llinuur ^Vihsdjr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DEN K AAN HET PETITIONNEMENT N.ï. HOUTHANDEL V.H, J, VAN SCHIJNDEL CO. ABONNEMENT: b<x Per kwartaal 3.25 Bw (Beschikkingskosten 0.15.) E Bo ft *i per week 0.25 Bo| B^| Voor het Buitenland bij Weke- 94, lijksche zending 6.— 1154 pij dagelijksche zending 7.— Bo ftj| Alles bij vooruitbetaling 60 Losse nummers 5 cent b! met Zondagsblad 7Vz cent Bc 6! Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar k- Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3407 ZATERDAG 18 JULi 1931 ADVEFTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.1714 Elke regel meer0.22% Icgez. Mededeel ingen ij van 1—5 regels 2.30 Clke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Teeken spoedig Wek Uw kennissen op hetzelfde te doen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ,7., Tweeërlei verantwoordelijkheid 13tt Op grond van den uitslag der Raads- irkiezingen over het geheele land tocht de conclusie worden getrokken, it de A.R. partij, alles samengenomen, _ir positie gehandhaafd had. Zelfs is jïet al te gewaagd de gevolgtrekking, ilat er nog wel eenige winst te boeken pel. Uiteraard beschikken we niet over ietrouwbare gegevens omtrent het ptaal aantal zetels, dat door Anti-Revo- 1 utionairen in de nieuwe gemeenteraden rordt ingenomen. Men zal echter onze lositie niet overschatten door aan te A. lemen, dat dit getal belangrijk is. En hen zal niet ver van de waarheid zijn, c' v Vanneer men schat dat de A.R. partij Vat de getalsterkte harer vertegen- in de Raden betreft, even- in de Tweede Kamer en in de Sta- rfèn, als de derde partij kan worden vico langomerkt. 1 14% Dit bren&t mee» dat straks bÜ de wet" 'k div.toudei'skeuze tal van plaatsen in de col- div.gges van b. en W. door Anti-Revolu- Sonairen zullen worden bezet. En daar- nee zullen onderscheidene vooraan- gaande personen zich gedurende een v. k triode van vier jaar een zeer belang- 98«jjke taak zien toevertrouwd. 5 1(jd Een zeer belangrijke taak. Ook een 4H )02jeer verantwoordelijke taak. En daar- rf6 wenschelijk, dat de verkiezing M4 9®n wethouders met zorg geschiedt, so Die zorg moet zich uitstrekken over 7 'personen. Staat eenmaal vast, dat fi7ien zetel aan een bepaalde partij wordt y p-pegewezen, dan heeft zij de plicht zoo >o 5 usroed mogelijk voor den dag te komen. J San overwegingen van ondergeschikten si'jard mag geen doorslaande beteekenis te ïufOTdën toegekend. Het is een publiek +r> isaelang en een partybelang, dat belang- "fjke posten door de bekwaamste man- ;n worden bekleed, zoo zij daarvoor id en gelegenheid kunnen vinden en ireid zijn zich te geven. Maar die zorg moet zich evenzeer uit- __;ken tot een zoo juist mogelijke menstelling van het college. Het da- jlijksch bestuur moet zooveel mogelijk jn een afspiegeling van de verhoudin- 1 in den Raad, waarbij tevens dient acht te worden genomen dat, zal er ,n het college bestuurskracht uitgaan, n zekere mate van homogeniteit Moeilijk kan worden gemist. Wat nu aangaat de vertegenwoordi- !'3i 4 ïöging van onderscheidene staatkundige ■31 4 groepen in B. en W., daarbij komt de Verhouding tot andere partijen aan de ö5rde. En wordt deze verhouding niet X) *3i Juist getroffen, hetzij ten gevolge van lol! 99ferkeerd inzicht in de feiten, hetzij ten gevolge van het toepassen van een uit- j> jjfluitingstactiek, hetzij ook om andere irfedenen, dan ligt hier menigwerf de 8 6 i%on van allerlei conflicten en moeilijk- Vt lieden, die zich in den loop der vier- i 7j ïojarige periode opdoen. De vertegen 5t f oordigers, die aan een minder juiste ïjonstellutie van het dagelijksch bestuur ^neewerkten, zien zich soms al ras ter m 6 Verantwoording geroepen in hun poli- e 6* Jieke organisatie, of wel, men wacht af, 7j jlls men minder voortvarend is, totdat $e moeilijkheden zich openbaren. 5 f Aan het verkrijgen van een zoo pas- ■4006 ïjend mogelijke samenstelling van het '^ollege van Burgemeester en Wethou- H. ic ders, aan een goede verhouding tot an- 4*| Sere groepen, aan zuivere betrekkingen 3 8 «binnen de partij is zóóveel gelegen, dat iooöu mag worden nagelaten om te ver- ig5^ shoeden, dat weldra donkere wolken aan •)3i |len politieken hemel zich samenpakken. u 7 Spaarom zouden wij willen aanbevelen, a. e fiat men zooveel doenlijk overleg pleegt ad 4 de partij organisatie, d. i., voor zoo- u(Veel het de wethoudersverkiezing be- jtreft, fiing. In dit overleg zouden wij niet in de eerste plaats willen betrekken de vraag, ■wie van A.R. zijde wethouder dient te worden. Het komt ons voor dat, is eenmaal een zetel aan een bepaalde fractie toe gewezen, in het .algemeen het oordeel omtrent het innemen van die plaats staat aan de leden der fractie, die im mers het best met eikaars kennen en kunnen op de hoogte zijn. Zij kunnen het best elkanders werkkracht, be kwaamheid en beschikbaarheid beoor- deelen. Dit sluit echter niet uit, dat in geen enkele omstandigheid de politieke orga nisatie in een beoordeeling der kwalitei ten zou mogen treden. Wanneer het ge val zich zou voordoen, dat de leden eener fractie de onderlinge controle al te lichtvaardig zouden opvatten en de partij op zoo onvoldoende wijze in het dagelijksch bestuur zou zijn vertegen woordigd, dat zij en haar beginselen in het nauw kwamen, zou het zeker op haar plaats zijn, wanneer de kiesver- eeniging van haar oordeel deed blijken. Wanneer wij echter denken aan de wenschelijkheid van overleg met de partij-organisatie, doelen we in het bij zonder op de verhouding tot andere groepen. De vraag, hoe de wethouders zetels over de verschillende fracties zul len worden verdeeld, raakt den invloed en de onderlinge verhouding der par tijen en is daarom tevens van organisa- torischen aard. Dat hier voeling wordt gehouden met de Kiesvereeniging en dat men weet, hoe het oordeel is van de organisatie, is van veel belang. En wan neer zoo in onderling overleg wordt ge handeld, kan men wellicht allerlei be denkingen, die later mochten worden geopperd of botsingen, die zouden kun nen ontstaan, voorkomen. Een dergelijk overleg heeft zijn betee kenis voor beide zijden, die erbij betrok ken zijn. Immers, na plaats gehad hebbende samenspreking zullen de afgevaardig den huil positie gesterkt weten, zij zul len mot vertrouwen kunnen handelen in de richting, die bij het gehouden overleg de juiste werd geoordeeld. En bij de organisatie kan er geen reden zijn om het straks door de fractie bij de wethoudersverkiezing in te nemen stand punt aan te tasten, daar immers de or ganisatie zich met deze houding accoord verklaarde. By' een dergelijke onderlinge erken ning en waardeering wordt een goede geest geschapen binnen de partij en een stevige grondslag gelegd voor vrucht- dragenden arbeid. Mogelijk, dat tegen dit overleg het bezwaar wordt ingebracht, dat daar door aan de zelfstandigheid en het ver antwoordelijkheidsgevoel der Raads leden wordt tekort gedaan. Mogelijk ook, dat een wettisch man hierin een bedreiging ontdekt van het verbod van ruggespraak, dat de wetgever in de Gemeentewet vastlegde. Voor dergelijke gevaren behoeft niet gevreesd. Het overleg toch bedoelt al lerminst het zwaartepunt en het beslis singsrecht te verleggen van de afge vaardigden naar de partij-organisatie, maar den fractieleden vooraf de gele genheid te geven zich op de hoogte te stellen van hetgeen er in de partij leeft, opdat zjj daarmee zoo noodig hun voor deel kunnen doen. Maar de zelfstandig heid van den afgevaardigde blijft on verkort gehandhaafd. De gekozene heeft tweeërlei verant woordelijkheid: tegenover die kiezers, die hem kozen, en tegenover de organi satie, die hem candidaat stelde en waar van hij deel uitmaakt. De tweede mag de eerste niet op heffen. Maar het overleg bevordert, dat de verantwoordelijkheid tegenover de or ganisatie zoo goed mogelijk tot haar recht komt. BINNENLAND. AMSTERDAM GEEN WATERBALLET Zooals wü gisteren reeds schreven, wa: niet veel kans. dat wü nog over de we voordracht zouden spreken. Hedenmiddag dat zekerheid. Burgei begrepen, dat verdwijnend klein deel Doordien de Waterleidingskwestie van de agenda was afgevoerd kregen wü de gelegen- punt afgehandeld zien. De :el te lange debatt an de Commissie v Isleden. Nu de Bur 1 liet afscheid van do BR Jen worden om toch dé scheidende leden uit te luiden,want Wibaut die zelf heenging, kon het maar voor een doel den heer Wibaut die naar hü uitnemend zeid ziin taak heeft vervuld op een wüze boven onzen lof verhevep. Daarna sprak de lieer W i b a u t zelf, dlo toestemde dat liet scheiden van het ambt hem moeilijk valt wül hü het werk met groote lief- Hartelijk applaus volgde op beide toespraken. TRIBUNE. De directrice van de Openbare Leeszaal heeft an de redactie van de Tribune meegedeeld, lat vanaf 16 Juli dit blad niet meer in de eeszalen zal worden ter beschikking gesteld. De heer Seegers heeft hierover een ïnter- - aangevraagd. Wü zullen dus na de ook een Tribune.debatje mogen voeren. peil: DE FORDFABRIEKEN. Naar het „Hbld/"' verneemt, heeft de direc tie der Nederlandsche Fordfabrieken aan de gemeente Amsterdam de koopsom van f 800.000 aangeboden voor het terrein in den N -I.Tpolder. Binnen enkele dagen zal de notarieele acte van de transactie worden gepasseerd. ROTTERDAM In de gisteravond voortgezette vergadering der Federatie Rotterdam van de s.d.a.p., is na breede bespreking een besluit gevallen inzake de bezetting van wethouderszetels. Met groote meerderheid van stemmen werd op voorstel van de Raadsfractie besloten op nieuw aan de vorming van het college van B. en W. mede te werken en daartoe onder handelingen aan te knoopen met de andere partijen in den Raad. Dit besluit was reeds te voren te voorzien. Anders stond het echter met de oppositie welke bestond tegen het aanvaarden van wethouderszetels zonder werkprogram, een oppositie, welke aanvankelijk vrij sterk was. Het resultaat van de besprekingen was ech ter dat een motie, waarin machtiging tot het aanvaarden van wethouderszetels mits op een omschreven werkprogram gevraagd werd, mot meerderheid van stemmen werd verworpen. ARNHEM „PATRIMONIUM". Reeds in de vergadering van zal de afdeeling Arnhem van „Patrimonium" net concept-rooster van de werkzaamheden voor het a.s. najaar- en winterseizoen behan delen. Vooraf zal een gecombineerde leden vergadering van het Ondersteuningsfonds worden gehouden, waarin door den penning meester van het O.S.F. een 3-maandelükscli verslag zal worden uitgebracht. Als gewoonlijk wordt de vergadering ge houden in het gebouw voor Chr. Belangen. VROUWEPOLDER AAN ZEE SCHOONHEID ENRUST Vrouwepolder is geen polder. Vrouwepolder is evenmin een badplaats. En toch spreekt men van: Vrouwepolder aan Zee! Want: liet ligt vlak aajn de zee, juist daar, waar de Oostersohelde zich „erin vleit". Dus: op 't eiland Walcheren. Vrouwepolder aan Zee. Ja, maar geen druk gedoe van uitgaande menschen, geen kraampjes met frivolité, geen kennis d'er ijdelhied Rust, volkomen rust. Alleen af en toe een felle, felle zeestorm. Vrouwepolder is maar een onbeduidend, klein Walchersch dorpje zonder eenige pre tenties. Uit natuurlijke schuchterheid ligt 't verscholen, achter donker houtgewas weg gedoken in de dichte korenvelden be schermd door een hooge-rijk begroeide cPui- Hier is achter de hooge woeste duinen een zeer breed strand, breed ook bij vloed, dat zich tot Domburg uitstrekt Hier vindt ge, wat ge nergens zóó vindt: links de wijde zee, aan den overkant de witte .krijtrotsen" van Schouwen en de groene kusten van Beveland rechts in mysterieuzen toovercirkel: Veste Veere, der Amerikanen sieraad. Hier vindt ge schoonheid en rust. En niet te vergetenvoor weinig geld! Om u van Vrouwepolders schoon te doen genieten werd een vereen, voor V. V. op gericht, die zich ten doel stelt in de nette hoerenhuizen eenvoudig gemeubileerde ka mers beschikbaar te stellen. V.V.V. Middel burg is bereid u inlichtingen te geven. Informeert u daar eens en ge zult ze ker eens 'n bezoek brongen aan 'n dorpje, dat niet is zooals 't heet (geen jxrider) en niet worden wil, wat 't zoo gemakkelijk worden kan (geen badplaats). Het is een rustoord' voor vermoeide men- En hoeyelen, zijn er zoo niet in onzen ,tijdi DE RIJKSMIDDELEN OVER DE MAAND JUNI De Rijksmiddelen hebben in de afgeloo- pen maand f 34.S-i2,685 opgebracht, tegen f 39.728,105 in dezelfde maand van' het vorig jaar. Schakelen we de posten Grondbelasting en Personeele belasting uit, omdat deze dn jaar slechts voor een klein deel ten bate der Rijksmiddelen werden gebracht, dan bedroe gen de Rijksmiddelen f 32.833,809 of nog f 338.062 meer dan in Juni 1930. Bij al het neerdrukkende van den economischen toe stand op heden is dit nog een verblijdend verschijnsel. Het zijn o.m. de „Successierechten" ge weest, welke tot deze gunstige uitkomst heb ben geleid. Deze rechten beliepen in de af- geloopen maand f 3.378,7S1 of f 971101 meer dan liet vorig jaar. Maar ook de post „Inkomstenbelasting" stelde niet te leur. Bracht deze in Juni 1930 f 4.317,120 in de schatkist, thans leverde die post f 5.311.963. Dat geeft een voordeelig verschil van f 994.S37. Aan Vermogensbelasting werd ontvangen f 947294 of f 210665 meer dan verleden jaar. Van de verschilelmde accijnzen waren het die op zout, gedistilleerd en suiker, welke in opbrengst het vorig jaar overtroffen. Deze accijnzen beliepen resp. f 146.211, f 2.633,335 en f 4550.733 en kwamen daardoor resp. f 18.833, f 409.091 en f 13.804 uit boven het vorig jaar. De opbrengst der domeinen bedroeg f 242.2S6 of f 55.400 hooger dan verleden jahr. De Staatsloterij bracht in de schatkist f 168.452 of f 1009 meer dan 't vorig jaar. Tegenover deze zeven posten, die in ver gelijking met verleden jaar een voordeelig verschil opleverden, staan er niet minder dan twaalf, die in opbrengst bij het vorjg jaar ten achter bleven. Allereerst was bet de dividend- en tan tième-belasting, die achterbleef. Zij bracht op f 1.S1G.930 tegen f 2.579.159 in Juni 1930. Hier valt dus een nadeelig verschil te boe ken van f 762.229 of van ruim 29 pet. Over zes maanden gerekend heeft deze post op gebracht f 6.476.563, dat is. 1.7 niillioen min der dan in 1930 en 3.3 millioen heneden 6/12 der raming voor dit loopende jaar. Aan invoerrechten kwam f 4.960.843 bin nen of f 47.528 minder dan in 1930. Plet statistiekrecht leverde op f 26S.791 en bleef daardoor f 60.765 in opbrengst bene den liet vorig jaar. De accijnzen op geslacht en wijn gaven in de afgeloopen maand opbrengsten van .p. f 750.637 en f 505.918, terwijl deze pos ten het vorig jaair in de schatkist brachten resp. f S97.220 en f 564.66S. Hierbij vallen dus nadeelige verschillen te boeken resp. van f 146.583 en f 58.750. De accijnzen op bier en tabak bedroegen resp. f 1.175.6S6 en f 2.311.777, terwijl deze posten in dezelfde maand van bet vorig jaar opbrachten respectievelijk f 1.486.9S3 en f 2.523.052, zoodat hier nadeelige ver schillen vallen te boeken van respectieve lijk f 311.297 en f 211.275. Aan belasting op gouden en zilveren wer ken kwam binnen f 69.213 of f 17.276 min der dan verleden jaar. De zegelrechten bedroegen in de afgeloo pen maand f 1.995.407, terwijl deze in Juni 1930 het bedrag van f 2.262.849 bereikten. Op dezen post merkt men dus een terug gang van f 267.442. Over zes maanden ge rekend blijft deze post ongeveer f 600.000 beneden de helft der jaarraming. Met de post „registratierechten" is het nog treuriger gesteld. Deze post verrijkte in Juni de schatkist met f 1.265.063, maar bleef f 412.138 in opbrengst bij verleden jaar ten achter. En over zes maanden be dragen deze rechten slechts 60 pet. van de helft der jaarraming. Voorts dienen de loodsgelden nog te wor den vermeld. Deze brachten op f 334.57S of f 41.045 minder dan het vorig jaar. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat aan grondbelasting f 1.063.911 werd ontvan gen. Dit is slechts 14 van de hoofdsom de zer belasting, daar aan de gemeenten wordt uitgekeerd. De personeele belasting gaf een opbrengst van f 941.875. Aangezien met ingang van 1931 deze belasting uitsluitend geheven wordt ten bate der gemeenten, is hot be drag ad f 944.875 geïnde personeele belas ting van vroegere belastingjaren. Laat men de posten „Grondbelasting" en „Personeele belasting" buiten beschouwing, dan bedragen de Rijksmiddelen in dc eer ste helft van dit jaar f 220.371.913, terwijl deze in hetzelfde tijdvak van 1930 beliepen f 234.301.290; alzoo is er op heden een te- ruggang van f 13.929.347 of ongeveer 6 pet. Ook zijn de Rijksmiddelen in het eerste halfjaar tamelijk ver beneden de raming go bleven. Zij bedroegen zonder de bovenge noemde twee belastingen (grond- en pers. belasting) f 220.371.943, terwijl dc helft der jaarraming bedraagt f 229.948.125. De wer kelijke ontvangst bleef ruim 9'A millioen beneden de raming of ruim 4 pet. En bet mag vooral onze aandacht niet ontgaan, dat juist die posten minder op brachten dan de raming, waarin het eco nomisch loven zich afteekent. Dat ten slotte het eindresultaat over zes maanden nog betrekkelijk mee valt, gezien de ongunstige tijdsomstandigheden, is voor al te danken aan den post „Inkomstenbe lasting", die in deze 6 maanden 9 mil lioen boven de raming uitkwam. Men ver- gete echter niet dat in dit jaar nog belas- ting geheven wordt over de inkomens van 1930 en eerst in 1932 de lagere inkomens van 1931 in den post f,Iu!konlstonbelastLng', zich a ft,eekenen. Do Rijksmiddelen over Juni vallen be trekkelijk nog mee, maar dit neemt niet weg, dat de toekomst niet zonder zorg kan tegemoet worden gezien. Want te verwach ten is, dat de huidige malaise zich afspie gelen zal in den staat der Rijksmiddelen over de eerstvolgende maanden. UIT HET SOCIALE LEVEN den dit op Vrije ïegentfg arbeiders 1 5n zijn zullen «rgelegd i DE MALAISE IN DE METAALINDUSTRIE De laatste maanden is de malaise in de heepsbouwindustrie in de Rijnstreek steeds legenomen, vooral op de werven te Alphen nijpend gebrek aan Gemengd Nieuws. MISDADIGE BEDRIJVIGHEID In den nacht van Woensdag op Donderdag is op de spoorbaan tusschen Sittard en Lut- terade een zeer ernstig feit ontdekt dat men wel met een „aanslag" mag betitelen, nrelclt de „L. K." Kort na het p.isseeren van den avondsnel trein in de richting Maastricht is aan het begin van het emplacement Lutterade (zijde Sittard) bij een wissel, die een zijspoor op het hoofdspoor brengt, de wisselstang losgo scliroefd- Toen de bediening van den wissel voor het passeeren van een kolentrein naar Lut terade niet bleek te werken de wissel werkt electrisch is men van den op onge veer 1 K.M. afstand gelegen bedieningspost op onderzoek uitgegaan en bleek, dat door misdadige handen de wisselstang was losge schroefd. Door het zetten van onveilig sein had men den kolentrein doen stoppen. Direct werd een ernstig onderzoek inge steld. De aanslag moet tusschen kwart na elf en kwart voor 12 uur hebben plaats ge had. Wat de gevolgen geweest zouden zijn wanneer de dader(s) zijn (hun) krankzinnig of misdadig werk kort voor het passeeren van den sneltrein liad(den) verricht of de daad niet tijdig ontdekt zou zijn geweest, laat zich denken. Een ontsporing was niet uitgebleven. De laatste boemeltrein in de richting Maastricht en een goederentrein ondervon den een half uur vertraging. I-Iet bovenstaande wordt nog 'ernstiger, daar enkele dagen geleden eenzelfde feit zich heeft voorgedaan op de spoorlijn tus schen Beek en Krawinkel (Lutterade). Al daar werd ontdekt, dat een verbindingsplaat tusschen twee spoorstaven losgeschroefd was Bij het controleeren der baan werd een en ander ontdekt. Ook dit feit had ernstige ge volgen kunnen hebben, zoo het niet tijdig ontdekt was. Meerdere treinen waren geluk kig zonder onheil reeds gepasseerd. DE DOOD VAN MEVR. ADRIANI Naar wij vernemen heeft ds. J. L. Adriani thans aan het parket van de Leeuwarder rechtbank bekend met het stellige voornemen naar Ameland te zijn afgereisd om zijn vrouw van het leven te berooven. Ds. Adriani is naar het huis van bewaring te Leeuwarden overgebracht. Er zal een onderzoek naar zijn geestvermogens worden ingesteld. Dr. Mieremet, die op het lijk van mevr. Adriani sectie verrichtte, constateerde, dat mevr. den verdrinkingsdood gestorven is. Ei- waren echter op het lijk geen uiterlijke ken- teekenen van geweld aanwezig. Het gebeurde heeft vooral in de omgeving van mevr. Adriani's geboorteplaats veel be roering gewekt. Zoo bewoog zich tijdens het sectie-onderzoek een veeltallige menigte rond de begraafplaats, die opgewonden het ge beurde besprak. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL Op den Tilburgscheweg onder Gilze Rijen (N.Br.) is een luxe auto, waarin zich twee dames en twee lieeren bevonden, komende uit de richting Tilburg, tegen een stilstaande zwaar beladen vrachtauto gereden. De schok was zeer hevig. De luxe auto werd nagenoeg geheel vernield, terwijl de bestuur der van de vrachtauto van zijn zitplaats werd geslingerd. Hij bekwam enkele lichte kwetsuren. Dc inzittenden van de luxe auto werden allen min of meer ernstig gewond. Een der dames, die achter in de auto zat, was zoodanig tusschen de zitplaatsen be kneld geraakt, dat zij eerst na een half uur uit haar benarde positie kon worden be vrijd. Inmiddels was geneeskundige hulp ter plaatse. Dr. Glabbeek uit Gilze Rijen achtte overbrenging van alle vier gewon den naar het ziekenhuis te Breda noodza kelijk. Na verbonden te zijn tonden drie per sonen hun reis naar Tilburg voortzetten. Een der dames is ter verpleging in het St. Igna- tiusziekenhuis opgenomen. Haar toestand is zeer ernstig. De marechaussee stelt een onderzoek in. EEN DOODELIJKE PROEFRIT Bij Halfweg (N.H.) heeft \yeer een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een auto met twee inzittenden reed door het springen van en achterband tegen eenige boomen en werd totaal vernield. De eerste monteur Koppen en de chauffeur H., die een proefrit maak ten met de auto, werden zeer ernstig ge- ziekenhuis overgebracht. De toestand van wond. Beiden werden naar het Haarlemsche Koppen is hopeloos. TELEFOON 3 Schitterend gelegen in «-"e bosschen bij HARDERWIJK* Mooie Speeltuin Alle comfort VRAAGT PROSPECTUS Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Overzicht der Rijksmiddelen ovèr de maand Juni. Aanslagen op Limburgsche spoorwegen. Ernstig auto-ongeval onder Gilze-Rijen. (blz. 2.) Bijzonderheden over de conferenties te Pa rijs en te Londen. Barricadegevechten aan de Belgische grens tusschen Fransche stakers en Belgische gendarmerie. (blz. 6.)' De soc.-dem. te Rotterdam aanvaarden wethouderszetels. (blz. 9). Zomerconferentie der N.C.S.V. Het nieuwe paviljoen op de Tentoonstel ling te Parijs. Op Reis In elke koffer tegen doorzitten, stukke voeten, smetten en zonverbrande huid PUROL In doozen van 30-60-90 et Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Land- en Tuinbouw. DE ROZENTENTOONSTELLING TE ZEIST De Rozententoonstelling van „Nos Jun- gunt Rosae" in Figi mag zich in 'n druk bezoek verheugen, ondanks de minder gun stige weersgesteldheid. Alleen Donderdag (openingsdag) kwamen er 1500 bezoekers, terwijl tot Vrijdagavond 7 uur wederom 1500 personen deze tentoonstelling bezoch ten. Dit cijfer zal ongetwijfeld nog belang rijk stijgen. Zaterdag is de laatste dag, te gen f 0.25 entree, zoodat ieder in de gele genheid wordt gesteld deze buitengewoon schitterende tentoonstelling te gaan be zichtigen.- H. jNL de Koningin-Moeder bezocht Vrij dagmorgen ook deze expositie, daarmede van Haar groote belangstelling voor de roos blijk gevende. De Bekroningen. M. de Konïn«in-Mo©der. toegekend a*n A. van Kossem te Kaarden. Derde prij#. zilveren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik, toegekend aan G. de Ruater te 3, verguld zilveren medaille vai Zeist, toegekend aan D. Meeu afgesneden buitenrozen: goudei (decoratief) A. H. Buisman te Hoerde; zil veren medaille: G. Brouwer te Amersfoort Groei» variëteiten, niet ouder dan 192i Jbul- tenrozen)verguld zilveren medaille: fa. J. Ab- bing en Zonen te Zeist, idem: G. A. van Rossom t Naarden (decoratief). Afgesneden Kasrozon: «ouden medaille: lu de Ruiter van Hazevswoude (groep - niet ouder djin 1927), medaille 1927). zilveren medaille H. Kersbergen. Ha- sberg Aale en Boer te Boskoop. Idem: ProefUiin van Aal meer (nieuwe variëteiten na 1927). Rozen in pot: verguld zilveren medaille: G. de Ruiter te Hazerswoude ipoyantha's deco- fa. G. A. H. Bul mermans te He Nieuwe rozen ln den handel: (v. ten met rozen) verguld zilveren medaille J. Keessen te Aalsmeer: zilveren medaille NV. Boomkweekerij Grocnewegeu en Zu. te De Bilt ZAGERIJ EN SGHAVERIJ HOOFDKANTOOR. OPSLACPLAATSEN. NASSAUHAVEN BOERENGAf OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1