VLOEREN V LAS ENCI-CEMENT VREDESTEIN \i„ WOON in uw EIGEN HUIS A. VAN WIJNGAARDEN ZONEN L. VAN DEN BERG LOOSDUINEN (Holland) TELEFOON 334128 BOUWBLAD Kt. Ill, Pag. I DINSDAG li JULI 1931 i .$2\. PIETE KMAN riiifex1' 1 ':.l - «L iïi.I riERDAM l ff? mum en gij BESPAART =fc 40 der huursom. Voor spaarrekeninghouders 85 Hypotheek. Individueel sparen met vaste rente en gegarandeerd eind bedrag, (geen spaarkas, geen verzekering). Aan vragen te richten aan NIEUW-EIGENHUIS, Jan Pzn. Coenstraat 21, 's-Gravenhage. Overal actieve vertegenwoordigers gevraagd, aangename werk kring, ruime belooning. Dudok's Raadhuis Vervolg van pag. 1 Technische inrichtingen. Het gebouw is voosden van een inrichting voor centrale warmwaterverwarming met meohanische circulatie. Het water wordt verwarmd in 3 ketels, welke met olie worden gestookt. De raadzaal, de burgerzaal, de leeszaal en de koffiekamer worden bij ver warmd, en tevens geventileerd, door middel van verwarmde lucht. De verbruikte lucht in deze zalen wordt afgezogen door ventila toren. op de zolderverdieping geplaatst. Een afstandtihermometerinstallatte maakt het mogelijk, in het ketelhuis de tempera turen der vertrokken af te lezen. Het gebouw bezit voorts een electrisclie klokkeninstal- latie, waarop 50 uurwerken en de torenklok zijn aangesloten, benevens een sohelinstal- latie met wachtkamersignalcn en beletlam pen voor de vertrekken van burgemeester en wethouders. De telefooninstallatie maakt een geheel automatische communicatie voor de verschillende bureaux onderling moge lijk, tussohenkomst der telefoniste wordt alleen voor gesprekken buiten het gebouw vereischt. Architectuur. Er is getracht, de voor een raadhuis noo- 'dige monumentaliteit te bereiken, maar daarbij toch ook een landelijk karakter te behouden. Dit karakter komt hier tot uiting door het langzaam oprijzen van het gebouw uit zijn omgeving, ctoor het innig in elkaar grijpen van tuin en bouwwerk, hetwelk in zijn strakheid de tegenstelling tot den weel derigen tuin behoeft. Het architectonisch effect berust in hoofdzaak op de verhoud in gen der verschillende bouwdeelen, op den ouderlingen samenhang dezer bouwdeelen met en de tegenstelling tot elkaar. Ramen en deuren zijn daarbij de meest natuurlijke sierende deelen van de muurvlakken. Bij het moderne kantoorgelxmw wordt geen b nimte van beteekenis geëiseht, de brand a i archiefruimte en overige bergruimten zijn veel beter ondergronds geplaatst. Daar om zijn de moderne middelen tot het vlak overklappen aanvaard. Deze „vlakbouw" houdt bij alle zakelijkheid karakteristieke mogelijkheden in zioh. welke in schoonheid niet behoeven achter te sta aai bij een zicht bare bfckapping, n.l. die van een praegnante silhouetwerking. Direct bij den hoofdingang wordt men getroffen door het sterke con trast tussclien de lage ingangs-kolonnade en den forschen daarachter oprijzenden toren. Volgens oude traditie bezat de kerk en het raadhuis een toren, men wenschte hier die traditie te volgen. In dezen toren rijst niet alleen de hoofdtrap op, maar tevens is hij erop gebouwd om in de toekomst een caril lon te bevatten. Ondanks de asymmetrische opzet van het geheele plan beheenscht de toren van alle zijden het geheele bouwwerk. De wisseling der perspectieven, die bij ver plaatsing van het standpunt voor den be- '^fiouwer ontstaan, waarbij hoogere massa's verrijzen boven lagere gevelpartijen en de verschillende bouwdeelen voortdurend ten opzichte van elkaar verschuiven, verrijkt het aspect Bij de verschillende geschenken ten be hoeve van de binnenafwerking van het ge bouw kan met voldoening worden geconsta teerd, dut vóór de keuze der geschenken 6teeds contact werd gezocht met den ont werper, waardoor de architecturale eenheid volkomen bewaard kon blijven. De bouw Het werk is uitgevoerd In eigen beheer, onder leiding van het gemeentepersoneel. Verschillende onderdeelen, zooals natuur- steenwerk, betimmeringen enz. werden af zonderlijk aanbesteed. De geheele electrisohe installatie werd uitgevoerd door de ge- meente-lichtbedrij vein. Voor de bijzondere lichteffecten in de groot» zalen werd overleg gepleegd met het advies-bureau van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken. Bij de verschillende bestellingen en aan bestedingen is zooveel mogelijk gelet op de belangen der Nederlandsche industrie en met vreugde hebben we kunnen constatee- ren waartoe onze Hollandsohe firma's in staat zijn. Laten we volledigheidshalve de firma's noemen, die aan dezen bouw een werkzaam aandeel hebben gehad. De rubbervloeren werden geleverd door de Rubberfabriek Vredestein te Loos duinen; met zorg zijn de kleuren gekozen. Dit nationale product bij uitnemendheid wordt hoe langer hoe meer door onze bou wers toegepast en met recht! Welke fraaie resultaten te bereiken zijn met Amstellin-Muurverf hebben we persoon lijk kunnen constateeren. Het geheel ziet er frisch uit en we kunnen niet nalaten be langhebbenden te adviseeren zich bij voor komende gelegenheden in verbinding te stellen met de N.V. Ind. Mij. Amstellin te Utrecht. Het gekleurd gebrand glas, systeem Schell en Vittali, waarmede de N.V. Schrötters Glashandel te Amsterdam wederom heeft bewezen tot welke verrassende resultaten de toepassing van dit glas leidt, is op kwis tige wijze aangebracht Deze firma leverde tevens al het glas voor deze bouw. Leerdams granivèr mogen we zoo lang zamerhand bekend achten, evenals de pris matische glastegels. De fa E m i 1 e San ders te Amsterdam zal met voldoening op dezen bouw terug kunnen zien. De fa. Offerhaue te Rotterdam, met natuursteen en traptreden, had eveneens een werkzaam aandeel bij de totstandko ming van het nieuwe raadhuis. ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is benoemd tol officier in de Oranje Nassau orde lr. W. M. DUDOK architect te Hilversum. Wij verheugen ons dat de Regeering hier mede de verdiensten van dezen bekwamen bouwmeester heeft erkend. Het nieuwe Raadhuis Bebouwing langs groote verkeerswegen Wat de tuberculose en de kanker zijn op het gebied van de volksgezondheid is de lintbebouwing ten aanzien van de volkswelvaart. Men bouwt steeds voort aan den weg van bouw maar voort. Er knaagt een ziekte aan onze interlocal»! wegen, een parasitaire woekering, welke liet best te vergelijken is met kanker. Hand over hand neemt ze toe, natuurschoon ver woestend, verkeer belemmerend, doodelijke ongelukken veroorzakend, de Overheid dwin gend tot uitvoering van kostbare werken. Die ziekte is de lintbebouwing: het bouwen van huizen als een lint langs de groote verkeerswegen. Dat de lintbebouwing een ernstig ziekte verschijnsel is, behoeft aan niemand uitge legd te worden, die op hot-'gebied van we genbouw, verkeer of volkshuisvesting be kend is. Hoewel bet eigenlijk water dragen naar de zee is, heeft ir.-A. A. Mussert c.i. in een bijdrage tot de kennis van het wegen- vraagstuk: „Vrij baan voor dc toekomst zeer in het kort de hoofdbezwuren uitepn- gozet, welke de lintbebouwing met zich brengt. Op bet gebied van de bebouwing heersen», behalve in de bebouwde kommen van enkele groote. goed geleide gemeenten, anarchie. De leidende gedachte is. dat ie h'r die in het bezit is van een stuk grond, daarop bouwt, wat hij wil en hoe hij wil. Dit svstcem is logisch in dc Konjgo, op Borneo, in Nieuw-Guinea; licit is reeds min der logisch in Amerika, in Rusland, in Spanje; het is bezwarend In Denemarken en in Frankrijk; het voert tot misstanden in een zoo dicht bevolkt land als het onze Hoe grooter de bevolkingsdichtheid is, des te meer eischt liet algemeen belang de re geling van liet bebouwingsvraagstuk. De chaos, die op dit gdbied in ons land heerschft, heeft ontzaglijke schade toege bracht aan den welstand en de welvaarl van het land en doet dit in steeds stij gende mate. Wij zijn nu tenminste zoover, dat vrij wel algemeen wordt ingezien, dait het niet kan worden toegelaten een lijmfabriek te bouwen op het IJsclu'bterrein tegenover het Concertgebouw te Amsterdam, ook al zou dit bijzonder voordeelig' zijn voor den on- nernemer van deze industrie, ook al lijdt hij dan schade door het verbod. Maar erg veel verder zijn wij toch niet, althans wan neer men de bebouwde kommen van eenige gemeenten buiten beschouwing laat. Wat in de laatste 20 jaar noodeloos aan natuurschoon vernield is, meer dan noo- dig is wordt uitgegeten aan bestratingen, gasleidingen, -waterleidingen, politie-toe- zicht enz. als gevolg van de toenemende chaotische bebouwing, onttrekt «rioh aan elke raming. Er zijn gemeenten, welke daardoor onbestuurbaar dreigen te worden. Ecu van de schadelijkste uitingen van deze anarchie is de lintbebouwing. MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertegenwoordigers voor MI1VC 8 On AEL3RECHTSKADE 147b ROTTERDAM an OMSTREKEN: A. IVIUTO 01 UU. TELEFOON 30404-30233 men. Daarvan zijn. de voornaamste, ten totale lengte van ongeveer 2000 K.M., op heit Rijlvswegenplan geplaatst en ongeveer 4000 K.M. op de provinciale wegenplannen. Dit zijn dus de wegen, welke tot taak heb ben het intercommunale verkeer <e dienen. Om aan dit doel -te kunnen beantwoorden is het noodig, dat daarlangs geen of in ieder geval zoo weinig mogelijk gebouwen worden opgetrokken. Het is echter geens zins verboden om dit te doen; integendeel is de houding van de Overheid zoodanig, dat daardoor het bouwen bevorderd wordt en wel speciaal langs het bovenbedoelde vierde deel van het wegennet, dat juist voor het interlocaal verkeer bestemd is. Wanneer men onze verkeerswegen langs gaat, dan kan men practisch geen deelen meer vinden, van waaruit men langs den weg geen huis ziet staat. Vooral in de laatste decenniën is deze bouwerij ontzag lijk toegenomen, omdat eerst het rijwiel, daarna de au-to en tenslotte de autobus een toenemende verplaatsingsmogelijkheid heb ben verschaft. Daar deze voertuigen zich bij voorkeur bewegen langs de groote ver keerswegen, ziet men het verschijnsel, dat daar, waar zij het minst geduld kan wor den, de toeneming van de bebouwing het sterkst is. In verscheidene streken van het land is het al zoover gekomen, dat men tus sohen de bebouwde kommen niet meer verkeers wegen aantreft, maar iverkeers- s t ra-te n. Uit een welstandsoogpunt brengt de lintbebouwing het bezwaar met zich, dat de weggebruiker van de natuur wordt afgesloten. De Rijksweg van Utrecht naar Leiden b.v. is eigenlijk een straat, die in Utrecht begint. Toegegeven moet worden dat hier en daar nog gelegenheid bestaat om tusschen de huizen door een stuk wei land te zien met koeien en dat, dank zij den Leidschen Rijn, soms wel over een lengte van een paar honderd meter, althans aan één zijde er geen huis te vinden is. Daarvan is echter niemand een verwijt te maken, want het is niet zoo eenvoudig, al heeft men het wel gedaan, om in den Leidschen Rijn huizen te bouwen, en overigens doet men werkelijk, wat men kan, om die gaten te dichten Over dezen weg rijdend, krijgt men den indruk, dat geheel Zuid-Holland één be bouwde kom is. Geeft men zich de moeite om uit te stappen en even een kijkje te ne men op het achtererf van één van deze huizen, dan ontwaart men, zoover het oog reikt, weiland en bouwland, dezelfde open vlakten, waarover men het oog kan laten gaan als men per spoortrein reist. Er is slechts ter weerskanten van den weg een wal van huizen opgetrokken, welke het landelijk schoon aan het oog onttrekt. Zou men de macht hebben deze bestaan de bebouwing op te nemen en te plaatsen waar zij behoort, dan zou daaruit een half of een heel dozijn aardige dorpjes zijn sa men te stellen met daartusschen de open landen met, op voldoenden afstand uit den weg, de boerderijen en de landarbeide'rshut zen, welke in de buurt van de boerderijen noodig zijn. Welk een verschil met den tegenwoordi- gen toestand zou dat zijn! Maar het is niemand gegeven zulk een daad van barmhartigheid te verrichten. De menschheid sluit zich ook daar van de na tuur af, waar dit bij behoorlijke leiding geenszins noodig was en ook niet geschied eou zijn. Maar men bouwt voort, steeds voort aan den iweg van bouw maar voort. De bijdrage tot de kennis van het wegen- vraagstuk van ir. A. A. Mussert heeft haar uitwerking niet gemist Immers, de mi nister van Waterstaat heeft, na overleg met zijn ambtgenoot van Arbeid, Handel en Nij verheid, maatregelen getroffen, om door samenwerking met den Rijkswaterstaat met den dienst der Volkshuisvesting opgewenscli te bebouwing langs Rijkswegen zooveel mo gelijk te voorkomen. Die samenwerking moet strekken: le. om bij nieuw aan te leggen Rijks wegen een harmonisch verband te ver krijgen van gemeentelijke uitbreidings plannen en van Rijkswegen, welke die plannen doorsnijden of daarmede in aan raking komen, om bij bebouwde kommen tot een sluitend geheel van den weg en be bouwing te komen, waarbij het doorgaand verkeer zoo wenig mogelijk hinder onder vindt van de bebouwing langs den weg en om buiten de bebouwde kommen aan de langs den weg gelegen gronden een be stemming te kunnen geven, waardoor even- lueele bebouwing der gronden op voor het wegverkeer zoo min mogelijk hinderlijke wijze wordt jjeregeld; 2e. tot toepassing van het op de Wo ningwet gegronde gemeentelijke bouwver bod ten behoeve van Rijkswegen, welke niet in een uitbreidingsplan zijn opgenomen, ten einde voor de toekomst liet weggebied, voor zoover daarop niet aanstonds door het Rijk op andere wijze de hand kan worden ge legd, vrij te houden van bebouwing; 3e. tot het vaststellen van gemeentelijke rooilijnen langs Rijkswegen, wanneer niet aanstonds met meer vrucht aankoop of ont eigening kan worden toegepast, om den ten behoeve van den weg benoodigden grond in bezit te verkrijgen. Voor pen en ander zal in de meeste ge vallen medewerking der gemeentebesturen niet kunnen worden gemist. Zal hot beoogde doe! worden bereikt, dan is het noodig, dat de Rijkswaterstaat steeds zoo spoedigmogelijk op de hoogte wordl I gebracht van de gemeentelijke uitbreidings plannen, voorzoover deze met de Rijkswegen middellijk of onmiddellijk verband houden en van bij de gemeentebesturen ingediende verzoeken of bij die besturen overigens be kende voornemens, om langs een Rijksweg in de gemeente te bouwen. De Minister heeft voorts nog medegedeeld, dat afdoende regeling van het vraagstuk van de bebouwing langs Rijkswegen en wat daarmede samenhangt wettelijke voorzie ning noodig maakt, en dat daartoe bereids voorbereidende arbeid is ter hand genomen. geton-constructies en acoustiek Bij alle voordeelen, welke betonconstruc ties hebben, bezitten zij het nadeel, dat zij weinig geluiddempend zijn; een nadeel uat echter door doelmatige constructieve maat regelen geheel is op te heffen. Het geringe geluidwerend vermogen van betonoppervlak ken is een gevolg van de hardheid, waardoor het geluid krachtig wordt terugekaatst. Bij metingen is gebleken, dat het niet teri kaatste geluid van een bepaalden toor een betonoppervlak 0.015 bedroeg, terwijl dit getal voor hout 0.061, voor een bepleistering 0.025 bij een zwaar tapijt 0.29 en bij harig vilt 0.55 bedreig. Als eenheid gold daarbij de door 1 M2^pen vensteroppervlait teweeg gebrachte verzwakking van het goluid. In een ruimte, omgeven door betonvliakken wordt het geluid meerdere malen been en weer geworpen, voordat het onhoorbaar is Dit naklinken duurde bij proeven '-1 de kerk van Raincy bij Parijs 4.3 seconden, ir» de kerk van Montmagny 3.8 seconden, terwijl in deze gebouwen, die een inhoud hebben van 12.150 M3 en 3540 M3 voor dit naklinken tijden van resp. 3.3 en 2.4 seconden toelaat baar worden geacht Ook het geluid van machines, motoren e.a. die met betonoppervlakken in aanraking zijn, plant zich door het beton voort wordt dan door de wanden van het gebouw teruggekaatst. Deze voortplantin0'ssnelheid van het geluid bedraagt in dennenhout 5256 M. per sec., in ijzer 5000 M. per sec. e i in beton en metselwerk 3652 M. per sec. Daar de onderdeelen van betonconstructies onder ling één stevig verbonden geheel vorrren, worden daardoor een slag, stoot, é.d. die op één bepaalde plaats worden uitgeoefend, 6nel door het geheele gebouw verspreid en dus op meerdere plaatsen gehoord. Gelukkig is het technisch mogel.jk ge bleken om deze bezwaren geheel te onder vangen, zoodat ook in dit opzdcht beton constructies niet behoeven achter te staan bij andere materialen. In de eerste plaats geschiedt dit door de betonwanden te be- kleeden met materialen, welke liet gthüid opnemen. Dit is vooral noodig bij Dinnen- muren in beton. Hiervcor zijn in den handel verschillende soorten platen, tegels, stoffen, waarmede bepleisteringen kunnen worden gemaakt, enz. Verder moeten machires, als motoien, ad. natuurlijk worden gedoleerd. Om het voort planten van 't geluid door het beton tegen te gaan, is het aanbrengen van voegen ge. wenscht, als dit zonder nadeel voor o.e con structie mogelijk is. Het aanbreugen van veerkrachtige isoleerenae lagen ve hoogt het geluiddempend vermogen van betoncon structies. Dit is in het bijzonder noodig bij vloeren, waarvoor weder tal van materialen in den handel zijn. In de practijk is ge bleken, dat één enkele dikke 'sofecrende laag op een betonvloer minder geluiddem pend werkt dan enkeie dunne lagen nut een verschillende samenstelling. Nieuwe deurconstructie De deur bestaat uit een plaat triplex, waarop aan beide zijden spiegelklampen zijn gelijmd en misschien ook doorgeschroeid Het speciale van deze deuren is, aldus Vr en Aanb., dat in de dagzijde van de spie gelklampen het hout niet gelijmd is over een bepaalde breedte. Men hoopt daaidoor te vermijden, dat bij eventueel krimpen van de klampen in de breedte dit zichtbaar wordt. De vinding is natuurlijk gepatenteerd Js hoog bouwen economisch? Deze principieele vraag 5s door de Ameri kanen onderzocht en deze komen tot de conclusie, die voor de hand ligt, dat deze vraag geheel wordt beheerscht door den kostprijs van den grond. Bij de hooge grondprijzen in de Amerikaan sche steden is becijferd, dat de hoogste op brengst wordt bereikt bij 75 verdiepingen. De verhoudingen zijn ongeveer als volgt: en 75 verdiepingen i VALKENBURG (L.) - Hotel Cremers Telef. 51. Nieuwbouw 1930. Bondshotel, Modernste hotel ter plaatse. Prijs ƒ3.75, in hoofdseizoen 4.50 en 5.—. Garage vrij. Schitterend gelegen veranda, terras en tuin. VRAAGT UITVOERIG PROSPECTUS Bouw- en Verbouwingsplannen Bur. A. H. VAN WIJNGAARDEN Laede 179 - ROTTERDAM -Tel. 56380 Gewapend Beton- en Kunststeenwerken Terrazzovloeren en Gootsteenen Houtgranietvloeren Kerstant v. d. Bergelaan 2a HILLEGERSBERG Telefoon 42587 Rotterdam Een mooi huls. En goedkoop. MOOIE °HEERENHUIZEN tuin. Bev&tt. 2 kamera cn suite, keuken, serre. 1ste Verdiep. 2 flinke frissche slaap kamers. groote zijkamer en badkamer. Bal kon. Over het geheele huls een vliering. L>age belasting. Vlugge en geregelde ver binding met Rotterdam. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Scheepenwijck" N.V. Achterweg 81 Schiebroek hooger, dan daalt de opbrengst weer, om bij 130 verdiepingen ongeveer 0 pet. te worden, Deze cijfers zeggen voor ons land niet veer, doch" wel is, aldus Vr. en Aanb., daaruit na te gaan, dat hoog bouwen verhoudings gewijze niet duur behoeft te zijn, althans niet oneconomisch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10