inner (iouruut BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden e n Omstreken Bureau: Breestraal 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3398 WOENSDAG 8 JULI 1931 AD VE RTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.17V4 Elke regel meer0.22Va Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels B 2.i0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarcjarr Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. GEEN RUIME HORIZON. In een vorig nummer van ons blad onze lezers in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de weinig hoffelijke wijze, waarop de nieuwe burgemeester eener Frie- sche gemeente door den loco-burgemeester werd geïnstalleerd. Deze gemeente, die voor de Kamer en de Staten een rechtsche meerderheid aanwees, gaf bij de Raadsverkiezing eenig overwicht van de gezamenlijke linksohe groepen te Hoewel hier dus allerminst kon worden gesproken van een besliste en vaste meer derheid van rechts of yan links, meende men van vrijzinnige zijde op de benoeming van een vrijzinnig functionaris te mogen rekenen Natuurlijk school er in ueze verwachting op zichzelf niets onredelijks, alleen maar, zij werd niet vervuld, en de Kroon benoemde een sollicitant van C.H. richting. Dit was den vrijzinnigen loco burgemees-1 ter te machtig, hij kon zijn woede over dit feit niet verkroppen en vergreep zich nu aan cle installatie-rede om daardoor den optre denden functionaris op de grofste wijze te grieven. Had nu de Friesche wethouder zich in zijn critiek op de benoeming bepaald tot de op merking, dat een deel van den Raad deze gaarne anders had gezien en dat zij niet vol doende rekening hield met de 'politieke in zichten van de meerderheid der- bevolking, dan ware tegen een dergelijke bewering, af gezien van haar juistheid, op zichzelf weinig in te brengen. Maar nu de loco-burgemeester veel verder ging en cle gelegenheid aangreep om den nieuwen functionaris persoonlijk onaange naam te zijn en hem doorloopend op kwet sende en beleedigende wijze bruikte hij zijn positie. Op het moment der installatie verrichtte de loco-burgermeester een handeling namens den g e h e e 1 e n Raad, die weer vertegen woordiging is der..gan.seLe burgerij, had hij zich van alles te onthouden, wat naar persoonlijkheden zweemde. IJen magistraat, door de Kroon aangewe zen, dient men met vertrouwen tegemoet te treden, en wanneer dit vertrouwen in de toe komst mocht worden beschaamd, doen zich te zijner tijd gelegenheden genoeg voor om daaraan uiting te geven. Maar nog om een andere reden is het op treden van den loco-burgemeester te veroor- deelen. De burgemeester mocht zich namelijk bij zijn ambtsaanvaarding niet laten verleiden cm in te gaan op'de persoonlijke passages uit de installatierede hij was parlementair weerloos, en dit had den wethouder voldoen de reden moeten zijn om zich in te toornen. En ten slotte doet het gebrek aan zelf- fc'eheersching en beschaving merkwaardig aan, als men zich de benoemingspractijken van vroegere jaren in herinnering bi'engt Eens was het regel, dat rechtsche gemeen ten met vrijzinnige machthebbers werden gelukkig gemaakt en waren gegadigden van Christelijke levensovertuiging alleen om hun beginsel reeds verwerpelijk. En zou nu een vrijzinnig.» in een.gemeen te, waar de politieke evenaar zoo sterk schommelt, nog niet kunnen verdragen dat er een benoeming plaats heeft, die weliswaar hem teleurstelt, maar ten gunste waarvan toch nog wel objectief cijfermateriaal aan te voeren is? Hoe men het ook beziet, de houding van dezen wethouder doet wel klein aan. Deze dignitaris mist de ruime horizon, waarvan de vrijzinnigheid zoo gaarne ge waagt beslissing is. Dat men nu weet ln :ing de verbetering moet worden ge hot tijdperk van verwaaiioozing niet weet hoe of wat. is beëindigd.' eigen, die zich Alsof de Raad oplossing niet ge e proieteeren dat binnen en :heele Rokin gedempt zai zijn zit. Dn alsof r het Paleis geen STRAFBAARSTELLING VAN GODSLASTERING iude Raadhui sekere bekoring in, eslissing wilden laten :rd hebben dat de z.g. apgezegd, nu blijkbai dat het oud< men de mogelijkheid" geweldige kos- talite.it mlsschier i de baan. i wijsheid. t liefst paleis blij1 -j.-verblijfplaa hoe lang Is handhaving nigeen het het Koninkrijk. de stad, daar :zen tijd en dat is ingericht op de be- van ons geslacht. runnen we nog een gemeentehuls bou- a,t eenlcrermate manifesteert de eenheic s volk bij de geweldige verdeeldheid. De ün der tijden wijzen op de mogelijkheid een tijd komt wanneer dit niet zal om hadden wij een beslissing van ad zoo gaarne gezien. Of naar het oude of vooruit naar het nieuwe. m&t deze beslissing van „lok en weet AREND VAN AMSTEL. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD PALEIS EN ROKIN In de afgeloopen week heeft de Raad twee feitelijk hebben wij beslissingen. Vroe OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is de heer H W. Chr. Tietje erkend en toegelaten als consul- generaal der Dominieaansche Republiek te Amsterdam voor Nederland; is mr H. G. v o n Oven, con sul-generaal der Nederlanden te Caicutta, op zijn verzoek eervol teruggeroepen, en is genoemde heer als consul-generaal der Nederlanden voor den lijd van een jaar ter beschikking gesteld, buiten bezwaar van 's lands schatkist. De waarneming van 't consulaat-generaal te Calcutta is opgedragen aan den heer J. J. Ooievaar, vice-consul der Nederlanden aidaar. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besluit is aan mr W J. baron an Lynden. op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zyn betrekking van kanton rechter-plaatsverv. in het kanton Den Ha-ag onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. VER. TOT BEVORDERING VAN DE BELANGEN DES BOEKHANDELS JAARVERGADERING TE AMSTERDAM De Ver. tot bevordering van de belangen des Boekhandels heeft te Amsterdam haar lUe algemeene jaarvergadering gehouden, onder presidium van den neei A. B. H o I k e ma. Ondanks den malaiselijd gaat het de wreoniging goed, verklaarde deze in zijn openingsrede, waarin hij een overzicht van het afgeloopen jaar gaf. Na ballotage werden 49 noeuwe leden ge ïnstalleerd. In de drie bestuursvacafures, ontstaan door het aftreden van de heeren J. W. van Kampen, E. H. Stenfert Kroese en W. J. Schellemans. werden gekozen de heeren H. D. Tjeenk Willink, Paul Nijhoff en J. Giltay. Tot penningmeester werd de heer Giltay ge- Mr. A. Loosjes werd bij acclamatie herbe noemd tot secretaris. Tn den namiddag maakte de vereeniging een tocht naar Volendam, waar in hotel Spaander de gemeenschapelijke maaltijd word gebruikt. Voorloopig Verslag Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met voorzieningen betreffende bepaal voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. Hieraan wordt het volgende ont- Verscheidene leden stelden bij de beoor deel ing van het ontwerp.op - den voorgrond, dat zij ten 6terkste den vorm afkeuren, waarin „De Tribune-' den goded.ienst be strijdt in beeld en in geschrift. Erkend werd, dat deze propaganda een kwaad is, ook de oogen van hen,- d'ie het geloof in God niet kunnen deelen. Een andere vraag was voor deze leden of deze" uitingen voor de regeering aanleidring hadden moeten zijn tot de indiening van dit ontwerp, zooals blij kens de Mem. van Toel. het gev-al' is ge weest. Deze %'iaag beantwoordden' zij ont kennend. In de eerste plaats kwam men- tegen voorstelling op, alsof de publicaties in „De Tribune' een nieuw feit waren, dat thans tot aan- ng van het Wetboek van Strafrecht moeten leiden. Een veertig, vijftig jaar ge leden werd in wellicht nog ruwer en stui tender vorm anti-godsdienstige propaganda gevoerd, a.l was dit geen communistische ctie. Destijds heeft de wetgever aan nieuwe strafbepalingen niet gedacht. Bovendien werd het weinig aannemelijk geacht, dat de uitingen in bedoeld blad in eenigszins beteekenende mate de aandacht van geloo- vigen hebben getrokken; van krenking van dienstige gevoelens in ruimen kring door deze uitingen kan dan ook bezwaar lijk sprake zijn. Omgekeerd zoo meenden deze leden wordt er vaak grievend en kwetsend over ongeloovigen gesproken. De Vrijdenker van 53 Mei 1931 geeft een uitvoerig relaas van wat men zich van geloovige zijde op dit punt veroorlooft. Sommige dezer leden kwamen op tegen het betoog in de Memorie van Toelichting, hetwelk, uitgaande van de stelling, dat onze Staat niet is een Etat athée, daaruit af leidt, dat bepaalde voor godsdienstige voelens krenkende uitingen niet geduld kunnen worden. Zij waren van oordeel, dat is en voor hem alle geest esstroomimgen ge lijk recht op bescherming hebben, indien men die noodig acht. Niettemin wilden zij krenking van zoodanige meeningen en in zichten niet tegengaan met behulp der strafwet. Dit kan alleen geschieden den weg der opvoeding. Op deze verschillende gronden waren ver scheidene leden van oordeel, dat de regee ring het beste zou handelen door dit ont werp in te trekken. Vele andere leden hadden de indiening van het voorstel met voldoening "gezien. Al waren deze leden voor een deel niet zonder kritiek op den vorm,, waarin de minister het voorstel heeft gegoten, zoo meenden zij den bewindsman hulde te moeten brengen voor de indiening er van. Deze leden betoogden, dat dit ontwerp niet een voorbeeld van gelegenheidswetge ving in den elecht6ten zin van het woord is. Zonder twijfel hebben bepaalde uitingen van den laatsten tijd tot de indiening van het ontwerp aanleiding gegeven. Maar zoo is het toch met bijna alle wetten gegaan. Voorts konden deze leden niet toegeven, it uitingen, waardoor andere dan gods dienstige gevoelens worden gekrenkt, op één lijn kunnen worden gesteld met de handelingen, welke het wetsontwerp straf baar will stellen. Ook zij wenschten de gees telijke vrijheid, die hier te lande genoten wordt, te handhaven. Maar met den minis ter waren zij het eens, dat niet elk misbruik der vrijheid getolereerd kon worden. De vrijheid niet ontaarden Ln bandeloosheid, want dain Loopt de vrijheid zelve gevaar. Verscheidene dezer leden betrokken bij de overweging van de vraag, of de Staat hier een taak te vervullen heeft, ook de priooipieele vraag, wat de bron is van het Toen ls het denkbeold zijn plannen i-verpaderlngi PROV. STATEN VAN DRENTE Wegens afwezigheid van de Commissaris Bijenkorf, later I der Koningin, mr J. T. Linthorst-Homan, die J door ongesteldheid verhinderd was, werd de gedeeltelijke dem gisteren gehouden zitting der Drentsche Staten gepresideerd door B. Schuurman. Het overleden lid de heer Meintema werd in deze zitting herdacht. jche-rpe c Raadsleden getracht dan ooit noodig werd, een prlnclpleeie ultsp en oplossing, die meei te forceeren en 1930 li iak*van den Raad ge maken met behoud var dit plan wat lang onde: ndelijk kwam het dar ;rd beslist over een een- Itenis van een probleerr deze beslissing eer goede. Zo houdt rekening lijke elschen van hot verkeer, als me houd van de typische schoonheid van i En zo heeft in elk geval dit groote DE INDIE-POSTVLUCHTEN Met het 22e postvliegtuig, dat Donderdag naar Indië vertrekt wordt de reis tot Cal cutta meegemaakt door den heer G. Mackrell Op 21 Juni jl. was deze passagier uit Cal cutta met de K.L.M. te Amsteïdam aange komen en nog denzelfden dag reisde bij door naar Londen. Hy zai op deze wijze in een maand uit en thuis in Calcutta zijn, terwijl hy daarvan 17 dagen in Londen voor zaken heeft doorgebracht. Zeer vele leden, zoowel voor- als tegen- standers van een wettelijke voorziening, 'aai oordeel, dat het voorstel naai den vorm miet gelukkig is en, in verband ook met de toelichting, een tweeslachtig karakter draa-gt In de ontworpen strafbe paling worden als elementen van het straf bare feit gesteld eeneizijds smalende Gods lastering, anderzijds krenking van gods dienstige gevoelens. Deze twee elementen doen de vraag rijzen, waarom het bij deze strafbaarstelling eigenlijk gaet, om de Gods lastering dian wel om de krenking van gods dienstige gevoelens. Door deze tweeslachtigheid ontstaat, naar het oordeel van zeer veile le den, onduidelijkheid omtrent de strekking van de ontworpen voorschriften. Sommige Leden zagen hiet verwan-rende van de toelichting tot het voonstel vooral hiierin, dat de krenking van de Godheid en krenking van menschen in één betoog werden gesteld als grondslag van dit wets ontwerp. Beide krenkingen zijn geheel on vergelijkbare grootheden. Het strafbare feit kan slechts daarin w t- den gezocht, dat de dader een medemeneoh krenkt en wel in zijn godsdienstige gevoe ld trafbaarstaLling van godslastering als zoodanig ware ook Ln strijd met de, in onze grond-wet gewaarborgde en in ons leven ge wortelde vrijheid van ieder om op het ge bied van geloof en ongeloof de overtuiging te belijden, dii-e hij verkiest.. Naar het oordeel van andere leden, must het wetsontwerp priucipieelen grondslag. Niet de aanranding der eere Gods wordt gestraft, evenmin cle ongeloofspropaganda. Het kwaad wordt niet in den wortel aangetast. Voorts zagen deze leden gaarne onomwon den door de R®geerimg de vraag beant woord, of, wawneer de Mis alls afgoderij wordt gekwalificeerd, diit zal moeten wor den gerangschikt onder de feiten, dde men CHR. POLITIEBOND Zooals gemeld ving gisteren in het confe rentieoord van den Zendingsstudieraad te l.unteren de algemeene vergadering van den Bond van Chr. Politieambtenaren in Neder land aan. De belangstelling voor deze bijeenkomst was groot, niet alleen van de zijde van de af gevaardigden van den Bond, maar eveneen: B. REEDER, Voorzitter pan den Bond. van den kant van Lunterens bevolking, wel ke belangstelling niet weinig gewekt werd üoor den rondgang en het concert dat het Amsterdamsche Chr. Muziekkorps gaf. Het beleid van het hoofdbestuur. Na de gebruikelijke opening en vaststel ling van de notulen der vorige algemeene vergadering, werd het beleid van het hoofd bestuur aan de orde gesteld. Daarover werd het woord gevoerd door de afdeelingen Rotterdam, Amsterdam en Den Taag. Rotterdam bracht hulde aan het hoofdbe- t'iur voor zijn arbeid. Spr. bracht ook hulde an den afgetreden penningmeester van het Ondersteuningsfonds, den heer Kruiswijk, terwijl hij ten aanzien van de contributie inning voor dit fonds enkele wenschen uitte. De Voorzitter dankte voor de gebrachte hulde, die hij voor een belangrijk deel aan den bondssecretaris, den heer W. de Jong, overdroeg. De vergadering zong het H.B. daarop de zegenbede uit Ps. 134 toe. Mededeelingen. Medegedeeld werd dat van de Chr. Histo rische Kamerfractie bericht van verhinde ring tot bijwoning der vergadering inkwam. De mededeeling, dat het ledental inmid dels de 1500 gepasseerd is, werd met groot enthousiasme ontvangen. Besloten werd een telegram van hulde en erknochtheid te zenden aan H. M. de Ko r.ingin. De vergadering hief daarop het Wilhel mus aan. De jaarverslagen. Aan de orde waren hierna de verslagen, waaruit we bereids een uittreksel publiceer nen. Over het verslag van den secretaris werd het woord gevoerd dooi de afdeelingen Utrecht, Groningen, Amsterdam, Utrecht provincie, Leeuwarden, Rotterdam, Voor- urg, Delft en Den Haag. De gemaakte opmerkingen werden door den heer de Jong beantwoord, waarna het erslag goedgekeurd en vastgesteld werd. Het financieel verslag van den penning meester, den heer H. Molenaar van Amster dam, werd zonder discussie goedgekeurd. De rekening sloot met een batig saldo van 199.12 op een totaalbedrag van f 19.567.76. Delft, Groningen, Den Haag, Rotterdam, Leeuwarden, Amsterdam en Arnhem uitten enschen omtrent het bondsorgaan. De vergadering werd hierna verdaagd. GEBRUIK VAN ONTPLOFBARE STOFFEN De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht tot het gebruik van ontplofbare stoffen voor opruimingen enz., waarin hij o.m. opmerkt: Het is van belang, u te verzoeken om, met het oog op het daaraan verbonden ge vaar, voor het geval in uwe gemeente op ruimingen moeten plaats vinden met be hulp van springmiddelen of ten behoeve van d< landbouw springmiddelen moeten wor den aangewend tot het verwijderen van boomstronken of tot het omwoelen van den bodem, te willen bevorderen, dat bedoelde werkzaamheden bij voorkeur opgedragen worden aan lichamen, welke zich in het hijzonder daarmede belasten. Nadere in lichtingen dienaangaande kunnen worden verkregen bij den commandant van het korps geleiders van ontplofbare stoffen, adres Departement van Waterstaat bedoelt hier 6tnafbaar te 6tellen. Het verlangen va.n een aantal leden om ook specifiek Katholieke begrippen Ln de strafbepaling te begrijpen, vond anderzijds krachtige bestrijding; zulks zou slechts een scherpen strijd ontketenen tussoben Katho lieken en Protestanten. Sommige leden achtten dit wetsontwerp •6 moeilijk op zuiver zakelijke gronden te verdedigen ,dat zij in de propaganda in de pere, waarvan de indiening van dit wets voorstel een gevolg ka.n worden geacht, wel den toeleg moesten zien om te voorzien in een tekort aan materiaal voor de Christe lijke propaganda. De methode is reeds meer malen toegepast Vele andere leden ontkenden met kracht, dat men ter rechterzijde diie voornemens zou hebben gekoesterd. DE ADMINISTRATIE DER WIERINGERMEER HEEL DE POLDER EEN GEMEENTE Overgangsmaatregelen. Een commissie, ingesteld door het Ned. In siiluut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en de Ver. van Nederlandsche Gemeenten, onder voorzitterschap van prof. mr. G. A. van Poelje, heeft een rapport uitgebracht ever de vraag, op welke v.ijze een goede administratieve regeling te treffen is voor de Wieringermeer. De commissie is tot de conclusie gekomen, dal zoo spoedig mogelijk een gemeente moet v orden gesticht, die het geheele gebied van de Wieringermeer omvat. Zij erkent echter, dat tot deze stichting nog niet terstond kan worden overgegaan en dat gedurende een aantal jaren een overgangsregeling zal moeten gelden. Gedurende deze overgangs periode wenscht zij het gebied van de Wie- germeer ingedeeld te laten hij de 5 rand gemeenten, waarbij dit gebied thans inge deeld is, n.l. de gemeenten Anna Paulowna, Wieringen, Barsingerhorn, Winkel en nemblik. Door deze randgemeenten wenscht zij echter slechts een klein deel der gemeen hdijke belangen binnen het gebied van d Wieringermeer te laten behartigen. De behartiging van de overige gemeente belangen wenscht zij gedurende de over gangsperiode op te dragen aan een daarvoor te stichten afzonderlijk lichaam, genaamd „de Wieringermeer", waaraan zij overeen komstig art. 194 der Grondwet verordenende bevoegdheid wenscht toe te kennen. De commissie heeft haar denkbeelden na der uitgewerkt in een ontwerp van wet met daarbij behoorende toelichting. Voornaamste Nieuws. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND e gisteren gehouden eerste gewone zitting van de Prov. Staten van N.-Holland vond de beëediging plaats der nieuw gekozen Tevens werd door den voorzitter wijlen den heer Kernkamp herdacht. ANTWOORDEN VAN MINISTERS PENSIONNEERING VAN LOODSEN Op een vraag van den heer Suring, aangaande het pensionneeren van loodsen, is door dan Minister van Defensie geant woord, dat een ambtenaar, dio volgens een geneeskundig onderzoek vanwege zijn dienstvak ongeschikt wordt geacht voor diensthervatting, na ontslag aanspraak heeft op een uitkeering te bedrage en op den voet als voor zijn pensioen zou gelden, indien hij op den dag. waarop hem on'slag werd verleend, gepensioneerd zou zijn ge worden. Deze uitkeering vervalt, zoodra en voor zoover alsnog pensioen volgens de Pensioenwet 1922 wordt genoten. De ondergeteekende is van oordeel, DE GROOTE FABRIEKSBRAND TE AMSTERDAM. Omtrent den brand, welke de Ned.\abripk van bronswerken voorh. Becht en Dyse rinck te Amsterdam vernietigde, wordt nog gemeld, dat de brandweer de belendende perceelen wist te behouden, al is dit ook maar gedeeltelijk gelukt. Het hebben en houden van de bewoners ging grootendcvls verloren. Van het naastgelegen perceel aan de Stadhouderskade was het benedendeel uitgebrand en ook 2 hoog en 3 hoogachter. Het instituut voor volwassen blinden kreeg geen schade. Voor alle zekerheid had men de blinden gewekt en zich laten kleeden. Zij behoefden echter het gebouw niet te verlaten. De^ topgevels van de ruïne zijn omverge j De firma Becht en Dyserinck was voor de gebouwen verzekerd voor f 435.000. De officier van Justitie en ook de rechter commissaris zijn op het terrein van den brand geweest om een onderzoek in te stel len. Dit onderzoek leverder niets op. Des- kudigen zullen worden benoemd om de zaak verder te onderzoeken. VRACHTAUTO TE WATER De groote zeswieligc vrachtauto van de N.V. Cats' papierhandel te Rotterdam is Dins dagmiddag op de Kruisweg te Monster, door het te ver uithalen naar de kant van de weg, te water geraakt. De auto werd door den chauffeur op het verhoogde randje van de nieuwe bestrating gestuurd; de chauffeur dacht waarschijnlijk, dat de auto het daarop wel zou houden. Het gevaarte, waarin voor twee ton aan papier geladen was, zakte echter langzaam weg en kwam zijdelings in de sloot terecht. Met behulp van eer. kraanwagen van de firma Mondt te 's-Gra- venzande werd getracht de auto te lichten, doch de auto met lading was daartoe te zwaar. Zelfs bestond het gevaar, dat ook de kraanwagen in het water meegetrokken werd. Men heeft toen de geheele lading uit de auto gelost, waarna het na veel moeite mogelijk werd de auto op den beganen grond te brengen. De schade aan auto en de schade aan pa pier wordt door verzekering gedekt. De chauffeur van de auto kwam met den schrik en enkele lichte ontvellingen vrij. JUWEELENDIEFSTAL Men meldt ons uit Lunteren: In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn uit de goudsmidswinkel van den heer O. te Lunteren ontvreemd een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, waaronder GO gouden ringen ,S dames horloges, 6 gouden heeren armbandhorloges enz. een en ander aarde van meer dan f2000.—. De da ders hebben zich den toegang tot den winkel n werkplaats verschaft door vernieling van en ruit. De buit is in diverse sigarenkistjes ervoerd. Goede vinger-afdnikken konden worden genomen. Het onderzoek wordt door de politie voortgezet. EEN FABRIEK IN VLAMMEN Te Hilversum is 's nachts brand ontstaan in de bakkerij Van Vliet aan den Geuzen- weg. De overkapping brandde gedeeltelijk af. Verzekering dekt de schade. De vlammen sloegen over naar een cellu- (blz. 1) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake de strafbaarstelling van godslastering. De administratie van de Wieringermeer. Engeland herhaalt de uitnoodiging voor een conferentie te Londen. Frankrijk aan vaardt ze. Echter verechilt men van meening over het karakter van deze conferentie. de Angelsaksische wereld wordt een actie geopend voor herziening van de schul denregeling, die door Frankrijk al bij voor baat wordt afgewezen. Een proclamatie van de Duitsche regee ring aan het volk, waarin de mededeeling dat de noodverordeningen gehandhaafd blij ven. De onlusten op Korea. Dijkdoorbraak bij Antwerpen. Vierduizend dooden door de overstrooming i Rwantoeng. (blz. 5) Verkiezingen voor Gedep. Staten. (blz. 9). Het Communisme in de Practijk. PUROL et1 op! Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snij wonden, ont vellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest DE WORSTVERGIFTIGING TE ERICA EEN ACHTJARIG MEISJE OVERLEDEN. Men meldt ons uit Erica (Dr.): Gisteravond is het S-jarig meisje uit het gezin Stuiling aan de gevolgen van worst vergiftiging overleden. Het aantal zieken bedraagt tljans ongeveer 150, terwijl de go- vallen zich niet meer uitbreiden. Dr. Stukje wordt geholpen door een me dicus uit Emmen, terwijl ook nog een ver pleegster hulp kon bieden. Bij afwezigheid van den inspecteur van de volksgezondheid voor de drie Noordelijke provinciën, zal diens plaatsvervanger, Dr. Bantjes uit Nij megen, een onderzoek instellen. Het lijkje van het slachtoffer is in beslag genomen. Dr. Mieremet, uit Groningen, zal sectie op het lijkje verrichten. Eenige zie ken verkeeren nog in levensgevaar. De min der enstig ongestelden zijn aan de beterende hand. JEUGDIGE BOEVEN Eenigen tijd geleden werd bij de Monster- sche politie aangifte gedaan, dat de kinderen an zekeren V. uit Monster, respectievelijk en 8 jaar oud, geld ontvreemd hadden bij hun grootmoeder en bij andere inwoners van Monster vernieling gepleegd hebben. De po litie heeft toen deze jeugdige delinquenten met de noodige schrobbeeringen en een pro ces-verbaal heengezonden. Zij zouden voor die daden voor den kinderrechter terecht moeten staan. De les hun door de politie gegeven schijnt de jeugdige delinquenten echter niet van hun neigingen af te brengen. Dinsdag togen de vindingrijke kinderen naar den schoenmaker Oosterman te Monster, waar zij eenige schoenen voor hun ouders op zicht vroegen. De schoenmaker die geheel ter goeder trouw was en meende dat de moe der der kinderen hun deze boodschap had opgedragen gaf de schoenen mede. De kinderen brachten de schoenen naar Terheyde en boden ze daar voor een kwartje aan een vreemde vrouw te koop aan. Deze vertrouwde de zaak niet en deed aangifte bij de politie. Deze nam de schoenen in be slag en maakte tegen de 6- en 8-jarige mis dadigers proces-verbaal op. BENZINETANKWAGEN VAN DEN DIJK GEREDEN. Te Landsmeer is een benzinetankwagen, waarin zich 2000 Liter benzine bevond, door tot nog toe onbekende oorzaak van den Buikslotermcerdijk gereden. De brandweer uit Amsterdam verleende assistentie. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. DOODELIJK TRAMONGELUK. Te Amsterdam werd in de Soera ba j astraat een meisje van vier jaar, dat plotseling den rijweg overstak, door de tram gegrepen en gedood. EEN AUTO IN VLAMMEN. Bij Venlo kwam de 33-jarige aannemer J. Theuniasen met zijn auto in groote snelheid uit de richting I-Iurst. Blijkbaar is hij, in de kromming van den weg nabij de SL Anna- kapel, het stuur niet meer meester geweest; hij reed daar ter plaatse in volle vaart tegen een boom, met het gevolg dat de auto in brand vloog. Toegesnelde hulp wist hem nog bijtijds uit de brandende auto te trek ken. Hij werd naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. DOQDELIJKE AUTO-ONGELUKKEN. Toen de ongeveer lS-jarige Abr. v. Hengel Pzn. te Barcndrecht van zijn werk kwam, werd hij door een auto van Vurendaal te Numansdorp zoodanig aangereden, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De bestuurder van de auto. die doorgereden was alsof er niets gebeurde, werd achterhaald, doch wei» hierdoor het hangende vraagstuk is opge- joïdfabriek .die geheel uitbrandde, d" scha- Rerde teru* ,e k^ren. Z"n 8°' ranüeSgedekt?> "°00'~' "SSU" ovTrlSUT'* (?'d° ,andbomv" E- ran tie geaeKU overleden tengevolge van een auto-ongelul&

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1