Jlicuure ^ri&scljr (tTnuraiil BINNENLAND. VACANTIE-ADRESSEN Leger en Vloot. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0 15.) Per week n 0.25 Voor het Ruitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3397 DINSDAG 7 JULI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsL17Vi Elke regel meer0.22% Ir.gez. Mededcelingen van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr m RUSSISCHE VRIJHEID Stalin, de Russische dictator, heeft m een rede weer enkele lijnen getrokken ten dienste van het vijfjarenplan. In deze rede komen verschillende merk waardige zaken voor. Stuk-voor stuk worden weer eenige vooruit gedragen idealen als oud-roest weggeworpen. In de eerste plaats wordt erkend, dat het niet opgaat geschoolde en ongeschoolde ar beiders evenveel te laten verdienen. Terug dus naar het zoogenaamde kapitalistische stelsel in dezen en weg alle voorspiegelin gen gelijkheid. Daarnaast betoogt Stalin, dat de arbei der belang moet hebben bij het welvaren van het bedrijf. Precies gelijk door wie wal patriarchaal zijn aangelegd, nog altijd wordt betoogd. Het moge dan heden ten dage door de ontwikkeling van het econo misch en organisatorisch leven moeilijker vallen, nog onaangevochten staat daar do stelling, dat het goed gaan van het be- bedrijf, ieder, welke er een taak in vervult, voordeelen oplevert In de derde plaats schijnt Stalin do wenschelijkheid betoogd te hebben van „dienstplicht ten bate van den arbeid". Een soort moderne slavernij dus, waarbij troepen arbeiders op overheidscommando naar be paalde ondernemingen worden gestuurd. Alzoo eensdeels een terugkeeren naar ver laten stellingen en andersdeels een stren ger regime op een wijze, welke herinnert aan het slaventijdperk bij de Romeinen en Een heen eri we - schommelen, wat het goedige Russische volk verdraagt Tot hoe lang? DE VROUW IN 'T GELID Hoe 't bij mogelijke invoering in Rus land van een soort dienstplicht ten bate van den arbeid de vrouw zal vergaan, valt op te maken uit een artikel van mevrouw Prins— Willekes Macdonald in de Groene Am sterdammer. Mevrouw Prins zit in het bestuur van het Genootschap „Nieuw-Rusland". Het genoot schap verspreidt mededeelingen over Rus land^ het coquetteert met het communisme, maar toont zich onbillijk behandeld, als dit gezegd wordt Toch zal, wie dit genootschap volgt op zijn voorlichtingsweg. kwalijk tot andere conclusie kunnen komen, 't Is alles even fraai, wat het verneemt uit den nieu wen communistischen staat. Dan wordt de Russische film gepropa geerd; dan het schoolwezen als een voor beeld gesteld, dan de moederschapszorg ge- idealiseerd en zoo zouden wij door kunnen gaan. In het door ons bedoeld artikel vertelt mevrouw Prins veel fraais omtrent de moe- derschaps- en zuigelingenzorg in de Sovjet unie. Wij nemen direct aan, dat op dit gebied hier en daar wat goeds zal verricht worden, al komt de nieuwe zedelijke moraal van het communisme overal om den hoek. In één enkel zinnetje wordt echter het hartelooze van het communistisch systeem getfekend. Wij weten niet of de schrijfster bet gevoeld heeft. „Niet alleen de toeneming van den vrou wenarbeid, maar ook de deelname van de vrouw aan het politieke en sociale leven in de Sovjet-unie heeft een ontwikkeling van de crèche (kinderbewaarplaats) in d'e hand g '.werkt". Ddt is dus het droevige doel: de moeder meewerken in fabriek en bedrijf. En al worden dan hier en daar de jonge kindertjes om de zooveel uur in de fabriek gebracht, om door de moeders gevoed te worden, en al denkt mevrouw Prins door een foto van zulk gemeenschappelijk voeden op te nemen in haar artikel, nog méér bewondering te kunnen wekken voor haar Rusland, wij noemen het een staaltje van wreedheid, waarbij de moeder op één lijn wordt gesteld met het dier. Hier had nu de schrijfster een mooie ge legenheid gehad felle klanken te doen hooren. Helaas, dit zal wel niet liggen op den weg van hét genootschap van Nieuw- Rusland. Slaagt Stalin met zijn dienstplicht, zoo zullen de rijen van opgejaagde zoogende moeders zich vermenigvuldigen. HAARLEM HUIS TE ZANEN. Dit gebouw, waarin thans het filiaal van de Openbare Leeszaal ondergebracht is, werd in vroeger eeuwen bewoond door een geslacht van Edelen, voornamelijk door de heeren Sanen. In de loop der tijden is het in ver schillende handen overgegaan; laatste eige naar van de „Heerlijkheid" was de heer Bredius te Aerdenhout. Deze schonk het enkele jaren geleden aan de gemeente Haar lem, die het gebouw ongebruikt en leeg liet staan,totdat er zich een gelegenheid voor zou doen om het ergens voor te Kestemmen. In 1930 werd besloten het in te richten tot filiaal van de Stadsbibliotheek en Leeszaal. J Met behoud van de bestaande ouderwetsch- degelijke betimmering werd het beneden gedeelte, bevattende een groote zaal en twee dienstvertrekken, ingericht tot lees- en stu-1 diezaal, uitleenbureau en boeken magazijn. I Morgen is het een jaar geleden, dat de I inrichting opengesteld werd voor het pu bliek (8 Juli 1930). In het afgeloopen jaar I (Juli 1930Juli 1931) is er een druk ge- bruik van gemaakt; de lees- en studiezaal werd bezocht door 9368 en het uitleenbureau: door 15.083 personen, totaal 24.451 bezoeken j Het aantal uitgeleende boeken bedroeg j 19.290, waarvan 48S7 studieboeken en 14.403 j romans; gemiddeld behoort 75 der uitge- j leende boeken tot de romanlectuur en slechts 25 tot de studieboeken. De lezerskring breidt zich steeds uit; de gunstige ligging in deze wijk van Haarlem (Haarlem Noord is met 't voormalige Schoten door de steeds nog toenemende bebouwing bijna tot een voor stad van Haarlem geworden) bevordert de inschrijving van nieuwe lezers en lezeressen aanmerkelijk. De stadskweekery heeft in het afgeloopen winterseizoen de tijdens de opening nog bestaande boschages en boomgaarden her schapen in een modern aangelegd park, met groote gazons en breede wandelpaden. Ten gerieve van toekomstige lezers en lezeressen vermelden we, dat de uitleening van boeken (na behoorlijke legitimatie) en de toegang tot de lees- en studiezaal geheel kosteloos is; catalogi van studie- en roman lectuur zijn te verkrijgen a 20 ct. De inrich ting is geopend eiken avond van 710 en bovendien Woensdags en Zaterdagsmiddags van 25. Zondags worden er geen boeken uitgeleend; dan is alleen de lees- en studie zaal geopend van 25. UTRECHT Drie mannen aangehouden Zondag werd de politie gewaarscuwd, dat er op den Loevenhoutschen Dijk een ernstige vechtpartij plaats.vond, waarbij het mes getrokken was. De politie ging naar de aangeduide plaats en bevond, dat toen de vechtpartij was afge loopen. Wél trof ze een man aan, wiens jas doorweekt was van bloed, en die drie mes steken in den rug bleek .te hebben bekomen. De verwonde is per ziekenauto van den G.G.D. naar de Rijksklinieken gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Uit het onderzoek, dat de politie instelde, kwam vast te staan, dat er een hoogloopen de twist was geweest tusschen twee gebroe ders R. genaamd en een familie, bestaande uit vader en twee zoons. Deze twist was zoo hoog geloopen, dat één van de gebroeders R. met een mes gestoken werd- De vader en de beide zoons waren echler in huis gegaan en weigerden op sommatie der politie om naar buiten te komen. Daar de politiebeambten geen machtiging hadden om het huis te betreden, werd besloten het huis zoo af te zetten, dat er niemand uit kon komen. Dit middel hielp, want gistermorgen onge veer kwart voor zes wilden de vader en de beide zoons de woning verlaten om naar hun werk te gaan en toen heeft de politie hen meteen gearresteerd. Ze werden over gebracht naar het politiebureau aan het Paardenvele! en zijn daar opgesloten. Er is in die omgeving nogal vaak roering en de gearresteerden staan niet al te gun stig bekend. De twist van gisteren moet zijn aangekomen over kinderen van wederzijd- sche gezinnen. Begrijpelijkerwijze bestond voor een en ander in deze volksbuurt groote belang stelling. BEZOEK VAN FRANSCHE VLIEGTUIGEN De aangekondigde vlucht over ons land van zes Fransche militaire vliegtuigen is niet doorgegaan. Zij is thans gesteld op a.s. Vrijdag. Leider is de generaal Goys; het tra ject, dat de toestellen volgen, is Brussel, Den Bosch, Zwolle, Groningen en Rottumeroog. BUITENLANDSCH VLEESCH De Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland heeft aan het bestuur der Geldersch-Overijselsche Mij. van Landbouw bericht, dat hij na rijp beraad geen vrijheid heeft kunnen vinden om gevolg te geven aan het verzoek van dat bestuur om alle burgemeesters in Gelderland te willen wij zen op de wenschelijkheid, een verordening te maken, waarbij de slagers, die buiten- landsch vleesch wenschen te verkoopen, ver plicht worden, dit op duidelijk zichtbare wijze in hun winkels aan het publiek ken baar te maken. Het bestuur zal thans afwachten of door wijziging van de warenwet aan dit verlan gen zal worden voldaan. HOENDERLOO In Juni vergaderden Bestuurders en Com missarissen der Stichting Hoenderloo, Chr. Opvoedingsgesticht voor verwaarloosde cn misdadige jeugd. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de opbrengst der legaten en jaarlijksche contributies tesamen meer dan f 40.000 bedroeg. De exploitatierekening over 1930 sloot met een bedrag van f 194.067.70. Aan giften alleen werd ontvangen f 23078.10, waarin begrepen f2309.72, als het aandeel in de opbrengst der weldadigheidspostze gels. Drie legaten werden ontvangen, teza men groot f 15.300. Het algemeen subsidie over 1929 bedroeg f57.787, ongeveer f 5000 meer dan in 192S. Het aantal verpleegdagen op de stichting bedroeg S3.46S, in gezinnen 31.402. Als bestuurder werd de heer H. L. van Eeghen herkozen. In de vacature van Jhr. Mr. C. G. C. Quarles van Ufford. die periodiek aftrad, zonder her kiesbaar te zijn, werd gekozen I r. J. J. v a n den Broek .terwijl in de vacature ont staan door het bedanken van de heeren l)s. A. H. C. Snethlage en Dr. Th. Egidius wer- den benoemd Dr. Th. L. W. van Rav Isteyn en Mr; H. E. Cost Buddfc UITVOERING TARWEWET DE TARWE ORGANISATIES. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft toegelaten: I. als gewestelijke tarwe-organisaties: 1. de vereeniging Gewestelijke Tarwe-Or- eanisatie voor Groningen en Drenthe, ge vestigd te Groningen, onder bepaling, dat baar arbeidsgebied zich zal uitstrekken over de provinciën Groningen en Drenthe; 2. de vereeniging Gewestelijke Tarwe-Or- ganisatie voor Friesland. gevestigd te Le-u warden, onder bepaling, dat haar arbeids gebied zich zal uitstrekken over de provin cie Friesland; 3. de vereeniging Gewestelijke Tarwe-Or ganisatie voor Gelderland, Utrecht en Over ijssel. gevestigd te Arnhem, onder bepaling dat haar arbeidsgebied zich zal uitstrekken over de provinciën Gelderland, met uitzon dering van den BommHerwaard en 't Land van Maas en Waal, Utrecht, met uitzonde ring van het gedeelte ten Westen van den snoonveg Amsterdam—Woerden, en Over ijssel, benevens het gedeelte van de provin cie Noord-Holland ten oosten van genoera den snoonveg; 4 de vereeniging Gewestelijke Tarwe-Or ganisatie voor Noord-Holland, gevestigd te 's-Gravenhage, onder hppaling. dat haar arbeidsgehipd zich zal uitstrekken over de provincie Noord-Holland, met uitzondering van het gedeplte ten oosten van den spoor weg AmsterdamWoerden, henevens het gedeelte van de provincie Utrecht ten wes» ten van genoemden spoorweg en het ge deelte van de provincie Zuid-Holland ten noorden van den Ouden Rijn; 5. de vereeniging Gewestelijke Tarwc-Or- ganisatie voor Zuid-Holland onder bepa ling, dat haar arbeidsgebied zich z.al uit strekken over de provincie Zuid-Holland met uitzondering van het gedeelte ten noor den van den Ouden Rijn; 6. de vereeniging Gewestelijke Tarwe-Or- ganisatie voor Zeeland, onder bepaling dat haar arbeidsgebied zich zal uitstrekken over de provincie Zeeland; 7. de vereeniging Gewestelijke Tarwe-Or ganisatie voor Noord-Rrabant. gevestigd te Tilburg, onder bepaling, dat haar arïie'ds- gebied zich zal uitstrekken over de provin cie Noord-Rrahant, benevens het Land van Maas en Waal en den Bommelerwaard; 8. de vereeniging gewestelijke Tar|ve-Or ganisatie, gevestigd te Roermond, onder be paling, dait haar arbeidsgebied zich zal uit strekken over de provincie Limburg; II, als centrale tarwe-organisatie, da ver eeniging Centrale Tarwe-Organisatie, geves tigd te 's-Gravenhage. onder bepaling, dat haar arbeidsgebied zich zal uitstrekken over het geheele Rijk. NEDERLANDSCH-FABRIKAAT- DEMONSTRATIE GEEN VOLDOENDE MEDEWERKING Mr. J, Huges, secretaris der Kamer van Kooph. en Fabr. voor Arnhem e.o. heeft aan den miorister yam Arbeid een schrijven ge richt o.m. vam den volgenden inhoud: „Gedateerd 20 Jurvi j.I. bracht ik aan Uwe F.xcellentie, in verband met het onderzoek naar de mogelijkheid eener Nederlandsch- Febriikaat-demomstratie, een rapport uit, waarbij duidelijk bleek, dat de besturen der verschillende industrieel e bedrijfsgroepen, in overgroote meerderheid, afzijdig stonden tegenover mijn plan. Het resultaat is echter ook nu nog, ten minste ais behoonlijke grondslag voor uit voering van dit werk, ten eenenmale onvol doende, zee.- ruw geschat hoogstens 20 van de deelname, noodig om van behoorlij ke vertegenwoordigimg van 't Nederlandsch Fabrikaat te kunnen spreken. Ik betreur dit negatieve resultaat in hoo- ge mate, omdat ik, ondanks dezen uitslag, van meening blijf, dat het voor de betref fende Ned'erlamdi-che industrie indien men het wil wel degelijk mogelijk moet zijn, om, in aantrekkelijken vorm, een zoo danige demonstratie te geven, dat het Ne- derlandsche Volk, daarin de bevestiging zal vinden van al datgene, wat in de voor afgaande pens- en reclamecampagne, ten behoeve van de inburgering der leuze „Eerst zien, wat Nederland levert", een jaar lang moet worden bepleit. En. zooals bekend, ve len in den Lande, ook fabrikanten, onder schrijven dlit ten volle". k. v. k. Wat beteekenen deze letters? Dit is de titel van een aardig uitgevoerd en zeer doelmatig reclame-geschyiftje, waar mee de Kamer van Koophandel en Fabr. voor de Geldersche Vallei belangstelling tracht te wekken voor het werk der Ka mers van Koophandel in het algemeen en voor de Kamer voor de Geldersche Vallei in het bijzonder. Het boekje geefe een overzicht van alle bestaande Kamers, zet het doel van dit in stituut uiteen, zijn werkwijze, enz. enz. Het zal er zeker toe bijdrage, aan karak ter en arbeid der Kamers van Koophandel meer bekendheid te verleenen. HET HOEFIJZER Wij ontvingen het propaganda-nummcr van „Het Hoefijzer", het maandelijksch cor respondentieblad van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. Dit nummer is geheel gewijd aan het vraagstuk der permanente verpleging, dat theoretisch in het geheel geen vraagstuk meer is, maar nog wel in de practijk. Men komt er nog steeds veel lichter toe, in den zomer de kinderen die dit noodig hebben naar een herstellingsoord buiten te zenden, dan in den winter. Toch staan medici en andere deskundigen van naam er borg voor, dat ook winteruitzending wel degelijk hoogst nuttig is. Om het vooroordeel tegen 's wintersbuiten te bestrijden, verscheen dit propaganda-num mer. Mannen van ervaring en naam op dit gebied vulden het met hun bijdragen. Moge het er toe medewerken dat spoedig de „ko lonie-huizen" ook buiten de zomermaanden geheel bezet zijn, in de eerste plaats tot heil van het zwakke kind, maar dan ook voor het verkrijgen van een doelmatige exploi- tatie-. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND TER STICHTING „VREDERUST" Maandag hield de Vereeniging tot Chr. Vèrzorging van Krankzinnigen in Zeeland haar 27e jaarvergadering in het Kerkgebouw van d'e Stichting „Vrederust" te Bergen op Aan de zeer druk bezochte vergadering ging een bidstond vooraf, geleid door Ds. P. N. Tonsbeek van Kamperland, die sprak naar aanleiding van Luc. 11 13. De jaarvergadering stond onder leiding van den Voorzitter der Vereeniging, den heer J. J. C. van D ij k. Vertegenwoordigd waren 48 «fdeelingen en 27 corporaties. Uit de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester teekenen wij aan, dat de Vereeniging aan het einde van het verslag jaar telde 68 afdeelingen en 48 corporaties, benevens een aantal afzonderlijke leden, in totaal 4285 leden. In de Stichting „Vrederust" werden aan het eind van het verslagjaar verpleegd 733 patiënten; het verpleegpersoneel bestond uit 73 verplegers en 95 verpleegsters. In den loop van het jaar werden als hersteld ont slagen 56 patiënten, als verbeterd 26 pa tiënten. Ter vergadering kon worden medegedeeld dat bij Kon. Besluit van 31 Maart 1931 is goedgekeurd dat 4 paviljoens worden be stemd tot „open afdeeling", waarin patiën ten zonder rechterlijke machtiging kunnen wordenópgenomen. In verband daarmede zal de naam der Stichting voortaan luiden: „Inrichting voor zenuw- en zielszieken „Vre derust". Het in aanbouw zijnde centraal admini stratiegebouw nadert zijn. voltooiing. De exploitatie der Stichting leverde het gunstige resultaat op, dat een winstcijfer van 16.762.79 werd verkregen. Op gebou wen, inventaris en machines kon 120.528.87 worden afgeschreven, waarna de bezittin gen op de balans voorkomen tot een bed'rag van 1. 426.193.60, waar tegenover de schul den staan tot een bedrag van 1.166.957.10. Reserves zijn gevormd tot een bedrag van 259.236.50 teneinde daaruit o.m. te kunnen betalen kosten van verbetering van wegen, van de inwendige inrichting der paviljoens en zoo voort. Aan contributiën, collecten en giften werd een bedrag van 5771.35 ontvangen. Ter vervulling van de vacatures in het bestuur, ontstaan door periodieke aftreding van d'e heeren J. J. C. van Dijk, C. P. Vo gelaar, L. W. B. A. Mulder'en W. den Boer zoomede door het bedanken van den heer J. J. de Jager wegens voortdurende licha melijke ongesteldheid. werden herkozen «de heeren: J. J. C. van Dijk en L. W. B. A. Mulder (die herkiésbaar waren) en gekozen de heeren Mr. P. A. Schwartz van Krab- bendijke, J. Padmos van Duivendijke en J. Hommes van Nieuwdorp. Na het huishoudelijke gedeelte der verga dering hield Prof. Dr. J. Waterink van Amsterdam een inleiding over: „Opvoeding en geestelijke onevenwichtigheid". OVERDRACHT GEBRAND SCHILDERD:. KERKRAAM IN DE NIEUWE KERK TE DELFT Ter gelegenheid van het vijf-en-twintig jarig, jubileum van H. M. de Koningin werd door de zorgen van het Comité tot het aan bieden van een huldeblijk de in- en uit wendige restauratie van het koor der Nieu we Kerk te Delft tot stand gebracht. Tot het deel der plannen, wier verwezen lijking tot later werd uitgesteld, behoorde de vulling der groote ramen met gebrand schilderd glas. Door de bemoeiing van den Hollander-Amerikaan Bok kon een der ra men worden gevuld. De nieuwe glasramen-commissie, aan wel ke het saldo was afgedragen van het ont bonden huldeblijk Comité, besloot de ove rige 14 ramen successievelijk eveneens te doen vullen. De heer Van Konijnenburg bracht advies uit en de uitvoering van iiet eerste raam werd opgedragen aan den kunstenaar van der Stok. Gisteren werd dit nieuwe raam door Jhr. Mr. Dr. E. A. van Beresteyn namens de commissie aan heeren kerkvoogden overgedragen. Het raam is het eerste Apocalypsisraam; het bevat een voorstel van de eerste vi nen van Johannes, een verheerlijking van den Christus. de brand in het nederlandsch paviljoen Zooals door ons reeds werd vermeld is men thans druk bezig het terrein in orde. te maken voor den bouw van ons nieuwe pa viljoen op de Int. Koloniale Tentoonstelling te Vincennes. Het ligt in de bedoeling dit nieuwe op den veriaardag der Koningin te openen. De enquête. De enquête naar de oorzaken van den brand heeft uitgemaakt, dat de waker nok op den bewusten Zaterdagavond zijn plicht heeft gedaan. De unanieme meening der in genieurs is overigens, dat ons paviljoen, wat de electrische installatie betreft, tot de best- uitgeruste der geheele tentoonstelling be hoorde. GEREF. LANDDAG TE WESTMAAS Naar men ons mededeelt zal on Zalordag 11 Juli a.s. aanvangende des middags om half vier, te Westmaas een Gereformeerde Landdag worden gehouden, georganiseerd door den Kring van Meisjes Ver. in „Hoek- schewaard" en den Ring van J. op G. G. Sprekers zijn Ds. P. Ch. v. d. Vliet van Utrecht, met het onderwerp: „Willen, dur ven, kunnen!" en Ds. W. W. M ey n en. van Dnrdrecht, met het onderwerp: „De vreugde der jeugd". Deze landdag zal worden opgeluisterd dnor do Chr. Zang Vereen. „Asaf" van Putters- hoek, en „Mastlands Zangkoor" van West- CHR. POLITIEBOND Voornaamste Nieuws. CONGRES TE LUNTEREN OPENINGSREDE BONDSVOORZITTER Op heden, morgen en overmorgen houdt de Bond van Christelijke Politieambtena ren in Nederland zijn jaarlijksch congres in Conferentieoord van den Zendings-stu- dieraad te Lunteren. Behalve door de talrijke afgevaardigden en gasten, waaronder vele dames, wordt het congres medegemaakt door het Amster damsche Chr. Politiemuziekgezelschap, dat behalve een concert in het dorp Lunteren. op een der avonden, ook in het conferentje oord, muziekuitvoeringen zal geven en cie vergaderingen zal opvroolijken met muziek Uit alle oorden van ons land en met al lerlei vervoermiddelen kwamen de politie mannen hedenmiddag te ongeveer 12 uur te Lunteren aan. Vóór het congres werd geopend, werd eerst het middagmaal bruikt Te ongeveer 2.30 uur opende de bonds voorzitter D. Reeder van Rotterdam het congres. Na voeft-gegaan te zijn in gebed hield de voorzitter zijn korte openingsrede, waaraau we het volgende ontleenen. Naast den zeger. Gods hangt het welzijn van de Chr. Organisatie voor een niet ge ring deel af van de medewerking van onze vrouwen. Draagt de vrouw in haar hart de liefde voor den vakbond, dan is daarbij niet alleen haar man maar ook .de Bond ten zeerste gebaat Na de afgevaardigden van het permanent, comité van Overh. personeel en die van andere corporaties welkom te hebben ge- heeten, gewaagt hij met groote dankbaar heid van den uitstekenden toestand waarin de organisatie verkeert. Behalve de goede verhoudingen welke in onze organisatie be staan en die niet weinig medewerken tot het doen vlotten van den velen arbeid van het hoofdbestuur, kan gewag worden ge maakt van een flinke aanwas van het le dental, dat de 1500 -eer dicht is genaderd. Het hangt naast Godes zegen af van ons zelf en de wijze waarop wij als christenen en christelijke ambtenaren ons hewegen te midden van onze collega's, om in een kor ten tijd het ledengetal van 2000 te halen Spreker spreekt de wensch uit dat de be voorrechte positie, waarin momenteel het overheidspersoneel materieel verkeert, ook de leden van onzen Bond dankbaarheid in het hart zal geven en hoopt dat er spoedig verruiming kome in den dreigenden we reldtoestand. Spreker uit zijn vreugde over hef, feit, dat trots de financieele moeilijkheden, die de crisis voor Rijk en Gemeenten mede zal brengen, nog geen vermindering van onze materieele positie is aangebracht Wat de toekomst van ons zal vorderen, valt niet te zeggen, maar spr. is van mes- ning dat thans aan een vermindering van ons welvaartspeil door ons nog niet kan worden medegewerkt Daarom is het zoo noodig dat de organi satie zoo sterk mogelijk worde gemaakt. Hij is van meening dat in de toekomst moet worden gezocht naar meerdere in vloed, van onze Chr. sociale beweging in de samenstelling der gemeenteraden. Tegen den wassenden stroom van he*, modernisme, dat ook uitdrukking vindt in de gemeenteraden, kan de christelijke de mocratie een bolwerk vormen. Daaraan hebben we allen mede te werken. Nadat door spreker nog is gewezen op 1e groote belangrijkheid van de in September a.s. in werking te treden ambtenaarswet, verklaart hij het congres voor geopend en wordt begonnen aan de afwerking van de agenda. Daarop komen de morgen terug. (blz. 1) Vergadering der Vereen, tot Chr. Verzor ging van krankzinnigen in Zeeland. (Blz. 2) Amerika en Frankrijk zijn aangaande het Hoover-plan tot overeenstemming gekomen. Hoover spreekt zijn voldoening uit doch wijst op de zware bewapeningslast als een dei- oorzaken van de werelddepressie. Stimson in Italië aangekomen. Onlusten op Korea. (blz. 3) Congres van de Bond van Chr. Politie ambtenaren te Lunteren. Groote fabrieksbrand te Amsterdam. Te Cuyk is een roeiboot omgeslagen; twee menschen verdronken. (blz. 5) Prof. Fabius' tachtigste verjaardag. De economische toekomst van Europa IV (slot). (blz. 9). De Nederl. Journalistenkring naar Den Bosch HET ONTWERP BEDRIJFSRADEN ORGANISATIE DOOR HOOGEN RAAD VAN ARBEID. De Ilooge Raad van Arbeid heeft in zijn 4 Juli gehouden vergadering zijn advies vastgesteld omtrent het voorontwerp van een bedrijfsradenwet, dat de minister van Arbeid bij den Raad aanhangig heeft ge maakt. Wegens ongesteldheid van den voor zitter, Prof. Dr. W. H. Nolens, en wegens verblijf in het buitenland van de plaatsver vangende voorzitters ir. J. A. Kalff en F,. Kupers, werd de vergadering door Prof. Mr P. J. M. A a 1 b e r s e gepresideerd. Bij de bespreking van dat voorontwerp zijn vier verschillende opvattingen op den voorgrond getreden. In de eerste plaats is een aantal leden van oordoel, dat de wetgever geen taak heeft te vervullen, door, zooals bet voorontwerp doet, de instelling van colleges te bevorde ren, aan welke voorloopig nog slechts art- viseerende en op den duur allicht verd<u strekkende bevoegdheden zullen worden ge schonken. Een tweede groep van leden is van mee ning, dat er op dit gebied wel een taak voor de overheid is weggelegd, doch dat zij moei volstaan met aan uit het vrije bedrijfslgven opgekomen organen, adviseerende en uit voerende functies toe te kennen. Een derde groep van leden heeft tegen het voorontwerp voornamelijk twee bezwa ren. Deze leden zouden wenschen, dat de wetgever de instelling van ondernemings raden in de eerste plaats zou ter hand ne men. Voorts zóu de taak van de in te stellen bedrijfsraden niet moeten liggen np het ge bied der arbeidsvoorwaarden, doch in hoofd zaak op dat van de productie en de distri butie: in verband daarmede zouden naast werkgevers en werknemers zeven vertegen u-oordigers van hel algemeen belang zitting moeten hebben in den bedrijfsraart. Een vierde groep van leden ziet de waar de van het voobonf-verp voornamelijk in het perspectief, dat het opent. Bij de eindstemming over het voorton'- werp bleek een kleine meerderheid in den Hoogen Raad van Arbeid (21—17) een wet in den geest van het aanhangig pemnakte voorontwerp niet gewensrht te achten. In die zelfde vergadering besloot de Hno- ge Raad zich tot den minister te wenden met het verzoek, in aansluilintr e de re»ds op dat gebied plaats hebbende onderzo- kingen, een onderzoek Ie doei instellen naar de samenstelling van den kostprijs van bijvoorbeeld een 10-tal belangrijke ar'i kelen, verdeeld over enkele bedrijfstakken, ten einde to weten te komen, welken invloed Nu de vacantietijd is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. het arbeidsloon heeft op den prijs van he' product bij het verlaten van de fabriek en op den winkelprijs, en meer in het bijzonder, of door stijging van het per arbeider in industrie belegde vaste kapitaal de factor arbeidsloon aan beteekenis gaat inboeten. De vergadering werd voor een gedeelte door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bijgewoond. DE MANOEUVRES IN DEN ACHTERHOEK Ter voorbereiding van de aanstaande herfst-manoeuvres in den Achterhoek zijn door enkele officieren reeds terrein verken ningstochten ondernomen, terwijl dit zelfde ook is geschied door vijf militaire vlieg machines. Luchtvaart DE INDIE-POSTVLUCHTEN Donderdag 0 dezer vertrekt van Schiphol weder een vliegtuig van den regelmatigon luchtpostdienst naar Ned.-Indië. De aandacht wordt er op gevestigd, dat do vluchten tot 1 October a.s. nog om de 14 da gen plaats hebben en daarna elke week. Het vertrek blijft bepaald op Donderdagochtend. HET GEMEENSCHAPPELIJK VLIEGVELD HOLLAND De overeenkomst van Den Haag en Rotter dam bepaalt den prijs, door de naamloo/.e vennootschap voor de overdracht van opstal len, goederen en exploitatie van het vlieg veld Waalhaven aan de gemeontn Rotterdam te betalen op 1.285.300. I)e naamlooze ven nootschap zal voor dit bedrag aan de ge- Rotterdam een schuldbekentenis afgeven, waarin zij zich verbindt over die schuld of het restant daarvan rente te betalen, naar 4%pcL 's jaars, betaalbaar telkens 1 Juli er 2 Januari, het eerst op 1 Juli 1931 n voorts om die schuld af te lossen in vijf en twin tig gelijke termijnen, vervallende op 31 Dec. van elk jaar. tenzij overeenstemming wordt verkregen ovtr een aflossing over een korter tijdvak. Blijkens de statuten bedraagt bet kapitaal der vennootschap f 200 000. vprdeeld in tO aandeelen van f 5000 elk. waarvan een be drag van 40.000 is geplaatst. Hiervan worrit bij de oprichting deelgenomen: door de Ge meente R'dam 'n schuldbekentenis afgeven, door de gemeente 's-Gravcnhagc voor vier aandeelen. HET KORTSTE LUCHTTRAJECT Rotterdam—Haemstede Zaterdagmiddag heeft de K. L. M. do luchtlijn Rotterdam Haemstede. bet kortste binnenlandsche luchbtraject officieel ge- opend. Alle Waalhaven-autoriteiten waren j hierbij aanwezig. De eerste reis werd mee gemaakt door een zevental passagiers, waar van dc jongste niet ouder was dan zes j ava&ntier:!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1