DE CRISIS IN DUITSCHLAND VACANTIE-ADRESSEN DiNSDAG 14 JULI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 REGEERINGSDECREET GESLOTEN DE BANK VOOR INTERNATIONALE BETALINGEN BEREID TOT HULP Wat zullen de centrale banken doen? Wanneer men hier en daar nog niet overtuigd was van den ernst van den finan- ciëelen toestand waarin Dui'tschland ver keerde toen President Hoover met zijn moratoriurnplan voor den dag kwam, zal de huidige crisis toch wel ieder overtuigen van het feit, dat de nood bij onze Ooster buren tot het hoogst gestegen is. Heit in werking getreden moratoriumplan zou onmiddellijk de verwachte opluchting gegeven hebben indien niet de groote fac tor van wantrouwen in de wereld was ge weest, die ertoe geleid heeft wat wij nu zien gebeuren en wat we in ons vorig num mer reeds gedeeltelijk hebben kunnen met den: moeilijkheden in de Duitedhe bank wereld waardoor honderdduizenden men- schen in hun maatschappelijk bestaan wor den bedreigd. De Dui'tsohe Rijksregeering heeft door noodverordeningen en door een oproep aan het volk getracht de crisis te betoomen. Oproep der Duitsche regeering. Het Hooverplan heeft de financiën van heit Duitsche Rijk een groote ontlasting .verschaft. Een groot bedrag aan geld, dat het Rijk noodig had, kon aan de banken teruggegeven worden. Voor het particuliero economische leven hebben de gevolgen van dit plan eveniwtel ernstige gevolgen gehad, iVoor milliarden zijn de door het buitenland op korten termijn aan Duiitschland ver strekte credieten in verband met den on- zekeren toestand teruggetrokken. Ook he den is de rust nog niet teruggekeerd. Wan neer heit doel ook moet zijn het Duitsche economische leven weer met eigen midde len te doen werken, thans is het echter noodzakelijk, opdat niet de ernstige moei lijkheden zullen intreden, dat geen verdere credieten worden teruggetrokken. De Rijksbank en de Gouddisconto-Bank streven er naar aoo lang mogelijk credieten uit het buitenland te verkrijgen, om het particuliere economische leven uit den nood te helpen. Ondanks alle bemoeiingen is tij dens de afwikkeling van zaken een dei grootste bankinstellingen, de Darmstadter- und Nationalbank illiquide geworden. De Rijksregeering acht het haar plicht en ide Rijkspresident heeft hiervoor de noodige volmachten gegeven, de noodige maatrege len te nemen om heit dreigende gevaar te ontgaan om honderdduizenden, die bij deze Bank zijn betrokken, van den ondergang te ïredden. Slechts om deze reden zal '»t Rijk de noo dige maatregelen nemen. Het sipreekt van- ïelf, dat tunstiees van de Rijksregeering toe zicht op de Bank zullen houden. Het komt Ier thans op aan, dat het Duitsche volk in als de voor de Bank in deze verordening vastgestelde voorschriften. Paragraaf 3: De Rijksregeering wordt ge machtigd voorschriften af te kondigen over de leiding en vertegenwoordiging der Bank, over de nakoming van verplichtingen der Bank, over de verhoudingen en vermogens- gerechtelijke aanspraken van persoonlijk ver antwoordelijke firmanten, beambten en le den van den Raad van Toezicht tegenover de Bank, evenals de voor de uitvoering van deze verordening noodige juridische- en be stuursmaatregelen. Zij kan handelingen, in strijd met deze verordening, bestraffen met gevangenisstraf tot drie jaar en geldboeten. Paragraaf 4: Maatregelen, die overeenkom stig deze verordening of overeenkomstig uit voeringsbesluiten genomen worden, kunnen geen aanleiding zijn tot aanspraak op schade vergoeding. Paragraaf 5: Deze verordening treedt op 13 Juli 1931 in werking. Sluiting van banken en beurzen. Op grond van de verordening van heden van den Rijkspresident heeft de Rijksregee ring besloten, dat alle bonken, spaarkassen en andere bankinstellingen, met uitzonde ring van de Rijksbank, Dinsdag en Woens dag van deze week gesloten zullen blijven. De Rijksregeering en de aangewezen ver tegenwoordigers der banken zullen in den loop van deze beide dogen alle noodige maatregelen en voorbereidingen treffen, op dat Donderdag a.s. de middelen, noodig voor de voortzetting van het bedrijfsleven en voor het uitbetalen van loonen en sala rissen wederom in voldoende mate beschik baar zijn. De beurzen blijven waarschijnlijk tot aan het einde van deze week gesloten. Paragraaf 1: De staats/banken der lan den, de openbare credietbanken, de spaar kassen, de gemeentelijke en coöperatieve banken, de hypotheekbanken, de plaatse lijke en gewestelijke bankinstellingen, de landbouwbankien en alle andere openbire of particuliere credie.tinstellingen blijven met al hun filialen en agentschappen in het binnenland, met hun kassen) en wisselloka len voor het verkeer hunner clientele, hun ner crediteuren en debiteuren Nop Dinsdag 14 en Woensdag 15 Juli gesloten. Het ver richten van betalingen of het overmaken van gelden naar het binnen- of buitenland Ls vei'boden. Hetzelfde geldt voor het post- chequeverkeer. De handel aan de effecten- beu rzien is eveneens verboden. Voor zoover noodig gelden bij rentebere kening de 14de en de 15e Juli als door den staat erkende algemeene rustdagen. Voor het deponeeren vian aandeelen voor het deelnemen aan algemeene aandeelhou dersvergaderingen voor zoover het den lsat- sten dag is ivan d)en daarvoor aangegeven termijn kunnen de banken en bankinstel lingen waar het deponeeren moet geschie den hun hoofdkantoren op den desbetref- fenden dag van 10 tot 12 uur s morgens uitsluitend voor dit doel geopend houden. Paragraaf 2: Deze verordening treecit per 13 Juli 1931 in werking. Het besluit is geteekend door den Rijks kanselier Dr. Bruning, den Rijksminister van Financiën Dr. Dietrich, den Rij'kspost- minister Schatiaeil en voor den Rijksminister van Economische Zaken door den Staats secretaris Von Trendelenburg. idezen moeilijken toestand de orde bewaart Terwijl de Rijksregeering door deze red- !©n niet door gebrek aan zelfvertrouwen de moeilijkheden .vermeerdert. De noodmaatregelen. De in dezen oproep genoemde maatregelen b'estaan in een tweetal besluiten; het eerste omvat een noodverordening van den Rijks- president ten aanzien van de „Danatbank", het andere is een besluit der rijksregeering om de banken tot en met Woensdag gesloten te houden. Rijkswaarborgen voor de Danatbank. Dé noodverordening heeft den volgenden Inhoud: Op grond van artikel 48 sub 2 van de Rijks Grondwet heeft de Rijkspresident ver ordend: Paragraaf 1: De Rijksregeering wordt ge machtigd ten opzichte van de Darmstaedter und Nationalbank, die door de geldcrisis in haar liquiditeit wordt bedreigd, waarborgen op zich te nemen. Paragraaf 2: De Rijksregeering kan, wan neer zij waarborgen op zich neemt, bepalen dat eventueele executies en dergelijke be schikkingen tegen het vermogen der Bank niet zullen plaats hebben en dat een faillis sement van de Bank niet zal worden uitge sproken. Een zelfde verordening kan de re geering treffen voor het vermogen van dé persoonlijk aansprakelijke firmanten der Bank, wanneer zij zulks in het belang der schuldeischers der Bank noodzakelijk acht. Een dergelijke verordening heeft tot gevolg dat de persoonlijke aansprakelijkheid aan dingsboeien het economische leven nog met het hoofd boven water tracht te houden en dat was zeer noodig, want de run op de banken was reeds begonnen wendt de di recteur van de Duitsche Rijksbank Dr. Lu ther krachtige pogingen aan om de bedreig de credieten op korten termijn te doen ver vangen door credieten op langen termijn. Men weet, dat hij daaraan reeds bezig was toen de ineenstorting begon op het bericht, dat Frankrijk weigerachtig was aan credie ten op langen termijn mede te werken in dien daartegenover geen politieke waarbor gen werden gesteld. Frankrijk zet ook nu nog zijn politiek van terughouding voort. Maar een communiqué van den Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel, gisteravond laat uitgege ven, doet het eerste straaltje van hoop door breken. Dat communiqué luidt als volgt: De Raad van Beheer van de Bank voor In ternationale Betalingen heeft kennis geno men van de uiteenzetting van den president van de Duitsche Rijksbank Dr. Luther in zake de situatie in Duitschland en den eco- nornischen en financieelen toestand aldaar, die ondanks de door het opnemen van in Duitschland op korten termijn belegde ka pitale ontstane crisis bevredigend geacht kan worden. Gezien echter het feit, dat de Duitsche Rijksregeering zich om financieelen steun voor eenige doeleinden gewend heeft, 'Ondanks het weldadüje ticht van Hoovers moratorium, heeft Duitschland thans met builenqewoon zware moeilijkheden te kampen verklaart zich de Raad van Beheer over tuigd van de noodzakelijkheid van een der- gelijken steun onder de huidige omstan digheden bereid aan deze hulpverleening mede te werken en haar met de den centra- len banken ter beschikking staande midde len te versterken. Inmiddels heeft de Raad van Beheer den President gemachtigd om in overleg niet de andere betrokken instellin gen de deelneming aan de onlangs aan de Rijksbank toegestane herdisconto-credieten te verlengen. Na afioop van de zitting van den Raad van Beheer van de Bank voor Intematio- nle Betalingen verklaarde Dr. Luther diep bewogen aan de hem omringende journalis ten, dat de zware strijd, waarin Duitschland mans gewikkeld is, niet slechts door eigen schuld is veroorzaakt, maar vooral door in grijpen van buiten af. Zoo lang Duitschland zooveel geld naar het buitenland moet doen afvloeien, zal het steeds minder in de gele genheid zijn, om in het buitenland grond stoffen en waren te koopen. Zonder een ge zonde en rustige ontwikkeling van Midden- Europa achtte Dr. Luther ook een normale ontwikkeling van het overige deel van de wereld ondenkbaar. Wij onderstreepten dezen laatsten zin, die inderdaad van groote betcekenis is. Daarmee is in volkomen overeenstemming wat de Berlijnsche „Börsenkurier" schrijft naar aanleiding van de crisis. Sinds weken, aldus dit blad, was er al sprake van de moeilijkheden, waarin zich de Danat Bank bevond. „Tot op het laatste oogenblik hoopte men, dat het gevaar zou kunnen worden bezworen. Het middel hier toe was de politiek, maar de politiek is hier, en dit is het ergste, in gebreke gebleven, omdat Frankrijk zich, zelfs niet door nog zoo duidelijke waarschuwingen, laat bewe gen zijn lijnen van geweld te verlaten. Het buitenland heeft met vuur gespeeld. Kalmee rende woorden helpen hier niet meer. Than: staat het huis in brand. „Lüther zal te Ba zel vernemen of de manschappen uit het buitenland, die moeten helpen blusschen, zich vrijwillig ter beschikking stellen, of dat zij eerst in actie zullen treden als de vlammen reeds uit hun eigen balken slaan. Het knettert ook reeds bij hen. De banken van elk land zullen dit gaarne tegenover haar regeering bevestigen". Een waarschuwing van Mussolini. Niet rechtstreeks naar aanleiding van de huidige crisis in Duitschland maar toch in direct verband daarmee schreef Mussolini een artikel in de jonge „Saturday Review". Natuurlijk bekijkt hij meer den politieken dan der. economischen kant. Hij oefent scherpe kritiek op de pogingen van Genève en het gebrek aan persoonlijke karakter sterkte der tegenwoordige staatslieden. Sar castisch wijst hij er op, dat na de besprekin gen te Genève over de economische proble men in Europa de ineenstorting van de Oos- tenrijksche Credietanstalt als zwaarsten slag gekomen is en dat bij de redding van Oos tenrijk de Volkenbond in gebreke is geble ven. Hij meent, dat de voorgestelde Duitsch- Oostenrijksche tolunie een wanhoopsdaa_d is. want hoe kunnen twee volkeit elkaar helpen, die beiden voor het bankroet staan. Het voor stel heeft dus geen beteekenis. Zeer scherp waarschuwt hij dan de vol- j ken van Europa voor den aanstaanden win- j 'ter en het bolsjewistisch gevaar, waarbij hij in het- bijzonder betreurt, doit de Duiitschp agrarische organisaties zich reeds naar hét communisme gewend hebben. Er mag geen tijd meer met spreken verloren gaan, doch er moet onmiddellijk en energiek gehan deld worden. Tenslotte wendt hij zich tot Engeland, dat aan de komende gebeurtenissen de grootste aandacht moet besteden. Wanneer nog een winter de ellende en de nood in Duitschland en in Europa voortduurt, dan zal het grootste deel van Europa tot het Bolsjewisme vervallen. Het jaar 1932 betee- kent of ondergang of vooruitgang, of herstel of overgang naar den chaos van de huidige beschaving. s noodzakelijk, dat de wereld zicli den buitengewonen ernst van den huidigen 'toestand voor oogen houdt Niet alleen te Bazel maar overal elders is men druk in de weer met pogingen om de ineenstorting te keeren. Te Londen en te Washington wordt het verloop met spanning gevolgd. Optimisme in Amerika. Vertrouwen in de besprekingen te Bazel in erband met de crisis beheerscht blijkbaar regeerings- en bankkringen in de Ver. Sta ten. De Federal Reserve Bank heeft zich al bij voorbaat bereid verklaard deel te nemen aan de uitvoering van een gemeenschappe lijk program der Europeesche circulatieban- Men heeft ook vertrouwen in de maat regelen die in Duitschland worden genomen. En dat optimisme is wel heel duidelijk tot uiting gekomen in het herstel van de mar- kenkoers, al brokkelden de noteeringen der Duitsche leeningen af. Te London was de stemming me'er ge drukt, al werd de markennoteering iets hoo- ger op het bericht, dat New-York meer ver trouwen ging toonen. De reactie in Duitschland zelf. In Duitschland zelf doet het publiek niet veel om het vertrouwen in een goeden af loop te versterken door eensgezind achter de regeering te gaan staan in deze beslissen de dagen. De pers is in het geheel niet terughou dend in haar critiek op de regeering;. En de politieke partijen van uiterst rechts en links sommeeren alweer dat de Rijksdag bijeen moet komen om de moeilijke voor de deur staande beslissingen te beinvloeden. Het spreekt vanzelf, dat zulke eischen de moeilijkheden voor de menschen aan het stuurrad slechts vergrooten en niet kunnen uitwerken ir» de richting die in het belang van Duitschland en de wereld door ieder ge- wenscht moet worden. HENDERSON NAAR BRIAND LONDEN, li Juli. In t\e Engelsche blaaen wordt bevestigd, dat geen wijziging is ge bracht in liet reisplan van Mac-Donald en Henderson. Henderson vertrekt Dinsdag naai Parijs, waar hij met Briand besprekingen zal hebben welke in politieke kringen te Londen van zeer groote beteekenis worden geacht. DE MEENING IN FRANKRIJK PARIJS, 14 Juli. De' Parijsche ochtend bladen bespreken den toestand in Duitsch land in verband met het besluit van de Bank voor Int. Betalingen te Basel. De „Petit Parisien" schrijft, dat men den indruk heeft. alsof Dr Brüning zelf niet weet wat hij wil. Hij tracht vóór alles tijd te win nen. Hij geeft zeker de hoop nog niet op, binnen korten of langen tijd toch nog cre dieten te verkrijgen. In de „Matin" meldt Sauerwein uit Bazel, dat men daar algemeen van meening is, dat men Duitschland onvoorwaardelijk moet helpen, doch dat men tevens moet trachten, de tot riu toe door Duitschland gevolgde po litiek in nieuwe banen te leiden. Het woord is thans aan de regeeringen, in het bijzon der aan de Fransche, want zonder de hulp der regeeringen kunnen noch de internatio- naal-financieele wereld noch de particuliere ondernemingen iets voor Duitschland doen. HET HOOVER-WONDER (Van onzen Duitscnen corresoondent.) Hoffnunq und Miit der Helfer heisst. Der alle uns zusammenschweisst Uns deulsche Yolksqenossen! LONDEN, 14 Juli. De „Financial News" berekent, dat Londen hij de verliezen der Darmstadter bank bij 8 tot 9 millioen pond is betrokken. De verliezen zijn over ongeveer 20 huizen verdeeld. Het is duidelijk, zeBt liet I '("K' naar wnciee. wera uereteuu ue hlad dat leen enkele Duitsrhe hank aan «-"gesprekken t.jdens te Fransch-Amer De telefoonrekening van president Hoo ver zal einde Juli ruim 16.000 pop hooger zajn dan gewoonlijk. Zooveel hebben name lijk, naar officieel werd berekend, de tele- blad, dat geen enkele Duitsche bank haar buitenlandsche verplichtingen kan vol doen, wanneer de mark in waarde vermin dert. Om deite reden moet de steunactie \onr 'k snel geschieden. Het blad keert zich tegen de in Amerika verbreide meening dat Duitsche onderdanen voor 80 pCt. ver antwoordelijk zijn voor den stormloop op de buitenlandsche valuta. In alle welingelichte kringen bestaat er geen twijfel aan. dat de tegenwoordige moei lijkheden in de eerste plaats het gevolg zijn van het intrekken der Amerikaansche saldi; de gebeurtenissen bewijzen, dat het Hoover plan alleen niet voldoende is. e EEN POLITIEKE OMWENTELING? De wDeiily Hei wild" mefodlt, dat Duiitsohilnnd voor een poUiitïéke wijziging staat Wanneer wiet j'n de eerste twee of drie volgende da gen hulp komt, zal dit tot toet aftredien ran het Kflbiiniet-Brümiiiig en micsdhden ook tot liet aftreden vam Hindenburg, cn dain tot een dictatuur van ruationailisten en nataomaad eocia.lib.ten leiden. Een crediet van lVi milliard niet voldoende? In Amerikeansohe kringen is. men van meening, dat ©en crediiet van 1 y2 miiHliard mank niet m-eer voldoend© dubbele noodiig is. Groote verliezen op de Engelsche staatspapieren. De Enigededhe staatspapieren heibben Maandag door de moeilijlcihedm 70 millioen p. et earn waarde verknen. DE DESKUNDIGENCONFERENTIE Mac Donald in het Lagerhuis In (het Lagerhuis heeft de Bmtsóhe premie; Mac Donailid officieel bevestigd dot uitmoo- digimgon gezonden zijn aan de regeeringen kaansohe onderhandelingen te Parijs ge kost. Zeven duizend dollar oftewel 28.000 mark voor zeven en drie kwart uur telefo- neeren. Zooveel tijd had men dus noodig voor Melton's aanvragen te Washington en Hoover's instructies aan Parijs. Een betrek kelijk korte tijd en eigenlijk een geringe som, wanneer men bedenkt, dat deze tele foongesprekken over den oceaan in de we reldgeschiedenis een beslissende rol gaan spelen. Het is voorzoover mij bekend voor de eerste maal dat zulke ingrijpende beslissingen met U. S. A. per telefoon ge nomen verden. Hoover's appel aan het economisch ge weten der cultuurvolken heeft plotseling de gansche wereld wakker gesohud. De vaarding aan het Hoover-plan 's thans de finitief en onherroepelijk. Zij volgde net als een halve maand geleden bij het Hoo- ver-voorstel onmiddellijk op een dag hoogspanning. De ontmoedigend lange derhandelingen tusschen Washington en Parijs veroorzaakten overal maar vooral te Berlijn algemeene nervositeit en de rondloopende pessimistische berichten sensationeele geruchten brachten op de beurs een catastrofe teweeg. Ik houd het niet voor onmogelijk, dat de angst voor zulk een financieele catastrofe de eindbeslissing dat het j bespoedigd heeft Hoe dit Hij de Hoover- schê pauze is begonnen. Met terugwerkende kracht tot den len Juli. Noch in baar geld, noch in den vorm van zakelijke leveranties behoeft Duitschland tot den 30cn Juni 1932 meer iets te storten op het conto tot, herstel. Daar dit plan van den Amerikaanschen president het Duitsche volk uit zijn econo mischen nood voorbijgaand helpt, zijn ve len geneigd om het als een wonder te ver heerlijken. Het heeft immers een onover zienbare catastrofe voorkomen? Maar dit „wonder" werd al eerder door vele politieke profeten aangekondigd. Het moreele effect Hoover's plan is de rechtvaardiging uipoii/nutii />ijii «wru u-e i egocu uiwun t-,-. B9l®ië. DuitedMaml, Praai'krijk, Italic van Stresemaan s „Ei fulluu^polltlk Dit Japan en de Vereemgd© Staten tot bijwo ning der deskunidigencomiferentie weilke Vrij dagmorgen a.s. dn het ministerie van finam- ciëm zal aanvangen. Een definitieve beslissing rneake de md- mstercanterentie is nog niet genomen. Op een vraag of hij verdere mededeeliin- gen zou kunnén verstrekken over d© gebeur te nissen tijdens bet week-end, in het bizon- der ten aanzien der credieten voor Duitsah- lamd, antwoordde de Britsche premier, dat het onimogelldjik voor hem is haierop te ant woorden. Op een vraag of die Enigólsohe regeening Duitsdhland tracht te ovenreden tot het op geven van de I-uitsah-Oostenirijiksdhe Tol unie, ontving de vrager geen antwoord. MELLON NAAR LONDEN PARIJS, 14 Juli. De Amerikaansdh© staatssecretaris Mellon, dlie voornemens was zioh eenige weken aan de Fransche Ri viera terug te trekken, heeft besloten reeds Vrijdag aus. naar Loniden te gaan. Van allen kant wordt de vraag gesteld: wat heeft Amerika er eigenlijk toe geleid Duitschland zulk een belangrijken diens! te bewijzen? Was het uit zuivere menschen- liefde, uit puur medelijden met een staat die het centrum van ons werelddeel uit maakt? Men kent het Amerikaansche volk te goed, om niet te vermoeden, dat bier ook andere, eigen belangen een rol gespeeld hebben. Het kapitaal der wereld ligt opge hoopt in New-York en de Wallstreet heeft onnoemelijk veel Europeesch goud naar binnen gehaald. Merkwaardig genoeg was van de moeilijkheden, die jvubhek waren j juj£t, Amerika, die iederen samenhang geworden m Mei j.l. met de Credit Anstait van ae ],and wees tus ONDERHOUD MET PROF. BRUINS OVER DE HUIDIGE CRISIS. Het gevaar der „dobberende credieten". j Een der redacteuren van het Nederlandsch i Correspondentie-Bureau voor Dagbladen had Maandag een onderhoud met Prof. Mr. G. j W. J. Bruins, den adviseur van de Oosten- rijksohe Nationalbank, die thans voor zeer korten tijd in Den Haag vertoeft. Prof. Bruins gaf daarin een ovenzicht moreele effect is voor Duitschland waarde voller dan het financieele voordeel. Het be vestigt d© opvatting dat een wijziging de voorwaarden tot herstel nooit door pro testen en klachten van Duitschland zelf be haald kon worden. Een vermindering dei eischen zou pas mogelijk worden, zoodra de wereld inziet, dat Duitsohlands buitenspo rige verplichtingen tot herstel den economi schen toestand der gansche wereld in orde brengt. Het is de groote verdienste van Hoover, dait hij het juiste oogenblik af wachtte en ondanks Frankrijks hardnekki- gen tegenstand zijn voorstel wist door 1e zetten. Naast hem is Duitschland tot dank verplicht aan zijn medewerker Stimson, den staatssecretaris voor buitenlandsche aangelegenheden en aan den grijoen Mel lon', die zijn welverdiende zomervacantie prijs gaf, om aan de besprekingen Ouai d' Orsay persoonlijk soms tot in den vroegen morgen deel te nemen. Is zulk een offervaardigheid niet voorbeeldig? In Berlijn hoort men voorts alom een lor- lied zingen op Sackett, die het herstelpro- bleem uitnemend beheerscht en het voorbe reidend werk deed voor de actie van Hoo ver. hoe die voorloopig waren beziworen. Daarna kwam het gesprek op het plan- Hoover. Prof. Bruins zeide hierover, dat dit plan stellig ook veel bijgedragen heeft 'tot het wedeiikeerem van de rust in Oostenrijk, hoe wel Oostenrijk er geen enkel financieel voordeel bij heeft, aangezien de schadever- doedingsbetalingen dit land reeds vroeger kwijitgescholden zijn. Dit verandert echtei niet de waarde van het plan en met name van het eerste bekend worden van dit plan, omdat dit voor Oostenrijk op een zeer ge legen oogenblik kwam. Het plan-Hoover beschouw ik echter slechts als een „Ateir. pause". Zijn volle uitwerking kan he>t al leen dan hebben, wanneer de groote vraag stukken: reparatie-schulden en geallieerde schulden in den loop van dit jaar belang rijke wijzigingen ondergaan. Het zal echter niet gemakkelijk blijken hier een juiste en voor alle partijen billijke oplossing te vin den. Vergeten moet toch niet warden, dal de betalingen zooveel oorlogsschulden om vatiten als bijdragen in de kosten van we deropbouw. „Wat dunt u, professor, van den afgezien van dien in de afzonderlijke lan den?" „Deze is in vele opzichten zeer critiek en met name wat gisteren en vandaag in Duitschland is getbeurd, moet een ieder met zorg vervullen. Dringend moet men hopen, dat op het laatste moment nog een oplossing gevonden wordt. Op een ding zou ik in dit verband bij zonder willen wijzen eq dat is het volgende: de afgeloopen weken hebben weer duide lijk aan het licht doen treden, welke ontzaglijke gr'o'o't'e g^e'v'ar'en iv'e'r- b'o'n den zijn aan een massale hoe veelheid internationale credie ten op korten termijn. Dit is do vloek van dezen na-oorlogschen tijd. Enor me ongefundeerde credieten van groote internationale beweeglijkheid dobberen over de wereld rond en oefenen voortdurend verstrooiende invloeden uit. Velen, waar mede ik in het bijzonder Dr. Schacht zou willen noemen, hebben reeds sinds jaren voortdurend op de gevaren van dergelijke credieten gewezen. Meer stabiele verhoudingen in Eqropa, die tot consolidatie ian deze gelden kunnen leiden, zouden ook hier uitermate ge- wensoht zijn. De -politiek van de centrale banken is in dezen tijd zeer verzwaard, aangezien bij eventueele 'terug trok kingen van dergelijke gelden bet particulier bank wezen altijd weei* op d© ccqitrale bank te rugvalt". MILLIOENENTEKORT IN POLEN. WARSCHAU, 14 Juli. Volgens een officieel bericht hebben de eerste drie maanden van dit jaar de Poolsche staathuishouding een tekort van 76.8 millioen zloten opgeleverd. ROFFEL-RIJMEN ESPERANTO 't Eerste Lustrum van 't Centrale Esperanto-Comité Bracht een Nederlandsche Landdaa In de icereldhulptaal mee. Esperan to-congressisten Zijn naar Nijmegen gegaan Om zich in het Esperanto Met elkander te verstaan. Ook in onze krant (gazeto) Een malgrandci (klein) gedicht Aan de taal, waarvoor de toekomst Van de wereld open ligt. Alles rond ons eigen ikje Draait, niet .rond om onze wil, Maar t beweegt om de onzichtbrc Internationale spil. 't Klokkewerk van onze wereld Luistert nauw en hapert gauw, Daarom trekt het Esperanto Krachtig aan het klokketouw. 't Zal er, ziet naar onze dagen, Altijd, altijd weer om gaan Of de volkeren der aarde Wel elkander goed verstaan. Esperanto; dat wil zeggen: Eén gemeene wereldtaal, Die we moeten leeren spreken In beginsel allemaal. Esperanto; dat beteekent: Sterke taal- en broederband, Die met zeven versche zeelen Onze wereldbol omspant. (Nadruk verboden) LEO LENS Nu de vacantietijd is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en etnde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. van de hand wees tusschen de internatio nale schulden en de Duitsche verplichtin gen tot herstel. Het valt echter niet te ont kennen, dat het grootste deel der Duitsche betalingen door de betrokken staten werd doorgegeven naai' U. S. A. Hierdoor genooi Amerika het voordeel, jaren achtereen de schuldeiischer der gansche wereld tie zijn. Of het thans de keerzijde dezer schoone medal je ontdekt heeft? Naast de moreele zal weldra ook de poli tieke zijde van het Hoover-plan behandeld worden. Dit zal geschieden aoodra Frank rijk van zijn in het protocol vastgelegd recht gebruik mankt „van Duitschland de onvermijdelijke garanties omtrent het ge bruik der verleende credieten tot econo mische doeleinden" te verlangen. Meai z>l in de Wilhelmstrasse dan waarschijnlijk de verklaring herhalen, welke reeds eerder door rijkskanselier Dr. Brüning dienaan gaande aan den Amerikaanschen gezant werd gegeven, dat namelijk de vrijgegeven millioenen enkel en uitsluitend tot econo mische doeleinden benut zullen worden. Men zal dit ook kunnen herhalen, daar door diit uitstel van betaling in de rijkskas geen overvloed aan geldmiddelen ontstaat Frankrijk schijnt nog steeds niet te geloo ven, dat Duitschland niet bij machte ge weest ware, om aan zijn financieele \>t plichtingen te voldoen en dat door Hoovbr's ingrijpende bemiddeling een staatsbankroet werd voorkomen! Neen, de«ze 1500 millioen mark zwemmen niet als goudvischjes in 'I aquarium der rijkskas en een radicale wij ziging ten gunste van Duitschlands econo mischen toestand mag men van dit voorstel nog allenninst verwachten. Brüning hij wordt door zijn vereerders reeds genoemd „de Bismarck der Duitsche republiek" wil het. vertrouwen der wareld in de toe komst van zijn volk bevestigen. Den rijks kanselier werd bij dit streven do hand ge reikt door de groot-industrie. Met een spon tane geste nam de groot-industrie de ea rantie van Duitschlands verplichtingen voor haar rekening. Dit gebaar heeft binnen cn buiten Duitschland een verrassend gunsti gen indruk gemankt. Het is een bewijs van de vitaliteit der Duitsche industrie. Bij Dr Lüther. den voortreffclijken president der rijksbank, melden zich voortdurend nog nieuwe firma's van gevestigde reputatie, die mede borg willen staan voor den staat. Duizend groot-industrieelen nemen dus do verantwoordelijkheid voor 500 millioen mark mede voor hun rekening. Wanneer Duitsch lands industrieelen, ondanks don algemee- nen nood, zulk een zware verplichting op zich nemen, dan moét zelfs Frankrijk ge kalmeerd worden in zijn wantrouwen. Reeds hoort men vertellen, dat Duitschland een langdurig crediet van anderhalf milliarden mark werd aangeboden. Deze actie der groot-industrie ten bate van den staat werd door Hindenburg wet telijk vastgelegd in een nieuwe verorde ning. Den Sen Juli onderteekende Hinden burg te Neudeck een „Verordening van den rijkspresident tot het verkrijgen eener eco nomische garantie" en te Berlijn werd d«- ze verordening door alle rijksministers me de onderteekend. Aan ondernemingen, wier bedrijfskapitaal boven 5 millioen mark uit gaa.t kan door den rijkspresident de ver plicht mg worden toegekend, voor een to taalbedrag van 500 millioen in te staan voor eventueel afloopende credieten, welk» de Duitsche goud-dicontobank in het belang der crodietwaardigheid in het buitenland besluit Mochten dus groote financieele ver plichtingen in het buitenland afloopen en mochten deze buitenlandsche banken voor prolongeeren weinig meer voelen, dan neemt de Duitsche goud-discontobank deze ver plichtingen over. Of deze origineele garantiemaatregel ate soluut noodzakelijk was, zal men pas latei- kunnen overzien. Het is in ieder geval nog niet eerder voorgekomen, dat de groot-in dustric zonder onderscheid vgn religie of partij zich zoo eendrachtig plaatste achter de rijksregeering en den staat. Hier uit spreekt een onwankelbaar vertrouwen op den wederopbouw van Duitschland en dit vrijwillig besluit ware een kroon op Hoover's bemiddelingsarbeid geworden wanneer niet juist Frankrijk weer met nieuwe moeilijkheden en eischen den ondernemenden luchtreiziger Dr. Luther to Parijs had ontvangen. Bedriegen de voor- teekenen niet, dan zal opnieuw Hoover's doortastendheid hier voor een oplossing zorgen, welke Duitschland voor een tweede inflatie zal bewaren. Berlijn, 13 Juli 1931. HET CONFLICT DENEMARKEN- NOORWEGEN DE DEENSCHE RECHTSVORDERING In verband met het feit. dat de Deeneche negeering de zaak van de occupatie van Oost-Groenland door Noorwegen bij het Pen-mancnte Hof van Ir.temnat.iona le Juetitie aanhangig heeft gemaakt, wondt het vol gende medegedeeld: Den 12en Juli 1931 heeft de Deeneche le gatie te Den Heog bij de Griffie van het Permanente Hof van In tónna tionaile Justitie een varzoekeahirift ingediend, houdende een rechtövotxleritng van de Deeneéhe regeerimg tegen de Nooreohe regeerimg terzake san het meenflngevere-öhiil. dot beetaat tusechen beide regeeringen ten oarvaien van het jun difcfoh Statuut van zekere dcelen van Ooet- GroenJöind. Dit venxoekechriift, dot verkla ringen van instemming van Denemarken cn Noorwegen aanhaalt ten aanzien van da facultatieve bepalmg, voorzien in art. 36, aJ. 2 van het Statuut van het Hof. beroept zich oip de proola motie, den lOen Jula ge publiceerd, wnambij d«« regeering ver klaart te zijn overgegaan tot occupatie van zekere gedeelten van Gonl-Gmoendand, terri toir, dat volgens het verzoekschrift ie on- derwoi-pon aan de ©ouvei©rnnte<it van de Oeerusche Kaoon. De Deeneche regeerimg, die verklaring van de occupatie beschouwend ete een on rechtvaardige inbreuk en een schending van geldende verdrogen en van het bestaan de juridische Statuut, verklaart gedwongen te zijn het Hof te verroeken over te gaan tot een onderzoek en een oplcesing van dit conflict. Bij ge vote verzoekt de Deeneche re geer mg het Hof uit te sjwekon. dat de bo- wnbe> loeide proclamatie der occupatie, evenals alle maatregelen in verhand hier mede door de Noors olie regeer in g genomen, een inbreuk vormen op bet bestaande juri- d.wohe Statuut en dientengevolge onwettig cn ongeldig zijn De Deensche regeering béhoudt zich voor aan het Hof een verzoeksdhnrft te richten, indien de omstandigheden dit vereisohen ten aanzien Tan dp te nemen ment- gelen om haar ineahten te lwmtOhaven en te bp- sohermen. Eveneens behoudt zij zioh \-oor het Hof te verzoeken om uit te sprekm over den aard van de vergoeding, verochu! dtgd voor de bovengenoemde inbreuken op hef bpwtanode juridisch Statuut. Het ver zoekschrift, waarover het hier traaf, heeft uitgemaakt of rol uitmaken het onderwerp v.vn mededeel'mg. bepaald bij het statuut en het reglement.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5