llirmur ^riitsrijr QToumttt Lel Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken eerstITblad. Uit de Pers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending n 6.— Bij dagelijksche zending7.-< Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vs cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3404 WOENSDAG 15 JULI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.171a Elke regel meer0.22Vt Ingez. MededeeJingen rl.1| van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang op het formulier voor de Ontwapenings-Conferentie in 1932, of beter voor de Conferentie, waarop naar beperking zal gestreefd worden. Zaterdag zal de laatste dag zyn, waarop het nu wel bekende formulier in ons blad wordt afgedrukt. Stroomen biljetten komen binnen. Het moet een indruk wekkende aansporing worden voor de afgevaardigden ter conferentie straks in 1932 te Genève. Wij hopen, dat onze lezers deze laatste dagen extra benutten. Dat Nederland bij al zijn gebrek aan nationaal samengaan thans met dit middel vooraan gaat in de wereld, is toch wel een woord van dank waard. De formulieren kunnen als drukwerk worden verzonden naar ons Bureau. - 54) - 50 - 60 pOV /«- iv. ƒ1 r. /V div. t Dit nummer bestaat uit TWEE bladen 81>< 81 102 S10! 1041. nofr 1019* 101K ïoeftiot 106 10) 106 106 99i« 9.' 102 'i - gel 4i a 75 121 93 '8 93 96?* 98 94H 9.1 mi 9: 96X - 9uH' 90 9558 9; 810' 93J8 82 - - 0038 - 102 - VERSCHUIVING VAN LASTEN. Nu de verkiezing der leden van Gedepu teerde Staten'in de verschillende provinciën weer achter den rug is, roept aanstonds de zomervergadering der Provinciale Staten tot allerhande werkzaamheden. Bij het kennis nemen van de voorstellen, die in verschillende gewesten aan de orde zullen komen, viel het ons op hoe Ged. Sta ten van een der Zuidelijke provinciën een regeling aanboden die, wordt zij door de Provinciale Staten aanvaard, voor de ge meenten een niet onaanzienlijke verschui ling van lasten zal beduiden. Het geldt hier vermindering van de bij drage der provincie in de verpleegkosten yan armlastige krankzinnigen. Nam tot dusver deze provincie een vierde deel dier kosten voor haar rekening, thans wordt voorgesteld dit aandeel tot een acht ste gedeelte te verlagen. Tegen deze politiek van verschuiving van lasten moet ernstig bezwaar worden ge maakt. In de eerste plaats, omdat deze zeer ge makkelijke methode om eigen lasten te ver lichten de laatste jaren herhaaldelijk is toe gepast en mede oorzaak is geworden, dat de gemeentelijke uitgaven belangrijk werden opgevoerd. Deze handelwijze is ook daarom zoo fu nest, wijl zij het vrij overbodig maakt zich den maatstaf der zelfcritiek en der finan- cieele beperking aan te leggen, daar men zoo noodig een deel der lasten afschuift op den rug der gemeenten en na deze operatie voor de vrijgekomen gelden nieuwe doelein den kan trachten te vinden, waarna zich hetzelfde spelletje herhalen kan. Wat indertijd de heer Van Doorninck in zijn afzonderlijke nota op het rapport der Staatscommissie inzake herziening der fi- nancieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten aanvoerde om de gemeenten, tegen wie de niet nader bewezen aanklacht van vrijgevigheid en royaliteit werd gericht, kort te houden, zou met meer recht kunnen wor den ingebracht tegen de afschuivingspoli- tiek van Rijk en provincie, ten gevolge waar van immers deze lichamen hun eigen lasten minder zwaar voelen drukken, hetgeen wei eens een gevaar kan zijn yoor den zuinig heidszin. Gelukkig intusschen, dat bij het Rijk wel iets van een gewijzigde mentaliteit op dit punt merkbaar is. Bij de installatie der Staatscommissie-Rut- gers verklaarde althans de Minister van On derwijs, toen hij wees op de bezuinigings taak dier commissie, geen heil te zien in een verschuiving van lasten van het Rijk op de gemeenten. Gedeputeerde Staten van Zeeland zien hierin blijkbaar wel heil. En zij voeren daarbij voor hun voorstel een motief aan, dat den toets der critiek'niet kan doorstaan. Een beroep wordt namelijk gedaan op de omstandigheid, dat het groote meerendeel der gemeenten ten gevolge van de nieuwe wet op de financieele verhouding niet on belangrijk hoogere bijdragen uit 's Rijks kas zal genieten. Alsof de herziening der financieele ver houding ten doel had om, voor zoover onder scheidene gemeenten eenige verlichting van druk verkregen, dit maar weer spoedig te niet te doen door afschuiving van den kant der provincie! De herziening bedoelde juist eenige wer kelijke verademing te brengen en had bovendien ten doel meerdere gelijkmatigheid van druk, althans al te groote verschillen \Vat te temperen. Nu men in het Zuiden toont, deze herzie ning gedeeltelijk te willen teniet doen, mag de verwachting worden uitgesproken, dat de P"ovinciale Staten zich tegen dit pogen zul len verzetten. Waar tal van Statenleden met het ge meentebeleid op eenigerlei wijze in aanra king komen, zal deze zaak ook wel van- den kant der gemeenten worden bekeken. Welnu, het belang der gemeenten vordert, dat er aan de verschuiving van lasten een einde komt. Blijkbaar naar aanleiding van ons hoofd artikel van Maandagavond schrijft thans D e Standaard een driestar. Wij bevelen le zing ervan niet het minst onzen briefschrij vers aan, welke het artikel van Dr. C o 1 ij n in Bouwen en Bewaren behandelden hun ingezonden stukken. We nemen er het volgende van over: Na melding te hebben gemaakt van de actie der Dagbladpers inzake de z.g. „ont wapeningsconferentie van 1932" vervolgt het blad: We gebruiken dat z.g. opzettelijk, want de conferentie is er geen om tot o n t w a- p e n i n g te komen, doch heeft slechts beperking van bewapening op het oog. Dat dit niet uitkomt in de formule van het nationaal' petitionnement achten we een fout, gelijk uit onze driestar van 7 Juli ook blijkt Echter zou het verkeerd zijn op dien grond medewerking te wei geren, nu waarlijk iets van een natio nale beweging te zien was. Dat is ook het verschil met het deel nemen eener meisjesvereeniging aan een petitie van vrouwenverenigingen, waar over een artikel van onzen hoofdredac teur in Bouwen en Bewaren han delde. Voor al die separate acties van al lerlei verenigingen voelen wij inderdaad niets. Een algemeene nationale uiting is iets anders. Niet dat men daarvan groote resultaten verwachten kan, maar een eenparig getuigenis van een geheel volk is als getuigenis niet zonder be- teekenis, ook al werpt het heel geen re sultaat af. Voorts vergete men niet, dat de laatste weken een en ander voorviel, dat de kan sen op eenige vermindering van be wapening heeft vergroot. Het aanbod van Hoover, de noodzakelijkheid voor Europa om thans iets te doen, teneinde Amerika voor verder stappen mee te krijgen, zul len niet geheel zonder invloed blijven. Eindelijk worden overal de volken opge wekt tot georganiseerde actie met het oog op de conferentie en ook daarin ligt een grond voor het meedoen aan een alge meene nationale beweging, vooral toen bleek, dat het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken met het denkbeeld sympathie had betuigd. Hoezeer dan ook de redactie der formule misleidend wer ken kan bij hen, die niet voldoende scherp onderscheiden. ROTTERDAM LUCHTLIJN ROTTERDAM—HAAMSTEDE. Het vliegtuig van 4.30 uur voor a.s. Za terdag van den dienst Rotterdam—Haam stede ia reeds volgeboekt De K.L.M. heeft daarom besloten evenals Zaterdag j.l. nog een extra-machine te la ten vliegen. Vertrek Rotterdam 15 uur, aan komt Haamstede 15.20, vertrek Haamstedo 15.30, aankomst Rotterdam 15.50 uur. ENSCHEDE GEMEENTERAAD. De heer H. van Dyk, die in de wijlen den heer J. Drost is benoemd tot lid CHR. BOND PERSONEEL IN PUBLIEKEN DIENST ALGEMEENE VERGADERING TE APELDOORN MORGENVERGADERING. Zij, die heengingen. Toen de voorzitter van de Nederl. Ghr Bond van Personeel in publieken dienst, de heer D. de Ridder in het gistermor gen aangevangen congres van dezen bond dat gister en heden te Apeldoorn gehou den werd de ontslapen leden D. Klok man en A. van Loon herdacht, verhieven alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen 's Voorzitters ernstige deelnemende woor den maakten een diepen indruk op de in grooten getale opgekomen afgevaardigden Na beëindiging zijner openingsrede gis teren reeds door ons vermeld riep de voorzitter een hartelijk welkom toe aan de vertegenwoordigers van Apeldoorn's ge meentebestuur, de wethouders D. Gosber, J. H. Plet en M. van Wij he Ezn.; den heer Amelink van het Chr. Nat Vak verbond; den heer Vermeulen yan het Permanent Comité en den heer Val ink van den R.-K. Bond „St. Paulus". De heer C. Bevelander, voorzitter van de afdeeling Apeldoorn, verwelkomde in enkele vriendelijke woorden de congres sisten. Apeldoom's loco-burgemeester, wethouder V a n W ij h c, gaf namens het gemeente bestuur de verzekering, dat de burgemees ter wegens uitstediglieid verhinderd aan wezig te zijn met belangstelling 't werk van den Bond volgt. Onder den hamer door. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, de .heeren W. v. d. Have en J. L. v. d. V oord e, werden zon der bespreking goedgekeurd. Er werd naar aanleiding van het verslag van het fonds „Hulp in nood" aangedron gen op spoediger afhandeling der aanvra gen. Bepleit werd de instelling van plaat selijke instanties. Namens het fondsbestuur werd betoogd, dat de termijn van onderzoek en voorberei ding onmogelijk bekort kan worden. lnstelfling van plaatselijke instanties zou tot groote moeilijkheden aanleiding geven. Het bestuur moet zelf beoordeelen of hulp noodig is. De redactie van „Onze Banier". Een reeks van afgevaardigden voerden 'f woord over het bondsorgaan „Onze Banier": Den Haag, Dordrecht, Amsterdam, Kampen, Den Helder, Zaandam, Rotterdam, Sneek, Bolsward, Bloemendaal en Appingedam. Over 't algemeen kon men zijn goedkeu ring hechten aan de wijze, waarop het blad redactioneel verzorgd werd. Men stelde ech ter prijs op uitbreiding van eenige rubrie ken, voornameijk de bekendmaking van vacatures en het afdeelingsnieuws. De heer W. v. d. Hav e, de redacteur, verklaarde geen voorstander te zijn van de polemiek, die gevoerd wordt met „Ons Weekblad" en het orgaan van den neutra len bond, welke polemiek den laatsten tijd nu juist niet op een hoog plan is komen tb staan. Geen vrouwelijke krachten. Het beleid van het hoofdbestuur gaf alleen den afgevaardigde van Vlaardingen een opmerking te maken. Hij zou wenschen dat bij een vacature op het bondsbureau wat het damespersoneel betreft, deze werd vervuld door een mannelijke kracht. De V oorzitter wees er op, dat er be paalde arbeid op het bondsbureau is, waar voor geen volwassen kracht in aanmerking kan komen. Daarvoor wordt dan dames- personeel genomen. Half twee werd de .vergadering tot halfdrie. MIDDAGVERGADERING. Het Bondsverslag. In 'de middagvergadering werden de voor stellen aan de orde gesteld. 't Voorstel van het dagelijksch" bestuur om het bondsverslag, dat tot nog toe ieder jaar verscheen, in het vervolg als twee- jaarlijksch verslag uit te brengen, vond te genkanting van Bussum, Huizen, Kampen en Leiden. Bussum zag ook liever een jaarlijksch congres. Van de zijde van het hoofdbestuur werd betoogd dat nu sedert eenige jaren de alg. bondsvergadering om de twee jaren wordt gehouden, het rationeel is om ook het bondsverslag over twee jaren te doen loo- pen. Met een flinke meerderheid van stem men werd het voorstel .van het hoofdbe stuur aangenomen. Ter voorkoming van misverstand. Bij de benoeming van den 4den bezoldig den bestuurder in 1930 heeft het afdeelings- bestuur van L e i d e n gebruik gemaakt van het recht van aanbeveling, in art. 39 I-I. R. geregeld. Deze handelwijze is Leiden door het algemeen bestuur van den bond ten zeerste kwalijk genomen en werd door genoemd bestuur als onjuist gekwalificeerd Ter voorkoming van misverstand, achtte Leiden het daarom wenschélijk, dat artikel 39 van het Huish. Reglement wordt gewij zigd in een zoodanigen vorm, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat De vergadering vereenigde zich met het praeadvies van het bondsbesuur, dat van meening was dat aan het voorstel-Leiden kan worden voldaan, als wordt vastgesteld dat de in dit artikel bedoelde aanbeveling moet worden gericht aan het algemeen be stuur, adres bondsbureau. Drie bezoldigde bestuurders. Schiedam wenschte de algem. verga dering te doen besluiten dat niet meer dan drie bezoldigde bestuurders zitting zullen hebben in het centraal bestuur.. Het algem. bestuur was echter van oor den Raad' heelt voor deze benoeming (iee.] dat hetgeen door Schiedam wordt bedankt. Opvolger op de A.-R. lyst is de I voorgesteld reeds bestaat en vastgelegd is ^in art. 10 der Statuten, waarom aanneming heer J. Vunderink. van dit voorstel overbodig is. Schiedam trok haar voorstel in. Intusschen werd het woord gevoerd door den heer V a 1 i n k, namens „St. Paulus". Deze wees op de gevaren die de vakbe weging dreigen en verzekerde dat de R. K. vakbeweging met de Chr., vakbeweging paraat zal staan ten opzichte van 't socia listisch en communistisch gevaar. Er was van de afdeeling Schiedam een belangrijk voorstel ingekomen. Het be doelde inperking van de politieke vrijheid der bezoldigden. Naai' aanleiding daarvan ontspon zich een uitvoerige bespreking over de vraag, of liet gewenscht is dat de bezoldigde bestuurders een politieke functie aanvaarden. Al m e 1 o wenscht een uitsprak van het congres dat het ongowenscht is, dat bezol digde bestuurders een politieke functie waarnemen. Zij zijn dan gevrijwaard voor een conflict tusschen het honds- en politiek belang. Den Helder wilde het voorstel van be- teekenis doen zijn voor alle bezoldigde be stuurders van het C. N. V. en achtte een studie-commissie van het C.N.V. gewenscht. Een ander geluid. Amsterdam aolrtte het een eer voor de vakbeweging als daaruit mannen voort komen. die capabel geacht worden een Ka mer-, Staten- of Raadslidmaatschap waar te nemen. Leeuwarden was van meening, dat- de belangen van het personeel in publieken dienst juist in de publieke colleges behar tigd kunnen worden. Er kan alzoo veel in vloed uitgaan van de experts in onze vak beweging, wanneer zij een politieke functie vervullen. Zutphen kon zich niet vereenigen met de consequentie van het voorstel om geen bezoldigde bestuurders in politieke colleges te doen zitting nemen. Een en ander heeft immers tengevolge dat ook de afdeelings- bestuursleden van een politieke functie wor den buitengesloten. P e r n i s verklaarde zich eveneens tegen het voorstel. Zaandam meent, dat 't een 't ander uitsluit. Men kan niet de arbeidersbelangen dienen en tevens een politieke functie waarnemen. De positie van den heer Smeenk. Den Helder sloot zich hierbij aan (zie boven). Den Helder's afgevaardigde wees op de positie van den heer Smeenk, die hij niet goed kan keuren. Als de lieer Smeenk spreekt is niet steeds de arbeidersvertegen woordiger aan 't woord, maar dikwijls de volksvertegenwoordiger. Stem uit de vergadering: Goed Een andere stem: Dat moet. ook! Bij monde van den Voorzitter werd er namens het hoofdbestuur op gewezen, dat hij wan oordeel was, dat de bezoldig den in het volledige bezit van hun vrijhe den moeten worden gelaten. Dat wil zeg gen, dat deze niet op één bepaald punt mo gen worden ingeperkt, ook omdat dit onlo gisch zou zijn. Indien de bondsbelangen door het vervullen van andere plichten der bezoldigden, worden geschaad, hebben hei centraal en algemeen bestuur ten allen tij de het recht om hem, die daaraan schuldig is ter verantwoording te roepen. Ook staat in art. 4 van de Arbeidsovereenkomst der bezoldigde bestuurders: „Omtrent de ver vulling van een lidmaatschap van de Ska ten-Generaal, Gemeenteraad, enz. en over de bezetting van een wethouderszetel, zal van te voren met het centaal bestuur en zoo noodig met het algemeen bestuur over leg gepleegd worden. De argumenten van Zaandam en Den Helder hebben tot gevolg dait een boer wel afgevaardigd mag worden naar een politiek college, om de belangen van den boeren stand te behartigen, een aannemer om zijn belangen te propageeren. En wij niet om onze belangen voor te staan, aldus de voor zitter. Laten wij het toch heseffen, merkte de voorzitter op, dat de heer Smeenk in onze beweging is opgegroeid. En dat hij thans een belangrijke functie waarneemt en de dingen ziet zooals wij ze niet zien. Tegen standers erkennen dat zelfs. 's Voorzitters toelichting werd met luid applaus ontvangen. Na repliek vereenigt de vergadering zich met het praeadvies van het hoofdbestuur en werd mede op voorstel van de afdeeling Zu t p h e n besloten de woorden „zoo noo dig" uit art. 4 van de Arbeidsovereenkomst der bezoldigde bestuurders (zie boven) te schrappen. De afd. Leiden noodigde het hoofdbe stuur uit de opleiding en ontwikkeling van de bestuurders ter hand te nemen. De Voorzitter vond die gedachte sym pathiek. Verwezenlijking moet echter af stuiten op de mutaties die zich altijd in de afdeelingsbesturen voordoen. Ook de ervaring met bestaande of bestaan hebbende cursussen is niet bemoedigend. De vergadering kan zich met deze gedach- tengang vereenigen. Door het overlijden van D. Rlopman en door het zich niet hierkiesbaar stellen van W. Heins werden uit 15 candidate;! in het centraal bestuur gekozen: J. C. Buisman te Amsterdam en G. Olieman 'te Schtiedarn. Jaarverslagen. De financieele toestand is kerngezond. De balans sluit met een bedrag van f 124.757.6i, terwijl het kapitaal op 1 Jan. 1930 bedroeg f 104.192,28. Aantal deelnemers van de Bond van het C.N.V. „Draagt Elkanders Lasten" bedraagt 1237. Het aantal leden groeit gestadig. Toename 492 leden. Opgericht 6 nieuwe afdeeling»n en 7 nieuwe correspondentschappen. Aan tal leden: 1 Jan. 1931 4688. .Aantal deelnemers bond aan het Tuber- culosefonds 1423. EEN MODERNE STORMRAM. Te Oss (N.-Br.) reed de expediteur v. d. H, met zjjn auto een huis aan den Heeschen weg binnen. De deur en het raamkozijn werden weggerameid, waardoor de auto in de huiska mer terecht kwam en de meubels vernielde. Er was niemand in de kamer. Het ongeluk ge schiedde door een stuurgebrek. ROOFOVERVAL OP TWEE OUDE MENSCHEN TE NUENEN De daders tijdens den overval gevlucht. Dinsdagavond is het dorp Nuenen (N.Br.), waar op het oogenblik kermis wordt gevierd, in opschudding gebracht door een brutalen overval op klaarlichten dag. Omstreeks half zeven drongen twee jonge mannen in de woning van den ruim S0-jarigen landbouwer J. van Bakel, die met zijn eveneens ruim 80-jarige echtgenoote alleen woont in een kleine boerenhofstede aan een zijweg van den weg Nuenen-Eindhoven, binnen. De indringers overvielen de beide oudjes en heb ben hen met een hard voorwerp, waarvan de aard nog niet vaststaat, bewusteloos ge- De oudjes wisten evenwel nog om hulp te roepen, wat tot gevolg had, dat de landbou wer Jansen, die op de nabijgelegen boeren hofstede woont, te hulp snelde. Toen hy de woning binnenging, gingen de beide onver laten er van door. Zij sprongen op hun fiets en reden den weg op naar Eindhoven. Jansen greep onmiddellijk ook een fiets. Ondanks het feit, dat een der beide mannen hem met een revolver bedx-eigde, begon de achtervol ging. Hij heeft deze echter moeten opgeven omdat de ketting van zyn rijwiel brak. On middellijk werden de politie en de maré chaussee van den overval in kennis gesteld. Ook de dokter van het dorp werd gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse was. Hij be handelde de beide oudjes, die vrij ernstig aan het hoofd gewond waren. Direct leven; gevaar bestond er niet. Van Bakel en zyn vrouw zyn voorloopig verbonden en onder bewaking in hun huisje gebleven. Zij zijn heden naar 't ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Voor zoover kon worden nagegaan is er in het huisje, doordat de indringers gestoord werden, niets gestolen. De geldkist werd onaangeroerd gevonden. Het was bekend, dat de oude landbouwer van Bakel, ondanks hét feit, dat hij in een kleine hofstede woonde, er goed bij zat. Nadat de politie met behulp der maré- chaussée er in geslaagd was den verdachte van den overval te arresteeren, werd dien zelfden avond ook de tweede verdachte, de 20-jarige L. P. Klokgieters, op straat aan gehouden. Beide verdachten ontkenden echter iets met den overval te maken te hebben en gaven een alibi op, dat by onderzoek juist bleek te zijn. Verschillende getuigen beves tigden, dat de beide mannen zich tegen zeven uur, toen de overval plaats vond, op het kermisterrein te Nuenen hadden bevonden. Zy zyn wederom in vrijheid gesteld. Politie en maréchaussee zetten het onderzoek in andere richting voort. MAAGDENROOF Op verzoek van de kinderpolitie te Am sterdam werd Maandagavond te Delfzijl aangehouden een 17-jarig meisje uit Am sterdam, dat door haar minnaar, die tydelyk te Deifzijl werkzaam is, Zaterdag op zyn motor zonder voorkennis der ouders was meegevoerd, en in een logement te Delfzijl ondergebracht. Het kind zal weer naar haar familie worden overgebracht. GELDERSCHE BOEVENBENDE. Te Nijmegen zijn drie boeven uit Apeldoorn en Zutphen gearresteerd. Dit drietal maakte door tal van inbraken en bedreigingen den Achterhoek onveilig en maakte zelfs Arnhem, Apeldoorn en Nijmegen tot zyn operatieter- EEN STAKING VAN HUURDERS. Te Amsterdam is, zooals onlangs gemeld werd, een huurdersstaking uitgebroken, welke zich uitgebreid heeft over andere straten, waar huizen zyn van denzelfden eigenaar, die de huur opsloeg. Wel was later de eigenaar bereid die opslag te beperken tot tien cent per week, doch ook dit willen de bewoners niet aanvaarden. VERDRONKEN Te De Bilt is het 5VS jarig zoontje van v. d. H., die met eenige vriendjes op het landgoed ,Vollenhove" aan het spelen was, te water geraakt en verdronken. De politie die met het ongeval in kennis werd gesteld, was spoedig ter pi'aatse, evenals Dr. Lette. Laatstgenoemde heetft ge ruimen tijd met behulp van den aanwezigen zuurstofkoffer getracht door toepasing van kunstmatige ademhaling, de levensgeesten weer op te wek ken, doch tevergeefs. Hij kon slechts den dood constateeren. Het 6-jarig dochtertje van J. jBunnik te AaiJanderveen is, terwijl het zich naar het dorp begaf om boodschappen te doen, te wa ter geraakt en verdronken. KIND LEVEND VERBRAND Te Leende (N. Br.) viel een 4-jarig knaap je van den landbouwer A. G. spelenderwijze in een kuip met kokende spoeling. Het ventje is aan de vreeselyke brandwonden overleden. DOODELIJK TRAMONGELUK. Bij Doetinchem is de 47-jarige B. door den motorwagen van de Geldersche tram gedood. TE VER IN ZEE. De 21-jarige J. H., uit Rotterdam, begaf zich te Hoek van Holland by het zwemmen te ver in zee, tengevolge waarvan liij spoe dig in levensgevaar verkeerde. De Hoeksche politie verleende ijlings assistentie. Men mocht met behulp van een reddmgslijn er in slagen den drenkeling op het laatste moment aan den wal te brengen. DOOR DE TRAM OVERREDEN. De arbeider A. Stoppels uit Appingedain, die van zijn werk op de fiets kwam, is by Farmsum op brug 15 over het Eemskanaal door een stoomtram van Oostelijk Groningen aangereden. Ernstig gewond werd de onge lukkige opgenomen en nadat twee dokters de eerste hulp hadden verleend, werd S. per auto naar het ziekenhuis te Groningen over gebracht. Volgens ooggetuigen treft den machinist van de tram geen schuld. NEKKRAMP Te Veenwouden (Fr.) is een geval van nek kramp waargenomen bij een 8-jarig kind, dat naar het ziekenhuis te Leeuwarden is overgebracht. De motorist E. Hendriks uit Ede, die by een motorongeluk te Harskamp ernstig ge wond werd, is aan de gevolgen overleden. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Algemeene vergadering van den Chr. Bond .'an Personeel in Publieken Dienst. Henderson t.' Parijs, op weg naar Berlijn. Duitschland overweegt de invoering van rente-markbiljetten om aan het gebrek aan circulatiemiddelen tegemoet te komen. Het Spaansche parlement geopend. (blz. 3) Herdenking van het zestigjarig bestaan der Geref. Zondagsschoolvereen. „Jachin". (blz. 5) Jaarvergadering Nederlandscli Fabrikaat te Tilburg. (blz. 9). De held van den eersten April. Naar aan leiding van de onthulling van Coppelstocks monument te den Briel. Zomerconferentie der N. C. S. V. Kampeerders Uw huid en voeten eisohen gedurende lief kampleven een bijzonder goede verzorging, want zonnebrand, smetten, doorzitten en stukke voeten, kunnen U veel pijn en last veroorzaken. Daarom altijd in Uw tent Purol en Purolpoeder DOODELIJK AUTO-ONGEVAL Op den straatweg Wierden—Nyvenlal (Ov.) had een ernstig auto-ongeval plaats. De heer J. L. Bootsgezel uit Zwolle, tech nisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat reed per luxe auto op dezen weg, toen de wagen bij het passeeren van een andere auto slipte en tegen een boom aan den lin kerkant van den weg reed. De auto werd totaal vernield. De inzittende B. werd uit den wagen geslingerd en bekwam zware verwondingen. Dr. Moquette uit Nyverdal verleende de eerste geneeskundige hulp, doch een half uur later overleed B. aan de beko men verwondingen. Een onderzoek wordt in gesteld. ONTPLOFFING OP. EEN MOTORBOOT - Drie gewonden. Op de werf van Gebrs. Barkmeijer te Hoog kerk (Gr.), heeft aan boord van de motorboot „Groningen VII" van de Lemmer Stoomboot- Maatschappij te Groningen, een ontploffing plaats gehad. De boot lag op de werf voor een reparatie aan het achterschip. In de machine kamer was men bezig met benzine olievlekken te verwijderen. Een der werklieden schijnt de groote onvoorzichtigheid te hebben gehad, terwijl men hiermee bezig was, in de machine kamer een lucifer op te steken. Een ontplof fing volgde en een brand brak uit. De motor- dryver Wagenmaker en de werklieden Viel en Willems van de werf kregen vry ernstige brandwonden aan het gelaat en handen. De gewonden zyn naar het Academisch Zieken huis te Groningen vervoerd. Hun toestand is bevredigend, er bestaat geen levensgevaar. Om den brand aan boord te kunnen blus- schen is de „Groningen VII" direct te vyater gelaten. Doordat er een gat in het achterschip was in verband met de reparatie, kwam liet water in de machinekamer. Bovendien werd een brandspuit gebruikt. Het vuur was hier door spoedig gebluscht. In de machinekamer is schade aangericht. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Te Amsterdam is een tot dusver onbekend persoon, die in het Merwedekanaal naby do sluizen aan het zwemmen was. op het oogen blik dat een sleep uit de richting Utrecht passeerde, in de diepte verdwenen. GEHEIMZINNIG GEVAL Te Apeldoorn werd bekend, dat in de Tromp straat een lS-jarig meisje vermoord was door iemand uit Epe. Nadere inlicthingeu konden niet verstrekt worden. Er is komen vast te staan, dat de 18-jaritre mej. W«. dien avond met een zekeren van P. uit Ernst tegen 9 uur des avonds de woning aan de Tromp straat is binnengetreden. Toen te half tien de zuster thuiskwam, ontmoette deze in den gLng van P., die tot haar zei: „Ga maar gauw naar boven, je zuster is bewusteloos". Op de slaapkamer vond zij haar zuster dood tegen het ledikant in zittende houding. Eerst dacht zy aan wurging, doch dit bleek met liet geval te zyn. Toen zy de politie wilde opbellen, voegde van P. haar toe: „Als je dat doet maak ik je kapot". Van P. maakte var. de gelegenheid gebruik, toen de ouders thuiskwamen, de vlucht te nemen. Dr. R. S. Hernianides kon slechts den dood constatee ren en Dr. J. Hermanides verrichtte Maan dagmorgen de lijkschouwing en oordeelde liet noodig de Justitie in kennis te stollen van liet misdryf. Het parket uit Zutfen hield Maandag avond een gerechtelijke schouwing en do vermoedelijke dader is thans door (ie politie aangehouden. Van P. moet reeds geruimen tyd omgang met de verslagene hebben gehad, waar de familie zich steeds tegen verzette*

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1