lliruurr £eiïtsrljr (tfnurant EERSTE BLAD. AAN WIE ÖE TOEKOMST? BINNENLAND. Gemengd Nieuws. N.Ï. HOUTHANDEL V.H, j, VAN SCHIJNDEL CO, ABONNEMENT: Per kwartaal (Bfischikkingskosten 0 15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij YVeke- lijksche zoiukng 6.— Bij dagelijksclie zending n Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daqelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3395 ZATERDAG 4 JULI 1931 Van 1 tot 5 regelsf l.tfYa Elke regel meerB 0.22Va tr.ger Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargarc De Maasbode was zoo vriendelijk reeds Woensdag te antwoorden op onze driestar van den vorigen dag, waarin wij onze verwondering uitspraken over wat zij meende te mogen profeteeren uit den afloop der raadsverkiezingen. Men herinnert zich, dat zij daarin een heenwijzing zag naar de in de toekomst te verwachten situatie, waarbij Roomscli en Rood om de overwinning zullen wor stelen. Wij van onzen kant oordeelden, dat dit in strijd was met den uitslag over het geheele land. Waaraan wij toevoeg den, dat de positieve protestanten min stens evenveel weerstand toonen te kun nen bieden aan de revolutionaire stroo mingen, als de roomsch-katholieken. Alsook, dat de sterke positie der roomsch-katholieken in ons land voor een niet gering deel hierin zijn oorzaak vindt, dat zoovelen in Nederland van harte de protestantsch-christeiijke be ginselen zijn toegedaan. Dit laatste verzuimt De Maasbode in haar antwoord te betrekken.- Misschien kan dit later in alle vriendschap nog wel eens worden bezien. Naar onze vas te overtuiging vindt men juist hierin den sleutel voor het goede begrip, der Nederlandsche politieke toestanden. Van het antwoord der citeeren wij weer ruim: Wellicht is het inderdaad mogelijk, dat wij bij het stellen onzer diagnose wat al te zeer onder den indruk waren van het zetelverlies der anti-revolutionairen te Rotterdam. Ieder, die onze gevoelens kent ten op zichte van die partij, die zich steeds zoo onvervaard bij den strijd tegen het onge loof aan onze zijde stelt, zonder aanzien des persoons, zal begrijpen, dat dit verlies ons uitermate pijnlijk trof. Of wij ons daarom wat erg somber uit drukten? In ieder geval niet zoo somber als het wordt voorgesteld: dat namelijk de groot.; protestantsehe partijen hun weer stand reeds zouden hebben verloren. Wij dachten nog meer aan vrij verre toekomst. Maar dat deze partijen, zij het gelukkig langzaam, afbrokkelen, vervult ons toch. gezien de getalsterkte der gezamenlijke partijen, die ook in het openbare leven aan de christelijke beginselen de hun toe komende plaats willen zien toegekend, met zorg. En deze zorg kan de kloeke weerstand, dien de groote protestantsehe partijen ook aan de revolutionaire stroomingen bieden, niet geheel wegnemen. Onze verwachting, dat „Rood"" meer en meer aan de eene zijde de domineerende factor zal worden, steunde op de wel niet te weerspreken afbrokkeling, bij de beide niet-socialistische vrijzinnige groepen. Dat we daarbij door den weeromstuit ook aan de andere zijde één domineeren- den factor verwachten, zij het dan in ver dere toekomst, is verklaarbaar, maar daarin kan. het blad wel gelijk hebben, wellicht min of meer voorbarig. Wij hopen van ganscher harte, dat deze opinie buitengewoon voorbarig moge blij ken. VerdeTe afbrokkeling, zij het dan niet ten bate der revolutionaire partijen, kan echter voor een christelijke meerderheid al spoedig noodlottig worden. Deze afbrokkeling za'i alleen zijn te stui ten, indien het protestantisme de echt- christelijke gedachte onder zijn volgelin gen waarlijk levend rzal houden. Voor dit in alle gevalle zachtkens retireeren zijn wij dankbaar. Toch kan men dus tusschen de regels door lezen, dat De Maasbode met zorg vervuld is over de toekomst der a.r. en c.h. par tijen. Wanneer onze collega in het alge meen de toekomst vrij somber inziet voor alles, wat vasthoudt aan het chris telijk beginsel, dan gaan wij in het gelid vlak naast haar staan. Maar nu doet het ons leed, dat thans niet met cijfermateriaal is aangetoond,' hoe juist deze verkiezingen aanleiding gaven tot tentoonstelling van deze som berheid. Dit kon ook moeilijk. Afgescheiden van enkele schommelingen, bijna altijd gevolg van plaatselijke strubbelingen of van minder tactisch optreden, is de ver houding vrijwel gelijk gebleven. Met de aanmerking erbij, dat aan linkschen kant nog wat meer links-aan wordt ge houden. Dat de sociaal-democraten wat voor uitgingen, wil niet zeggen, dat de revo lutionaire beginselen zooveel vat kregen op oorspronkelijk rechtsche kiezers. De sociaal-c'lemocraten dringen thans ook i Haar bij de raadsverkiezingen door in de plat- j "ooVstef-T eDra h a'a^wjj-den 2i8ts™mm<fn uitge- telandsgemeenten, waar zij bij Kamer j br^ccht;.0e0rrdt^|rcehnt ^a^iT'c^'w wer en Staten reeds hun vlag hadden ver-1men met^sVor^n20 stemmen.' Wcr toond. En men lette er wel op, dat de I cen0meedderh^id.'nDeVheerevVdZeBlr zoogenaamde „roode" raadscandidaten j VODoS,,^.t,\-tn1detverBadLfngmweerd op het platteland vaak rustige burgers het Calwi rKr" van 'c nkeiVmVrncii-i zijn, die zich aan het algemeen belang l^n%e'"iin,e.c"hïn;:°ka™Ei:aa"t"'.< veel gelegen laten liggen en er niet aan denken in de gemeentepolitiek revolu tionaire frasen uit te galmen. Maar rechts, afgezien van het feit, dat bij raadsverkiezingen de neiging be staat zich wat meer vrijheden te ver oorloven. handhaafde zich volkomen. Dit geldt voor de roomsch-katholieken, maar ook voor de protestantsch-christe- 1 ij ken. De Maasbode bleef gelukkig in verzuim haar gevolgtrekking met cijfers te bewijzen. Dat het voor de niet-katho- lieken moeilijker gaat, spreekt vanzelf. Hier is geen geestelijkheid aanwezig, welke een sterken drang kan uitoefenen, maar de beginselen worden individueel minstens even sterk beleden en uitge dragen. De Tijd laat een meer dankbaren toon hooren. De partijen, die voor recht en orde opkomen, hebben zich behoorlijk gehandhaafd, heet het daar. Dat zegt wat, in deze periode van werkloosheid. „De communisten hebben de socialisten niet omvergeloopen, zooals dat elders gebeurt, maar ook de socialisten hebben zulks niet gedaan ten opzichte van de partjjen van rechts en van de vrijzinni gen. Naast God is het te danken aan den gezonden zin, de nuchterheid van het Nederlandsche volk." Inderdaad, zoo is het. Trouwens, reeds jaren lang vertoont Nederland dit standvastige beeld. Dat de twee groote protestantsch-christeiijke partijen wat last hebben van afbrokkeling naar de zijde van nieuwe dwerggroepjes, is jam mer. Doch dit leed heeft al zijn hoogte punt bereikt. De teleurstelling trad daar al zichtbaar aan den dag. Wij wenschen ditmaal bij Nederland te blijven. Anders zou het ons niet moei lijk vallen, om aan te toonen, hoe in overwegend roomsch-katholieke landen, als in Spanje, Zuid-Amerika, Oostenrijk enz., de weerstand tegen revolutie vrij wat minder sterk is, dan hier. Nog een enkele opmerking. De Maas bode neemt in hetzelfde nummer, waar in haar antwoord aan ons voorkomt, het bericht uit Schagen op, ook vermeld in ons blad, waarin mededeeling wordt ge daan van een „modernen" doop. Zulke erschijnselen wettigen toch niet volko men gerustheid, voegt de redactie eraan toe. Ook thans moeten wij weer zeggen, dat wij van de historisch zoo hoog staande redactie iets anders verwacht hadden. Zeker, het geval te Schagen is in- droevig. Maar wil dit nu zeggen, dat de moderniseering van het protestantisme Nederland zienderoogen-toeneemt? Integendeel. In de eerste helft der negentiende eeuw heerschte hier het rationalisme in den godsdienst veel meer dan thans. Er is thans veel meer een overhelling tot de positief-christe- lijke beginselen dan vóór een eeuw. Het verschil is zelfs opmerkelijk groot. De roomsche staatspartij profiteert hier ook sterk van. Ook bij de roomsch-katholieken ko men sprekende gevallen voor van af dwaling. Zijn er niet bij de socialisten heel wat voormannen, welke uit goed- roomsche gezinnen voortkwamen Men moet breed zien, als het erop aankomt, de toekomst te voorspellen. Ditmaal bespeurden wij dit niet in vol doende mate bij onze collega van De Maaèbode. Ten slotte, en hierin gaan wij weer geheel accoord, zoowel positief-protes- lanten als roomsch-katholieken, hebben zich in volle ernst af te vragen, hoe zij beiden, en niet één van beide groepen, het volk kunnen bewaren voor den revo lutionairen golfslag. ARNHEM EEN AANTREKKELIJK PROGRAMMA. Door het Christelijk Oranje-Comité is een vonrloopig programma samengesteld voor de viering van Koninginnedag. Voor don mid dag worden kinder- en volksspelen georga niseerd, afgewisseld door muziek en gym nastiek, terwijl des avonds bij gunstige weersgesteldheid, onder het geboomte bij de uitspanning „Warnshorn" een gezellig tuirb roest zal worden gehouden. Hierbij zullen optreden: het Arnhemsch Mannenkwartet. de heer J. L. Feyten, declamator van Utrecht en het Christelijk Lyceum koortje. Er is een dames-comité gevormd, dat zich heiast heeft met de inzameling van giften en den verkoop van kaarten. Prof. Mr. D. P. D. FABIUS. Zooa.ls bekend hoopt Prof. Mr. I). P. D. Fabius 6 Juld a.6. zijn SOsten verjaardag ie Naar wij van het comité vernemen, stel len Prof. Fabius en Mevr. Fabiusv. d. Poll zich voor om Maandagmiddag van 3 5 uur te hunnen huize. Delnstraat 35, don Haag, gelegenheid te geven tot het aanbie den van gelukwenschen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE MAASBRUG TE SPIJKENISSE Op de vragen van den heer Braat betref fende Aerbctering van de Rijkstoegangswe gen tot de brug over de Maas bi! Spijkenis- heeft de Minister van Waterstaat o.m geantwoord, dat op IS Juni j.l. het werk is gegund, znodat het binnenkort in uitvoering zal komen. Op de vragen van den heer de Visser betreffende bet ongeldig verklaren van een door de communistische partij ingediende jandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen te Gouda, heeft de. Minister van Bin nenlandsche Zaken o. m. geantwoord, da' Ged. Staten van Zuid-Holland in beroep een candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen te Gouda hebben ongeldig verklaard. Grond voor de ongeldigverklaring was, dat de onderteekening niet voldeed aan de daar aan gestelde wettelijke eischen. De minister van Onderwijs heeft den heer W. N. van der Hout, secretaris van den Nederlandschen Journalistenkring, te 's Gra- venhage, bij de faculteit der letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht toegelaten als privaat-docent in de RAADSVERGADERING. De Haarlemsche verordening ter uitvoe ring van art. 6 en 9 der Winkelsluitingswet 1930 heeft lang op zich laten wachten; na in ettelijke Raadszittingen dit jaar aan de orde geweest te zijn, waarbij men maar niet tot eon oplossing kon komen, is het in de deze week gehouden zitting van de Raad einde lijk tot een beslissing gekomen. De volgende art. werden aangenomen. Artikel 1. Het is verboden een winkel uitgezon derd die bedoeld in art. 2 dezer verordening waarin op meer dan 5 dagen in de week winkelpersoneel werkzaam is, op Donderdag na des namiddags 1 uur voor het publiek geopend te hebben, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders. Vergunning als hierboven bedoeld wordt verleend, indien en zoolang door het hoot'd of den bestuurder van den winkel, op naar het oordeel van Burgemeester en Wethou ders voldoende wijze, een wekelijksche vrije namiddag voor zijn winkelpersoneel wordt gewaarborgd. Artikel 2. Het is verboden een open of besloten ruim te, waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kappersonderneming op Donder dag na 1 uur des namiddags voor het pu bliek geopend te hebben. Door de Middenstands-Centrale voor Haar lem en Omstreken, die in deze zaak steeds tegen voorstellen van B. en W. geageerd heeft, is inmiddels hij de Kroon vernietiging van deze verordening aangevraagd. De Gemeentelijke Orgelconcerten in de Concertzaal werden de laatste tijd steeds slechter bezocht; alleen als er solisten van m hun medewerking verleenden, was er meer belangstelling. B. en W. stelden dc Raad voor, deze concerten maar ge heel af te schaffen. Verschillende Raads leden deden hun stem hiertegen hooren en het resultaat was, dat er in het a.s. seizoen een proef genomen zal worden met 6 concer ten (vroeger 10), onder medewerking van de beste solisten. Wat de Radio-Centrale aangaat, op een desbetreffende vraag werd door den Wethou .■an Onderwijs meegedeeld, dat een voor stel inzake de Radio-Centrale spoedig tege moet gezien kan worden. DE KWESTIE AENGWIRDEN-SCHOTERLAND Men schrijft ons. Het vierjaariijksche bedoek van den heer Commissaris der Koningin, dat deze week heeft plaats gehad, trok nogal belangstel-- - ling. Dit vond zijn reden, naar wij infor- publiciteitsleer, om eohege te geven 11 meerden, in de bekende kwestie inzake de J" V1 burgemeestersbenoeming en de voorgeno- ,en inlijving van iEngwirden. Eerst heeft de raad nogal lang met den heer Commissaris vergaderd, zoodat 't tijd stip waarop de Commissaris eigenlijk moest vertrekken al was verstreken, eer de particuliere audiëntie kon plaats hebben. Op deze audiëntie verschenen personen 1 organisaties uit de gemeente, die, naar e vernamen, allen kwamen in verband met de kwestie /Engwirden. Het is te hopen, dat deze kwestie spoedig worde opgelost en dat de grieven, hieraan verbonden, eveneens spoedig worden weg genomen. GEMEENTERAAD Rokin gedempt. de Paleis-Raad- rTSJ trof het slecht. lüfdzaak techni t hij de dempini rebï en tegen^het EïkXn na'ni OFF1CIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De eerstvolgende audiëntie van den Com missaris der Koningin in Zuid-Holland zal plaats hebben op Donderdag 9 Juli. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is de eeremedaille der Orde. van Oranje-Naussau, in goud, toege kend aan J. Hatumena, eerste-commies met den titel van hoofdcommies bij het De partement van Oorlog in Nederlandsch-lndië RAAD VAN STATE Voor de Raad van State, afd. voor de Geschillen van Bestuur, zijn behandeld verschillende beroepen tegen de beslissing van Gedep. Staten van Noord-Holland Goedgekeurd werd het besluit van Amsterdamschcn Gemeenteraad tot heivte- niiicr van het uitbreidingsplan voor Water graafsmeer. de heer Lisscr >orstel van den heet De demping DE ZUIDERZEEWERKEN Gistermorgen had in den Wieringerme'. polder de officieele opening plaats van de nieuwe sluis, genaamd sluis I. Onder de tal rijke aanwezigen, niet minder dan 236 inge nieurs uit Nederland, bemerkten wij den di recteur-generaal der Zuiderzeewerken, ir. De Blocq van Kuffeler en ingenieur Lely, hoofd directeur-uitvoerder der Maatschappij tot uit voering van Zuiderzeewerken. Het gezel schap komende van Kolhom voer met twee booten door dc sluis naar de Haukes e: bruikte in de groote landhouwschuren in den Wicringermecrpolder de lunch. PROVINCIALE STATEN VAN DRENTE De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft wegens het niet aannemen der benoe ming van den heer H. Middelburg te Assen tot lid der Staten benoemd de heer K. Lut hers te de Punt (gcm. Vries). TELEFOON 3 Schitterend gelegen in 'e bosschen bij HARDERWIJK. Mooie Speeltuin Alle comfort VRAAGT PROSPECTUS MGR. NOLENS ONGESTELD Naar de „Msb." mededeelt was de Minis ter van Staat mgr. prof. mr. dr. W. H. No- lens door ongesteldheid verhinderd, heden de. vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid te presideeren. Sinds zijn reis naar Genève en de werk zaamheden ter arbeidsconfercntie aldaar, was de heer Nolens zeer ernstig vermoeid en moet voorloopig volstrekte rust houden. PUBLICITEITSLEER. PERS EN JOURNALISTIEK. EERSTE Z.-VLAAMSCHE JAARBEURS De Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft met een rede de eerste Zeeuwsch- Vlaamsche Jaarbeurs te Breskcns officiee' geopend. Hij sprak daarbij de verwachting uit, dat door nauwe samenwerking van ge meenten en belanghebbenden deze Zeeuwsrh Vlaamsche Jaarbeurs een blijvend instituut zou mogen worden. Nadat een rondgang over het Jaarbeurs terrein had plaats gehad, begaf men zich het hernieuwde stadhuis, hetwelk plechtig geopend werd. UITZENDING RADIO-POLITIE BERICHTEN In het Alg. Politieblad maakt de Politie- Radio-Commissie bekend, dat ingevolge besluit ien minister van Waterstaat de politie- radio-omroep met ingang van 1 Augustus a.s. bij de verwisseling van zender zal worden be trokken, zoodat de politieberichten vanaf dien datum zullen worden uitgezonden door den uj zender, welke gebruikt wordt door den K.R.O. 1 de N.C.R V. Gedurende Augustus en September wordt dientengevolge gebruik gemaakt van den Hil- 'ersumschen zender (golflengte 298,M.), daar na gedurende drie maanden weder van den zender te Huizen en zoo vervolgens om de drie maanden van een anderen zender. N. C. R. V. GESTADIGE GROEI Ondanks de minder gunstige tijdsomstan digheden mag^de Nederl. Christelijke Re:s vereeniging zich verheugen in gestadige groei en steeds voortgaande ontwikkeling. In deze voor een Reisvereeniging bij uit stek gunstige maanden worden elke week meer dan 100 nieuwe leden ingschrevon. Het getal aanmeldingen voor de reizen groeit thans dagelijks met 40—80, zooi lat wat dit betreft, in vergelijking met vorige jaren, zeker geen achterstand is. Voor jongeren zal ongetwijfeld een goed- koope reis naar Hamburg en Bremen en vooral een Kampreis naar Chamonix: Kam peeren aan don voet van den Mont Blanc, attractief blijken. Ook wandelingen in het Teutoburgerwoud zijn ingevoegd, alsmede een vrij zware voetreis in het Hoogge bergte, omdat reeds twee dergelijke reizen volteekend zijn. Voorwaar, de N.C.R.V. biedt in 1931 „elclc wat wils". GEWELDIGE HEIDEBRANDEN IN HET GOOI GROOTE OPPERVLAKTEN VERNIELD. Men meldt ons uit Hilversum d.d. 3 Juli: Op het oogenblik, hedenmiddag vier uur, s>taat de heide tusschen Hilversum en Baarn sinds P/2 uur in brand. De brandweer staat machteloos. Er is geen water te krijgen. De oppervlakte die reeds is afgebrand bedraagt 4 H.A. I-Iet dagelijksch bestuur van Stad en Lande is op het terrein aanwezig. liet zijn de gronden die tot het Amsterdamsrhe reservaat behooren. Men meldt ons uit Laren (N.-H.) d.d. 3 Juli: Hedenmiddag te omstreeks 2 uur brak aan de Crailoosche brug te Hilversum een heidebrand uit, welke zich zeer snel uit breidde. De I-Iilversumsche brandweer, ge steund door gemeentewerklieden, vermoch ten tegen de vuurzee niets uit te richten. Het vuur verspreidde zich zeer snel in de richting Laren en Bussum. Omstreeks halfvijf waren reeds 8 IIA. heidegrond en de daarop staande beplanting van het Natuurreservaat verloren gegaan Vele brandweerlieden hadden zeer veel last van de hitte. Toen het vuur reeds aan de grens der gemeente Laren was gekomen, was de La- rensche brandweer nog niet ter assistentie verschenen. Een groote menschenmenigte sloeg der brand gaande. Met angstwekkende snel beid breidde de brand zich uit naar der bebouwden kom der gemeente. Op verzoek van Ir. Groote, directeur de Gemeentewerken te Hilversum, hielpen ele burgers bij het blusschingswerk mede Men tracht het vuur met takken te doo- ven, doch de verzengende hitte en de stikkende rook doen dc brandweer steeds terugtfekken. Uit Bussum wordt ons gemeld: Uit het legerkamp van Laren kwamen 100 militairen te hulp. terwijl uit Bussui Laren en Hilversum steeds meer hurgei tezamen 1000 personen, zijn opgekomen, die allen het hunne hebben gedaan om den brand te beperken. Tegen halfzes was het gevaar voor dere uitbreiding geweken. De brand had hiermede het fietspad van het St. Jans kerkhof bereikt Wij hebben ons gewend tot den voorzit ter van Stad en Lande van Gooiland, die eigenares is van deze gronden, welke he stemd zijn om in het reservaat te worden opgenomen. De heer Luden meende, dat op grond van zijn ervaring van heidebrand binnen twee jaren de heide zich geheel zal hebben her steld. De schade aan dennengewas heeft men nog niet kunnen opnemen. NEDERLANDSCH PERSMUSEUM OUDE PRROVINCIALE BLADEN In het Nederl. Persmuseum te Amster dam, (N.Z. Kolk 28) is een tentoonstclliu! bijeengebracht van een aantal oude, ook thans nog verschijnende provinciale dag bladen, die alle minstens een eeuw oud zijn Eiken Dinsdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kunnen belangstellenden van deze collectie kennis nemen. Vooral uit den Franschcn tijd vindt men in deze couranten uit de oude doos heel aardige curiosa. NIEUWE JEUGDHERBERGEN De Jeugdherberg „Panorama" te Den Burg op het eiland Texel zal Zatemag om 3 uur worden geopend. De herberg biedt plaats aan 40 jongens en 2S meisjes. De jeugdherberg ..De Noord-Kaap" te Den Mel der zal Zaterdag eveneens worden geopend Deze herberg heeft accommodatie van 20 jongens en 20 meisjes. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het Rokin niet te dempen. Mgr. Nolens ongesteld. Geweldige heidebranden in het G00L Uitslaande brand te Vlaardingen. IB z 2) Berichten uit Parijs meldende overeenstem ming tusschen Amerika en Frankrijk aan gaande het Hooverplan worden krachteloos gemaakt door minder stellige mededeelingen uit Londen en Washington. huis ge- De economische toestand van Europa. IIL UITSLAANDE BRAND TE VLAARDINGEN Gisternacht kort na 12 uur werd de brand eer gealarmeerd voor een uftslaande brand in een pand aan de Vleersteeg lo Vlaardingen, toebehoorende aan den tim merman J. Henneveld. In het benedenge deelte van het drie verdiepingen hoi-ge pand is de timmermanswerkplaats van den heer H. gevestigd. Op de eerste etage woon de het gezin van Berkel met 4 kinderen, de tweede etage was onbewoond, terwijl op de zolderkamer de alleenwonende L. huisde Het. gezin v. B. moest in nachtgewaad het brandende huis verlaten en maaKte alarm bij de bewoners in de omgeving. Een dicht* rook hing in het nauwe straatje, en de om wonenden wachtten in angstige spanning op de brandweer. De alleen wonende L. lag blijkbaar nog te slapen, doch men wist hem door het stuk gooien van een ruit te wekken. Met grooto moeite gelukte het hem zich langs een lad der over het dak heen te bevrijden. Tegenover het brandende pand is de bak kerij gevestigd van den heer Man in "t Veld waarheen de vlammen reeds oversloegen! De toestand liet zich dan ook ernstig aan zien. De brandweer kwam gelukkig spoedic met groot matei-aal aanrukken en met kracht werd het blusschingswerk aangevat. Massa's water werden 111 het brandende perceel geworpen waaruit de vlammen honc oplaaiden, terwijl de belendende per* ceelen vortdurend werden nat gehouden. Na een uur was men de brand meester, en het gevaar voor uitbreiding voorkomen, terwijl om halfvier de brand gebluscht was. De bovenverdieping is geheel uitgebrand, doch de timmermanswerkplaats had alleen veel waterschade. Ook de omliggende per- ceelen, w.o. het winkelhuis van den heer B. aan den Daver, hadden veel schade van het bluschwater. Een 55-tal postduiven toe behoorende aan L. zijn in de vlammen om gekomen. De inboedel van v. B. was verzekerd, van L. was niets verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het blusschingswerk werd zeer bemoei lijkt door dat het pand geheel is ingebouwd en de Vleersteeg slechts enkele meters breed is. De brandweer heeft dan ook kra nig werk geleverd. EEN CONFECTIEFABRIEK IN DE ASCH GELEGD Ruim een ton schade. Men meldt ons uit Tilburg: Gistermiddag omstreeks vier uur brak brand uit in de confectiefabriek van de fir ma Mu'lsaers aan de Zuid-Oosterstraat. Twee jongens gingen onvoorzichtig met benzine om, waardoor een bus met deze vloeistof ontplofte en in brand geraakte. Spoedig stond het twee verdiepingen hoo.-o gebouw in lichter laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse. Na korten tijd was hel vuur gebluscht. Een naast de fabriek gele gen woning werd een oogenblik door de vlammen bedreigd, doch liet gevaar kon worden afgewend. Alle voorraden, atac werkte stoffen enz. zijn een prooi der vlam men geworden. De schade is nog niet be kend. Nader wordt ons gemeld, dat de schade 100.000 a 140.000 gulden bedraagt en door verzekering wordt gedekt. 65 man personeel waren momenteel in het bedrijf werkzaam. Aangezien alle machines en voorraden verloren gingen, zal het geruimen tijd du- uo||nz udpaiiunmzjfjo.w ap «uojoaju uoj kunen worden hervat De brandweer heeft het bovengedeelte van de fabriek gesloopt, wegens het gevaar voor instorting. De brand is ontstaan bij het schoonmaken van een pijp. VERDRONKEN. Onder Nijmegen is uit een kolk opge- visebt het lijk van den 60-jarige H., die hij het baden is verdronken. Sinds Maandag wordt te Nijmegen ver mist de stoombooikapitein D. B. uit Ilecl. De man, die Maandag in het huwelijk zou treden, was Zondagavond met eenige col lega's in de stad gezien. Het laatst wns hij opgemerkt des avonds 12 uur in een cafó aan het Maas- en Waalkanaal. Sindsdien werd hij vermist. Zijn lijk is thans opge- vischt. Een onderzoek naar do oorzaak wordt ingesteld. Te Someren (N.-Br.) had de knecht A. v. der V.. die bezig was met het knippen van een haag, het ongeluk in een kuil te val len. De jongeman leed aan vallende ziekte. Na het ongeval miste men den jongen. \'a tang zoeken vond men hem, doch de jongen bleek reeds te zijn verdronken. D DODELIJK AUTO-ONGELUK. Te Grave is in het ziekenhuis overleden de heer J. v. d. Berg, die te Velp door een auto was aangereden. HOE ER GESMOKKELD WORDT Men meldt aan de „N.Pr.Gr.Crt.", dat het tabaksmokkelen aan de Oost-Groningsche grens, vooral ook door Duitschers. zeer toe neemt. De kommiezen hebben zelfs in emmers met melk goed in blik verpakte sigaretten aan getroffen en bijv. de vorige week tabak, goed -erpakt, in een teerton. ZAGERIJ EN SLHAVERIJ HOOFDKANTOOR OPSLAOPI.a ATSHN, NASSAUHAVEN B0ERENGAT OOSTZEEDIJK No. 228. R'DAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1