de Bruijn, van Den Haag, beroepen predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Hooge Zwaluwe, is voornemens Zondag 23 Augustus a.s. intrede te doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door Dr H. Schokking, van Den Haag. Cand. P. Klapwijk, van Bcrkel (Z.- H.), hoopt Zondag 23 Augustus a.s. intrede te doen als predikant der Geref. Kerk te Dronrijp, na bevestiging door Ds. J. Koele wijn, van Berkel. Cand. J o h s. v a n d e r W ie 1, van Den Haag, zal D.V. Zondag 20 September a.s. in trede doen als predikant der Ned. Herv. Ge- meente te Oostkapelle. Bevestiger zal zijn Dr. E. J. W. Posthumus Meijjes, van Den Haag. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer J. ten Hove, cand. aan de Theol. School te Kampen, wonende te Zalk (bij Kam- I pen), is gisteren door de Classis Zwolle na praeparatoir examen met algemeene stemmen toegelaten om te staan naar de bediening des Woords in de Geref. Kerken. Een eventueel beroep zal gaarne door hem toestond in over weging genomen worden. De heer J. van der Gucht, te Ber gen op Zoom („Vrederust!'), beroepen predi kant by de Geref. Kerk van Veere, is door de Classis Middelburg peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegejaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK DERDE ZITTING President opent met gebed. Met algemeene stemmen wordt een motie tangenomen, waarin de wensch wordt uitge sproken, dat de leden der Kerk hun handteeke- pingen, voor zoover dit niet geschied is, voe gen zullen by de honderdduizenden, die het ;jpetitionnement der Ned. Dagbladpers hebben onderteekénd en instemming betuigd wordt met de resolutie der Ned. afd. van den Wereld bond der Kerken aan de Ontwapeningsconfe rentie, die in Februari 1932 te Genève samen komt, beoogende dat deze conferentie moge komen tot zulk een positief resultaat, dat de ontwapening, zooals deze in het Statuut van den Volkenbond is bedoeld, eindelijk met kracht worde nagestreefd. ■Voor kennisgeving wordt aangenomen een Verzoek der Classicale Vergadering van Gouda, betreffende het uitschrijven van een bidstond. Grostallen worden opgemaakt voor de ba ll oeming van leden der Alg. Syn. Commissie. Ter vergadering komt de Quaestor-Generaal |Mr. Hogerzeil, voor de behandeling der finan- ieieele aangelegenheden. De President deelt hem mede, dat zijn rebe lling over 1930 is goedgekeurd, met déchar- geering over zijn beheer over dat janr, dank betuiging voor het gevoerd beheer en het ver- ïoek, zich weder met het beheer te willen be laste, hetgeen ook aan zyn secundus Mr. Schuller tot Peursum te Amsterdam zal wor den verzocht. Een voorstel der Maatschappij tot bevorde ring der Bouwkunst tot het instellen eener adviescommissie voor ingediende bouwplan nen, wordt uit financieel en technisch oogpunt afgewezen. In enkele gevallen is toestemming tot on- i 0erhandsche aanbesteding gegeven, alsook om alvast bot aanbesteding en uitvoering van het werk over te gaan. Allereerst wordt behandeld het Fonds voor Noodlijdende Kerken en personen. Van H. M. de Koningin werd voor dit Fonds weder f2000 ontvangen. De collecten brachten in 1930 f 14.76 en de giften f 524.20 minder op dan in 1929. De gemiddelde prolongatie-rente bedroeg 2.72% minder dan in 1929, een nadee- lig verschil van meer dan 50%. Aan groote toelagen werd f 35.370 uitbetaald, terwijl een bedrag van f 600 is vrijgevallen, f 50.445 moet nog worden uitbetaald. Voor kleine toelagen aan personen en gemeenten is weer f 10.480 beschikbaar en voor groote toelagen f 30.025. Er werden 16 groote toelagen toegewezen en 14 afgewezen. De rekening en verantwoording wyst aan ontvangsten en uitgaven een cijfer aan van f 99.039.35. Het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften van haar gemeenten, waar deze ont breken, wyst aan ontvangsten en uitgaven f 14.782.95 aan en de balans op 31 December 1930 f 135.990. Weder is van H.M. de Koningin voor dit Fonds t 750 ingekomen. De collecten waren f 11.26 minder. Voor uitkeeringen is f5370 beschikbaar voor 20 toelagen. Met een suppletie van f 2380 uit de Gen. Kas wordt f7750 toegekend. Een toelage wordt vermin derd en één aanvrage afgewezen. Alsnu volgt: „Het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstractementen". Van de Vereeniging „Aanpakken" werd dit jaar f 32.500 ontvangen, waarvoor de Pres. de heer W. van Ooeveren, Penningmeester der Vereeni ging, dank zegt. De rekening wyst aan ontvangsten en uit gaven f 140.126.75 aan; de balans op 31 Dec. 1930 van f 300.252.74. De begrooting voor 1932 wyst aan ontvang sten en uitgaven f 11.025 aan. Aan voor 1930 vastgestelde bijdragen werd f 8075.40 wegens vacature niet uitbetaald. Aan vrijwillige bij dragen kwamen f 1624.06 ?n. Aan 126 gemeenten jwordt met een supple tie van f 17.089 uit de Generale Kas toege staan een bedrag van f 61.353. Vier aanvragen werden afgewezen. Door de belangrijke uitkee- ring der Vereeniging „Aanpakken'' en over schrijving van f 1000 uit de baten van den Ver volgbundel konden de meste der in 1930 ver leende toelagen worden gehandhaafd en de laagste tractementen op f1700, met vrije wo ning en een vergoeding van f 50 voor pers.bel. worden gebracht. De Alg. Wed. en Weezenbeurs ontving uit de exploitatie-rekening van het Weekblad der Ned. Herv. Kerk f728.28. Een predikant, te gelijk hulpprediker eener Gemeente, zal voor beide gemeenten contributie moeten betalen voor de beurs. De ontvangsten en uitgaven der rekening bedragen f 343.716.85 en die der balans op 31 December f 1.277.550.23. Uitge keerd werd aan 373 (vorig jaar 362) weduwen, 6 minderjarigen en 11 erven. De uitkeering wordt weder op f 350 gesteld. Uit de baten van den Vervolgbundel op de Evang. Gezangen werd f 1552.43 ontvangen en aan gekweekte rente f 47.57. De rekening sluit met een saldo van f1750; f 750 worden op het Fonds schraalste f 500 en op het Stodie- fonds f 750 overgeschreven. De uitkeering der Evang. Gezangencompagnie over 1930, wegens verkoop van exemplaren is f 1 344.85. De com missie van toezicht op den druk en de uitga ven der Evang. Gezangen teekende in 1930 96.600 titels; van den Vervolgbundel 15.800 titels. De Algemeene Kas had op 31 December aan achterstallige quota f 14.322.58. De inkomsten en uitgaven wijzen een bedrag aan van f 173.042.11. De rekening sluit met een saldo van f'69.500 (vorig jaar f 61.000). Aan een Classicaal Bestuur, dat verhooging der kosten voor de Classicale Vergadering verzoekt, zal worden medegedeeld, dat de gemeenten deze. kosten moeten dragen. Aan het Ned. Chr. Pers bureau wordt een jaarlyksche steun van f 150 verleend; en voor de uitgave van Van Alphen's Nieuw Kerk. Handboek f 500. Het Hulppensioenfonds voor em.-predikan ten telt 373 deelgerechtigde gemeenten met 531 plaatsen. Aan contributies werd f 50S0 ontvangen. Uitgekeerd werd aan 39 em.-pro dikanten en 6 erven. De ontvangsten en uit gaven wyzen een bedrag aan van f 27.873.28 met een saldo van f20.000. De uitkeering wordt weder op f170 gesteld. By het Fonds voor het Hooger Ondorwys wordt f 100 toegestaan voor een door Kerk voogden te Maastricht uit te geven Gedenk boek 1932. Het Studiefonds ontving uit het Fonds Racer-Tak f 400. Met f 750 uit de baton van den Vervolgbundel kan aan 14 studenten f 1685 worden toegestaan. Het Fonds voor het Gebouw voor de Alg. Synode sluit met een saldo van f2450 De ontvangsten der Generale Kas bedroegen f 76.873.58, waaronder f 2341.15 gekweekte rente, f 2000 legaat van wijlen Mevr. Wed. M. van Baak(Richard en f 1000 aflossing. De bij dragen waren f 3050.45 hooger dan in 1929. Voor 64 uitkeeringen is f 74.469.S8 beschik baar. Er zijn 62 uitkeeringen aan gemeenten, den arbeid in Duitschland, het Comité Land in Zicht (Zuiderzee-werkers) en Valkcnheide (Opvoedingsgesticht voor jongens)en 22 af wijzingen. Aan 84 personen wordt een toelage geschonken, tezamen voor f75.459. 18 Juni is door de Classis Hoorn gesticht een nieuwe gemeente Wieringermeerpolder. Besloten wordt voor een te benoemen hulp prediker in 't eerstvolgend jaar voor het trac- tement f 2000 toe te staan, f 90 als kleine toe lage, f 500 voor de huur van een gebouw en kleine uitgaven aan het Classicaal Bestuur van Hoorn te vergoeden. Het Zuiderzeefonds wil drie kerken en pastorieën bouwen. Ten slotte worden behandeld de fondsen tot ondersteuning van de Kerken der Waldenzen, der Herv. Gem. te Assweiler, in Litauen, tot stichting van nieuwe predikantsplaatsen en de kas tot behartiging der belangen van Herv. Nederlanders in het buitenland. GEDENKBOEK-GEREF. BOND De Gereformeerde Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Nederl. Hervormde (Gereformeerde) Kerk, die dit jaar zijn 25-jarig bestaan heeft herdacht, maig door de goede zorg van het Hoofdbe stuur die feit nog zichtbaar zien: vastgelegd in een zwaar „Gedenkboek", dat zoo juist bij de Drukkerij van „De Waarheidsvriend" de jMaassluissche Boekhandel en Drukkerij van de pers kwam. In overleg en in samenwerking met de Herdenkingscomimissie is dit Gedenkboek saamgesteld. Het biedt allereerst een volledig verslag van de wydingssamer,komst 15 April te Vee- nendaal en van de herdenkingssamenkomst 16 April te Utrecht gehouden. Niet alleen voor hen, die een dezer of beide samenkom sten bijwoonden, maar ook voor hen, die er gaarne geweest zouden zijn, doch daarin be lemmerd werden, is dit Gedenkboek een wel kome uitgave. Er is veel belangrijks gespro- en gaarne wil men dat nog eens lezen herlezen. Ook zy, die niet tot een Geref. Bond beihooren, maar met belangstelling zijn streven en geschiedenis hebben gadegeslagen, zuilen zeker gaarne van dit volledig verslag kennis nemen. Tot de waarde van het Gedenkboek wordt ook in bijzondere mate bijgedragen door een aantal bladzijden uit de levensgeschiedenis van den Bond, geschreven door den Bonds voorzitter, Ds. M. van Grieken. Hij verhaalt wat aan de geboorte van den Bond voorafge gaan is en beschrijft verder de geboortestonde. Van de algemeene vergadering in 1906 vin den we hier de redevoeringen van Ds. Gewin, Prof. Vissoher, Dr. de Lind van Wyngaar- den, Ds. van Grieken en den heer Duymaer van Twist. Die redevoeringen hebben histo rische waarde en 'tis goed dat ze hier bij eenverzameld zyn en bewaard worden. Ver volgens beschrijft Ds. van Grieken in een drietal hoofdstukken: De moeilijkheden blij ven niet uit; Wy gann in onze gedachten nog even terug; en: Nieuw begonnen en moe dig voort. Hier heeft men een stuk Kerkge schiedenis van de laatsten tijd, dat men voor een recht verstand en inzicht in de huidige positie' kernien moet. Voorts zijn nog inge- lascht redevoeringen van Ds. Remme, Ds. Go?,'inga en Ds. Jongebreur. Een tweetal foto's verluchten den tekst. Deze uitgave, die ook uiterlijk welver zorgd is, zal door honderden Hervormden met blijdschap en dankbaarheid ontvangen worden. JOH. DE HEER Ds. A. Windkel schrijft in „Ons Orgaan" naar aanleiding van den vijf en zestigsten verjaardag van Joh. de Heer, den beken den redacteur van „Het Zoeklicht": „Ik be hoor niet tot degenen, die in alle onderdee- len met de zienswijze van br. De Heer mee gaan. Maar ik w?l nog minder behooren tot degenen, die blind zijn voor den zegen, die het Gode behaagd heeft door dezen Zijnen knecht aan ons land en volk te schenken. Het is nu eenmaal zoo: hoe dichter men bij elkaar staat, des te minder groot is me nigmaal wederzij dsohe waardeering. De kleine verschillen en werkelijke of vermeen de grieven tegen iemands persoon, leer, tak- tiek, werkwijze, doen ons vaak een zeer ge reserveerde houding aannemen tegenover broeders, die ons zoo na bestaan en die van de schouderen opwaarts een hoofd grooter zijn dan al het volk ook wij zei ven. Nu moet je het eens indenken, wat. deze man gedaan heeft. Hij heeft als zakenman iets gepresteerd. Een firmanaam gevestigd. Maar daarbij is hij rondgetrokken in tent en opwekkingssamenkomsten in „Het Je ruzalem en Samaria" van ons land; (ja geen lichaamszwakte verhindert, hem de laatste jaren „(tot aan het uiterste der aar de" zijn boodschap te gaan brengen). In middels geeft hij een liederenbundel (naasl een schat van andere Christelijke muziek) uit, die met alle gebreken, daaraan verbon den. maar niet te vervangen is. Hij begint, eerst heel ibeschreidcn, een eigen blaadie, en het groeit uit tot een blad met een heel sterk persoonlijk stempel, waarnaar duizen den grijpen en waardoor onnoemlijk velen gezegend zijn geworden een blad, dat, wat oplage betreft, zijns gelijke zeker niet heeft onder alle zusterorganen. Hij ziet de beteekenis van de radio •voor de Evangelie verkondiging en begint met radio-prediking en alle Christelijke Kerken volgen hem. Hij vindt den tijd om bij al den arbeid werkje na werkje te doen verschijnen, ge schriften die een grootcn kring van lezers vinden. Hij organiseert Conferenties en van alle kanten stroomen de mensohen toe en de zegen is groot. Hij ziet dat de gramofoon door de radio niet verdrongen is, veeleer er door te meer gepousseerd is geworden en een heele reeks van door hem gezongen liederen worden op het eboniet vastgelegd en zullen hem doen zingen, ook nadat hij gestorven is. Zingen van zijn blijde levens verwachting, den Heiland spoedig te mogen zien. Hij ziet de noodzakelijkheid van lec- tuurverspreiding en de een na de andere Evangelisatie-auto rijdt ui't...." KERKELIJKE FINANCIEN. Te Purmerland en Den lip heeft de bazar, die gehouden is tot versterking van de Kerkelijke fondsen der Ned. Hervormde Gemeente, een bedrag van ruim duizend gul den aan batig saldo opgebracht. KERKGEBOUWEN Te Gouda had hedenmiddag de eerste steenlegging voor de nieuwe Geref. kerk plaats. Te Wormerveer werd heden, Zater dagmiddag, de eerste steen gelegd voor het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk aan den Wandelweg. Lag het. aanvankelijk dn de bedoeling, de nieuwe Befchlehemkerk der Ned. Herv. Ge meente te 's-Gnavenhage op Ji Juli in ge bruik te nemen, hiervan werd met het oog op den slechten gezondheidstoestand van D s. J. C. Schuller— die zulk een werk zaam aandeel in de totstandkoming er van heeft gehad voorloopig afgezien. Nu genoemde predikant echter weer iets beter is, zal deze plechtigheid op Woens dag 22 Juli a-s. des avonds te 8 uur plaats 'hebben. BEZOEK AAN WESTERLEE 1 ps ROFFEL-RIJMEN KINDERSPEL De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Jhr. Mr. van Karnebeek bracht gisteren een bezoek aan de groentenveiling te Westerlee. Links van ZEx. de Burgemeester van De Lier, de heer J. H. Cresée. Op Woensdag 14 October zal namens de Deputaten der Geref. Kerken te Den Haag- West voor de geestelijke bearbeiding van de verstrooiden in Ned.-Inddë een radio dienst gehouden worden in de N. Zuider- kerk. Aldaar zal door Dr. H. Colijn gespro ken worden over „Hoe het was", Dr. Har- renstem over „Hoe het werd" en Ds. Sille- vis Smitt over „Hoe het is". INWENDIGE ZENDING. Conferentie te Barchum. Woensdagmiddag. Door de weers gesteldheid bleven des middags de conferen tiegangers „bij honk". Ds. A. E. van Baaien en de heer Joh. J. van Kempen deden toen mededeelingen over den noodzakelijken en moeilijken arbeid der Vereeniging voor In wendige Zending in Noord-Holland. Ds. Knottnerus moest aan het einde van den avondmaaltijd wegens droeve omstan digheden de Conferentie, verlaten. Ds. Roo- zemeijer sprak hem hartelijk toe. Woensdagavond. Op het reeds ver melde referaat van den heer H. A. Kooistra, directeur der Johannes-Stichting te Nieuw- veen. over „de zorg voor en de verzorging van maatschappelijk ongeschikten" volgde een geanimeerde gedaohtenwisseling, waar aan deelnamen Ds. Gouverneur, Ds. Boeke, Dr. Norel, Ds. Oskamp en de referent. Besloten werd met den Avondzang. Donderdagmorge'n werd per auto bus naar Rekken gereden om daar de Rek- kensche Stichtingen te bezoeken. Dr. W. L. Slot Jr., directeur, sprak vooraf over „Het werk te Rekken", wat met groote belangstelling aangehoord werd. Bovendien werden verschillende vragen beantwoord. In de kerkzaal stonden voor de gasten de tafels aangericht en werd een maaltijd aan geboden. Intusschen iwerden door velen nog goede woorden gesproken over en voor den arbeid te Rekken. Donderdagavond. Op de causerie van den heer A. Iemboff. directeur van „Hoenderloo'V, over den arbeid pp die Sticn ting, dezen avond gehouden, volgde een geanimeerde bespreking. V r ij d a g m o r g e n. In de samenkomst op dezen morgen sprak de heer Jac. Bij kerk, zendeling te Nimhoran (Nieuw-GuL nea), over het onderwerp: „De hoop der heidenen". Als uitgangspunt nam Spr. de vraag: ziet de inlander, die tot het Christendom is overgegaan, den Heiland zooals wij Hem zien als eenigen Verlosser en Zaligmaker van zondaren, zonder Wien tenslotte nie mand behouden kan worden? Bij benadering aldus Spr. kunnen we weten, hoe de bekeerde heiden Jezus ziet, als we ons indenken, wat hij bij Hem zoekt. Spr wees er op, hoe de heiden aller eerst de macht en de autoriteit van den Heiland heeft, en daarna hoe Hij als Red der van zondaren optreedt. Aan de gedachtentvvijfel namen deel' de heeren L. J. van Wijk, Ds. Schroder, Ds. II. Visser en de Voorzitter. Ds. A. J. Roozemeijer hield daarna een slotrede naar aanleiding van 1 Kon. 17 20 en 23. Ds. Oskamp sprak aan den middagmaal tijd een woord van dank voor al den ver richten arbeid en sloot met dankgebed. ZENDING. Zendingsdag. Te Zwolle werd deze week op het landgoed ,3e Kranenburg", daartoe door het gemeentebestuur welwil lend beschikbaar gesteld, den derden Zen dingsdag gehouden van de classis Apel doorn en Zwolle der Chr. Geref. Kerk. Het minder gunstige weer had toch de honder den bezoekers niet weerhouden samen te komen, welk aantal bij het steeds beter wor den der weersgesteldheid verder op den dag nog aanzienlijk groeide. Als sprekers plaatselijk predikant en secretaris van het hoofdcomité een openingswoord sprak; Ds. C. van der Zaal van Deventer, voorzitter van het hoofdcomité sprak over het onder werp: „Het getuigenis van den Olijfberg'; Ds. A. Ponstein van Stteemvijk over hei onderwerp: „Onze Zendingshouding", ter wijl na de middagpauze Ds. B. Oosthoek van Kampen sprak over „Eertijds duister nis"; Pref. F. Lengkeek, van Apeldoorn, over ,3e jongste Zoon" (Inwendige Zen ding; Ds. Joh. van der Vegt van Doesburg over „Waarom de Toradja's het evangelie gebracht?", waarna Ds. A. H. Hilbers van Enschedé het slotwoord sprak. Van de missionare dienaren des woords Ds. Bikker en Gelijnse te Mamasa was een hartelijk schrijven ingekomen, dat werd voorgelezen. Het gezang werd begeleid door de Chr. muziekvereeniging David", terwijl een geregelde autobusdienst de ven binding van het terrein met de stad onder hield en verschillende particulieren hun auto's voor dit doel beschikbaar gesteld hadden. Ds. D. J. B. Aillaar-t, beroepen miss. predikant te Djokja, en D r. F. L. B,ak- k e r, docent der Opleidingsschool te Djok ja. laatstgenoemde met verlof in ons land, vertrekken 20 Nov. a.s. per „Christiaan Huy- gens" van Genua om in Januari 1932 hun arbeid aan te vangen. D s. E. de Jong, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Pimnntang Siantar (Sumatra), hoopt 24 Juli a.s. per sa. „In- drapoera" van Marseille naar Indië te ver trekken. Dr. K. P. Groot, directeur van het Pe- tronella-hospitaal te Djokja. reist 4 Nov. as. van Batavia af per „Sihajak", om met \cr- lof naar ons land te komen. Mej. J. L. Stoet, in dienst van de Geref. Kerk van Rotterdam, belast met de Zen- dingsadminl&tratie te Poerbolinggo. is met verlof in Nederland". GIFTEN EN LEGATEN. Te Den Haag ontving Ds L. J. van Leeuwen, Ned. Herv. predikant, een gift van f 1000, die hij zal bestemmen voor zijn te stichten wijkgebouw. Ds. W. J. de Wilde, Ned. Herv. predi kant te 'fMTravenhage, ontving een gift van f 1000 voor de Oranjekerk. dJn* weg 't Is zoo kinderlijk eenvoudig, Het verhaaltje van die steen, En het staat ook als vertelling In de kranten niet alleen. Twee heb je er maar voor noodig; Toch niet, ik wil zeggen: drie; „Eén" dat is dan de kwajongen, Rijk voorzien van fantasie; En dan „twee", dat is het steentje, Dat is altijd bij de hand Tot het in of door of tegen Nummer „drie" is aangeland. „Drie", in dit geval de auto, Draagt de schuld in het geding, Daar hij, toen „één", „twee" ging gooien Niet bijtijds terzijde ging: „Eén" (kwajongen) gooit „twee" (steentje) Knal door ruit van auto („drie"); Het succes is buitensporig: Krakende carrosserie Van „vier" (niet genoemde auto) Die op het tooneel verschijnt En in puin vliegt als de schutter Langs het hazenpad verdwijnt Het succes was niet volkomen: Het mankeerde er nog aan Dat er niet een menschenleven Bij verloren is gegaan. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Mr. H. A. Idem a, benoemd hoogleeraar in het Indische Recht aan de Leidsche Uni versiteit, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele redé op Vrijdag 9 October a.s. M r. B. M. Telde r, benoemd tot hoog leeraar in het Volkenrecht, zal zijn ambt aanvaarden op Vrijdag 16 October. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Sliedrecht (School B 133, hoofd P. den Toom), A. van Neutegem, tijdelijk werkzaam aan de Geref. School aldaar. Ing. 1 Sept. Voor vast. De W i 1 p, Gr. (Geref. School, hoofd B. J. Cramer), mej. W. E. Visser te Leeuwar den. Breukelen (Heerenstraat, hoofd J. P. Oranje), H. A. Ekhart te Tienhoven (U.). Droge ham, mej. C. Andela te Sneek. JUBILEA. De heer S. D ij k s tr a, hoofd <.er Jan van Nassausdhool te Sneek, herdenkt 1 Aug. a.s. dat hij gedurende 25 jaren aan deze School is werkzaam geweest, aanvankelijk als onderwijzer en sedert 1913 als hoofd. Da jubilaris is ook nog werkzaam geweest als redacteur van het „Friesch Dagblad". SCHOOLJUB ILEUM. Te S t r ij e n zal Dinsdag 4 Augustus a s. het 40-jarig bestaan der Chr. School worden gevierd. Sprekers op dien datum zullen zijn: Ds. L. J. S. Crousaz, Ned. Herv. predikant aldaar, en Ds. K. Fernhout, Geref. predikant te Vreeland. Op 5 Augustus heeft voor be langstellenden een feestelijke herdenking plaats. EXAMENS EN DIPLOMA'S ZONDER TAL. Naar de ,3- Z. a. M." meldt, heeft de Sak sische Minister van Landbouw het bewijs geleverd, dat de landbouw hem werkelijk zeer ter harte gaat Hij heeft bepaald, dat varkenshoeders een examen moeten afleg gen. Een lange lijst van eischen onder den titel „Prüfungsbestimmungen für Schweine warter und Schweinemeister im Freistaat Sachsen" is in het staatsblad verschenen. Deze opgave geeft o.a. aanwijzingen, welke getuigschriften en verklaringen van de po litie door den boerenknecht-adspirant moe ten worden ingeleverd om toegelaten te kunnen worden tot het mondeling examen. Of dit, al of nie-t door een Herr Doctor of Herr Professor zal worden afgenomen, staat nog niet vast. Wefl meent de ,3. Z. a. M." te kunnen mededeelen, dat diplomatieke be sprekingen gaande zijn met een aantal an dere Duitse he Staten tot erkenning van het Saksische diploma. WIJZIGING DER L. O. WET. Kweekelingen en Schoolhoof den. Ingediend is een Wetsontwerp tot wij- zging van art. 191, eerste lid en van art. 193, vijfde lid der Lager onderwijswet 1920, strekkende om den termijn binnen welken kweekelingen in de school worden toegela ten. welke termijn op 31 December van dit jaar afloopt, met een jaar te verlengen en voorts om met een jaar te verlengen den termijn, gedurende welken de in eenzelfde gebouw gevestigde scholen voor gewoon en voor uitgebreid lager onderwijs een ge meenschappelijk hoofd mogen hebben, ook als beide scholen tezamen meer dan 350 doch niet meer dan 500 leerlingen tellen. (Nadruk verboden) Nu de vacantietijd is aangebroken en velen onzer» lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantia. Komen de aanvragen opgiet laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de hzers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere- raedaille, in zilver, aan A. W. van Rosmalen, te Amsterdam; By Kon. besluit is benoemd tot broeder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw de heer A. M. F. Lichtveld, te Paramaribo. SHAW JAAR De bekende Engelschc schrijver George Bernhard Shaw hoopt 26 Juli a.s. zijn 7Ssten geboortedag te herdenken. Bovenstaande pos genomen toto van Shaw doet zien, dat ook van hem geldt: oud, maar nog niet op. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genevè te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers Naam: Naam: Adres: Adres: Naam:Naam: Adres: Adre Als Drukwerk op te zenden aan het Bureau van ons blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5