WOENSDAG 15 JULI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 Frankrijk en de ZAL HENDERSON'S BEZOEK Duitsche Crisis DE OMMEKEER BRENGEN? Rentemarken als betaalmiddel DE SOCIALISTEN EN DUITSCH- NATIONALEN IN ACTIE Henderson, de Engelsche minister van bui- tonlandsche zaken is tc Parijs aangekomen. De datum voor eijn bezoek was reeds lang vastgesteld, bedoeld als dit oorspronkelijk was voor de Koloniale Tentoonstelling, al spreekt het vanzelf, dat Henderson het daar ook onder „normale" omstandigheden niet bij zou hebben gelaten. Henderson's verblijf in Parijs heeft nu echter onder buitengewone omstandigheden plaats. De Duitsche financieele crisis, die ten nauwste samenhangt met het politieke standpunt, dat Frankrijk jegens Duitschland inneemt verleent aan Henderson's reis bij zondere beteekenis. Bij zijn vertrek had hij op het station nog een onderhoud met den Duitschen gezant te Londen Von Neurath. Te Parijs zal hij met de Fransche staatslie den confereercn. En dan gaat hij, Donderdag reeds, door naar Berlijn, waar dan ook Mac Donald zal aankomen om het bezoek te be antwoorden, dat Brüning en Curtius onlangs aan Engeland hebben gebracht» Henderson heeft vóór zijn vertrek ver klaard, dat het doef van zijn reis was de vriendschap tusschen Engeland en Duitsch land maar ook de vriendschap tusschen Frankrijk en Duitschland te bevorderen. En in den trein van Calais naar Parijs heeft hij nog aan een Reuter-correspondent ver klaard, dat het doel van zijn bezoeken te Parijs en te Berlijn was de meeningsverschil- lcn te overbruggen en aan den stap van Hoover voortgang te verzekeren. Hij ver klaarde het voor onjuist, dat Engeland de hulpverleening aan Duitschland van zekere voorwaarden afhankelijk had gesteld en hij zei de te vertrouwen dat hij te Parijs en te Berlijn dezelfde gezindheid zou ontmoeten. Voor Berlijn is dat niet twijfelachtig, zal men zeggen, maar te Parijs denkt men daar anders over. En dèt zal wel de grootste n lijkheid vormen voor de taak die Henderson op zich heeft genomen. Ja, in den grond der zaak staat in heel deze crisis voorop, dat er wederzijds begrip en toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland zal komen. Het heeft er eenigermate den schijn dat de wil tot toenadering, die van Duitsche regeeringszijde al zoo herhaaldelijk tot uiting is gebracht, ook aan Franschen kant begint door te breken. De onverschillige houding, die men te Parijs de laatste dagen aannam, begint althans plaats te maken voor belang stelling. De ministers confereeren onderling en met gezant Von Hösch en ook met Londen cn Washington. De Fransche pers begint be zorgdheid te toonen aangaande de kans. dat ook Frankrijk, dat een milliard mark kapi taal in Duitschland belegd heeft, dit bedrag weieens kwijt zou kunnen raken, maar meer nog over de mogelijkheid, dat zich uit deze financieele crisis een politieke crisis zal ont wikkelen, waardoor Duitschland onder een nationalistisch of, erger nog, onder een bols jewistisch bestuur zou kunnen komen. De „Liberté" geeft het bolsjewisme in dit geval nog grooter kans om met steun van Moskou een tijdlang aan het bewind te blijven dan aan de nationalisten, die met een leege Rijks schatkist evenmin iets kunnen uitvoeren als de tegenwoordige regeering. Duitschland wacht met dat al nog immer op de noodzakelijke credieten. Weliswaar is nu door de Rijksbank bekend gemaakt, dat het door de Internationale Cir culatiebanken en de Bank voor Internatio nale Betalingen verleende herdiscontocrediet ten bedrage van 100 millioen dollar, dat zoo als bekend, per 16 Juli zou vervallen, met drie maanden verlengd is tot midden October Maar de „Börsenkurier" brengt het teeke nend bericht, dat na de aanneming vaüi dit voorstel door den Raad van Beheer der B. I. B. een door den gouverneur van de Bank van Engeland ingediend tweede voor stel tot verhooging van dit herdiscontocre diet tengevolge van het verzet hiertegen van de Bank van Frankrijk en van de Belgische Nationale Bank werd verworpen. Niettemin is dit besluit een geruststelling en heeft het het vertrouwen in Duitschland's financieele ruggegraat versterkt. Voor het oogenblik blijft echter het gebrek aan de noodzakelijke circulatiemiddelen. Met inspanning van alle krachten tracht men nieuwe inflatie van de mark te voor komen. Op het oogenblik is er sprake van aan het geldgebrek tegemoet te -komen door een zekere hoeveelheid rente-markbiljetten in om loop te brengen. Deize zullen natuurlijk een bijzondere dek king moeten hebben. De „Börsenkurier" weet mee te deelen, dat men daanoor een stevige basis wil trachten te vinden. Men moet daarvoor hebben afge zien van de landbouwgronden als garantie, omdat die sterk in waarde zijn gedaald door ile daling der prijzen van de landbouwpro ducten cn zich hebben gewend tot de indus trie voor het garandeeren van de rentemark- biljetten. De onderhandelingen zouden reeds een gunstig verloop -hebben. Het benoodigd bedrag wordt op 600 millioen mark geschat. Hoe dit zij. vandaag of uiterlijk Donderdag moet er een basis voor de hulpverleening zijn gevonden omdat de banken Donderdag hun loketten weer moeten openen. Men verwacht, dat de heden door de regee ring te treffen maatregelen ook een verorde ning ten aanzien van de deviezen zullen be vatten. De „Böreenkurier" weet nog mede te dee len, dat men er niet aan denkt, een binnen landsch moratorium uit te vaardigen, wel echter een maatregel, die overeenkomst ver toont met een gedeeltelijk binnenlandsch mo ratorium, doch waarvan nog geen nadere bij zonderheden bekend zijn. Het voornaamste probleem blijft natuurlijk de kwestie van het buitenlandsche moratorium. Nieuw contact met Dr. Schacht. Eveneens volgens de „Börsenkurier" zou, vooral op aandringen van industrieele zijde, door regeeringskringen contact zijn gezocht met den voormaligen president van do Duit sche Rijksbank Dr. Sohacht, om hem te be trekken bij de uitvoering van den moeilijken arbeid, waarvoor de regeering zich geplaatst ziet, en wel vooral vanwege de groote auto riteit, die men hem ook in het buitonland allerwege teekent. Dr. Lather's positie. In dit verbond wekt de aandacht een be richt van de „Vossische Zeitung", waarin te lezen is, dat de politiek van Dr. Luther in tal van kringen wordt gehekeld en reeds aan leiding gegeven heeft tot tegen hem gerichte démarches, die van politieke zijde in de Wil- helmstrassc zijn ondernomen. Critiek op Brünings politiek. Trouwens ook de Duitsche regeering staat aan extra-critiek bloot, nu haar politiek, die een voortzetting is van Stresemanns „Erfiil- lungs"-politick, een nieuwe crisis doormaakt. Soc. democratische proclamatie. De sociaal-democratische partij, die zelf aan deze politiek voortdurend heeft meege daan maar die, door haar steun daaraan aan de binnenlandsche consequenties daar van, den laatsten tijd steeds minder populair gaat worden onder do anndacht van rechts en uiterst links, heeft het noodig gevonden haar mond eens flink open te zetten en eens net te doen of ze nog een werkelijk revolutio naire partij is. Het partijbestuur en de partijraad hebben besloten een manifest te publiceercn, waarin opheffing van de noodverordening en staats controle op de banken en de groote indus trieën geëischt wordt. Hiertegenover staat een actie van de Duitsch-N'ationalen rechtstreeks tegen de regecring-Brüning, die h.i. door een natio nale regeering moet vervangen worden. Gunstig steekt hierbij af het opbouwend artikel, dat de „Germania" publiceert. Onder den titel „Beslissing aan Frankrijk" schrijft het blad o.rn. dat Frankrijk een ernstige ver antwoordelijkheid voor Europa draagt, voor de tweede maal in drie weken. Indien het op dit oogenblik zonder enge politieke eischen te stellen de leiding neemt in de credietactie, zou dit de hoofdverdienste zijn bij de redding uit de Duitsche crisis en Duitschland zal deze handelwijze nooit ver geten. Frankrijk brengt geen offers en neemt geen risico op zich wanneer het tege lijk met deze credietactie een nieuwe basis vormt voor de Fransch-Duitsche samenwer king. Onder deze omstandigheden .zal het Duitsche bezoek aan Parijs de gunstigste kansen bieden voor een accoord dat de wen- schen in de beide landen nader brengt, zonder een van hen een binnenlandsch of buitenlandsch dictaat voor te leggen. De vraag aan Frankrijk is tegelijk een vraag die het lot van Europa bepaalt. HET SENIORENCONVENT VAN DEN RIJKSDAG TEGEN VRIJDAG BIJEENGEROEPEN President Loebe heeft het Seniorenconvent van den Rijksdag tegen Vrijdagmorgen 17 Juli a.s. te 11 uur in vergadering bijeen geroepen. Er zal dan beslist worden over de door dc Duitsch Nationalen, Nationaal-Socialis- tcn en Communisten ingediende voorstellen tot bijeenroeping van den Rijksdag. T GEBREK AAN BETALINGSMIDDELEN BEXlLIJN, 15 Juli. Naar van bevoegde zij de wordt medegedeeld zal de Rijksregeering eerst in den loop van den namiddag bijeen komen, om de maatregelen te bespreken die door het acuut gebrek aan betalingsmidde len noodig zijn geworden. Hot directorium van de Rijksbank vergadert reeds in den loop van den ochtend. De besprekingen over het ;-esultaat van de conferentie te Bazel, die Dinsdagavond werden afgebroken, zullen dan worden voortgezet. LETLANDSCHE BANKEN GESLOTEN. RIGA. 15 Juli. Tengevolge van de finan cieele crisis in Duitschland zijn twee Lev landsche banken voorloopig gesloten. LAVAL IN ACTIE. PARIJS, 15 Juli. De Fransche minister president Laval had Dinsdagavond, ondanks den nationalen feestdag, besprekingen met den minister van financiën en andere auto riteiten in verband met den toestand in Duitschland en de onderhandelingen ia Baeel. BOUW VAN TWAALF TORPEDOBOOTEN Het Amerik'ifiusche minist'rie van marine zal op 15 Juli den bouw \an twaalf torpedo booten aanbesteden. De aanbiedingen moe ten voor 1 October ingediend zijn. „QUATORZE JUILLET". Frankrijks nationale leestdag. Parijs heeft gisterochtend met veel praal den 14den Juli gevierd. De nationale feest dag werd ingezet met ccn trocpcu-rcvue on een historschen optocht, die in herinnering bracht de namen cn uniformen der beroemd ste regimenten, welke zich in 165U in do Fransche koloniën onderscheidon hebben. President Doumer, de voorzattere van ka mer en senaat, de leden der regeering en verscheidene andere officieele persoonlijkhe den hadden zich op de Place des Invalides opgesteld, oan het schouwspel gade te slaan, Talrijke auto-ongelakken ln Frankrijk hebben ter gelegenheid van den nat'onalen feestdag talrijke auto-onge lukken plaats gehad. Voor zoover op het oogenblik bekend, zijn daarbij 23 personen om het leven gekomen, terwijl het aantal ge wonden G7 bedraagt. OPENING VAN DE SPAANSCHE NATIONALE VERGADERING. Gisteravond te zeven uur is de Spaansche Nationale Vergadering onder groote belang stelling van het publiek en met veel militair vertoon plechtig geopend. Een duizendkoppige menigte had zich voor het parlementsgebouw verzameld en begroette de leden van het kabinet, toen deze tusschen een muur van militaire troe pen en politie naderden, met luid gejuich. Toen de leden der regeering bij het parle mentsgebouw arriveerden, weerklonk een salvo der aldaar opgestelde kanonnen, tbr- wijl de kerkklokken in de omgeving begon nen te luiden. De 400 leden van het nieuwe parlement rezen van hun zetel toen de regeering binnen kwann. Onmiddellijk nam de Minister-presi dent Zamora het woord. In een rede, dio bijna een uur duurde, schilderde hij de ge schiedenis van de revolutie en schetste hij taak der jonge republiek. Luid appilous weerklonk, toen hij eraan herinnerde, dat de republiek was ontstaan zonder vreemde hulp, en dat zij noch aan bankiers, noch aan industrieelen dank verschuldigd was Het leger, dat zich nooit meer tot tyran van het volk zou kunnen opwerpen, was een der steunpilaren der republiek. Aangezien do regeering na aanneming van de grondwet zou aftreden, kon zij geen regeeringspro- gram aanbieden, maar wel wilde zij beloven, dat zij zou zorgen, dat de Cortes ongestoord zou kunnen werken cn dat de autoriteit van den staat met alle kracht gehandhaafd zou blijven. Dadelijk na het heeindigen van de rede an Zamora werd de vèrgaderinc onderbro ken en begaven da ministers en afgeva^xdig den zich naar buiten om de groote troepen revue in oogenschomv tc nemen. De voor- bijmurchecrende troepen brachten luide hoe- ra-roepen uit op de republiek, en hel juich werd door de menigte enthousiast her liaald. Slechts toen de guardia civile bijkwam, weerklonk uit de menigte gefluit, dat echter overstemd werd door het applaus. Incidenten kwamen niet voor. Na heropening van de zitting der Natio nale Vergadering werd de socialistische lei der Basteiro gekozen tot voorzitter. Bijna alle afgevaardigden zijn nieuw gekozen in het nieuwe parlement. Opvallend is de aanwezigheid onder de afgevaardigden van twee vrouwelijki leden en zes geestelijken. Ook verschillende kopstukken der monarchie hebben zitting in het nieuwe parlement. NOBILE. Naar gemeld wordt, gaat Umberto Nobile, de onfortuinlijke leider der Italia-expeditle. de reis met den Russischen ijsbreker „Ma Ivgin" meemaken, in verband met de ge ringe kans, dn,t men nog iets ontdekt van Roald Amundsen, die van een reddings tocht per vliegtuiig naar de Italia, niet Is teruggekeerd. Luchtvaart MAC DONALD OP WAALHAVEN. Op Vrijdag a.s. zal de Engelsche premier Ramsay Mac Donald op zyn doorreis naar Berlijn, Waalhaven aandoen, en op 20 Juli zal op de terugreis eveneens Waalhaven worden aangedaan. De tocht geschiedt met drie Engelsche militaire machines. Land- en Tuinbouw. Dat de geweldige crisis die Duitschland teistert en die doze week wel in een gevaar lijk stadium is gekomen van veel invloed is op de gang van zaken in onze tuinbouw centra hebben wij Dinsdag opgemerkt, toen wij het West]and bezochten en overal hoor den hoe in deze twee dagen de prijzen be langrijk daalden. De tomaten b.v. waarvan bijna de helft naar Duitschland gaat gingen met 20 a 30 achteruit. Dc lust om te koopen is er bij de expor teurs geheel uit en een der veteranen op tuinbouwgebied typeerde het mij door de verklaring: Ze vielen vandaag op dte veilings banken in slaap. Er was totaal een lust. 't Is te wensohen. dat er spoedig eenige verandering kome, hoewel over dc afgeloo- pen maanden niet te klagen valt Maar juist thans nu do druiven beginnen te komen waarvoor echter prijzen van 35 tot 55 cent gemaakt worden kan 6lapte in handel alles bederven. Kerknieuws- INWENDIGE ZENDING Conferentie te Barchem Dinsdagavond. De Conferentie voor Inwendige Zending in het conferentieoord te Barchem is weder aangevangen. In den namiddag kwamen de deelnemers er waren er dit jaar 70 uit alle oorden des lands naar den Gelderschen Achterhoek in het Conferentieoord was alles voor hun ontvangst gereed. Ds. A. M. Knottnerus, Ds. J. C. Schroder en hun helpers en help sters hadden de zaken weer prachtig voor elkaar. Iedere deelnemer kreeg een plaats in een der slaaphuizen toegewezen en voorts een kaart, vermeldende zijn naam en'woon plaats, welke kaart zichtbaar wordt gedra gen." Dit is voor vele der deelnemers over bodig, want de meesten kennen elkander van vorige conferenties. Maar voor hen, die voor 't eerst een conferentie bywonen, is 't na tuurlijk zeer gemakkelijk. Nadat de deelnemers een kijkje hadden genomen in hun slaaphuis, vonden zij elkan der in het hoofdgebouw terug, waar gemeen schappelijk de maaltijd werd gebruikt, waar bij al weer dadelijk bleek, weik een voortref felijk „huisvader", om niet te zeggen „fami lie-vader" Ds. Knottnerus toch is. Na den maaltyd togen allen naar de kapel op den berg, waar de opening der Confe rentie plaats had. Nadat gezongen was Gezang 3:1 en 6, sprak de conferentie-voorzitter, Ds. A. J. Roozemeyer het votum uit en las de Apostolische Geloofsbelijdenis, waarna ge zongen werd Gez. 52 13. Vervolgens las Ds. Roozemeijer Jesaja 12, ging voor in gebed en heette vervolgens alle aanwezigen hartelijk welkom. Hy herinnerde aan het overlijden van den heer A. J. E. Baron van Ittersum, aan de benoeming van Jonkvr. C. M. van Asch van Wijk tot presidente der Wereldfederatie van Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes, waardoor zy als lid van Commissie IV van den Centraaf Bond moest bedanken an de benoeming van Jonkvr. J. J. Ba ronesse Mackay tot lid dier commissie. Hierna hield Ds. Roozemeyer de ope ningsrede. Hierin wees hy erop, dat sedert de vorige conferentie de wereldcrisis zich iheeft ver scherpt en de gevaren niet minder zijn ge worden. Evenwel durven wij aldus spr. eert blijden toon van vertrouwen doen hooren: de Heere regeert, de aarde ver- heuge ziéh, dat vele eilanden zich verblijden <Ps. 97 1). Wij mogen nadruk leggen op 't geloof en dc Christelijke verzekerdheid. Eerst op 't geioof. 't Ware zien is vrucht van i,t gelooven. 't Geloof is niet een verheven men- schelyk product van verheven menschelyke bespiegeling, maar 't wordt gewerkt in 't hart door den H. Geest. Is dat aanwezig, dan gaan y zien: werkelijkheid van hooger orde. Dan zien wij, dat 't Koninkrijk Gods komt, tegen alles in. Het is zooals spr. nader aantoonde nooit gebonden geweest aan goede kansen. Het komt ook nu. Maar is dat zoo? Staan wy missohien niet voor een vree- selyke toekomst? Zelfs indien dat zoo ware: Gods Koninkrijk komt! Wij zien met ons gc- loofsoog reeds nu, dat niet enkel krachten uit den afgrond nan 't werk zyn (b.v. in Rusi'and, in China). Misschien moet evenwel het Chris tendom in groote verdrukking gaan. Want wy hebben ons door God te laten leiden op iederen weg. Hy regeert, ongetwijfeld met oneindige liefde, maar ook uitbrandend het onheilige. Wij moeten persoonlijk en als ge meenschap bereid gemaakt worden voor het offer. Wij hebben God zonder reserve te la ten heerschen. Ook de Kerken. Komt eenmaal de groote eindbeslissing, dan wordt de ge meente behouden. Maar daarvóór wordt zy door lijden geheiligd. God is Koning. Daarom mag ai' wat binnen de invloedssfeer van het Koninkrijk der hemelen ligt vol goeden moed zifn. Het geheele gebied van inwendige en uitwendige zending verheugt zich in de zeker heid. dat Hy regeert en al Zijn welbehagen zal doen. Maar ook wat verre is. Ook in de gebieden waar alles ver is van God, waar de dood heerscht, waar alles donker is, daar kan Zonnestralen aan hef strand God toch 't doode levend maken. Een eens aldus besioot spr. zullen alle verlosten, uit welken kring ook verlost, ju belen, wat wy' nu reeds belijden als het tee- ken, waarin de geheele conferentie moge staan: „De Heere regeert!". De openingsplechtigheid is hierna gesloten. Schoolnieuws. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. De Minister van Waterstaat heeft op voordracht van het college van curatoren de volgende studenten der Technische Hooge- school gedurende deze zomervacantie be noemd tot buitengewoon opzichter: A. Bij Waterstaatswerken: M. A. Hartman, by den onderbouw van de brug over de Waal te Zaltbommel A. E. R. Lcotsma; bij het toezicht van de montage-bovenbouw-brug het zomerbed van de Waal te Zaltbom mel W. Bom; by de verbetering van den Neder-Ryn by Huisen en Arnhem W. M. J. Mols; bij de verbetering van het Scheur by Maassluis baggerwerk en onderhoud Rotter- damschen Waterweg en Stroommetingen ten behoeve van verbetering van den Rotterdam- schen Waterweg F. Hclmer; bij den aanleg van den weg van Rijswijk naar Rotterdam met de daarin gelegen kunstwerken D. J. Cramer; bij het maken van den onderbouw gedeelte bovenbouw van de brug voor on verkeer over de Maas te Maastricht met bijkomende werken K. van den Heuvel ftynders; by het maken van het verbindings kanaal, behoorende tot de werken voor den aanleg van het verbindingskanaal in het Bosscheveld te Maastricht L. J. E M. Raedts; bij den aanleg van het Julianakanaal tusschen km. 9.075 en km. 15.500 J. H. Edelman; bij het maken van de voorhaven aan den IJssel F. L. Postel en A. J. van Romondt bij den slyisbouw te Eefde. B. Bij de Zuiderzec-werkenH. de Vries i J. G. Buitink bij de Dijkswerken voo 'sluiting der Zuiderzee; J. F. Cusell bij de verhooging van de Friesche zeedijken en M. van den Berg by de verhooging van de Texelsche zeedijken in Den Burg. CHR. LYCEUM TE ZWOLLE. Tot leeraar in de Scheikunde is benoemd dé heer M. H. Werther te Katwijk a. d. Rijn. HOOFDBENOEMINGEN Smild<e (Herv. Sdhood), C. A. van Ucheflen, hoofd te Gendnkngen, ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Smilde (Herv. School), P. K. van Houten te Ta-nge-Alteveer. Hazerswoude (Dorp), A. A. Boehmer te Leiden. Aang. Waarder bij Woerden (hoofd L. E. an Loo), G. Verheul te Nieuwerbrug a. d. Rijn. Arnhem (Chr. Meisjesschool, dir. mej. Adr. vaii Apeldoorn), J. J. Jongsma te Soest. Als leeraar in Geschiedenis. Ing. 1 SepL Harkema-0peinde,\Joh. Damstra, tij delijk werkzaam aan de M.U.L.O.-School te Lemmer. Als kw. met akte. Enschedé (Chr. Geref. School, hoofd J. van Weerd), voor vast mej. L. Hüsen te Mussel (Gr.) en voor tijdelijk A. Schütten te Almelo. Zaamslag, G. Luteijn te Gapinge. Medemblik, mej. M. Hallewosse. Voor tijdelijk. Kloostcrdijk, mej. T. J. van der Plaats te Spijk (Gron.). Voor tijdelijk. Rhenen, C. van Loo te Elburg. Waddinxveen (M.U.L.O., hoofd Tj. van Dam), P. van Sprang, aldaar. Voor tij.- delijk. OPHEFFING. Te Hoogwoud (N.-H.) stelt het Ge meentebestuur den Raad voor de Openbare School aan de Langereis op te heffen. CHR. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Te Utrecht hield Maandag j.l. de Bond ■an Vereenigingen voor Chr. Nijverheids onderwijs zijn jaarvergadering. De Voorzitter, Ds. A. B. te Winkel, van Den Haag, releveerde in zijn openingswoord do wordingsgeschiedenis van den Bond, die thans met reeds 35 Besturen in betrekking staat. Hij wees voorts op den arbeid die den Bond wacht. Bij de vaststelling der Statuten, werd be sloten de bepaling op te nemen: Organisa ties, die mede ten doel hebben de bevorde ring van het Christelijk Nijverheidsonderwijs kunnen worden uitgenoodigd, om als buiten gewoon lid toe te treden. De Kon. goedkeu ring op de Statuten zal worden aangevraagd. Hierna kwam aan de orde het rapport van de door het Bestuur gehouden enquête om trent den omvang en de beteekenis van het Chr. Nijverheidsonderwijs in ons land en om trent het vraagstuk van het verkrijgen van bevoegde leerkrachten. Hoewel er 35 Chr. Nijverheidsscholen in ons land bestaan, wijst dit toch op een groot tekort. In dit opzicht heeft „Patrimonium" baanbrekend werk verricht De meeste in richtingen zijn van vóór 1922, toen de Nijver- heidsondcrwijswet tot stand kwam. Sinds dien kwam geen enkele Chr. jongensschool er bij, wel tal van meisjesscholen. Momen teel wordt in een viertal gemeenten de stich ling van een jongensdagschool voorbereid, maar er moeten ook broodnoodig meer avondschalen komen: in geheel Amsterdam is slechts één Chr. avondschool voor jongens en in Groningen en Haarlem geen enkele. Wat het verkrijgen van bevoegde leerkrach ten betreft, voor de meisjesscholen ging dat heel wat gemakkelijker dan voor de jongens scholen. Komen er meer jongensdagscholen, dan zal do achterstand in dit opzicht nog grooter worden. Salarisregeling en herkeu ring zijn ook twee zaken, die overgang van leeraren uit het „neutrale" kamp naar de Christelijke Scholen tegenhouden, 't Blijkt wel noodig, met het oog op de toekomst, zeer begaafde leerlingen een opleiding tc geven die hen misschien op den weg van het lcer- aarschap kan brengen. Hierna werden nog onderscheiden mede- deelingen van localen aard gedaan. Ds. T. J. Hagen, van Delft, sprak des mid dags over: „Het Christelijk karakter van ons Protestontsch-Christelijk Nijverheidsonder- 'ijs". Spr. wees vrop, dat principieel Chr. ondcr- 'ijs geven zelfs op de Lagere Schoor niet ge makkelijk is, veel minder op de Nijverheids school. Gebed en Psalmlezing cn Schrift lezing vóór en na schooltijd zijn niet vol doende. Heel het onderwijs moet van het F.vangelii doortro'.l.en zijn. Ais andere factoren voor het brengen een echt-Christelijke sfeer noemde spr. naast het gebed o. a. den persoon der leeraren leeraressen. Op een neutrale nijverheids school kan men niet anders verwachten dan invloeden, die van God afvoeren. Een Chr. nijverheidsschool geeft in lesuur en persoon lijken omgang aan de jonge menschen op den moeilijksten leeftijd dat, wat ze noodig hebben, om tot Christus te komen. Ook het onderwijs kan principieel anders zijn. Spr. ging dat na, vooral aan de hand van de leerstof voor de meisjesscholen. Wat de theorie betreft, is er een tegenstel ling tusschen de Christelijke en niet-Christe- lijke levensbeschouwing over het terrein van den arbeid en allerlei onderwerpen: de so ciale kwestie, het kind, het huwelijk, de op voeding, de kleeding, enz. De neutrale leer stof is alleen gericht op de dingen van dit leven. F.n wij hebben noodig nijverheids onderwijs gezien in eeuwigheidslicht. De ge dachte: voorbereiding voor het eeuwig leven zet een ander stempel op alles. Gods bedoe ling met ons die gedachte moet de leer stof beheerschen. De tydgeest ligt geknield voor techniek, hygiëne en statistiek. De neutrale kringen aanvaarden dat alles als resultaten vai wetenschip. De ongeloovigen geven daarby niet alle raadgevingen uit een zuiver motief. De Christen moet de resultaten van de echte wetenschap waardeeren, maar zeer voorzich tig zyn in het navolgen van alles wat ons. aanwijzing der wetenschap wordt voorgehou den. Bij alle theoretische vakken moet voor opgezet worden: de mensch zal bij brood al leen niet leven. Het zal niet zoo zwaar vallen, >m hier te komen tot eigen leerboeken, eigen methodiek. Van een eigen Chr. mode en beschaving kunnen we niet spreken. Wat de wereld oorschrift, nemen wy over. Chr. nijver heidsscholen voor meisjes met name moeten haar uiterste best doen om een eigen Chr. karakter te vinden. Ook voor de practische zijde van het on- derwyis zal hei verschil uitkomen. De zuinigheid byv. kan op neutrale scholen niet geleerd worden, omdat de Schepper var nemel en aarde het eischt, dat ook de brok ken verzameld worden. By liet jongensonderwys moet den jon gens ingeprent worden de Chr. beschouwing ••an het sociale leven. Als bezwaar voor onzen tyd noemde Spr., dat de leeraren en leeraressen een neutraie opleiding hebben gehad. Noodig is, dat er minstens evenveel Chr. opleidingen komen als neutrale. Voor de leeraren zullen in de toe komst wellicht cursusen moeten worden op gericht. In Delft komt men door maandelijk- sche vergaderingen met de leeraressen, waarin alle moeilijkheden1 besproken worden, "in het_ huidig bezwaar tegemoet. Op dit referaat volgde eenige discussie. Hierna werden door den secretaris en den penningmeester verslagen uitgebracht. Nog werd in bespreking genomen de wen- schelykheid van de vorming van een eigen Commissie van Beroep en van een eigen orgaan, alsmede van de oprichting eener or ganisatie van Olir. leeraren by het Nijver heidsonderwijs. EXAMENS EXAMENS-NOTARIAAT Den Haag. 14 Juli. Geslaagd voor deel I, Ie heer M. Brulnlng te Groningen. EINDEXAMENS CHR. H. B. S. Harderwijk (afd. H. B. S. van het Chr. -.yceum). Geëx. 6, geslaagd alle S cand.. n.l. L. C. Dijkstra, F. A. Flultsma, L. KrUger, F. E. Loosjes, J. Sterk en O. Wltscher, allen te arderwUlt. EXAMENS-NIJVERHEIDSONDERWIJS Den Haag, 14 Juli. Akte N 8. Geslaagd de dames D. H. Sluyter en C. W- C. Foelten. ifgenomen. EXAMENS-RADIO-TELEGRAFIST Het ligt in de bedoeling, na de thans loopen- lekelman, Utrecht; A. Braak. Utrecht; H. E. M. S. Dauvlllier, Gouda; A. G. Utrecht; J. Gehlen, Utrecht; i Utrecht: W. B. A. M. Li Roelofa. Utrecht; D. L. v igen; W. S. Stolp. Haa: Utrecht; L."w.c'm. LÖuw'eri. tsen, Bussum; K. der Scheer, Gro. EXAMENS ONDERWIJZER e r d a m. Geöx. 11. geslaagd 6 cand. de dames: A. J. XL Dekker. A, Sitvast. H. G. Splgt, N. Zoethout en M. Verschuur, allen te en W. A. van der ZeUsL - n h u g e. Geslaagd mej. M. J. A. Bekhuis en de heeren J. K. L. Koens. J. S. C. Nleuwland, A. J. Hurks, J. D. van Klaveren, F. Scheps en J. Menage. - - 3 n. Geslaagd T. Klavcrsma te - E. Gerrite te Rolde. J. Toppen te Applngedam. Do examen» zijn afgeloopen. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN 110ndclin?® examens hebben plaat» te: Smecngoschool, - 16 Juli. 28 Juli, te beginnen de» vc der zalen van het pat aat in het Villapark te Eindhot o met 23 Juli. Groningeni in het concerthuis, Poelestraat 30. an 14 tol en met 31 Juli en op 1 Augustus s. te beginnen des voormiddags 9 uur; Rotterdam! in hot gebouw Café Belvédère, Noordsingel 33, van 14 tot en met 31 Juli en an 1 tol en mot 6 Augustus, te beginnen es voormiddag» 3 uur; Uitslagen zijn de volgende: W. H. J. L. Hooi iv. kok, a. ijourens, B. Plas, T. l. Sch' ordain' Tei^0 H' Wallcr' allen n d h o v o n. Geëx. 13, geslaagd 10 can e dames G. H. M. Spaapen, H. A. Suyke A. M. M. v. Leeuwen, allen to Oudei bosch; G. H. H. Raedts, J. H. M. Brcuker Weerbericht. Het dunne pijltje Hoogste stand te VardD 762.5 Laagste stand to Yamiouth 715.3 Stand vanmorgen half twaalf 746.5 WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Aanvankelijk matige tot krachtige Zuid westelijke tot Westelijke, later opnieuw krimpende en afnemende wind; aanvanke lijk meest zwaar bewolkt of betrokken met regenbuien en kan op onweer, later opkla rend, weinig verandering in temperatuur, STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de De Bilt hedenmorgen te ">30 uur aan alle pceten: Weest op Uw hoede, TEMPERATUUR. Stapd vanmorgen half twaalf 16.2 C. 16 JULI Zonsopgang 4.58 u.; Zonsondergang 9.13 u. Maansopgang 5.28 u.; Maansonderg. 10.25 u. Eerste kwartier 22 Juli 6.36 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.43 u. tot 's morgens 4.29 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz Huuingen Kehl Mannheim Bingen Cobfenz Keulen Dutsburg. Ruhrort Maastricht Veulo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS .(Oude Amsterdamsche tüd). 16 Juli Delfzijl i 11.57 Hellevoetsl.3.22 15.52 Terschelling 9.12 21.40 Willemstad 4.16 16 44 Harlingen 10.03 22.29 Brouwersh. 2.34 15.04 Helder le 4.25 7.44 Zierikzee 3.15 15.36 Idem 2e 16.36 20.V5 Wemeleinge 3.33 16.00 IJmulden3 20 15.51 Ylissingen 1.40 13.58 H. v. Holland 2.36 16.09 Terneuzen 2.14 14.34 Rotterdam 4.47 17.02 Hansweert 3.05 15.24 C. M. G. Eysbouts, E. J. A. Mestrom, H. C. Phillpsen. M. J. C. Stappers. XL 1. Urselmann, Grubbenvorst Ingen. Geslaagd de dames: A. E. Haak, T. C. Veldkamp, beiden te Groningen. m t,li B Harman te Ze- uw te Lemmer. E. Snit Makkum, J. Hoeksema tot opleiding van teekenleeraren. Rijksmuseum, ingang Hobbemastraat 25, van 14 tot en met "uil en van 4 tot en met 1 Augustus, te inen des voormiddags 9.30 uur. EXAMENS-STUURMAN n Haag, 14 Juli. Geslaagd voor 2den rman groote stoomvaart, do heeren D. Kor en H. H. van Dlerendonck. EXAMENS-MACHINIST s n Haag, 14 Juli. Geslaagd voor diploma A, de heer L. Langstraat te Rotterdam. keurd 10. afgew Keyser F. EXAMENS-M.U.L.O. a a g. Geslaagd voor diploma B.: X. t N. Snel, bojden te Lelden; voor dipl. af. W. Raadsen, C. 'elze allen M. J. Rosdorff. H .1. te Lelden; J. Muller. J. F. van Ark, P. J. van Heffen, M. C. J. Vredenburg, W. C. Negenhuis, S. H. van der Linden, H. Verburg, H. Ch. O. Pollen, G. P. Pauptit, M. C. van Lyndon. A. H. Bakhuis, allen te 's-Gravenhage; C. Hermy, Greve te Wassenaar cn L. C. Duys HUlegom. EXAMENS-ORGELIST Dordrecht gehoudei motorschepen Joh. Plei Joh. Vermeulei aan boord van Sneoll. Voor het voorloopige diploma machinist t boord van stoomschepen: C. J. de Baan Doj-drecht. L. H, J. Seegera te Zevenbergen. Uit het Sociale Leven» VRIJGESTELDE C. N. V. Naar wij uit vrij goede bron vernemen zal >er waarschijnlijk tot vierde vrijgestelde van het Chr. Nat. Vakverbond worden be noemd de heer R. Hagoort., thans redac-i teur van „De Standaard" te Utrecht. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genevè te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers Naam: Naam: Adres: Adres:

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2